DAGBLAD VOOR SGHSEDAM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Donderdag 3 Juli 1924. 13987 BareauKOEMAR|KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.1 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75,|elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50U bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. SBnitenlandseh Nieuws, FRANKRIJK EN ENGELAND. In de in gezamenlijke zitting vereenigde se naatscommissies voor Buitenlandsche Zaken en Financiën heeft de Fransche premier Herriot gister een exposé gegeven van het onderhoud hetwelk hij met den Britschen premier Mac- Donald op The Chequers heeft gehad. Herriot wees erop, dat MacDonald verlan gend was om de veiligheid van Frankrijk ver zekerd te zien en de beste garantie daarvoor een Engelsch-Fransch verbond achtte. Voorts ging MacDonald met spreker accoord wat be treft de kwestie van de algemeene militaire controle in Duitschland. Herriot voegde eraan toe, dat Frankrijk zich alle vrijheid voorbehoudt met betrekking tot de Roerbezbtting. Spr. wees verder op het vlot verloop van de conferentie te Brussel en op de volledige over eenstemming met betrekking tot de Micum- verdragen. Voorts zeide de premier, dat de geallieerden het oogenblik zullen bepalen dat zij het meest geschikt achten om Duitschland te verzoeken tot den Volkenbond toe te treden. De minister van Oorlog, Noliet, heeft ver klaard, dat Frankrijk in geen geval den datum van den 30sten September als limiet voor liet toezicht der geallieerde militaire controle-com missie in Duitschland zal aanvaarden. DE INT. VEREENIGING VOOR DEN VOLKENBOND. De vergadering van den Internationalen Bond van Volkenbondsvereenigingen, te Lyon bijeen, heeft een resolutie aangenomen, waarbij de regeeringen worden uitgenoodigd, de bijeen roeping te vragen van een conferentie van centrale emissiebanken en van den Federal Reserve Board der Ver. Staten, welke confe rentie zich zou 'moeten bezighouden met de voorbereiding van een internationaal plan voor de stabiliseering der wisselkoersen. De financieele commissie uit de vergadering had een resolutie voorgesteld, waarin verklaard werd, dat de vergadering met voldoening de rapporten der beide commissies van experts begroet. Graaf Bernstorff, de Duitsche gedelegeerde, gaf uitdrukking aan zijn blijdschap over de bewoordingen van het gedane voorstel. Hij be groette daarin een toekomstig innerlijk verzoend Europa. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE. Na een uiterst levendig debat heeft de Inter nationale Arbeidsconferentie zich gistermiddag met 55 tegen 32 stemmen en 38 onthoudingen uitgesproken tegen de erkenning van den ver tegenwoordiger der Italiaansche fascistische vakvereenigingen. Naar de „Times" meldt heeft de Britsche regeeringsvertegenwoordiger ter Int. Arbeids conferentie te Genéve medegedeeld, dat de Britsche regeering besloten heeft, het parlement te vragen, een bedrag van 4000 pond sterling te voteerén ten behoeve van de nieuwe gebou wen van het Int. Arbeidsbureau. IN IIET BEZETTE GEBIED. Zooals gemeld, bestaat de grootste moeilijk- 39 Petit-Jean gehoorzaamde aan het eerste bevel van den aanvoerder, maar toen hij terugkwam, sloop hij ongemerkt naar den grooten schoor steenmantel om er zich onder te verbergen, min der met het loffelijke doel aldus gemakkelijker de bevelen der herbergbezoekers op te volgen, dan om de gevoerde gesprekken af te luisteren en aldus te weten te komen, welke de geheimzin nige expeditie van Grifoldas zijn mocht. Het opperhoofd der bende hernam ,,Men betaalt ons, wij gehoorzamendat is volkomen in den haak. De avonturier, de partij ganger, de wapendrager, dien de koning van zijn leger uitsluit, verbindt zich met den eersten den besten die zijn arbeid, zijn strijd en zijn ge varen tegen goud opweegt, wat is daartegen aan te voeren Zij, die tegen het werk opzien, kunnen weigeren ieder zijn vrijheid maar zoo een uwer durft klikken en ons tracht te verraden, kan hij er zeker van zijn, geen twee nachten meer op zijn bed te zullen slapen Het is geen rijke reiziger, noch koopman of jood, dien wij hedenavond op het oog hebben, wij moeten een klooster bestormen en innemen." „Een kloosterriep Hoqueteay uit. „Bij den drommel, meer dan een armen duivef heb bij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij dood f 1Ö0 bij verlies van een de HoU.AIffem. Verz. bank te Schiedam heid in de kwestie van het onderdak brengen der uitgewezenen, daar een belangrijk gedeelte hunner woningen door bezettingspersoneel is ingenomen. Dit geldt speciaal voor de spoorweg arbeiders. In verband hiermede heeft de Bond van Spoorwegpersoneel tegen Donderdag a.s. te Dusseldorp een conferentie bijeengeroepen, ten einde na te gaan, hoe aan de terugkeerende spoorwegbeambten onderdak kan worden ver schaft. DE MICUM-VERDRAGEN. Naar uit goede bron vernomen wordt, staat het vrijwel vast, dat de Micum-verdragen op 20 Juli a.s. tegen 1 Augustus a.s. zullen worden opgezegd. Gezien het feit, dat het Rijk op 1 October a.s. een tekort van 140 millioen goudmark zal hebben, waarvoor nog geen dekking is gevonden, zal het de regeering naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk zijn, de helft van de financieele lasten der Micum-verdragen verder op zich te nemen. DR. SEIPEL. Een gistermiddag gepubliceerd communiqué betreffende den toestand van bondskanselier dr. Seipel, deelt mede, dat er thans geen be zwaren meer bestaan dat dr. Seipel eenigen tijd buiten rust gaat nemen, daar hij volkomen herstellende is. In verband hiermede zullen geen verdere communiqué's worden gepubliceerd. MAROKKO EN GIBRALTAR. Uit Barcelona komen berichten, omtrent de Marolckaansche kwestie, die zeer zeker alle reden tot voorbehoud geven, doch van den anderen kant een kern van waarheid kunnen bevatten, waardoor ze hét vermelden wel waard zijn. Naar aan de „Vossische Zeitung" wordt bericht, gaan er namelijk geruchten, dat Primo de Rivera, de Spaansche dictator, die de avon turen in Marokko moe schijnt te zijn, den Engel- schen premier MacDonald heeft gepolst over een ruil van Gibraltar tegen Marokko, welke voor Spanje het voordeel zou hebben, dat het. eindelijk de zoo lang begeerde vesting binnen zijn grenzen zou krijgen, terwijl het tevens op niet al te oneervolle wijze een einde aan zijn campagne in Marokko zou kunnen maken. Koning Alfonso moet ten opzichte van deze kwestie geheel het standpunt van De Rivera deelen, terwijl van den anderen kant verluidt, dat MacDonald de verzekering heeft gegeven, dat Engeland bereid is tot onderhandelingen over den afstand van Gibraltar in ruil voor Marokko. Zooals gezegd, zijn dit echter nog slechts geruchten, waarvan tot dusverre nog geen bevestiging is ontvangen. DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE. Uit New-York verneemt de „Times". De democratische conventie heeft na elf zit tingen niets meer opgeleverd dan de vertooning van een leiderlooze partij, welke inwendig zeer verdeeld is over de beide hoofdpunten, n.l. den Volkenbond en de Klu-Klux-Klan. Ook is er na 35 stemmingen nog steeds geen candidaat voor bet presidentschap gekozen. De impasse duurt steeds voort en de strijd gaat tusschen de drie hoofdleiders, MacAdoo, Smith en Davis, welke laatste nog iets in stem- mental vooruit is gegaan. Deze conventie belooft weinig goeds voor de ik in mijn leven naar de andere wereld gezonden, maar een. kerk plunderen „Zwijg riep Grifoldas dreigend, „gij kunt u terugtrekken als het hart u in de schoenen zinkt, overigens er is geen sprake van hetplun- deren eerver kerk,nochvan het beleedigenvanmon- niken. Ik eerbiedig het geweten van wie het ook zij. De smaken zijn verschillend er zijn lieden die zich gemakkelijk gewennen aan het denkbeeld, om op den een of anderen dag met een, koord om den hals een paar voet boven den grond te bengelen, maar die een zonderlin gen afschrik hebben van den brandstapel. Is de smaak echter verschillend, hij is tevens vrij. De geheele zaak komt hierop neer, om ons van een klooster meester te maken daartoe is het nog niet eens noodig de muren van Sainte- Gatherine over te klimmen de graaf van Damp- martin zal de poort voor ons openzetten alles wat wij te doen hebben, is dien grootmoedigen heerte ondersteunen in zijn plan,om onzenkleinen hertog, wien God moge behoede, op te lichten en hem naar Frans van Bretanje, zijn trouwen en veelgeliefden bloedverwant, te voeren, die hem 111 de stad Gaen verwacht, teneinde Rouaan in zijn gezelschap weder te betreden.Welnu, wie wil van de partij zijn?" „Ik wij allen allen schreeuwden de partij gangers om strijd. Grifoldas maakte met een gewichtig gebaar den lederen zak los, woelde met de handen in de geldstukken, als om de aanwezigen door den democratische partij bij de Novemberverkie- zingen. Deze partij kan alleen gered worden door een krachtige persoonlijkheid. Mannen van dat kaliber zijn beschikbaar en een van hen is gouverneur Smith, doch er bestaat zéér weinig kans, dat deze gekozen zal worden. KABINETSCRISIS IN CHINA. Uit Peking verneemt Reuter Het ontslag van den Ghineeschen premier, Soen Pao Tsji, is aanvaard. De minister van Financiën, Wel lington Koo, is met de waarneming van het premierschap belast. ZUID-AFRIKA. De eerste samenkomst van het nieuwe kabinet heeft als datum van de opening van het nieuwe parlement 25 Juli vastgesteld. In de eerste plaats zal noodig zijn de wettelijke instelling van een ministerie van Arbeid, hetwelk tot nu toe nog niet bestaat en waarvoor de portefeuille, zooals gemeld, naast die van Verdediging, aan den Labour-leider Greswell werd gegeven. ALLERLEI. Uit Londen De minister van Arbeid doet stappen om het geschil in de bouwvakken door een openbaar hof te laten onderzoeken. De werkgevers in de bouwvakken hebben besloten tegen 9 Juli de aangekondigde al gemeene uitsluiting voorloopig een week uit te stellen, in afwachting der resultaten van het onderzoek door het voorgestelde hof. Uit Belgrado De „Staatsanwaltschaft" te Agram heeft van de regeering omvangrijk materiaal gekregen tegen Raditsj en eenige afgevaardigden zijner Partij, teneinde tegen hen een aanklacht wegens hoogverraad te kunnen indienen. Raditsj zou met het Macedonische Comité de losmaking van eenige deelen van den staat voorbereid hebben. Tevens wordt hij beschul digd van het voeren van propaganda voor het huis Habsburg. Uit Riga Het politieke staatsdeparte- ment heeft te Leningrad een groot aantal stu denten laten éVresteeren, die geprotesteerd hebben tegen de zuivering van de hooge scholen. Met uitzondering van hen die verwant zijn aan revolutionnaire socialisten, zullen de arrestanten worden opgesloten in de concentratiekampen in Noord Rusland. Uit Berlijn Volgens een bericht uit New- York heeft de bond van Amerikaansche negers besloten bij de presidentsverkiezing hun stem uit te brengen op den candidaat der door La Follette te stichten derde partij. Naar verluidt, bestaat in katholieke kringen het plan een katholieke partij op te richten. Uit Dublin Het parlement van den Ier- schen Vrijstaat heeft het verdrag van Lausanne geratificeerd. De minister van Buitenlandsche Zaken diende een resolutie in, waarbij gezegd wordt, dat dé ratificatie wil duidelijk maken, dat de vredestoestand tusschen den Vrijstaat en Turkije bestaat. Uit Parijs In den afgeloópen nacht is de heer Robert de Jouvenel, hoofdredacteur van het blad „l'Oeuvrè", een 'jongere broeder van Iienry de Jouvenel, overleden. Robert de Jouvenel was een der meest gezaghebbende publicisten van de radicale partij eh ook buiten die partij was hij om zijn rechtschapenheid en eerlijkheid een algemeen geachte persoonlijkheid. Uit Kaapstad De oud-minister van Justi tie, De Wet, heeft het aanbod van de regeering, klank van het geld tot groote onversaagdheid aan te sporen, haalde een gedeelte van den schat te voorschijn en begon de vrucht van 's graven mildadigheid met volle handen rond te deelën. Hoquete;^! ontving evengoed zijn deel als de anderen de voorslag van den aanvoerder scheen hem noch gevaarlijk noch moeilijk meer toe. Grifoldas gaf zijn laatste bevelen. „Gaan wij thans uit elkander tot hedenavond elf uur ons wachtwoord zal zijn„Bretanje en Herminie." Wij zullen ons op de hoogte van Sainte Catherine vereenigen, maar ieder onzer zal zich onvergezeld op weg begeven, teneinde geen argwaan te wekken op een gegeven oogen blik zal de poort van het te bezetten klooster ge opend worden, waarna wij de gebouwen en za len bezetten en den jonge prins, in gezelschap van den graaf van Dainpmartin, naar Gaen voeren." Toen deze bijzonderheden vastgesteld waren, verklaarde Grifoldas de zitting voor gesloten daarna onthaalde hij zijn volgelingen op den goeden wijn van Rousillon de woeste gezellen lieten zich het heerlijke Vocht uitmuntend sma ken, wat ten gevolge had, dat een gedeelte der bende spoedig onder de banken uitgestrekt lag. Toen kapitein Grifoldas een uur later den klei nen bediende riep, om de ledige kannen weg te ruimen, was deze reeds sedert lang verdwenen. Ongemerkt den schoorsteen verlatende, was hij naar buiten gegaan en had zich, zoo snel zijn den post van Judge President van Transvaal te aanvaarden, afgeslagen. Hij zal het leiderschap der Zuid-Afrikaansche Partij in den Senaat op zich nemen. Uit Riga Het vooruitzicht op den aan staanden hongersnood begint de Sovjetleiders reeds ernstig te verontrusten. De commissies voor de voedselvoorziening functionneeren reeds en houden graaninzamelingen. Binnenland» Verkeersweg 's-GravenhageRotterdam. Verschenen is de memorie van antwoord nopens het ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen in de gemeenten Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aanleg van een weg voor gewoon verkeer van 's-Graven hage over Delft naar Rotterdam. Ook de minister vertrouwt, dat de aansluiting van dezen weg aan het stratenplan der gemeente Rotterdam in overleg met die gemeente tot een bevredigende oplossing zal worden gebracht. Met betrekking tot de meening, dat de aanleg van dezen weg te grootsch en te kostbaar is en dat de halve breedte voldoende werd geacht, schaart de minister zich aan de zijde van die leden, welke daartegen aanvoerden, dat ont eigening op grooter schaal dan onmiddellijk wellicht noodig zou zijn, gewenscht is, omdat men mag verwachten, dat het verkeer op dezen weg zich in de toekomst intensief zal ontwikke len. Deze weg moet aan hooge verkeerseischen voldoen het is daarom verstandig om bij deze onteigening hiermede rekening te houden. Uitdrukkelijk vestigt de minister er de aan dacht op, dat het niet de bedoeling is aanstonds het volle wegprofiel tot stand te brengen, doch dat eerst gaandeweg, naarmate de behoefte zich zal blijken voor te doen, tot verbreeding der onderscheiden banen, welke voor het ver keer beschikbaar worden gesteld, zal worden overgegaan. Wanneer als dan zal zijn verkregen een rijbaan voor het autoverkeer, een baan voor tramwegverkeer, rijwiel- en wandelpaden, zal blijken, dat de aangegeven kruinbreedte van den weg geenszins overdreven mag worden geacht, zij het, dat deze eindtoestand wellicht eerst na eenige jaren zal zijn bereikt. De Tweede Kamer en de officiersopleiding. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer dmtrent het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting voor 1924 ontleenen we Tegen de concentratie van de scholen voor de verlofsofficieren der infanterie te Kampen heeft een groot aantal leden ernstig bezwaar. In de eerste plaats zijn ze van oordeel, dat deze gemeente geen oefeningsterreinen bezit, voldoende aan de eischen, welke daaraan moeten worden gesteld. In de tweede plaats achten deze leden ook de gebouwen, welke te Kampen beschikbaar zijn, voor het beoogde doel niet geschikt. Voorts biedt Kampen onvoldoende gelegen heid tot ontspanning. Dit heeft ten gevolge, dat uitstapjes naar andere plaatsen als bv. Zwolle worden gemaakt, waarbij wel niet steeds alles achterwege zal blijven, dat beter niet gebeurt. De geschiedenis van den Hoofdcursus heeft in dit opzicht veel geleerd. Daarbij komt nog, dat Kampen zeer ongunstig gelegen is ten opzichte van een goed deel van het land, zoodat been en hem dragen konden, naar de voorstad begeven. HOOFDSTUK IX. Het klooster van Sainte-Catherine. Dizier, die sedert meer dan een half uur van de woning van den kanunnik thuis was geko men, wachtte met blijkbaar ongeduld op de terugkomst zijner rhoeder. Hij wilde haar spre ken over verschillende belangwekkende zakfen, over zijn vorderingen in de eerste plaats en vervolgens over de feestelijkheden, die bij den plechtigen intocht van den nieuwen hertog van Normandie zouden gegeven worden. Mejuffrouw Ogive had haar verlangen te kénnen gegeven dat al de kostbare voorwerpen, welke de Notre-Dame bevatte, op de altaren zouden uitgestald worden, wanneer men in de oude basiliek van St. Romanus het plechtig Te Deum zoude zingen. ...Wetende dat hij zich in de genegenheid van den kannunik Le Bouteiller verheugen mocht, hoopte Dizier aan den optocht te zullen deelne men en in zijn hoedanigheid van koorknaap de plechtigheid te mogen volgen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1