TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 5 Juni. Voortgegaan wordt met het ontwerp tot wij ziging der Leerplichtwet en der Lager Onderwijs wet. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser, vervolgt zijn gister afgebroken rede. Hij zegt dank voor den welwillenden toon in de debatten over dit ontwerp, dat pijn lijke bezuinigingen aanbrengen moet. Enkele punten zal spr. laten rusten, omdat die bij de artikelen terugkomen, Vrijheid voor de invoering van het Dalton stelsel bestond reeds bij de L. O.-wet en blijft dus bestaan. Uitzondering voor de gestichtsscholen ten aanzien van de 48-leerlingen per klas heeft spr. nader overwogen. Llij hoopt dienaangaan de het volgend jaar maatregelen te treffen. De bedreiging van weder-invoering van het Kon. Besluit in zake de opschorting van den toelatingsleeftijd is ernstig gemeend. Spr. weet geen ander middel en als de Kamer één van beide niet aanvaardt, kan spr. de verantwoordelijk heid niet meer dragen. De ve'rhooging van de Oorlogsbegrooting is een uitvloeisel van het in 1918 gesloten contract, waaraan de regeering nog gebon den is. Na veel onderhandelen is het bedrag van 10 millioen tot 2 millioen teruggebracht en het verdient dus lof dat men tot deze .ver mindering is weten te komen. Spr. toont met vele cijfers aan, dat 't on derwijs niet zwaarder getroffen wordt door de bezuinigingen dan andere departementen. Er moet 'SO1^ millioen op onderwijs worden bezui nigd en spr.'s voorstel vraagt 29x/2- Hieruit volgt dat spr. geen enkel amendement kan aanvaarden dat dit bedrag verlaagt. Door de afvloeiing en inkrimping zal in 5 jaar tijd een bedrag van 161/2 millioen worden be spaard, dat de salarisvermindering een bedrag van I2V2 millioen. Spr. begrijpt niet het verzet tegen de as sistenten, dat noodgedrongen is voorgesteld. De moeilijkheid van de 48 is niet altijd gelegen in het getal, maar wel in het feit, dat éénonderwijzer meer dan één klasse voor zijn rekening krijgt, en juist daarbij zullen de assistenten hulp kunnen verleenen, vooral in de le, 2e en 3e klassen, waar toe deze'hulp beperkt zal blijven. Art. I. (opschorting leerplicht voor zeven de leerjaar) komt op verzoek van den hefer Ger hard in stemming. Het wordt aangenomen met 50 tegen 18 stemmen. Tegen de linkerzijde, be halve mej. Van Dorp en de Vrijheidsbond. De heer Rutgers (A. R.) licht toe zijn amendement om den leerplicht tot zes jaar te beperken. Hij verwijst naar de algemeene be schouwingen voor de verdediging van dit amen dement. De Minister verklaart zich tegen het amendement, dat mogelijk maakt, dat kinderen op IIV2 jaar vrÜ van leerplicht zijn, als ze ril. op 51/2 jarigen leeftijd op school zijn gekomen. Ze zouden dan 21/2 jaar op straat loopen vóór. zij aan het werk kunnen gaan. Het amendement wordt verworpen met 56 tegen 1 3 stemmen. Art. V. (48 leerlingen per klasse) wordt aangenomen met 50 tegen 20 stemmen. Rechts tegen Links, behalve mej. Van Dorp en De Boer. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Postcheque- en girodienst. De commissie-König heeft verslag uitgebracht over de wederopstelling van den postchéque- en girodienst. Zij wil niet terugkeeren tot den gede- centraliseerden dienst. Aan de rekeninghouders wil zij voorloopig een lage rente vergoeden. Om trent het tijdstip van de wederopenstelling van den dienst is de commissie niet optimistisch. Het conflict in Twente. Gister waren werkzaam in de vier fabrieken van de firma Van Heek Co. te Enschede 898 personen, tegen 866 op Dinsdag j.l. Bij de firma J. F. Scholten en Zn. werkten gister 207 arbei ders en bij de firma E. ter Kuile en Zn. 82. In totaal op de fabrieken te Enschede 4232 arbei ders. Pro senectute. Het hoofdbestuur van Pro Senectute heeft voor den bouw van het Amsterdamsch Tehuis voor beschaafde ouden van dagen, van iemand, wiens naam onbekend moet blijven, de prachtige gift van 10.000 ontvangen. Het bestuur grijpt de gelegenheid aan te vens mede te deelen, dat aan kleinere en grootere bedragen tot dusver in het geheel 30.000 voor het Amsterdamsch Tehuis werd ontvangen. Er ontbreekt dus thans afgezien van de meuhilee- ring nog 20.000. Stulemeyer burgemeester. Naar we vernemen, is zeer binnenkort te ver wachten de benoeming tot burgemeester van Bergen op Zoom van den heer H. Stulemeyer, raadslid en oud- wethouder van Rotterdam en lid van de Tweede Kamer. De heer Stulemeyer is niet voornemens het ambt van Kamerlid vereenigd met het burge meesterschap te blijven vervullen. Het staat nog riet vast, wie zijn plaats in den gemeenteraad zal innemen Z.H. Prov. Brandweerbond. Woensdagmiddag heeft te Rotterdam de algemeene vergadering plaats gehad van den Zuid-Hollandschen Provincialen Brand weerbond, onder voorzitterschap van den heer W. A. Keeman. Medegedeeld werd dat o.m. alsnog tot de vereeniging zijn toegetreden de gemeenten Rot terdam, 's Gravenhage, Delft en Schiedam, de Vereeniging van brandspuitmeesters te Rot terdam en de staf van de Schiedamsche Brand weer. De Koninklijke goedkeuring op de statuten is verkregen. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat nu de Bond is opgericht, een der eerste werkzaamheden zal zijn dat men zijn aan dacht zal wijden aan het brandweerwezen ten plattelande, waar nog heel dikwijls een dringende behoefte aan verbetering bestaat. Het voorloo- pige bestuur werd bij acclamatie definitief ge kozen. Het bestaat uit de heeren W. A. Keeman, voorzitter G. Frein, secretaris, beiden Rotter dam LI. B. J. Aikema, alhier, A. J. Kruis, Rotterdam en H. J. E. v.d. Ven, Gouda. Tot lid, datzitting zal hebben in het hoofdbe stuur werd gekozen de heer IT. B. J. Aikema. Het beheer van het Staatsbedrijf der P. T. T. De heer Boon, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Acht de minister het niet dringend nood zakelijk, dat het beheer van het Staatsbedrijf der P.T.T., waarin nu reeds sedert September 1923 tijdelijk wordt voorzien, afdoende wordt ge regeld 2. Heeft de minister zich omtrent deze re geling bereids een denkbeeld gevormd 3. I s het den minister bekend, dat onder het personeel van het bedrijf der P. T. T., zoowel bij het Hoofdbestuur als in den nfdeelingsdienst, groote onrust heerscht in verband met bereids genomen maatregelen, welke rekening schijnen te houden met voorstellen, door de commissie van Roijen-Nolting te doen 4. Kan de minister zeggen, wanneer die commissie haar verslag zal uitbrengen 5. Acht de minister het wenschelijk in verband met de-verklaring van Zijn Excellentie bij de tijdelijke benoeming van den heer Nolting tot directeur-generaal, dat deze benoeming ge schiedt in afwachting van de beslissing omtrent de reorganisatie van het Staatsbedrijf van de P.T.T. dat omtrent die reorganisatie een be slissing zou worden genomen zonder dat vooraf de titularis, die met het beheer van het bedrijf zal worden belast, zijn oordeel hieromtrent zal hebben gegeven Stads- en Gewestelijk Nieuws, Slavenburg en Co's Bank. Aan Commissarissen en Directeuren van Slavenburg en Co's Bank zijn door een aandeel houder onderstaande voorstellen -aangeboden ter behandeling op de buitengewone algemeene vergadering op 12 Juni a.s. in het Notarishuis te Rotterdam. 1. Bespreking van het Verslag en de Winst en Verliesrekening over het boekjaar 1923 benevens van de Balans op ultimo December van dat jaar. 2. Aanwijzing door de Buitengewone Al gemeene Vergadering van een commissie, uit 5 (vijf) personen bestaande, doch die het recht van assumtie zal hebben, en wier taak het zal zijn a. door een nauwgezet onderzoek van de boeken en van alle overige door haar daarvoor noodig geachte bescheiden, in het bezit dei- Vennootschap, door ondervraging desgewenscht van het personeel, in dienst der Vennootschap, en met gebruikmaking overigens van alle verdere door haar wenschelijk geoordeelde middelen zich een zoo volledig mogelijk beeld te vormen omtrent den toestand, waarin de Vennootschap verkeert, omtrent de oorzaken die haar daarin hebben gebracht en omtrent de aansprakelijk heid daarvoor van de verantwoordelijke be stuurders b. omtrent haar bevindingen uiterlijk na 6 (zes) weken een rapport uit te brengen in een daarvoor opzettelijk bijeen te roepen Buiten gewone Algemeene Vergadering van Aandeel houders c. aan die Buitengewone Algemeene Ver gadering dc voorstellen te doen, die zij het meest in het belang der Aandeelhouders zal achten wordende de commissie tevens gemachtigd zoodanige maatregelen, ook in rechten, te tref fen, als zij gepast en noodzakelijk zal oordeelen en zullende de door haar gemaakte kosten komen ten laste der Vennootschap. 3. Het verleenen van voorrang van behande+ ling aan de onder 1 en 2 omschreven voorstellen boven de punten van de door de buitengewone algemeene vergadering op 12 dezer gepubliceerde agenda. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris D. B 0 d d e ii s. Veiling 6 Juni. I. Een complex panden, thans in gebruik als woonhuis, kantoor en drukkerij, met erven en open grond, staande en gelegen te Schiedam, aan de Overschieschestraat Nrs. 70 en 72 ab ter grootte van ongeveer 2 aren 63 c.a. Geveild voor ƒ9900. II. Een in twee gelijke deelen te veilen gunstig gedegen perceel bouwgrond te Schiedam aan den Singel, breed aan den openbaren weg 11 Meter en diep 17A/2 Meter, grenzende aan Perc. I Totale oppervlakte 4 aren 56 centiaren. Het eerste gedeelte is geveild voor 15 de M2 met een totaal opbrengst van 1470 en het tweede gedeelte voor 15.25 de M2. en 1794.50 in 't geheel. Afslag 20 Juni. Onze glasindustrie. De gister gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Gerresheimer Glashuet- tenwerke vorm. Ferd. ITeye, heeft den directeur der Vereenigde Flesschenfabiieken alhier, den heer T. de Meester tot lid van den raad van be stuur gekozen. Naar het bestuur mededeelde, zijn de Gerresheimer Glasliuettenwerke met deze groote Nederlandsche glasfabrieken in nauwe relatie getreden. Binnenkort zal een vertegen woordiger van de Gerresheimer in het bestuur van het Nederlandsche concern worden benoemd. De Grenswijziging. De leden der Commissie uit de ingezetenen ter beoordeeling van de grenswijziging Schiedam Rotterdam, zullen Dinsdag 10 Juni a.s. des namiddags 2 uur ten Raadhuize bijeenkomen ter vaststelling van de notulen van de ver gadering van 20 Mei 1.1. Nieuwe zaak. In perceel 109 aan de Groenelaan, heeft heden de heer Joh. Westbroek, een naar de eischen des tijds ingericht Café-Billard met vergunning geopend. Buffet, meubileering, billard, kortom de geheele inrichting, ziet er allerkeurigst uit en noodt als 't ware tot binnentreden. De billard- zaal is ook voor vergaderingen en clubavonden beschikbaar. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar des betreffende annonce. Den 15en Juni hoopt onze stad genoot, de heer W. Blok, den dag te herden ken waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd als vischkeurder aan de Vischmarkt alhier. UIT ROTTERDAM. Dc R.E.T.M.-kweslie. Naar de ,,Msb." verneemt, heeft het bestuur van de R.E.T.M. aan B. en W. te kennen ge geven, dat het zich tevreden stelt met een 10 loonsverlaging, mits ook maatregelen tegen de concurrentie der autobussen door het gemeente bestuur worden getroffen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente op Vrijdag 6 Juni 1923 des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig dc heeren L. v. Pelt, v. Noordennen, v.d. Tempel, Slavenburg. Goedkeuring van notulen wordt verdaagd. De Voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van verschil lende raadsbesluiten. Ingekomen stukken Van B. en W. schrijven waarbij ter goedkeu ring wordt aangeboden de rekening en verant woording van den Handelsavondcursus ,,De Hanze" over 1923. Goedgekeurd. Idem ter goedkeuring de rekening en de winst en verliesrekening 1923 en de balans per 31 Dcc. 1923 van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Wordt gesteld in handen van de Commissie tot onderzoek der rekeningen. Idem mededeeling dat aan J. Kruines met ingang van 1 Juni j.l. eervol ontslagen arbeider bij de Technische bedrijven, een wachtgeld is toegekend. Kennisgeving. Idem waarbij machtiging wordt gevraagd tot onderhandsche verhuring van 5 perceelen grasgewas in het nieuwe Volkspark aan R. van Lingen, A. v. d. Bos, Poot en Bade, J. M. v. Vliet en J. J. Kleinekoort of anderen tegen resp. ƒ300.—, ƒ125.—, ƒ125.—, ƒ250.— en 75.— Machtiging wordt verleend. Zoo mede wordt machtiging gevraagd en ver kregen tot onderhandsch verhuur van het voor malige keuringslokaal aan de Koemarkt aan W. C. Leemans of anderen tegen een huurprijs voor de eerste drie maanden 25 per paand en 30 voor de volgende maanden. Van de controle-commissie voor uitzending van Nederl. kinderen naar Buiten, te 's-Graven- hage verzoek om voor het jaar 1925 en volgende jaren een bijdrage te willen verleenen voor uit deze gemeente uit te zenden kinderen tegen een maatstaf van 0.25 per kind per dag. In handen van B. en W. om advies. Van Regenten der Hofjes Bclois aanbieding ter goedkeuring van de rekening en verant woording over 1923 en de begrooting 1925. In handen van B. en W. om advies. Van het Burgerlijk Armbestuur inzending van het jaarverslag over 1923 idem van de Handels avondcursus ,,De Hanze" idem van de Veree niging Volksbadhuis" en idem van de Commis sie voor het Bewaarschoolonderwijs. Kennisgeving. De voorzitter brengt openlijk dank aan mej. Elsevier Dom, die als penningmeesteresse van het bestuur van hetVolksbadhuis" bedank te, in welke functie zij vele jaren zeer verdienste lijk heeft gewerkt. Van het bestuur v.d. ,,Hanze"-cursus dank betuiging voor de vaststelling van de nieuwe subsidie-regeling. Kennisgeving. Idem van den gemeente-ontvanger voor het hem toegestaan verlof. Kennisgeving. Van mevr. A. M. A. Otken mededeeling dat zij de benoeming tot lid der Commissie Middel baar Onderwijs aanneemt. Kennisgeving. Zitting duurl voort) Gemengd Nieuws. Geen misdaad. Er gingen geruchten rond, dat zekere L. Sm., wonende te Meerssen, die sedert een paar dagen vermist was, misschien in het water zou zijn gèworpen. De justitie die een onderzoek had ingesteld, kon echter nergens ook maar het minste spoor van misdaad of op zet ontdekken. Gister is het lijk van den 30-jari- gen verongelukte, die Zaterdag onder Borgharen te water was geraakt, te MeersElsloo uit de Maas opgehaald. Waarschijnlijk dat hij bij hetvis- schen is uitgegleden. Iemand aan de overzijde der rivier zag hem nog een paar malen boven, de handen opsteken, doch daarna verdwijnen. Grof wild in Gelderland. Het is merkwaardig zooveel grof wild in den laatst.en tijd in Oost-Gelderland en op de Veluwe wordt waargenomen. In Montferland en Achterhoek werden den laatsten tijd veel reeën aangetroffen. De Veuluwe wordt onveilig gemaakt door vossen welke het op kippen hebben gemunt. Jagers wisten er onder Hoenderlo eenige te vangen Baldadig. Woensdagmiddag hebben eeni ge jongens nabij den overweg aan de Vaillant- laan in Den Haag met steenen gegooid naareen trein uit Parijs. Eenige ruiten werden vernield, en enkele passagiers gewond. Ongelukken. De glazenwasscher W. K. werkzaam aan het gebouw van de Rijksserum- inrichting aan de Vinkendwarsstraat te Rotter dam is aldaar van zijn ladder gevallen en met een gebroken schedel en een hersenschudding in het Ziekenhuis opgenomen. De smid J. C. uit Wijlre is op de mijn Wil lem Sofie onder Spekholzerheide door een voor hamer getroffen tegen het onderlijf. In het hos pitaal is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Paardendieven. Eenige dagen geleden is ten nadeele Van den stalhouder Dieben te Lei den een paard uit een weide gestolen. Het dier is thans te Rotterdam opgespoord, waar het bleek verkocht te zijn. In verband hiermede zijn twee personen reeds aangehouden. De moord op Robert Frank. Het onderzoek in deze hoogst opzienbarende moord zaak, welke vde publieke opinie te Chicago in groote beroering heeft gebracht, heeft nieuwe feiten aan het licht doen komen, zoo die voor de mentaliteit der beide beklaagden bijzonder teekenend zijn. Een taxi-chauffeur te Chicago, Charles Ream, heeft namelijk in de twee jeugdige moor denaars de personen herkend, die hem in No vember van het vorig jaar bedwelmd en ont voerd hebben. Ream was op een avond aan het wandelen, toen er zachtjes een auto naast hem kwam aanrijden. Een jongeman, die hem een pistool voorhield, commandeerde Handen omhoog Stap in de auto Ream gehoorzaamde. Liet pistool werd tegen zijn maag gedrukt, hij werd gebonden en geblinddoekt. Zijn enkels en polsen werden vastgebonden, terwijl een lap, met ether gedrenkt, over zijn gelaat werd ge spreid. Verder herinnerde hij zich niets meer, tot dat hij den volgenden morgen op straat ge vonden werd en naar liet ziekenhuis werd ver voerd. Zijn aanranders hadden gepoogd, de ver jongingskuur door klieroverplanting volgens de methode van den Russischen dr. Voronoff op hem toe te passen. Bij de confrontatie met de twee studenten riep hij onmiddellijk uit„Dat zijn zij Een misdaad, die eenige weken later werd gepleegd en nimmer is opgehelderd, houdt de politie te Chicago nog bezig. De omstandig heden er van komen nagenoeg overeen met het geval van Ream. Nabij de universiteit werd het lijk van een student uit een pas- seerende auto "geworpen. Het lijk vertoonde een schotwond in het hoofd. Botsingen in de lucht. Gister kwa men te Londen bij de formatie-proeven van een militair vliegesquadrille, twee vliegtuigen n et elkaar in botsing. Twee vlieger-officieren werden bij dit ongeval gedood. Uit San Antonio (Texas, Ver. St.wordt ge meld, dat twee vliegtuigen met elkaar in botsing kwamen en van een hoogte van 1300 voet stort ten. Beide vliegtuigen geraakten in brand. Zij kwamen op een katoenveld neer. Een daar wer kende Mexicaan geraakte juist onder de vlieg tuigen en werd gedood. Een der pilotenkwameven eens 0111, terwijl de andere zich door een sensatio- neele parachute-daling wist te redden. Spoorwegongeluk in Estland. Tusschen Reval en Walk zijn twee treinen op elkaar geloopen. Twaalf personen werden gedood, zes ernstig en 32 licht gewond. Telegrammen. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. PARIJS, 6 Juni. (draadloos) President Mille- rand ontving hedenmorgen senator Chaumet. Daarna bracht de afgevaardigde Franklin Bouil lon een bezoek aan het Elisée. ALBANIË. LONDEN, 6 Juni. (draadloos) De correspon dent van de „Daily Express" te Constantinopel meldt, dat de Britsche gezant te Athene het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen er van in kennis heeft gesteld, dat Griekenland het Albaneesche grondgebied zal binnenrukken om zijn belangen te beschermen, indien Servië er toe overgaat zekere zone inAlbanië te bezetten. Kerknieuws. Engelsehe pelgrims te Lourdes. Gisteren zijn 1600 bedevaartgangers uit Lour des te Londen teruggekeerd. De bedevaart moet buitengewone resultaten hebben opge leverd en van vele opzienbarende genezingen wordt melding gemaakt. („Msb.") Internationaal Eucharistisch Congres. Liet Comité voor Pers en Propaganda deelt mede, dat aan het Congresbureau Raadhuisstraat 4 (Witte ILuis) te Amsterdam ook verkrijgbaar zijn congresprentjes met gebed en beknopte ge schiedenis van het II. II. Sacrament van Mirakel. Tevens zijn verkrijgbaar gesteld k 25 cents afgehaald (toezending van alles kan geschieden na ontvangst van den prijs plus verzendkosten)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2