TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. 4 Juni. De behandeling van het wetsontwerp tot i wijziging van de Leerplichtwet en de Lager- onderwijswet 1920 wordt voortgezet. De heer Van Z a d e 1 h o f f (S. D.) critiseert het assistenteninstituut, dat de fouten van de groote klassen moet goed maken. Hij keurt het brengen van onbevoegden in de school scherp af. Dat wordt zijns inziens knoeierij en prutswerk. 1 Hij kan ook uitbreiding van bet aantal leerlingen per klasse niet aanvaarden. De heer Van Wijnbergen (R. K.) be toogt dat de Minister bij zijn bezuinigingen de vitale belangen van het onderwijs heeftontzien. Spr. heeft op bezuinigingen als dez'e steeds aan gedrongen. Het aantal onderwijzers is te groot en de Minister kiest den goeden weg door niet op wachtgeld te stellen maar te rekenen op het normale verloop. Per jaar vloeit 4 pet. af en dus is in zes jaar tijd op een vermindering van 25 pet. te rekenen. De wijziging van ai't. 28 der L.O.-wet zal waken tegen onnoodige verspilling. Terecht heeft Het Vaderland daarop gewezen. Voor alle scholen wordt het getal onderwijzers nu gelijk. De salarisvermindering wenscht spr, op eenigszins andere wijze o.a. door verschil van salaris voor gehuwden en ongehuwden. Of het getal 48 voor leerlingen per klasse te hoog is, meent spr. niet te kunpen zeggen maar voor de gestichtsscholen acht hij het te hoog omdat in die klassen toch reeds uitéénloopende kinderen plaats hebben. Voor de kleine scholen wordt het voorstel moeilijk, maar juist daarvoor helpt het instituut der assistenten. Het stelsel der assistenten is het eerst ter sprake gebracht in Het Vaderland en de hoofd redacteur die dat schreef, heeft stellig buiten en in de Kamer op onderwijsgebied gezag. De heer T i 1 a n u s (C. LI.) betreurt het, dat het volk tot verzet en onrust is opgezet tegen de daden dezer regeering ten aanzien van het orderwijs. Het heet herhaaldelijk dat men het onderwijs wil vermoorden door het in zijn vitale belangen aan te tasten. Spr. citeert bv. een manifest van den Bond van Ned. Onderwijzers. Daartegen over blijkt uit de rede van den heer Gerhard, dat hij de noodzakelijkheid van bezuinigingen inziet, Van de harde noodzakelijkheid en de pijnlijke werkelijkheid waarin de regeering ver keert, wordt niet voldoende gewaagd, vooral niet tegenover het volk. De heer Bulten (R. K.) vindt, dat op het onderwijs wel bezuinigd mag worden, maar dat het snoeimes met veel voorzichtigheid moet worden gehanteerd. Hij verheugt zich over de wijzigingen, die in dit ontwerp zijn aangebracht. Alleen vraagt hij nadere inlichtingen over de assistenten. De heer Rutgers (A. R.) heeft eenige be zwaren. Zal het ontwerp de bezuinigingen bren gen, die men zich er van voorstelt Zijn de be cijferingen wel betrouwbaar, o.a. met het in- stand blijven van het 7e leerjaar De houding tegenover het 7e leerjaar is eenigszins twee slachtig meent hij, en juist daardoor ontstaat gevaar voor het resultaat van de bezuinigingen. Spr. wil dus liever geen 7e leerjaar als de leer plicht daarvoor niet meer bestaat. In de groote gemeenten zal hij wel bij zes klassen blijven. De vermindering van liet aantal onderwijzers zal moeilijkheid met zich brengen met het oog op de splitsing. Spr. wil niet tegen splitsing ingaan al zou hij geneigd zijn de kosten van de kleine scholen te verminderen. Wat de assistenten betreft, spr. heeft geen bezwaar daartegen, omdat, ieder vrij blijft ze in dienst te nemen of niet. De M i n i s t e r is aan het woord. De vergadering wordL verdaagd tot heden één uur. Blnneuiand. Reorganisatie Sociale Verzekering. Men meldt ons, dat de sociale verzekering in dier voege zal georganiseerd worden, dat de ziekte, ongevallen- en invaliditeitsverzekering zal omvatten alle personen die in dienstbetrek king arbeid verrichten. De ziekte- en ongevallenverzekering worden in zooverre tot één verzekering samengevat, dat dezelfde risic.oclrager het risico draagt van beide verzekeringen. De ziekteverzekering wordt evenals de ongevallenverzekering, een collec tieve verzekering. Als risicodrager van deze beide verzekeringen komt in de eerste plaats de bedrijfsvereeniging, in het leven geroepen door de samenwerking van werkgevers- en arbeiders-organisaties, in aanmerking. Ongeorganiseerde werkgevers kunnen hun personeel verzekeren bij het overheidsorgaan. De geneeskundige hulp blijft buiten de verplichte ziekteverzekering. Het ziekenfonds zorgt ook voor de gewone geneeskundige behandeling van een ongeval, voor zoover deze door den huisarts verstrekt wordt daarentegen blijft chirurgische hulp geschieden voor rekening van het risico dragende orgaan. De thans bestaande medische dienst der Rijksverzekeringsbank wordt losgemaakt van deze verzekeringsinstelling en met andere me dische rijksdiensten vereenigd tot één medischen dienst. Verder zal er nog komen een eenheidspremie de rente zal varieerend zijn naar gelang van het aantal regelmatig betaalde premies. Als regel zal de premier in geld betaald worden, de ver effening van de rentekaarten zal worden ver eenvoudigd. Toegelaten zal worden, de verzekering te sluiten bij een erkend fonds, dat de noodige waarborgen biedt. Aan deze fondsen zal ook een evenredig aan deel worden gegeven in de staatsbijdrage voor den overgangstijd, mits de premie niet langer zij dan bij het overheidsorgaan. De overheidsorganen, Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid zullen op eenvoudiger leest geschoeid worden, en daar naast zal komen een verzekeringsraad, samengesteld uit de ver tegenwoordigers van werkgevers en arbeiders centrales, aan welken raad het toezicht op de bedrijfsvereenigingen en Rijksverzekeringsbank wordt opgedragen. Internationale Arbeidsinspectie. Bij Kon. Besluit van 20 Mei 1.1. is bepaald, dat een afvaardiging van Nederland zal worden uitgezonden, ten einde deel te nemen aan de zesde zitting der Internationale Arbeidsconfe- rentie, welke op 1G Juni 1924 te Genéve is bijeen geroepen. In die afvaardiging zijn benoemd tot afgevaardigde der Nederlandsche regee ring, tevens voorzitter der afvaardiging, dr. W. LI. Nolens, minister van staat, lid van de Tweede Kamer, hoogleeraar in de arbeidswetgeving aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en G. J. van Thienen, hoofdinspecteur van den arbeid in het zevende district der arbeidsin spectie tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers, ir. G. F. Stork, directeur van de Naamlooze Yennootschap Machinefabriek Gebroeders Stork en Co., te Hengelo, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders, E. Kupers, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen tot technisch raadsman van de regeerings- gedelegeerden, tevens secretaris der delegatie, dr. A. M. Joekes, administrateur bij het departe ment van arbeid, handel en nijverheid tot technische raadslieden van den afgevaar digde voor de werkgevers ir. A. LI. L. de Bel, directeur van de Naam looze VennootschapNieuwe Nederlandsche-Maat schappij tot vervaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten, te Sas van Gent C. Ulrich, vice-voorzitter van de Nederland sche vereeniging van werkgevers in het bakkers bedrijf tot technische raadslieden van den afgevaar digde voor de arbeiders J. IJ. Jansen, hoofdbestuurder van den Neder- landschen Roomsch-Katholieken Fabrieksarbei- dersbond A. Ilanemaaijer, lid van het algemeen bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond en voorzitter van den Nederlandschen Gentralcn Bond van Christelijke arbeiders(sters) werkzaam in de bedrijven van voedings- cn genotmiddelen. Het conflict in de Twentsche Tcxlielnij verheid. Gistermorgen zijn bij de hei valling van liet werk op de fabriek Kremersmatenvan de firma van Heek en Co., 206 werkwilligen aan den arbeid gegaan. Op de vier fabrieken van deze firma werkten gisteren 866 personen, j,egen 652 op 5 Mei, den eersten dag van de openzetting van de fabrieken. In het geheel zijn er thans te Enschede 3867 werkwilligen aan den arbeid. Dit is ongeveer 100 meer dan de vorige week. Bij de firma J. F. Scholten, waar gisteren 100 man werkten, zouden vermoedelijk vandaag nog 100 ongeorganiseerden het werk hervatten. Vliegtocht NederlandIndie. Een Nederlander, die groote belangstelling heeft voor de luchtvaart in het algemeen en in het bijzonder voor den vliegtocht Nederland- Incliö, heeft duizend gulden ter beschikking van het comité voor dien tot lit gesteld, echter onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat nog negen andere particuliere personen, bereid zijn 1000 bij te dragen. Nederlandsche spoorwegen. Over de exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen lezen wij in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer van de begrooting van Waterstaat, dat, indien de 'ontvangsten niet al te zeer zullen tegenvallen, tegen 1 Juli 1925 een sluitende rekening kan worden verwacht. Door het ver anderen van de thans geldende tarieven, kan eerder een ongunstiger dan een gunstiger toe- swtld ontstaan. Over de vermindering van het aantal conduc teurs lezen we, dat hiermede steeds wordt voort gegaan, doch dat ook hier voorzichtigheid moet worden betracht in verband met de geaardheid vair het Nederlandsche reizende publiek. De arbeidsbemiddeling. De tusschcnkomst van den Rijksbemiddelaar, den heer ir. L. A. Fruytier in het conflict aan de fabriek „De Sphinx" te Maastricht heeft het gcwenschte resultaat gehad. Gisteren heeft een deel van de stakers het werk hervat en 10 dezer zullen de overige stakers het voorbeeld volgen op de voorwaarden waarom trent de directie met de besturen van de arbei dersorganisaties overeenstemming heeft bereikt. De autobusdienst UtrechtAmsterdam. Liet wil met den autobusdienst Utrecht Amsterdam, in het leven geroepen door eenige Utrechtsche forensen, niet goed vlotten. Den eersten dag vertrok de bus met 25 reizigers, den tweeden was het aantal reeds geslonken tot 3 en vandaag is de bus in het geheel niet uit Utrecht vertrokken, omdat de motor niet in orde was. Financjeele nood. Te Oude Pekela hebben de gemeente-ambte naren tot heden hun salaris over Mei nog niet ontvangen wegens den financieelen nood der gemeente. Vlootcommissie. De Vlootcommissie heeft gister ccn bezoek aan IJellevoetsluis gebracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 6 Juni, des nam. te 2 uur. 4bis. Voorstel van B. en W. om le. de School voor g. 1. o. E2 (Hoofd de heer LI. A. Nillesen) met 1 September a.s. op te heffen; 2e. de 7e klasse van School El met 16 Juni a.s. te verplaatsen naar het Centraal zevende leerjaar 3e. de 7e leerjaren aan de scholen BI en D met 1 September a.s. op te heffen 4e. met ingang van 16 Juni a.s. cle volgende wijzigingen aan te brengen in het personeel der o.l. Scholen a. den heer S. Houtman, Hoofd van School F2, over te plaatsen in gelijke betrekking naar de Centrale School voor het zevende leerjaar b. idem den heer IJ. A. Nillesen, Hoofd van School E2, in gelijke betrekking naar de school F2 c. idem den onderwijzer M. Huiskes van School E2 naar School Cl, in de vacature Mevr. C. P. StavengaDonkhorst d. idem de onderwijzeres J. G. Venderbos van School E2 naar School LI, in de vacature J. Th. G. Dulfer e. idem de onderwijzeres E. J. Groote van School 2 naar School A2, in de vacature W. J. Visser f. idem den heer M. IJakemulder van School El naar School Fl, in de vacature J. A. Vinks. 7ter. Wijziging van de gemeente-begrooting dienstjaar 1924. Opheffing School E2. Overplaatsing personeel. B. en W. schrijven aan den Raad Zooals Uw Raad bekend zal zijn, wil de Regee ring in haar jongste onderwijsvoorstellén o.a. het aantal leerlingen per klasse nog hooger op voeren dan reeds bij de Wet van 16 Februari van het vorig jaar is geschied. Deze thans aan hangige wijzigingen van de Lager-Onderwijswet strekken om voor het g.l.o. voor 48, en vooi het u.l.o. voor 30 leerlingen een onderwijzer te vergoeden. Liet, spreekt vanzelf, dat aan dezen maatregel een overgangsbepaling moest worden verbonden; geen enkele gemeente toch zal in staat zijn haar onderwijs hierop onmiddellijk in te richten. De overgangsbepaling garandeert, aan de gemeenten de rijksvergoeding volgens de op 31 December jl. bestaande bepalingen, met dien verstande, dat vacatures na 1 Juli a.s. niet meer mogen worden vervuld, indien niet reeds aan de nieuwe bepalingen wordt voldaan. liet is dus zaak op 1 Juli a.s. geen enkele vacature bij het onderwijs te hebben. Wat zal moeten worden gedaan in de vacatures die na dien datum opkomen, is thans nog niet te zeggen. In elk bijzonder geval zal naar bevind van zaken zóó zij te handelen, dat geen of zoo weinig mogelijk overcompleet personeel noodig is. Aangezien de bezuiniging op de rijksvergoc- ding voor het personeel reeds lang in de lucht hing, is door ons in de vacatures, die zijn ont staan in afwachting van de te nemen maatrege len voorzichtigheidshalve door tijdelijke krachten voorzien. Thans is langer wachten echter niet raadzaam, zulks met het oog op de overgangsbepaling, waar van wij hierboven spraken. Teneinde in de lijn van de wetsvoorstellen te blijven, hebben wij antwoord gezocht op de vraag, hoe de bestaande vacatures te voorzien, zonder nieuw personeel aan te stellen, dat later toch of op wachtgeld, of voor gemeente-rekening komen zon. De oplossing, die wii hiervoor meenen gevon den te hebben, doen wij hier als voorstel volgen. (Men zie de aanvullingsagenda hierboven.) Het resultaat van het hierboven voorgestelde zal zijn, dat met 1 Juli a.s. aan de scholen geen vacatures bestaan, terwijl al het personeel voor rijksvergoeding in aanmerking komt. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, alsmede de Commissie voor Onderwijszaken, kunnen zich ook met het voorgestelde vereeni gen. Subsidieaanvrage R. Iv. Leeszaal. B' en W. schrijven aan den Raad Bij de behandeling der begrooting voor dit jaar besloot Uw Raad in beginsel aan de Ver eeniging „De Roomsch-Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Schiedam en Om streken subsidie te verleenen. Omtrent het bedrag wenschte zij zich echter nader te beraden. Naar aanleiding daarvan is aan de Leeszaal een nieuwe begrooting gevraagd en is aan de Financieele Commissie verzocht omtrent het bedrag advies te willen uitbrengen. Door de Vereeniging werd verzocht het bedrag te bepalen overeenkomstig den leiddraad van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op 2640.Ook de Financieele Com missie kon geen anderen maa tstaf -vindon doch wees er op dat het Rijk op de bestaande subsidies een korting toepast, welke ook zou moeten gel den voor dit subsidie. Volgens de door de Com missie ingewonnen informaties bedraagt deze korting thans 25 zoodat dan het bedrag van het subsidie zou beloopen 1980. Bij de behandeling in de Commissie was de vraag gerezen, of de Leeszaal voldeed aan de eischen in den leiddraad genoemd. Waar echter van de Leeszaal bericht Was ingekomen, dat aan deze eischen volkomen was voldaan, werd dit punt in het advies der Commissie niet verder besproken. Achteraf rees echter twijfel omtrent de juist heid van het bericht van het Bestuur. Immers werd het diploma ingezonden van den heer de Vreese, Directeur van de R.K. Leeszaal in den Haag. Later bleek, dat deze tot bibliothe caris was aangesteld cn cle verantwoordelijkheid voor den gang van zaken op zich had genomen. De meerderheid van de Commissie meent in deze omstandigheden geen bezwaar te zien,dat de subsidie wordt verleend, mits binnen afzien- baren tijd ook de dagelijksche leider gediplomeerd zal zijn. De minderheid zag in deze omstandigheden reden om terug te komen op het besluit om in beginsel het subsidie te verleenen. De meerderheid van ons College vereenigt zich met het advies van de meerderheid der Fi nancieele Commissie en stelt derhalve Uw Raad voor aan de Vereeniging „De R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Schiedam en Om streken" een subsidie te verleenen tot het bedrag dat de Gemeente zou moeten betalen, indien de Leeszaal rijkssubsidie genoot met inachtneming van de korting, die op het Rijks-subsidie wordt toegepast. Dagkaarten Euek. Congres. In verband met een van het Euch. Congres- Bureau te Amsterdam ontvangen circulaire, zij belanghebbenden er op gewezen, dat voor bijwo- ning der ceremoniën op de verschillende congres dagen dagkaarten tot een beperkt aantal be schikbaar zijn gesteld tegen de navolgende prij zen, t.w. voor Woensdag 23 Juli a.s. zitplaatsen a 2.50 staanplaatsen ad 0.50. voor Donderdag 24 Juli a.s. zitplaatsen ad 1., staanplaatsen ad 0.25.- voor Vrijdag 25 Juli a.s. zitplaatsen ad 1. staanplaatsen ad 0.25. voor Zaterdagochtend 26 Juli a.s. voor 25 ets. per plaats. voor Zondagochtend 27 Juli a.s. zitplaatsen ad. 2.50, staanplaatsen 1 voor Zondagmiddag 27 Juli a.s. zitplaatsen ad 2.50, staanplaatsen ad 1. met plaatsen buiten de muren ad. 50 ets. De termijn voor de afgifte van dagkaarten loopt 15 Juni a.s. af, zoodat vereenigingen en particulieren worden verzocht, zich in ieder geval vóór dien datum aan te melden ten kantore van het Hanze Advies-Bureau, Leuvehaven 84, te Rotterdam. Na dien datum zullen derhalve geen dagkaar ten meer worden genoteerd. Bij de aangifte tot deelneming wordt tevens opgegeven of men wenscht gebruik te maken van de extra treinen, welke eventueel dagelijks vóór en na de ceremoniën zullen worden ingelegd. Ambachtsschool. In de gister gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken, is tot bestuurslid be noemd de heer Mr. W. A. Hoek, advocaat alhier. Stedelijk Museum. Zooals bekend, heeft de Commissie voor het Stedelijk Museum voor eenige weken een tentoon stelling georganiseerd van oude platen cn teeke- ningen betrekking hebbende op Schiedam. De belangstelling die deze expositie onder vindt heeft de Commissie doen besluiten deze tentoonstelling nog eenigen tijd te laten voort duren. Zij die dus belang stellen in Oud-Schie- dam kunnen des Zaterdagsmiddags van 25 uur nog een kijkje naar deze belangrijkheid gaan nemen. Tewaterlating. Van de Werf Gusto der firma A. F. Smulders te Schiedam werd gister met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een 1000 tons zelf voortstuwend en, zeewaardigen, gepatenteer- den kolentransporteur, aldaar in aanbouw voor buitenlandsche rekening. Het schip wordt gebouwd volgens de hoogste klasse onder speciaal toezicht van Bureau Veri tas en heeft de volgende hoofdafmetingen Lengte 142' 4" breedte 39' 4" holte 21' 8"; diepgang, geladen 18' 8". De machines voor de voortstuwing, zijnde 2 triple expansie machines van 250 I.P.K. met oppervlak condensatie, welke in staat zijn het schip een snelheid te geven van ca. 8 knoopen zijn eveneens door de Werf Gusto gebouwd. Deze kolentransporteur, die de reis naar haar bestemmingshaven onder eigen stoom zal maken, dient voor het automatisch bunkeren van zee schepen, evenals dit reeds met verschillende andere kolen-transporteurs geschiedt die de Werf Gusto voor de haven van Rotterdam heeft geleverd. De Credo-film. Gelijk bekend mag heeten gaat de eenig-mooie firm „Credo- of het wonder van Lourdes" de komende dagen in Pandora. Dank zij de activiteit van den Katholieken Kring, heeft de directie van Pandora ei' in toege stemd, haar gebouw voor morgenavond geheel af te staan, waardoor het mogelijk gemaakt is dat er een z.g. Elite-avond kan gegeven worden voor de leden van den Kringen voor hen, die van de beschikbaar gestelde introducties gebruik hebben gemaakt. Behalve de eerw. heeren geestelijken en de broeders zijn ook de ouden van dagen uit het St. Liduinagesticht en de weeskinderen uitgenoodigd om dit prachtige filmproduct te gaan zien. Gezien al wat er reeds over „Credo" is geschre ven kunnen wij nu volstaan met ieder aan te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2