fTuTlLTtO nT~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* Het spookhuis. 47ste Jaargang. Woensdag 4 Juni 1924. No. 19963 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 2.0 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lr ^erlies van eiken anderen vinger Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advcrtceren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Juni 1924VERGUN- NING VERLEEND aan lo. J. v. d. SPREE, J. A. JERONIMUS en A. DE MAAIJER tot oprichting van een elec- trische timmerfabriek in het pand Schie 30, kadaster Sectie A. No. 21, met 4 electromotoren van resp. 5, 4, 21/2 en ll/2 P.K., drijvende diverse houtbewerkingsmachines 2o. de NEDERLANDSCPIE GIST- EN SPI- RITUSGABRIEK te Delft tot óprichting van een kurkenfabriek in het pand Groenweegje 20, kadaster Sectie A. No. 1300, met één electro motor van 5 P.K., drijvende diverse werktuigen en 3o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRI TUSFABRIEK te Delft tot oprichting van een gereedschap-herstelplaats in het pand Groen weegje 10, kadaster Sectie A. No. 1355, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een draai bank, een boormachine en een ventilator. Schiedam, 4 Juni 1924. Buitenlandsch Nieuws, DUITSCIILAND. Dr. M a r x Rijkskanselie r. De onderhandelingen met de Duitscli-natio- nalen over hun toetreden tot de regeering, zijn gister voor de derde maal mislukt. Gisteravond om 7 uur zijn de fracties van de midden-partijen bijeengekomen, om een defi nitief besluit te nemen over de vorming van een midden-kabinet met dr. Marx als rijkskanselier. Bij de besprekingen met de midden-partijen kwamen de Duitsch-nationalen op hun oude eischen terug zelfs kwam de candidatuur Von Tirpitz voor het rijkskanselierschap weer op het tapijt. De democraten verklaarden daarop voor hunne fract;e de onderhandelingen voor geëindigd en het centrum sloot zich hierbij aan. Hoewel de Duitsche Volkspartij nog geen definitief besluit genomen heeft, is toch reeds aan dr. Marx medegedeeld, dat de Duitsche Volkspartij zich vóór de coalitie van de midden partijen zal verklaren, aangezien nu duidelijk is gebleken, dat het mislukken der onderhande lingen aan de Duitsch-nationalen te wijten is. Het zou in de bedoeling liggen hedenmiddag om 5 uur in den Rijksdag de regeeringsverklaring af te leggen. Een later bericht meldt De Rijkspresident heeft gisteravond den Rijkskanselier dr. Marx in zijn ambt bevestigd en op diens voorstel ook de andere Rijksministers in hun functies ge handhaafd. Het nieuwe ministerie ziet er derhalve precies als het oude uit, zoodat alleen de post van mi nister van Justitie onbezet is. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Gister heeft het eerste treffen plaats gehad tusschen de communisten en den nieuwen Rijks dagpresident, Wallraf. De discussies liepen over de irivrijheidsstelling van de gearresteerde communistische afgevaar digden. Namens de commissie, welke in deze aan gelegenheid-rapport moest uitbrengen, sprak de vroegere voorzitter van den Rijksdag, Loebe. 16 HOOFDSTUK IV. De geheime bewaarplaats. Huguette was uitgegaan, het slapende kind aan de hoede zijns vaders overlatende de jonge moeder vreesde niet meer voor haren Dizier, want wanneer de kleine eenmaal de oogen ge sloten had, sliep hij door tot de eerste stralen der morgenzon door het smalle venster gluurden. Daarenboven had Donat dringende werkzaam heden te verrichten en terwijl de vader in 't zij vertrek daarmede bezig was, kon immers geen enkel gevaar Dizier bedreigen Beminde Donat hem niet, zooals zij zelve hem liefhad Wij zeg gen niet, meer dan zij zelve, want de moederlijke teederheid kan door niets overtroffen worden toch was Donats genegenheid voor zijn zoontje een heel ongewone, eenig wellicht. Zoo de on gelukkige al niet durfde toegeven aan zijn ge negenheid voor Huguette, dan kwam dit, om dat zij zijn misdaden kende of raadde het vree- selijke verleden had een muur tusschen de beide echtgenooten opgericht, de herinnering aan het Deze deelde mede, welk een groot materiaal de justitie tegen de communisten had, o.a. allerlei mededeelingen over verborgen wapenen en springstoffen, voorbereidingen voor aanslagen enz. De Duitsch-nationalen verklaarden, dat op grond van dit materiaal, de vrijlating een on mogelijkheid was. De communisten verdedigden zich heftig en verzekerden, dat al het z.g. materiaal slechts verzinsels zijn. Tijdens de debatten hierover, verzamelden de communisten zich rondom het spreekgestoelte, zoodat het onmogelijk was dit te naderen.Dit gaf den voorzitter aaideiding, de communisten te verzoeken op hunne plaatsen te blijven. De communist, Remmcle, noemde dit een „brutali teit." De voorzitter schorschte daarop de zitting en bepaalde, dat Remmele niet meer aan de zittingen mocht deelnemen. Bij de hervatting van de vergadeiing, was Remmele echter toch tegenwoordig en weigerde hij de zaal te ver laten. De voorzitter schorschte daarop weer de vergadering en bepaalde, dat Remmele voor 20 zittingen zou worden uitgesloten. Nadat de zitting gesloten was ontstond nog een heftige scheldpartij tusschen de communisten en de Völkischcn. IN HET ROERGEBIED. In het Roergebied waren gister alleen nog de arbeiders van één mijn in staking. Op alle andere mijnen zijn de arbeiders voltallig opgekomen. SILE2IE. Het aantal werkwilligen neemt overal in Silezië toe. In het bijzonder stijgt het aantal arbeiders, die zich aanmelden voor hervatting van het werk in de steenkolenmijnen, bij voort during. DE AANSLAG OP DR SEIPEL. Op grond van het gisteravond laat plaats gehad hebbende onderzoek, krijgen de behande lende geneesheeren van dr. Seipel thans den indruk, dat, indien zich geen complicaties voor doen, op volledig herstel kan worden gehoopt. De crisis is echter nog niet overwonnen. Het projectiel bevindt zich, hetzij in het longweefsel, of, hetgeen waarschijnlijker is, in de rugzijde van de borstkas. Aan een operatie valt voor- loopig echter niet te denken. FRANKRIJK. De Senaat heeft gister een korte bijeenkomst gehad, waarin de voorzitter, Doumergue, den onlangs gestorven senator Estournelle de Con stant herdacht. Vervolgens werd de zitting verdaagd tot Donderdag a.s. Daarna vergaderden de politieke groepen van den Senaat ter vaststelling van haar houding in de kwestie Millerand. De gauche démocratique" de sterkste partij van den SenaaL, heeft een motie aangenomen, ongeveer gelijkluidend aan die, welke de linker zijde van de Kamer heeft aangenomen. (Mille rand moet weg). Van den anderen kant hebben de vertegen woordigers in den Senaat van de Union Répu- blicaine en Gauche républicaine moties aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen elke inbreuk op den duur van het mandaat, dat door de nationale vergadering aan den president der republiek is toevertrouwd. Het Congres der Geanifieerde Socialisten heeft met algemeene stemmen besloten, dat de Geunifiecrde Socialistische Partij geen zetels oogenblik, waarop Donat een moordenaar had meenen te zien, verliet de ongelukkige niet. Maar met Dizier was dit anders. Hij kende van zijn vader slechts de uitbarstingen van teedere vervoering', de vurige omhelzingen, die, hoezeer ook met bitterheid vervuld, niet minder oprecht waren. Hij begroette de terugkomst van zijn somberen vader met luide vreugdekreten, en die kreten, die omhelzingen vaagden voor een oogen blik de diepe, rimpels weg, welke het voor hoofd va r den gewezen wildstrooper doorploeg den. Het kind scheen te begrijpen, dat deze droefgeestige en in zichzelf gekeerde man hem liefhad boven alles. Donat maakte telkens nieuw speelgoed voor zijn zoontje, en ondanks de moe derlijke teederheid van Huguette voor haar kind, verkoos dit zijn vader wellicht voor haar. Tel kens als deze geslachte het bloedende hart des vaders doorkruiste, gevoelde hij een vreemdsoor- rige en machtige voldoening. Hij dacht aan het tijdstip, waarop Dizier groot zou geworden zijn, zijn handwerk leeren en hem. op zijn reizen zou vergezellen. Wat er dan van Huguette zou worden, daaraan durfde hij niet denken zij had te veel over hem geweend, te dikwijls haar martelaarsgeduld voor hem uitgestald, dan dat hij niet den wensch zou koesteren een soort van wraak te nemen. Dizier moest er hem het middel toe verschaffen. Hij zou hem als een kostbaren schat wegvoeren, zeer verre weg voeren bij zijn onwetend en onschuldig kind zal aanvaarden in het nieuw te vormen ministe rie. ENGELAND. Gister heeft de minister van Openbare Ge zondheid, Wheatley in het Lagerhuis de i'inan- cieele resolutie ingediend, waarin de bepalingen zijn vervat voor het woningbouwplan der re geering. Dit plan beoogt, zooals men weet, den bouw van 21/2 millioen huizen in de eerstvolgende 15 jaren, te beginnen met 90.000 in 1925, welk aantal in de volgende jaren zal worden opge voerd tot 225.000 huizen. De regeering geeft een subsidie van 9 pond voor den tijd van 40 jaar voor de kosten van den bouw van ieder goedgekeurd huis, doch deze moeten aan de huurders voor redelijke prijzen worden verhuurd en niet worden opgehouden voor den verkoop, hetgeen tegenwoordig algemeen geschiedt. In ruil voor de garantie voor werk voor den tijd van 15 jaar, hebben de aannemers e.a. op zich genomen het noodige aantal huizen te leveren en de prijzen voor de bouwmaterialen zoo laag mogelijk te stellen. De woning-wet zal op deze bepalingen woraen gebaseerd en de regeering zal terzelfder tijd een wet indienen, waarbij het berekenen van te hooge prijzen voor bouwmaterialen zal worden voorkomen. Minister Wheatley legde cr den nadruk op, dat het plan groote verbetering zal brengen in de levensvoorwaarden der arbeiders, de werk loosheid zou doen vemijndcien en een einde zou maken aan de malaise. Ilet. debat over het woningbouwplan der regeering is verdaagd. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Het Iersche grensgeschil is in een nieuw stadium gekomen daar MacDonald aai] zijn rechtsgeleerde adviseurs de interpretatie heeft gevraagd van paragraaf 12 van het I.ondensch verdrag. Waarschijnlijk zou het advies beslissend zijn voor de benoeming van een derden deskundige, indien Ulster weigerachtig blijft, zelf een repre sentant aan te wijzen. Men verneemt, dat de geheele correspondentie, inzake de grensregeling dez'er dagen zal worden gepubliceerd. ROEMENIE. Geruchten. Volgens te Londen uit Boekarest vernomen geruchten bedreigt een coup d'état de regeering van de gebroeders Bratianu in Roemenië. Gene raal Averescu, de ex-premier en Roemenië's grootste generaal die zich vooral tijdens den wereldoorlog onderscheiden heeft, zou, naar men verwacht, heden Boekarest binnen rukken aan het, hoofd van een legermacht van 50.000 boeren, teneinde een reusachtige protestbetoo- ging te houden ondtfr het oog van Koning Fer dinand en van het Parlement, die gericht zou zijn tegen den Premier Jean Bratianu en den minister van financiën Kentila Bratianu. Zij worden beschuldigd van corruptie. Tevens stelt men hen verantwoordelijk voor de ontploffingsramp die verleden week Boekarest trof. Daar de staat van beleg nog van kracht is in Roemenië, heeft de regeering Averescu verlof geweigerd om voorbij het Koninklijk Paleis te marcheeren. DE OPSTAND IN ALBANIË. Naar gemeld wordt is Tirana de hoofdstad van Albanië door de nationalisten bezetde regecringstroepen zijn verslagen. zou hij die nachten van wraak en bloed trachten te vergeten. Zoo Dizier hem ooit mocht vragen wat er van zijn moeder geworden was, zou Do nat antwoorden Zij is dood En hij zou geen leugentaal spreken, want een moeder gelijk zij, kan onmogelijk blijven leven, wanneer zij van haar kind gescheiden is. „Ja, ja," sprak Donat, zijn gezond en blozend kind beschouwen de, mijn beurt zal eenmaal komen, gij zult mij liefhebben, wij zullen gezamenlijk reizen en ar beiden in het verre Vlaanderen. Met het geenik verdien zal ik u schoone kleederen koopen, ik zal u alle genoegns verschaffen, waarop uwe jeugd aanspraak heei'l. Ik wil dal gij een sterke jonge man wordt, evenals ik bekwaam voor uw vak, onvervaard en opgeruimd, met het lied op de lippen en het vuur in de oogen. Gij zult mij liefhebben, want een kind bemint zijn vader altijd.Gij zult inij eerbiedigen,gij zult niets weten, niets van het verleden Geacht, geëerbiedigd, bemind te worden, welk grootsch, welk verheven denkbeeld fluisterde de ongelukkige, terwijl hij zijn gereedschap uit de hand liet vallen. Het geluid dat hierdoor ontstond deed het kind ontwaken het keerde zich in zijn bedje oir, herkende zijn vader, sloeg de armpjes om zijn hals en riep' „Vader, vader waarna de kleine in zijn droomen herviel. Op hetzelfde oogenblik meende Donal het rollen van twee wielen over den steenachtigen bodem op den heuvel te vernemen. Maar hoe ALLERLEI. Uit Berlijn. In zake liet Duitsch-Russische incident heeft de Sovjetregeering opnieuw een nota aan de Duitsche regeering gezonden. Deze nota is zeer omvangrijk en bevat dezelfde eischen als de eerste. Zij is door een koerier naarBerlijn gebracht. Uit Londen. De commissie ad hoc, uit het Lagerhuis, benoemd om te rapporteeren over de herziening van de Engelsche kieswet, heeft vandaag beslóten omhet voorstel tot vaststel ling van den leeftijdsgrens voor vrouwelijke kie zers op 21 jaar te aanvaarden. Uit Londen. Tot nader order weigert de Amerikaansche consul-generaal te Londen aan alle emigranten het verstrekken van een Ameri kaan sch visum. De regeering te Moskou heeft zirh in prin cipe bereid verklaard schadevergoeding t« be talen voor den inbeslaggenomen Engelschen treiler „Magneta". Statpn-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 3 Juni. De behandeling van de wijzigingen der leer plichtwet en lager onderwijswet 1920 wordt aangevangen. De heer Ketelaar (V. D.) acht de laatste wijzigingen in het ontwerp gedeeltelijk een groote verslechting door de vergrooting van het aantal leerlingen per klasse en door de invoering van het instituut van assistenten. Spr. betoogt verder, dat het aantal éénman- scbolen met 26 tot 48 leerlingen onrustbarend zal toenemen. Hij kan met het ontwerp niet meegaan. Mejuffrouw Westerma n (V. B.) acht de pacificatie mislukt cn wenscht een instanlie voor' de beoordceling van de noodzakelijkheid van scholenbouw. Spr. wenscht dat het leerplan nu op zes jaar zal worden ingericht opdat zij die geen 7e jaar blijven, een afgerond geheel van onderwijs krijgen. De ontwikkeling der oudercommissies juicht spr. toe en zij hoopt dat deze zich tegen de doodende uniformiteit zullen verzetten. Ten slotte verdedigt zij de opening der ge legenheid om Fransch te onderwijzen. Voorloopig kan spr. haar stem aan het ont werp niet geven. Er zullen amendementen komen en van 't lot daarvan hangt spr.'s stem af. De heer G e r h a r d (S. D.) betoogt dat de Minister zich alleen heeft laten leiden door de gedachte hoe hij tot aanzienlijke bezuiniging kan komen. Vooral de afschaffing van het 7e leerjaar betreurt spr. Het blijft bestaan voor de ouders die het verlangen, maar juist voor hen voor wie de leerplichtwet noodig is, wordt de gelegenheid om dit leerjaar niet te volgen, ge opend. De facultatiefstelling is ten gunste van de beter-gesitueerde ouders en dat betreurt spr. ten zeerste. Thans dreigt de Minister met andere maatre gelen als de Kamer dit ontwerp niet aanneemt. Ook dit keurt spr. zeer af. In het Voorloopig Verslag zijn andere maat regelen ter bezuiniging aangegeven. Wqarom gaat de Minister daarop niet in Zelfs de ge ringste poging heeft de Minister niet gedaan om er op in te gaan. Spr. wijst bijv. op de te hooge schadevergoeding voor de oude gebouwen, waaraan niet geraakt schijnt te mogen worden. Voorts op de vele kleine schooltjes die alleen maar zijn gesticht om iedere buurtschap een eigen, schooltje te geven. Spr. wijst op Tholeri dat 3200 inwoners telt en vijl' scholen heeft, zou op dit uur eenig voertuig het spookhuis kunnen naderen Donat bleef echter aandachtig toeluisteren en verkreeg weldra zekerheid, toen luj het hinniken van een paard hoorde. Een oogenblik later weergalmden drie slagen op de deur zijner woning. Donat sidderde de gedachte aan een naderend gevaar kwam hem voor den geest, maar ter zelfder tijde drong_ zich een herinnering voor hem op en, na eene aarzeling van eenige minuten, besloot hij de deur te openen. „Bij alle duivels uit de hel gezel," sprak de nieuw aangekomene, „gij IaaL wel lang op uwe gastvrijheid wachten. Of verleent gij ze bij geval slechts door den nood daartoe gedwongen „Jacquet," fluisterde Donat, „Jacquet, gij hier Wie kon denken Dat ik op zekeren nacht lust zou gevoelen mijne eigene woning binnen te treden, van welke gij ongetwijfeld als eigenaar beschouwd wordt „O", hernam Donat, „nooit zal ik den dienst vergeten, dien gij mij beweest door mij hier eene schuilplaats te verleenen." „Gij hebt gelijk, Donat, men moet nooit iets vergeten. Ook ik heb een goed geheugen, zooals gij ziet Help mij intussehen het paard uit spannen. De oude stalling is immers nog altijd behouden 1" „Ik heb er voorloopig eene werkplaats van gemaakt." Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1