DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het spookhuis. FEUILLiTOfy. 47ste Jaargang. Woensdag 28 Mei 1824 No. *>8958 Bureau: KOEMARÏT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim; f £50 bij verlies vaneen wijsvinger; f 1,5 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Hol). Aigem.Verz. bank te Schiedam De NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANTDagblad voor Schiedam en omstreken, zal wegens IIEMELVAARTDAG, morgen (Don derdag) avond NIET V E R S C IIIJ N E N. Ruitenlandseh Nieuws, DE DUITS CUE KABINETSCRISIS. Gistermorgen om half tien heeft de Duitsche Rijkspresident, den leider van de Duitsch-natio- nalen, Hergt, ontvangen. Hij stelde hem ver schillende vragen o.a. of hij bereid was, de repu- blikeinsche grondwet te beschermen, het parle mentaire stelsel te waarborgen en het deskundi gen rapport te aanvaarden. Het antwoord op deze vragen was onbevredegend. Daarop heeft de Rijkspresident achtereen volgens de verschillende partijleiders, Muller, van de sociaal-democraten, Fehrenbach van het Centrum, Scholz, van de Duitsche Volks partij, Koch, van de democraten en Leicht van de Beiersche Volkspartij bij zich onLbodcn, met wie hij nog eens de verschillende mogelijk heden voor oplossing van de crisis besprak. Toen deze besprekingen waren geëindigd, stond het wel vast, dat Ebert aan Marx, dien hij tegen 5 uur, na afloop van de eerste zit ting van den rijksdag bij zich had ontboden, zou opdragen een nieuw kabinet te vormen. Naar verluidt, overweegt Marx om zich nog maals tot de Duitsch-nationalen te wenden en zich na het mislukken van dezen slap met het een weinig gewijzigde oude kabinet aan den Rijks dag voor te stellen. DE DIJITSCIIE RIJKSDAG. Een heksenketel. De eerste zitting van den Duitschen Rijksdag heeft gistermiddag plaats gehad en is geworden een schandalige lawaaizitting van den eersten rang. De voorzittersstori werd ingenomen door liet oudste lid, den 78-jarigen. sociaal-democraat Bock. Nog vóór de zitting begint, is het al duidelijk, dat hij een zwaren middag zal hebben. Hij heeft nog niets gezegd en reeds hoort hij zich uit den communistischen boek vriendelijk heden toeroepen als „Rindvieh" en dergelijke. Maar nauwelijks beeft Bock gebeld en de woor den „Ik open de vergadering" gesproken of het misbaar breekt los. De communisten brullen om vrijlating van de politieke gevangenen en ondersteunen hun gebrul met fluitjes en auto- hoorns. Plotseling staat een jeugdig communis tisch afgevaardigde op de sprekersplaats en begint, zonder de gebruikelijke naam-aflezing door den president af te wachten, een rede te houden over de orde, eischende, dat de Rijksdag alvorens iets anders te doen, zal besluiten tot vrijlating van de politieke gevangenen. Dan beginnen de nationaal-socialisten ook los te komen. Zij bekogelen den spreker met anti- semietische interrupties. In vergelijking met wat later te zien was en te hooren, liep het verder nogal kalm af. De communist raakt uitgepraat en gaat weer naar zijn plaats. De president benoemt dan een voorloopig bureau en de af lezing der namen begint. Deze aflezing wordt begeleid, eerierzijds door de nalionaal-soeialisten met venijnigheden. Al dadelijk als de naam Bis marck wordt gelezen, roepen de communisten een jongen Duitsch-nationalen afgevaardigde toe ,,Weh' dir, dasz du ein Enkel bist Voor 'een ieder is er een hartig woordje. De naam van 10 Een der groote feestdagen van het Christelijk jaar te baat nemende, raadde Iiuguette hem dringend aan, om in de gulhartige bekentenis zijner fouten cle vrede zijner ziel en de ver giffenis zijner zonden te zoeken, maar vergeefs. Donat schudde treurig het hoofd en was ver scheidene dagen daarna ter prooi aan een som beren toorn. Toch beproefde hij bijwijlen aan zijn vrouw zijne erkentelijkheid te toonen wegens hare bescheidenheid en zelfopoffering, maar het onbeperkt vertrouwen en de daaruit voort vloeiende teederheid waren uit Huguette's hart verdwenen haar plichtsgevoel wist aan haar afkeer echter het zwijgen op te leggen, en zoo de herinnering aan den vreeselijken nacht, toen Donat haar dwong cle vlammende woning in het bosch te verlaten, haar bleef vervolgen, toch was zij niet minder besloten alles op te offeren voor den man, door en voor wien zij zooveel leed. Isabeau's vriendschap was haar een ware vertroosting. Bij de afwezigheid van haar man, begaf zij zich meermalen naar de woning dei- oude vrouw, met aandacht naar hare verhalen luisterende en zich verheugende, dat zij baai- kind zoovele blijken van toegenegenheid schonk. den vroegeren minister van Justitie, Emminger, wordt begroet met den uitroep- „Justitieele moordenaar Ruth Fischer antwoordt, als haar naam wordt afgeroepen: „Ilicr Irots alle politiegeboefte Een heidensch kabaal breekt los telkens als de namen van gearresteerde communisten wor den afgeroepen. Voor zoover men kan hooren wat zij zeggen, eischen de communisten hun vrijlating. Hetzelfde geschiedt van Völkische zijde, als de naam wordt afgeroepen van Frick, die te zamen met Iiitler een paar maanden vesting straf ondergaat. Bij het afroepen van den naam van Ludenclorff, vereenigen de beide accoorden van uiterst links en uiterst rechts zich tot een helsch lawaai. De communisten gaan als waan zinnigen te keer. Een hunner zwaait voortdurend met een blauwe bril. De Völkischen antwoorden voortdurend met een daverend „Heil de gebruikelijke Völkische groet. Het duurt minuten lang voor de aflezing kan worden voortgezet. Ludenclorff lacht maar wat onder al het lawaai. Een tijd lang gaat het nu goed totdat Seve ring, de Pruisische minister van Binncnlandsche Zaken, aan de beurt is. De communisten brullen „Bloedhond e.d. Ten slotte krijgt Tirpitz nog een serenade met fluitjes en autohoorns. Dan komt even rust tijdens het controleeren van de lijsten. Het blijkt, dat 459 afgevaardigden aan wezig zijn. De ingekomen voorstellen, welke daarop worden voorgelezen, blijken te zijn van com munisten en nalionaal-soeialisten en hebben de strekking, te besluiten tot vrijlating der politieke gevangenen. Een aantal communis tische sprekers vraagt onder groot lawaai het woord en een hunner, de afgevaardigde Scholem, begint maar vast te spreken. De nationaal-socia listen maken zich vroolijk door met de handen den neus van den spreker na te bootsen, hetgeen door Scholem wordt beantwoordt mee een parodie op de buiken van de rechterzijde. Ten slotte wordt van het midden van het Huis een poging gedaan om het schandaal te beëindigen. De sociaal-democraat Buttmann en Fehrenbach van het Gentrum betoogen, dat cle Rijksdag geèn besluiten kan nemen voor dut zij geconstitueerd is. De nationaal-soeialist antwoordt? dat hij lak heeft aan bet reglement van orde cn dat de voorstellen direct moeten worden behandeld. Een tweede communist eischt daarop, dat ook de andere communistische voorstellen, in zake opheffing van den staat van beleg en van het verbod van de Rote Fahne, terstond in behandeling moeten worden genomen. De sociaal-democratische groep heeft besloten Locbe toch Candida at te stellen voor cle functie van president van den rijksdag. De groep meent dit te mogen doen daar zij de sterkste republi- keinselie groep in het parlement is. Loebe zal waarschijnlijk bij de tweede stemming worden gekozen. IN 'T ROERGEBIED. Naar uit Essen wordt gemeld, is cle toestand in het Roergebied verscherpt, daar de commu nistische excessen, welke zich de laatste dagen reeds deden gevoelen, een gevaarlijk karakter gaan aannemen. Zoo hebben in de buurt van Wattenscheidt Op zekeren Zondag hadden de twee vrouwen en Diziei' de hoogmis in de Notrc-Dame bij gewoond en bij het verlaten der kerk kwamen zij op het hoofdplein der stad. Op het midden van liet plein gekomen, wees Isabeau met den vinger een plek aan, waar de steenen losgerukt en verbrijzeld waren, en zij sprak met een door tranen afgebroken stem „Ook ik was daar, Huguclte, onder het volk vermengd, ik heb er de marteling van een heilige bijgewoond O, die vreeselijke dag zal nooit uit mijn geheugen verdwijnen Hoevele Engel- schen bevonden zich op deze plaats, de Engelschen, die sedert mijn man en mijne kin deren omgebracht hebben Ik zie het schavot nog, met purper en zwart bekleed, en Jeanne d'Arc met haar lang wit kleed omhangen Zoo gij wist, Huguette, welk een zachtaardige uitdrukking dit verheven schepsel had zoo gij den klank harer stem liadt kunnen vernemen, toen zij om gewijd water vroeg zoo gij den angst der menigte, cle ontroering van den beul en de ontzetting van dengenen hadt kunnen aan schouwen die haar veroordeelden, zoudt gij begrijpen dat ik dikwijls deze plek, waar de brandstapel opgericht werd, bezoek, om er neer te knielen en hare voorspraak in te roepen als die van een heilige." „Wel hoe vroeg Huguette, „gij hebt de terechtstelling van Jeanne d'Arc bijgewoond „Ja, mijne dochter, en ik heb gezien hoe allen, die haar onschuldig veroordeeld hadden, dooi de hand van God getroffen werden Hier ongeveer vier- tot vijfhonderd personen een poging gedaan om de mijn „Zentrum" te bestor men. Elders weer werden mijn-beambten zwaar mis handeld. VOLKENBOND. Volgens de „Morning Post" is MacDonald voornemens in September aan cie vergadering van den volkenbond te Genèvo deel te nemen en daar de Engelsche internationale politiek uiteen te zetten. Zou MacDonald aan dit voornemen gevolg- geven, dan is het waarschijnlijk, dat ook Ilerriot, indien hij minister-president van Frankrijk wordt-, zich naar Geneve zal begeven, en dat ook de hoofden van andere staten er prijs op zullen stellen aan de vergadering deel te nemen. liet zou dus mogelijk zijn, dat Goriève de plaats van samenkomst voor een aantal gezag hebbende staatslieden wordt, die een op het rapport der deskundigen gebaseerd program tot uitvoering wenschen te brengen. FRANKRIJK. Verschillende departementale raden in den lande hebben moties aangenomen, waarin eer en clank wordt gebracht aan Millerand en Poin- caré voor de uitnemende diensten, welke zij aan Frankrijk hebben bewezen, en met nadruk wordt gewezen op de noodzakelijkheid der regeling van het schadcloosstellingsvraagstuk op de basis van het rapport der experts, daar Frankrijk aan het einde zijner concessies is gekomen. De raden der departementen, waar de radi calen de overwinning hébben behaald, hebben onlwerp-adressen aan Ilerriot aangenomen, waarin verzekerd Wordt, dat Duitschland een groote vergissing zou begaan, indien het meent, dat links minder vastbesloten is, de rechten van Frankrijk te doen eerbiedigen. ENGELAND EN RUSLAND. De Britsch-Russische onderhandelingen over de vóór-oorlogschc schulden zijn een regeling nog niet nader gekomen. JOEGOSLAVIË. Het parlement is gister bijeengekomen. Aan genomen werd de opening van een crediet voor steunverleening aan de hulpbehoevenden in verband met de dverst rooming van cle Save en de Donau. De oppositie was niet aanwezig toen het de creet, waarbij het nieuwe kabinet benoemd werd, werd voorgelezen. ALBANIË. Naar het „Journal" meldt, schijnt de toestand in Albanië kritiek te worden. Het Noorden heeft zijn Onafhankelijkheid geproclameerd, en neemt zich thans den Staat Noord-Albanië. Een deel van het leger verleent zijn steun aan dezen nieuwen staat en de mogelijkheid van een nieuwen burgeroorlog lijkt niet uitgesloten. DE IMMIGRATIE-WET DER V. S. In een medcdeelingj waarin president Goolidge verklaart waarom hij het immigratie-ontwerp teekende, niettegenstaande zijn afkeuring van de clausule der uitsluiting van de Japanners, zegt hij, dat hij gedwongen was, het gansche ontwerp, dat een gebiedende noodzaak van al gemeen e wetgeving was, te onderteekenen. De mededeeling legt er den nadruk op, dat het op deze plek bevond zich Cauehon Daar, stond de monnik, die het kruisbeeld in de hand hield, waarop Jeanne's oogen stervend nog gevestigd waren Zoodra uw kind oud ge noeg zal geworden zijn om zijn vaderland te loeren liefhebben, zult gij het op deze zelfde plek de geschiedenis van de herderin van Domrémy verhalen." De oude vrouw had ternauwernood deze woorden gesproken, toen Dizier een kreet van angst slaakte, die door een glimlach van Isabeau beantwoord werd. Een monster met een afschrikwekkend voor komen en van reusachtige grootte kronkelde zich over den grond, voortgetrokken door een aantal krachtvolle mannen, wier uitbarsting van uitgelaten vreugde gelijken tred hield met de sprongen van het afschuwelijke kruipdier. „Ween niet," sprak Isabeau," met hare hand het hoofd van den kleine omwendende, die zijn aangezicht op den schouder zijner moeder ver borgen had. „De vreeselijke draak leeft niet meer, dank zij den heiligen Romanus." „Isabeau," riep Huguette, „daar ik hier geheel vreemd ben, weet ik even weinig van de feesten en de gebruiken der stad als de kleine Dizier. Zeg mij dus wat die draak te beduiden heeft en waarom men hem zoo door de stad sleept?" „Zie," anLwoorcldc de oude vrouw, „de schil ders van Rouaan gaan aan zijn toilet beginnen Men zal de groene kleur zijner schubben weer frisch maken en het vuur zijner bloedige oogen wet-worden der uitsluitingsclausule geen ver andering bel eekent in de Amerikaansche vriend schappelijke gevoelens voor het Japansche volk. ALLERLEI. Uit Riga De veiligheidspolitie heeft in den loop van een huiszoeking, verricht in do woning van een beambte van hot nationale museum kostbare edelgesteenten gevonden, wel ke van het nat. museum afkomstig waren. Uit Dublin De havenarbeiders hebben gisterochtend het werk weder hervat. Uit Foechow (China) Heden werden naar den mililairen gouverneur twee bommen geworpen. Deze bleef echter ongedeerd, doch de generaal Loe Sjian Ting werd gewond, terwijl twee sol daten gedood werden. Uit Christiania. Op 24 Mei is te Washington geteekend een overeenkomst tusschen Noor wegen en de V.S., welke in hoofdzaak gelijk is aan het z.g.n. Britsch-Amerikaansche drankver drag. Uit Berlijn'. In een bosch nabij Berlijn is het lijk gevonden van een zestienjarigen scho lier. Op zijn borst was een briefje gespeld, waar op de woorden „Dood aan de fascisten De Fransche gezant te Londen heeft Maan dag een langdurig onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris, sir Eyre Crowe, in zake de Roer-kwestie. Rtatpn-Generaal. TWEEDE KAMER. Veroudering van Dinsdag27 Mei. Bij den aanvang van de zitting dient de heer Bra utigam (S. D.) bij de behandeling van het wetsontwerp tot verleening van een kasvoor- schot aan de Kon. Holl. Lloyd een motie in, vragende schorsing van de behandeling en onder zoek door experts. De heeren Van Vu uren (R. K.) Boon (V. B.) cn minister A a 1 b e r s e bestrijden de motie. De minister deelt mede, dat de regeering effecten en dc vordering op de Tubantia als onderpand krijgt, en .dat afschrijving op de schepen niet mag voorgaan, zoodat het eigen belang der commissarissen meebrengt, dat staatshulp alleen wordt aanvaard, wanneer zij baten kan. Tenslotte de hulp moet komen vóór 1 Juli, daar een faillissement anders onver mijdelijk is. De motie-Brautigam wordt verworpen met 52 tegen 18 stemmen. De heer Braat (plattel.) verklaart zich daar na tegen het wetsontwerp. Het bezuinigde geld wordt in andere putten weggeworpen. De heer van der Waerden (S. D.) meent, dat er te veel schepen op de wereld zijn en dat er houdt algemeen herstel tegen. Vóór den oorlog had Nederland een tonne- maat van 1.2 millioen thans bedraagt deze 1.5 millioen. Dat zegt voldoende voor de kans van slagen. Van al de millioenen in oorlogstijd ver dient is niets over. De heeren van Aalst en Kroller komen met den bedelnap bij de Re geering om steun voor een kwijnende maat schappij. Nu zijn er plotseling groote nationale belangen bij betrokken. Spr. erkent dat een groot belang bij do in standhouding der maatschappij is betrokken. Het gaat om het lot van 2700 personen. Als die te redden waren, zou spr. wellicht zwichten. Maar spr. heeft die overtuiging echter niet opnieuw doen flikkeren.Ik heb meer dan één dienst bewezen aan de moeder van een der mannen die met dat werk belast zijn zoo gij wilt kunnen wij den arbeid dus bijwonen, op die wijze zal uw kind zich aan het gezicht van- liet monster gewennen, cn als het bij de groote processie door de straten gesleept wordt, zal Dizier geen vrees meer gevoelen voor dc hoornen en den staart van den verschrikkelijken draak.!' Een kwartier later traden Isabeau, Huguette en Dizier eene groote overdekte loots binnen, waarin de draak onder dak gebracht was, terwijl een aantal jonge lieden, die belast waren om hel ondier bij de plechtigheden der processie een beter oog te geven, hunne groote kwasten in reusachtige potten met verf doopten. Dizier begreep spoedig dat het monster on schadelijk was, en met de snelheid van indrukken aan kinderen eigen, sloeg de groote angst in hem tot volkomen vertrouwen over. „Gij hebt beloofd mij de geschiedenis van den draak mede te deelcn,!' sprak Huguette, glim lachende over de vruchtelooze pogingen van Dizier om op den geschubden rug van het ondier te klimmen. „Deze geschiedenis dagteekent reeds van voor eeuwen," hernam de weduwe, „want koning Dagobèrt, God hebbe zijne ziel ter wille van de deugden zijner vrouw en dochter regeerde toen het koninkrijk der Franken en de H. Eligius maakte te dien tijde de reliquiekasten voor de overblijfsels der heiligen, den koning tevens met zijn raad terzijde staande. Wordt verv.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1