Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bestrijdt het betoog van den heer Stenhuis Hij verwerpt de medezeggingschap in ondernemingen omdat alleen eigenaren de verantwoordelijkheid en de risico dragen- Spr. acht het thans door de arbeiders bereikte economisch niet te handhaven. Hij bepleit de sfeer van vertrouwen tusschen werkgevers en werknemers voor het slagen van den national®! opbouw. De heer H a a z e v o e t (R. K.) maakt eenige practische opmerkingen over verschillende pun ten. Hij meent, dat voor medezeggenschap de tijd nog niet rijp is en dat nog niet te bereiken is wat de heer Stenhuis wil. Het is jammer, dat dit vraagstuk verpolitiekt is. Het is zoo oud als de vakbeweging en het gaat niet aan het thans als iets nieuws te beschouwen. Spr. breekt zijn rede af. De voorzitter stelt voor, morgen de wijziging van de Lager Onderwijswet en de leer plichtwet te behandelen, waartegen de heeren S lingen't erg (V. D.) en De Z e e u w (S. D.) zich verzetten- Het voorstel van den voorzitter wordt aange nomen met 19 tegen 11 stemmen. De behandeling van de arbeidsbegrooting wordt voortgezet. De heer H a a z ev o et (R. K.) moet de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie één dei- slechtste noemen van de medezeggenschap. Hij heeft zich daar altijd tegen verklaard. Spr. betreurt het dat de heer Stenhuis door zijn optreden in deze aangelegenheid het wan trouwen der werkgevers aanwakkert en de zaak dus bederft, en het vraagstuk heeft gebracht in een sfeer waarin samenwerking nfet spr. en de zijnen onmogelijk is. Met den heer Wittert van Hoogland is spr. het niet eens ten aanzien van de plaats die de vakvereenigingen moeten inne men ten opzichte van de sociale verzekering.De vakvereeniging is een vredes-instituut en dat moet ze blijven en daardoor heeft zij den t endenz om leiding te geven ook bij de sociale heiver» mingen. Ten slotte stelt hij vragen over het Kindertoe slagfonds. Verleden jaar is gezegd dat er een wetsontwerp gereed lag. Thans heeft de Min. verklaard dat de tijdsomstandigheden ongunstig zijn voor de indiening. Spr. betreurt het ten zeerste en vraagt den Minister dat. punt nog eens ernstig te overwegen. De heer Polak (S. D.) bestrijdt enkele punten uit de redevoeringen van de heeren B lom- jous en Slotemaker de Bruine. De heer v.d. Bergh (V. B.) wenscht, dat de werknemers meer zullen worden gekend in die gedeelten van den arbeid, die hen raken, werkverdeeling, regeling werktijden en rusttij den, hygiënische aangelegenheden, ziekenfond sen e.d. Medezeggenschap in het beheer wijst hij af. De „fabriekskex-nen" vormden vroeger een goed instituut, dat echter gesaboteerd is. Nu draait men de zaak weer om en wil men rechtstreeksche medebeslissing in de leiding. Spr kent geen beter productiestelsel en er is ook nooit een ander stelsel geweest Wat men beproefd heeft is steeds mislukt. Wat het socia lisme voor stelsel zal zijn, weet niemand, en jaren zouden noodig zijn om dit te leeren ken nen. Er zijn vaak fouten gemaakt in de bedrijven. Wat we kunnen doen is strijden voor den vrede, den politieken vrede op internationaal ge bied. Dien behoeven wij om tot bloei te komen. De Minister van Arbeid, de heer A a 1 b e r s e is aan het woord. Het grootste deel der redevoe ringen ging langs spr. heen en daarom zal hij kort kunnen zijn. In détails van zijn plannen treedt hij niet, omdat die niet aan de orde zijn. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. De tweede vergisser Stenhuis is een oogenblik genoemd als de opvolger van Troelstra. Nu, na afloop der staking in Twente, blijkt, dat hij er inderdaad, in 't negatieve althans, wel eenige aanspraak op heeft Dit komt goed uit in een plaatje der zoo juist verschenen ,,R. K. Vakbeweging", waarin Her man Moerkerk Dh. Troelstra teekent, die in een fauteuil zit en Stenhuisje op z'n knie heeft. Ernstig onderhoudt papa zijn kleintje: „Voor zichtig voortaan, ventjeik weet wat het beteekent zich te vergissen. Het rijkssubsidie voor werkverschaffing. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan verschillende gemeente besturen (blijkbaar aan die, welke meer dan 75 subsidie ontvingen) bericht, dat na 1 Juli a.s. in geen geval meer dan 75 subsidie voor werk verschaffing zal worden verleend. Die verlaging van het maximum subsidie is, naar het oordeel van den minister, noodig om nog krachtiger te bevorderen, dat de gemeentebesturen al het mogelijke zullen doen om de uil gaven voor werk verschaffing te beperken. Liberaal-anti-papisme. Het liberale Amsterdamsche „Handelsblad" heeft altijd een zekere beruchtheid gehad om zijn anti-papisme en in de laatste weken schijnt het deze oude faam weer nieuwen luister te willen bijzetten. Het is nu reeds voor de derde maal binnen enkele dagen, dat in dat blad getracht wordt een anti-katholiek relletje op touw te zetten. Zoo was het „Handelsblad" het orgaan, dat de poging van den heer Van Wijnbergen om het onrecht en de wetsverkrachting tegen vijf ka tholieke scholen ongedaan te maken, als een Roomsche aanmatiging kwalificeerde en vóór de behandeling in de Kamer alles wat niet ka tholiek was tegen dit „Roomsche" pogen op zette. Enkele dagen daarna werd geinsinueerd, dat „Roomsche" invloeden zich deden gelden bij beslissingen van den „Roomschen" minister van Waterstaat, den heer Van Swaay, en de zelfde „Roomsche" invloeden dezen minister handhaafden tegen alles in. En eergisteravond komt het blad weer met een anti-Roomsche onthulling, in verband met 't feit, dat de geheele kath. Kamerfractie stemde vóór de grensuitbreiding van de gemeente Dokkum. De katholieken zouden vóór deze uitbreiding- hebben gestemd, niet omdat deze noodig was, maar omdat zij als ruil daarvoor van de ge meente Dokkum een terrein krijgen voor een kapel bij de Bonifaciusbron. Een geheime „Roomsche" transactie heeft de uitbreiding van Dokkum's grondgebied ver troebeld en de Eerste Kamer wordt gesommeerd, dit mysterie van Dokkum op te hélderen. Bij elk artikeltje verklaart de redactie met een plechtig gezicht, dat ze bij dit alles niet geleid wordt door een anti-papistischen geest of door een furor-protestanticus. Het is inderdaad wel noodig, dit herhaaldelijk te verklaren. Maar gezien het verleden van dit anti-katho lieke blad en de wijze waarop dit anti-katholieke vuurtje gestookt wordt, gevoelen we veel neiging om deze verklaringen van het blad „cum grano salis" te accepteeren. Feest Hongaarschc kinderen. Van de ongeveer 60 Hongaai'sche kinderen die in onze stad een tweede tehuis vonden, hebben er gistermorgen twaalf van hen op tref fende wijze hun Eerste H. Communie in de Havenkerk gedaan. Door eenige Hongaarsche zustei-s uit Rot terdam waren de kinderen voorbereid tot de plechtige gebeui-tenis, welke door den Hongaar- schen priester dr. Knebel werd verricht, die voordat hij in zijn landstaal de kinderen toe sprak in 't Hollandsch eenige warme woorden van dank richtte tot de aanwezige pleegouders, waai-na de altijd indrukwekkende handelingen hun gewoon verloop hadden. Naar aanleiding van dezen voor de kinderen en pleegouders zoo grooten dag, had er gister avond in den Volksbond een feestelijke bijeen komst plaats, waarop door de kleine ITon- gaartjes een programma zou worden afgewerkt voor hun pleegouders en de overige aanwezigen. Ondanks de hooge temperatuur van het druk kende weer was de zaal bijna geheel gevuld, toen de eerw. pater v. d. Burg in zijn opefiings- speech allen een hartelijk welkom toeriep en in 't kort uiteenzette dat door dezen avond de Hongaartjes uiting wilden geven aan hun dank baarheid voor alles wat hun hier geschonken was door de Hollandsche weldadigheid, die ze ook eenmaal teruggekeerd in hun vaderland met liefde herdenken en door gebeden zullen vei goeden. Dan wendde de eerw. spr. zich nog even tot de pleegouders in 't algemeen en tot mevr. Herr in 'tbijzonder om met lof hun offervaar digheid te loonen, en gaf dan de gelegenheid aan de kleine tooneelisten om hun talenten te toonen. Van het afwisselend program was ,,Aquilina", een drama in drie bediïjven uit den eersten Christentijd de hoofdschotel. Met veel toewijding vertolkten de kinderen hun ernstige rollen en bijzonder viel het op hoe goed de kinderen de taal reeds machtig waren. De eerw. zusters uit Rotterdam, die ook hier de leiding hadden moeten hier wel bijzonder veel moeiten mee gehad hebben. Bijzonder viel bij allen in den smaak de „Waschbehancleling in Hongarije" die door een achttal alleraardigste meisjes, in de kleu rige pracht van hun nationale kleederdracht, met rythmische bewegingen en luchtige wijsjes bekoorlijk werd uitgevoerd. De Hongaarsche dansen waarmede eenige grootere meisjes optraden hadden eveneens 'n verdiend succes en 'n jongen met 'n ferme toe spraak en 'n meisje met 'n gevoelig vers ver overden stormenderhand de harten van allen. Met het Nederlandsch en Hongaarsch volks lied werd het program besloten. In de pauze had de grabbelton heel wat ver tier gebracht en op 't slot van den avond gaf de verloting een spanning met hoogtedruk. Het comité dat dezen avond ineenzette kan tevreden over zijn arbeid wezen, want de stem ming in de zaal sprak onomwonden van welge slaagdheid. Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat èn plechtigheid in de Havenkerk,èn het feest in den Volksbond werden bijgewoond door ïxievr. Pi- roska J. Voynits uit Boedapest, een der leiden de figuren van het reddingswerk voor noodlij- dend Hongarije, die juist deze week weer een trein met 500 van haar kleine landgenooten naar hier geleid heeft. Algemecne Jaarvergadering R.K.S.V. Excelsior Gisteravond vond in Tivoli aan de Nieuwe Haven alhier de jaarvergadering van Excelsior plaats, die boven verwachting goed bezocht was. De voorzitter, de heer E. A. Leenderts opende de vergadering met den Christelijken groet en zette in een openingswoord den huidigen stand van zaken uiteen. Zoowel uit deze rede als uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat het seizoen 1923 weer een goed jaar voor Excelsior geweest is. Het aantal leden onderg'ng een uitbreiding, ter wijl er ditmaalweer, sinds eenige jaren, was het omgekeerd, een klein voordeelig saldo was. De adviseur, pater v.d. Burg, zette daarop in een kernachtig woord uiteen, dat de sportieve en financieele resultaten ook geëvenaard moeten worden door den geestelijken vooruitgang der le den. Tenslotte sprak hij de belofte uit, zooveel als in zijn vermogen lag, voor Excelsior te zullen doen, hetwelk zeer gewaardeerd werd. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. De heeren van Kemenade en Kreuger hadden zich weer beschikbaar gesteld en werden bij acclamatie herkozen, terwijl in plaats van den heer H. Dries, die zich wenschte terug te trekken, Ir. Scheffers werd aangewezen. Dok de commissies werden aangevuld en verniewd. De begrooting 192425 werd aangeboden en goedgekeurd. Daaruit bleek, dat de contributie eenige verlaging kan ondergaan, doordat nl. het verplichte orgaan voortaan gratis zal ver strekt worden. De statuten en liet huishoudelijk reglement werden meer in overeenstemming gebracht met de uitbreiding der vereeniging en de beoefening van meerdere takken van sport dan bij de oor spronkelijke vaststelling het geval was. Nadat de rondvraag was gehouden, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Sportdag. Als het morgen goed weer is, zal er voor het Sportfeest aan den Ilavendijk ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. Er is door de Regelingscommissie een pro gramma ontworpen, dat rijk aan afwisseling is en dat, als het geheel wordt afgewerkt, een beeld zal geven van de prestatie's van stad- genooten, die de een of anderen tak van sport beoefenen. Eén uitzondering is weer gemaakt, op den regel, dat alleen Schiedammers aan den Sportdag deelnemen, n.l. wat betreft korfbal Daarvoor zijn uitgenoodigd de beide Rotterdam- sche vereenigingen O.S.C.R., die reeds 25 jaar bestaat en tot de oudste korfbalclubs in ons land behoort, en 't Zuiden, de club van het tuindorp Vreewijk, die in 1922 nog in de R.K.B. speelde, maar zich het vorige jaar een plaatsje veroverde in de 2e klasse N.K.B. en dit seizoen naar de Overgangsklasse verhuisde. De heer J. Penning van hier, zal de demonstratie leiden. Twee elftallen van S.V.'V., het 3e dat in haar afdeeling, res. Ie. kl. B. van den R.V.B., aan het eind der competitie de 2e plaats bezette en het volgend seizoen aan de N.V.B. competitie zal deelnemen, en het 4e. dat kampioen werd in de res. 2e klasse A, zullen onder leiding van den heer W. Weber, hun krachten met elkaar meten. S.V.V. 4 speelt in de clubkleuren van haar vereeniging, het 3e draagt morgen een zwart-wit shirt. Iets nieuws op het program is het Algemeen Springnummer, terwijl voor de Krachtsport- vereen. Sandow, wier verrichtingen telken jare zooveel belangstelling trekken, nu een zeer behoorlijke tijd is gereserveerd, wat mogelijk was, omdat ze betrekkelijk weinig ruimte voor zich opeisclvt. Behalve de genoemde nummers belooft het program verschillende snelloopwedstrijden, lich te athletiek, vereenigingsturnen, algemeene vrije oefeningen enz. Om half 2 marcheert de optocht van het kool- asch bij de Ged. Broersvest af en volgt de reeds gemelde route. Tegen 2 uur heeft de opmarsch op het terrein plaats, terwijl om 6 uur het pro gram zal zijn afgewerkt. O.B.K. zal zoowel in den optocht als op het sportveld voor muziek zorgen. Voor kleedgelegenheid hebben B. en W. welwillend het gymnastieklokaal in de school aan de Lekstraat ter beschikking gesteld, waar van voetballers, korfballers en zij, die niet in turn- of athletiek costuum op het terrein komen, gebruik kunnen maken. Voor den estafetteloop heeft S.V.V. nog een verguld zilveren medaille aangeboden. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. Veiling 27 Juni. 1. Een blok van 2 Beneden- en 3 Boven woningen met erven en open grond aan de Lange Nieuwstraat no. 65 b„ c, en d en 67 a, b, tezamen groot 4.27 Aren. Geveild voor 18000. 2. Drie pakhuispanden met kantoor en toonzaal,erf en open grond benevens breede gang uitgang van ep naar de Lange Nieuwstraat, groot 7.75 Aren, gelegen achter de percelen onder 1 genoemd. Geveild voor ƒ8600. 3. Het winkel- en woonhuis aan de Dwars straat 31 hoek Zalmstraat, groot 73 c.A. Geveild voor ƒ3900. 4. Het winkélhuis met afzonderlijke boven woning aan de Breedstraat 60 a.b. groot 60 c.A. Geveild voor ƒ3000. 5. Het huis met erf, open grond en water aan de Bakkershaven no. 13, groot 1.07 Aren. Geveild voor 1500. 6. Het huis met erf,open grond en water aan de Bakkershaven no. 37, groot 1.17 Aren. Ge veild voor 1600. 7. Het huis met erf en tuin aan de Spoor straat no. 24, groot 91 c.A. Geveild voor ƒ2150. 8. Het huis en erf aan de Boterstraat 21,groot pl.nl. 1.25 Aren, Geveild voor ƒ3600. 9. Het huis en erf aan de Grofbaan no. 51, groot 35 c.A. Geveild voor 550. Afslag 4 Juli. Te Rotterdam slaagden voor on derwijzeres mej. J. H. Swart en voor onderwijzer, de heer P. v. Gipkel, beiden van hier. Gistermiddag wierp de voer man S., die met een wagen met flesschen op den Rotterdamschedijk reed, uit baldadigheid af en toe een flesch op den weg wanneer een wiel rijder passeeren wilde. Een der gedupeerden was zoo flink om de politie te waarschuwen, die S. spoedig arresteerde en bevond dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Ter ont nuchtering is hij toen opgeborgen in het arrestan tenlokaal proces-verbaal is tegen hem opge maakt wegens baldadigheid. UIT DELFT. De gemeenterekening. B. en W deelen den Raad mede, dat het dienstjaar 1922 volgens de vooi'loopige vastge stelde gemeenterekening over dat jaar, voor zoover het den gewonen dienst betreft, een batig saldo heeft opgeleverd van 1 029 637 Van dit bedrag zal ten bate van den dienst 1923 een som van 490 364 worden gebracht en ten bate van den dienst 1924 een bedrag van ƒ539 273 4 Lastig misverstand. Gistermorgen waren te Gramsbergen enkele vertegenwoordi gers van de firma E. Ekker Jr. te Hengelo aldaar bij het hotel Het Witte Huis aan de Vecht, om daar een zeer snelle Elto-aanhang- motor te beproeven. Deze werd bevestigd aan een roeibootje van den lieer Kievits, den eige naar van het hotel. De motor werkte prachtig en bleek uitstekend te voldoen. In weinig tijds waren de heeren uit het oog verdwenen, tot ze bemerkten, dat ze de grens over waren. Ijlings werd teruggekeerd, doch ze werden op gemerkt door een paar kommiezen, die meen den, dat de boot met motor uit Duitsch- land kwam en boot met motor werden in beslag genomen, zeer ten ongerieve van de inzittenden, die dien eigen middag nog voor enkele genoodigden wenschten te demonstree- ren. Verscheidene getuigen verklaarden, dat de heeren uit Hengelo en niet uit Duitschland kwamenverpakkingskist en gereedschappen waren mede nog in het hotel. Niets hielp de inbeslagneming bleef gehandhaafd. Het is te verwachten, dat het misverstand spoedig zal worden opgehelderd. Salt o-m ortale. Op den weg van Heer len naar Valkenburg braken gisteren nabij Klimmen van een huurauto de spaken van een der wielen. Door de hevige vaart, die de auto had, sloeg deze tweemaal over den kop en drong toen met den radiateur in het zand. De inzit tenden, de chaffeur en vier reizigers kwamen er met lichte verwondingen af. S p r e e w e n t ij d. In de te Barneveld ge houden raadsvergadering klaagde een der leden over het torenuurwerk te Voorthuizen, dat vaak schromelijk in de war is. Meermalen geeft het ééne wijzerbord bijv. als tijd aan 8 uur, terwijl de wijzers van het andere bord 't zelfde oogen blik op halfelf staan. Zonder overdrijving zou van dit uurwerk gezegd kunnen worden „Met deez' wijzerplaat Weet zelfs de tijdkundige Braat In 't geheel geen raad". Volgens den spreker waren van dit alles de spreeuwen de schuld, die op de wijzers gaan zitten, welke daardoor zakken. Vandaar, dat in genoemd dorp thans gesproken wordt van zonnetijd, zomertijd en... spreeuwentijd. Inzake de ketelontploffing, welke Maandag in de chemische fabriek van dr. Furnée, aan de Fahrenheitstraat in Den Haag heeft plaats gehad, en waarbij een der employés zoodanig werd verwond, dat hij eenige oogenblik- ken later is overleden, heeft de justitie als des kundige benoemd, prof. Waterman, van de Technische Hoogeschool, om een technisch- wetenschappelijk onderzoek in te stellen naai de oorzaak van het ongeval. Branden. Gisternacht is te Hengelo de brandstoffenschuur van den handelaar De V. uitgebrand. De V. is op vermoeden van brand stichting voorloopig aangehouden. Gisternacht is de boerderij van II. Bulthuis, te Oldenzaal afgebrand. Gisteravond is te Leiden op den spoorweg bij de Witte Poort, door het omvallen van een sein lamp, een seinwachterhuisje afgebrand, tenge volge waarvan het spoorwegverkeer eenige stag natie ondervond. De groote heling zaak. Behalve de vier boeren, die, naar we reeds meldden, Dins dagavond in den Anna Paulownapolder zijn gearresteerd in verband met de bekende heling- zaak van veevoeder der firma Bertels bij den Omval te Amsterdam, zijn w'eer drie arrestaties verricht, nl. een te Ouderkerk aan den Amstel en twee vader en zoon aan den Sloter- straatweg. Tevens is weer een partij goederen in beslag genomen. Het aantal verdachten in verband met deze zaak bedraagt thans negentien Mijnongeluk. In de kolenmijn „Hart" bij Gioggnitz" heeft gistermiddag een ongeluk plaats gehad- Zes-en-twintig arbeiders zijn nog ingesloten, Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal omgekomenen ongeveer dertig. Hevige aardbeving geregis- s t r e e r d. De seismograaf te Hohenheim heeft in den afgeloopen nacht om 2 uur 57 min. en 36 sec. een hevige aardbeving geregistreerd, waarvan de haard maar dan 10.000 K.M. ver wijderd moet liggen, waarschijnlijk tusschen Au-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2