DE PHOENIX' Verven en Stoomen DAGBLAD WO OMSGHtEDAM EN FEU I L L eTo^ Het spookhuis. 47s*e Jaargang; Vrijdag 27|Juni 1924, 13982 Bureau: KOEMARjjKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3£maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 580 bij levenslange geheele Invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of ooq f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een f s rt n;t mn «n.«n onr<ni.im ri.i.—'*i tiii. verlies van eiken anderen vinger.Qe verzekering wordt gewaarborgd door de Hol?AlgemVerz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij ol krachtens wetten of verordeningen vqoï geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDDEinvE:jr Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Juni 1924 het verzoek van lo. J. T. V. d. PAS om vergunning tot op richting van een banketbakkerij in het pand St. Liduinastraat no. 34, kadaster Sectie M. no. 1525, met een electromotor van 1 P.K., drijven de een amandelpers- een eierklop- I en een ijs machine 2o. F. G. VAN TIENEN om vergunning tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Singel no. 216, kadaster Sectie I No. 412, met' een heeteluchtoven ter vervanging van een spaanderoven en 3 electromotoren van resp. 1, 1/2 en 1/t P.K., drijvende een deeg-, een amandel- en een speculaasmachine en 3o. J. D. HULSMANN om vergunning tot uitbreiding van zijn rijwielfabriek in het pand Hagastraat no. 69, kadaster Sectie L. Nos. 647, 635 en 1628, met een electromotor rvaiiM P.K. ter vervanging van den bestaander electromotor van 15 P.K. en door bijplaatsing, verplaatsing en wegneming van diverse werktui gen, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 27 Juni 1924. Bulteniandseli Nieuws, VERKLARINGEN VAN HERRIOT. In den Franschen Senaat verklaarde gister Lucien Hubert, dat liet noodig is, dat de regee- ring aan het land geruststellende ophelderingen verstrekt over de besprekingen, op Chequers en te Brussel. Hij stelde een reeks vragen, over de actueele vraagstukkendrukte zijn genoegen uit over de hartelijkheid der besprekingen en besloot dat Frankrijk in geenerlei transactie kori toestemmen over de schadevergoeding en de veiligheid, waar zijn bestaan van afhangt. Herriot las daarop een verklaring voor, waarin hij zijn vertrouwen uitsprak in de aanvaar ding van het verslag der deskundigen. De Ge allieerden zullen moeten bewerken, dat hun schuldvordering op Duitschland cominercieele waarde krijgt. Er is nooit sprake van geweest om de vrijheid van Frankrijk en België in zake de bezetting van de Roer op te geven. MacDonald heeft bevestigd, dat voor het geval, dat Duitsch land tekort zou kómen in de uitvoering van het plan, Dawes, Engeland, als garant van de over eenkomst zich plechtig verbinden zou om zich aan de zijde der Geallieerden te scharen. Wij zullen de procedure voor het geval van een Duitsche tekortkoming moeten overwegen, zeide Herriot. De besprekingen moesten ook loopen over de medewerking van Engeland tot de hand having van den vrede en de beveiliging van Frankrijk tegen een Duitschen aanval. Ik zou de veiligeid, die ons door het verdrag verzekerd is, niet hebben kunnen opgeven. De veiligheids voorwaarden in het gebied, dat aan de Fransch- Belgische regie onderworpen is, zullen aan de 34 Het kleine gelaat in zijn handen verborgen, bad Dizier opnieuwvervolgens maakte hijhet kruisteeken en stond op, door zijn moeder ge volgd, die voor het eerst sedert langen tijd haar wangen van een zeker geluk voelds gloeien. Een half uur later trad Huguette de woning van den kanunnik binnen. Ogive wachtte haar naast haar op de tafel lag een rol stof, even zacht op het gevoel als schoon voor het oog. „Dat is voor u en voor Dizier," sprak de zus ter van den kanuunik, „daarenboven wilde ik uw kind een afleiding en een genoegen bezorgen hij moet met mij medegaan om de bibliotheek en de zaal der klerken te bezoeken." Nauwelijks had Dizier den drempel overschre den, of hij liet een kreet van vreugde en be wondering hooren. Door zijn vroegtijdige ont wikkeling geleid, scheen hij een groot vermaak te scheppen in den arbeid der schilders, die de figuren met purper en azuur bemaalden. Een plotselinge gedachte welde in het hoofd van den schranderen knaap op hetgeen hij een half uur tevoren pan God gevraagd had, met hetgeen hij thans zag in verband brengende, sprak hij: militaire deskundigen onderworpen worden. Opdat Europa in vrede zou kunnen adem halen, moet Duitschland ontwapend zijn. Ver klaringen en beloften zijn niet voldoende. De volstrekte eensgezindheid tusschen MacDonald en mij in dit opzicht heeft geleidtot deverzending van een gemeenschappelijke nota aan Duitsch land. De Belgen hebben zich verheugd over dit gemeenschappelijke besluit, zoodra het gevallen was, want wij streven er naar het eenheidsfront te herstellen. Ik heb Thennis en Hijmans op de hoogte gebracht van de besprekingen van Chequers. Zij verklaarden er zich geheel mee eens. Er zijn geen moeilijkheden gerezen. Voor Duitschland zou het oogenblik slecht gekozen zijn om een nieuwe wijze van onder handelen te zoeken. Het is zijn belang om zoo spoedig mogelijk de maatregelen te treffen tot uitvoering van het plan-Dawes, dat de inter- gealüeerde conferentie van Londen noodig maakt. Toen de kwestie door Herriot opgeworpen werd, stemde MacDonald er in toe, de bespre king der intergeallieerde schulden zonder uitstel te hervatten. Herriot wees daarbij op den on- gunstigen toestand waarin Frankrijk zon ver- keeren, indien er geen rechtvaardige oplossing dezer kwestie gevonden werd. Herriot heeft zich niet door definitieve over eenkomsten gebonden en de rechten van het parlement voorbehouden. Wij hebben gezegd, dat zoodra Duitschland de voorschriften van het verdrag van Versailles nagekomen zou hebben, het enkel aaU dat land zou liggen om tot den Volkenbond toe te treden. Wij zijn liet eens geworden oin te zeggen, dat Duitschland, indien liet zich loyaal gedraagt niet lastig gevallen zou worden maar dat het niet gespaard zal worden indien het niet loyaal is. In de onderhandelingen, die nu begonnen zijn en later zullen worden voortgezet zullen wij stellig niet dulden, dat Frankrijk benadeeld wordt. De verklaring van Herriot werd algemeen toegejuicht. In antwoord op de vragen van Klotz heeft Herriot onder luide toejuichingen van links in de Kamer dezelfde verklaring afgelegd als in den Senaat. Hij voegde er aan toe, telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de Vereenigde Staten op de conferentie te Londen zullen ver tegenwoordigd zijn, officieel voor de aangelegen heden, die hun rechtstreeks aangaan, en officieus voor de overige aangelegenheden. De beslissin gen der conferentie zullen eerst van kracht wor den wanneer zij door de Kamer zullen zijn ge ratificeerd. HERRIOT EN DE VOLKENBOND. Het heden verschijnende weekblad „The New Leader" bevat een speciaal verslag van een bijzonder belangwekkend interview, hetwelk de bekende pacifist Norman Angell heeft gehad met den Franschen premier Herriot, waaraan wij het volgende ontleenen. „Herriot maakte allereers| eemge opmer kingen omtrent zijn jongste gesprek met Mac Donald, in wien hij naar hij zeide ter stond iemand zag, met wien hij kon samen werken. Nadat Norman Angell had gevraagd, hoe naar H'erriot's meening het kind „Vrede",dat nog in de wieg ligt, kan worden groot gebracht, verklaarde de Fransche premier„Laten wij thans het Fransch-Duitsclie conflict onder de oogen zien. U kent de geschiedenis van ons zoeken naar den een of anderen veiligheids waarborg. Bij het sluiten van den vrede wer den ons Engelsch-Amerikaansche waarborgen beloofd. weet wat er gebeurde. Wij ontvingen die waarborgen niet. Nu wenscht u te weten, krachtens welke begin selen wij zullen doorgaan met ons zoeken naar veiligheid. Ik antwoord het beginsel van den Volken bond. Overeenkomstig de art 10, 13 en 21 van het hondsstatuut stellen wij voor, dat de ge allieerden een verdrag van wederzijdsche hulp verleening aangaan, om dan, nadat zekere bestaande moeilijkheden uit den weg zijn ge ruimd, Duitschland aan te bieden mede-partij van dat verdrag te worden en dat land zoowel' de voordeelen als de nadeelen van dat verdrag aan te h eden Norman Angell ze;de, dat hij deze oplossmg en eenvoud'ge verklaring u'terst verbaing- wekkend vond, en hij vroeg of Herriot enkel bedoelde, dat Duitschland lid van den Volken hond zou worden Hierop antwoordde Herriot„Mijne verkla ring verbaast u Ik zal u thans iets mededeelen, dat uwe verbazing nog zal doen toenemen. Zelfs generaal Noliet, de bui dire minister van Oorlog, is bereid in principe te aanvaarden, dat Duitschland in het pact wordt opgenomen. Ik wenschte dienaangaande volkomen klaar heid en toen ik onder weg was naar Engeland en van Parijs met Noliet in den trein zat, legde ik dezen verschillende punten van besprekingen voor. Ik stelde hem categorisch de vraag, of hij Duitschland in het pact van wederkeerige hulp wenschte op te nemen en Noliet stemde daarmede volkomen in. DUITSQHLAND EN DE VOLKENBOND. De sociaal-democratische Rijksdagrractie heeft aan de regeering gevraagd of zij bereid is een verzoek tot opneming in den Volkenbond nog vóór 1 September van dit jaar in te dienen. DE ACHT-URENDAG. In de zitting van gister der Internationale Arbeidsconferentie wees Mgr. Nolens (Nederland) met klem op het belang van samenwerking der landen tot ratificatie der Conventie van Wash ington in zake den 8-urendag. Spr. acjrtte het werk der conferentie anders onvruchtbaar. Het geldt hier nu of nooit, besloot hij. SPANJE EN MAROKKO. Het vonnis van den Hoogen Krijgsraad te Madrid in het proces tegen generaal Berenguer luidt, (fut de hoofdbeklaagde, wegens het ver oorzaken van schade bij krijgsoperaties, geen fleel meer mag uitmaken van het beroeps- personeel van het leger. Hij zal derhalve naar de reserve overgaan. Zooals gemeld, werd gene raal Navarro vrijgesproken daar hij op orders van generaal Berenguer had gehandeld. Volgens een bericht uit Madrid, verklaarde Primo de Rivera, dat hij begin Juli naar Marokko zou vertrekken en daar zoolang zou blijven totdat een definitief besluit omtrent de oplos sing van de kwesties daar genomen zou kunnen worden. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie van de Kleine Entente zal tusschen 10 en 15 Juli te Praag bijeenkomen. Het staat thans vast, dat ook de Bessarabische kwestie ter sprake zal komen. IN HET BEZETTE GEBIED. Op voorstel van den Franschen Hoogen Commissaris heeft de Hooge Rijnland-commissie aan 30000 personen toegestaan naar het bezette gebied terug te keeren. Reeds vroeger is aan eenzelfde getal toegestaan terug te keeren. Verdere intrekkingen van uitwijzingen zullen binnen korten tijd volgen. Analoge maatregelen zijn genomen voor de Belgische zone, op voorstel van den Belgischen Hoogen Commissaris. Telef. 15. „Zooeven zeide ik in de kerk aan de Heilige Maagd, dat ik 't schilderen van heiligenbeelden op de vensters der kerk wenschte te leeren, op dat die schoone heiligen- en engelenfiguren mij eenmaal in den hemel mochten opnemen, maar schoon vind ik het de bladeren der missalen te beschilderen. De goede kanunnik zeide mij, dat ik een gunst mocht verzoeken, welnu, ik wenschte schilder te worden." „Blijf dan hier," sprak Fulgence met zachte stem „En mijn moeder dan?" vroeg Dizier. „Gij zult haar troosten en eenmaal haar steun zijn," voegde Ogive er bij. Een uur later drukte Huguette Ogive's blan ke handen aan haar lippen. „God kan niet willen dat ik nog lang op deze wereld lijden zal," zeide zij, „thans zal ik rustig stervenmijn kind bevindt zich in veilige han den." HOOFDSTUK VIII. Monseigneur Karei van Normandie. In de groote zaal van de woning des kanunniks bevonden zich rondom een groote tafel messire Le Bouteiller, wiens eerwaardig hoofd nog die per naar de borst neigde dan eertijdsen Ogive, bleeker dan ooit, maar waardiger nog, want de laatste bekoorlijkheden der jeugd waren van haar gejaat verdwenen om plaats re maken voor den ernst van den rijperen leeftijd- De kanunnik had juist een brief geschreven en legde zijn pen neder de onvermoeibare naald van Ogive be woog zich in de plooien eener dikke en warme stof, voor de oude Isabeau bestemd, terwijl zij van tijd Lot tijd haar blik liet rusten op 'n bjond- lokkig kind, dat de nette kleeding van den scho lier droeg. Dizier, over een hoek gebogen, leerde met ijver de hem aangewezen les hij is er op gesteld door den ouden kanunnik geprezen te worden, wanneer deze hem de verzen van Vir- gilius zal doen opzeggen, Op eenigen afstand is Fulgence bezig met het maken van aanteekenin- gen en het samenstellen eener theologische ver handeling, die zijn geest en zijn godsdienstig gemoed tevens aan het licht zal doen treden. Fulgence is niet meer de zwakke, aankomende jongeling van vroeger, de tijd heeft al de perso nen onzer geschiedenis eenige jaren ouder ge maakt, de beschermeling van den kanunnik heeft de verschillende graden van het priesterschap reeds achter zich. Zijn geleerdheid en niet min der zijn onuitputtelijke liefdadigheid, gevoegd bij een hoogst beminnelijk karakter, heeft hem zoo populair gemaakt, dat, toen er een kanunnik plaats vacant kwam, zijn oude vriend die voor hem aanvroeg wel beweerde Fulgence eed zoo hooge waardigheid niet te verdienen, maar het kapittel koos hem met algemeene stemmen en op het oogenblik dat hij zijn verhandeling over de barmhartigheid schreef, was hij de colle- DE CRISIS IN ITALIË. De Senaat heeft gister een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. ALLERLEI. Uit Lissabon. Na een stormachtige zitting, nam de kamer een voorstel aan, om amnestie te verleenen aan de gevangen aviateurs, die zich schuldig hebben gemaakt aan muiterij. 31 leden stemden voor de motie, 30 tegen. De regeering had zich tegen de motie verklaard Uit Londen De arbeiders in de Engelsche bouwvakken hebben de voorgestelde conferentie met den hond van werkgevers geweigerd tenzij deze het door hen genomen besluit tot algemeene uitsluiting op 5 Juli a.s. onvoorwaardelijk intrekken. Beide partijen zullen heden afzon derlijk met den minister van Arbeid confereeren. Uit PraagDe Joegoslavische minister van Financiën zal eerlang naar Berlijn gaan, om met de Duitsche regeering besprekingen te houden over de reparatie-betalingen aan Joego slavië, waarhij zich den laatsten tijd stagnatie heeft voorgedaan. Uit Genève In een zitting van den Zwit- serschen Bondsraad heeft Motta medegedeeld, dat de Zwitsersche gezant te Parijs door Herriot is ontvangen. Deze heeft hem de verklaring gegeven, dat hij de Fransch-Zwitsersche zone kwestie persoonlijk zal bestudeeren en dat hij al het mogelijke zal doen wat leiden kan tot overeenstemming tusschen heide landen. Ui t New York. De Democratische conventie heeft Horeston, een lid van het kabinet-Wilson, en senator Ratston (Indiana) benoemd tot can- didaten voor het presidentschap, Uit BerlijnHet bestuur van de sociaal democratische partij doet in een manifest een beroep op alle democratisch en socialistisch denkende elementen in Europa, om samen te werken voor de doorvoering van het Dawes- rapport. Stateu-GenfFaai. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 26 Juni. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van arbeid, handel en nijverheid bepleit de heer Jansen (R. K.) de belangen van de vleeschkeuringsdiensten van Limhurgsche ge meenten. De heer Slotemakerde Bruine (C. H.) ga, de gelijke van dengene, aan wien de abt van Jumiéges eten jongeling had aanbevolen. Wat zijn vriend en leidsman voorzien had, was gebeurd. Fulgence had zich zeiven als over- gestort in een- grenzenlooze liefdadigheid hij leefde geheel voor zijn arme, ongelukkige na- tuurgenooten.Hij vergat, vernietigde zich zeiven, om slechts te leven voor de beoefening dier hemelsche deugd. Geen wonder dus dat de ka nunnik Le Bouteiller de geheele teederheid zijner gevoelige ziel op den jeugdigen priester had over gebracht. Fulgence was het kind zijns harten, hij deed in die door tallooze wonden verscheurde ziel de verheven deugd der zelfverloochening ontkiemen, hij had het geschokt gemoed der zielevrede teruggegeven. De grievende en pijn lijke herinnering van den tragischen dood zijns vaders werd langzamerhand op den achtergrond o-edrongen en verloor haar scherpte, verzacht door zijn overge\ing aan den goddelijken wik Sedert hij de treden van het altaar heklommen had en met eigen hand het goddelijk Offerlam mocht opdragen, had Fulgence hij voortduring voor den vrede en de ziel ernst zijner welbeminden. Wat de oude kanunnik voor Fulgence gedaan had, deed deze weder voor Dizier bewonderens waardige ketenvan de Christelijke liefdadigheid welks eerste schade) zich aan den Calvarieberg vasthecht, welks laatste tot in den hemel reiken zal. (Wordt vervolgd) IEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1