DAGBIJ&D WBOii SCHIEDAM EK OM8J7REKEM* FEU ILLETO M. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Dinsdag 27 Mei 1924. N«. 13957 Bureau* KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. - Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel, post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 299 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim* f60 bii verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, HET IIERSTELVRAAGSTUK. In den gisternamiddag te Brussel gehouden ministerraad hebben Theunis en Hymans ver slag uitgebracht over hun onderhoud met Mussolini. De ministerraad hechtte zijn goed keuring aan de pogingen door Theunis en Hy mans in het werk gesteld om een intergeallieerde conferentie te doen slagen en om de tenuitvoer legging van het plan der experts te bespoedigen. Zoodra de nieuwe Fransche regeering gevormd zal zijn, zullen de beide Belgische ministers een ontmoeting hebben met den opvolger van Poincaré. De „Daily Mail!' deelt mede, dat Herriot in een onderhoud met de pers heeft gezegd, dat hij binnen een week of twee een bezoek aan Engeland hoopt te brengen, om den Britschen premier te ontmoeten. Herriot verklaarde, dat van hem de ernstigste pogingen konden worden verwacht, om nauw met Groot-Brittannië samen te werken. De thans reeds 3 weken durende strijd in het mijnbedrijf heeft gister den Pruisischen Land dag beziggehouden. Op sociaal-democratische en communistische interpellaties in zake de uitsluiting in het mijnbedrijf in het Roergebied verklaarde de minister van Handel, dat de arbeidstijd principieel 8 uur is en ondergronds 7 uur, doch dat de arbeiders niet behoeven te weigeren om langs den weg van een vrijwillige overeenkomst langer t'c werken. Het tegen woordige conflict staat in verband met het Micum-verdrag. Immers, voor slechts 61 van de geproduceerde kolen krijgen de mijn eigenaars betaling. Bij de staatsmijnen moest sedert den herfst van 1923 een bedrag van 25 millioen goudmark worden bijgelegd, dat wil dus zeggen, dat op elke ton kolen 10 goudmark is toegelegd. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Gisteravond is het Duitsche kabinet bijeen gekomen ten einde een beslissing te, nemen in zake zijn ontslagaanvrage. Het voornemen daartoe bestond reeds Zaterdag. Men wilde echter wachten op de beslissing van de Duitsch- nationalen. Ofschoon echter gisteravond de Duitsch-natioualcn nog geen beslissing hadden genomen, heeft het Rijkskabinet zich laten leiden door een resolutie, welke, in de fractie vergadering van de Duitsche volkspartij aan genomen was. In deze resolutie werd eenstemmig de ontslagaanvrage van het kabinet geëischt, ten einde voor den Rijkspresident den weg vrij te maken om de door de grondwet voorgeschre ven vorming van een aan den huidigen parle mentairen toestand beantwoordende regeering mogelijk te maken, 't Ontslag is dan ook reeds ingediend. De Duitsch-nationale fractie heeft, naar in parlementaire kringen verluidt, aan de Duitsche Volkspartij haar besluit medegedeeld, om aan de vorming van een kabinet op een wijze, welke met haar sterkte overeenkomt, deel te nemen. Het antwoord van de Duitsch-nationale fractie, waarin aan de reeds plaats gehad heb bende aanwijzing van admiraal Tirpitz als geschikte persoonlijkheid voor de vorming van een regeering, welke in staat zal zijn practisch werk te verrichten, wordt herinnerd, bevat voorstellen voor overeenstemming tusschen de voor de vorming van een kabinet in aanmerking komende partijen. Er dient een zekere conti- nuiteit met de aftredende regeering behouden te blijven. De Duitsch-nationale fractie mag echter de Duitsche onderhandelaars niet met gebonden handen tegenover het buitenland plaatsen. Voorts verluidt nog, dat de Duitsch-nationale fractie aanspraak maakt op bet Rijksdagpre sidium. ENGELAND. De „Daily Herald" verneemt, dat het kabinet besloten heeft terstond af te treden en een beroep op het land te doen, indien het wordt verslagen op het essentieele punt bij de behande ling van het wetsontwerp in zake den huizen bouw. DE MOSOEL-KWESTIE De Britsch-Turksche onderhandelingen over het betwiste Mosoel-gebied zijn op het doode punt gekomen, daar Fethi Bey de toewijzing van het geheele district aan Turkije eischt, en Sir Percy Cox de handhaving vau de bestaande grens met lichte wijzigingen verlangt. Indien geen overeenkomst kan worden bereikt, moet de Volkenbondsraad volgens het verdrag van Lausanne de kwestie regelen. belasting, welke deze maatschappij verschul digd was, te hebben ontdoken voor een bedrag van ongeveer 250.000 pond sterling. Talrijke kantoren van deze maatschappij, over geheel Rusland verspreid, zijn hierbij betrokken, o.a, te Moskou, Odessa en Archangel. De arrestaties duren voort en zullen naar men verwacht in de honderden loopen. Uit Londen In antwoord op vragen in het Lagerhuis verklaarde de parlementaire regeeringssecretaris Clynes gister namens Mac Donald „De ontwapening ter zee van Duitsoh- land is volgens de meening der Britsche regec- ring thans zoo goed als voltooid, en wij zijn verlangend, de commissie van controle op de zeestrijdkrachten zoo spoedig mogelijk terug te trekken." Bij aankomst gister van den koning en de koningin van Italië te Londen waren op "het station ter begroeting, behalve de Engelsche koninklijke familie, ook MacDonald en Hender son aanwezig. Binnenland. De arbeidsbemiddeling. Te rekenen van 16 April jl. zijn aan de Rijks bemiddelaars toegevoegd als secretaris mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, en als plaatsvervangende secre tarissen mr. dr. A. M. Joekes, administrateur bij het departement van arbeid, handel en nijver heid, mr. A. M. Engels en A. Mastenbroek, refe rendarissen bij het departement van arbeid, handel en nijverheid, en mr. C. W. de Vries, referendaris bij den Raad van State. IN HET ROERGEBIED. De nieuwe onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de Roermiinen zijn gister middag te Berlijn op het rijksministerie van Arbeid begonnen. Twee groote tranen rolden langs Huguette's wangen. „Ik zal aanstonds terugkomen om. het linnen mede te nemen, dat gij mij wel wilt toevertrou wen," zeide zij, „maar eerst wil ik mijn gebed uitstorten in deze schoone kerk, welker torens het kruis des Zaligmakers tot aan de wolken verheffen." Huguette trad de basiliek van Notre-Dame binnen en knielde neder in de kapel, die de overblijfselen van den roemrijken heiligen Ro- manus bevatte. Hoewel buiten het dorre veld en de straten der groote handelsstad in een zee van licht baadden, heerschten er schaduw en stilte in de oude kathedraal. Die schaduw was echter met geheimzinnige visioenen bevolkt, en door de stilte heen trilden onbestemde geluiden engelenvleugelen klapwiekten boven het taber nakel, de godslampen knapperden en de was kaarsen deden groote droppels op de ijzeren kandelaars neervallen, die voor de miraculcuse beelden en de overblijfselen der heiligen geplaatst warenhet gefluister van kinderstemmen, onderdrukte snikken van menschelijke smart, het geschuifel van zachte voetstappen over de grafzerken, het knielen der berouwhebbende DE IMM1GRAT1EWET DER V. S. Goolidge heeft gister de nieuwe immigratiewet geteekend. Na de onderteekening van de immigratiewet heeft Goolidge een verklaring gepubliceerd, waarin bij zegt, de hoofdstrekking van de wet goed te keuren, doch de bepaling te betreuren, krachtens welke zekere volken, in het bijzonder het Japansche, van de immigratie worden uitgesloten. Goolidge wijst vervolgens op Ame rika 's. vriendschap en verklaart van oordeel te zijn, dat de uitsluitingskwestie beter had kunnen worden geregeld door Japan uit te noodigen met Amerika samen te werken, zooals ook vroeger geschiedde. ALLERLEI. U;t Londen Te Dubkn hebben pol:t;eagenten en imbtairen, die gepantserde auto's en mitrail leurs bij zich hadden, het hoofdkwartier van de stakende gasfabriekarbeiders bezet. Meer dan 40 arrestaties hadden plaats. Uit Dublin Wegens onvervulde salaris- eischen heeft het kantoorpersoneel van alle Iersche spoorwegen besloten, 5 Juni a.s. tegen middernacht in staking te gaan. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Wash ington, zouden de dokters van president Goolidge wegens een verergering van diens toestand den president hebben verboden actief deel te nemen aan de campagne voor zijn herkiezing. Uit Londen In Rusland zijn door de Tsjeka 60 vooraanstaande ambtenaren van de Podolië Tabaksplantage gearresteerd, waar onder 11 financieele inspecteurs van de Sovjet- regeering. Zij worden er van beschuldigd, de zondaars 1 dat alles bracht geheimzinnige, godsdienstige geluiden voort, die het hart tot eerbied en tot aanbidding van den grooten Schepper .stemden. De arirfe, eenvoudige Huguette gevoelde ins gelijks dcVi overweldigenden indruk van het hei lige gods'gebouw, zonder dat zij zich rekenschap van hare aandoeningen kon gèvèn. Zij bleef geknield, het hoofd naar achter gebogen, haar kind opheffende naar het bcfeld van den Zalig maker der wereld, alsof zij ''hen offer had op te dragen, Huguette was op dit óogenblik met hare gedachten verre van het akelige spookhuis zij vergat het drama, waarvan het bosch van Chètpauneuf het geheim bewaarde haar chris tenziel drenkte zich' aan de bron van genade, uit dp heilige wonden van den goddelijken Zalig maker gevloeid. zonnestralen, die door de geschilderde vensters speelden, kleurden het gelaat van D'iziër met een zachten rozengloed, en van de gouden .kroon eens heiligen daalde een vergulde straal óp de blonde haren van het kind neder en vormde er een liefelijken lichtkrans. Na langen tijd in het gebed verslonden te zijn geweegt hoe lang zou zelfs Fluguette moei lijk hebben kunnen bepalen stond de jonge vrouw ggtroost en versterkt op en gevoelde zij zich krachtig genoeg, om den zwaren strijd des levenszo strijden'en alle aardsche kwellingen met geduld te verdragen. Toen zij de oude vrouw weder ontmoette, herkende deze haar ternauwernood. „Mijn dochter", sprak zij, „thans gevoel ik geen ongerustheid meer voor uk waar gij ook Uitbetaling pensioenen. Het Nederl. Correspondentiebui'eau te 's-Gra- venhage meldt Naar wij vernemen, moet het in het voor nemen liggen om bij de op handen zijnde re organisatie van den Rijksbetalingsdienst de voldoening van alle pensioenen per giro te doen geschieden, althans voor zoover de uitvoering van dat voornemen mogelijk zal blijken. De staking in de bouwvakken. De bij het bouwwerk van den aannemer Achilles betrokken stakers hebben over de reeds door ons vermelde bemiddelingsvoorstellen van ir. van Usselsteyn vergaderd en ze met alge- meene stemmen verworpen. Den heer Achilles zijn de volgende voorstellen gedaan, na welker aanvaarding het conflict kan worden opgeheven le. Alle arbeiders worden gelijktijdig in dienst gesteld, dus ook degenen, die 9 Mei ontslagen zijn. 2e. Indienststelling voor wat de ontslagen metselaars betreft, geschiedt slechts zoover als door dezen nog geen ander werk is verkregen en kan gesteld worden op 15. 3e. Indienststelling voor wat de ontslagen opperlieden betreft, geschiedt slechts voor een getal, als noodig is voor het in 2e genoemd getal metselaars. 4e. Aan al dezen, inclusief natuurlijk de niet- ontslagenen, wordt de Hemelvaartsdag en Pink sterdag uitbetaald. 5e. Na hervatting van het werk een grondig onderzoek naar de verantwoordelijke personen, die aan de uitbreiding van het ontslag schuldig zijn- Rijks woningen. Aan de rijksambtenaren, die een rijkswoning bewonen zal voortaan de 10 en 15 pet. huur- vergoeding berekend worden over de op 1 Mei j.l. verminderde of de later nog te verminderen jaarwedde. Overplaatsing van ambtenaren voor straf. De regeering heeft aan hoofden van dienst medegedeeld, dat gebleken is, dat aan een amb tenaar, die verplaatst is wegens straf, een be trekkelijk hooge vergoeding wegens verhuis kosten is verleend. De regeering is van meening dat zulks niet behoort plaats te vinden. Het verhuiskosten- besluit zoo wordt opgemerkt schrijft de vergoeding van verhuiskosten bij verplaatsing niet imperatief voor, doch ïegelt de toekenning vrijblijvend. Mitsdien heeft de betrokken Minister alk vrijheid te bepalen, of vergoeding al dan niet verleend zal worden. Beperking van liet aantal Kon. besluiten. Naar wij vernemen heeft de regeering met instemming van de Koningin een regeling ge troffen, waardoor een belangrijke vereenvoudi ging in de rijksadministratie mogelijk wordt. Tal van aangelegenheden, welke, hoewel zulks op grond van wettelijke bepalingen niet strikt gevorderd wordt, tot nu toe bij Koninklijk besluit hun beslag kregen, zullen voortaan direct bij beschikking van den minister wiens departe ment zulks aangaat geregeld worden, waardoor de vaak voor weinig belangrijke kwesties, aan de uitvaardiging van Kon. besluiten verbonden administratieve omslag vermeden en de vooral bij het kabinet der Koningin in den lateren tijd meermalen voorkomende arbeidsoverlading tot meer bescheiden verhouding wordt terugge bracht. Onze bloemen naar Amerika. Een aantal narcissen-kweekers te Noord- wijkerhout, hebben bericht uit Amerika ont vangen, dat weer kunnen worden. narcissenbollen verzonden woontzij die aan den voet des altaars den trööst vinden, dien gij er geput hebt, zijn de uitverkoren kinderen van den Zaligmaker." „Hoe heet ge vroeg Huguette haar nieuwe vriendin. „Isabeau." „Ik zal God bidden voor de rust der zielen van uw dierbare overledenen," hernam de vrouw van den wildstrooper. Op het oogenblik, dat Huguette de helling van de hoogte, die naar haar woning geleidde, wilde opklimmen, daalde een eerbiedwaardige priester met sneeuwwitte haren van den heuvel af ;,hij wierp een blik vol medelijden op de jonge moeder, en zich afvragende waarheen haar weg haar voeren zou, wachtte hij. Het zien van den priester deed een heerlijk denkbeeld in haar ontwaken zij naderde hem met een eerbied, die elke vrees geheel en al buitensloot. „Eerwaarde", sprak zij, „de woning, waarin ik een schuilplaats heb gevonden, schijnt een slechten naam te hebben ik weet niet of de duivel er ooit binnengetreden is, maar ik smeek u haar in den naam van den Zaligmaker te zegenen. De kanunnik van de Notre-Dame strekte zege nend de hand uit naar de door Huguette aange duide woning, waarbij hij zijn bevende hand-op het hoofd van Dizier legde. „Gelukkig zij, die een rein hart hebben,, sprak de priester ernstig. Toen Huguette den drempel van het spook huis betrad, glimlachte zij het gebed en de Zoo zijn hun manieren 1 Op welk een geniepige wijze het Katholieke missie-werk nog steeds door de Indische amb tenaren wordt tegengewerkt, blijkt weer eens uit hetgeen het tijdschrift van de Indische inissievereeniging schrijft. Men oordeele zelf. „Art. 123 van het Regeeringsreglement voor Nederlandsch Oost-Indië bepaalt, dat de Chris tenleeraars, priesters en zendelingen voorzien moeten zijn van eene bijzondere toelating van den Gouverneur-Generaal om hun dienstwerk in een of andere plaats te mogen verrichten. Dit artikel was reeds vaak een gcwenscht middel om de Katholieken uit vele gewesten te weren. Zoo ook hier wederom. Het voor de vestiging op Ambon noodige verlof werd gevraagd op 14 October 1907. Het antwoord daarop, gedateerd 4 Mei 1908, be schikte afwijzend. Nu volgden moeizame onder handelingen, die slechts een of andere dienst reis tot resultaat hadden. Op 4 Juli 1916 richtte de Apostolische prefect een nieuw verzoek aan den Gouverneur-Gene raal. Geen antwoord ontvangende, werd op 10 Maart 1917 de aanvrage herhaald. Weer geen antwoord. Wachtensmoede begaf de Apost. arbeid traden er met haar binnen de duivel was overwonnen. HOOFDSTUK III. De geschiedenis van den draak. Door de bekwaamheid in zijn handwerk ge lukte het Donat spoedig overvloed van werk te vinden een zijvertrekje werd zijn werkplaats en met onbezweken ijver zette hij zich aan den arbeid. Er kwam tevens een groote verandering in zijn gedrag hij bleef des avonds thuis, en zonder Huguette vergiffenis te vragen voor het leed, dat hij haar veroorzaakt had, scheen hij vurig te wenschen dat zij bet verleden vergeten mocht. De goede ziel gevoelde geen wrok in haar boezem haar hart werd langzamerhand weder voor de hoop geopend en dikwijls weer klonk onder het werk de sombere woning van de gezangen der jonge vrouw. Het huishouden was natuurlijk op geen groo ten voet ingericht, maar langzamerhand kwam er toch een zekere mate van welstand- in. Zoo Donat de diepe treurigheid en somberheid, die hem bestendig bijbleven, had kunnen afleggen, zou het geluk ongetwijfeld in het huisgezin terug gekeerd zijn, maar de ongelukkige ging zoodanig onder het gewicht van een vreeselijk geheim ge bukt, dat hij het niemand durfde toevertrouwen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE ■■■■■■■■in—11 Milium iiTnrnffirTiiMTiTiTiwinwiiHiïiTiinHiriiTTn'ii 1 \wrnÊÊSMiiÊmammmÊiBMÊÊÊmmaaÊtËaaaÊÊmaMHnmiÊÊiBamimmiiiBÊmÊimaÊiiÈmaBmnimmmimiiUÊH^BHÊÊÊËÊiÊmÈiÊmatHÊÊmm6ËiUÊlBliÊKBEllËÊK!tlHÊHÊtHHKBIKKÊIIÊMBKEKIEKÊBttKIÊBKNHEÊKÊBEIHiKBBtBÊttÊBUtÊUIÊIiïÊ J O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1