DAGBLAD WQOR SCHIEDAM Het spookhuis. FEU 47sfe Jaargang. Donderdag 12 Juni 1924 13969 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog f duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door Buitenlandsch Nieuws, Staten Generaal. 209 bij dood 19Ü bij verlies van een de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Binnen land. Bureau: KOE M A BK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. cent, 3jjtnaal ct. per regel, op aanvraag DE CRISIS IN FRANKRIJK. Te Parijs werd gistermiddag om 3 uur de presidentieele vlag, welke boven het Elysée wappert, neergehaald het was het oogenblik, waarop gelijktijdig in Kamer en Senaat de bood schap werd voorgelezen, waarbij Millerand kennis gaf van zijn aftreden. Deze boodschap luidt aldus ,,Ik heli de eer aan Kamer en Senaat kennis te geven van mijn aftreden als president der republiek. Ontvang, mijnheer de voorzitter, de verzekering van mijn hoogachting." De voorlezing van deze boodschap werd door de gehecle rechterzijde staande aangehoord. Aan de linkerzijde onthield men zich van iedere betooging, behalve een enkel applaus op de banken der communisten. Onmiddellijk daarna begon de geheele rechterzijde een luid gejoel dat tot hel einde der zitting voortduurde. Met groote moeite kon de voorzitter zich ver staanbaar maken om mede te deel en, dat. de voorzitter van den Senaat, die volgens de be palingen van de grondwet belast is met de bijeenroeping van de Nationale Vergadering, de bijeenkomst van die vergadering voor de verkiezing van den nieuwen president heeft vastgesteld op Vrijdag, 1,3 Juni a.s. des na middags om 14 uur (2 uur) te Versailles. „Waarom niet om 13 uur," werd van rechts geroepen. „Dan zouden de verkiezingen plaats hebben op het dertiende uur van Vrijdag den dertienden Juni, op den dertienden dag van de dertiende wetgevende periode van de Derde Republiek. Nu heeft men slechts drie getallen dertien in plaats van vier." Nadat de volgende zitting op Vrijdag a.s. was bepaald, wercl de vergadering gesloten. Zij had in het geheel maar een kwartier geduurd doch er was niettemin veel publiek opgekomen om haar mee te maken. De zitting van den Senaat duurde niet langer dan vijf minuten. De meest serieuze candidaten voor het pre sidentschap zijn Paiulevé en Doumergue. Painlevé heeft de voorkeur bij de meest link- sehe elementen, voornamelijk bij de socialisten, terwijl de meer gematigden, met name de senatoren, voor Doumergue zullen stemmen. Painlevé is weduwnaar en Doumergue on gehuwd, zoodat men in beide gevallen geen presidentsvrouw zal hebben. De oppositie zal zich vereenigen op een can- didatuur van den senatoi* Lefranc, of Maginot. Ook de naam van Barthou wordt genoemd. Mocht Doumergue gekozen worden, dan heeft Poincaré kans op het voorzitterschap van den Senaat. Men zal waarschijnlijk trachten voor Millerand zoo spoedig mogelijk een Kamerzetel te vinden. In een open brief aan de natie heeft Millerand gister zijn beleid willen rechtvaardigen en gezegd zijn vaderland te blijven dienen. DE VOLKENBONDSRAAD. De Raad van den Volkenbond is te Gcnève gister bijeengekomen onder voorzitterschap van Benesj. Alle vertegenwoordigers der statenleden waren aanwezig met uitzondering van Bourgeois, die verhinderd was door zijn bezigheden teParijs. De Spaansche gezant te Parijs komt heden met den Belgischen minister Hymans. De 'Spaansche vertegenwoordiger deed op merken, dat er directe overeenstemming werd bereikt tusschen de regeeringen van Polen en Danzig. De raad besloot het onderzoek der Duitsche nota, waarin werd verzocht om terugtrekking van de Fransche bezettingstroepen uit liet Saar- gebied, tot de volgende zitting uil, te stellen. Vervolgens deed de 'raad een aantal hangende kwesties af, zooals die van den hongersnood in Albanië. Met betrekking tot de kwestie van den han del in vrouwen en kinderen, drukte de raad den wensch uit, dat zekere regeeringen zich in de toekomst meer voor dat vraagstuk zullen inte- ressecren. Daarop wercl de zitting tol heden verdaagd. Het financieele volkenbondscomilé koos onzen landgenoot Ter Meulen tof zijn voorzitter ge durende dit jaar. Het financieele comité zal deze week ver schillende vragen omtrent Oostenrijks finan ciën bespreken. Commissaris-generaal Zimmerman is reeds te Geneve aangekomen. IN HET ROERGEBIED. De Belgische autoriteiten in het Roergebied hebben de Duitsche politieke gevangenen in vrijheid gesteld.- De saboteurs blijven evenwel nog in gevangenschap. 22 Geen wonder dat alle aalmoezen van den broeder door de handen der zuster gingen hij geloofde dat ze den armen aangenamer zouden zijn, zoo zij ze uitdeelde. Wanneer zij uit de vroegmis kwam, zag Ogive iedéren morgen de steenen bank vóór haar woning bezet met bevende grijsaards, met door het lijden verbleekte en vermagerde zieken, met jonge moeders en kleine kinderen. Reeds van verre lachte zij hen toe, als om ze reeds vooruit aan te moedigen haar hun ellende bloot te leggen; het was haar niet genoeg hun klachten aan te hooren, zij wilde ze zelfs uitlokken. Alvorens de moeder de geschiedenis van baar lijden ver haalde, liefkoosde zij het kind, haar hand stak zij den zieken toe, die ze met heiligen eerbied aan hun lippen drukte. Zij ging haar woning binnen, wier deuren haar dienstmaagd Marianne ontsloten werden en met haar armen, gebrekki- gen, ongelukkigen, in één woord, haar vrienden. Zij ontving hen in een ruim vertrek, door open kasten omringd, die met allerlei soort van voor werpen gevuld waren. Voedzame spijzen en warme kleeren waren op de banken uitgestapeld men mocht vooral de geneesmiddelen niet ver- DE STAKING TE LONDEN. Er zijn teekenen, die wijzen op een mislukking van de solidariteitsstaking van de arbeiders bij de Underground, maar de arbeiders in de spoor- wegwerkplaatsen bij de Great Western Railway en clen electrischen spoorweg, waar de staking ook begonnen is," zijn nog steeds niet aan het werk gegaan. Men verwacht echter voor lieden belangrijke gebeurlijkheden. Do secretaris van den Engelschen Nationalen Bond van Spoorwegpersoneel heeft de staking bij de Londensche spoorwegen een anarchistische beweging genoemd, waartegen alle maatregelen genomen moéten worden. DE OPSTAND IN ALBANIË. Omtrent de vlucht van den Albaneeschen premier, deelt de „Messagero" nog uit Skoetari mede Do troepen der Albaneesche opstanden lingen zijn gistermorgen Tirana binnengerukt, waar zij door de bevolking warm werden ont vangen. Achmed Zoglu is gevlucht- De „Corriere Italiano" meldt over het verloop van de gebeurtenissen, dat Zoglu, toc-n. het vuren van de machinegeweren in Tirana hoor baar werd, in de stad de stormklokken heeft laten luiden en, zijn getrouwe aanhangers om zich vereenigde en de vraag heeft voorgelegd, wat zij wilden de stad overgeven, of den tegen stand volhouden. De meesten hunner echter waren voor overgave, waarop de algemeene vlucht een aanvang nam. Zoglu zelf is in den nacht met een twintigtal zijner getrouwen uit de stad verdwenen en men vermoedt, dat hij naar Joegoslavië is gegaan. De opstand in Albanië duurt thans 15 dagen en heeft, naar geschat wordt, een 300 slacht offers gcëischL. De politieke vluchtelingen, die in Bari en andere Italiaansc.be plaatsen reeds twee jaar het oogenblik verbeiden, dat hun terugkeer mogelijk zou zijn, hebben zich heden naar Durnzzo ingescheept. Volgens een bericht uit Belgrado heelt zich in Albanië een voorlóopige regeering gevormd onder presidentschap van Fan Noli. Aartsbisschop Fan Noli was leider der Al banees ch) delegatie op de eerste Volkenbonds vergadering. geten, en het groot aantal potten, flessehen en zalven, waarnaast geheele rollen zacht en fijn linnen lagen, die bewezen, dat de zuster van den kanunnik evenals het meerdendeel der vrouwen van haar tijd, een geneeskundige kennis bezat, welke een heelmeester roem en voordeel zou aangebracht hebben. Iéder naderde langzaam en wachtte met het grooLste geduld zijn beurt af waarom zouden die arme lieden zich ook overhaast hebben Zij wisten immers bij ondervinding, dat niemand hunner de woning van den kanunnik zou verlaten zonder vertroost, opgebeurd en geholpen te zijn in zijne ziels- en lichaamskwalen. De grijsaards naderden haar met bevende en uitgestrekte hand en aan ieder hunner schonk Og'ive een aal moes en een aanmoediging. Dikwijls bracht de ongelukkige een nog rampzaliger wezen dan hij mede, om hem aan te moedigen, schonk zij hem een dubbele aalmoes, een treffende wijze om haar dankbaarheid, te betuigen voor het ver trouwen, waarmede men haar naderde. Iedere arme verliet dan ook altijd ten hoogste voldaan haar huis en de zieken en gebrekkigen bleven steeds het laatst. Zij zetten zich op houten banken neder, waar na Marianne een tobbe binnenbracht en Ogive met haar tengere vingers de ongeneeslijke wen den en afschrikbarende kwetsuren waschte en Verzorgde, een arbeid, die aan ieder ander dan Ogive stuitend en walgelijk zou toegeschenen hebben. Het dat in „Berl geheel Tagebl. ROEMENIE. verneemt via Belgrado, Roemenië de slaat van beleg is Alle Vergaderingen zijn verboden en er heersclit een strenge censuur. De oppositieleiders hebben den koning ver klaard, dal de regeering Brotianoe onherroe pelijk moet aftreden. afgekondigd. RUSLAND EN CIIINA. Volgens een bericht uit Gharbin heeft Tsjang Tso Lin, de militaire gouverneur van Mand- sjoerije, bij order laten weten, dat hij niet kan' toestemmen in de erkenning van de Russische Sovjetregeering door China. Derhalve blijft, aldus genoemde order, de toestand van den Chineeschen oosterspoorweg en het personeel van die lijn onveranderd, tot dat hij, Tsjang Tso Lin tot nadere overeen stemming is gekomen met de Sovjets. JAPAN. De rcgcht heeft gister nog de volgende minis terbenoemingen gedaan Wakasoeki Binnenlandsehe Zaken Okota Onderwijs Takahasji Landbouw en Handel Isoekai Verkeerswezen Sioëgokoe Spoor wegen. ALLERLEI. Uit Constantinopel De Britsche delegatie ter behandeling van de Mosoelkwestie is heden naar Londen vertrokken. - Uit Calcutta Onlusten die tusschen de Sikhs en de Moslies zijn uitgebroken, zijn ont staan door de geruchten-, dat de Sikhs Moslim kinderen hadden weggevoerd, die als offers zouden moeten dienen. Naar verluidt zijn twaalf Sikhs met ijzeren staven gedood. Volgens nadere berichten uit Bagdad blijkt de nationale vergadering van Irak zich niet tegen, doch vóór aanvaarding van het verdrag met Engeland te hebben uitgesproken en wel met 38 tegen 25 stemmen. Uit Londen. Naar verluidt, zal Litwinof, niét, zooals gemeld werd, het leiderschap der Russische delegatie der Britschc-Riwsischo con ferentie van 'Rakofski overnemen. Deze blijft voorloopig althans te Londen. Uit Cleveland. De Nationale Republikein- sche Conventie heeft Coolidge candidaat gesteld voor de presidentsverkiezing. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag11 Juni. Bij de behandeling van het ontwerp koelie- ordannantie van nu-. Van Blommestein verdedigt de heer Sche u r c r (A. R.) afschaffing van de poenale sanctie, zij het in een gematigd tempo. De lieer Gerritzen (V. B.) deelt het stand punt der regeering, die de poenale sanctie wil handhaven, omdat de ontwikkeling van de buitengewesten daarvan afhankelijk is. Spi. is tegen een herziening van de koelie ordonnantie om de vijf jaar, omdat de zekerheid voor den werkgever daardoor verdwijnt. Rege ling van deze materie behoort bovendien uit sluitend tot het terrein der Indische wetgeving. De heer Lovi n c k (C. H.) steunt het sysle- maliscli aansturen op afschaffing van de poena le sanctie. De heer Van Ravesteyn (comm.) steunt de conclusies der minderheid, die Van de poenale sancties in 5 jaar wenscht. aaaena—ui»;imam—ui uur iiwii mm muagigsM De heer F e b e r (R. K.) acht handhaving van de poenale sanctie voorshands noodzakelijk in het algemeen belang. Zij is abnormaal maar niet immoreel en men mag ze niet als een ver kapte slavernij beschouwen, al vond zij daarin en in een' terroriseeren van den arbeider haar oorsprong. De behandeling van den koelie is in den loop der jaren belangrijk verbeterd en critici als den heer Ti Henna vonden de hygiëni sch." toestanden van den koelie voldoende. Spr. is dus voor geleidelijke opheffing als deze mogelijk is. De poenale sanctie draagt een uitzonderlijk karakter cn dus vereenigt hij zich met het voorstel om de ordonnantie iedere vijf jaar te herzien. Hij ziet daarin geen gevaar voor de bedrijfszekerheid en integendeel een middel om de werkgevers te dwingen voor goede arbeidsvoorwaarden van de koelies te zorgen. Een goede kolonisatie-politiek acht spr. zeer gewenscht en alleen daardoor zal een algemeene goede oplossing zijn te verkrijgen. De conclusie van de verbreking der contrac ten aanvaardt spr. alleen als gevaar voor ron- selarij niet blijkt te bestaan. De heer Schaper (S. D.) meent dat wij hier te doen hebben met het leed van het bruine ras en de blamage van het blanke ras. Spr. ci teert uitvoerig de voorgeschiedenis van dit voor stel van mr. van Blommestein. Het einddoel van dit voorstel was afschaffing der poenale sanctie en onder het dreigement dat dit zou ge schieden is er al veel verbeterd in de positie van de toestanden voor de Inlanders. Onder dien chuk der kritiek is er al iets ver beterd en thans is het tijd tot een daad te ko men. Men zegt het kan wel, niet in eens maar geleidelijk gelijk ook spr. wil. Spr. hoopt dat zijn voorstel zal worden aanvaard de Indische Regeering weet dan wat de Kamer wil nl. een einde aan de vermomde slavernij. De heer Dresselhuys (V. B.) meent dat er niet veel verschil meer bestaat tusschen de twee conclusies, die beide de poenale sanc tie willen afschaffen. De meerder in idsconclusie echter laat in het midden wanneer de poenale sanctie moet verdwijnen. Daaraan zal spr. vast houden als hij zijn stem or yóór uitbrengt. Dc Minister is aan het woord, maar spreekt heden. D vergadaring wordt v rdaagd t ot heden één uur. afschaffing Op zekeren dag bevond zich een jonge vrouw buiten, die, beschroomder dan de anderen, den drempel harer woning niet durfde overschrijden. De laatsten harer armen waren vertrokken en Ogive meende dat haar taak volbracht was, toen zij, bij het verschikken eener bloemvaas, op de vensterbank, buiten de haar onbekende, maar doodsbleeke jonge vrouw zag staan. Bij het geluid dat het openslaande venster maakte, hief het kind, 't welk zich bij de vrouw bevond, het hoofd op, en Ogive ziende glimlachen en wenken, riep het zijn moeder toe „De dame roept ons, kom, moeder De jonge vrouw trad binnen. „Waart gij bevreesd vroeg Ogive met goed heid, „of kent ge mij niet?" „O neen, edele juffrouw, ik weet dat gij de toevlucht der ongelukkigen zijt en geluk aan brengt aan wie u naderen." „Hoe heet gij „Huguette. De oude Isabeau heeft mij be last u haar weefsel te brengen. de arme vrouw is er op dit oogenblik slecht aan toe, en ik heb den nacht bij haar doorgebracht om haar op te passen. Zij is zoo eenzaam en verlaten. In dien de gezegende Moeder Gods haar niet ter hulp komt, en gij, mejuffrouw, niet haar steun en loevcrlaaL blijft, zal het weldra met haar gedaan zijn." „O, geloof mij, ik zal haar nooit verlaten. Maar hoe zijt gij met Isabeau in kennis ge komen Levensschets van de Savornin Lobman. Jhr. A. F. de Savornin Lohman die den leeftijd van 87 jaar bereikte, werd op 29 Mei 1837 te Groningen geboren, waar hij op 11 Maart 1861 promoveerde tot doctor in de beide rechten. Op 19 December 1862 werd hij benoemd tot rechter in de rechtbank te Appingedam in 1866 werd hij rechter te 's Hertogenbosch op 22 October 1872 volgde zijn benoeming tot Raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Brabant. Uit dit ambt verkreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag op 24 Februari 188-1.' Hij was namelijk het vorige jaar hoog leeraar geworden in het Staatsrecht en het_ Strafrecht aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij 17 November 1883 zijn colleges opende. De schoolkwestie bracht hem op het politieke terrein en tot het schrijven van soms zeer felle brochures. In 1879 nam hij voor het district Goes zitting in de Tweede Kamer, waar zijn mandaat telken male werd vernieuwd, tot hij op 17 Februari „Terwijl zij op zekeren dag voor haar deur zat te weven, vroeg ik haar cd' zij ook mij geen werk kon bezorgen. Zij deelde met mij het lin nen, dat gij haar tocvertrouwdet, en ik verdien er mijn brood mede. Maar daar Isabeau met den dag zwakker wordt, vreesde zij dat ik weldra zonder werk zijn zou, dewijl ik niemand in de stad ken ik kom dus uit haren naam bij u „En gij zijt mij welkom, Huguette ik zal Isabeau bij gelegenheid voor haar goedheid jegens u bedanken.Doch laat mij uw lmnen zien." „Ziehier, mejuffrouw." sprak Huguette, het haar overreikende. „Het is wit als sneeuw en zacht als dons en de draad is van een buitengewone fijnheid. Wie heeft het geweven, gij of uw oude vriendin „De zwakke vingers der arme vrouw konden deze week haar taak niet volbrengen, maar met Wat vroeger op te staan en later naar bed te gaan, heb ik dubbel werk verricht." „Kom",sprak Ogive, „ik mag u het fijnste weefsel toevertrouwen." De zuster van den kannunnik opende de deur van de „zaal der armen" en doorliep een gang, aan welks uiteinde zich de linnenkamer bevond. Het licht viel bij stroomen in dit vertrek en toen Ogive de deuren eener kast opende, zag Huguette de planken met stapels linnen bedekt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1