Zooals bekend, weigeren de roode Kamer leden afstand te doen van een deel hunner schadeloosstelling. Zij doen aan het „mooie gebaar", zooals zij liet noemen, niet mee houden de duiten liever in eigen zak. Over het brengen van offers voor de publieke zaak praten kunnen ze best dat moet worden toegegeven. Maar er naar doen is nog heel iets anders. De oolijkerd van „Het Volk" stelt nu de Kamerleden in de gelegenheid toch hun offer te brengen op het altaar der bezuiniging, zonder dat zij aan het „mooie gebaar" van die bour geoisie-Kamerleden meedoen. Geef, zoo stelt hij voor, ook 10 pCt. Maar stort het niet in de schatkist. Laat de bourgeoisie maar zorgen, hoe het budget weer sluitend gemaakt wordt. Schenk 5 pCt, aan de strijdende textielarbei ders en 5 pCt. aan de partijkas. Dan zal de goegemeente begrijpen, dat het u toch niet aan offervaardigheid ontbreekt. Ziezoo, nu is het woord aan de socialistische afgevaardigden. Zullen zij lekker de hand op den zak houden binnen is binnen of zullen zij het lesje, dat de oolijke geestverwant in „Het Volk" hun geeft, begrijpen De capitulatie op komst. „De Volkskrant" schrijft Het „Volk" bereidt er zijn lezers voorzichtig op voor, dat het met het conflict in Twente „den verkeerden'kant" uitgaat. M. a. w. dat de modernen zullen moeten er kennen, in Mei een onjuist besluit genomen en de staking noodeloos gerekt te hebben. Het aantal werkwilligen is veel grooter ge worden dan de heer Stenhuis als onschadelijk voor zijn verzet had geraamd. Tweeduizend mocht het zijn, zonder dat het kwaad kon men is nu al over de vier duizend. Voortdurend brokkelt het getal dergenen, die naar Stenhuis' consigne luisteren, af. Op een meeting te Enschede klaagde de leider der beweging over den slechten invloed, dien het groot aantal werkwilligen op den „breeden rand" heeft. En daags daarna gewaagde de Overijselsche correspondent van het „Volk" van het grooter aantal werkwilligen, dat „vreesaanjagend werkt op den breeden rand, die uit den aard der zaak niet bijster sterk in de schoenen staat." Dit zijn veege teekenen. De burgemeester van Groningen. De installatie van jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal als burgemeester van Groningen heeft gistermiddag plaats gehad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bij de zusters Theresianen. Men schrijft ons Hedenmorgen heeft alhier in de Kapel der Eerw. Zusters Theresianen een plechtigheid plaats gehad, zooals nog niet gebeurd is geduren de den tijd, dat het klooster dezer zusters hier gesticht is, n.l. de sluieroplegging. Met het oog op de beperkte ruimte in de Kapel, is er op ver zoek der Eerw. Moeder geen ruchtbaarheid aan gegeven, wijl het getal der aanwezige familie leden nogal groot was. Toch kan het zijn nut hebben, dat de beteeke- nis dezer plechtigheid meer gekend wordt. Nog altijd zijn er personen én hier én elders, die het heilzaam bestaan der slotzusters niet kunnen inzien. Ze hebben eerbied voor zieken- en school zusters. Doch zusters, die zich geheel van de wereld afzonderen en zulk 'n buitengewoon streng leven leiden, wat nut brengen deze der maatschappij aan En toch nemen zij in de Kath. Kerk na de priesters de tweede plaats in, zij, de religieusen die 'n beschouwend leven leiden, vóór de andere zusters. Om dit misverstand uit veler harten te nemen, meenen we niet beter te kunnen doen, dan 'n kort verslag te geven van de toespraak, bij de .sluieroplegging door den weleerw. pater Rector gehouden. Dan kent men de beteekenis dezer eenvoudige, doch zinrijke plechtigheid en tevens het nut der slotzusters in het algemeen. Tot uitgangspunt had de weleerw. rector ge kozen den tekst van St. Paulus 1 Cor. II, 14 „Maar de zinlijke menseh verstaat niet, wat van den Geest Gods is." „We zijn hier te samen gekomen, aldus de eerw. spr., religieuzen en leeken, medezusters en familieleden, om getuigen te zijn van 'n plechtigheid, laten we het maar testond zeggen en openlijk bekennen, waarvan de wereldling, de echte wereldsche mensch niets begrijpt. De zinlijke mensch to.ch verstaat niet, wat van den Geest Gods is." Aldus St. Paulus. Een onzer medemenschen had eenige jareil terug na rijp beraad, na eerst veel gebeden en zich zeiven op de proef gesteld te hebben, na het vóór en tegen met den biechtvader gewikt en gewogen te hebben, eindelijk besloten de wereld voor goed te verlaten. Ze heeft 'n toevluchtsoord voor haar arme, doch zoo kost bare ziel gezocht en gevonden in 'n klooster van arme Ongeschoeide Carmelitessen. Ze is zich derhalve gaan verbergen achter de trade's van 'n slotklooster. Daar is voor haar volgens den wereldschen mensch 'n eigenaardig leven be gonnen Vasten en nog 'ns vasten, bidden en nog 'ns bidden. Dat geschiedde den eersten tijd door haar, terwijl ze in een eenvoudig zwart kleed gehuld was als postulante. Doch daarna had er 'n gedaanteverwisseling plaats. Op zekeren dag verschijnt ze te midden der haar zoo dierbare personen gekleed als Bruid. Als Bruid? Ja als Bruid, doch als Bruid des Heeren. Dat gaf ze al spoedig te kennen door dat wereldsche kleed van zich af te werpen en voor goed 'n ander kleed aan te doen, hetwelk meer geleek op dat van haar Goddelijken Bruide gom, opdat van haar armen Jezus. Nu had ze voor goed gebroken met de wereld. Gekleed met de bruine pij der Zusters Theresia nen, somtijds omhangen met 'u witten mantel ging ze als novice voortzetten dat leven van boete, van versterving, maar tevens 'n leven vol vreugd en blijdschap, waarvan de wereldling niets begrijpt. Zoo heeft ze haar proeftijd door gebracht. Na één jaar werd ze toegelaten tot de tijdelijke beloften van gehoorzaamheid, armoede en zuiverheid en nu eenige dagen geleden mocht ze, verborgen voor de geheele wereld, zelfs voor haar naaste betrekkingen, in de handen van haar overste voor good die zelfde beloften af leggen. En nu Nu zal, als 't ware om de kroon op al dit werk te zetten, verricht door 'n religieuze, onbekend voor de wereld, doch des te meer bemind door haar lieven Jezus, nu zal deze eenvoudige plechtigheid plaats hebben Op die lang beproefde kloosterlinge zal de sluier gelegd worden. Ge zult met me zeggen Dat is 'n gewone plechtigheid van niet veel omvang. Dat geef ik u gaarne gewonnen. Die plechtigheid, dat sluier- opleggen is zeer eenvoudig. Doch welk 'n groot- sche, ik durf zeggen, welk 'n hemelsche betee kenis is daaraan verbonden Ik noodig U uit, deze plechtigheid meer van nabij te beschouwen, Wij, omstaanders, wij, reli gieuzen, en gij, leeken, kunnen er ook ons voor deel mee doen. Waarin bestaat dan die plechtigheid Eerst verschijnt de dienstdoende geestelijke in de Kapel, terwijl hij omhangen is met 'n witte koorkap. Intusschen geleidt de Commu niteit de gelukkige Bruid naar het koor onder het gezang van clic eeuwenoude, doch altijd even plechtstatige, indrukwekkende hymne „Ve- ni Creator Spiritus." Vervolgens wordt de H. Mis opgedragen. Dit verheven Offer moet als 't ware één zijn met het offer, tot welks bevestiging deze plechtigheid juist plaats heeft. Laten wij bij deze gelegenheid al onze aandacht vestigen, dat het H. Misoffer 'n zoenoffer is. Wat brengt 'n jongedochter ertoe om alles in de wereld, alle gemakken, alle rijk dom, alle grootheid vaarwel te zeggen en slot zuster te worden Met alle religieuzen heeft ze dit gemeen Ze wil hare ziel redden met meer zekerheid. Doch verder Ze wil de strengste boete gaan plegen, ze wil haar leven in voort durend gebed doorbrengen, ze wil haar lichaam kastijden,verstervendoorvasten en onthouding." En waarom dit alles Ze wil voor eigen fouten voldoen, maar ook en vooral zich aan God op offeren als zoenoffer voor de vele zonden van anderen. Ze wil 'n zoenoffer zijn in navolging van haar Goddelijken Bruidegom, die Zich eiken dag ook als Zoenoffer aan den Hemelschen Vader opdraagt. Het H. Misoffer is geëindigd en de priester voor de tweede maal omhangen met- 'n witte koorkap. Intusschen is op 't altaar geplaatst n kostbare schaal, waarop de te wijden sluier is nedergelegd, terwijl deze bedekt is met bloe men. Welke beteekenis mag dit wel hebben, dat den hoogst eenvoudigen sluier, bestemd voor 'n arme religieuze, zooveel eer wordt bewezen van geplaatst te worden op 't altaar in de nabijheid van het H. Tabernakel en nog wel op 'n kostbare schaal Daar achter de tralie's ligt nederge- knield 'n religieuze (let wel op) met 'n brandende kaars (zinnebeeld van haar geloof en liefdé) in de hand. Ze ligt daar nedergeknield voor de laatste maal met ontdekt gelaat, zoodat ieder, die aan wezig is 't in de Kapel, familielid of kennis of vreemdeling kaar kan zien, doch dat gelaat gaat bedekt worden met. 'n gewijde sluier. Zoo juist is de H. Mis opgedragen als 'n soort van Uit vaartdienst voor 'n geestelijk afgestorvene. De kleur van den sluier zwart zegt ons reeds, dat de tijd van dit leven 'n tijd van rouw is, totdat de gelukkige stonde daar zal zijn, dat zij haar Welbeminde voor eeuwig gaat aanschou wen. De bloemen, op den sluier neergelegd wij zen op de boetvaardigheid, die zoo heerlijke vruchten afwerpt, voorafgebeeld door de kost bare schaal. De sluier is neergelegd op 't altaar in de nabijheid van het H. Tabernakel omdat het offer der slotzuster als 't ware één Vormt met het Offer, hetwelk haar teerbeminde Bruide gom eiken dag hernieuwt onder de H. Mis. De priester wijdt den sluier,voegt de geprofeste religieuze de woorden toe, die in onze kerken worden aangeheven ter eere der LI. Maagden „Veni, Sponsa Christi", „Kom, Bruid van Christus", ontvang de kroon, die de Heer U voor de eeuwigheid heeft toebereid". Ten slotte bedekt de priester de religieuze met den sluier onder het uitspreken van den heil- wenscb „Ontvangt den heiligen sluier, het teeken van eerbaarheid en schroom, wat gij moogt brengen voor den rechterstoel van onzen Heer Jezus Christus, opdat ge het eeuwig leven moogt hebben." Gelukkig de persoon, die door God uitverko ren is tot zulk 'n verheven, hoewel moeilijken staatHeil ook aan ons, omstanders, wijl we •er ons verzekerd van kunnen houden, dat deze Godgewijde maagd, hoewel door den sluier voor de wereld verborgen, ons 'n voorspraak zal blij ven bij Gods troon Kegelconcours „Anti-Poedel." We ontvingen het officieel feestprogrammavoor het internationaal Kegelconcours, dat, gelijk men weet, ter herdenking van het 35-jarig be staan van onze stedel. club „Anti-Poedel" van 28 Juni tot en met 14 Juli 1924 op zes nieuw aan gelegde banen in 't Hotel-Café-Restaurant „Ster- rebosch", alhier wordt gehouden. Dit concours blijkt ingedeeld in 'n korpswed strijd, personeelen wedstrijd, jubileumwedstrijd, vrije-baan-wedstrijd (dames- en heeren en Hamburgertelling), vaste-baanwedstrijd en een parenwedstrijd. Voor al deze afdeelingen zijn schitterende prijzen beschikbaar gesteld, welke bijna alle bij Schiedamsche winkeliers en firma's zijn gekocht. De middenstanders hier zullen dat wel weten te waardeeren. De officieele opening van het Internationaal Kegelconcours heeft plaats op Zaterdag 28 Juni nam. hall' vier in de Restauratiezaal van het Hotel „Sterrebosch" door den Edelachtb. heer A.J. Gijsen,Burgemeester van Schiedam en Voor zitter van het Eere-Comité. Onmiddellijk daarna beginnen de wedstrijden tot Maandag 14 Juli a.s., 's avonds 12 uur. Volks badhuis. In de week van 814 Juni werden genomen 358 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 42. 2de klasse kuipbaden 21, regenbaden 260. Kinderbaden 6. Concert. Het Stedelijk Muziekkorps geeft een uitvoering op Woensdag 18 Juni 1924 des namiddags 8 uur in de Plantage. Het programma luidt als volgt 1. Op Schiedam's Welvaren, Marsch, H. H. v. Vleuten 2. Ouverture „Orpheus in der Unterwelt", Jac. Offenbach 3. Een Zomeravond Wals, E. Waldleufel4. Fantasie Romantique, L. Monlagne 5. Wir Spielen Soldat, Karacter- stuck, B. Eulenberg 6. Met eikenloof en Zwaar den, Fr. v. Blon. Sportdag S.B.L.O. De gymnastiekvereenigingen blijken het mees te prijs te stellen op het houden van een Sport dag, want naast de Chr. Gymn. Vereen. D.O.K. T.h.o.r. en de Dames Gymn. Vereen. Hygiëa heeft alleen Sandow zich bereid verklaard eenig financieel risico voor haar rekening te willen nemen. Ofschoon het bedrag voor het waarborg fonds, dat toegezegd is, blijft beneden het mi nimum, dat het bestuur van den S. B. L. O. noo dig geoordeeld had, heeft dit thans besloten toch den Sportdag op 28 Juni a;s. te houden, waarbij de doorslag heeft gegeven, de overweging, dat een propaganda-dag voor de lichamelijke op voeding hier nog steeds zeer gewenscht is. Gistermiddag half drie kwam de bakker S., die per fiets aan het broodbezorgen was, op den Rotterdamsche dijk in aanrijding met den wielrijder J. uit Rotterdam, doordat laatstgenoemde links van den weg reed. De bakker tuimelde met fiets en broodmand van den dijk, waarbij hij eenige ontvellingen opliep en schade bekwam aan zijn rijwiel en de waren die hij vervoerde. Tegen den Rotterdammer is proces-verbaal opgemaakt. B ij de gisteren gehouden ex amens van de Vereeniging „Tesselschade", voor diploma kinderjuffrouw (hulp der moeder) is geslaagd Mej. E. L. Reherman, leerlinge der Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken H.II. Wijdingen. In de kerk van het H. Hart der paters Jesuie- ten te Maastricht heeft Z. Excellentie Mgr. Caesar Orsenigo, tit.-Aartsbisschop van Ptole- mais, internuntius van Z. H. den Paus aan het Hof te 's-Gravenhage, de Tonsuur en de H.H. Wijdingen van het Ostiariaat en het Lectoraat o.m. toegediend aan onzen oud-stadgenoot frater Fr. Huygen. UIT ROTTERDAM. Ontslag van arbeiders. Naar wij vernemen zijn jl. Zaterdag bij Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf alhier 750 arbeiders ontslagen. De vorige week werden 300 werklieden ontslagen. Ook bij de Rotter damsche Droogdok Maatschappij zijn deze week een groot aantal arbeiders opgezegd. Deze ont slagen houden verband met een na een korte opleving, Weer ingetreden slapte in de metaal industrie. Vermoedelijk zullen er nog meer ont slagen volgen. Gemengd Nieuws. Uit den trein gevallen. Men meldt uit Eindhoven d.d. 16 Juni aan de ,,'s Hert. Ct." Gister viel een 5-jarig kind uit een in volle vaart zijnden trein, komende van de richting Maastricht. Onmiddellijk nadat aan de nood rem was getrokken, stopte de trein en werd de kleine opgenomen. Tot vreugde der ouders had hij slechts onbeteekende blessures aan arm en hoofd bekomen, zoodat de ouders met hun kind de reis ongestoord konden voortzetten. Griezelige vondst. Arbeiders van een steenfabriek te Zevenaar hebben bij het graaf werk vijf geraamten gevonden, vermoedelijk van soldaten, aldaar bij den overtocht van de Franschen op 11 Juni 1672 gesneuveld. Een bij deze geraamten gevonden degen was nog vrij gaal. Van de vondst is aan dr. Holwerda te Leiden kennis gegeven. Ongelukken. Gisterochtend is eerste-lui- tenant G. B„ instructeur aan de Eerste Storm- school te Waalsdorp, een ongeluk overkomen, doordat een scherf van een handgranaat hem in het linkeroog drong. Niet onwaarschijnlijk zal hij dit oog moeten missen. Gistermiddag is de 28-jarige L. v. P. te Flolslootbrug (gem. Sleen), die lijdende was aan toevallen, met zijn fiets in de Hoogeveensche- vaart geraakt en verdronken. Hij laat een wedu we met drie kinderen achter. Uit de Laak in Den Haag is opgehaald het lijkje van den 9-jarigen H. de V., die gisteren bij het spelen tusschen daar liggende zand schuiten was geraakt. -Te Deventer waren Zaterdag de gebroeders A. J. Scholten en J. A. Scholten, uit Gorsel, op den IJsel een roeiboot, die zij even te voren had den gekocht, aan het probeeren. A. J. Scholten ging daarbij aan het schommelen en viel buiten boord. Tevergeefs trachtte zijn broer hem te grijpen. De 34-jarige ongehuwde man is ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een schilder als Poolreiziger en wal visch vaarde r. Met de Sir James Clark Ross, welke dezer dagen alhier lag, maar thuis hoort te Sandefjord, in Noorwegen, is te Rotterdam teruggekeerd de schilder Willem van der Does. Van der Does is van huis uit scheepsofficier doch kwam in Indië zoo onder de bekoring van de tropische natuurschoonheid, dat hij zijn schilderstalent ging uitbuiten en in een reeks van zeegezichten en landschappen de schoon heid van den Archipel en zijn eilanden vastlegde. Naar het moederland teruggekeerd, heeft hij deze schilderijen geëxposeerd, maar al dadelijk begonnen hem de zeeën cn verre wereldstreken te trekken, zoodat hij den vorigen zomer als matroos monsterde op een walvischvaarder, om op die manier het Noordelijk poolgebied te kunnen bezoeken. Eenmaal in Noorwegen, hoorde hij echter van een half-wetenschappelijke, half commcr- cieele expeditie naar het Zuidpoolgebied, die de bekende poolreiziger, kapitein Larsen, ging on dernemen voor de „Rosshavet aktien selscab", met het doel om te onderzoeken of in de Rosszee achter den drijfijsgordel een loonende walvisch- vangst zou mogelijk wezen. Dezen tocht maakte van der Does liever mee en het lukte hem, na veel moeite, inderdaad om over te monsteren op de Sir James Clark Ross. Dit schip, 7000 ton groot, was speciaal voor den tocht ingericht en vergezeld van drie jacht- booten, vertrok de 130 man sterke expeditie in September. Later voegden zich nog twee booten voor de walvischjacht, die uit Seattle de reis tot aan het poolgebied alleen hadden gemaakt, bij het gezelschap. Van Hobart, in Tasmanië, uit begon de eigenlijke onderneming en daar had ook een journalist, Villiers genaamd, als matroos ge monsterd. Deze was door zijn blad gezonden om mee te gaan, doch slechts als matroos kon dat, voor passagiers was geen plaats. De eenige die niet tot de scheepsbemanning behoorde, was prof. dr. Vallin uit Lund, in Zweden, die met den Duitschcn scheepsdokter Khol, een schoonzoon van den kapitein, verschillende wetenschappe lijke onderzoekingen deed, voornamelijk naar het plankton (plantaardige en dierlijke organis men, die voorkomen aan de oppervlakte der zee). 13 Dec. kwam het schip in den ijsgordel en om streeks Kerstmis was men in de Rosszee, die eigenlijk een geweldige baai is tusschen het losse ijs en den zoogenaamden barrier, de vaste 40 a 50 voet hooge ijsmassa, die van de pool als een gletscher de zee in schuift. Die Rosszee is enkel in Jan. en Feb. open en er bestond dan ook kans op een overwintering. Iets, waarop v. d. Does gehoopt had, maar waaraan hij nu toch blij was te zijn ontkomen. Toch had men een keer het schip moeten los- zagen uit het saamgepakte ijs, wat volgens hem in die streken een aangename afwisseling is in de dagelijksehe eentonigheid. De expeditie is gekomen tot in Whale bay, tot op 78.5 gr., doch wat de walvischvangst betreft, waren de resultaten niet zoo heel bij zonder. In de eerste dagen van Maart begon de terugtocht, over Campbell-eiland naar Nieuw- Zeeland en van daar in één route om kaap Hoorn, naar Schiedam. Van der Does heeft tusschen het zware, ruwe zeemanswerk door tijd genoeg gevonden voor het maken van een groot aantal olieverf-schet sen, die een rijke reeks beelden geven van de barre, maar schoone Poolzeenatuur, die nu eens straalt in de teederste tinten, dan weef somber en woest dreigt in de dramatiek van den dooi den storm gebeukten oeaan. En dit steeds doorspeeld van de glazige kilheid der ijsmassa. Als de schilder dezen zomer zijn indrukken en studies heeft uitgewerkt en omgezet in schil derijen, gaat hij in het najaar naar het Noorden, naar Lapland, om met de Noordelijke Pool gebieden kennis te maken, eventueel weer als matroos ter walvischvaart. D o o d e 1 ij k motorongeluk. Te Eijs- den (L.) kwam uit de richting Maastricht een motorrijder in groote vaart aanrennen. Op een zeker oogenblik werd hij van zijn motor geslin gerd en in deerniswekkenden toestand opgeno- en. Nadat geestelijke en geneeskundige hulp verleend was, werd de jonge man, een 27-jarige Luikenaar, naar Luik vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het ongeluk moet aan woest rijden worden geweten. Auto-ongelukken. In de bocht tus schen den Viersprong en Terschuu'r onder Bar- neveld reed een auto in volle vaart tegen de boomen, tengevolge waarvan het benzinereser voir in brand vloog en de geheele wagen in vlammen opging. Een Duitsch geneesheer, die in den wagen zat, beliep ernstige brandwonden. Auto-ongeluk. Op den Deventer straat weg bij Zwolle werd een vrachtauto uit Deventer waarin een talrijk gezelschap, aangereden door een luxe-auto. De vrachtauto week door den schok uit en overreed een man, vrouw en kind in een kinderwagen, die zich op het wandelpad bevonden, Alle drie geraakten onder den auto. De kinderwagen was geheel in elkander geperst, toch konden de vrouw en het kind er bebloed, maar overigens weinig geblessuurd, onder wegge haald worden. Een aantal personen moest den auto opbeuren om den man te kunnen bevrijden. Deze, spijkerman, werkzaam aan de Construc tiewerkplaats der S.S., werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd, dat een sleutelbeen gebroken was. De luxe auto reed door maar is bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2