DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. s alleen in pakjes PINKSTEREN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 7 Juni 1924. Ne. 13966 Bureau K O E M A RjK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco" per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies vqneiken anderen vinger.De verzekering wordt vewaarbortrd door de HoIl.AIrrern.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, MAANDAGAVOND NIET VERSCHIJNEN. Wederom viert de Kerk de herinnering aan de twee groote gebeurtenissen, die voor ruim 19 eeuwen de wereld herschapen en het aanschijn der aarde vernieuwd hebben, n.l. de nederdaliiig van den H. Geest over de Apostelen en de stich ting van Christus' Kerk op aarde. Gelijk Paschen het verlossingsfeest der Kerk is, zoo is Pinksteren haar levensfeest. Op dien dag trad de Kerk de wereld in,vertoonde zij zich in de volheid van haar onvergankelijk leven en begon zij haar goddelijk werk tot verlichting, heiliging en zaligmaking der wereld. De godde lijke Meester had Zijnen leerlingen den H. Geest beloofd als een Geest van waarheid en kracht, als een helper, een voorspreker en vertrooster. Deze belofte van Christus ging in vervulling op het blijde Pinksterfeest. Die Geest, die de Apostelen indachtig zou maken alles, wat Je zus hen geleerd had, die hun moed zou stalen, hen met kracht uit den hooge zou toerusten en in 's levens leed en zorgen zou troosten, werd op dien dag over hen aTgezonden onder het geruisch van een opkomenden hevigen wind en onder de gedaante van vurige tongen. Dit was een heer lijk zinnebeeld van hetgeen de TI. Geest zou uit werken. Want gelijk het stof wordt voortgestuwd op den adem van den wind, zoo zou die Geest het stof der menschelijke dwalingen en vooroordee- len wegvagen en gelijk het vuur ontvlamt en verwarmt, zoo zou ook die Geest de ijskoude harten der menschen verwarmen en ze ontvlam men van ijver voor Gods glorie en het heil der onsterfelijke zielen, van het vuur der goddelijke liefde. Hij daalde neer over de Apostelen, stort te over hen uit de volheid Zijner genade en bracht zich Zijn zevenvoudige gaven wijsheid en ver stand, raad en sterkte, wetenschap en godsvrucht en de vreeze des Heeren. Reeds aanstonds open baarde Hij Zijne tegenwoordigheid in de Aposte len door een heerlijk wonder. Want „zij begonnen te spreken in verschillende talen, naar gelang de H. Geest hen gaf uit te spreken." Welke een plotselinge en wonderbare veran dering in de leerlingen des Heeren. Die arme, eenvoudige en ongeletterde visschers, wat wisten zij eertijds van Christus leer Hoe dikwerf was hun onverstand aan het licht gekomen hoe me nigmaal hadden zij den Meester vragen gesteld, waardoor zij van bun onwetendheid en kortzich tigheid blijk gaven Doch de Geest der weten schap daalde op hen neer en door dien Geest ver licht, straalde eensklaps in hun verstand de bovennatuurlijke kennis der eeuwige waarheden, waardoor zij de leer van Jezus konden begrijpen, verdedigen en de verschillende drogredenen tegen die leer konden Weerleggen. Hoe dikwerf had Jezus Zijn leerlingen niet moe ten bestraffen om hun ongeloof en twijfel De leerlingen op het meer van Genesareth, die meenden te zullen vergaan Petrus, die wande lend op de golven naar Zijn Meester, dacht te zullen zinken de twee Emausgangers, die zoo traag'waren om te gelooven, wat de profeten hadden voorspeld en de goddelijke Meester 19 „En gij spant mede samen vroeg Donat. „Bij het kruis van Saint-Lö (1) zooals de koning zeggen zou, was ik wel ooit ergens anders geschikt toe dan om de wapenen te dragen Ik heb voor mijn rekening alleen meer Engelschen verslagen dan de bastaard van Orleans, hoe strijdlustig hij zijn mocht. Ik ben niet zooals gij tot handenarbeid geschikt, maar van den dag af toen ik inzag dat het werk van samenzweerder even voordeelig is als iedere andere arbeid, en goede kansen tot eene groote winst geeft, ben ik begonnen samen te spannen." „Kansen om er het leven bij in te schieten, ja, maar om fortuin te maken „Enj de plundering vroeg Jacquet. „Er Wordt gestreden de dooden én gewonden blijven op het slagveld liggen ;-'t geen zij achterlaten, behoort den behendige, den stoutmoedigs voor hem de gouden sterren, sporen, de met diamanten omzette gevesten der degens, de zegelringen al dat goud, al de kostbaarheden behooren hem toe, die er naar grijpen wil En dan, wanneer men de dwaze gewetenswroeging Van zich heeft weten af te werpen, kunnen huizen hun had geleerd. Ja, waarlijk, zij hadden wegens hun ongeloof en twijfelzucht een strenge beris ping verdiend. Maar op den Pinksterdag daalde de Geest dei- waarheid over hen af en in het geloof bevestigd, beginnen zij het kloekmoedig te belijden en wrochtten door dë kracht en levendigheid van dat geloof de grootste wonderen. Wat waren zij eertijds vreesachtig in de geva ren. Lafhartig hadden zij de vlucht genomen in den Olijfhof. Zelfs de sterkste onder hen had op een enkel woord van een zwakke dienstmaagd zijn Meester verloochend. Doch nu was hun vrees geweken. De Geest van kracht en sterkte was over hen gekomen en bezielde hen met een moed en dapperheid, waardoor zij rechters en land voogden durfden trotseeren een moed, welke hen gevangenis, geesels en dood niet deed vree zen die hen blijde versmading en vervolging deed lijden ter liefde van hun goddelijken Meester Daar stond Petrus op, onverschrokken verwijt hij den Joden hun misdaad, predikt het Evangelie de vergiffenis der zonden en op dienzelfden dag telde de pas ontloken Kerk 3000 leden. Zoo toon de ons de wonderbare geschiedenis op den Pink sterdag op de schitterendste wijze den goddelij ken oorsprong der Kerk. Op dien dag werd het mosterdzaadje uitge strooid, klein en nietig, maar spoedig zou het ontkiemen en opgroeien tot dien krachtigen levensboom, in wier schaduwen de volkeren zouden rusten en waarvan zij allen de heerlijkste vruchten zouden plukken, vruchten van weten schap en waarheid, troost en levensmoed, liefde "en barmhartigheid, vruchten van bovennatuur lijk leven. Negentien eeuwen heeft die boom der Kerk zich steeds schooner en krachtiger ontwikkeld, ondanks de stormen en het geweld, waardoor hij geteisterd werd. Want werden door de stormen van ketterijen en vervolgingen, van ongeloof en geweld al eens eenige dorre takken afgerukt, na die stormen schoot hij weer nieuwe takken uit, prijkte hij weer met nieuwen bloesem, lever de weer nieuwe vruchten. En nog altijd staat hij daar vol levenskracht als een onfeilbaar tee- zich uitspreidend, volgens de belofte van den goddelijken Meester, over alle volkeren en Lot aan het uiteinde der aarde de takken, welke op hem zijn ingeënt, meedeelend van zijn levens sappen. Dit is het werk van den H. Geest, die dezen heerlijken boom van Jezus' Kerk vrucht baarheid geeft en onuitputtelijke levenskracht opdat allen, die zich neervloeien in zijn schaduw en eten van zijne vruchten, niet bezwijken op den levensweg en niet verloren gaan, doch be houden blijven ten eeuwigen leven. Als wij dit overwegen, dan zullen wij ons niet verwonderen, dat de Kerk altijd het geloof aan de Godheid des H. Geestes bij hare kinderen heeft levendig gehouden, dat zij dikwerf dien H. Geest smeekt om zijn hulp en zijn kostbare gaven. Sluit zij bijna elk harer gebeden in naam van Jezus Christus, den 2den persoon der H. Drievuldig heid haar „Veni Creator Spiritus" gaat elk harer groote ondernemingen, elk harer voor naamste handelingen vooraf, overtuigd als zij is, dat het ware licht, de ware wijsheid en kracht haar geworden moet door den ld. Geest, den 3den persoon van de H. Drieëenheid. Met aandrang roepen hare priesters lieden in de Id. Mis door het roerend „Veni Sancte Spiritus" dien Geest van licht en sterkte over de strijdende Kerk af daarin smeeken zij, dat die ld. Geest over hen mag komen als de „Pater pauperum", de Vader der armen, de ontferme- der nooden van het volk als de „Dator mune- rum", de Gever aller hemelgave, die de armoede onzer natuur verrijkt met bovennatuurlijke ken nis, liefde en geduld als het „Lumen cordium" het licht der harten hetwelk het licht des ge- loofs in ons levendig houdt en alle twijfelingen wegneemt als de „Consolator optime", vreugde de beste en hoogste Trooster, die te midden onzer aardsche ellende ons hart met zoete vreugde ver vult en ons in de beproevingen des Levens met hemelschen troost verkwikt. Zij smeeken dien TI. Geest, dat Hij moge reinigen, wat besmeurd besproeien, wat dor is dat Hij moge ontvlam men, hetgeen louw en koud genezen, hetgeen ziek en lijdend is. Zoo heeft de Kerk altijd haar geloof en ver trouwen beleden in dien Geest van Licht en Waarheid, en een blik in de kerk-historie over tuigt ons, hoe de kinderen der Kerk steeds het voorbeeld hunner Moeder gevolgd hebben. Zoo riepen de Koningen dien Geest af bij hun zal ving, de rechters bij het aanvaarden van hun ambt, de professoren aan de Hoogescholen bij het begin hunner colleges, de vertegenwoordigers des volks bij het begin hunner raadsvergaderin gen, het volk zelf in iedere gewichtige aangelegen heid. Hoe is in den loop der eeuwen~en niet het minst imonzen modernen tijd het geloof in dien TI. Geest verflauwd In onze verlichte eeuw, die roemt op hare moderne wetenschap en uitvin dingen, waardoor zij de sleutel van alle geheimen, van alle geluk en voorspoed meent te bezitten, kan men wel buiten de verlichting van den H. Geest." Den Geest der waarheid,die alles her schept en het aanschijn der aarde vernieuwt", kan men best missen en zonder Hem wil men onderwijzen en opvoeden, rechtspreken en regee- ren, zonder TIem wil men de wereld besturen en de volkeren gelukkig maken. Maar de gevolgen blijven niet uit. Vandaar dat ken van de goddelijkheid van zijn oorsprong,, 'men m onzen tijd de grootste wanorde kan aan ren op den Pinksterdag wrochtte. Verlevendigen wij dan ons geloof in dien H. Geest. Stellen wij op Hem geheel ons vertrouwen. En wanneer de Kerk op dezen dag door haar „Ve ni Creator Spiritus" dien H. Geest over ons af roept, moge Hij dan over ons afdalen met de volheid Zijner genaden, ons Zijn licht schenken om steeds de waarheid van de dwaling te kun nen onderscheiden, Zijn kracht en sterkte om die waarheid te midden van een ongeloovige en onverschillige wereld te belijden, opdat wij door dien H. Geest verlicht, bezield en geheiligd een maal komen op die plaats, waar Hij „tegelijk met den Vader en den Zoon aanbeden en ver heerlijkt wordt." O. S. Buitenlandsch Nieuws, DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. De voorzitter van de Fransche Kamer heeft een motie geweigerd van de communisten waarin werd gevraagd, dat de Kamer nog gister haar meening zou uitspreken over het geval Millerand, daar deze motie anti-constitutioneel is. President Millerand heeft gisterochtend de besprekingen voortgezet. Hij zette, tegenover Ghaumat, Franklin Bouillon, Thomson en Brunat uiteen op welke wijze hij de oplossing van de ministerieele crisis in het oog vat, in overeenstemming met de aanwijzing, welke gelegen is in den uitslag der jongste algemeene verkiezingen. Gistermiddag heeft Millerand de besprekingen verder voortgezet. Aan de hand van de ontvangen aanwijzingen zal hij een politicus uitkiezen, aan wien hij de kabinetsformatie zaj aanbieden. Dit scheen evenwel niet vóór heden te kunnen geschieden. Door Millerand is aan hen, met wie hij tot dusver geconfereerd heeft, geen enkele opdracht gegeven. schouwen in het politiek, sociaal en godsdienstig ieven. Waarom den godsdienst niet te hulp ge roepen, waarom zich niet gewend tot dien Geest van Licht en Waarheid, die steeds der volkeren troost en geluk is geweestwaarom het geloof gebannen in dien „dulcis Hospes animae", dien zoeten Gast onzer zielen, die bij de nederdaling in 's menschen hart vrede en geluk met zich brengt Een maatschappij, tot in haar grond slagen geschokt, redt men niet met menschelijke hulpmiddelen en een volk, door socialisme en anarchisme opgezweept en verblind, geneest men niet zonder de heilaanbrengende hulp van den godsdienst. Dragen wij er zorg voor en bidden wij heden, dat die ongeloovige geest onzer moderne maat schappij op ons zijnen verderfelijken invloed niet moge uitoefenen. Nog altijd werkt de H. Geest in de Kerk in inieder harer kinderen. Die zelfde Geest, die Petrus op Pinktserdag vervulde en in zijn toehoorders vruchten van geloof en boetvaardigheid voort bracht, stort ook in ons hart nog zijn zevenvoudige gaven uit. Blijvend is Zijn aloverwinnende kracht, welke de wonde- DUITSCHLAND. De motie van vertrouwen in het kabinet- Marx, waardoor de regeeringspolitiek in zake het exportsplan, wordt goedgekeurd, is met 247 tegen 183 stemmen aangenomen. DE SPOORWEGSTAKING TE LONDEN. De bond van electriciens heeft zijn leden, die te Londen werkzaam zijn in de werkplaatsen van de ondergrondsche spoorwegen opgedragen, het werk stop te zetten, waardoor de staking gedeeltelijk een officieel karakter heeft gekregen. De „National Union of Railwaymen", waartoe het meerendcel der stakende arbeiders behoort, heeft de staking nog niet erkend. De toestand is lieden ernstiger dan gisteren 55 stations zijn gesloten, terwijl 6000 man trein- en stations- personeel zich met de stakers solidair hebben verklaard. DE OPSTAND IN ALBANIË. Naar een bericht uit Athene aan de „Neue Freie Presse" hebben de Albaneesche opstande lingen den voorzitter van de Nationale Vergade ring, Frassari, alsmede den voorzitter van de commissie, welke in Mei jl. het vriendschap- verdrag met Turkije heeft afgesloten, vermoord. MONGOLIË. Uit Oerga (Mongolië) wordt gemeld, dat in- kerken en steden geplunderd worden. Dat heet leven Tk erken dat het niet zonder gevaar is, maar wanneer men een schat op het punt van den degen ziet, is het dan niet beter om te komen in den strijd, in het slaggewoel, te mid den der plundering, aangegrepen door den dorst naar goud, dan een plantenleven te leiden, zooals gij doet „Maar", vroeg de kuiper, wie'Wil zich er mede belasten de vrucht der plundering af te koopen?" „Natuurlijk, de lommerds wel stelen zij een weinig op de waarde en het gewicht der kostbaar heden, maar men moet iets door de vingers zien ter wille van den oorsprong der verkregen schat ten." „En gij hebt reeds zoodanige koopmanschap pen aangegaan „Voor kleine sommen, ja, maar bijaldien ik belangrijke waarden in mijn bezit had, zou ik voorzichtig genoeg zijn mijn tijd af te wachten om geen argwaan op te wekken." Jacquet schonk zich een anderen beker gersten bier in. „Reeds sedert jaren ken ik u," sprak hij toen wij nog jong waren, hebben wij te zamen in de bosschen gestroopt, later voegde ik mij bij eene bende part'j gangers terwijl gij dwaas ge noeg waart eene vrouw te nemen ik zag u slechts weder gedurende dien nacht in het bosch van ChateauneufIk kan er mij niet op beroemen een gevoelig hart té bezitten, maar al wat mij van vriendschap overgebleven is, heb ik op u overgebrachtToen ik u dus in vertegenheid zag, heb ik u dit huis ontsloten en daar ik wist dat gij arm waart, heb ik bij mijzelven ge zegd „Frans II, hertog van Bretanje, zal wel nimmer vrede sluiten met zijn koninklijken neef Laat ons de partij van den hertog omhelzen zijn er gevaren aan verbonden, er is ook geld bij te verdienen Gij hebt een scher pen blik en het zien van bloed schrikt u niet af gij zult een waardige en getrouwe lot- en strijd genoot zijn.'.' „Hartelijk dank voor uwe plannen," ant woordde Donat. „Gij weigert dus „Waarom „Ik kan dit huis niet verlaten." „Huguette moet u het leven toch wél bitter maken „Mijne vrouw is een heilige riep de wild- strooper, „ik heb haar ongelukkig gemaakt, en zij heeft het mij nog nimmer verweten Ik wil echter rechtuit met u spreken en moet elan bekennen, dat Huguette mij niet terug- houdthare bleekheid, haar verdriet treden als stilzwijgende aanklagers tegen mij op Wanneer zij uit de kerk terugkomt, zijn hare oogen soms rood van het weenen Haar ge duld wekt mijn toorn op. Ik zou liever zien, dat zij mij met verwijtingen overlaadde, ik kon dan een voorwendsel vinden om haar te slaan misschien zou ik haar dooden Doch wat moet ik zeggen en doen tegenover die stomme, maar onafgebroken smart Neen, neen zoo geen andere band mij tegenhield, zou ik haar ongetwijfeld verlaten ik ging met u, Jacquet! op avontuur uit, ik stortte mij met u in het ge woel van den strijd ik zou verschrikkelijk kun nen zijn en ieder mijner slagen zou zijn man vellen Bloed zou er moeten stroomen, veel bloed Door het voortdurend te doen stroomen, zou het mij misschien gelukken het oogenblik te vergeten, waarop ik het voor het eerst ver goot." „Dat zijn loffelijke voornemens," hernam Jacquet, „maar ik zie nog niet in, wat u terug houdt om die inspraak te volgen." Ik ben vader," klonk het van de lippen des wildstroopers, „ik heb een zoon dat nog teedere schepseltje bemint mij reeds, het weet van niets en glimlacht mij toe, wanneer het de armpjes om mijn hals slaat." (1) Tiet kruis van Saint-Lö of St.-Loup van Augers was onder koning Lodewijk XI een ge deelte van bet ware kruis, dat zich in de hoofd stad van Angers bevond. Tn die dagen was het geloof algemeen onder het volk verspreid, dat hijdie op dit kruis een valsehen eed zwoer, nog hetzelfde jaar sterven moest. (Wordi veruolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 11 T 1 I HUIWilliIHIII I 111Hill—III Will v. ROSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15 „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1