DAGBiJlD VOOR SCHIEDAMOMSFUEKEM, mm alleen in pakjes FEU ILLETON. Het spookhuis. 9» 47ste Jaargang, Zaterdag 21 Juni 1924, N©? 13977 Bureau KOE M A RK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3™maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Kl?'-Ongevallenverzekering f 5ÜÖ bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood f 100 bij verlies van een du,imp.f Vei;!ies van cen wijsvinger; f 15bq verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of Ier ach tens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. WATERVERSPILLIiVG. De directeur van de Technische bedrijven maakt door dezen bekend,(clatjniettegenstaande zijn waarschuwing in dit blad van 14 Maart 1.1., de waterverspilling nog steeds aanhoudt. Ü|In tverband hiermede zal in het vervolg Art. 12 van de Verordening houdende .tarief en be palingen voor de levering van het water dei- Drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam onverzwakt worden toegepast en meerdere cón- trolemeters worden geplaatst. Genoemd Art. 12Aluidt als volgt De directeur heeft de bevoegdheid, wanneei hij zulks jroodig mocht oordeelen, bij de geabon- neerden, v,ten koste der drinkwaterleiding, een meter teAdoen plaatsen om liet verbruik te kun nen nagaan. Wanneer blijkt dat in een kwartaal meer meters water zijn verbruikt dan uit het abonnements bedrag naar den maatstaf aangegeven in het 2e lid van art. 4 valt af te leiden, kan voor het teveel verbruikte tegen 24 cent -j- 25% per M3 betaling worden gevorderd en bovendien meter- huur berekend worden. De Directeur. Buhenkmdseh Nieuws, FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 313 tegen 234 stemmen een socialist'sche motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet-Herriot aangenomen. ENGELAND EN MEXICO. President Obregon heef£ last gegeven de reeds genomen voorbereidende maatregelen voor de uitwijzing van den Britschen pontieken agent Cummins op te schorten. Dit besluit werd door hem genomen na een conferentie met den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Een te New-York uit Mexico ontvangen tele gram meldt, dat Cummins gisteravond per nachttrein naar de Amerikaansche grens ver trokken is. DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. In een toespraak te Bloemfontein tot een geestdriftige gestemde vergadering wees gene raal Hertzog met nadruk op de noodzakelijkheid Van samenwerking tusschen béide rassen, waar voor hij steeds gestreden heeft. Verder verklaarde hij overtuigd te zijn, dat de nationalisten en labour de voortzetting der samenwerking verlangden, ofschoon formeel het tusschen hen gesloten pact thans is afge- loopen. JAPAN EN AMERIKA. Uit welingelichte bron wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering voornemens is, niet terstond op de jongste Amerikaan'sche nota betreffende de immigratie-kwestie te antwoorden doch waarschijnlijk de bedoeling kenbaar te maken, om de kwestie te laten rusten en een gunstiger oogenblik af te wachten voor behan deling. 29 Gij hebt genoeg geleden om het lijden te kunnen stillen, genoeg geweend om de tranen van ande ren te kunnen afwisschen. Gij vraagt de monniks pij ge zult het koorkleed dragen." ,,Ik wilde weigeren, ik wierp duizend tegen werpingen op, alles vergeefs in naam van zijn geestelijk gezag, wist de ambt mij te overreden, dat God het -aldus wilde. Twee dagen later kwaamt gij te Jumiéges. De abt droeg mij op u alles te laten zien wat met de abdij in verband stond, gebouwen, landerijen en bosschen gij waart goed en voorkomend jegens mij, ik be greep dat ik op u zou kunnen vertrouwen, en toen de overste mij het bevel mededeelde, u naar Rouaan te volgen, vergezelde ik u, zoo al niet zonder een gevoel van diepe smart, dan toch zonder afkeer of angst." „Ik ben er u dankbaar voor, mijn zoon sprak de kanunnik. „Ik hoop dat de toekomst u bewijzen zal, dat de waardige abt van Jumiéges volgens de ingeving van God en voor uw eigen "welzijn gehandeld heeft. Gij hebt eene zending te vervullen, - vervul ze dus en streef niet tegen, ENGELAND. Het debat in het Lagerhuis over de moties in zake de voorkeursrechten is gisteren omstreeks middernacht geëindigd. Er waren tien resoluties ingediend, waarvan vooral de eerste vier de meeste belangstelling hadden. Het scheelde niet veel of de eerste resolutie,, waarin voorgesteld werd, gedroogde vruchten, afkomstig uit een deel van het Britsche rijk,, vrij van rechten in Engeland te laten invoeren, was aangenomen. Er stemden n.l. 272 leden vóór en 278 tegen het voorstel. Toen ook de drie volgende mo.ties verworpen waren, trok Baldwin de overige in, daar „de stemming in het Huis tegen hem was." ALLERLEI. Uil Ottowa Door het personeel der poste rijen is de algemeene staking afgekondigd, als protest tegen de nieuwe loonsvoorstellen, die vastgesteld zijn door een commissie ter her ziening der kosten van de civiele diensten. De postdiensten tusschen Ontario en Quebec zijn ontredderd. De regeering heeft aan de- directeuren der postkantoren lastgegeven de stakers door andere ambtenaren te vervangen. Te Canton is door een Chinees een bom aanslag gepleegd tegen den gouverneur-generaal van Fransch Indo-Ghina. De gouverneur bleef ongedeerd, doch drie andere personen werden gedood. Uit Hongkong. De plaatsvervangende con sul te Canton heeft een arm verloren als gevolg van den bomaanslag tegen den gouverneur-gene raal van Indo-Ghina, Merlin. Een der gewonden is overleden. Er werden bovendien nog drie Chineesche jongens gedood en twee gewond. Volgens een Exchange-telegram uit Johan nesburg, hebben de nationalisten er sinds gister avond nog twee zetels bijgekregen, zoodat de stand thans is Nationalisten 61 Z.A.P. 52 Labour 18 On afhankelijker! 1 Uit Londen. De nationale conferentie van werkgevers in de bouwvakken heelt gisteravond besloten, tegen 5 Juli een nationale uitsluiting te proclameeren. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag20 Jini. Bij de voorLzetting van het debat over naas ting van de spoorwegen ZutphenDuitsclie grens en Almelo-Duitsche grens bestrijdt de heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) het wetsontwerp, dat zijns inziens onrechtvaar dig is. De minister moet trachten tot een min nelijke schikking te komen door behoorlijke schadeloosstelling. De heer Van Braambeek (S. D.) acht naasting na 20 jaar geoorloofd, ook wanneer de exploitatie niets te wenschen laat. Hij acht de vaststelling van den naastingprijs onbillijk. De Minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y, verdedigt het ontwerp. Hij koos het moment dat de naasting niet te nadeelig is voor de aandeelhouders, maar ook niet te slecht voor den Staat. Geen bezwaar heeft hij tegen het amendement-van Voorst tot Voorst dat de naastingprijs aan het oordeel der Kamer wil voorgelegd zien. In dien geest wijzigt hij zijn voorstel. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot onteige ning van gronden voor den aanleg van een weg voor gewoon verkeer van den Haag naar Rot terdam. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp om trent de Ruilverkaveling. De heer Ament (R. Iv.) verdedigt een amen dement om de waarde van het natuurschoon niet mee te schatten bij de bepaling van de waarde van de perceelen. Voor het natuur schoon wordt elders in de wet voldoende ge zorgd. Wordt aangenomen. Het wetsontwerp is afgehandeld er zal een tweede lezing plaats hebben. Aan de orde is het wetsontwerp tot onthou ding van Rijkssubsidie aan na 6 October 1921 geopende H.B.S. en Gymnasia. De heer Van W ij n b e r g e n (R. K.) kan zijn stem aan dit ontwerp niet geven.De Grond wet verplicht uitbetaling van subsidies als aan de voorwaarden is voldaan. Hij wenschl dus een einde te maken aan de opschorting met in gang van 1 Januari 1925 voor alle scholen, die voor 28 Januari 1924 zijn opgericht. Maar af gezien daarvan eischt de billijkheid de vijf ge dupeerde scholen steun te verleenen. Deze wet heeft geen tijdelijk karakter meer alsnoodmaat- regel en dat acht spr. zeer in strijd met de wet. Minister De Visser herinnert er aan, dat twee jaar geleden dezelfde oppositie is ont staan. Spr. heeft alles gedaan wat mogelijk was om moeilijkheden te voorkomen en het ontwerp zoo snel mogelijk voorbereid. Spr. heeft de op richters geadviseerd te wachten. Het zou nu onbillijk zijn anderen, die de waarschuwing in den wind sloegen, te helpen. Het amendement-Van Wijnbergen wordt ver worpen met 41 tegen 27 stemmen. De Katho lieken stemmen voor. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag I Juli. Binnenland. DE STAKING IN TWENTE GEËINDIGD. Men seint uit Enschedé In de gisternamiddag gehouden ledenver gadering van „De Eendracht", welke door 1500 arbeiders werd bijgewoond en die duurde van half drie tot zes uur, werd in verband met de steeds stijgende werkhervatting en de aan melding voor werk door arbeiders van' buiten Enschedé en uit de Duitsclie grensplaatsen, op voorstel van het hoofdbestuur bij acclamatie besloten aan de commissie ad hoe uit de fabri kanten te berichten, dat voor wat betreft de Enschedésche fabrieken, Maandag aanstaande het werk door de stakende leden van „De Een dracht" zal worden hervat. Ook de Landelijke Federatie van Textiel arbeiders nam een gelijk besluit. Men seint uit Almelo In een gisteravond gehouden vergadering van De Eendracht is met 43 tegen 7 stemmen (23 stemmen blanco) besloten de staking aan de stoomspinnerij „Twenthe" op te heffen en het werk a.s. Maandag te hervatten. Ook te Glanerbrug, Losser en Overdinkel zijn gelijkluidende besluiten genomen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gister de Curagaosche begrooting goedgekeurd. Na aanneming hiervan heeft de Kamer verworpen een motie, door den heer van Kol ingediend bij de begrooting van koloniën, waarbij afgekeurd wordt de verdeeling van de uitgaven voor onze vloot over staats- en Indische begrooting. Kranslegging op het graf van De Rnyjer. Gistermorgen heeft commandant G. Hansen, van het Deensche oorlogsschip IJeimdal, dat thans te Amsterdan ligt, vergezeld van eenige officieren en adel/borsten en ook enkele matrozen, een krans gelegd op het graf van admiraal De Ruyter, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De officieren werden vergezeld door den Deen- schen consul. De nieuwe weg Den Haag—Rotterdam. De Tweede Kamer heeft gister zonder stem ming goedgekeurd het wetsonRverp tot ont eigening van gronden, noodig voor aanleg van den nieuwen verkeersweg den HaagRotter dam. Laat de rijken betalen Het is een argument, dat men in een of an deren vorm vaak hoort. Ook bij het voorstel tot heffing van een belasting op rijwielen is het weer geuit. Laat de fiets, het vervoermiddel van den gewonen man, vrij en belast de luxe auto's, het vervoermiddel der rijke menschen, zeide nien. Minister Colijn heeft natuurlijk vooruit ge weten, dat een automobielbelasting er beter bij de Kamer zou ingaan dan een rijwielbe lasting. Doch bij onderzoek bleek* hem, dat reeds thans voor een automobiel ter waarde van 14.000 in Den Haag 1413, te Amster dam 1416.92, te Rotterdam 1263.85 en te 's-Hertogenbosch 1261.70 aan belasting per jaar wordt betaald. Voor een automobiel van middelmatige waar de bedragen deze sommen dooreengenomen 500 a 600 per jaar. Men kan zulk een belasting niet verder op voeren zeide de Minister terecht zonder gevaar te loopen toch geen hoogere opbrengst te verkrijgen. Waaruit blijkt, dat de rijken betalen. En niet weinig ook „Kiemend bederf." Onder dit hoofdje schrijft het liberale „Han delsblad" „Naar aanleiding van liet bericht, dat in Hengelo (O.) een nieuwe notarisstandplaats wordt ingesteld is de vraag geopperd of daar niet een roomsch-katholiek notaris moet wor den benoemd. Daarvoor wordt de statistiek te hulp geroepen, die bewijst, dat de verhouding van de roomsch-katholieken tot de geheele bevolking van het arrondissement Almelo niet dezelfde is als die van het aantal R. K. notarissen mijn kind houd u overtuigd, dat gij slechts van vader veranderd zijt, door de abdij van Jumiéges voor de woning van den kanunnik van de Notre- Dame te verwisselen." „De heiligheid en verhevenheid van de pries terlijke bediening jaagt mij angst aan, eerwaarde vader 1" „Toen de .Zaligmaker de voeten van Petrus wilde wasschen, was de apostel daarover ontsteld en sprak „Heer, ga van mij, ik ben een zondig mensch Maar Christus waschte de voeten van Petrus en liet hem aan Zijne tafel aanzitten, Ook wij zijn onwaardig. Maar een der grootste bewijzen van liefde en eerbied, 't welk wij God kunnen geven, is zijne weldaden te aanvaarden, niet slechts met ootmoedigheid, maar ook met vreugde Ik zeide u Slaap gerust, rust in vrede ik herhaal het u, mijn kind. Uw hart is van een zwaren last ontheven Zoo het moge lijk was, zou ik u nog meer beminnen, wegens het onbegrensde vertrouwen dat gij in mij stelt." De grijsaard knielde naast Fulgence op het bidbankje neder en beiden herhaalden de schoo- ne gebeden der Kerk voor de zielerust der over ledenen. Toen de jongeling zijn gebed geëindigd had, sprak hij met zachte stem „De wereld verlatende, heb ik afstand gedaan van al de ijdelheden van naam en fortuin mijn verleden zij dus vergeten het moet de wereld en mijne omgeving onverschillig zijn, wie mijn vader was voor u, voor allen heet ik een voudig Fulgence ook de waardige abt van Jumiéges heeft zulks gewild." „Mijn zoon," antwoordde de kanunnik, „uwe geheimen behooren God en u toe." VII. DIZIER, Spoedig gewende Fulgence aan het gezelschap Van en den leefregel bij den kanunnik en diens zuster. Deze Pratste had van haren broeder de dramatische geschiedenis des jongelings ver nomen. Met de engelachtige goedheid en voor komendheid, Ogive zoo geheel eigen, poogde zij voor zoover dit doenlijk was, bij Fulgence de plaats eener moeder te bekleeden, terwijl telkens de kanunnik de geslagen wonden zocht te heelen door hem telkens de gelegenheid te geven het lijden van den evenmensch te verzachten, diens nood te lenigen. De abt van Jumiéges, die rijk aan ondervinding (n menschenkennis was, had goed gezien, toen hij zich overtuigd hield, dat de herinneringen des jongelings bij de kalmte en eentonigheid van het kloosterleven al het smartelijke en pijnlijke zouden behouden hebben. Meer dan eens bekende Fulgence den kanunnik, dat het verzoek zijner moeder om zijn vader te wreken, hem Lot in 't diepste zijner ziel beroerd had. Bloedige visioenen verontrustten zijne droomen dikwijls ontwaakte hij met een koud zweet bedekt, door een onduldbaar lijden verteerd, bij de gedachte dat de moordenaar in vrijheid op de aarde rondwandelde. Hij beschuldigde zich zeiven een-onwaardige zoon te zijn en aan zijn plicht jegens de menschelijke gerechtigheid te kort te schieten. Bij zulke gelegenheden wierp hij zich weenend aan de voeten van den abt, om hem zijne pijnlijke gedachten bloot te leggen, hem zijn bloedende wonden te toonen. De be koring om den moordenaar op te sporen en te straffen keerde telkens met meer hardnekkig heid terug zij hechtte zich aan hem vast, zij kleefde aan zijn vleesch. Gewis, zonder den god- delijken bijstand zou de ongelukkige bezweken zijn,als martelaar en slachtoffer van dien vreemd- soörtigen strijd tusschen zijne herinneringen, zijn eisch naar gerechtigheid en de goddelijke wet, die de vergiffenis voorschrijft. Twee dagen na zijn aankomst in de woning van den kanunnik, had Fulgence reeds bezig heden gevonden.'Alorgensvergezegeldehijmessire Le Bouteiller, eerst naar de kerk, waar hij hem m het heilig officie der mis behulpzaam was, vervolgens naar die instellingen van liefda digheid, welke in dat tijdvak zoo talrijk waren. Wordl vervolgd NIEUWE COURANT v. ROSSEI's „STER-KÖFFIE 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1