Stads- en Gewestelijk Nieuws. Doorzitten en Stukloopen INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Telegrammen. van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie af te scheiden. Bij uitvoering van het besluit tot afscheiding, geeft zij het B. B. machtiging medewerking te verleenen tot de stichting van een R. K. Vak centrale van Hoofdarbeiders. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Henri Hermans, (Den Haag) hielcl een goed gedocumen teerd betoog over ,,De werknemende Midden stand." Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Door prachtig lenteweer begunstigd, heeft Zaterdag op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zijn.landdag gehouden. Arbeiderswoningen. In hotel l'Europe te Utrecht, werd gister de jaarvergadering gehouden van den Bond van Arbeidcrswoningbouwvereeniaungen in Neder land. De volgende motie werd aangenomen ,,De Bond van Arbeiderswoningbouwvereeni- gingen enz kennis dragende van het feit, dat door het college van Gedep. Staten van Zuid- Holland niet goedgekeurd worden de bereids door den raad der gemeente Rotterdam aan genomen voorstellen tot woningbouw, over wegende dat door deze niet-goedkeuring ernstige schade wordt toegebracht aan de volkshuisves ting te Rotterdam, protesteert met kracht tegen deze door voornoemd college aangenomen hou ding en doet een ernstig beroep op de regeering, om alsnog deze goedkeuring te verleenen." Hoog bezoek. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden woonde Zaterdagmiddag te Rotterdam den sta pelloop bij van het s.s. Sliedrecht, gebouwd op de werven der Rott. Droogdok Mij. voor rekening van de Stoomv. Mij. De Maas. Tentoonstelling „Nederlandseh fabrikaat." Zaterdagmiddag te half twee is in het Kur- haus te Scheveningen de Nijverheidstentoon stelling van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" officieel geopend. Nederlandscli-Poolseh handelsverdrag. Het departement van buitenlandschc zaken deelt mee, dat Vrijdag door Idr. Ms. gezant te Warschau en den Poolschen minister vanbuiten- landsche zaken is onderteekend een Ncder- landsch-Poolsch handelsverdrag. Dit verdrag, waartoe ook de vrije stad Danzig is toegetreden, is gebaseerd op het beginsel van wederzijilsche meestbegunstiging. Dc slaking bij Werkspoor. De directie van Werkspoor heeft, naar de „Tel." meedeelt, aan de stakende werklieden bericht, dat op grond van werkstaking cleri öden Juni de dienstbetrekking zal zijn. beëindigd, tenzij de stakers op dien datum liet werk hebben hervat en geregeld blijven verrichten. ITct conflict in Twente. Door het voortduren van de staking te En schede is garengebrek ontstaan aan de fabrieken der Maatschappij tot exploitatie van Anker- smit's Katoenfabrieken te Deventer. Daar wordt nu 21/2 uur per week korter gewerkt. Contract opgezegd. De Nederl. R. K. Vereeniging van sigaren fabrikanten heeft het tot 31 Juli e.k. geldende collectief contract in de sigarennijverheid aan de vijf werkliedenverbonden in die nijverheid opgezegd. „Mercurius". De zoogenaamd „neutrale" Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, schrijft de „Tijd", heeft nu eindelijk zelfs den schijn van zijn on zijdigheid in de politiek afgeworpen, om met vlag en wimpel over te loopen naar de socialisti sche vakbeweging, dus naar de S.D.A.P. Het voorstel tot fusie met den rooden Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en tot bestuurlijke samenwerking met het N. V. V. is aangenomen met een meerderheid van 5958 tegen 3206 stemmen. Een sterke minderheid in den Bond blijft derhalve tegen de fusie met den rooden Bond. Dit besluit beteekent het einde van de neutrale vakbeweging. De meerderheid der leden van Mercurius huldigt niet langer het (o.i. onhoud bare) „neutralitcitsprincipe." De minderheid, die wel aan dat principe wil vasthouden, is gedupeerd, en haar blijft niets over dan onderdak te zoeken óf hij de socialistische, óf bij de vak organisatie van katholieken en christelijken huize. Dat dit het einde moest zijn, kon men wel voorzien. Het masker der schijn-neutraliteit is nu weggeworpen en de keuze tusschen rood of rechts wordt nu voor de leden minder moeilijk. liet is beter zóó. De salarisverlaging der onderwijzers. Het hoofdbestuur van de Unie van Christ. Onderwijzers enz. in Nederland heeft aan zijn leden, na overleg met zijn rechtskundigen ad viseur, geadviseerd bij de heden plaats hebbende uitbetaling van het salaris, op liet kwitantie te vermelden „onder reserve van alle rechten." Weigeren de schoolbesturen het salaris uit te betalen, dan zal het hoofdbestuur ze in rech ten, wegens wanbetaling, laten aanspreken voor het verschuldigde bedrag, verhoogd met de wettelijke renten, welke in arbeidscontract zaken binnen 6 weken tot 50 der hoofdsom kunnen oploopen. De nieuwe weg Den HangRotterdam. Zooals gemeld heeft de minister van water staat aan de Tweede Kamer doen toekomen zijn Memorie van Antwoord in zake het voorstel tot aanleg van een nieuwen weg van Den Haag naar Rotterdam. De minister verdedigt daarin de dringende noodzakelijkheid van den weg en handhaaft het tracé er van. Een breedte van 321/2 meter acht de minister voldoende. Het denkbeeld om tegelijk ook de verbetering der waterwegen bij Delft ter hand te nemen, wijst de minister ten stelligste af. Faillissementen. Volgens mededecling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Mei in Nederland uit gesproken 76 faillissementen tegen 68 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Mei 1924 1905 faillissementen tegenover 1672 over. hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Fascisme en socialisme. Twee belangwekkende berichten op één dag. In de „Voorwaarts", het Rotterdamsohe orgaan van de S. D. A. P. van Maandag lezen wij het volgende stukje Hoe langer hoe mooier! De fascistische vloot van Italië zal een bezoek brengen aan Sovjet-Rusland. De eigen commu nistische bladen berichten daaromtrent letter lijk „De Russische Oostzee-vlool zal den Italiaan- schen kruiser bij Kroonstad ontmoeten. De Italianen zullen ter begroeting van het Russische volk en de Russische marine resp. 21 en 7 saluut schoten lossen. Van de zijde der roode vloot zal eenzelfde aantal salvo's worden afgevuurd. Indien op de „Mirabello" bij de aankomst ter reede van Kroonslad de Internationale wordt gespeeld, zullen de bolsjewistische matrozen met het Italiaansche volkslied antwoorden." En de „Voorwaarts" voegt er bij Ziehier een nieuw staaltje van „Eenheids front" Heeft daarvoor onze groote voorganger Karl Marx geleefd En nu leze men het volgende telegram, dat wij ontvingen, toen het hiervoren bedoelde nummer van de „Voorwaarts" nog uitgespreid-op onzen lessenaar lag Koning Victor Emmanuel en Koningin Elena van Italië werden hartelijk verwelkomd toen zij heden namiddag aan het Victoria-station te Londen aankwamen. Het vorstenpaar was ver gezeld door Prins Piëmont, den Italiaanschen troonopvolger en Prinses Mafakla, hun dochter. Het station was vroolijk versierd met de Britsclie. en Italiaansche kleuren. Op het perron wachtten Koning George en Koningin Mary, de hertog van Connaught, prins Arthur van Connaught, de hertog en hertogin van York, Prins Henry en andere leden van 't Koninklijk Huis de hoogc bezoekers op, Ramsay MacDonald, de premier, en Henderson, Minister van Binncnlandsche Zaken, vertegenwoordigden liet („socialistisch" Red.) Kabinet, teiwijl onder de hooggeplaatste persoonlijkheden van Leger en Vloot en Lucht vaart zich bevonden Generaal Eai 1 van Cavan, Earl Beattr en de Maarschalk van de Lucht vaart Sir Hugh Trenchard. Aan den kant stond een afdeeling Fascisten geheel gekleed in het zwart en daarvoor stond de Markiezin Delia Torretta, de echtgenoote van den Italiaanschen gezant, benevens de staf van de Ambassade. Toen het Italiaansche vorstenpaar arriveerde, verge zeld door den prins van Wales en den Italiaan schen gezant, die hen te Dover was tegemoet gegaan, speelde een orkest nationale liederen terwijl de fascisten luide juichkreten aanhieven. Koning Victor en Koningin Elena werden nadat zij uit.hun salonwagen waren gestapt, hartelijk begroet door Koning George en Koningin Mary. De Koning van Italië kuste de hand vanKonin- gin Mary, die daarna zijn wang kuste, terwijl de Koning van Engeland en de Koningin van Ita lië elkander op dezelfde wijze begroetten. De twee Koningen begroetten elkander eveneens met een kus. Veel personen werden aan de Itali aansche vorsten voorgesteld. Het trok de aan dacht dat Koning Victor een kort gesprek had met den Britschen premier. Koning George en Koning Victor inspecteerden vervolgens de garde van de Britsche grenadiers en een kleinere af deeling fascisten. Hunne Majesteiten spraken met den officier der fascisten. Deze stond tijdens het gesprek steeds in de houding. De Koninklijke personen namen toen plaats in de staatsiekoetsen, waarin zij naar het Buckingham Paleis reden. Duizenden die zich langs den weg hadden geschaard juichten de vorsten luide toe. Men hoorde luide juich kreten weerklinken in de Italiaansche taal, want de Italiaansche Kolonie te Londen was talrijk vertegenwoordigd. Hedenavond zal een schitte rende partij gegeven worden ter eere van de Italiaansche gasten. Lieden viert Koningin Mary haar geboortedag en zij heeft talrijke telegram men van gelukwensch ontvangen. De „socialisten" Ramsay MacDonald en Henderson vertegenwoordigden het Kabinet Ziehier een nieuw staaltje van „Eenheids front." LIeeft daarvoor de groote voorganger Karl Marx geleefd „Lloe langer, hoe mooier Zegt u dat wel, geachte „Voorwaarts". Te-water-latiug. Zaterdagmiddag 4 uur liep met goed gevolg van één der hellingen der Scheepsbouw Maat schappij „Nieuwe Waterweg" te Schiedam te water het stoomschip „Elva Seed", in aanbouw voor Engelsche rekening. Mrs. Seed, naar wie 't schip genoemd is, verrichtte den doop. Dit stoomschip met gegolfde huid (het z.g. Monitor type) het eerste dat in Nederland van dit type gebouwd wordt, heeft brug - bak - en kampanje, voldoet aan de voorschriften van Lloyds Register, Class 100 A.I. en de Engelsche Board of Trade. De hoofdafmetingen zijn Lengte tusschen de loodlijnen 290'0" Breedte exclusief de golven 42'-6"Breedte over de golven 44'11" Holte in de zijde 21'6" Draagvermogen ongeveer 3680 tons. Dc dubbele' bodem en de beide pieken zijn voor waterballast ingericht. Verder heeft het schip 4 laadruimen en even zaoveel laadhoofden, laadboomen en stoomlie- ren. De masten zijn van staal en voorzien van hou ten inschuifbare topmasten voor de vaart onder de Manchester-kanaal-brug. De machine-installatie zal bestaan uit een triple expansie machine met cylinderafmetineen 221/2"—37"—62" en een slag van 39". De stoom voor de installatie zal worden ge leverd door 2 enkele Schotsche ketels, elk met drie gegolfde vuurgangen. In de machinekamer zullen voorts worden opgesteld de hulpwerkluigen noodig voor ketel voeding, ballast en lensdoeleinden. Bovendien zal een stoomdynamo van 7x/2 K.W. de nooclige electrische stroom leveren voor de verlichting van het schip alsook voor een draadlooze in stallatie van 1/4 K.W. Liggende in de haven zal de stoom, voor de dekwerktuigen enz. worden geleverd door een hulpketel. Voor dezen ketel is bovendien nog een afzonderlijke voedingpomp in de machine kamer opgesteld. Direct na den stapelloop werd de kiel gelegd van een schip voor denzelfden eigenaar, van hetzelfde type en dezelfde afmetingen. W.A. Hoek's Machine- en Zuurstoffen- fabriek. Blijkens het jaarverslag van W. A. Lloek's Machine- en Zuurstof fenfabriek alhier over 1923, heeft het voordeelig saldo na aftrek van' allo kosten, salarissen, etc., bedragen 254.861 (194.008), terwijl de totale omzet heeft bedragen 1.261.588 (l.iö7.353). Voorgesteld wordt na afschrijving op diverse hoofden en reserveering, uil. te keeren een dividend van 8 (onv.) De afdeeling machinefabriek was het geheele jaar door flink van orders voorzien, doch, zoo als begrijpelijk, waren de bedongen prijzen dik wijls zeer middelmatig. De relatiën met het buitenland zijn intusschen toegenomen en men had gelegenheid eenige flinke orders vóór export te boeken. Ook voor dit loopende jaar heeft Me machine fabriek voldoende werk, terwijl de vooruitzichten op nieuwe orders tamelijk gunstig zijn. Dé zuurstoffabrieken waren het geheele jaar in bedrijf maar konden nog niet op volle capaciteit werken. R. K. Leeszaal. Gedurende de maand Mei werdén uitgeleend 2099 deden. Het boekenbezit is gestegen lot 8349 werken. „Luxor". „Kee en Janus naar Parijs" een film in den Lrant van „De Jantjes" gaat heden in „Luxor" tot groot vermaak vanliet publiek, dat de brui loft, aanschouwt van den bedaagden spekslager cn zijn bejaarde, gewichtige bruid en daarna die twee, in hun jonge geluk, volgt op hun huwelijks reis naar do lichtstad, waar deze echte Jordaan- typen in parketten geraken, die even lastig als vermakelijk zijn het Amsterdamsche jargon en niet minder de Amsterdamsche gijn in den tekst verhoogen dc komische werking van deze mooie film. De tweede hoofdfilm „De strijd tegen de Mexicaansche gauwdieven", geeft den i,jz« rsterken, vogelvluggen Richard Talmadge op zijn best te zien cn bovendien in verwikkelingen die de aandacht onyern inderd gespannen hou den. Eenige kleinere films completeeren verder liet programma dat een bezoek aan Luxor waard is. De hakker i\. V. van hier is Za terdagnacht op deii Rotterdamschendijk door twee mannen aangeVallen, van zijn fiets getrok ken en mishandeld. Daarna hebben zij de vlucht genomen. De bakker is aan een hand gewond, doch beroofd is hij niet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten nadeele der aannemers Aatjes en van Veen, van de bouwwerken in den.Mathenes- ser-polder 70 kilo spijkers, ter waarde van 40 gestolen. Zaterdagnamiddag 6 uur zag sluiswachter Koens, wonende Maasdijk, dat er iemand in de Voorhaven lag twee handen kwa men nog juist boven water. Hij snelde onmiddel lijk toe en wist den drenkeling, den 5-jarigenJ.W. weer op 't droge te brengen. Oogenschijnlijk was de redding te laat geweest, maar sluiswachter Collignon, inmiddels gewaarschuwd, wist, na dat hij den jongen van het binnengekregen water bevrijd had, door toepassing van de methode Silvester (kunstmatige ademhaling) na ongeveer 10 minuten de levensgeesten weer op te wekken. Nadat de jongen verder door dr. v.d. Broek behandeld was, kon hij naar huis vervoerd wor den. Dit is reeds de derde maal dat het den heer Collignon is gelukt, dank zij genoemde methode, een menschenleven te redden. UIT ROTTERDAM. Museum Boymans. De zalen van het Museum Boymans, waarin een deel van de kostbare verzameling, door Dr. A. J. Domela Nieuwenhuis aan het museum geschonken, is opgesteld, zijn Zaterdagnamiddag officieel geopend door den Minister van On derwijs, Dr. J. Th. de Visser. schrijnen en Smetten der huid, verzachten geneest men met Purol. 1670 4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ÉMF Va» ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. M. de R„ Beleefd verzoek ik een plaatsje in Uw veelge lezen blad. Ik heb het niet over de Zwarte Zee, noch over de Zwarte Waal, maar wel over het zwarte stinkende water onzer 'Schiedamsche grachten Waar is gebleven die goede oude tijd, dat het water in onze havens zoo frisch en helder was, zóó zelfs, dat wanneer het Sluisje liep aan de voormalige Kerkstraat-sloot, de bewoners van dien omtrek hun zinkton volschepte, en 'n keurig bakje koffie zetten zonder bijsmaak (dat niet eens altijd van ons leidingwater kan gezegd wor den). Zijn nu onze havenwerken zoo verarmd of hebben de oude sluismeesters het geheim van het spuien en ons frischwater te bezorgen mede ge nomen in het graf hoe het zij versche frissche lucht is noodig zooals iedereen weet zijn de longen de organen die bij het adem halen hoofdzakelijk in beweging komen met een nimmer falende harmonie en rythme. De longen vertakken zich in steeds fijnere buis jes, die ten slotte eindigen in heele fijne blaasjes de z.g. luchteellen. Door middel van de luchtpijp slaan de longen in verbinding met mond en neusholte en zoo vexwolgens met de buitenlucht. De wanden die fijne longbuisjes en die luchteel len zijn dooraderd met een ontzaglijk fijn net van bloedvaten. Liet vlies van die bloedvaatjes is zoo uiterst ragfijn, dat de lucht voortdurend met dat bloed in aanraking komt. Door middel van grootere aderen stroomt het bloed vervolgens in de hart kamer, De rythmische beweging van het hart is de eigenlijke oorzaak van den bloedsomloop. Iedere hartslag brengt volgens de nieuwste onderzoekingen ongeveer 156 tot 182 gram bloed in beweging, zoo dat bij 72 slagen van het hart per minuut een hoeveelheid van 22 tol 27 pond bloed door de longen vloeit, zoo wordt het bloed met een groote snelheid door de bloedvaten der longen gedreven en heeft door de ademhaling steeds een toevoer van frissche lucht voor de zuivering der luchteellen plaats. Na deze be schouwing begrijpt iedereen, dat van versche lucht zoo'n groot gedeelte van 's menschen ge zondheid afhankelijk is. En als ik U nu nog vertel, dat het menschelijk lichaam een massa is van dertig billioen goed ge- "ordende cellen," door O.L.H. met zooveel zorg in elkaar gezet, dan mogen geen kosten of moeite- gespaard worden, om de volksgezondheid te bevorderen en dat herijkt men het best door te zorgen voor frissche versche lucht. U, M. de R. mijn dank voor de verleende plaatsruimte, B. de H. Valsche Neder landsche bank biljetten. De Bulgaarsclie couranten bren gen de officieele inededeeling, dat dezer dagen te Varna, de voornaamste havenplaats aan de Zwarte Zee, valsche Nederlandsche bankbiljet ten zijn ontdekt. Het zijn bankbiljetten van zestig gulden. Behalve deze van zestig gulden, schijnen er eveneens valsche bankbiljetten van vijf en twintig gulden te Varna in omloop te zijn ge bracht. Het door den Veiligheidsdienst ingestelde onderzoek heeft reeds aangetoond, dat liet val sche bankpapier is aangebracht en uitgegeven door vreemde zeelieden van twee stoomschepen, die in het begin van de maand de haven hebben aangedaan. Liet waren naar alle waarschijnlijk heid geen Nederlandsc-he schepen. Meisjeskostschool afgebrand. Te Los Angelos is gister een meisjeskostschool door een brand verwoest. Achttien meisjes van den leeftijd van vijf tot vijftien jaar kwamen om het leven. Drie meisjes worden vermist, terwijl er 25 gewond zijn. B ij de geweldige munitie-ont ploffing die te Boekarest heeft plaats gehad, zijn naar achteraf blijkt, slechts 3 personen ge dood en eenige gewond. Het Algemeen Concilie verdaagd. Het Algemeen Concilie, waarvan vroeger het uitzicht in het jubeljaar geopend is, is voor onbepaalden tijd verdaagd. Het Con cilie zou bijeengeroepen worden in Januari 1926 en 2500 bisschoppen zouden er aan deel nemen. De redenen waarom het uitgesteld is, zijn le. De H. Vader is van oordeel, dat de christe lijke wereld momenteel niet rustig is 2e. dat- de beweging tot herceniging der christelijke ker ken nog niet genoeg is gevorderd Z. H. dacht er aan, op het Concilie ook de Anglicaansche en Orthodoxe bisschoppen uit te noodigen. Ten slotte, omdat het jubeljaar alle activiteit van den H. Stoel vergt, en het nu aan tijd ontbreekt zulk een belangrijk Concilie voor te bereiden. Aldus de Correspondenza. R. K. U n i v e r s it e i t te N ij rn e g e n. Candidaats-examen germaansche taal en letter kunde pater .J. H. J. Sweering, geboren te Borne en de zusters G. G. Wilbrink, geboren te Hooge- zand en H. M. A. S. Huf geboren te Amsterdam. TREINBOTSING. PARIJS, 2 Juni. (draadloos) De sneltreinen Amsterdam Parijs en Keulen Parijs zijn gis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2