'xdljó in Pakjes. Binnenland. v.f^OSSEM Stads- en Gewestelijk Nieuws. 16218 131 16349 65 16284 Gemengd Nieuws. 1 openbare en 4 bizondere. Jaarlijks komen er slechts 60 a 70 kinderen naar school, die dus over 5 scholen verdeeld worden. Dit alles is het gevolg van de pacificatie maar in tijden als deze moest daarin verandering worden gebracht. Spr. wenscht niet dat alles op onderwijs wordt verhaald. Naar spr.'s meening vraagt men te veel van het onderwijs. Hoe gaat het bv. bij Oorlog, gaat daar de bezuiniging voort De taak van één onderwijzer om 48 leerlingen les te geven is te zwaar.De historie leert, dat dit onderwijs weinig vruchtdragend is. Over dit punt moeten wij nader overleg plegen. De hulp der assistenten aanvaardt spr. Hij ziet daarin geen gevaar. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. R.K. Staatspartij. Op de ter Bondsvergadering de vorige week verzonden telegrammen zijn door den Bondsvoor zitter de navolgende antwoorden ontvangen Dankbaar voor betuigde gevoelens smeeken wij Gods zegen af over Uwe zoo hoogst gewichtige vergadering, welke, naar Wij hopen, zal brengen de absoluut noodzakelijke ééne R.K. partij. Aartsbisschop. Hare Majesteit de Koningin dankt U voor het Haar gezonden telegram en de daarin uitgespro ken gevoelens van trouw en aanhankelijk heid. Adjudant van Dienst, Ellemeet. Onderhandelingen afgebroken. De onderhandelingen in het georganiseerd overleg over de loonen en arbeidsvoorwaarden van de Amsterdamsche gemeentewerklieden zijn afgebroken. Ged. Staten van Zuid-Hólland. De Res.-bode verneemt, dat W. C.-J. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, op medisch advies als zoodanig ontslag heeft genomen. De heer van Voorst tot Voorst blijft echter lid van de Prov. Staten. Afgeleefd. Het Friesch Volksblad, soc.-dem. weekblad voor de provincie Friesland, heeft met 1 dezer opgehouden te bestaan. Dit orgaan is lfP/a jaar oud geworden. Het laatste nummer van het blad deelt mee, dat de. volgende soc.-dem. week bladen Groningsch Volksblad, Zeeuwsche Baan breker, Brabantsche Strijd, Haagsche Strijd, Zaansche Voorpost, Hilversumsch Volksblad, Goudschweekblad en Friesch Volksblad nu reeds zijn opgeheven,en dat die van Utrecht, Deventer en Den Helder binnenkort zullen volgen. De staking bij Werkspoor. De mededeeling van de directie van Werk spoor te Amsterdam aan de stakende metaal bewerkers, dat, wanneer deze week het werk niet wordt hervat, het arbeidscontract met al de gevolgen van dien zal zijn verbroken heeft gevolgen. Hedenmorgen zijn een 30-tal werk lieden op de fabrieken teruggekomen, nadat gisteren een '20-tal het voorbeeld hadden gegeven Ook hebben de actualisten heden nog enkele arbeiders naar dc fabriek gebracht. Door huisbezoek trachten de actualisten de werklieden te bewegen den arbeid te hervatten. Luchtverkeer. Gister zijn nieuwe luchtverbindingen op en over ons land geopend. De Société Générale des Transports Aériens (Farman) heeft een dagelijk- schen dienst ParijsBrusselAmsterdam ge opend, welken zij zal exploiteeren naast den dienst (thans tweemaal per dag) van de Kon. Luchtvaartmaatschappij AmsterdamRotter- dam—Parijs. Voorts hebben gister de Imperial Airways Ltd. en de Deutscher Aero Lloyd een gemeenschappe lijke luchtlijn LondenAmsterdamHanno verBerlijn geopend. Er bestaat dus, daar ook de Kon. Luchtvaartmaatschappij op Londen vliegt, tweemaal dagelijks een verbinding per vliegtuig tusschen Engeland en Nederland, en eenmaal per dag tusschen AmsterdamHanno ver en Berlijn. In dit verband zij nog herinnerd aan de lijn van de Kon. Luchtvaartmaatschappij op Hamburg en Kopenhagen en aan de Belgische lijn RotterdamBrusselStraatsburg, welke voorshands alleen goederen vervoert, in afwach ting van de levering van haar groote passagiers vliegtuigen. Tijdelijke afwijking invaliditeitswet. De regeering zegt in haar Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het ontwerp tot tijdelijke afwijking van art. 20 Invaliditeitswet aan de Eerste Kamer, dat het niet de bedoeling is eenige principieele wijziging te brengen in het financieele stelsel der wet, doch dat uitsluitend de strekking van het ontwerp is, om, in afwachting van de beantwoording door de Commissie-v. Vuuren van de haar voorge legde vraagpunten, voor 1924 de storting van de 21.5 millioen gulden welke anders zou moeten worden gedaan, niet te doen geschieden. Nadat het rapport van de commissie-van Vuuren zal zijn uitgebracht, zal de regee ring moeten overwegen, of, en zoo ja, welke wijzigingen in net financieele stelsel moeten worden voorgesteld en dan zal vanzelf aan de orde komen de vraag, of van liet storten der jaarlijksche staatsbijdrage niet kan worden afge zien. Een goede dag voor de R. K. Staatspartij. De Bondsvergadering, welke j.l. Vrijdag en Zaterdag te Utrecht is gehouden, had een zeer bevredigend verloop. Zonder ingrijpende wijzi gingen is het ontwerp-Kiesreglement der Com missie Bongaerts aangenomen. Het was een zeer moeilijk vraagstuk, dat hier om een oplossing vroeg. Want wanneer te veel op de gewenschte harmonische samenstelling werd gelet, dreigde de vrijheid der kiezers in het gedrang te komen en als men te eenzijdig op die vrijheid was bedacht, zou men geraken óf tot de practijk van het liberaal individualisme óf de baan openen voor belangengroepen op het politieke erf, waardoor de samenstelling van de Katholieke Tweede Kamerfractie niet langer zou beantwoorden aan den eisch van het Katholiek, d.i. het algemeen belang. Het is voor de R. K. Staatspartij een goed teeken, dat zij door eigen kracht dit vraagstuk tot een bevredigende oplossing heeft gebracht. Eenig beginsel was er met deze qua est ie eigenlijk niet gemoeid, en daarom hebben wij nooit goed begrepen, waarom sommigen, die met den gang van zaken bij de kandidaatstelling niet tevreden waren, uit de partij zijn getreden, in plaats van in de organisatie hun invloed te doen gelden. Immers de gerezene bezwaren, waaraan door een correctie van de stemtechniek thans is tege moet gekomen, waren, hoe ernstig ook, niet van dien aard, dat daarvoor de eenheid in de R. K. partij mocht worden vernietigd. Inlussc.hen heeft de jongste Bondsvergadering ons nogmaals het overtuigend bewijs geleverd, dat onze politieke voormannen geen druk van buiten de organisatie staanden noodig hebben, om zelf in volle vrijheid tegemoet te komen aan gegronde bezwaren en zich aan te passen aan de eischen van den tijd.. Daarom spreken wij van een goeden dag voor de R. K. Staatspartij. Wij zijn overtuigd, dat de krachtige wil om één te blijven, welke zich j.l. Vrijdag en Zaterdag te Utrecht zéér duidelijk heeft gemanifesteerd, beantwoordt aan den wensch van honderd duizenden, die zich onder de vlag va» onze partij hebben geschaard. „Lijd." Advocaat-winkelier. In antwoord op vragen van het lid van dc Tweede Kamer .den heer Oud, heeft de minister van justitie eerst een overzicht gegeven van de overwegingen van den raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Rotterdam waarmee het gerechtshof te 's-Gravenhage zich vereenigd heeft. De aangehaalde overwegingen worden, naar het den minister voorkomt, niet geheel juist weergegeven, wanneer wordt gezegd, dat in liet algemeen het vak manufacturier niet in overeen stemming is geacht met de eer van den stand van advocaat; immers, de overwegingen betreffen me de de wijze waarop een vak wordt uitgeoefend. Een vergelijking met andere personen, wier nevenberoep zou bestaan in het verrichten van daden van koophandel, kan daarom zonder meer niet gemaakt worden. De wettelijke voorschriften kunnen niet ver der gaan dan het stellen van een al gemeen en regel en waarborgen, dat over de toepassing van den regel in hoogste instantie wordt beslist door een onpartijdig en onbevangen orgaan, ge lijk een rechterlijk college. Wijziging Reglement III, komt den ondergeteekende dan ook niet wenschelijk voor. Ernstig conflict steenindustrie. Op de steenfabriek van den heer van der .Jagt te Arnhem aan het Doorwerthsche veer is een ernstig conflict uitgebroken. Van de Arbeidsinspectie is vergunning ver kregen om den arbeidsdag te verlengen van 9 tot. 10 uur. Het gevolg was dat de arbeiders, vrijwel allen uit Driel afkomstig, in staking zijn gegaan, waarop hun ontslag is gegeven. Hedenmorgen zouden de nieuwe arbeiders, bewoners van Oosterbeek voor het eerst in de fabriek aan het werk gaan, doch een groot aantaal steenfabriekarbeiders, die ontslagen, en personen die op naburige steenfabrieken wer ken, ongeveer vijftig in getal, wachtten hen op en trachtten de werkwilligen te weerhouden om aan het werk te gaan. De Rijkspolitic en de Gemeentepolitie werden gewaarschuwd en voorkwamen tot dusver een ernstig incident. De werkwilligen werden onder politiegeleide naar de fabriek gebracht en er van daan gehaald. De ontslagenen hebben gedreigd met molesta tie en vernieling van de fabriek. De fabriek staat onder scherp politietoezicht. Dc staking in dc textielindustrie. Men meldt uit Enschedé Het aantal stakers, dat gistermorgen op verschillende fabrieken wederom aan het werk is gegaan, zou, naar zelfs van de zijde der stakers beweerd wordt, in vergelijking met de vorige week, belangrijk zijn gestegen. Hoewel het juiste cijfer niet is vast te stellen, vermoedt men, dat toch weer eenige honderden aan het werk zijn gegaan. Het verbod van samenscholingen wordt thans zoo scherp toegepast, dat zelfs voor uitvoeringen en wedstrijden, waarbij men veel publiek verwacht, gevallen dus, welke geheel buiten de staking omgaan, bij het gemeentebestuur vergunningen moeten worden aangevraagd De burgemeester van Enschedé heeft aan het bestuur van de afdeeling Enschedé van de Communistische Partij in verband met een voor eenige dagen door deze partij geor ganiseerde meeting, medegedeeld, voorloopig geen toestemming meer voor een eventueele volgende meeting te kunnen geven. De ware broeders. Het Handelsblad heeft kort geleden medege deeld, dat de communisten en de sociaal-demo craten niet bereid waren, gevolg te geven aan het verzoek van het seniorenconvent der Tweede 1317 15 Kamer om van 1 Mei j.l.. af 5 pet. van hun scha deloosstelling als Kamerlid voorloopig niet te aanvaarden. Naar wij meenen, is officieel dien aangaande geen mededeeling aan het senioren convent gedaan. Als het bericht juist is (het geen inderdaad het geval schijnt te zijn), hebben de sociaal-democraten in deze zaak het advies van den leider van hun fractie genegeerd. Mr Troelstra heeft namelijk in de vergadering van de club-voorzitters hetzelfde standpunt inge nomen als de overige „seniores". Schelden op het kapitaal is dan ook goedkoo- per dan een offer te brengen 1 In aansluiting op het bericht omtrent het laten vervallen van "5 procent van het salaris der Tweede Kamerleden vernemen wij nog, dat de leden van de Anti-Rev. Kamerfractie be sloten hebben om 10 pet. af te staan. Lord Cecil. Gistermiddag te ongeveer vier uur is Lord Cecil, vergezeld van zijn secretaris te Rotter dam aangekomen. De voorzitter van het Rotter- damsche comité van ontvangst, mr. R. Mees, was op het perron ter verwelkoming aanwezig. Per auto werd daarna naar het stadhuis gereden. Daar waren ter ontvangst aanwezig burgemeester VVytema en diens secretaris mr. Peiffer, de gemeentesecretaris mr. Smeding en de wethouders Van der Hoeven, De Jong en Nivard. Nu de begroeting werd het orgel bespeeld en de thee geserveerd. Ten slotte werd het stadhuis bezichtigd. Lord Cecil, die logeert ten huize van den heer Hintzen Sr., zal heden met de gemeen telijke stoomboot „Stad Rotterdam" een tocht door de havens maken. De havenmeester, de lieer Willinge, en de secretaris van den burge meester mr. Peiffer, zullen den gast verge zellen. Gemeenteraad. Aanvul li ngsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad op Vrijdag 6 Juni a.s. des n.m. 2 uur. 5 bis. Voorstel van B. en W. om het bedrag tot hetwelk hun College bij Raadsbesluit van 28 Maart 1924 machtiging werd verleend om in het 2e kwartaal van 1924 naar behoefte kasgeld op te nemen te verlioogen met 100.000.en alzoo te brengen op ten hoogste 750.000.—. 7. Aan punt 7 wordt toegevoegd c. de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 7 bis. Van B. en W. voorstel tot, wijziging van de begrooting voor het Grondbedrijf, dienst 1923. 8 bis. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan de Vereeniging „De R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Schie dam en Omstreken." Vermenig vuldi gings cij f er 1924/25. De Fin. Commissie schrijft aan B. en W. Ter voldoening aan het bij schrijven van 10 Mei 11. door Uw College aan onze Commissie gericht verzoek om advies uit te brengen over het voor den dienst 1924/25 vast te stellen vermenigvu 1 digingseijfcr voor de Inkomsten belasting, hebben wij de eer h.et volgende onder Uw aandacht te brengen. Bij den aan den Raad gerichten geleidebrief der begrooting 1924 werd indien geen buiten gewone maatregelen werden getroffen -het cijfer 1,2 in uitzicht gesteld. Algemeen was de Raad echter van oordeel, dat daarmede de belasting voor onze Gemeente tot een buitengewoon hoog percentage zou wor den opgevoerd, en daarom werden toen ver schillende buitengewone maatregelen genomen. Vooreerst werd het fonds voor bijzondere doeleinden bestemd voor den dienst 1924, daar naast werd besloten extra-reserves van be drijven voor dien dienst te besteden, terwijl ten slotte op een hoogere bijdrage van het Rijk in de kosten van de werkloozensteun werd gerekend. Daardoor werd het bedrag van den sluitpost teruggebracht tot 840.000.— Onze Commissie is van oordeel, dat dit bedrag uit de kohieren voor 1924/25 is te verwachten bij handhaving van het cijfer 1.- Over 1923/24 bedroeg toch de opbrengst bij hetzelfde cijfer 1.023.975.— bruto en er is naar onze meening geen voldoende grond om aan te nemen, dat de inkomsten over 1923 belangrijk lager zullen zijn, dan die over 1922 waren. Vooral waar als gevolg van de samenstelling onzer gemeente reeds bij zeer middelmatige inkomens bijna het maximum der belasting moet worden betaald, meenen wij, dat verhoo ging van het vermenigvuldigingscijfer thans een te zwaren druk zou leggen op de burgerij. Wij meenen daarom Uw College in overweging te moeten geven aan den Raad voor te stellen het "vermenigvuldigingscijfer voor den dienst 1924/25 op 1.te handhaven. In verhand met bovenstaand schrijven van de financieele Commissie, deelen B. en W. den Raad mede, dat zij zich met het daarin vervat advies vereenigen. Wij moeten evenwel hierbij nog onder de aandacht brengen, zegt 't College, dat bij een bedrag aan inkomstenbelasting van (netto) 840.000.gerekend is op een hooger su.osidie- percentage van het Rijk in de kosten van uit- kceringen aan uitgetrokkenen enz., hetwelk een hooger bedrag der bijdrage zou medebrengen van 135-.000. Ook onze meening is het, dat onze inkomsten belasting onmogelijk hooger kan worden op gevoerd, doch wij moeten opmerken, dat tot heden de Regeering van oordeel was, dat deze belasting nog niet een zoodanige hoogte had bereikt, dat zij het gewenschte hoogere percen tage in de kosten van de werkloozensteun zou wettigen. Er bestaat dus gevaar, dat deze hoogere subsidie niet zal worden verkregen, in welk geval de uitgaven met 135.000.zullen stijgen. Het Bondsgebouw. De restauratie van de gang in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Lange Haven is thans "geheel voltooid. Eenmaal tot herstelling besloten, heeft men geen half werk willen leveren maar de verandering op zoo'n manier laten ge schieden dat de verbetering bijna volkomen is. De vloer en de lambrizeeringen zijn door de N.V. Tegelfabriek aangebracht, naar een rustig patroon, in stemmige frissche kleuren. Geheel sluit zich daarbij het schilderwerk aan, dat door de firma A. Scholte is uitgevoerd, en het de coratie-werk ontworpen door den heer C. Schroo- ten; de zachte tinten en sierlijke schlabonen geven een aangenamen indruk. Door het aanbrengen van de lang begeerde tochtdeuren is nu ook een kleine vestibule ont staan waaraan de uitvoerders bijzonder veel zorg hebben besteed, zoodat de entrée een lust is geworden. Een opvallende verfraaiing is ook bereikt door de monumentale trap te ontdoen vair de dikke verflaag het prachtige glanzende eiken hout is nu weer blootgelegd en het beeldhouw werk heeft zijn sprekende vormen herkregen. Nu staat nog op het program de verandering van de koffiekamer, maar voorloopig althans kan het bestuur, en niet te vergeten de actieve geeste lijke adviseur, meer dan voldaan zijn. Ilet was clen ijverigen concierge, die ons heden een en ander toonde, aan te zien dat hij nu weer trotsch op zijn gebouw was inderdaad is daar ook reden voor. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1924. Inlagen 173.910. Terugbetalingen 159.246.73. Aantal inleggers 1 Mei Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 31 Mei Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Mei 1924 4.417.671.88. Door het bestuur van de Ver eeniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs is benoemd tot onderwijzeres aan hare school aan de school aan de Broersvest A. C. Kuyk te 's-Gravenhage. M i s li a n d e 1 i n g. Maandagmiddag werd, zoo meldt de „Dordsche Crt.", de hulp van de politie ingeroepen op het fabrieksterrein van de firma Penn en Bauduin aan den 'sGraven- deelschen dijk te Dordrecht, alwaar de 35-jarige constructiewerker J. Id. M., den 58-jarige smid J. Onwijn, ernstig zou hebben mishandeld, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uit het onderzoek bleek, dat M. den smid Onwijn in een privaat op dat terrein bij den keel .had gegrepen en zoodanig vast had gehouden dat hij bewusteloos werd. Vermoedelijk heeft M. het slachtoffer eveneens nog een slag toe gediend, daar de inmiddels te hulp geroepen directeur van oen geneeskundigen dienst, die opneming in het gemeentelijke ziekenhuis nood zakelijk achtte, constateerde, dat O. uit het linkeroor bloedde. In het ziekenhuis in Onwijn gisternacht, zonder tot bewusrzijn gekomen te zijn, overleden. M., die een zonderling is, is direct op het fabrieksterrein gearresteerd en in bewaring gesteld. De drijfveer tot dezen daad is onbekend. Ook M. wenscht hier niets bizonders over mede te deelen. Getuigen van het geval zijn er niet. M. deelt alleen mede, Onwijn bij den keel gegrepen te hebben. V e c h t p a r t ij. Maandagavond heeft te Ap pelscha (Fr.) een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij drie personen werden gewond. De 22-jarige J. de V. had verkeering gehad met een meisje, W. IJ. Dezer dagen werd deze verloving verbroken. De V. was hierover zeer verbolgen en zon óp wraak. Gisteravond begaf hij zich, onder den invloed van sterken drank verkeerende, naar de woning van zijn vroegere verloofde en wilde deze door het vernielen van een venster binnendringen. De vader en broer van het meisje wilden dit echter beletten, waar op voor Int huis een vechtpartij ontstond, waar hij men elkaar met mestvorken te lijf ging. De vader en broer van het meisje werden ernstig toegetakeld. Een andere broer van het meisje kwam te hulp. De vader van het meisje nam toen een stuk hout en sloeg de V. op het hoofd, zoodat deze bewusteloos in elkaar zakte. De politic, die inmiddels gewaarschuwd was, maakte proces -verbaal op. De toestand van de drie vechtersbazen is ernstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2