BMGBLMB VOOR SCHIEOAM EN OMSTREMEM* FEUILLETON!, Het spookhuis. 47ste Jaargang. Maandag 30 Juni 1924. Na. 13984 Bureau: KOEMARjKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een tl verlies van elken aMe^enjjnjei^r-ie verzekering wordt gewaarborgd door de Holï. Algern.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, HERRIOT EN DE KAMER. Uit Parijs meldt HavasBij de behandeling van de vijf voorloopige twaalfden in de Kamer betreffende de verhaalbare uitgaven ontkende Glementel dat Frankrijk zich tegenover de Vereenigde Staten verbonden zou hebben om geen leeningen meer uit te schrijven. Wij zijn volkomen vrij zeide hij maar wij willen geen enkele financieele operatie entameeren, welke nadeelig voor het evenwicht in onze be grooting zou zijp. 'lot ons groot leedwezen moeten wij er ons dan ook van onthouden deel te nemen aan de Ilongaarsche reconstructie- leening. Wij zullen de stabiliseering van den franc en bezuinigingen nastreven en ten slotte hopen wij een groote consolideeringsleening uit te schrijven. In het verdere verloop der debatten over de voorloopige twaalfden verklaarden de commu nisten, dat zij tegen art. 3, betreffende het be zettingsleger zullen stemmen. Herriot verklaarde daarop, dat het gold een crediet van 205 millioen, zijnde een verminde ring van 60 millioen op de raming. Hij voegde hieraan toe„Hoe ook de meening over de Roerkwestie moge zijn, moeten de betrokken parlementen toch besluiten nemen in volkomen onafhankelijkheid. Ik zal mijn standpunt niet wijzigen ten opzichte van de Fransche frelangen, welke beschermd dienen te worden- De onmid dellijke ontruiming van het Roergebied zou beteekenen het prijsgeven van de rechten van Frankrijk en de vernietiging van de hoop der belastingbetalers. Onze soldaten zouden daar door aan gevaar worden blootgesteld en nie mand van ons zou willen, dat een enkele onzer soldaten te lijden zou hebben van een wijziging onzer buitenlandsche politiek. Zelfs een zuiver socialistische regeering zou de aanneming van artikel 3 moeten eischen. Herriot stelde daarop de vertrouwenskwestie. Artikel 3, betreffende het bezettingsleger en de Roercredieten, werd daarop met 456 tegen 26 stemmen aangenomen. Het geheele ontwerp werd vervolgens aangenomen met 552 tegen 26 stemmen. IN HET BEZETTE GEBIED. Op voorstel van Frankrijk heeft de inter- geallieerde Rijnlandc mmissie gisteren besloten de uitwijzingsbevelen tegen 10.000 personen in de Fransche zone te annuleeren. Zaterdag heeft de Rijnlandcommissie voor nog een groot aantal andere personen in de Fransche zone de uitwijzingsbevelen geannuleerd, waardoor het aantal (de gezinnen inbegrepen) op 100.000 wordt gebracht. Een Wolf-bericht meldt nog, dat thans alle uitwijzingen, met uitzondering van een zestig tal, zijn opgeheven. Onder de 60 personen, die nog geen verlof tot terugkeer gekregen hebben bevinden zich vooral hoogere ambtenaren. De annuleering van de uitwijzingsbevelen be- teekent nog niet, dat alle beambten in hun functie worden hersteld. Hiervoor is een speciaal verzoek noodig. DE MICUM-VERDRAGEN. Uit Dusseldorp meldt WolffIn de Zaterdag gehouden zitting heeft de Micum a,angeboden de kolenbelasting met de helft te verminderen en ook de geëischte leveringen van bijproducten tot de helft te reduceeren. De commissie van 36 Een winstgevende zaak overigens om in dienst te staan van monseigneur den hertog van Bourgoudiëgoed en ongeteld geld en vrijheid om te plunderenHet plunderen is een heerlijke uitvinding en winst gevend bovenal. Ik verzeker u, dat het een heer lijke zaak is, vrouw 1" Hij hield een oogenblik op en voegde er toen zachter bij „Het kind zal eenmaal rijk zijn I" „Moge hij liever van honger sterven naast die onwaardig verkregen schatten," sprak Hu- guette. Zij had den tijd niet haar man nog meer ver wijtingen toe te voegen of hem te smeeken zijn opzet te laten varen want een hevig geklop deed zich op de deur hooren. Donat haastte zich te openen en een persoon, in een soldaten pak, gekleed, trad de woning binnen. „Er is nieuws", sprak hij. „Kan ik vrij spreken" voegde hij er bij,een schuinschen blikopHuguette Werpende. Laat ons buiten gaanantwoordde Donat haastig. „Toen de beide vrienden eenige schreden van de woning verwijderd waren, vervolgde de be- soeker zes verlangt echter algeheele intrekking van de kolenbelasting. Gister zijn zij aan de regee ring rapport gaan uitbrengen. De onderhande lingen met de Micum worden heden hervat. DE 8-UREN-DAG. Gemeld wordt, dat de Britsche minister van Arbeid, Shaw, te Parijs is aangekomen, ten einde met zijn Franschen collega, Godart, te confereeren. Naar verluidt, is dit bezoek van belang in verband met de handhaving van den achturendag in de groote West-Europeesche staten en de ratificatie der Conventie van Wash ington. DE MILITAIRE CONTROLE. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Duitsche nota in zake de militaire controle Zaterdagavond te Parijs is overhandigd. De nota zou hedenmiddag gepubliceerd worden- Duitschland zou in alles den geallieerden tege moet willen komen. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Duitsche Rijksdag werd Zaterdag voor ongeveer 14 dagen verdaagd. De voorzitter van den Rijksdag, dr. Wallraf, heeft volmacht verkregen het parlement voor den 16 Juli a.s. ter afdoening van de uit het Dawes-rapport voortvloeiende wetsontwerpen, bijeen te roepen. Het definitieve tijdstip hangt echter af van de besprekingen van de organisatie-commissies. BEIEREN. De Landdag heeft toch met 68 van de 117 stemmen den fractie-leider der Beiersche Volks partij, dr. Held, tot minister-president gekozen. Voor den nieuwen premier stemden de Beiersche Volkspartij, de Dui'tsch-nationalen, de Duitsche Volkspartij, de boerenbond en het Centrum, terwijl de democraten en soc.-democraten blanco stemden. Dr. Held zal Woensdag a.s. het kabinet aan den Landdag voorstellen en zijn program uit eenzetten. Daarna begeeft hij zich naar Berlijn ten einde aan de besprekingen der minister presidenten deel te nemen. KABINETSCRISIS IN ITALIË. j,^De „Montagmorgen" meldt, dat volgens een bericht van de „Nuova Paesa" Zaterdagavond alle leden van het kabinet hun portefeuilles ter beschikking van Mussolini hebben gesteld. In een brief, die hun ontslagneming begeleidt, verklaren zij, dat zij den leider der regeering ook in de toekomst trouw zullen blijven. Mussolini zou gister met tal van politieke persoonlijkheden beraadslagen. legen heden wordt echter officieel het aftreden aangekondigd en Dinsdag zal de vorming van een nieuw kabi net worden medegedeeld. EGYPTE. In detn loop van de jongste Kamerzitting heeft de Egyptische premier Zaghloel Pasja zijn be sluit bekend gemaakt om ai te treden. De Kamer sprak haar vertrouwen in Zaghloel Pasja uit en protesteerde tegen zijn ontslag neming, doch Zaghloel verklaarde niettemin, dat hij de kwestie aan het oordeel van den ko- nmg zou onderwerpen. De koning weigerde het ontslag van den premier te aanvaarden. Daarop vroeg deze bedenktijd en tevens gelegenheid om zijn collega's te raadplegen. „Algemeene bijeenkomst voor dezen dag in den Gekroonden Beker." „Wat is er gaande „Grifoldas zal ons de zaak in bijzonderheden mededeelenik kan u voorloopig wel zeggen, dat ze ongeveer hierop neerkomt, om in de stad een soort van opstand te verwekken, en zoolang door de straten te schreeuwen„Monseigneur Karei, hertog van NormandiëLeve mon seigneur Karei van Normandië tot de burgerij in onrust en de wacht op de been gekomen is." „Ziedaar een kreet, geheel en al geschikt om ons dorstig te maken," sprak Donat spottend. „Maar de benoodigde drank zal royaal be taald worden," antwoordde de boodschapper. „Komt gij „Voor mijn part, al begon de dans dadelijk ik laat mij door hel noch duivel vrees aanjagen." De beide makkers sloegen den weg naar de stad in en waren spoedig in den Gekroonden Bekerwaar Grifoldas hen reeds wachtte. Nadat de maag ruim met gerstenbier en de zakken met geldstukken gevuld waren, verspreidden de handlangers van den graaf van Charolais zich in groepen door de stratenmet toortsen in de hand en zongen zij uit volle keel een lied en lieten bij afwisseling den naam van den hertog van Nor mandië hooren, alsof het een strijdleus en een oproerkreet was. Het duurde niet lang of de geheele stad was in opschudding talrijke straatjongens, voor wie een oploop een buitenkansje is, nieuwsgierige burgers en vrouwen uit de laagste volksklasse DE MOSOEL-KWESTIE. Tusschen den vertegenwoordiger van het Turksche ministerie van Buitenlandsche Zaken Adna bey en den, Britschen gevolmachtigde Henderson zijn te Constantinopel nieuwe^be- sprekingen over de Mosoel-kwestie begonnen, nadat een correspondentie tusschen de regeerin gen te Londen en Angora deze besprekingen voor bereid had. Naar uit Turksche regeeringskringen verluidt is het initiatief tot de hervatting der onderhandelingen direct van den Britschen premier MacDonald uitgegaan. Men hoopt op een positief resultaat. DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE. Uit New-York, verluidtDe conventie der democratische partij heeft Zaterdag het program aangenomen, hetwelk de meerderheid van het program-comité uitgewerkt had. Na lange en opgewonden debatten over de hoofdpunten van het program, nl. de kwesties van den Volken bond en van de positie der partij tegenover de Ku Klux Klan, stelde het meerderheidsrapport voor, dat de vraag, of de Vereenigde Staten tot den Volkenbond zullen toetreden, aan een volks stemming zal worden onderworpen. Verder wordt in het programma opnieuw vertrouwen uitgesproken in den Volkenbond en het Int. Gerechtshof. Het voorstel van de minderheid, dat de de mocratische partij zich zonder voorbehoud tot toetreding der Vereenigde Staten tot den Vol kenbond zou uitspreken, bleef met 389 stemmen in de minderheid. ALLERLEI. Uit Weenen De toestand van dr. Seipel is thans zoover vooruitgegaan, dat hij reeds binnen enkele dagen het bed zal mogen ver laten, en hij als getuige zijn verklaringen zal kunnen afleggen inzake den aanslag. Uit New-York Op de democratische conven tie zijn de stemmingen over de aanwijzing van den candidaat voor het presidentschap begonnen. Voorspeld wordt, dat gouverneur Smith bij de tiende stemming zal worden gekozen, terwijl de kansen voor McAdoo zich thans verhouden als van 2 tot 9. Uit Rome Uit Bologne wordt een nieuw geval gemeld van vrijheidsberooving door fas cisten van een socialist, genaamd Mattaferri, die penningmeester is van de socialistische partij, aid. Bologna. Binnenland. Prov. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Staten voor A. aan de gemeente Leiden een subsidie te verleenen van 1/3 deel der kosten van ver betering van den Rijnsburgerweg onder die gemeeni'e van de Poelbrug tot den Warmon- derweg tot een maximum van 66.650 B. aan de gemeente Oegstgeest een subsidie te verleenen van de helft der kosten van verbe tering van het verlengde van den onder A ge noemden weg, zijnde de Gevenstraat tusschen den Warmonderweg en de Deutzstraat, na aftrek van de subsidies van den A.N.W.N. en de K.N.A.C. tot een gezamenlijk bedrag van f 625, tot een maximum van 38.937,50, als mede een bijdrage van ƒ9000 in de kosten van het verleggen der transporten in het gedeelte sloten zich bij de bende aan. Weldra verschenen de soldaten, die de orde in de stad moesten be waren en ze voor een overval of overrompeling behoeden i zij eischten de oproermakers op om uit elkander te gaan en baproefdenhun de toort sen te ontrukken, wejke zij in de hand hielden doze weigerden te gehoorzamen en riepen moord en brand een boogschutter kwetste een van Donats gezellen aan den schouder. Het zien van bloed voerde de wanorde ten top men riep dat de koning de burgerij deed vermoordeneen tiental ellendelingen begonnen de klok eener naburige kerk te luiden de straten werden ge vuld met burgers, die zich inderhaast gewapend hadden, elkander afvragende wat er gaande was, maar voor het meerendeel geneigd om de zaak van het algemeen welzijn te steunen, den graaf van Charolais toe te juichen en zich te verklaren ten gunste van een nieuwen hertog van Nor mandië, vooral wanneer men dien titel en die waardigheid wilde opdragen aan den jeugdigen prins Karei, den zoon van Maria en Karei VII en broeder des konings. Wat er dien avond in Riuaan voorviel was geen. op zich zelf staand feit, maar het gevolg van een politiek plan, gesmeed door den hertog van Bretanje, die het hertogdom Berry aan het gezag des konings wilde onttrokken zien, en den graaf van Charolais, die meende dat Normandië dicht genoeg bij Bourgondië lag, om er zijn voordeel in te zien, dat de toekom stige hertog tot zijne vrienden en bondgenooten behoorde. Daar het meerendeel der groote heeren van de Geversstraat tusschen den Terweeweg en de Deutzstraat. Voorts stellen Ged. Staten voor om aan de gemeente Katwijk een subsidie te verleenen in de kosten van den Wassenaarschen grindweg als bitumineuzen steenslagweg tot een bedrag van 60 pCt. dier kosten een maximum van 99.000. De treinverbinding met Duitschland. Het schijnt, dat er van een D-trein-verbinding tusschen Amsterdam-Enschedé-Münster-Dort- mund voorloopig niets zal komen, althans niet vóór de winterdienstregeling van kracht wordt. De Duitsche spoorwegen hebben nu het baanvak Enschedé-Gronau overgenomen, maar van een verbetering in den treinenloop is nog niets te bespeuren. Er zij slechts twee treinen per dag, die door reizigers gebruikt worden. De anderen hebben noch in Enschedé noch in Gronau aansluiting, zoodat men als van ouds van de tram gebruik maakt. Postcheque'- en girodienst. Naar de „Res.bode" verneemt, is aan alle ambtenaren, werkzaam bij den postchéque- en girodienst, die nog vacantie moeten hebben, aangezegd, deze te nemen in den loop der maand Juli, ten einde de mogelijkheid te openen, den dienst op 1 of 15 Augustus te hervatten. De Wester Schelde. Uit Brussel meldt men aan de „N. R." Jhr. dr. van Vredenburch, de Nederlandsche gezant alhier, is Zaterdag, voor hij met verlof vertrok, door den heer Hymans, den minister van buitenlandsche zaken, ontvangen. Het gesprek heeft hoofdzakelijk geloopen over de Sclielde-kwestie, waarover het kabinet zich heden beraden zal. Generaal J. B. van Ilcutsz. Naar wij vernemen is de toestand van Z. Ex. J. B. van Heutsz, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië die voor gezondheids redenen in Montreux vertoeft, hoogst zorgelijk. De generaal is thans 74 jaar. H De grenswijziging van Dokkum, «JDe heer Idenburg heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het vol gende gevraagd. In bet Handelsblad van 25 Juni j.l. (avond blad) en in de „N. R. Ct." van 27 Juni j.l. (och tendblad) wordt beweerd, dat in het voorstel tot grenswijziging van Dokkum (wetsontwerp no. 86), thans bij de Eerste Kamer der Staten- Generaal aanhangig, nog andere moêleven dan in de toelichtende bescheiden en bij de monde linge behandeling aangevoerd, invloed hebben geoefend met name belangen van het Roomsch- Katholieke bevolkingsdeel. Zou de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vóór de mondelinge behandeling van dat wetsontwerp in deze Kamer willen mededeelen in hoever de bedoelde persberichten juist zijn of een grond van waarheid bevatten Onze handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. g4.De Russische katoen-aankoopen in ons land, die, al in totaal 15 millioen gulden bedroegen, zijn tot 20 millioen gulden gestegen. Op dit oogenblik zijn er geen transacties in dit artikel meer gaande. De Russen, die voor van Normandië tot het bondgenootschap van het algemeen welzijn behoorde, ondersteunden zij den graaf van Charolais, zonder zich echter te ontveinzen, dat men alles te vreezen had van een koning, wiens eigen hoofd alleen vonnis streek en wien de beul als zijn schaduw volgde, 's Konings bevelhebber in Normandië, generaal d'Esterney, duchtte dan ook de meest strenge maatregelen van Lodewijk XI en vermoedde, dat hij beurtelings den graaf van Charolais, later de Vermetele bijgenaamd, en Frans II van Bretanje om den tuin poogde te leiden. Deze laatste, trotsch op zijne macht, hield aan zijn hof den broeder van Lodewijk XI, wiens naam het voorwendsel van alle beroeringen was. Alvorens deze arme koninklijke knaap, die zijn vader van gebrek had zien omkomen, als ware hij een bedelaar, een begrip had van de drijf- veeren der toenmalige politiek, plaatste men hem aan het hoofd der ontevredenen. Toch vroeg of begeerde hij niets voor zichzelven, zijn hertog dom Berry was hem genoeg hij was een harts tochtelijk liefhebber van de jacht en hechtte er weinig aan, of zijn grondgebied uitgebreid Werd, of hij over een grooter of kleiner getal onderdanen gebied voerde. Nooit slaagde Frans II met al zijn eerzucht en zijne overredingskracht er in, hem de genietingen van het hoogste gezag begrijpelijk te maken maar Karei was een zwak vorst, hij vreesde den koning, zijn broeder, en stelde een onbeperkt vertrouwen in den hertog a an Bretanje. En ook, werd hij wel ooit geraadpleegd? (Wordt vervolgd). r NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT igj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1