DAGBLAD VOOR SGHSEl1AM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Maandag 2 Juni 1924. No. 19961 BureauKOEMARKT Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Cïratis-OngevaJlenverzekering f 560 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li, "7erlies van eiken anderen vinger. De verzekering word t gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen vooi geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ARBEIDSWET 1919. De borgemeester van Schiedam Gezien het verzoek van W. H. P. DEN BRIN- KER Brood- en Banketbakkerij,wonende Broers- veld 105, te Schiedam, om vergunning om in genoemd pand bakkersarbeid te mogen ver richten tusschen 8 uuï' namiddag en 6 uur voor middag Maakt bekend dat voormeld verzoek op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Woensdag, den 2 Juli a.s., des voormid dags half twaalf ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende ACHT DAGEN vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie dei- gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochr ten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat van af heden gedurende dertig dagen ter Gemeente- Secretarie (afdeeling A) ter inzage is nederge- legd een staat aanwijzende de krachtens art. 14 der wet op de Grondbelasting vastgestelde schat tingen van gebouwde en ongebouwde eigendom men binnen deze gemeente gelegen. Schiedam, 2 Juni 1924. Buitenlandseh Nieuws, HET HEBSTELVRAAGSTUK. De in het plan der deskundigen bedoelde commissie ter organisatie van de verplichtingen der industrie zal op heden te Parijs de bespre kingen beginnen. Door de Duitschc regeering zullen worden afgevaardigd als vertegenwoordigers staats secretaris, dr. Trendelenburg van het Rijks- minislerie van Economische Zaken en Geheim- rat, Bücher van den ,,Ileichs\t rband der Drut- schen Industrie." IIET EINDE DER CRISIS IN DE ROER. Zaterdagmorgen zijn te Essen weer vele ar beiders in de schachten afgedaald. Het aantal werkwilligen varieert tusschen 55 en 90 Volgens 'n bericht uit Gelsenkirchen is in 'n deel der bedrijven de arbeid hervat. De andere bedrijven zouden heden weer in werking worden gesteld. DUITSCIILA N Zaterdag hebben opnieuw fractie-besprekingen van de Duitsche Volkspartij, het centrum en de democraten plaats gevonden De mogelijk heid van een kleine coalitie van de genoemde drie partijen is bij de besprekingen weer op den voorgrond getreden. De eerstvolgende zitting van den Rijksdag is bepaald op heden. Als het dan nog niet gelukt mocht zijn 'n regeering te vormen, zou de ple naire RijksdagziLting zich uitsluitend bezig houden met de kwestie van het ontslag uit de hechtenis van de gearresteerde afgevaardigden. 14 „Mij dunkt dat, het beter ware anders te han delen", antwoordde Isabeau ,,ik weet niet hoe veel tijd ik nog hier op aarde zal verblijven misschien is mijn uur nabij zoo ik mocht komen te vallen, mag ik u niet zonder hulpmiddelen achterlaten. Het is daarom beter dat gij u rechtstreeks tot mejuffrouw Ogive Le Bouteiller wendt, de zuster van een der oudste kanunniken der hoofdstad op deze wijze kunt gij altijd werk en brood vinden". „Moge God u nog lange jaren sparen De Heer alleen weet welk een grooten troost mij uwe vriendschap schenkt." De oude vrouw schudde het hoofd. „Ongelukkig kan ik uw verdriet niet wegne men," zeide zij. „Ishet niet reedsveel het verzacht te hebben"? „Arme ziel," fluisterde Isabeau, „hoezeer verdient gij gelukkig te zijn De jonge vrouw sloeg de oogen neder, haar wangen werden met een blos overtogen zij drukte haar kind aan het hart en met een soort van gejaagdheid nam zij van Isabeau afscheid, DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Poincaré heeft gister om half 11 het ontslag van het kabinet aan Millerand aangeboden. §Hlj§ Vóórdat het kabinet,-Poincaré zijn ontslag aanbood, heeft Poincaré door Millerand de decreten laten onderteekenen, waarbij een be drag van 400 rnillioen francs op de diverse takken van dienst wordt bezuinigd. De vraag is nu, of Millerand nog blijft. Gistermorgen hebben de drie groepen der nieuwe meerderheid zich over de kwestie van den president der Republiek uitgesproken en werd tenslotte een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat handhaving van Millerand op het Elysëe het republikeinsche geweten zou kwetsen, onophoudelijk conflicten zou uitlok ken tusschen do regeering en het 'staatshoofd en een voortdurend gevaar voor het regeerings- stelsel zelf zou zijn. De nieuwe Kamer is gister voor de eerste maal bijeen geweest, maar werd wegens tech nische bezwaren al spoedig weer verdaagd tot Dinsdag. Door de linksche meerderheid werd Painlevé voorgesteld als candidaat voor de voorzittersfunctie. De ministercrisis is nog niet opgelost, maar waarschijnlijk doen de socialisten niet mee. MOORDAANSLAG OP DR. SEIPEL. Gisteravond om 7 uur is te Weenen op den Bondskanselier, dr. Seipel, een aanslag gepleegd, waarbij deze zwaar gewond werd. Toen de Bondskanselier van een reis terug keerde en op het, Zuider-station uit den trein wilde stappen, loste een jonge man, die in den zelfden trein gezeten was, drie revolverschoten op hem. Dr. Seipel deed nog eenige stappen en zakte daarna ineen. Onmiddellijk richtte de dader het wapen op zichzelf en joeg zich een kogel door het hoofd. Dr. Seipel werd naar het ziekenhuis vervoerd. Hef bleek, dat hij door een schot in de borst, hetwelk een der longen had doorboord, was getroffen. Zijn verwonding is wel ernstig, maar waarschijnlijk niet levensgevaarlijk. De dader kon niet worden vérhoord, daar hij nog altijd bewusteloos is. Gisteravond om kwart over tien heeft het Weensché hoofdcommissariaat van politie het volgende communiqué uitgegeven „De Bondskanselier dr. Seipel is reeds ge opereerd. Het is gebleken, dat zijn verwonding niet levensgevaarlijk is. De Bondskanselier had hedenmiddag de klokken-wijding te Ncudorfel bijgewoond. De dader is een spoorwegbeambte uit Potten- sLein cn genaamd Karl Jaworek. Ilij had drie schoten gelosteen hiervan trof den kanselier in de long. De dader richtte daarna de revolver tegen zijn slaap en stortte zwaar gewond ter aarde. Hij werd naar het algemeene ziekenhuis vervoerd en ligt op sterven." Over het motief van de daad is tot nu toe niets bekend. Men neemt echter aan, dat hij den aanslag om politieke redenen heeft gepleegd. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Op het landgoed The Ghequeurs had Zater dagmiddag j .1., gelijk gemeld, de aangekondigde bespreking plaats tusschen den Britschen premier den premier van Noord-Ierland en den president van den Iersohen Vrijstaat, over de Iersche grenskwestie. De conferentie duurde drie uren. Onmiddel- zonder een woord te spreken en alleen de hand tot een groet bewegende. Wij zeiden boven, dat Donat met ijver en regelmaat werkte, maar al oefende hij ook met zekere drift zijn handwerk uit, toch was hij niet mededeelzamer of spraakzamer geworden. Zoo hij overtuigd had kunnen zijn, dat geen ver moeden over hetgeen er voorgevallen was in dien verschrikkelijken nacht toen hij zijne vroegere woning verliet, in het hart zijner vrouw opge komen was, zou het hem wellicht gelukt zijn zijne somberheid te overwinnen, het gewicht, van het verleden van zich af te schudden en het vreeselijke geheim te vergeten, dat hem onop houdelijk vervolgde. Maar hoe onderworpen Huguette zich ook betoonde, hoeveel zorg zij ook besteedde om haar huis in orde te houden, toch zag hij wel in, dat zij niets vergeten had. Wanneer de blikken zijner vrouw zich bij toe val op zijn handen op zijn gelaat vestigden, dreef een instinctmatige beweging er hem toe aan, om die handen, welke eenmaal meL bloed geverfd waren, tusschen zijn borst te verbergen. En enkel woord, een kreet zou hem hebben kunnen redden. Terwijl Huguette des avonds haar kind in slaap wiegde, zou hij zijn schuldig hoofd voor haar hebben kunnen buigen, zijnen misslag be lijden en vergiffenis verzoeken, of wel, Donat kon, terwijl zij de rozige handjes van Dizicr aan haar lippen bracht en den kleine zijn eerste gebedje deed stamelen, op de knieën zijn neer- lijk na afloop vertrokken de beide Iersche leiders naar Londen. Gister had men alsnog een officieel communi qué over deze besprekingen verwacht, doch dit verscheen niet. DE KLEINE ENTENTE. De Tsjechische regeering heeft tegen 10 Juni te Praag een bijeenkomst samengeroepen van de landen der Kleine Entente, teneinde den toe stand te bespreken, die door de gespannen ver houding tusschen Rusland en Roemenië inzake Bessarabië in het leven is geroepen. Men verneemt, dat het niet zou zijn uit gesloten, dat een verdedigend verbond speciaal voor dit, geval zou worden gevormd. Het besluit tot een en ander schijnt eerst on langs na de verschillende conferenties, die Benes heeft gehad, Le zijn gcvoimd. RUSLAND EN ENGELAND. Naar gemeld wordt, komt Litwinof binnen kort te Londen aan, teneinde het leiderschap der Russische delegatie ter Britsch-Russische conferentie over te nemen, om daardoor aan Rakofsky gelegenheid te geven naar Frankrijk te gaan, ten einde de nieuwe regeering te polsen over de mogelijkheid van een erkenning der Sovjet-republiek. MAROKKO. Ti n einde in de streek ten Noorden van Fez. de grens te bereiken, welke door de internationale conventies van 1904 is vastgesteld, zijn de Fransche troepen de Ouergha-rivier ten Noorden van Elarbadenissa overgetrokken. De militaire operatie gelukte, zonder dat het tot een treffen kwam. De troepen rukten op tot aan den boven loop van de Ouergha. Talrijke stammen kwamen hun ond rwerping aanboden. RUSLAND EN CHINA. Na maandenlange onderhandelingen hebben China en Rusland een overeenkomst geteekend waarbij etn stgenoemde mogendheid de Sovj t- rcgecring erkent. Verder wordt door de over eenkomst de kwestie van den Ghineeschen Oo&- terspoorweg voorloopig geregeld. Het beheer ervan komt aan Sovjet-Rusland, dat de spoor wegschulden overneemt. China iestitueert de eigendommen der Rus sische regeering cn der Orthodoxe Kerk. De Sovjet-regeering gaat er accoord mee, dat het Russische aandeel in de Boxer-schadevergoeding voor onderwijs-doeleinden in China wordt be steed. De Russische concessies in China zullen aan een derde mogendheid worden overgedragen. Do Sovjet-regecring erkent de Chinecsbhe souverciniteit over Noord-Mongolië, waaruit de. Sovjet-troepen zullen worden teruggetrokken. AMERIKA EN IIET INT. HOF. President Coolidge heeft te Arlington ter gelegenheid van den Memorial Day een rede gehouden, waarin hij hen aanvalt die zich ver zetten tegen dc aansluiting bij het Internationale Hof van Justitie, tenzij dit van te voren wordt gedwongen elk verband met den Volkenbond te verbreken. Coolidge sprak vooral zijn afkeuring uit over mannen als Lodge, wien hij verweet te trachten hem onmogelijk te maken als candidaat voor het presidentschap. De president verklaarde zichzelf een voor stander van leger en vloot, doch niet om een gevallen, op de borst geklopt hebben, zich voor God over zijn zonden beschuldigende en 's Hemels barmhartigheid afsmeekende in naam van het berouw dat hij gevoelde, in naam van het onschuldige kind, daL in de armen zijner moeder rustte. Meer dan eens was dat denkbeeld bij hem opgekomen, en Huguette scheen te begrijpen wat er in zijn hart omging, maar telkens schudde Donat die betere gedachten van zich af en weerstond hij aan de stem van zijn goeden engel, zoodat hij voorLdurcnd in zijn pijnlijk zwijgen bleef volharden. Slechts een enkele maal sedert haar huwelijk had zij gesproken, minder met het doel om zich te beklagen, dan om Donat aan te moedigen, op den goeden weg terug te keeren. Terwijl de boschwachters van den graaf de Chateau- neuf hem zochten, terwijl zijn leven van een enkel woord, een geringe onbescheidenheid af hing, had zij haar tranen den vrijen loop en haar smart lucht gegeven. Een enkel oogenblik meen de zij dat steencn hart bewogen te hebben, maar twee dagen later wierp Donat zich in den af grond en de ongelukkige vrouw gevoelde geen kracht meer er hem uit op te heffen. Vergeefs poogde zij hem naar de kerk te lok ken hij antwoordde met een sarcastischen lach en meer dan een week lang bespotte hij de heiligste zaken, poogde de kracht der Sacramen ten te loochenen, opperde twijfel over de op standing van den mensch, het bestaan van een hemel en de folteringen eener eeuwige hel. agressieve politiek te voeren. Hij sprak dc hoop uit, dat de volken het met elkaar eens zullen worden over Wederzijdsche verdragen tot beperking van hun bewapeningen. JAPAN EN AMERIKA. De Japanscbe gezant overhandigde op het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington het protest van Japan tégen de immigratiewetten. Voorloopig worden geen na dere uiteenzettingen verwacht. ALLERLEI. Uit BerlijnDe huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft de moties van dc natio- naal-socialistische vrijheidspartij en de Commu nisten behandeld in zake vrijlating van de in hechtenis genomen afgevaardigden. De Com missie heeft besloten voor verschillende commu nisten en den nationaal-socialistisclien afge vaardigde Kriebel, de straf of het voorarrest op te heffen. Uit Parijs Poincaré zal binnenkort weer zijn medewerking verleenon aan de „Revue des deux Mondes" cn de Matin". Uit Madrid wordt aan het „Journal" ge meld, dat 54 vliegtuigen gister verscheidene tonnen ontplofbare stoffen op de 'vijandelijke zone bij Alhucemas hebben doen neerkomen, waardoor een paniek werd veroorzaakt. Eén vliegtuig, waarin drie officieren waren gezeten, viel brandend aan den voet van den berg Anida neer. De drie inzittenden werden totaal verkoold. Uit Warschau. Het ministerie van Open baar Onderwijs heelt besloten, op het program voor het middelbaar onderwijs een plaats in te ruimen aan de voorlichting omtrent betee- kenis en doel van den Volkenbond. Uit Tokio. Te Seoel (Korea) is een complot ontdekt, om de Amerikaansche en Britsche con sulaten, in dc lucht te laten vliegen. Het Ameri kaansche consulaat wordt extra bewaakt. Binnenland;. R. K. Staatspartij. Op de algemeene vergadering van den Alge- meenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisa ties, die zooals gemeld, Vrijdagavond te Utrecht door baron van Wijnbergen werd geopend, is na een langdurige gedachtehwisseling h e t ontwer p-k iisreglement (rapport-Bon- gaerts) met eenige weinig belangrijke amendec- ring aangenomen. Congres R. K. Bond van Technici. Zaterdag en gister werd te Utrecht de Bonds vergadering van den N. R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus" gehouden .en tevens een Congres belegd bij gelegenheid van het eerste lustrum van dezen bond. In de Bondsvergadering werd o.m. besloten tot aansluiting van de werkloozenkas bij de rijksregeling, alsook een voorstel van het Bonds- bestuur Afscheiding R. K. Vak 1> urea u. Na uitvoerige discussies werd met algemeene stemmen aangenomen het volgende voorstel „De Bondsvergadering besluite, bij niet goed keuring door het Doorluchtig Episcopaat van dé reorganisatie van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, betreffende het stichten van drie vakgroepen, te weten de Arbeiders, dc Vakgroep Overheidspersoneel en de Hoofd arbeidersvakgroep, zich op 31 December 1924 „Donat", sprak zij 'op zekeren dag met ernst en waardigheid, „gij hebt mij van aardsche goederen beroofd, maar het hoogste goed, het geloof aan het paradijs, zult gij mij niet ont nemen." Donat haalde de schouders op en verliet het spookhuis. Hij die deze woning gekend had ten tijde dat de heidin er haar duivelsche practijken in uit oefende, zou ze thans niet meer herkend heb ben. Een metselaar had de muren rondom gewit en de laatste sporen der verfóeielijke too- verteekens doen verdwijnen het friseli geverfde ep geboende huisraad blonk van netheid, de balken waren ontdaan van hunne duivelsche symbolen en boven den schoorsteen strekte een kruisbeeld zijn armen uitwilde bloemen bl lei den rondom het huis en vervulden de lucht met haar balsemende geuren Huguette vormde er ruikers van en plaatste ze op de vensterbank cn voor het kruisbeeld korven vol van het fijnste garen duidden aan dat de vlijt zich in de woning gevestigd had de wieg verhaalde van 's Heeren zegen, de jonge moeder geschonken, cn deze zelve zag er zindelijk en helder uit. Twee geiten, van Huguette's spaarpenningen, de vrucht van haar arbeid, gekocht, weidden het gras in de nabijheid der woning af. Dizier dronk de gezonde en smakelijke melk en speelde dage lijks met de gehoornde, maar zachtaardige dieren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1