DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM EN feuilleton. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Maandag 16 Juni 1924. No. 13972 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duina^nj!0Mbi^vnrIies^a^^eiMvgsvinger^l5Ju^j7erliesMi7an^lkeiwm^ Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Naar uit Karlsruhe wordt gemeld, zullen bin nenkort vertegenwoordigers der Duifsche Staten met de rijksregeering over den tekst der nota beraadslagen, welke inzake het Dawes-rapport aan den gezantenraad zal worden gezonden. In deze nota, welke tegen den 20sten Juni zal verzonden worden, zal vermoedelijk het door de rijksregeering tot nog toe ingenomen stand punt worden uiteengezet. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. gemeld wordt dat het nieuwe Fransche ministerie reeds is samengesteld als volgt Herriot, premier en Btiitenlandsche Zaken. René Renoult, Justitie. Generaal Nollet, Oorlog. Chautemps, Binnenlandsche Zaken. Clemente], Financiën. Dumesnil, Marine. Raynaldy, Han del. Peytral, Openbare Werken. Dalbiez, Be vrijde Gebieden. Bovier Lapierre, Pensioenen. Justin Godart, Arbeid en Openbare Gezondheid. Francois Albert, Openbaar Onderwijs. Dala- dier, Koloniën. Queuille, Landbouw. Herriot heeft met de samenstelling van zijn ministerie een record geslagen. Zaterdagmiddag om 12 iiur bij den president geroepen, kon hij dezen Zaterdagavond om 10 uur de volledige lijst van de ministers voorleggen, zoodat het staatsblad van gisteravond het volledige besluit van de benoeming kon bevatten. Verwonderlijk is deze snelheid echter niet, daar Herriot 14 dagen tijd heeft gehad om de samenstelling van het ministerie voor te bereiden. Het kabinet bestaat uit 14 ministers en 4 onderstaatssecretarissen en telt onder zijn leden 4 senatoren en 13 kamerafgevaardigden, terwijl de minister van Oorlog, generaal Nrilet, geen lid van het parlement is. Deze keus van generaal Nollet, die sedeit de teekening van het vredes verdrag de intergeallieerde controle-commissie Le Berlijn heeft gepresideerd, tot minister van Oorlog, wordt vooral door de rechtsche pers gunstig ontvangen. Verder neemt de pers over het algemeen tegenover het nieuwe ministerie een afwachtende houding aan. Velen van de ministers zijn onbekende groot heden, daar 10 van hen nog nooit deel van een regeering hebben uitgemaakt. Het zijn voor het meerendeel betrekkelijk jonge mannen, van nauwelijks 40 jaar. Wat de beroepen betreft, omvat het ministerie 2 leeraren, 8 advocaten,1 oud-notaris, 1 militair, 2 journalisten, 1 oud-lid van de rechterlijke macht, 1 grondbezitter, 1 oud-ambtenaar en I scheepsmakelaar. Clémente], de nieuwe minister van Financiën, is herhaaldelijk minister van Handel geweest en in het buitenland bekend, doordat hij Frank rijk vertegenwoordigd heeft in de kwaliteit van president van de Internationale Kamer van Koophandel. Gedurende den oorlog is hij pre sident van de economische conferentie der ge allieerden geweest en gedelegeerde van Frankrijk in den intergeallieerden raad voor oorlogs- aankoopen en voor financiën. Het kabinet-Herriot heeft ëen zeer voorname eigenschap, nl. dat het in zijn samenstelling zeer homogeen is. Van de 14 ministers belmoren II tot de radicaalsocialistische partij, 1 tot de links-radicale en 1 tot de republikeinsch- socialistische partij. Daarentegen heeft het. ook een zwakke zijde. Het ministerie is uit een minderheid van het parlement gevormd en heeft 24 „Wanneer gij mij een nieuw manuscript af levert, verheug ik mij er over, dat de groote leerlingen, de heilige voorbeelden en de vrome lessen welke het bevat, meer en meer verspreid worden en dat ik het werktuig van die versprei ding ben, die in hare uitwerking kostelijker zijn kan voor het heil der zielen dan cle dauw voor het dorstige aardrijk. Ja, ik zeg u duizendmaal dank, Aenéas, en ook u allen, zijne ijverige leer lingen en medewerkers het goddelijk woord vermenigvuldigen is naai' alle zijden heen hel. zaad des levens verspreiden." Loyset hief het schoone, bruingelokte hoofd °P- „Edele jonkvrouw," sprak hij met vuur, „zoo gij ons dank zegt, waarmede zullen wij u dan onze erkentelijkheid toonen Ik was een arme, verlaten wees, mijn vader viel onder het zwaard der Engelschen bij den glorierijken strijd onder de maagd van Orleans, die zich thans met de engelen in den hemel verheugt. Ik was op het punt van ellende om te komen, want ook mijne moeder had ik verloren toen zijt gij het dooden- huis binnengetreden en hebt mij onder uwe bescherming genomen ik ben u niet alleen het om te regeeren den steun der 105 socialisten in de Kamer noodig. Het regeeringsprogram zal Herriot in de Kamerzitting van Dinsdag a.s. nader ontwikke len. In de eerste plaats wordt de aandacht van het ministerie op de btiitenlandsche politiek gericht. De bladen vestigen de aandacht op de uitspraken, die Ramsay MacDonald en Marx gisteren hebben gedaan. „Ik reken er op verklaarde MacDonald dat van de ontmoeting met Herriot een volledige vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland het resultaat zal zijn." „Wij koesteren de hoop zeide gelijktijdig Marx te Berlijn dat wij tot volledige overeenstem ming met de nieuwe Fransche regeering zullen komen." In Europa heerscht dus een atmosfeer van goeden wil. De hoop is gewettigd, dat de re geeringen die hoop zullen weten te benutten voor verwezenlijking van de vooropgestelde oplossing der hangende vraagstukken en het herstel van den vredestoestand, waaraan de wereld zulk een behoefte heeft. PRESIDENT DOUMERGUE. De Fransche pers betuigt haar instemming met. de verkiezing van Doumergue tot president en wenscht het congres er mee geluk, dat het opnieuw een goed republikein en een goed Franschman gekozen heeft. Zij wijst op de bijzondere hoedanigheden var den nieuwen president en prijst zijn bezonnenheid en on partijdigheid. Terwijl de bladen der linkerzijde den nadruk leggen op het republikeinse!) verleden van Dou mergue, wijzen andere persorganen op den steun, die hij aan de btiitenlandsche politiek van Poin- caré heeft verleend. De bladen releveeren vervolgens de dubbele beteekenis van de verkiezing. Naar binnen heeft het congres de linksche tendens gevolgd, die bij de verkiezingen van 11 Mei tot. uiting is gekomen, hoewel het de voorkeur heeft gegeven aan een onpartijdig arbiter boven een partij man. Naar buiten heeft het. zijn wil gemanifes teerd om de rechten van Frankrijk, welke uit hel: verdrag van Versailles voortvloeien, te hand haven. Sommige organen beschouwen de verkiezing als een echec voor het linksche bloc. De bladen van het linksche bloc betreuren zekere om standigheden, die zich bij de verkiezing van Doumergue hebben voorgedaan. DE MICUM-VERDRAGEN. De overeenkomsten met de Micum zijn voor twee weken verlengd. ENGELAND. Algemeene verkiezingen? De politieke correspondent van de „Daily News" wijst, er op, dat heden als het parlement weer bijeen zal komen, alle leden vervuld zullen zijn van slechts één gedachte den levensduur van de huidige regeering. De algemeene opinie in Engeland twijfelt er in het minst niet aan, dat deze zitting de laatste van het huidige parlement zal zijn. Ramsay MacDonald heeft te Lossiemouth verklaard, dat hij niet het minst af weef van het tijdstip, waarop hij voor de kiezers zou kunnen verschijnen. Maar het hoofdbestuur van de Labour-Party maakt intusschen haast met de voorbereiding voor de komende ver kiezingen. Binnen een maand zullen alle drie partijen waarschijnlijk gereed zijn om den strijd te aanvaarden. brood dat mij gevoed, maar ook de kennis die mij op mijnen levensweg voorgelicht heeft, ver schuldigd. Aan u heb ik het talent van beel denschilder te danken, waarover gij mij roemt., en al mijne gezellen hebben dezelfde reden van erkentelijkheid jegens u. De door u gestichte school van klerken en teekenaars is reeds in een wijden omtrek bekend geworden. En de dag, waa*op wij voor u een boek zullen gereedge maakt hebben, dat schooner is clan het manu script. van de abdis ITerrade en met gouden letters en beelden rijker versierd dan het manu script door. Adda,de zuster van Karei den Groote, aan de abdij van den heiligen Matthias van Trier geschonken, zal de schoonste dag onzes levens zijn." Het heldere, zachte oog van Ogive schitterde van geluk. „Er is een nog kostbaarder geschenk," sprak zij, ,,en ik verzoek u het mij iedermaal te ver- leenen, als zulks in uwe macht is Gij hebt het uit mijne hand ontvangen, schenk het wecler- keerig aan anderen Vormt leerlingen, neemt broeders aan." Alle jeugdige klerken en schilders stonden van lmnne banken op. „Dat willen wij, dat willen wij riepen zij in vervoering uit, „en bij den Hemel, jonkvrouw Ogive, deze belofte zal ons even heilig zijn, alsof wij haar op het kruis van Saint Lö bezworen hadden." ENGELAND EN MEXICO. De Britsche vertegenwoordiger in Mexico, Commings, heeft het misnoegen der Obregon- regeering gewekt bij de uitoefening zijner werk zaamheden in zake de bescherming der Britsche belangen. Hij wordt met uitzetting bedreigd. Momenteel verblijft, hij in het gebouw der legatie. ALLERLEI. Uit Dublin De regeering heeft besloten om professor Smiddy, die thans in Washington verblijf houdt te benoemen tot gevolmachtigd minister van den Ierschen Vrijstaat in de Ver- eenigde Staten. De regeering voegde er aan toe niet te kunnen mededeelen of Amerika dezen maatregel goedkeurde. Uit Rome Volgens een bericht van de „Tribuna" is het lijk van den verdwenen af gevaardigde Matteotti aan den weg naar Vico gevonden. De affaire-Matteofti neemL steeds drei gender omvang aan. Veel sensatie wekte het Zaterdagmiddag, toen bekend werd, dat Finci, de onderstaatssecretaris voor Binnanlandsche Zaken en Rossi, chef van de persafdeeling hun ontslag hadden ingediend dat door den minister president onmiddellijk werd aanvaard. Beiden worden sedert lang reeds als chef van een soort fascistische geheime politie beschouwd. Uit Belgrado De intergeallieerde grens regelingscommissie heeft het protocol geteekend voor de definitieve vaststelling van de grens tusschen Joegoslavië en Hongarije. Uit Londen. De Amerikaansche consulaten in Europa hebben alle instructie ontvangen tot 15 Juli geen visa meer aan immigranten te ver strekken. Te Southampton zullen geen immigra tie-certificaten voor de Vereenigde Staten worden verstrekt voor 1 Juli. Uit Londen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat Ismet Pasja einde Juni naar Londen komt voor het regelen van de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland. Daarna zal hij een bezoek brengen aan Parijs en Rome. Uit Berlijn. Uit Athene wordt gemeld. In verband met een spoorwegstaking in de Pelopon nesus en in Thessalië heeft de minister van Oorlog de mobilisatie van alle Grieksche spoorwegar beiders gelast. Binnenl&nd. Nat. Vereeniging tegen de werkloosheid. Te Amsterdam heeft Zaterdag de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid onder voor zitterschap van prof. mr. E. M. Meyers ver gaderd. Behandeld werden de prae-adviezen van de heeren I. G. Keesing, den voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht en mr. dr. A. S. v. Rhijn, over de vraag Belmoren de beginselen, waarop de tegenwoordige regeling der werk loosheidsverzekering in Nederland berust, ver anderd te worden (Hierbij in het. bijzonder te overwegen of de bijdragen der werkgevers ver plicht moeten worden gesteld en of geheel of gedeeltelijk moet worden teruggekomen van het stelsel van toeslagen op de contributies en geheel of gedeeltelijk weer moet worden over gegaan tot het stelsel van toeslagen op de uit- keeringen.) Ter vergadering was aanwezig, namens den minister van Arbeid, de heer A. Folmer, direc- „God behoede u," antwoordde zij, „ik ben reeds meer dan genoeg beloond." Toen verliet zij, meester Aenéas nog voor het laatst toelachende, de werkplaats. In de groote, donkere zaal teruggekomen, vond zij Marianne bezig met het zoomen van een stuk lijn en helder wit lijnwaad, terwijl Ogive uit een koffertje eene prachtig bewerkte stool nam, die zij met zijde en gouddraad borduurde. Niets eenvoudiger, zediger en bekoorlijker dan deze verblijfplaatsde beide vrouwen bleven zwijgen Marianne uit eerbied, Ogive om dat hare gedachten eene hoogere vlucht namen. Van tijd tot tijd deden de klokken van de Notre-Dame, van Saint-Ouen en Saint-Maclou hare welluidende tonen over de stad weergalmen, terwijl de klank der kloosterklokken van verschil lende religieuze gestichten zich bij het algemeene koor voegde en allen te zamen de geloovigen tot het gebed opriepen. Onder de vensters gingen eene menigte mannen en vrouwen voorbij, van welke de rijken de woning met een bewonderen- den, de armen haar met een dankbaren blik beschouwden. Meer dan eens klom een kind op de steenen bank en drukte zijn blozend gelaat tegen de in lood gevatte ruiten van het venster, om Ogive te beter te kunnen zien. Deze arbeidde rustig en glimlachend door, cle gouden en zijden draden met eene bewonderenswaardige vaar digheid tot schoone bloemen en ornamenten verwerkende. Ogive had geen ander genot in haar leven teur van den Dienst voor Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling. Mr. Kortenhorst meende, dat het standpunt der werkgevers vrijwel overeenkomt met hetgeen de heer van Rhijn in zijn prae-advies heeft neer gelegd. De werkgevers zijn overtuigd, dat niet een wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering noodig is. Het particulier initiatief van de vakvereenigingen heeft voldoende tot stand gebracht dan dat de wetgever tusschen beide behoeft te treden. Spr. meende, dat in ons land de huidige werkloosheid niet haar oorzaak vindt in het productiestelsel. De heer Ponstëyn, hoofdbestuurder van den Typografenbond, achtte een bezwaar tegen den tegenwoordigen steun en werkloosheidsverzeke ring, dat de rechtspraak te wenschen overlaat. Hij was het eens met de beide prae-adviseurs, dat de werkgevers in de steunregeling mee moe ten betalen. De heer Simon Maas, voorzitter van den Bond van Fabrikantenvereenigingen, achtte den tijd ongunstig om te spreken over de werkloosheids verzekering. Z. i. maken we nog een werkloos heidscrisis door, waarmede men de handen vol heeft. Hij stelde zich op het standpunt, dat de overheid zich niet moet bemoeien met de werk loosheidsverzekering. Bij de noodregeling is echter het ingrijpen van de. overheid wel noodig. Spr. meende, dat alle bemoeiingen, van de over heid met de werkloosheidsregeling in crisistijd belmoren te zijn gericht op een zoo spoedig mogelijk liquideeren van den huidigen nood toestand. De heer Nijkamp, bestuurslid van het R. K. Vakbureau, bepleitte de medezeggingschap van de werkgevers in het beheer van de werkloozen- kassen. De heer v. d. Bonn bepleitte een bedrijfs- gewijze verzekering. Prae-adviseur mr. dr. A. S. van Rhijn beant woordde de verschillende sprekers. Het is on juist, vond spr., zooals eenigen beweerd hadden, dat de crisis voorbij is. De lijst van faillissementen van eiken avond bewijst het tegendeel. Hij bleef bij zijn beweringen, dat niet langer de minister van Arbeid moet dragen de ver antwoordelijkheid van de werkeloozenzorg, mam- dat zij moet worden getorst door werkgevers, werknemers en overheid te zamen. Spr. zeide niet te kunnen aanvaarden het standpunt van den heer Maas dat de werkgevers in de werk loosheidsverzekering geen taak hebben. Dit komt doordat de heer Maas de vakvereeniging nog uitsluitend als een strijdorgaan ziet. Spr. bestreed die meening. Meer en meer zal de vak vereeniging zich op sociaal terrein begeven. Spr. stelde nog in het licht, dat van de vak organisaties een offer wordt gevraagd als zij ook niet-georganiseerden in de verzekering op nemen. Spr. merkte echter op, dat in normale tijden de werkgevers in de werkeloosheids verzekering zullen moeten bijdragen. Hierna repliceerde de tweede prae-adviseur, de heer I. G. Keesing. Spr. zei, dankbaar te zijn voor de hulde, gebracht aan de werknemers, voor hetgeen zij gedaan hebben voor de werk loosheidsverzekering. Het speet spr. echter dit compliment niet terug te kunnen geven aan de werkgevers, want zij hebben zoo goed als niets gedaan, noch in normale noch in crisis tijden. Ten slotte behandelde spr. uitvoerig de om standigheden, die tot werkeloosheid bijdragen. Spr. eindigde met de mededeeling, dat zijn gekend dan in den arbeid en de beoefening der weldadigheid zoo had zij hare eerste jeugd doorgebracht en was zij den rijperen leeftijd ingetreden zoo zou de ouderdom naderen en haar even zuiver en schuldeloos vinden, alsof zij pas haar doopkleed afgelegd had. Toen de avond begon te vallen, schikte Marian ne haar linnen in orde en dekte de tafel, die nimmer de verfijning der weelde gekend had. Op het hagelwitte tafellaken lag een tarwebrood, dat met een vleeschschotel en eene kruik gersten bier 't. sobere avondmaal vormde. De dienstmaagd raadpleegde het uurwerk en zeide tot Ogive „Messire Le Bouteiller schijnt later dan ge woonlijk te zullen komen." „Mijne goede Marianne," antwoordde Ogive, „mijn broeder moet per schip uit Jumiéges terugkeeren de snelheid der reis en het uur der terugkomst zijn dus niet van zijn wil afhankelijk. Toch ben ik er zeker van, dat hij woord zal houden steek de lamp aan in afwachting zijner komst kunnen wij ons met spinnen bezig houden." Nauwelijks was het licht ontstoken, of de klopper aan de voordeur meldde de aankomst van den kanunnik een zachte uitdrukking van vergenoegen verspreidde zich over Ogive's ge laat, en Marianne liep naar de voordeur, roepen de „Daar is messire Le Bouteiller in persoon.!' Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1