spannigen slager door den anderen commies en den hulpkeurmeester stevig vasthouden, waarna hij een onderzoek instelde. Toen hij de dekens wegsloeg, lag daar.. het geslachte kalf in plaats van de slagersvrouw. De slager werd bij het ontdekken van het bedrog ziedend van drift en was niet meer voor rede vatbaar. De commies en de hulp keurmeester vonden het raadzaam den winkel te verlaten en ook de commies-dienstgeleider wilde, daar toch de overtreding eenmaal ge- constaleerd was, het voorbeeld volgen. Hij gleed echter uit, en terwijl hij op den grond lag, greep de slager een groot hakmes en wil de hiermede den heer Jansen te lijf. De vrouw van den slager trachtte tusschen beiden te ko men, doch dit gelukte niet. De commies kreeg een diepe wonde in den rechterarm waaruit 't bloed stroomde. De ge troffene vluchtte de straat op, en onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De slager had in middels alle deuren, afgesloten en weigerde de politie den toegang. Toen de politie-chef hem telefonisch op het verkeerde van zijn op treden wees, ontsloot hij eindelijk de deur en liet alle beambten weer binnen. Maar toen bleek, dat het geslachte kalf inmiddels op nieuw verstopt was. Na lang praten liet hij het door zijn knecht te voorschijn halen. Van een en ander en ook van het verzet met geweldpleging werd proces-verbaal opgemaakt. Het geval bracht heel wat nieuwsgierigen op de been. De valse he postwissel. In ver band met de aangifte, dat postwissels vervalscht zouden zijn, heeft de Haarlemsche recherche met behulp van de Amsterdarnsche recherche een onderzoek ingesteld en aangehouden B. B. en L.K., 20 en 33 jaar oud, de eerst kantoor bediende, de tweede accountant. Deze personen hadden te Haarlem vervalschte postwissels geïnd tot een bedrag van 247. Te Amsterdam werd de uitbetaling van een vervalschten postwissel van ruim 300 door den beambte geweigerd. De man, die den postwissel aanbood, ging op de loop. Doodelijke val. De 21-jarige gehuwde arbeider E.T. te Veenwouden, die per fiets was, is Zaterdag bewusteloos met een hoofdwonde aan den weg naar Niezijl gevonden, klaarblijkelijk tengevolge van een val, Zonder tot bewust zijn te komen, is T. den volgenden dag overleden. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. Verduistering. Te Venray is aange houden de 25-jarige G. M. T., kantoorbediende bij de posterijen aldaar, verdacht van verduiste ring van gelden ten nadeele van de posterijen. Hij is naar de gevangenis te Roermond overge bracht. Smokkelaars. Te Losser hebben de kom miezen vijf koeien in beslag genomen. De daders ontkwamen. De Duitsche politie heelt op aan wijzing van de kommiezen een der smokkelaars, een Duitscher, gearresteerd. Vier koeien bleken gestolen bij een landbouwer nabij Losser. Tram ongeluk. Gisteravond tegen half 8 weigerde de rem van de tram op de hellende Duesingstrasse te Obergruene. De wagen liep tegen de kettingfabriek van Schlieber op en werd geheel verbrijzeld. lot dus ver zijn er 13 dooden geborgen en 30 zwaar ge wonden geconstateerd. Scheepsramp. Uit Bergen wordt ge meld, dat ter hoogte der Lofodden bij de Noor- sche kust een ernstige scheepsramp heeft plaats gevonden. Twee Noorsche stoomschepen de „Ilakon Jarl" en de „King Harald zijn in een dikken mist op elkaar geloopen. Eerstgenoemd schip werd zoodanig lek, dat het bijna onmiddell- lijk zonk.Zeventien personen, voor het meeren- deel vrouwen en kinderen, zijn daarbij omge komen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwacht: Matige Z.O. tot Z. wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer be houdens kans op onweer, vooral in het Z.W. warm. Het Koninklijk bezoek aan Arnhem. Heden heeft het Koflinklijk Echtpaar een bezoek aan de gemeente Arnhem gebracht in verband met de plechtige ingebruikneming van het nieuwe Provinciehuis. Om ruim 10 uur kwamen de koninklijke auto's en die van het gevolg in de gemeente aan. Op den Zijpendaalschen weg bij de boerderij ;,dc Teerplaats" werden de Hooge Bezoekers ver welkomd door den burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy. Hier stapten de Konin gin, Prins Hendrik en gevolg in de gereedstaande rijtuigen over, waarna een tocht aanving door West Arnhem en een gedeelte van de oude stad. De rit werd eenige malen onderbroken om aan de koningin een bloemenhulde te brengen. Dit geschiedde, o.a. bij het Diaconessenhuis, de Johanna stichtingen, het Elizabeth's gasthuis. Tegen elf uur kwam de stoet bij de Groote Kerk op de Groote markt aan. Het bezoek aan de kerk vond plaats naar aanleiding van het dezer dagen aanbrengen van twee koperen gedenkplaten, een ter hei- innering aan Ernst Graaf van Solms en Philips graaf van Nassau en een ter nagedachtenis van Lodewijk Gunther graaf van Nassau en diens gezin, wier stoffelijke overblijfselen in deze kerk zijn bijgezet. De heer F. A. Hoefer. voorzitter der Commis sie die het initiatief nam tot het aanbrengen van deze gedenkplaten, hield daarop een rede. Nadat het Koninklijk Echtpaar de gedenk platen bezichtigd had, verliet de stoet de kerk, terwijl de organist de heer C. de Wolf, het „Wil helmus" speelde. Na het verlaten der kerk werd een korte rondrit gemaakt. Tegen half elf kwam de stoet aan bij de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in Gelderland, Jhr. S. van Citters, die de hooge bezoekers ontving. Spoedig verscheen het Koninklijk Echtpaar op het balcon, waar een korps van 2400 kinderen, een 400 tal dames en heerën en een aantal muziek vereenigingen hun een aubade aanbood. Daarna had een défilé plaats van de vereeni gingen die de aubade brachten en een aantal plaatselijke vereenigingen. Nadat het défilé was afgeloopen had in de woning van den Commissaris der Koningin het noenmaal plaats. Na het noenmaal werd een rit gemaakt naar het Provinciehuis. In de vestibule van dit huis werd H.M. de Koningin en Prins Hendrik ont vangen door het volledig college van Gedeputeer de Staten en den Griffier. Men begaf zich naar de Statenzaal, waar reeds aanwezig waren de ministers Jhr. Ruys de Bee- renbrouck, en de Visser, Baron van Lijnden, als vertegenwoordiger van Minister Colijn, de burge meesters van een 40 tal Geldersche gemeenten, leden en oud-leden der Prov. Staten, leden van de rechterlijke militaire macht enz. Nadat allen hadden plaats genomen, hield Jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland een rede. Vervolgens werd het gebouw bezichtigd. In de wex-kkamer van Gedeputeerde Staten werd een oorkonde in verband met de plechtige inge bruikneming van het Provinciehuis onderteekend door H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik, den commissaris der Koningin en de leden der Prov. Staten. Hiermede was de plechtigheid ten Provincie huize afgeloopen. Een nieuwe rit door Arnhem volgde. Thans werd het Oostelijke gedeelte van de stad bezocht. Om half vijf kwam de stoet aan voor het gemeentehuis. Daar werden de Koningin en de Prins in de vestibule ontvangen door het college van B. en W., waarna men zich naar de Raadzaal begaf waar de burgemeester van Arnhem Jhr. S. J. R. de Monchy een rede hield. De Koningin antwoordde hierop met hartelijke woorden. De koningin onderhield zich verder met ver schillende leden van den Raad en hoofdambte naren. Het vertrek naar 't Loo vond te half zes plaats. De Broekliuis-zaak. Willem Broekhuis die gister door de Rotterdam- sche rechtbank tot 4 maanden hechtenis is veroordeeld, gaat tegen dit vonnis in verzet. Hotelbrand. Te Gemert (N. Br.) is gistermiddag door on bekende oorzaak het hotel-café-restaurant „Cam- brinus" tot den grond toe afgebrand. De schade is zeer groot,maar wordt door verzekering gedekt. Motor-ongeluk. Men meldt ons uit Eindhoven Tusschen Erpt en Gemert is L.R. uit Hel mond, met zijn motor tegen een boom gereden, waardoor hij ernstige verwondingen bekwam, zoodat hij naar het ziekenhuis te Erpt moest worden overgebracht. Zijn toestand is levensge vaarlijk. A. v. D. die op de duo zitting zat, is ongedeerd gebleven. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 17 Juni 18 Juni. Londen 11547, /II 5574 - 0.64* - 0.637.* Parijs - 14 43 -14327, België - 12.55 - 12.46 Zwitserland - 47.27 -47.20 Amerika - 2 67s/i« - 2 677, Weenen -0.007, - 0.007, Kopenhagen - 45.05 - 44 977, Stockholm -71 07 •71 027, Chrisliania -35 977, - 36 027, Madrid -35.85 - 35.75 Milaan - 11 58V2 - 11 55 per bilboen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 17 Juni 18 Juni. 11-547. 11547, Berlijn - 0.6374* - 0.637,* Parijs - 14.35 - 14 35 - 12.477, - 12.45 Zwit scrland - 47.25 - 47.221', Weenen -0.0037 74 -0.00377, Kopenhagen - 45.10 - 45.07 7, Stockholm - 70.90 - 7105 Christiania - 36 10 - 36 New-York - 2.677. - 2.67 7, per billioen. A'damsck Beursoverziclit 18/6 - '24. Op de effectenbeurs was de handel vandaag van zeer geringe afmetingen. In Koninkl. en Claims ging maar weinig om en de stemming daarbij was eerder aan den zwakken kant. De affaire in suikerwaarden had ook maar weinig te beteekenen, koersveranderingen hadden er bijna niets plaats. Rubber aandeelen verkeerden heden opnieuw in reactie, waarbij A'dam-rubber beneden de 113 kwam. Tabakken weinig ver anderd, scheepvaarden stil. Prolongatie 3 TeleiiraaiiiaeB. GAAT MUSSOLINI HEEN? LONDEN, 18 Jum. (draadloos) Uit Rome wordt gemeld, dat ook Mussolini zijn ontslag heeft ingediend, doch dit bericht wordt nog niet bevestigd. ZUID-AFRIKA. LONDEN, 18 Juni. (draadloos) De standen der verkiezingen in Z. Afrika was, hedenmorgen als volgt Z. Afrik, partij 22 zetels, Arbeiderspartij 19, Nationalisten 18. De regcering-Smuts heeft de nederlaag geleden. Verwacht wordt, dat de Arbeiderspartij met de Nationalisten een nieuwe regeering zullen vor men met generaal den Hartog of kolonel Cress- well als premier. GESTRAND. WASHINGTON, 18 Juni (draadloos) Het Amerik. s.s. „West Virginia" dat Maandag van Hampton Roads naar Frankrijk was vertrokken met de marine-ploeg aan boord van de Olym pische spelen, strandde aan de Noordzijde van het Simble Shoalkanaal, in de beneden Chesa- peakebaai, op een modderbank. Het schip dat later vlot werd gesleept moet ter reparatie terug- keeren. K FRANKRIJK EN LAUSANNE-, PARIJS, 18 Juni. (draadloos) Herriot heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot ratificatie en eventueel uitvoering van het verdrag van Lausanne. HET HERSTEL. BERLIJN, 18 Juni. (draadloos) Te Berlijn begonnen heden besprekingen tusschen Duit sche en buitenlandsche deskundigen op basis van het rapport der Experts. MIJN-MALAISE. BERLIN, 18 Juni. (draadloos) De Bochumsche mijndirecties zouden hun mijnen willen stilleg gen, daar de loonen niet meer opgebracht kun nen worden. CANADA. OTTAWA, 18 Juni. (draadloos) De staking der postbeambten in geheel Canada schijnt on vermijdelijk tengevolge van de verwerping van de aangeboden loonschaal door de meerderheid der georganiseerden. ITALIË. ROME, 18 Juni. (draadloos) De politie heeft op verschillende plaatsen aan de grens 5 perso nen gearresteerd die trachtten uit het land te vluchtten en van wie vermoed wordt dat zij medeplichtig zijn aan de verdwijning van den socialistischen afgevaardigde Matteotti. Zijn verdwijning heeft thans een crisis veroorzaakt in de fascistische regeering. Alle leden van het kabinet hebben hun portefeuille ter beschikking van Mussolini gesteld, om deze in de gelegenheid te stellen het ontslag van het kabinet aan te bieden of aan het bewind te blijven. Matteotti is nog niet gevonden. Kerknieuws. H. Sacramentsdag. De hoogeerw. deken Schraag verzoekt ons er op te wijzen, dat morgen (H. Sacramentsdag) in de kerk van O.L. Vrouw Visitatie, 't Allerheilig ste den geheelen dag ter aanbidding zal worden uitgesteld. Financ en Econ. Mededeelingen. Nederlandsche Bank. De gister gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Bank heeft gekozen tot lid van de commissie van advies den heer D. Rahusen en herkozen tot commissa rissen de heeren jhr. mr. W. F. Röell en dr. C. Geertsema. Tot commissaris werden gekozen de heeren D. Rahusen en dr. F. G. Waller. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Na de verschillende economische en finan- tieele moeilijkheden in het buitenland gememo reerd te hebben, wordt gezegd, dat wij in ons eigen land ook nog voor vraagstukken staan, bepaaldelijk ons zeiven betreffende. In de eer ste plaats ook het brandende vraagstuk van de inkrimping van onze uitgaven en het slui tend maken van onze begrootingen. Het ma ken van steeds meer vlottende schuld moet eindelijk ophouden Meermalen is de regeering er in geslaagd op voor dezen tijd bevredigen de voorwaarden tot consolideering van een deel der vlottende schuld te komen dat is op zich zelf zeer te waardeeren, en voor zooverre het betreft buitengewone uitgaven voor be langrijke productieve werken, die in de toe komst hun baten zullen afwerpen, ook voor de schatkist, is de politiek van consolideering van vlottende schuld zelfs de meest aange wezene een consolideering van vlottende schuld voor gewone uitgaven is evenwel slechts een verplaatsing van de moeilijkheid naar dq toe komst, en bovendien een maatregel, die nog een bijzonder gevaar in zich sluit, indien de consoli datie plaats vindt in een vreemde valuta. Als een merkwaardig bewijs van de kracht van onze eigen geldmarkt kah echter gelden, dat verschillende der in het laatste jaar in Amerika en in Engeland gesloten leeningen in dollar- en pond sterling-valuta voor een zeer belangrijk deel hun weg weder gevonden heb ben naar de beleggings-portefeuilles in Hol land, zoodat op het oogenblik de houders dezer schuldbrieven voor een belangrijk deel niet meer in Amerika of Engeland, doch in Hol land wonende personen zijn. De vooruitzichten op sluitende budgetten zijn zoowel voor Nederland als voor Neder- landsch-Indië aanmerkelijk gunstiger gewor den. Met groote waardeering is thans te consta- teeren, dat de Nederlandsche regeering met veel ernst zich toelegt op het doen verdwij nen van het tekort op de Staatsbegrooting. Wij zijn thans op den goeden weg gekomen, dat van vele zijden dat allergrootste landsbe lang wordt ingezien. Karaktervastheid en ver standig overleg moeten ons thans verder langs dien eenig juisten weg leiden. Met veel waardeering kan ook besproken worden over het regeeringsbeleid in onze Oost- Indische koloniën op financieel gebied. Ook een gunstig teeken is, dat een belang rijk bedrag aan regeerings-promessen tijdelijk in In die kon geplaatst worden. Het geheele winstcijfer der bank bedraagt 14.813.U35, waarbij het winstsaldo, ter beschik king der algemeene vergadering beloopt 1.126.808.79 dn aan aandeelhouders, zooals gemeld een dividenduitkeering van 86 zal kun nen geschieden. Rechtzaken. Poging tot vergiftiging van zijn vrouw. De Utrechtsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak van B. J. V., drogost te Amersfoort, beklaagd van poging tot moord tweemaal gepleegd op zijn echtgenoote. Zij heeft het onderzoek geschorst en zooals gewoon een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens gelast. De onderwijzcrskWeste. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft tot 2 Sept. uitgesteld de zaak van het Ned. Onder wijzers Genootschap tegen den Staat in zake den ondei-wijzer, wiens aanvankelijke aanstelling van 1 jaar was teruggebracht tot drie maan den. SPORT. VOETBAL. Morgen (Donderdag) speelt „Oud-Vitesse" tegen Vlaardingen te Vlaardingen voor haar jubileum-serie. De Uruguanen. De Uruguaansche Ploeg, die op het Olym pisch Voetbaltournooi een eersten prijs behaalde moet op bevel van de Uruguaansche regeering dadelijk terugkomen. Boekbesprekingen. De Luchtvaart. Wij ontvingen heden de pas verschenen nieu wen officieelen luchtreisgids van de Koninklijke Luchtvaart Mij voor Nederland en Koloniën. Met deze volledig bijgewerkten gids vervallen alle voorgaande dienstregelingen en tarieven. Burgerlijke Staaifl, Gehuwd: Juni 17. J. J. Melchers 32 j. en L. M. L. Kleipool 28 j. Geboren: Juni 15. Cecilia Maria d.v. G. J. Vincent en J. B. E. Zuure, Tielman Oemstraat. Overleden: Juni 16. Gijsberta van Delft, oud 67 j. en 3 mnd, echtgenoote van H. J. Polet, Roosbeek. Klasina van Eenige oud 54 j. en 9 mnd, echtgenoote van G. van Berkel, Singel. Klaas Milieuaar, oud 58 j. en 9 mnd, Lange Ach terweg. 17. Jacobus Gornelis van Batenburg, oud 2 j. en 6 mnd, Broersveld. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 18 Juni v.m. 3.38 n.m. 4.10. 19 Juni v.m. 4.29 n.m. 5.01, 20 Juni v.m. 5.16 n.m. 5.47. SCHIEDAM, 17 Juni. Vertrokken Duitsch s.s. „Hamburg" met stukgoederen naar Austra lië via Antwerpen. Duitsch s.s. „Cassel". met stukgoederen naar Batavia via Antwerpen. SCHIEDAM, 18 Juni. Vertrokken s.s. „Bre da", ledig naar Hamburg. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Juni. öfficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 14. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 17 Juni .Ter veemarkt waren heden aangevoerd 221 paarden, 2 veulens, 1 ezel, 922 magere runderen, 740 vette runderen 278 vette kalveren, 623 nuchtere kalmeren, 30 graskalveren, 215 schapen of lammeren, 160 biggen ,7 bokken of geiten, 32 overloopers. Prijzen per /2 kilo Koeien 42./, ct. tot 6272 ct., ossen 51-60 ct., stieren 4656 ct.,kalveren 6088 ct. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien f 350—450, kalfkoeien 360—475, stieren 180— 520, pinken 160—200, graskalveren 65—90, vaarzen 250—315, paarden 250—400, big gen 6—12, slachtpaarden 100—210, biggen per week ƒ11.50, hitten ƒ150300, overioo- prs 1525, veulens 70 100, fok nuchtere kalveren 25—45, slacht dito 2025. Rotterdamsche Boter- en Kaasveiling. Aan voer boter 2250 K.G. Hoogste prijs 1.92 midden- prijs 1.85, laagste prijs 1.45, Aanvoer kaas 3500 K.G. Goudsche 11 c.1.10, Leidsche 15— 52 ct. Eieren: Rotterdamsche Veiling, Delft- schestraat. Kipeieren 5.80—8.25, eendeieren 6.45 de 100 stuks. Aanvoer 275.000 stuks. RotterdamscheCons.-Veiling, Weenaplein. Aan voer 210.000 eieren. Kip 5.257, eendeieren ƒ5.74—6.25, gans- 10—12, kalkoen ƒ1011, Berlijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3