DAGBLAD WOOR SCHIEDAM OW OMSTWEKEI®- Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Maandag 26 Mei 1924. Ma. 13956 BureauKOEMA R:K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 5ÜÖ bij levenslange geheele invaliditeitf 2DÖ bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een Bij of krachtens wetten of verordeningen voor? geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat het geoorloofd is op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek te geopend te houden tot 's avonds 11 uur. iBiiïienlandseh Nieuws, DE DU1TSCIIE KABINETSCRISIS. De besprekingen te Berlijn, welke ten doel hebben tot een oplossing van de Duitsche kabi netscrisis te geraken, hebben Zaterdag den, geheelen dag geduurd. De middenpartijen zijn hef, na veel moeite, eens geworden over een formule in zake de buitenlandsche politiek en verlangden van de Duitsch-nationale afgevaardigden, dat zij zich met deze formule accoord zouden verklaren. De Duitscb-nationalen waren echter van meening, dat zij, alvorens hiertoe te kunnen overgaan, bet oordeel moesten inwinnen van de geheele fractie. Te dien einde zal de Di itsch-nationale Rijks dagfractie heden bijeenkomen en na gehouden besprekingen een beslissing nemen. Hedenavond zullen dan de onderhandelingen worden voort gezet. Het is thans zoo goed als zeker, dat het kabinet-Marx in zijn tegenwoordige samenstel ling op 27 Mei a.s. voor den Rijksdag zal ver schijnen. De leiders der middenpartijen spraken eenparig als hunne meening uit, dat het huidige ministerie voorloopig nog aan moest blijven. Alles wijst er op, dat men op een langdurige crisis moet rekenen. DE MICUM-VERDRAGEN. De door de chemische indi strie met de Mici m gesloten overeenkomst was den 20sten dezer geëxpireerd. Nadere onderhandelingen hebben tot resulLaat gehad, dat het verdrag op de huidige basis voorloopig geprolongeerd wordt. MACDONALD EN POINCARE. Mac Donald heeft tot Poincaré een nieuw schrijven gericht, waarin hij uitdrukking geeft van zijn werisoh, de onlangs gewisselde correspon dentie gepubliceerd te zien. Poincaré heeft daarin toegestemd en de documenten zu'len nu onverwijld tegelijk te Londen en te Parijs, be kendgemaakt worden. ZWEDEN. De legerbegrooting van de Zweedsche ïe- geering, welke door de Eerste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kamer ver worpen. Deze heeft een amendement aan genomen van de sociaal-democraten, om de bewapening aanzienlijk in te krimpen. Volgens dit amendement zou de legerbegroo ting worden verminderd van 85 tot 52 millioen Kronen, de vloot-begrooting van 40 tot 24 millioen Kronen, terwijl van de 27 infanterie- regimenten slechts 14 zullen worden behouden. Bovendien zullen ook de andere wapenen naar evenredigheid worden verminderd. Op grond van het meeningsverschil tusschen 8 „Ik ben niet van hier, vrouwtje, en ken nie mand in deze groote stad toch zou ik' gaarne werk hebben. Ik kan linnen weven en vlei mij, het in deze kunst zoo ver gebracht te hebben, dat niemand fijner en witter linnen aflevert dan ik de heeren kanunniken mogen het gerust in de kerk en aan het altaar gebruiken Ik moet mijn arm kind onderhouden kunt gij mij niet zeggen waar ik werk zou kunnen vin den De oude vrouw zag Huguette aan. „Wat zijt gij bleek," sprak zij, „ook gij moet veel verdriet gehad hebben om te kunnen be grijpen hoezeer ons eigen lijden ons medelijdend stemt voor de smart van anderen Neem dit pak linnen Mijn gezicht verslapt, mijne hand beeft Messire Aloys Ie Bouteiller, kanunnik van de Notre Dame, zou er mij gewis geen verwijt van maken, zoo hij wist dat ik mijn werk met eene arme vrouw, zooals gij, deel Als alles klaar is, zult-gij mij het stuk brengen.' „Heb dank," sprak Huguette geroerd, „gij redt mij 't leven." „Bezit gij dan niemand, die voor u het brood kan verdienen?" „Toch wel," antwoordde Huguette kleurende, „mijn man kent een goed handwerk, maar al- Yorens hij klanten gevonden heeft de beide Kamers zou thans, volgens de grond wet, een gecombineerde zitting van beide col leges de zaak in bet reine moeten brengen, doch dit wordt, wegens het prinoipieele verschil, niet mogelijk geacht. Het huidige kabinet is nog niet tot aftreden gedwongen, doi.h dit woidt geenszins onwaar schijnlijk geacht. ZWEDEN EN RUSLAND. Wossinski, de Sovjet-gezant te Stockholm, heeft zijn geloofsbrieven aan koning Gustaaf overhandigd- ENGELAND. Volgens de „Daily Mail" gelastte het conser vatief hoofdkwartier zijn agenten in het geheele land zich gereed te houden voor de algemeene verkiezingen binnen drie maanden. De liberalen zijn een groote politieke campagne begonnen, welke minstens vijftig vergaderingen per week over het geheele land omvat. De cam pagne werd ingeleid in het Brighton district, waar Asquith een progressief program ont vouwde, dat de ontwikkeling van de nationale protectie en van de rijksbronnen verzekert. DE IMMIGRATIEWET DER VER. STATEN. We hebben al gemeld, dat president Coolidge besloten heeft, de immigratiewet naar het Congres terug te sturen met de verklaring, dat het amendement strekkende tot uitsluiting der Japanners buiten de Ver, Staten in strijd is met de bestaande verdragen en dat dat amendement eerst moet verdwijnen, aleer de wet geteekend kan worden. De president heeft, na lang te hebben geconfereerd, met Staatssecretaris Hughes en andere regeeringspersonen, te kennen gegeven, dat het eenig mogelijke, om» de vriendschappe lijke betrekkingen met Japan in stand te houden,, is, over de wet zoo het amendement zou blijven bet veto uit te spreken. De „Chicago Tribüne!' zegt nu, er niet'aan te twijfelen, of het Congres zou dit presiden- tieele veto door een nieuwe stemming (met een meerderheid van 2/3) wel weer te niet. doen, gelijk met de Bonuswet is gebeurd. Maar het is de vraag, of het zoover komt. Wanneer het Congres zich niet zou storen aan het avies van Coolidge, dat de terugzending van de wet ver gezelt, dan zal de zaak, zoo weet het blad mee te deelen, komen voor het Hooggerechtshof, welks uitspraak door een nieuwe stemming niet kan worden te niet gedaan. willen vernielen. Uit Londen De historische stad Derry in Ulster maakt thans een ernstige staking door, die des te bezwaarlijker is voor de bewoners, daar de gemeente-electriciens, die uit sympathie meedoen, de lichtvoorziening hebben stopgezet.. Uit Londen De minister voor Schotland, Adamcon, i door de studenten \an Edinburgh tijdens zijn bezoek aan de Schotsche Nationale Galerij „ontvoeid" en zal eerst worden vrij gelaten tegen storting van 500 pond sterling voor liet noodlijdende koninklijke ziekenhuis. Binnenland. Faillissementen. Volgens mcdedeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.ls Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Mei in Nederland uit sproken 80 faillissementen tegen 64 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Mei 1924 1829 faillissementen tegenover 1604 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. R. K. rijkspersoneel. Zaterdag is te Utrecht de centrale groep rijks personeel van den Nederl. R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus in vergadering bijeengekomen, ter bespreking van de loon- voorstellen door de regeering bij de commissie- De Wilde ingediend. De vergadering sprak vertrouwen uit in de leiding en sprak den wensch uit, dat op waardige wijze naar buiten moet blijken, dat onder het R. K. rijkspersoneel zeer ernstige ontstemming fceerscht over de aangekondigde maatregelen. Een proces tegen de spoorwegen. Een machinist te Amsterdam beeft een proces aanhangig gemaakt tegen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in verband met art. 36 R.D;V. Hij vraagt terugbetaling-van de tien procent, welke sinds 1 Januari j.l. op zijn loon is ingehouden. ALLERLEI. Uit Berlijn Zaterdag heeft te Potsdam de aangekondigde onthulling plaats gehad van het gedenkteeken voor het cavalerie-regiment der „Garde du Corps." Vele leden der vroegere keizerlijke familie waren daarbij tegenwoordig, onder wie de prinsen Eitel Friedrich, August Wilhelm en Oscar. Generaal Von Richthofen bracht bet regiment de geh kwenschen over van den ex-kroonprins, die liet mededeelen, dat hij zeer zeker aanwezig zoi zijn geweest, indien de regeering hem dit niet onmogelijk had gemaakt. ^Gisternacht worden in Potsdam acht commu nisten gearresteerd, die in het bezit werden gevonden van revolvers, handgranaten en bom men, waarmede zij het gedenkteeken hadden „Ik versta u," hernam de oude vrouw, „gij wilt het uwe bijbrengen op uw leeftijd was ik als gij Nooit zou ik er in bewilligd hebben dat Maclou alleen de lade vulde ik weefde voor hem, vervolgens voor de kinderen. Toen allen dood waren, werkte ik om missen te doen lezen tot lafenis hunner zielen." „Gij hebt dus noch man,noch kinderen meer?" vroeg Huguette medelijdend. „De Engelschen hebben ze gedood" sprak de oude vrouw op somberen toon. Zij zweeg een oogenblik, wischte hare rood- bekreten oogleden af en vroeg toen „Waar woont gij „Op den heuvel, die Rouaan beheerscht, halfweg ongeveer" „Halfweg Er is een huis daar op den heu vel gebouwd en voor den helft in den grond begraven „Ik bewoon het sedert gisteren," antwoordde Huguette. De oude vrouw stond verslagen. „Gij zijt een goede, brave ziel, of een groote zondares," sprak zij „niemand in den gebeekn omtrek zou den moed of de vermetelheid hebben op zulk een plek te leven Weet gij hoe c(e woning genoemd wordt „Neen", antwoordde Huguette zacht, Dizier oelachende, die zijne kleine armpjes om haar hals geslagen had. „Ik moet u echter bekennen dat ik dezen morgen zeer angstig was, toen ik de op den muur g'eteekende figuren aanschouwde, en ik heb mij gehaast al de "voorwerpen te ver branden, die mij afgrijselijk en heiligschennend toeschenen." heeft de ten aanzien van de salarisverlaging aan te nemen houding besproken. Besloten werd, dat de centrale voor de 34 bij baar aangesloten organisaties en voor de indi- vidueele leden collectief een voorbehoud van alle aanspraken op een hooger salaris dan het per 1 Mei 1924 geldende zal maken. Desbetref fende instructies zijn aan de organisaties ver zonden. Metaalbewerkers. Zaterdag is te Utrecht een bondsvergadering gehouden van den Roomsch-Katholieken Me- taalbewerkersbond waarin prof. Aengenent een rede heeft gehouden over het streven naar bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, waarin betoogd werd dat dit streven niet is een kunst matige, maar een natuurlijke en kerngezonde beweging op grond dat dit instituut beteek ent lo. het verwerpen zoowel van bet literalistisch individualisme als van de socialistische gedachte van den klassenstrijd en het streven naar den opbouw der maatschappij op solidaristischen grondslag 2o. het terugdringen van den staat van het terrein van het bedrijfsleven en het leggen der bevoegdheid om bedrijfsregelingen te maken in handen der bij het bedrijf zelf betrokken groepen en 3o. het plaatsen van de arbeidersklasse op een hooger plan, meer be vrediging schenkende aan de redelijke matuur van den mensch. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering, gehoord die rede met den inleider vertrouwt dat de Christelijke gevoelens welke in de Christelijke patroons leven hen er toe zullen brengen om hun sympathie aan dat stelsel te geven verder de hoop uitspreekt dat bedrijfsorganisatie en medezeggenschap spoedig werkelijkheid zullen worden en besluit onder hare leden de idee van solidariteit in die richting te zullen blijven ontwikkelen. Bezuiniging. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer omtrent de nieuwe overwegingen in de afdeelingen van het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en Lageronderwijswetl920is gisteren verschenen. Daaruit blijkt dat bij doorvoering van de voor gestelde wijziging van art. 28 der Lageronderwijs- wet en de voorgenomen salarisverlaging een besparing zal worden bereikt van 29 millioen. De salarisverlaging. Zaterdag heef4" he* A.C.O.P. (Centrale van de Centrale Nederlandsche ambtenaarsbond, de Nederlandsche bond van werklieden in over heidsdienst en de Bond van Nederlandsche onderwijzers) vergaderd. Besloten werd, dat onmiddellijk na de uitbetaling der salarissen óver de maand Mei de drie organisaties den staat zullen doen dagvaarden tot uitbetaling van het volle bedrag. Voor de onderwijzers zullen een of meer ge meentebesturen worden aangesproken. Het dagelijksch bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst „Welken anderen indruk hadt gij ook kunnen opdoen in het gevreesde spookhuis „Het spookhuis Is het onder dezen naam, dat inijn woning bekend is ,,j£, mijn dochter. Vrees echter nietzoo de vloek des Hemels van eené woning kan wegge nomen worden, is het op het oogenblik, dat eene eerlijke vrouw en een onschuldig kind den drem pel er van overschrijden „Kom, ik wil u in twee woorden de geschiede nis van het huis mededeelen, voor zooveel ze mij tenminste bekend is Ze bevat menige bijzonderheid, die noch ik, noch de andere per sonen, eenvoudige leeken als wij zijn, begrepen hebben. „De gele.erde doctoren hebben uitspraak ge daan dat moet ons voldoende zijn Bij menschengeheugen weet niemand wanneer de kelder der woning gegraven is, noch wanneer de muren ppgemetsekl zijn. Wat ik er van weet, is uit mijne vroegste, jeugd Een rijzige vrouw, bruin als de Heidinnen en die een taal sprak welke niemand verstond, sloot er zich op zekeren dag in op. Langzamerhand leerde zij echter het Frajis'ch spreken en begon haar hand werk als goochelaarster en waarzegster uit te oefenen, in de hand der mannen de toekomst lezende en kruiden gereedmakend, waaraan de duivel zekere geneeskracht scheen te verleenen. Lenige jaren later moest Pierre de Broussart, inquisiteur van Arras, het proces onderzoeken van twee jonge meisjes, Demiselle en Blancq- minctte genoemd, die afzonderlijk of te zamen ondervraagd, zich schuldig erkenden aan ketterij, de Heidinne- van den berg Sainte-Gatherine Goedkoop reizen. Vanwege de Nederl. Spoorw. is aan verschil lende vereenigingen onderstaande circulaire ver zonden In verband met. de uitstapjes, die uw ver- eeniging waarschijnlijk zal maken, vestig ik nog eens uw aandacht op de verkrijgbaarstelling van onze nieuwe goedkoope gezelschapsbiljetten aan de Stations der Nederlandsche spoorwegen. De prijs dezer biljetten is ongeveer de helft goedkooper dan die van retourkaarten, af gegeven tegen den dubbelen enkele-reisprijs en is dus zeer laag gesteld. Zij worden verstrekt voor een reis heen en terug op den zelfden dag in de 2e en 3e klasse. Het aantal peisonen moet minstens 10 be dragen zoowel de heen- als de terugreis moet gezamenlijk worden afgelegd. Alle door U gewenschte inlichtingen over bovenbedoelde biljetten wor4en U kosteloos door de Stations en Reisbureaux der Nederland sche spoorwegen verstrekt, terwijl tevens het betrokken aanplakbiljet op de Stations kan worden geraadpleegd. Het conflict in de textielnijverheid. Men meldt ons uit Enschedé, dat de fabrieken Transvaal en Oostburg van de firma van Heek en Co. hedenmorgen weer zouden beginnen te werken. Naar aanleiding van een uiting van den beschuldigde haar de tooverformulieren geleerd en haar in aanraking te hebben gebracht met de Waldenzen, die den naam van Christus loochenden en met den duivel een verdrag gesloten hadden. De Heidinne, voor het gerechts hof te Arras gebracht en, met groote gestreng heid opgeëischt, de geheele waarheid mede te deelen, legde de verklaring af, dat Demiselle, Blancqminette, Huguet Patenostre en een groot aantal andere personen, allen Waldenzen en schuldig aan tooverij, zich des nachts naar de bosschen van Moft'laine begaven om er den duivel aan te roepen en op heiligsehennende wijze de plechtigheden van den godsdienst na te bootsen. Daarenboven bekende zij kerken ontheiligd, heilige vaten ontvreemd en verborgen, een ge wijde hostie met een dolk doorboord en duizen den andere goddelooze daden bedreven te heb ben, die een verschrikkelijk vonnis op haai hoo c deden neerkomen: de Heidinne werd op een marktdag met hare medeplichtigen gevieren deeld, tot straf voor hare misdaden en toover- kunsten Gij begrijpt dat sedert den dag, toen de tooveres uit haar huis gehaald en naar Arras gevoerd werd, niemand den drempel dei- gevloekte woning meer durfde overschrijden. „Gij deedt zulks misschien zou het bijgeloot zijn te meencn, dat dit u onheil moet aanbrengen; gij hebt een lief kind en gij zelve schijnt een zachtmoedig schepsel te zijn 1 'J dat ik u lief zal hebben Kunt gij inderdaad zoo goed weven als gij zegt, dan zal ie wei t u niet ontbreken." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1