prae-advies een ernstige raadgeving aan de werkgevers is. Met een kort woord sloot de voorzitter daarop de vergadering. Prov. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten hebben aan de Statenvergadering ter goedkeuring voorgelegd een wijziging en aanvulling der verordening op de heffing van leges ter provinciale griffie. Zij merken op, dat nu tengevolge van het in werking treden der nieuwe Jachtwet, waarbij de uitreiking der jachtacten in het algemeen is opgedragen aan het hoofd van plaatselijke»politie, daardoor ter provinciale griffie geen leges voor het afgeven van jachtacten meer kunnen worden geheven. Daarom geven zij de Statenvergadering in overweging het desbetreffend artikel van de legesverordening in te trekken. Zal de provincie tengevolge van deze intrekking een jaarlijksche inkomst van rond 4500 gaan derven, daar tegenover zal het mogelijkzijn een nieuwe, niet onbelangrijke bron van inkomsten voor de provincie te scheppen door de heffing van leges voor nummer- en rijbewijzen krachtens de Motor- en Rijwielwet, voor ontheffingen van het verbod tot het berijden van een of meer we gen in Zuid-Holland met, motorrijtuigen en voor verlengingen daarvan. Zij stellen daarom voor leges te heffen ten bedrage van a. 1.50 voor een rijbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet of de verlenging daarvan b. 1.50 voor een nummerbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet c. 1.50 voor een duplicaat van een onder a en b genoemde bewijsstukken d. 2.50 voor een door Ged. Staten af te geven bewijs van ontheffing van het verbod om een of meer wegen in de provincie te berijden met motorrijtuigen e. 1 voor de verlenging van een ontheffing als onder d bedoeld. Ged. Staten stellen tevens voor, een bijdrage ad 4000 uit de provinciale kas beschikbaar te stellen in de kosten en voorbereiding van de droogmaking der Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen door hetRijksbureau voor de ontwatering. De begrafenis van de Savornin Lohman. Onder groote blijken van belangstelling is Zaterdagochtend ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den minister van staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. In het sterfhuis aan de Trompstraat heeft tevoren ds. van Gheel Gildemeester een korten lijkdienst geleid. Deze dienst werd namens de Koningin bijgewoond door den Prins. Onder de autoriteiten, die op den doodenakker den rouwstoet opwachtten, om den ontslapen staatsman een laatsten groet te brengen, werden o.a. opgemerkt minister van staat, staatsraad mr. Cort van der Linden, de ministers Ruys cle Beerenbrouck, Heemskerk, Colijn, Van Karne- beek, Westerveld, de Graaf, Aalberse, De Visser, en Van Dijk en de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborch. Verlaging van woninghuren. Naar aanleiding van een door den raad van Velsen aangenomen motie, inzake verlaging dei- huren van met rijkssteun gebouwde woningen, heeft het gemeentebestuur zich gewend tot het bestuur der Vereeniging van Nederl^ndsche gemeenten. Het bestuur heeft meegedeeld, dat deze aangelegenheid sedert geruimen tijd de aandacht der vereeniging heeft. Een door haar ingestelde commissie heeft reeds een onderhoud gehad met den minister van arbeid en daarna aangeraking gezocht met vertegenwoordigers dei- verschillende fracties in de Tweede Kamer,welke stappen echter nog tot geen resultaat hebbenge- leid. Afgewacht wordt thans de behandeling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1924 in de Eerste Kamer, waar deze zaak ongetwijfeld ter sprake zal komen. Mocht ook hier geen succes worden behaald, dan zal de vereeniging zich beraden wat haar verder in deze te doen staat. De strijd legen de auto-bus. De president van de rechtbank te 's-Graven- hage heeft uitspraak gedaan in kort geding over de autobus-kwestie. Zooals bekend hadden de gebr. Vianen, van wie wegens een gepleegde overtreding een autobus in beslag was genomen, te dezer zake een vordering ingesteld tegen den burgemeester van Den Haag, als hoofd van de politie. De uitspraak van den president luidt, dat op verschillende gronden en zonder dat het noodig is dat op het over en weer door partijen moet worden ingegaan, de vordering niet ontvanke lijk moet worden verklaard, terwijl eischer werd veroordeeld in de kosten van het geding. In de verordening van den ondernemer van den dienst „Tijdgeest" werd een gelijkluidend vonnis gewezen. Het confliet in de textielindustrie. De Hooge Raad heeft een beslissing genomen, welke van groot belang is voor de textielarbei ders, die staken of uitgesloten zijn geweest. Tot nu toe bestond de opvatting, dat iedere arbeider die in het laatst van 1923 heeft gestaakt of is uitgesloten, gedeeltelijk ontheffing van inkomstenbelasting kon krijgen, omdat hij geacht werd zijn beroep in den zin der wet te hebben geëindigd. Verder bestond de opvatting, dat zij, die op I Mei 1924 het werk nog niet hadden hervat, voor het belastingjaar 192425 niet behoefden te worden aangeslagen. Het arrest van den Hoogen Raad heeft hierin verandering gebracht. Uit dit arrest volgt, dat staking en uitsluiting de dienstbetrekkingT iiiet hebben doen eindigen. Het gevolg is dus, dat de arbeiders geen ontheffing krijgen en voor het belastingjaar 1924/25 worden aangeslagen. Op alle bij de inspectie reeds ingediende ver zoeken om ontheffing daaronder begrepen de door besturen van organisaties ingediende lijsten wordt afwijzend beschikt. Belastingverlaging. Tot dekking der uitgaven voorkomende op de ontwerpbegrooting 1925 voor Overijsel, stellen Gedep. Staten voor te heffen 32 opcenten op de hoofdsom dei grondbe lasting voor de ongebouwde eigendommen, (vorig jaar 36) 27 opcenten op de hoofden der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen (vorig jaar 31) 24 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting (vorig jaar 36) 12 opcenten op de hoofdsom dei inkomsten belasting (vorig jaar 1.3) en 12 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting (vorig jaar 13). Tenslotte de begrooting der Provinciale in komsten en uitgaven voor 1925 vast te stellen op^een totaal bedrag van 6,727,009,68. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Handels-kantoor- en winkelbedienden. De afdeeling Schiedam van den Roomschen Bond van Handels- kantoor en winkelbedienden hied Vrijdagavond 13 Juni een ledenvergadering in het gebouw van den R.K. Volksbond. De vergadering was matig bezocht. Belangrijke mededeelingen werden gedaan over de bemoeiingen van het hoofdsbestuur ter zake van de invoering van de arbeidswet voor de kantoren en winkels. Met den minister zijn nog onderhandelingen gaande om de mogelijk heid daarvan de vergrooten. Gewezen werd op een belangrijk gebeuren in deNederlandsche vakbeweging der bedienden, nl. de aanstaande fusie van Mercurius en algemee- nen Bond. Door het lid van het bondsbestuur, den heer Hinterding, werden hieraan uitvoerige beschouwingen gewijd.Ook op Twnethe werd de aandacht der leden gevestigd. Het ligt in de bedoeling om binnenkort met andere afdeelingen een gecombineerde fietstocht te organiseeren. Het bestuur kreeg opdracht om de noodige stappen daarvoor te doen. En.natuur lijk rekent dit op een flinke deelname van de leden. Verdere huishoudelijke zaken werden tot ge noegen afgewerkt. Van de vragenbus werd gebruik gemaakt om eenige zeer interessante vragen te stellen, naar welker beantwoording de aanwezigen zich wel nieuwsgierig betoonden. De volgende vergade ring zal een grondigebehandeling daarvanbrengen Tegen ca. half elf sloot de voorzitter, de lieer Visser, deze zeer prettige vergadering. Een practische maatregel. Met het oog op het te verwachten drukke be zoek van de vele kegelaars uit het geheele land en buitenland op het a.s. internationale kegel concours van Anti Poedel, te houden van 28 Juni tot 14 Juli a.s., in het hotel „Sterrebosch", zijn door de directie van genoemd hotel hand wijzers geplaatst aan de lichtpalen in het Volks- pard en Sterrebosch. De handwijzers zijn in de stadskleuren ge verfd en zien er goed en duidelijk uit. Het is tevens voor vele zeelieden en handelsreizigers bij dag en bij nacht een groot gemak om de Ma chinefabriek „de Furness" te vinden. Nog meer dergelijke handwijzers zullen geplaatst worden. Surséance van betaling. Naar wij vernemen is definitieve surséance van betaling toegestaan aan F. Korsten en Zoon, gevestigd en kantoor houdende alhier, voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande den dag der voorloopige surcéance, zijnde 15 Februari 1924. Nieuwe grammophoon-platen Van de eene Verbetering naar de andere heeft de grammophoon 't volmaakte bijna bereikt en is daardoor het instrument geworden, dat in huiskamer zoowel als salon zich een eervolle plaats heeft weten te verzekeren. Het is daarom niet te verwonderen dat zelfs de grootste artisten er prijs op stellen voor de gevoelige plaat te zingen of te spelen. Zoo ook heeft Vasa Prihoda, de nieuwe Paganini, gelijk déze jonge Bohemer violist genoemd wordt, zijn schitterende talenten in dienst gesteld van de grammophoon waardoor de geheele wereld van zijn wonderbaar vermogen ten volle kan genieten. Met de activiteit, die wij van haar gewoon zijn, heeft de firma Hakkert, alhier, beslag gelegd op de verschillende platen welke van genoemden kunstenaar in den handel zijn om ze voor billijken prijs weer ter beschikking te stellen van haar cliënteele. Men zie de annonce in dit blad. „Luxor." Het „Luxor" vangt deze week aan met een aardige dierstudie. Vooits een 3 Lal moppige kluchten, welke danig de vroolijke stemming erin houden. Na de pauze, waarin weder een goud horloge den gelukkigen winner werd uitgereikt, gaat de 2e episode van „Tarzan". Weder treffen ons de schitterende natuur opnamen in de Afrikaansche oerwouden het rijke planten- en dierenleven wordt zeldzaam mooi vertoond en te midden dezer natuur-rijk- dom speelt het schitterend verhaal van Tarzan. Wij bevelen een bezoek warm aan. Opleving. Dat zoo hier en daar, o.m. oo k den scheeps bouw, na al de oorlogsdepressie weer wat ople- MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90<* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75«k Laxeer-Tabl^tten 6o« Hoofdpijn=Tabletten 60<= Bij Apoth. en Drogisten 1743 8 ving begint te floreeren, moge blijken uit onder staande. De groote scheepsbouw-mij „Nieuwe Water weg", alhier, heeft van diverse Engelsche reede- rijen op de Nord-East-Goast en te Glasgow en van een der voornaamste Britsche lijnen de uit gebreide opdracht ontvangen voor den bouw van verscheidene vrachtbooten (zeker een tien tal), met een tonnenmaat van 3000 tot 7000 ton. Het eerste schip van dit werk, dat ongeveer 172 jaar tijds in beslag zal nemen,de „Elva Seed" liep onlangs met goed gevolg van stapel en zal reeds binnenkort geheel gereed worden afge leverd slechts 3 weken zijn voor deze totale afwerking noodig. Het tweede gaat medio Juli te water. Vermeldenswaard is verder nog, dat de „Nieuwe Waterweg" de genoemde opdracht in concurrentie met groote buitenlandsche mij- en heeft weten te bemachtigen, welk succes wel pleit voor den handels- en ondernemingsgeest der hier gevestigde werf. Binnenkort zullen nog meer nieuwe scheeps- bestellingen bij de „Furness" volgen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juni 1924. Brieven binnenland: Bureau de Boerderij, Doetichem L. Melcher, Amsterdam Maaskade 55, Rotterdam, Onderd. Gem Ar beidsbeurs, Amsterdam. Briefkaarten binnenland: Mej M. Gommel, Rotterdam Mej. D. de Jongh, Rotterdam Mej. W. Keizer, Groningen ;Emmie Korten, Hilversum W. Lems, Rotterdam Jet- tee Meddens, Hilversum R. Wortel, Schevenin-., gen. Brieven buitenland: Ida Langloh, Hamburg; A. J. Louws, Ahous P. v. Someren, Antwerpen Frits Henkc, Roma; Iledwig Katsch- mareb, Hamburg M. Kolte, Berlin. 2 briefkaarten zonder adres. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September 1924 aan PI. de Lint en W. de Bruin op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks -Hoogere burgerschool te Schiedam. Voor het propaedeutisch exa men werktuigkundig ingenieur slaagde aan de Techn. IJoogeschool te Delft, de heer IJ. J. J. Dominicus, van hier. I n den nacht van Zaterdag op Zondag heeft onze stad bezoek gehad van een zestal bestuursleden van de afdeeling Rotterdam der Actualisten (fascisten). Ze waren per auto hier aangekomen met het doel allerlei propa- ganda-biljetten op de muren te plakken de politie stoorde hen echter en proces-verbaal volgde. Door de politie i s p r o c e s-v e r- baal opgemaakL tegen een zekeren T., die in de Poortugaalschestraat, Zondagnacht zijn stief vader ernstig mishandeld heeft. Op het 1. 1. te Rotte rd am gehou- den examen van de vereeniging van leeraren werd het diploma Boekhouden toegekend aan den heer A. J. M. Voorhuijzen alhier. UIT ROTTERDAM. Het loterij-lot. Eenige dagen geleden wilde de schoenmaker A. v. G., wonende in de Poortstraat alhier, bij den barbier Van O., die ook in die straat woont en agent is van de Unie-loterij, welke op de num mers van den Staat trekt, eenige loterijbriefjes koopen. De barbier had ze op dat oogenblik niet in voorraad en begaf zich onmiddellijk naar den hoofdagent V. Deze, noch zijn vrouw waren evenwel thuis. Het dochtertje van V. wist echter de briefjes te liggen en gaf de laatste twee briefjes tegen betaling van /7 aan den baibieidie ze op zijn beurt aan den schoen maker verkocht. Den volgenden morgen miste de hoofdagent de beide briefjes, die hij had wil len behouden. Zijn vrouw begaf zich daarop om kwart over 10 naar den schoenmater met het verzoek de briefjes terug te mogen ont vangen of anders 3 bij te passen met het oog °P c'e groote kans op een prijs. De schoenmaker wilde geen geld bijbetalen en gaf de briefjes terug. Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij even wel een uur later, dat op die bewuste nummers juist de 50.000 was gevallen. Ilij liet een onder zoek instellen, met get gevolg, dat het verwijt kwam, dat de hoofdagent des morgens reeds geweten zou hebben, op welk nummer de 50.000 gevallen was. De schoenmaker heeft nu tegen den hoofdagent een klacht ingediend. UIT DELFT. De constructic-wcrkplaatsen. De minister van Oorlog heeft bij de gehouden besprekingen met vertegenwoordigers van het personeel der Constructiewerkplaatsen te Delft medegedeeld, dat thans definitief is besloten de Constructiewerkplaatsen op te heffên. De ver schillende afdeelingen zullen geleidelijk doch binnen twee jaar naar de Hembrug worden overgebracht. Gemengd Nieuws. Nieuwerwets. Het is Donderdag in Rotterdam gebeurd op het vliegveld Waalhaven. Een geheele bruiloftspartij gebruikte op het vliegveld der K.L.M. in het restaurant het noen maal het ging er buitengewoon jolig toe en toen om 3 u. 45 't tweede vliegtuig naar Parijs voor stond, stapte het jonge paar in en vaarwel ge wuifd door de vroolijke gasten, vertrok het op zijn huwelijksreis naar Parijs per K.L.M.-vlieg- tuig. Het was niet de eerste maal, dat aldus een huwelijksreis per vliegtuig werd begonnen, wel echter was het de eerste maal, dat een vol ledig bruiloftsfeest op het vliegveld werd gevierd. Noodlottig sc.hot. Te Cuijk was de zoon van den heer v.d.P. bezig op vogels te schieten. De vader wilde den jongen het ge weer afnemen, doch ongelukkig ging het schot af en de heer v.d. P. kreeg de volle lading in de borststreek. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een moedige redding. Toen gister ochtend halfelf de trein uit Hengelo vertrok, wilde een zware Duitsche dienstbode met een koffer in de hand op den reeds in beweging zijnden trein springen. Ze gleed van de treeplank onder denwagon,maar bleef zich vasthouden aan den riem van het openstaanee coupéraampje. De heer O., uit den Haag, die op 't perron stond, bedacht zich geen oogenblik, sprong op de tree plank en heesch, zich met één hand aan het deurhandvat vasthoudende, met de andere de Duitsche, die hij om het middel greep, ondét den wagon uit op de treeplank. Reizigers haalden de noodrem over, doch voor de trein stilstond, was de heer O. al met de Duitsche in de armen, met een krachtigen sprong op het perron beland. Daar tuimelden ze even over elkaar, doch zijn ongedeerd. Toen de heer O. 's avonds weer Hengelo passeerde, heeft" de stationschef hem gecom plimenteerd en zijn naam gevraagd om van 't geval melding te maken. De straf der dronkaards. Twee schippers, wier scheepjes in den Z.O. Singel te Harlingen gemeerd lagen, hadden bij hun rond gang door de stad te veel aan Bacchus geofferd. Zingende keerden ze huiswaarts. Terwijl eenvan beiden de loopplank wilde opstappen, stak zijn vrouw als een furie het hoofd uit het vooronder en verbood hem aan boord te komen. Ondertus- schen was de man op de knieën halverwege de loopplank opgekropen, doch de vrouw liet de plank kantelen, waardoor haar echtgenoot in de gracht terechtkwam. Onder algemeene hila riteit deed de verbannene, na op den wal te zijn geklauterd, andermaal een poging. Tot viermaal toe liet zijn echtvriedin de plank meedoogenloos kantelen. De vrouw had hem den toegang tot zijn home verboden en deze bleef verboden. De dronkaard moest onverrichtterzake heengaan. Verduistering. De kassier.-boekhouder W., van de gasfabriek en electriciteitswerken te Alphen a.d. Rijn is aangehouden wegens ver duistering van ongeveer 10.000. Deze ver duistering dateert van ruim vier jaren. Speculatie in effecten enz. is hiervan de oorzaak. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage over gebracht. Inbraak te Rotterdam. Gister nacht is ingebroken in een perceel aan den Schiedamschesingel te Rotterdam. Op het kantoor van de Hollandsche Kurkenfabriek op de eerste étage werd een blikken trommel met 40 gestolen. Op de tweede verdieping waar een postzegelhandel van J. v. LI. en J. K. is gevestigd, werd de brandkast opengeboord, waaruit een bedrag van ƒ3200 aan postzegels werd gestolen. Voor een ton verbrand. Een hevige brand heeft gewoed in het pakhuis in de Fransche Olieslagerij te Leeuwarden. In dat pakhuis waren opgeslagen 200 ton lijnzaad, voor een 50.000 lijnkoeken en 100.000 K.G. lijnkoekenschilfers. De brandweer heeft de fabriek en het machine gebouw kunnen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt over de 100.000 geschat. Autobus-ongeluk. Gisteravond om streeks half tien heeft op de Weesperzijde nabij Amsterdam een ongeluk met een motorbus plaats gehad, dat tot ieders verwondering nog een buiengewoon gunstige afloop had. De bus van Amsterdam naar Loenen van de onderneming van Schiltmeyer reed op dat oogenblik in de richting van de Duivendrecht- sche brug en bevond zich ongeveer ter hoogte van de oliefabriek „De Oranje" toen een Ford wagentje haar achterop reed. Op hetzelfde mo ment naderde uit de richting van Diemerbrug een andere auto en daar er geen plaats voor drie voertuigen naast elkaar was, haalde de bestuurder, die de bus had ingehaald, om een botsing met den tegenkomer te vermijden scherp naar rechtsuit. Door deze manoeuvre heeft het rechterachtervriel van de Ford vermoe delijk het linkervoorwiel van de bus (even eens een Ford) even geraakt. Het gevolg echter was ernstig, want het stuur sloeg den bestuur der. uit de handen en de motorbus waarin zich bovendien vijf passagiers bevonden reed van den weg in de vaart. Toevalling voer op hetzelfde oogenblik vlak onder den wal een roeibootje voorzien van een aanhangmotor, in welk voer tuig een zestal personen zaten. De wagenkwam er pardoes op terecht en drukte het naar omlaag. Alle inzittenden geraakten natuurlijk te water. Hetzelfde was het geval met den bestuurder en de vijf passagiers van de bus, waarin het water doorcle gebroken ruiten naar binnen stroomende,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2