DAOBLAB VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het spookhuis. FEU LLETON. 47ste Jaargang. lfontierday 5 Junt 1924.jy0 1^964 Donderdag 5 Juni 1924. KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85 - Postbus 39. Advertentiën: 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ,0 P®1. ma'in en per wce< J cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer W»® Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrfag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Bureau Abonnementen i 3.per kwartaal met Officieel Kerkbericht 10 ets. (iraüs-OnyevBllcnverzckcnny f 500 bij levenslange geheele invaliditeit2Ü0 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een eep s vin9 er> f lo 1Allies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Dr. Marx heeft gister in zijn Rijksdag-rede verklaard, dat Duitschland bereid is lot uit voering van het expertsrapport en daarbij tevens de Duitsche verlangens naar voren gebracht. De regeering is bereid alles te doen om de voorbereidende werkzaamheden te bespoedigen om liet expertsrapport totwerkelijkheid te maken Zij hoopt daarbij op de snelle medewerking van den Rijksdag. De door Duitschland uit te vaar digen wetsontwerpen zullen eerst, van kracht worden, wanneer ondubbelzinnig vaststaat, dat ook de tegenpartij bet expertsrapport als een ondeelbaar geheel en ongewijzigd aanvaard en als zekerheid daarvoor is gegeven, dat de tegen partij tegelijkertijd alle in het rapport voor het herstel van het Duitsche prestatie-vermogen voorziene maatregelen treft. De rijkskanselier legde vervolgens den nadruk op de noodzake lijkheid van economische, financieele en bestuurs eenheid van Duitschland, zonder welke de door Duitschland geëischte prestaties niet kunnen worden opgebracht. Met betrekking tot de uitgewezen en gevangen gehouden wordende Duilscliers verklaarde de rijkskanselier, dat de Rijksregeering er doel bewust op aanstuurt, hun de vrijheid en het vaderland terug te geven. Indien het expertsrapport in den geest van een eerlijke en goede verstandhouding als een geheel door alle daarbij betrokken regeeringen wordt aangenomen en uitgevoerd, zullen wij weer op een verdragsbasis met onze herstel crediteuren komen. liet is alleen noodzakelijk en onontbeerlijk, zoo ging Marx verder, dat in de oude bezette gebieden het Rijnlandverdrag weer hersteld wordt en dat de buiten het Ver drag van Versailles vallende bezette streken worden ontruimd. Hiervoor zal de Rijksregeering met alle beslistheid opkomen. De rijkskanselier besloot zijn rede met een dringend beroep op den Rijksdag, de in de laatste maanden langzaam aangevangen sa neering van Duitschland niet ongedaan te maken. Het buitenland moet zien, dat het Duitsche volk eensgezind den weg naar de vrijheid wil bewandelen. Het moet echter ook het bewijs leveren, dat het bereid is tot een eerlijke overeenkomst. Slechts dan zal bij het Duitsche volk, liet door Lallooze onlgoodhe- lingen en tegenslagen geschokte geloof aan den werkelijken en duurzamen vrede weer herleven. Bij de middenpartijen werd de regeering,s- verklaring met gioote instemming ontvangen. De rechterzijde hield zich kalm en de commu nisten maakten het gebruikelijke lawaai. De verdere week zal nu wel besteed worden aan het „groote politieke debat." De meerderheid voor de regeering in zake het belangrijke buitenlandsch-politieke punt is reeds verzekerd. DE CRISIS IN FRANKRIJK. Painlevé is tot voorzitter van de Kamer ver kozen met 296 stemmen. Op Maginot werden 209 stemmen i'itgebrTcht. De communisten stemden op Marty. Met de verkiezing van Painlevé is de oplossing van de presidents-crisis weer een stap nader gekomen. Dat Millerand zal moeten aftreden wordt nauwelijks meer betwijfeld. Men vraagt zich hoofdzakelijk af op welke manier hij zal aftreden. Inmiddels is men ook druk bezig in de kamer couloirs ministeries in elkaar te zetten. De bladen 17 „Waar ik niets op tegen heb. Ik vind het zelfs zeer goed, dat dit ongeluksverblijf een beteren naam krijgt. De omstandigheid kan ons bij ge legenheid zelfs van dienst zijn." Donat hielp den bezoeker het paard uit spannen, wierp het een bos stroo toe, waarop de reiziger in zijn karretje gezeten had, en wilde toen met zijn gast het woonvertrek binnentreden. „Laat ons eerst dien lederen zak opnemen," zcide Jacquet „hij is lastig en zwaar genoeg." Inderdaad, de sterkgebouwde kuiper moest al zijn krachten inspannen, om den aangewezen zak uit het voertuig te tillen. „Waarheen zullen wij hem brengen vroeg deze. „In de groote zaal," antwoordde Jacquet. Donat sprak geen woord tegen en door zijn makker geholpen, droeg hij den zak het vertrek binnen en legde hem op de tafel neder. „Steek het vuur aan," hernam Jacquet, „we hebben gewichtige zaken te behandelen." 1 oen het haardvuur helder opflikkerde, vroeg Jacquet eensklaps „Waar is uwe vrouw, Donat geven een aantal samenstellingen. Het meeste kans wordt volgens ,de Journal" gegeven aan eer ministerie, dat, er ongeveer aldus uit zou zien: Herriot, premier met buitenlandsche zaken, Bienvenu Martin justitie, Doumer financiën, Chautemps binnenlandsche zaken, generaal Nol- let oorlog, Albert Milhaud marine, Clémentel handel, Brunet openbare werken: Godart hygiëne en arbeid. Vandaag nog wordt een oplossing der crisis verwacht. DR. SEIPEL'S TOESTAND. De toestand van dr. Seipel geeft steeds meer reden tot tevredenheid. De pleger van den aanslag, Jaworek, blijft hardnekkig bij zijn verklaring, dat hij door niemand tot de daad is aangezet. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In het Lagerhuis deelde MacDonald mede, dat wegens de weigering van Ulster om een lid aan te wijzen voor de commissie, belast met de afbakening der grens tusschen Noord- en Zuid- Ierland, de regeering besloten had de kwestie, of de instelling van een commissie, zonder een vertegenwoordiger van Noord-Ierland, wcLtig zou zijn, aan de juridische commissie van den Privy Council voor te leggen. In deze commissie zouden rechters uit verschillende Dominions" o. w. de chief justice van Australië, zitting hebben. MacDonald voegde hieraan toe, dat een staatsman uit een der Dominions het voor zitterschap had aanvaard. De vooruitzichten zijn gunstig. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie der Kleine Entente, die in het begin van Juli te Praag zou worden gehouden, zal thans vermoedelijk te Genève plaats vinden, tijdens de eerste dagen var de zitting van den Raad van den Volkenbond. ROEMENIE. Uit Boekarest wordt het nog onbevestigde bericht gemeld, dat generaal Averescu den ko ning van Roemenië zou hebben verzocht, bet. kabinet onverwijld te ontslaan. Het gerucht gaat, dat Averescu gedreigd zou hebben, dat een weigering er toe zou leiden, dat de zaak langs militairen weg zou worden ter hand genomen en hij eigenhandig de ministers met geweld zou wegjagen. In officieel© Fransche kringen heeft men geen enkele aanwijzing over de beweerde revo- lutionnaire beweging in Roemenië. DE MOSOEL-KWESTIE. De Turksche regeering heeft gister beraad slaagd over het doodloopen der Mosoel-onder- handelingen. Naar verluidt zijn instructies gezonden aan Fethi Bey, waarin hem wordt opgedragen het tot nu toe ingenomen standpunt te handhaven en de Turksche aanspraken op het Mosoel-distriet niet te laten varen. DE OPSTAND IN ALBANIË. Het Palazzo Chigi" was niet in staat het oericht te bevestigen dat de opstandige natio nalisten Tirana hebben bezet. Wel verklaarde men dat de regeering van Albanië gevolmach tigden heeft gezonden naar Valono en Skoetari met het gevolg, dat de vijandelijkheden te Valona werden gestaakt, doch in de Noordelijke gebieden nog voortduren. Men gelooft niet dat een overeenkomst zal worden bereikt daar de opstandelingen overal de overhand hebben. „Huguette blijft den geheelen nacht afwezig. Een oude linnenweefster, die mijne vrouw in deze sLad aan werk geholpen heeft, is gevaarlijk ziek en Huguette is haar gaan oppassen. Zij zal dus niet voor morgen hier terugkomen." „Zooveel te beter," sprak Jacquet, „niets hindert mij zoozeer als vrouwen, wanneer er over zaken moet gesproken worden. Donat boog het hoofd en antwoordde niet, maar Jacquet, die den grooten lederen zak geheel scheen vergeten te hebben, hernam zijn soort van verhoor, dat hij den gewezen wild- strooper deed ondergaan. „Hoe gaat het met het werk „Ik heb er niet over te klagen," antwoordde de kuiper „wel stelde men in den beginne wei nig vertrouwen in een werkgast, die hardnekkig weigerde om in de herberg met zijne lustige vakgenooten te klinken en zijne geschiedenis niet wilde vertellen daarenboven de vreemd soortige keuze mijner nieuwe woning was weinig geschikt, om mij in de gunst van het publiek te dringen Vele lieden maken nog altijd een kruisteeken wanneer zij het huis voorbijgaan en zoo een oude kanunnik het niet op zekeren dag met wijwater besprenkeld had om er den duivel uit te verdrijven, zou wellicht nimmer een christenmensch er den voet in hebben durven zetten Maar Huguette ging dikwijls naai de kerk en haar met haar kind voor het altaar ziende knielen en hare gebeden doen, heeft de Hun doel is de huidige oligarchische regeering te vervangen door een constitutioneele. Het laatste bericht dat gisteravond te Rome is binnengekomen zegt echter., dat de nationalis ten Tirana hebben bezet en dat de regeerings- troepen zich bij hen hebben aangesloten. AMERIKA EN JAPAN. Volgens een bericht uit Washington hebben Coolidge en Hughes besloten tegenover de Japansche regeering hun leedwezen uit te spreken, zoo de wijze van de uitsluiting der Japanners uit Amerika de persoonlijke gevoelens van de Japanners mocht hebben gekwetst. MEXICO. Villa Hormosa, de hoofdstad van den staat Tabasco, welke beschouwd wordt als de laatste positie der rebellen, is volgens een mededeeling van het departement van oorlog in handen der regeeringstroepen gevallen. ALLERLEI. Uit Lodz Alhier zijn ernstige ongeregeld heden voorgekomen in een textielwarenfabriek. Aanleiding hiertoe was, dat de loonen over de afgeloopen week niet werden uitbetaald. Een menigte van ongeveer 2000 personen drong het privé-kantoor van den directeur binnen. De inmiddels ontboden 200 man politie konden tegen de woedende menigte niets uitrichten. Pas toen de brandweer met de brandspuiten aanrukte, slaagde men erin de menigte te ver spreiden. De directie heeft de sluiting der fa briek aangekondigd. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Wee- nen heeft de Joegoslavische regeering 5 millioer dinar ter beschikking gesteld van den Servischen patriarch ter voorbereiding van het oecumenisch, congres te Nisj, dat alle hangende vraagstukken der Giieksch-Kathölieke kerk zal behandelen. De Joegoslavische regeering streeft, het plan na, om de verplaatsing van het oecumenisch patriarchaat uit Constantinopel naar Nisj te verkrijgen, indien de Turken optreden tegen hef patriarchaat. Uit Tokio De maatregelen, genomen ter bescherming der alhier wonende Amerikaansche burgers en der Amerikaansche ambassade, welke maatregelen gelast zijn met het oog op de ern stige ontstemming naar aanleiding van de uit sluiting der Japanners uit Amerika, worden, blijkens mededeeling van het hoofd der politie, streng gehandhaafd in verband met de toe nemende publieke verontwaardiging jegens de Amerikanen. Uit Washington Minister Weeks dringt aan op aanneming door het Congres, zoo moge lijk iu deze zitting van de Johnson-wet, welke voorziet in een wijziging in den status van de Philippijnen. Het voorstel beoogt opneming dezer eilanden in een constitutioneele Common wealth en den weg te effenen voor de algeheelc onafhankelijkheid na 25 jaar. Uit Parijs. De „Intransigeant" verneemt uit Lissabon Vlieger-officieren, die weigerden het gezag van hun nieuwen chef, kolonel Ser- lants te erkennen, hebben zich in het vliegkamp Amadora bij Lissabon verschanst. De troepen sympatliiseeren met hen even zoo een gedeelte van het garnizoen van Lissa bon. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 4 Juni. Besloten wordt, de volgende week niet te ver gaderen. bevolking van Rouaan bij zichzelve gezegd, dat de duivel de sombere woning moest ontvlucht zijn om elders zijne helsche kunsten uit te oefe nen. Ook heeft een dikke kalklaag de toover- formulieren op de muren bedekt en sedertrde twee jaren dat ik uw huis bewoon, heeft meer dan eene eerzame vrouw de drempel overschre den, meer dan een burger mij werk komen be stellen." „Alles goed en wel," hernam Jacquet, „maai de zaken moeten niet te ver gedreven worden, mijn jongen kan het geen kwaad dat deze woning haar kwaden naam kwijt raakt, het is evenmin noodig dat zij te veel bezoekers ont vangt. Ze komt hierin met ons geweten overeen ook dit huis heeft zijne geheimen „Geheimen „Ik bedoel niet die der oude too verkol, maar mijne eigene Toen die dwaze vrouw met Blancqminette en Demiselle gevierendeeld was, heb ik dit huis voor weinige penningen gekocht. Het zou onzin geweest zijn er onmiddellijk zijne woonplaats in op te slaan, maar gij zult moeten erkennen, dat geen enkele schuilhoek meer geschikt was om er iets te verbergen." „Aldus heeft dit huis gediend om „Herinnert gij u," vroeg Jacquet, den spreker in de rede vallende en zijne beenen welbehaaglijk naar den haard uitstrekkende, „herinnert gij u hoe gij mij, nu 2 jaren geleden, in een nacht als deze, in 't bosch van Chateauneuf ontmoettet Algem. Voortgezet wordt de behandeling van dee begrooting van buitenlandsche zaken. Minister Van Kar nebeek merkt ten aanzien van de door den heer Anema behandelde geschillenpolitiek op, clat de Volkenbond ver plichte arbitrage heeft geschaad, en hét ter wille van zijn prestige niet gewenscht is, met de staten die deze arbitrage niet aanvaardden, separate verdragen te sluiten. In speciale garantiever dragen ziet spreker geen vermindering van bewapening, wel hergroepeering van militaire machten. De heer Van Kol wil volgens spreker van den Volkenbond te veel maken een instru ment van humanitaire bedoelingen en niet het centrale politieke lichaam. Spreker verdedigt voorts de gewapende verdediging van onze neu traliteit. De heer Van E m d b e n is het niet eens met de uitlegging, welke de minister gegeven heeft van art. 58. der Grondwet en zet dit met een enkel woord uiteen. Ook de bewering des ministers, dat afweer van neutraliteitsschennis geen partijstelling behoeft ter gevolge te hebben, beaamt spr. niet. Spr. handhaaft zijn opvatting, dat de minis ter een onjuiste stelling poneert, dat wij voor eerbiediging van onze neutraliteit de beschik king moeten hebben over middelen tot hand having de minister doelt hier op machtsmidde len, spr. is daarvan echter zeer afkeerig, wil alleen weten van rechtsmddelen. Maar onze regeering maakt haar daarvan af wijkend inzicht nog erger door de bewering te aanvaarden, dat als wij machteloos zijn een aanvaller het recht zou hebben een bclooning voor zijn onrechtmatigen aanval op te eischen. Spr. komt tegen die opvatting met kracht op tegen het pessimisme van de regeering stelt spr. zijn pacifisme. Minister Van Karnebeek beantwoordt dit laatste punt het eerst en ontkent, dat hij ooit zou hebben beweerd, dat zwakken geen recht zouden hebben. Spr. heeft alleen willen betoogen, dat wij tegenover derden verplicht zijn de onschendbaarheid van ons territoir te verdedigen. De heer van Embden stelt echter desiderata, spr. houdt enkel als lid der regee ring rekening met de feiten. Miskenning daar van zou ons ongeluk zijn. De beraadslagingen worden gesloten en het hoofdstuk wordt z.h.s. goedgekeurd. Aangenomen wordt de wijziging van het Vredesverdrag van Versailles. Goedgekeurd worden wijders de wijziging der wet op de Rijksverzekeringsbank en de Radenwet, voorziening Indisch kastekort ge durende 1924, wijziging begrootingen Suriname en Curagao 1922. Aan de orde is de begrooting van het Znider- zeefonds voor 1924. De heer Arn f z (R. K.) heeft bezwaar tegen de groote uitgaven voor de drooglegging van de Zuiderzee. De Minister vat? Waterstaat de heer van Swaay, deelt mede, dat met medewer king van de Nederlandsche Bank de financieele zijde van het vraagstuk thans is geregeld. Voorts is in bewerking het rapport der connnissie-Lo- vink, waaruit zal blijken, dat met de droogleg ging een langbouwbelang van de eerste orde is gemoeid. De beraadslaging wordt besloten en het wets ontwerp aangenomen zonder hoofdelijke stem ming. De vergadering wordt verdaagd tot Donder dagochtend elf uur. „Zwijg, zwijg stamelde de gewezen wild- strooper. „Zwijgen, waartoe Het kind slaapt rustig en uwe vrouw is afwezig, wat vreest gij dus Mijne woorden bezitten de macht niet om den persoon te doen ontwaken, die in het diepst van het bosch van Chateauneuf slaapt Aan een dikken boom was met den teugel een paard vastgebonden, dat van angst hinnekte en met zijne hoeven op den grond sloeg, aan zijne zijde scheen een page te slapen op den grond was een man uitgestrekt, bleek, bloedend, levenloos het bloed had zijne ldeederen rood geverfd, een groot jachtmes was tot het heft in de borst doorgedrongen op eenigen afstand was een man bezig een kuil te graven die man was de moordenaar van den verslagen edelman, die man „Genoeg genoeg 1" sprak Donat, over zijn geheele lichaam bevende en bleek als een doode van zijn stoel opstaande, „het is onnoochg mij die ijzingwekkende geschiedenis te verhalen, opdat het slachtoffer zich voor mijn oog ver- toone, bleek met verscheurden boezem, waar uit een breede bloedstroom vloeide, vloeide tot een roode beek mijne voeten overstroomde Zoo gij van plan zijt mij te verraden, zoo gij mij wilt overleveren, klaag mij dan aan en de ge rechtigheid hebbe hare loop.!' [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■SBSSSHSaE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1