n# I 11 DAGBLAD WO OM SCHIEDAM EN OMSTMBKESti, Het Internat. Eucharistisch tongres. F E II L L1 TOWr~ Het spookhuis. mm p iii m IÉ li 47s'ie Jaargang. Donderdag Juni 1924. No. 19975 m Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon intereanmmnaaï 85 Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer post ƒ3.per kwartaal, met Officieel Kerkbericht. 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2Ö9 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een wwiSmiiiiMiiin m'*I imi^iiiI^im mi" pj(>!ii|W^sv^0y'P1"^ ?D e^er< sn,ieren vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem. Verz.bank te Schiedam Maandenlang reeds zijn wij, Katholieken, door middel der bladen en op velerlei andere wijzen, opgewekL en aangemoedigd tot deelname aan en waardige viering van het InternationaalEucharis- tisch Congres dat, naar men weet, van 2227 Juli te Amsterdam, de stad van het groot H. Sacramentswonder, wordt gehouden. Schitterende, volmaakte voorbereidingen op allerlei gebied, zijn al en worden nog getroffen, om de komende congresdagen, tot een waarlijk wereld-gebeuren te maken, waarbij den Christus Eucharisticus een grootsche en verheven open bare hulde en aanbidding wacht, welke afge vaardigden en geloovigen uit alle landen en alle werelddeelen Hem eerbiedig zullen bren gen. Kardinalen, met aan 't hoofd onze Neder- landsche Prins der Kerk, bisschoppen, prelaten en een ontelbare schare geestelijken uit de lagere rangen der kerkelijke hiërarchie, zullen met tien duizenden hunner geloovigen naar Amsterdam komen en 't zal daar worden één aanbidding, één jubel, één dankgebed uit aller hart, ter hooge eere van 't allerschoonst en allcrverhevenst Geheim van Christus' tegenwoordigheid in 't H. Sacrament des Altaars. Als een voorsmaak hierop hebben we vandaag den H. Sacramentsdag weer mogen vieren, waar op ons de Goddelijke gunst wordt verleend in stilte en in plechtige processie den Godmensch te huldigen en te danken voor Zijn ons onbegrij pelijke, maar ons zegenende en reddende daad de instelling van het H. Altaarsacrament. Al is 't heden geen Zondagsch feest meer, toch vonden wij allen nog gelegenheid Jezus met een korter of langer bezoek te vereeren en verkregen wij den krachtiger! steun, om de ramp-en ellende- volle, verleidelijke wereld weer met nieuwen rnoed 't hoofd te bieden en gering te achten in 't troost volle vooruitzicht, dat wij eigenlijk niet zijn voor deze wereld, maar ons na den dood den heerlijken Hemel wacht, waar wij God, ontsluierd, in al Zijn majestueuzen glans en grootheid, en niet meer als in een spiegel, maar van aanschijn tot aanschijn hopen te aanschouwen en te prijzen in eeuwigheid. Welk een opbeuring en verlichting van zoo velen, ja van ons allen, zal dan ook het a.s. Con gres in onze hoofdstad, niet kunnen brengen, wanneer wij, het slechts in den waren geest van geloof, hoop, liefde en berouw medevieren, al is 't dan ook een ieder niet gegeven die dagen persoonlijk naar Amsterdam op te gaan, Eén zijn wij dan allen van gedachte en van wil, het heerlijkste kenmerk van de eene, ware Kerk van Christus, die Hem gelijk dient en prijst, waar ter wereld men ook komt. In de eerste helft der volgende maand wordt in onze stad nog een voorbereidende Eucharisti sche avond gehouden, waarvoor 't initiatief van de plaatsel.-afd. der K.S.A. uitging. Een spreker zal een passende rede houden, terwijl kerkkoren met zinrijke gezangen den avoncl op hunne wijze zullen wijden. Zeker zal dan de Volksbondzaal te klein blij ken, om alle vurige Eucharistie-vereerders op te nemen. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. Herriot heeft gistermorgen o.a. bezoek ont vangen van den Franschen gezant te Londen, van lord Parmoor, den Britschen vertegen woordiger bij den Volkenbondsraad en in den 27 „Hoezeer echter mijn vader op zijn rechten en eigendommen gesteld mocht zijn, toch was hij nooit onrechtvaardig en wreed. Ik weet er van te spreken, die hem altijd medelijdend en zachtmoedig gekend heb. Toch moet zijn dood aan een laffe wraakneming toegeschreven worden. Op zekeren avond verliet hij, van een page vergezeld, het kasteelden volgenden dag zagen wij hem niet terugkomen. Mijn arme moeder v/as doodelijk ongerust. Naar alle richtingen zond zij boden uit. Niemand kon ons iets zeggen wat er geworden was van dien edelen grijsaard, dien zorgvollen vader en teé- deren echtgenoot. Een plotselinge ingeving mijner moeder hielp ons om achter de waarheid te komen. Na dan twee Deensche hazewindhon den de kleederen mijns vaders hebben doen rui ken, liet zij ze hun eigen weg gaan, tevens bevel gevende de dieren te volgen. Zij staken hun kop in den wind, zagen voor zich uit en schenen in den beginne te aarzelen welken weg zij zouden inslaan, maar weldra namen zij een besluit en snelden naar de richting van het woud 't welk zij binnen renden. Onze bedenden zagen ze Stil houden op een plaats, waar de grènd een namiddag van Hymans den Belgischen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Na afloop van zijn bezoek, hetwelk meer dan een uur duurde, verklaarde Hymans, dat een gedachtenwisseling over de algemeene situatie had plaats gehad. Te Brussel zullen de hangende vraagstukken echter grondiger worden be sproken. Plymans heeft HerrioJ, op de hoogte gesteld van den inhoud der besprekingen welke hij en Theunis met MacDonald en Mussolini hebben gevoerd. Wij zijn zeide de heer Hymans ten slotte op den goeden weg naar de integrale tbe- passing van hel rapport der experts. Herriot heeft de laatste toebereidselen ge- Lroffen voor zijn vertrek naar Engeland. Ver moedelijk zal hij reeds Vrijdag vertrekken naar Chequers, waar hij tot Maandag zal blijven. Maandag gaat hij naar Brussel, waar hij 's mid dags en misschien ook Dinsdagochtend een onderhoud met de Belgische ministers zal heb ben. De besprekingen op Chequers zullen strict vertrouwelijk zijn, zoodat geen secretarissen aanwezig zullen zijn. FRANKRIJK EN IIET VATIC A AN. Uit Parijs verneemt de „Msb." Men weet nog niet op welke wijze de regeering zal trachten, het gezantschap ten Vaticane teniet te doen. In de wandelgangen van de kaïner zijn de meeningen daaromtrent verschillend. Sommi ge meenen, dat Herriot met een voorstel zal komen bij de kamer, hetgeen men de zaak brusqueeren vindt. In dat geval zou b.v. Lou- cheur namens dj radicale linkerzijde, die on afhankelijk staat van het kartel, het voorstel bestrijden. Ook Briand zou er dan, om conse quent te zijn, tegen moeten stemmen. Men acht, het echter meer waarschijnlijk, dat de zaak eerst bij de behandeling van de a.s. begrooting aan de orde zal komen en zal worden opgelost eenvoudig door het schrappen van de credieten. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND In regeeringskringen te Berlijn is men dooi de regeeringsverklaring van Herriot niet ten volle voldaan hoewel ook niet gezegd kon worden^ dat men teleurgesteld is. Wat Herriot zeide over de ontruiming van het Roergebied vat men hier zoo op, dat met die ontruiming begonnen zal worden zoodra de experts-adviezen in werking treden. Wel echter is men teleurgesteld over de verschillende be handeling van de Roer-gevangenen. Intusschen hoopt men, dat door onderhan delingen ook in dit opzicht nog wel iets te be reiken zal zijn. Wat de regeeringsverklaring betreft, gelooft men te doen te hebben met een eerlijk uitgesproken meening en in dit opzicht ziet men een vooruitgang. Deze meening komt ook tot uiting in de democratische pers, terwijl daarentegen de rechtsche pers van de regeeringsverklaring niets weten wil en tracht de voornaamste pas sages over de betrekkingen met Duitschland in discrediet te brengen door het voor te stellen alsof er niets is veranderd in de politiek van Poincaré. DE M1CUM-VERDRAGEN Ingevolge de tusschen de micum en de ver tegenwoordigers van dc metaalindustrie van Rijnland en Westfalen gevoerde onderhande lingen, is de overeenkomst, welke 15 dezer af liep, ongewijzigd tot 15 Juli verlengd. Indien dan nog geen accoord getroffen is tusschen de regeeringen omtrent een algemeene regeling der herstelkwestie, zal de overeenkomst automatisch weer voor vier weken worden ver lengd. DE INTERNATIONALE ARBE1DSCONFE- RENTIE. Uit Genève verneemt de „Msb." In Italiaan- jsche kringen ter internationale arbeidsconfe- rentie heerscht groote opwinding en veront waardiging, omdat de arbeidersgroep aan den fascistischen arbeidersgedelegeerde Rossoni geen enkele plaats in een der zes voorbereidende commissies heeft ingeruimd. Men spreekt zelfs van een vertrek uit Genève van de geheele Italiaansche delegatie met in begrip van de regeerings- en werkgevers-ge delegeerden, indien de conferentie Rossoni niet nog een plaats in een der commissies geeft. Een dergelijke inmenging in de vrijheid van iedere groep zou echter in strijd zijn met de praetijk der arbeidersconferenties. g ENGELAND EN MEXICO. In welingelichte kringen te Londen is men verbaasd over de houding van Mexico, dat alle reden had te verwachten, dat Sir Thomas Hohler's missie zou afreizen, waarop dan di plomatieke betrekkingen zouden .volgen, terwijl dan meteen Cummins taak automatisch zou ein digen Zonder echter dit verloop af te wachten, gedroeg de Mexicaansche regeering zich op ongehoorde wijze tegenover den Britschen ver tegenwoordiger, terwijl zij zelfs het redelijk aanbod van den Britschen premier afwees, het welk hierin bestond, dat Hohler's missie zou vertrekken, indien Cummins zonder meer het land mocht verlaten. De premier zou gisteravond een verklaring over deze kwestie in liet Lagerhuis afleggen. Uit Mexico In een officieele verklaring uit Mexico wordt gezegd, dat de Mexicaansche consul-generaal te Londen instructies heeft gekregen op MacDonald's bedreiging met af breking der diplomatieke betrekkingen, voor het geval Cummins voor de aankomst der Brit- sche diplomatieke missie het land zou worden uitgezet,/te antwoorden, dat het onmogelijk is, gezien Cummins' houding, dezen langer in het land te dulden en dat zijn uitzetting moet ge schieden. Naar verluidt, is Cummins voor een onmid dellijk vertrek uit Mexico gereed en wacht hij slechts de instructies in dezen van Londen af. weinig opgehoogd was; vervolgens begonnen de honden onder het aanheffen van een naar gehuil den grond op te krabben. Eenige oogenblikken later zagen onze lieden, een hand en eindelijk een geheel lichaam te voorschijn komen. Het was het lijk van den kleinen page, en daarnaast vond men dat van zijn meester, van mijn vader. Helaas, had men mijn vader vermoord." Arm, arm kind, sprak de kanunnik. „Mijn moeder en ik bevonden ons in de bid kapel, toen de kapelaan zich bij ons voegde. Zon der een woord te spreken over de vreeselijke ontdekking, viel hij op zijn knieen en hief den psalm De Profundis aan. „Een smartkreet mijner moeder beantwoord de den doodenzang zij had de verschrikkelijke aankondiging begrepen." „Dood", riep zij uit, „dood „Miserere mei, Deus. voegde de priester er bij. „Gedurende een minuut hielden mijn moeder en ik elkander in stomme smart omstrengeld. Weldra barstten wij in een stroom van tranen uit. en boven onze snikken uit hoorde men de stem des priesters, die de Latijnsche gebeden opzegde, en het somber gelui der klokken, welke in den omtrek den dood des graven verkondigden On ze tranen, de gebeden van den kapelaan en de doffe klank der doodklok vermengden zich met elkander en brachten er, geholpen door de kracht des geloofs, het hunne toe bij, om dc eerste uitbarstingen onzer smart te verzachten. DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Van de 135 mandaten waren er gister 83 bekend. Daarvan heefL de Z.A.P. er 37, de Natio nalisten 27, de Labourparty 18 en de Onafhan- kelijken 1. De val van de regeering van Smuts schijnt echter even zeker te zijn als zijn persoonlijke nederlaag te West-Pretoria. Onder de boven genoemde 83 zetels zijn begrepen 8, gewonnen door de Nationalisten, 8 door de Labourparty en 1 door een Onafhankelijke. Slechts 3 zijn door de Z.A.P. gewonnen zoodat tot dusverre de netto-winst van het pact 14 zetels is. Bij de ontbinding van het parlement had de regeering een meerderheid van 8 mandaten. De jongste uitslagen zijn Z.A.P. 41, Natio nalisten 33, Labour 18, Onafhankelijken 1. De Nationalisten winnen 7 zetels, Labour Mijn moeder steunde op mijn arm en zoo gin gen wij het dierbare lijk tegemoet. Die bewonde renswaardige vrouw waakte met mij bij haren betreurden echtgenoot. Op het oogenblik dat men hem in de lijkkist nederlegde, sprak mijn moeder met een woeste uitbarsting van smart „Wreek hem, Fulgence, wreek hem „Hoe, mevrouw, sprak de kapelaan met ernst en waardigheid, „wilt gij dan in die jonge ziel de heerlijke deugden van liefde en vergevings gezindheid verstikken „Mijn lijden is te zwaar," antwoordde mijn moeder, „mijn lijden is te zwaar De straf van den misdadiger is een recht, geen misdaad. Fulgence is het hoofd der familie het is zijn plicht de moordenaars zijns vaders op te sporen en uit te vinden. „Zich vervolgens tot mij wendende en mijn hand grijpende, welke zij als met geweld over het lijk mijns vaders uitgestrekt hield, sprak zij „Zweer hier bij deze geliefde overblijfselen den moordenaar niet te zullen sparen." „Ik zweer," hernam ik, „als een goede zoon L handelen, de nagedachtenis in eere te houden van hem,die niet meer bestaat. Mijn vader is op een lage wijze vermoord geworden zoo ik de moordenaar ooit mocht ontdekken, zal hem recht geschieden, recht in mijn naam, en den uwen." „Thans ben ik gerust," sprak zij. „De begrafenis had met groote plechtigheid wint 8 zetels en de Z.A.P. verliest 15 en wint 4 zetels. De netto winst voor het pact bedraagt dus 11 zetels. AMERIKA EN JAPAN. Het antwoord van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op de Japan- sche protestnöta tegen de uitsluitingsbepalingen der nieuwe immigratiewet, is in hoffelijke, doch krachtige bewoordingen vervat. Er wordt o.a. in verklaard, dat het congres volkomen het recht had, het ontwerp tot wet te verheffen en dat de uitvoerende takken der regeering geen vrijheid hebben bij het uitvoeren der bepalingen. ALLERLEI. Uit Koblenlz De door de Fransche jurisdictie in het bezette gebied veroordeelde Duitschers, die in Frankrijk worden gevangen gehouden, zijn naar gevangenissen in Rijn- landsch gebied overgebracht. Zijnerzijds heeft Duitschland de in vrijheidstelling gelast van de in Duitschland gevangen gehouden Franschen Uit. Londen De conferentie van gedele geerden der werkgevers en het bestuur van den Mijnwerkersbond hebben een nationale over eenkomst geteekend, welke voor alle Britsche kolenmijnen zal gelden tot 30 Juni 1925. Uit New-York Men meldt dat Morgans bank het crediet van 100 millioen dollar tot ondersteuning van den frankenkoers destijds aan de Fransche regeering verstrekt, met 3 maanden heeft verlengd. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag18 Juni. Voortgegaan wordt met de behandeling van de waterslaatsbegrooting. De heer Westerdijk (V. D.) acht vooral voor de groote afstanden de spoorwegtarieven te hoog. Hij wenscht van den minister de ver klaring, dat de toezegging van de rijksbijdrage voor de tramwegen in Noordelijk Groningen vari kracht zal blijven en dringt aan op een zoo spoedig-mogelijke uitvoering van de verbetering van de havenwerken te Vlissingen en Delfzijl. De heer J a n s s e n (R. K.) wenscht vluggere ontginning van de kolenterreinen in Limburg, hetzij door d.en staat of met een exploitatie overeenkomst door particulieren. De heer Sténhjiis (S. D.) klaagt over rechteloosheid van de Ncderlandsche mijn werkers. De heer Dobbelman (R. K.) dringt aan op bespoediging van bruggenbouw bij Nijmegen. De heer Polak (S. D.) oordeelt, dat vele wegen te breed worden aangelegd, waardoor geen geld overblijft voor verbetering van de andere wegen. Minister Van S w a a y zegt, dat de staats commissie in zake de organisatie van den rijks waterstaatsdienst zoo klein mogelijk is gehouden, om den arbeid te bespoedigen. Bij aanbesteding kan men builenlandsche firma's niet uitsluiten, al worden meest de Nederlandsche bevoordeeld. Heden voortzetting. TWEEDE KAMER. Vergadering Woensdag, 18 Juni. Bij de behandeling van de suppletoire oorlogs- begrooting betoogen de heeren Michielsen (R. K.) en K. ter Laan (S. D.), dat de commandanten van de huzaren te Haarlem plaats de door mijn moeder begiftige kloosters, de vazallen, die hij beschermde, de geestelijk heid der naburige steden, wie hij duizenden diensten bewezen, duizenden giften geschonken had, sloten zich bij den algemoenen rouw aan, en zoo ooit een groote toevloed van belangstel lende en meewarige vrienden, zoo de uiting eener algemeene en oprecht gemeende smart het lijden kon verzachten, zou de onze de eenige vertroos ting ontvangen hebben, die bij mogelijkheid aan gebracht had kunnen worden. „Hoezeer de smart1 mijner moeder zich ook door uiterlijke teekens vertoonde, zij verloor evenmin iets van haar diepte. Haar Gods vrucht mocht dezelve verzachten, zij was niet in staat ze te genezen...de schok, dien zij ontvan gen had, tastte de hartaderen des levens aan. Zij kwijnde weg in haar smart, zonder dat mijn teederheid er een voorbehoedmiddel tegen wist te vinden. Hoe vaak zag ik haar weenen Hoe dikwijls drukte zij mij aan haar boezem, mij ver giffenis vragende dat zij ging sterven Welk een doodstrijd, eerwaarde vader Drie jaren duurde hij De kapelaan deed vruchtelooze pogingen om mijn moeder nog aan het leven te doen hechten, vergeefs wendde zij zelve daartoe, in het belang van mij, haar kind, bovenmen- schelijke pogingen aan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1