OA&BIMD WOGB SCHIEDAM EN OMSTREKENi. 47ste Jaargang. Vrijdag 27 Juni 1924. No. 13982 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regeis 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 hfr verlies van eiken anderen vinger, beverzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.AIgem.Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Een Zuidafrikaansclic gezant voor Europa, jgj Reuter seint uit Johannesburg4; liet Johannesburgsche blad de Mail verneemt dat de nationalistische regeeringvo ornemen s is, een ambassadeur voor de Unie van Zuid-Afrika in Europa te benoemen, metNederland als hoofd kwartier In dit verband noemt men den naain van Grobler, lid van de Wetgevende Vergadering. Nederlanders in Engeland. Reuter meldt d.d. gister uit Londen; De hertog van Northumberland heeft voor gezeten aan een maaltijd, aangeboden door de „Institution of Naval Architects", waaraan de schout-bij-nachts Dunlop, Zegers en Rijser, de heeren Wiei'dsma, ir. J. A. Lambreclitsen, pre sident der afd. voor Werktuig- en Scheepsbouw van het Kon- Instituut van Ingenieurs, beneven andere buitenlandsche gasten aanzaten. De hertog van Northumberland bracht^een dronk op de buitenlandsche gasten uit en zeide, dat het de algemeene wensch der Britsche scheeps bouwmeesters was om de gulle gastvrijheid hun ner Nederlandsche vakgenooten te beantwoorden Uit de S.D.A.P. Het Volk deelt mede, dat op de gecombineerde vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. en de Kamerfractie, die te Amsterdam gehouden is, besprekingen werden gevoerd over den po- litieken toestand, waarna besloten werd, dat het partijbestuur een commissie zal benoemen, die voornamelijk de gedragslijn inzake de fi- nancieele politiek zal hebben te onderzoeken en voorstellen dienaangaande te ontwerpen. Nogal een kapitalistisce bezigheid 1 De Rijnvaart. Te Nijmegen is gisteravond aangekomen en in de Waalhaven gemeerd een raderboot met aan boord den lieer J. Gout, de Fransche voor zitter der Commissie voor de Rijnvaart. Hij is op zijn inspectietocht langs den Rijn, ver gezeld van den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat A. H. König en den inspecteur jhr. Dittlinger. Hedenochtend 7 uur vertrok de boot naar Rotterdam. Het geëindigde tëxtielconfüet. Volgens een opgave in „De Textielarbeider" heeft de staking in de textielindustrie „De Eendracht" 900.000 gekost. De steunbeweging bracht op 685.000. De ontbrekende 215.000 zijn uit eigen vermogen van „De Eendracht", uit de stakingskas van het N. V. V. en door andere moderne vakbonden bijgepast. Mr. Dr. J. v. Best. Gisteravond was de gemeentebegrooting van Eindhoven aan de orde. Mr. Dr. J. v. Best, die niet aanwezig was, heeft wegens vertrek naar elders ontslag ge vraagd als wethouder en raadslid. De voorzitter en de leden van alle fracties betuigden hun spijt met dezen loop van zaken, dat de heer v. Best zich genoodzaakt heeft ge zien zijn ideëel streven op te geven. Tweede internationale stedencongrcs. In de laatste dagen is nog bericht ontvangen, dat het Engelsche ministerie van openbare gezondheid gedelegeerden naar het congres zal zenden. Voorts is bericht ingekomen van het zenden van vertegenwoordigers van den Deut- schen Stadtetag, van den Parijschen gemeente raad en van eenige Engelsche steden. In de laatste dagen is nog bericht ontvangen, dat het Engelsche ministerie van openbare gezondheid gedelegeerden naar het congres zal zenden. Voorts is bericht ingekomen van het zenden van vertegenwoordigers van den Deut- schen Stadtetag, van den Parijschen gemeente raad en van eenige Engelsche en Duitsche steden. Het congres begint den 30sten dezer, 's mor gens 10 uur in het Stedelijk Museum. De burge meester van Amsterdam zal de openingsrede houden. Van den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. H. A. van Karnebeek, die in 1913 als burgemeester van 's-Gravenhage mede- Werkte tot de oprichting van de Union Inter nationale des Villes, werd do toezegging ont vangen, dat hij een begroetingsrede zal houden. Aan de leden van het internationale steden- cpngres zal het gemeentebestuur van Amsterdam een receptie aanbieden op Maandag a.s. in Maison Couturier. Dr. F. H. Deterding Gistermiddag, toen in de Residentie-Bioscoop in Den Haag voor enkele heeren uit de groote petroleumkringen, waarbij o.a. tegenwoordig waren sir H. W. A. Deterding en diens broer, de heer dr. F. H. Deterding, uit Hilversum, de film werd afgedraaid, welke door den heer Willy Mullens in Indië is opgenomen voor de Kon. Nederlandsche Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Indië, werd dr. F. PI. Deterding plotseling onwel. Na nog enkele woorden te hebben geuit, gaf hij, tot groote consternatie van de aanwezigen, den geest. Hij was zeer waarschijnlijk door een beroerte ge troffen. Zijn stoffelijk overschot is naar Bronovo overgebracht. Postcongres. De Nederlandsche delegaties op het interna tionale postcongres te Stockholm zal Maandag vertrekken. Het congres wordt 4 Juli geopend. Corps diplomatique. Aan den gezantschapsattaché jhr. H. Beelaerts van Blokland is met ingang van 10 dezer op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Dr. Ariens-vcreeniging. De Dr. Ariëns-vereeniging, tot bevordering- van het herstel van katholieke alcoholisten in Nederland hield haar 4e Jaarvergadering in het Sobrietashuis te Arnhem. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de hr. P. Voestermans uit Venlo op de beteeke- nis die de vereeniging voor het Reddingswerk heeft gekregen. Hoewel ook door Kruisverbon- den en Mariavereenigingen kan „gered" worden bleek dit werk toch overal beter te kunnen ge schieden door een afzonderlijke vereeniging, waardoor vooral ook voortdurend contact met liefdadige en andere vereenigingen mogelijk werd. Daarnaast is dan echter de hulp van Kruisverbond en Mariavereeniging noodzakelijk. Naast vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen en Diocesane Kruisverbonden en Mariabonden werd bizonder welkom geheeten Mr. van Walsem, als Inspecteur der Volksge zondheid, afd. Drankbestrijding, en die tevens als vertegenwoordiger van den minister van Arbeid aanwezig was. Plet jaarverslag, uitgebracht door den sec retaris pater Ildefonsus, uit Helmond, vermeldde, een uitbreiding met 2 afdeelingen, Alkmaar en Eindhoven, terwijl meerdere plaatsen in voorbereiding zijn. Naast enkele afdeelingen waar weinig gewerkt kon worden, staan gelukkig meerdere, die buitengewoon actief zijn. Het Rustoord der vereeniging, waar tot heden 27 patiënten verpleegd werden, had nog maar 3 mislukkingen te boeken. Het Rustoord neemt ook lichte zenuwpatiënten op, en biedt gelegen heid voor geheelonthouders om de vacanfie door te brengen, waartoe de schitterende om geving in het uiterste Zd. Limburg bizonder uitlokt. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Centraal Bureau der Dr. Ariensvereeni- ging te Helmond. Ook voor vrouwelijke alcoholisten werd meer malen en met succes bemiddeld- In meer dan 50 gevallen werd rpad en hulp voor drinkersgevallen door het Centraal Bureau verleend. Uit het geheele verslag sprak een vast ver trouwen in de hooge en ideëele beteekenis van Reddings- en Drankbestrijdingswerk. Het financieel verslag was over het geheel niet ongunstig. Echter leverde de exploitatie van het Rustoord, evenals het Centraal Bureau een aanzienlijk tekorthet laatste van ruim 1000.—. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Toen de 67-jarige arbei der S.M. te Achlum (fr.) in de hooiing was en hooi van een ander aannam om den wagen verder te vullen, welke nog maar een paar lagen be vatte, is hij, doordat het paard den wagen onver wacht even voorttrok, van den wagen gevallen, eerst op den bindpaal, daarna o'p den grond. Hij is aan de gevolgen overleden. - Op het S-vormige verbindingswegje tusschen den Badhuisweg en de Nieuwe Parklaan bij Den Haag heeft gisternacht omstreeks 1 uur een ern stige botsing tusschen twee auto's plaats gehad. Een uit de richting van Den Haag komendepar- ticuliere auto, waarin zich geen passagiers be vonden, reed rechts een van Scheveningen ko mende taxiwaarin de heer V., uit de Van Galen- straat in DenHaag zat,heeft blijkbaar den S.-vor- migen weg in rechte lijn genomen. De auto's zijn in flinke vaart op elkaar ingereden en wel met zulk een kracht, dat de beide linkervoor wielen in elkaar vastschoven,de assen braken en de voertuigen zwaar beschadigd werden. De beide chauffers zijn er zonder kwetsuren afge komen, maar voor den heer V. liep de aanrijding min Ier goed af, hij kreeg een gecompliceerde breuk aan het linkeronderbeen hij is per auto van den eerste-hulpdienst naar het gemeente ziekenuis vervoerd. Gisteravond omstreeks halfzeven is de ne genjarige Gérrit Knoester, uit de Weststraat 115, bij het baden in zee verdronken. Zijn vriendjes riepen om hulp en daarop is het personeel van f hetjjVolkszeebad onmiddellijk in zee gegaan, echter zonder resultaat. Vannacht was het lijkje r nog niet aangespoeld. Op de onbewaakte overweg te Ternaard is een kar met paard aangereden door een trein, de voerman is gedood. Gevaarlijk speller je. Te Twijzei speelde een troepje wieders op het hooi van den veehouder L.G. Een meisje en een jongen kwamen in het hooigat terecht en voor de anderen begonde pret nu eerst. In den kuip werd hooi gegooid, waarop men begon te dansen. Het meisje wist zich van onder het hooi uit te werken, maar de jongen bleef, toen zijn jammerklachten verstom den, werd ook het dansen gestaakt. Onder het hooi vandaan gehaald, bleek hij reeds bewuste loos te zijn. Het is echter gelukt den knaap weer tot bewustzijn terug te brengen. Opgehelderd. De raadselachtige ver dwijning van den sedert Zondag voor een week niet meer geziepen bakkersleerling te Rheine, die, zooals men weet een zijner vrienden had aangeboden, diens rijwiel naar huis te brengen, is thand opgehelderd. De jongen is niet, zooals aanvankelijk ver moed werd, in de Ems verdronken, maar werd in den besten welstand en nog in het bezit van de geleende fiets, door de politie te Diepholz, in de provincie Hannover, gearresteerd. Hij koesterde het voornemen een tochtje door Duitschland te maken ming een groot aantal gelukwenschen ontvangen. Véle van dezen zijn zeer vertrouwelijk geschre ven o.a. een van den burgemeester van een klein visschersdorp nabij Aiguys Mortes. De „Daily Tel." maakt er melding van. De burgemeester schreef o.m. „Hebt ge een goeden kok op het Elysée Alles hangt daarvan af; Een slechte kok ver oorzaakt een slechte maag en een slechte maag verlamt de beste bedoelingen. Indien de man, die met de verzorging van uw appetijt en uw gezondheid niet voor zijn taak geschikt is, laat me dan door een uwer secretarissen een woordje weten, en ik zpl het me een eer rekenen tot u te komen en de Elysée-kenken te besturen. Ik wensch echter de belangen van de gemeente, waarover ik burgemeester ben, te blijven behartigen-" Hevige onweders. De omgeving van Boedapest is in de laatste dagen zwaar door hevige onweders geteisterd. Dinsdag werden te Biha in totaal dertig personen door den bliksem getroffen en gedood. Een driehonderdtal huizen werd door den storm ernstig beschadigd. Millerand weder aan de balie. Ex-president Millerand heeft na een afwezigheid van vier jaar, tijdens welke hij het paleis van justitie voor het Elysee had verwisseld, zijn werkzaamheden aan de balie te Parijs hervat, llij werd door zijn collega's met groote hartelijk heid begroet, waarna hij zijn plaats weer ging innemen in de hem dierbare bibliotheek aan de zeldezelfde tafel, waar hij vroeger gewoon was te werken, totdat hij in 1920 tot president der republiek werd gekozen. Wolvenplaag. Naar uit Winnipeg wordt gemeld heeft de regeering een aantal beproefde wolven jagers in dienst genomen ter bestrijding van den wolvenplaag in Noord-Canada. Duizen den cariboe's (Amerikaansche rendieren) zijn daar door de boschwolven gedood. Groote troe pen dezer geweldige roofdieren wachten den trek der cariboe's in Slake Lake Countru aan de Lockhart op, waar de rendieren de rivier over steken. Amundsen's poolvlucht. Uit Pisa wordt gemeld, dat de fabriek, welke de vlieg machines voor Amundsen's voorgenomen PooJ- vlucht heeft gebouwd, weigert deze af te leveren, zoolang de rest van de koopsom, nl. 15.000 ijond sterling niet is betaald. Wordt dit be drag binnen 10 dagen niet voldaan, dan zal Italië een eigen vliegexpeditie uitzenden on der leiding van den Italiaanschen vlieger Lo- cattelli. Aan Amundsen is aangeboden aan deze ex peditie deel te nemen als tweede commandant, Dit aanbod zal Amundsen in elk geval afslaan. Hij hoopt het benoodigde geld nog bijeentezullen krijgen. Volgens een ander bericht is het plan vol komen mislukt en zijn de Noorsche piloten en de Amerikaan Davison reeds naar huis vertrok ken. Rechtzaken. Snelle rechtspraak. Men herinnert zich nog den opzienbarenden roofmoord, welke verleden jaar te Montreal heeft plaats gehad. Op 1 April 1923 hield een bende bandieten, bijna allen Italianen, waarvan velen reeds verscheidene veroordeelingen wegens diefstal met geweld pleging in Amerika en Canada achter den rug hadden,den ophaal-auto van deBanque d'Hoche- lagain een der straten van Montreal aan. Zij lever den slag met den chauffeur en de bewakers, waarbij de chauffeur gedood werd. De bandieten slaagden er in, zich met een buit van 30.000 pond sterling uit de voeten te maken. Bij de vechtpartij tusschen aanvallers en aangevallenen, was ook een der bandieten doo- delijk getroffen. Op het lijk werden documenten gevonden, waardoor de politie er in slaagde, de daders op te sporen en te arresteeren. Nauwe lijks was dit geschied of de onderwereld te New York én te Montreal zette zich aan het schrijven van dreigbrieven aan iedereen, die bij de gerech telijke behandeling van de zaak tegen de bandie ten betrokken was. Het gevolg hiervan was, dat eerst na herhaalde pogingen een jury gevonden werd, welke het schuldig over de bandieten durfde uitspreken. Toen de jury eenmaal de bandieten schuldig had bevonden, liep alles vlug van stapel. Binnen een half uur waren alle bandieten door de rechtbank tot den dood door den strop veroordeeld. Het is eohter waarschijn lijk, dat zij zullen worde begenandigd en dat de doodstraf zal worden veranderd in levenslange gevangenisstraf. De waarde van een kok. President Doumerque heeft nu definitief bezit genomen van het Elysée-paleis. Bij het verlaten van het Petit Luxemburg bracht de officieele staf van den senaat hem zijn hulde en antwoordend op hun beste wehschen, zeide Doumergue, dat zijn oude medrwerkers altijd bij hem op d .-zelfde sympa thie en w elwillendheid zouden kunnen rekenen- De president heeft overigens bij zijn benoem- Het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De Haagsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaken tegen drie personen, die betrokken zijn geweest bij de malversaties, welke gepleegd zijn in de jaren 1917 tot en met 1921 bij den bouw van het Academisch Zieken huis te Leiden. De bouwkundige D. II. E. uit Leiden werd schuldig verklaard aan verduistering in dienst betrekking en het als ambtenaar een gift aan nemen, wetende dat zij hem gedaan werd om hem te bewegen iets in strijd met zijn plicht te doen, en veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. D„e architect J. M. de G. uit Den Haag, ge detineerd, werd wegens diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Pen slotte werdde aannemer C. C. uit Leiden schuldig verklaard aan verduistering en diefstal en deswege veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis Deze bekl. is zooals men zich herinneren zal, reeds bij de behandeling zijner zaak in vrijheid gesteld. De drie beklaagden werden vrijgesproken van de verdere aan hen ten laste gelegde feiten. Financ cn Econ. Mededeelingen. De Noord llollandsche Bank. In het gerechtsgebouw werd te Alkmaar gister middag een vergadering gehouden door de cre diteuren van de N.V. Noord Hollandsche Bank, v/h Van der Stok Kaan Co., v.d. Wolff Courec Zn te Nieuwe Niedorp. Het doel dezer verga- deling was, naar wij vernemen, toestemming te verieenen tot de door de bank aangevraagde voorloopige surséance van betaling als gevolg van het faillissement der firma Utermolen Visser te Hoorn en Nieuwe Niedorp, op welke liima de bank een vordering heeft van 240.600. In de vergadering werd, naar wij ei nemen, voorlezing gedaan van de namen der crediteuren en de aan hen verschuldigde bedragen. Met algemeene stemmen werd toestemming verleend tot surésance van betaling. Als gemachtigden werden mr. Zeijlemaker en mr. W. C. Bosman aangewezen. Spaarfonds voor BodemcuUuur. Door de directie van het Spaarfonds voor Bodemcultuur is heden surséance van betaling aangevraagd. SPORT. District Rotterdam D.H.V.B. Op Maandag 7 Juli a.s. zal dit district de Algemeene Jaarvergadering houden in Centraal aan het 'Hofplein te Rotterdam te 8 uur n.m. Een groote opkomst zal zeer welkom zijn vooral verwacht het bestuur alle Eerw. llèeren Adviseurs. Bovendien zijn belangrijke mededeelingen te verwachten van een der commissie-leden van het sportpark Duyvenstein, waarbij alle R.K. Vereenigingen groot belang hebben. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5