DE PHOENIX' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN QMSTMENMN* "feuilleton. Het spookhuis. Verven en Stoomen. 47st« Jaargang. Dinsdag 24 Juni L924. N<§. 13979 Bureau: KOEMARjKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3|maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5119 bij levenslange geheele invaliditeitf 201) bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bil verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vin tier. De" de „Ik kan U daarop niet beter antwoorden Bulienlandseh Nieuws. HET HERSTEL. MacDonald heeft gister in het Lagerhuis een uitgebreide verklaring afgelegd over zijn onder houd met den Franschen premier. Hij zeide, dat het besprokene zal worden medegedeeld aan de Belgische en Italiaansche premiers, en dat het geenszins de bedoeling is, een uitsluitend Britsch-Fransche overeen komst te treffen. De voorgenomen intergealüeerde conferentie zal zeer waarschijnlijk op 16 Juli te Londen bijeenkomen. Daar het zeer wenschelijk is, dat Amerika op deze conferentie vertegenwoordigd wordt, zal een uitnoodiging dienaangaande aan Washingtjn gedaan worden. In antwoord op een naderhand gestelde vraag, of ook Duitsch- land tot deze conferentie uitgenoodigd zou worden, zeide de premier, dat een eerste vereisch- te is, dat de geallieerden het eens zijn betreffende de voorbereiding der uitvoering van het rapport Dawes, hetwelk volgens haar oordeel Duitsch- landV.ekere verplichtingen oplegt, welke vallen buiten die welke in het verdrag van Versailles vervat zijn. De geallieerden moeten de beste manier overwegen, waarop Duitscbland tot een goed gezind deelgenoot kan worden gemaakt bij het uitvoeren dezer verplichtingen. De taak van de Londensche conferentie is vervolgde MacDonald, de behandeling van het Dawes-rapport, en zoodra het apparaat voor de uitvoering van dit rapport in actieve werking is, kunnen de geallieerden overgaan tot de be spreking van de andere daarbuiten staande kwesties, w.o. die der intergeallieerde schulden, hoewel deze kwestie niet met de uitvdering van het Dawes-rapport vereenigd zal worden. De vraag, welk aandeel de verschillende geallieerden in de Duitsche betalingen zullen hebben, wordt niet weer te berde gebracht. Met de dominons zal over alle aangelegenheden ten volle over leg worden gepleegd. De Fransche premier Herriot is gisteravond te Brussel aangekomen. Heden zou de conferen tie tusschen hem en de Belgische ministers Theunis en Hijmans plaats hebben. Terwijl er geen waarschijnlijkheid bestaat, dat de V. S. zullen afwijken van hun politiek van niet formeele samenwerking aan de be sprekingen in Europa, verluidt, dat Amerika verwacht op de een of andere wijze vertegen woordigd te zijn op een conferentie alsU6 Juli te Londen zal worden gehouden. De „graad" van Amerika's vertegenwoordiging kan niet vastgesteld worden, voordat het doel en het programma meer definitief bekend zijn. Een interessante samenloop van omstandig heden is dat de conferentie waarschijnlijk op denzelfden tijd gehouden zal worden, als Hughes maanden geleden vaststelde voor zijn bezoek aan Londen met vertegenwoordigers der Ver- eeniging van Amerikaansche balieleden. dan met te zeggen, dat ik bij den senaat een interpellatie indien over die kwestie. Ik ver wacht, dat de heer Herriot die zich bij de kwestie van de decreet-wetten zoo angstvallig betoonde voor de rechten van het parlement, de zaken niet zal overhaasten en eerst een beslissing zal nemen, na het parlement geraadpleegd te hebben. Wat den grond van de kwestie betreft, ver klaar ik, die zelf de belangrijkheid van het ge zantschap te Rome ken, dat het een zeer zware fout zou zijn, zoowel voor onze buitenlandsche politiek, als ten aanzien van de binnenlandsche om met het Vaticaan te breken en dat die fout de meest ernstige-gevolgen zou kunnen hebben. De meening van het Vaticaan heeft een ont zaglijk gewicht bij alle internationale beraad slagingen. Het is dus van belang, dat het Vati caan ingelicht is omtrent onze bedoelingen en op de hoogte van de gewettigdheid van ons optreden. Het zou gemakkelijk zijn, al het kwaad aan te toonen, dat onze afwezigheid en het vrijlaten van het terrein aan onze tegenstanders en mede dingers gehad heeft. Er is vooral een patrimo nium, dat wij naijverig moeten bewaren, het patrimonium, dat in den loop der eeuwen overal in de wereld werd verworven door onze religieuze instellingen. Men moet er zich geen illusie over maken zoo men geen gevolg geeft aan de au- thorisatieverzoeken van de meest belangrijke missie-congregaties en zoo men het contact niet, den H. Stoel verliest, zullen onze Fransche geestelijken, eer het tien jaar verder is, hun plaats hebben moeten afstaan aan de Italiaan sche, Duitsche en Amerikaansche mededinging, die door hun gouvernementen zeer gesteund worden." De heer Jonnart, zei nog, dat hij zich nog niet met den heer Briapd had kunnen onder houden over de kwestie, doch dat hij verwacht, dat evenals voorheen de heeren Briand en Poincaré het gezantschap zullen verdedigen. het huis alles kort en klein was geslagen. Ook uit andere deelen van Italië komen be richten binnen van fascistische gewelddaden. Filipelli, de gearresteerde directeur van de „Corriere Italiano" is een hongerstaking be gonnen. ZUID-AFRIK A Smuts heeft gister het ontslag van zijn kabinet ingediend. De gouverneur verzocht Hertzog eeri, nieuwe regeering te vormen. ALBANIË. Volgens de laatste telegrammen uit Belgrado heeft de Albaneesche regeering groote moeite zich te handhaven- Men meent, dat Fan Noli zal aftreden en dat een militaire dictatuur zal wor den ingesteld. ENGELAND EN MEXICO. De Britsche diplomatieke agent in Mexico is naar Londen vertrokken. Bij zijn vertrek viel geen enkel incident of demonstratie van de zijcfe der Mexicanen voor. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Duitsche rijksdag kwam heden weer bijeen. Op de agenda staan 18 punten. Terwijl de ratifi catie van de handelsovereenkomsten met Li- tauen, Estland en Polen vermoedelijk weinig tijd zal vergen, zullen de interpellaties van nationaal-socialisten, communisten en sociaal democraten over de amnestie voor politieke gevangenen wel heel wat stof opwerpen. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Uit Parijs verneemt de „Msb." Marcel Hutin van de „Echo de Paris" heeft den heer Jonnart gevraagd, wat hij dacht, over het plan tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan De heer Jonnart, die tot kort geleden de Fransche gezant ten Vaticane was, antwoord- 31 In den beginne kwam de jonge vrouw van tijd tot tijd een geheelen dag, later kwam zij geregeld, soms veertien achtereenvolgende dagen bij hare oude/kennis en eenige vriendin. Isabeap ondervroeg haar nooit, maar zij zag hoe haar gelaat steeds bleeker werd en hare wangen meer en meer invielenmeermalen gebeurde het, dat zij stille tranen langs het aan gezicht der arme moeder vloeien zag. De influisteringen van Jacquet hadden hare vruchten gedragen. Na vruchtelooze pogingen te hebben aangewend om aan de bekoring te wederstaan de door Jacquet aanbevolen vrienden in den Gekroonden Beker op een afstand te houden, begaf hij zich op zekeren avond naar de gevaarlijke plaats. Hij vroeg naar den hem door Jacquet aanbevolen persoon en had met hem een langdurig en geheimzinnig onderhoud toen hij de door rook en damp verpeste herberg kamer verliet, had een trek van woesten over moed de soort van besluiteloosheid vervangen, die bij het binnentreden der herberg op zijn gelaat afgedrukt stond. Zijne voorstelling aan het overige van het gezelschap duurde niet lang. De geheele plech- RUMOERIG ITALIË. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn te Turijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Benden fascisten trokken door de straten, dron gen de restaurants binnen en joegen den aan wezige bezoekers schrik aan. Tevens ranselden zij vele vreedzame burgers af, met het gevolg, dat een twintigtal min of meer ernstig gewond in, de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Een andere bende fascisten trachtte het bureau van het blad „Stampa" binnen te drin gen, doch zij werden door militairen terugge slagen- Daarna trokken de fascisten naar de villa van het parlementslid Frassati, den eige naar van de „Stampa." Deze was afwezig, doch zijn zoons verdedigden zich dapper tegen de fascisten. Zij wisten één hunner te ontwapenen en de overige aanvallers te verjagen, nadat in ALLERLEI. Uit Dusseldorp In het bezette gebied zijn in de laatste dagen opnieuw een aantal huis zoekingen gedaan in de bureaux van nationa listische organisaties. Veertig arrestaties werden verricht en tal van documenten in beslag ge nomen, welke betrekking hadden op de activi teit van de geheime nationalistische organisaties. Uit Wiesbaden Bij de Duitsche autori teiten te Wiesbaden is een mededeeling van de Rijnlandcommissie ontvangen waarin wordt gezegd, dat de geallieerde autoriteiten niet langei bezwaar maken tegen de ambtsaanvaarding van den regeeringspresident Haenisch. Deze zal nu binnenkort van Frankfort naar Wies- baden gaan om zich definitief in het bezette gebied te installeeren. Uit Cairo De koning en het hof van Egyp te zijn gistermorgen naar Alexandrië vertrokken, waarheen de zetel der regeering zal worden verplaatst, zoodra de huidige parlementaire zitting is afgeloopen. Het reeds vaak uitgestelde bezoek van den Egyptischen premier Zaghloel Pasja aan Europa is thans voorloopig vastgesteld op 5 Juli a.s. Uit Hongkong: Zaterdag is in de rivier het lijk van een Anamiet gevonden, die, naar men gelooft, de pleger i« van den bomaanslag tijdens het banket van de Fransche kolonie te ^Canton. Uit Genève Van welingelichte zijde alhier wordt met betrekking tot het zenden van een officieeleD toehoorder der sovjet-regeering naar den Volkenbond bevestigd, dat het initiatief daartoe niet van den Bond doch vanEngeland is uitgegaan. Uit Kaapstad De Nationalisten zijn voor nemens, den prins van Wales uit te noodigen zijn uitgesteld bezoek aan Zuid-Afrika zoo spoedig mogelijk te bepalen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat tusschen Hongarije en Zwitserland een arbitrageverdrag gesloten is. Ingeval de beide landen zich niet kunnen verstaan over den persoon van een aan te wijzen arbiter, zal deze worden aangewezen door de Koningin van Nederland. Uit Berlijn Von Hoesch, de Duitsche arn- Telef. 15. tigheid bepaalde zich tot het ledigen van eenige kannen appelwijn en gerstenbier, tot het wisselen van eenige ordewoorden en het onderrichten van den nieuweling in de bijzondere teekens, die dienen moesten om de leden der vereeni- ging in alle omstandigheden te onderkennen. De partijgangers spraken zoo geducht den beker aan en dronken zooveel en zoolang op de ge zondheid van den nieuwen broeder en den bloei der vereeniging, dat Donat zwierend en draaiend naar zijne woning terugkeerde, onder het luid keels aanheffen van een woest drinklied. Toen hij het spookhuis naderde, liet hij on willekeurig de stem zakken zooveel besef had hij toeh nog, dat hij eene soort van schaamte gevoelde misschien vreesde hij Dizier wakker te maken. Gedurende acht dagen was hij iederen avond afwezig toen op den negenden dag het uur van het avondmaal naderde, haalde hij eenig geld uit zijn zak, legde het op de tafel neder en sprak op norschen toon tot Huguette „Ik heb honger haal mij een stuk spek, schuimend gerstenbier en een versch brood." De jonge vrouw nam drie der geldstukken en maakte zich gereed om te vertrekken. „Kom, Dizier," sprak zij zacht. Donat stond met eene driftige beweging van zij n stoel op. „Het kind blijft hier," sprak hij, „ik ziehet zoo zelden en bemin hek minstens evenveel als «ij-" „Ik ga niet uit," antwoordde Huguette. „Wat vreest gij „Ik vrees dat ge het mij ontneemt," hernam zij bijna fluisterend. „Ik heb er reeds aan gedacht," klonk het met doffe stem. „Mijn vrees is dus niet ongegrond, Donat." „Maar ik heb het niet gedaan „Dat is waar, maar wie waarborgt mij „En ik ben niet van plan het ooit te doen," voegde de gewezen wifdstrooper er bij. Huguette's stem werd merkelijk verzacht. „Vreesdet gij mij verdriet aan te doen „Ik wil, dat Dizier gelukkig zij, ziedaar alles, ik laat hem dus aan u over. maar onthoud het wel, alleen onder de voorwaarde, dat gij hem niet van mij verwijderd houdt." De jonge vrouw begreep, dat haar man op recht was in zijne verklaring, en voor hetoogen- blik althans gerust gesteld omtrent het lot van haar kind, verliet zij de woning. Gedureude hare afwezigheid reikte Donat het kind een gedeelte van het geld over, lietwalk op de tafel lag. „Dat is voor u, Dizier koop er speelgoed cn mooie kleederen voor, jongen." Dizier glimlachte en verborg het geld in een hoek van 't vertrek. Een half uur later was Huguette terugge keerd. Zij plaatste voor haar man het medegebra chte em.Verz. bank te Schiedam bassacfeur te Parijs, is te Berlijn aangekomen om de Duitsche regeering verslag uit te brengen van zijn indrukken in zake de politiek der nieuwe Fransche regeering. Uit Parijs: Generaal Dupont, die op het oogenblik bij het Poolschc leger is gedetacheerd, is benoemd tot opvolger van gemaal Nol let in de commissie van controle. Uit Berlijn Volgens de bladen is de vroe gere generaal van den Rijksweer Von Lossow te Miinchen teruggekeerd. Uit Berlijn De bladen melden uit Spanje dat Primo de Rivera naar Melilla is vertrokken. Biimenland. Het Twentscke stakingsmotief. „De Gelderlander" schrijft hierover nog „Het gaat den heer Stenhuis als Ludendorff alle slagen gewonnen (op papier) en den oorlog verloren Alle overwinningsbulletins ten spijt, is „De Eendracht" over de geheele lijn geslagen. Zooqls voorzien en voorspeld was. Dat was, geen stakiqgsinotiefde poging om de confessioneele organisatie te vernietigen en alle arbeiders naar de „eenig betrouwbare" revolutionnaire vakorganisatie te brengen dat was een spel voor de leiders, waarvan de arbeiders zich op den duur moesten afkeeren. Men staakt slechts om werkelijke en aanmerkelijke ver betering in de arbeidsvoorwaarden, niet voor de heerschappij eener vakorganisatie. En voor de verbetering der arbeidsvoorwaarden, daar voor behoefde deze staking, die al 'n half jaar had geduurd, toen de onzen ze beëindigden, niet te worden voortgezet. „De Eendracht" had 100 overuren toegestaan en op 130 dreef zij de staking door. Op den duur moest het gezond verstand der arbeiders zich daartegen verzetten. En nu is zoo lang mogelijk getracht, om het volk onder de hypnose van onware berichten te houden. Al luidruchtiger werden de over winningsbulletins en de werkwilligen,' die bij duizenden de fabrieken binnengingen,heet ten onbekwamen, oude, versleten lui, schorre morrie, publieke vrouwen enz. Maar ondanks alles waren er in deze week al meer arbeiders aan het werk, dan in staking. En op den laatsten dag vóór het einde der staking spot „Het Volk" nog over een „pam- flettenregen met ontslag," daarbij doelende op de ontslagbrieven, welke deze week zijn rondgestuurd. Maar wie onderhoudt de slachtoffers? Deze staking was een avontuur der socialistische vakorganisatie tegen de katho lieke, een avontuur om de macht en de alleen heerschappij. Het verheugt ons, dat dit avon tuur is mislukt, is geëindigd met een volkomen nederlaag der socialisten, terwijl de katholieke vakorganisatie op het eind der vorige week haar balans opmakende van October 1923 tot 14 Juni 1924, een winst mocht coastateeren van 647 leden. Die cijfers zullen nog wel méér ver anderen ten gunste der christelijke organisatie, want duidelijker dan in Enschedé kon er wel niet gedemonstreerd dat het lot der arbeiders in handen der socialistische leiders niet veilig is." De krachtpatsers. Lang behoeven we niet te wachten. Welken kant het driemanschap Albarda-Kleerekoper- Stenhuis uit wil, blijkt uit het hoofdartikel in spek benevens een kan gerstenbier, waarua zij aan den anderen kant der tafel twee borden melk met zwart brood gereedmaakte. Donat volgde met de grootste opmerkzaam heid de bewegingen zijner vrouw. „Uw maal is gereed, begin dus, Donat," zeide Huguefcte. Vervolgens zette zij het kind in haar nabijheid neder, gaf het 't brood met melk en nam ver volgens het hare. „Wat beteekent dat, vroeg Donat. „Ik begrijp uwe vraag niet," sprak Huguette. „Waarom eet gij zwart brood en gebruikt gij zure melk, als er goed gezouten spek en bier op de tafel is „Diezier en ik gebruiken iederen dag hetzelfde als "avondmaal," antwoordde Huguette bedaard. „Maar vroeger waren er geene levensmiddelen in huis en was mijn zak ledig Thans is dat anders er is meer dan gepoeg voor ons drieën, gij zult dus mede eten." „Verschoon mij," sprak Huguette, „en dring er niet langer op aan." „De reden Ik wil de reden weten, waarom gij deze spijs en dezen drank niet aan wilt raken!" „Mijn zoon en ik zijn arm," sprak Huguette.- „Mijn handwerk brengt niet veel op, hoewel me juffrouw Ogive mij milder betaalt,dan de andere werksters." Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT li 111YT1 f ft O ïvil 17 01*12 AG 17(111 VfJ ïlfi17T Ylft Al*4® "f ("C !v>! ITOn 15 AC «ren» aIIt at» n AH at> vrinn/vn T\ 1 i 1 1 1 a rv li 1 i t i 1 m II B^IIIJfMi;illlllllllWIMipijlJW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1