Het spookhuis. OMSTREKEN, FEU ILLETO 47ste Jaargang. Vrijdag 4 Juli 1924. 13988 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75,Jelke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit ;T200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van e*n duim; i 60 btj verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Sluikhandel in wapens. Wij lezen nog in de Evening Standaid,dat te Londen de in beslag genomen machine-geweren aangetroffen zijn op de Werf van de Gen'era Steam Navigation Company bij de Tower-biug Zij warer, zoo zegt het blad, bestemd voor St. Petersburg over een Nederlan dsche haven, maar de plotselinge overrompeling door Scotland Yard heeft de planhen van de wapensmokkelaars verijdeld. De ontdekking is te dan ken aan de voortdurende bewaking van eèn garage door rechercheurs, eenige weken lang. Ten slotte ontdekte de politie, dat groote hoeveelheden machin'e-geweren en onderdeden ingepakt en vervoerd werden naar de werf van de General Steam Navigation Company. Noch de sleepers- iirma die ze vervoerde, n'och de lichtersmaat- schappij die ze aan boord bracht wisten iets van den inhoud van de kisten af. Het hout van de kisten was ruim een Engelschen duim dik en had een zinken voering. Zij waren geconsig neerd aan verscheidene firma's te Amsterdam. De Evening Standard zegt ten slotte dat een groote afdeeling speurders wacht op de aankomst van het Hollandsche schip, dat de kisten had moeten meenemen. Een nieuwe gezant van Turkije. De heer Mehmeri Essad Bey, die te Angora directeur van de eerste politieke afdeeling aan het ministerie van buitenlandsche zaken was, zal als zaakgelastigde de Turksche republiek bij de Nederlandsche regeering vertegenwoordi gen. Mehmed Essad Bey is reeds in den Haag aangekomen, en door minister van Karnebeek ontvangen. De nieuwe Turksche zaakgelastigde is voor ons land geen onbekende. Hij was reeds vroeger gedurende drie jaar (19191922) aan de Turksche legatie in den Haag verbonden, eerst als secretaris, daarna als zaakgelastigde, IJl het begin van 1923 had hij ons land verlaten. Korting op Pensioen. Naar het „Vad." te bevoegder plaatse ver nam, ligt het wetsontwerp nagenoeg gereed er zal nog een wijziging in worden gebracht waarbij rijksambtenaren, die tegelijkertijd pen sioen en salaris uit de schatkist genieten, op clat. inkomen worden gekort. Naar voorts verluidt zou deze maatregel op 1 Januari a.s. in werking treden en beoogen een categirie van personen te treffen, die in bijzonder gunstige omstandigheden verkeeren, doordat zij van meer dan één betrekking pen sioen trekken en thans b.v. als Kamerlid opnieuw een rijkssalaris genieten. Goed op de hoogte. In de roode pers spoort J. A. B., de Voorwaarts- man, de Kamerfractie aan, om toch vooral in de Tweede Kamer au grand complet te wezen, als daar het voorstel-Bulgers op de Plaatselijke Keuze in stemming komt. Dit voorstel is echter reeds op 17 Juni 1.1. door de Tweede Kamer aangenomen. Na de textielarbeidersstaking. Men begint het te Enschedé te bemerken, dat de textielstaking opgeheven is. De weekmarkten die in de laatste maanden veel minder bezocht waren, omdat er bijna geen geld onder de koopers was, worden weer druk ker. De aanvoer van waren neemt in soort en 40 Bij de gedachte blonk zijn kinderlijk gelaat van genoegen. Sedert hij met den vromen ka nunnik en diens zuster in aanraking was geko men, was zijn hart met een heilige eerzucht vervuld hij hoopte de hoogere wijding van het priesterschap met het talent van den kunstenaar te vereenigen en eenmaal de bouwmeester te worden eener kapel, die door haar rijkdom en pracht eenig in Frankrijk zou genoemd worden, en dan als priester in het door hem gestichte Godshuis neer te knielen. Op den dag dat hij in kinderlijk vertrouwen zijn geheime hoop en zijn kinderlijke plannen durfde mededeelen, drukte de arme moeder hem met een wanhopende teederheid aan haar boezem, en haar bevende hand op den mond haars zoons leggende, sprak zij met tranen in de oogen „Nooit, neen nooit, verstaat gij, Dizier, zal zulk een droom verwezenlijkt worden. Smeek God, dat Hij u een onbekende bestemming geve en u voor de wereld verberge. Ik vrees zelfs, uw ongeluk in de hand gewerkt te hebben, door toe te staan, dat gij den nederigen en voor de menschep onbekenden kring verliet, waartoe hoeveelheid aanzienlijk toe, terwijl de geest onder de menschen veel opgewekter is. De officiers-opleiding. De minister van Oorlog heeft in een uitvoerige memoriewan antwoord aan de Tweede Kamer, de samentrekking van de opleiding der verlofs officieren te Kampen, verdedigd. Werkspoor. Tusschen de bij de slaking bij Werkspoor betrokken partijen is voorloopige overeenstem ming bereikt op de basis van 10 tariefs- en 2V2 uurloonsverlaging. De Oude Kerk te Delft. Gisteravond heeft de plechtige inwijding plaats gehao van de weer in dienst genomen Oude Kerk te Delft. Minister de Visser was onder de aanwezigen. Het Internationaal S tedebouvvcongres. Het Internationaal Stedebouwcongres ving gister aan in de aula van de Amsterdamsche universiteit. Een groot aantal landen is op dit congres vertegenwoordigd, hetwelk is georgani seerd door het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Minister Buys hield de openingsrede. De heer Howard deelde mede, dat vertegen woordigers aanwezig zijn van Nederland, Polen, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Luxem burg, Australië,Denemarken, Japan,Griekenland, Spanje, Egypte, Iersche Vrijstaat en Tsjecho- Slowakije. Spreker, die ge volle maat wij geven aan de individueele pogingen, wees er op, dat de hulp van den Staat onmogelijk gemist kan worded. Hij herdacht drie groote Nederlandsche architectenin den laatsten tijd overleden, na melijk Weissman, De Klerk en De Bazel.-Hij herinnerde er aan, dat sinds 1918 er 300.000 huizen in Holland zijn bijgebouwd en er dit jaar alleem, 4050.000 huizen in Holland bij komen- Na nog het gewestelijk uitbreidingsplan van Amsterdam, oïider de aandacht van de aanwezigen te hebben gebracht, gaf de heer Howard de algemeene leiding van het Con gres in handen van den heer F. M. Wibaut. Gemengd Nieuws. Ongelukken. In het hospitaal te Heer len is gister overleden de 21-jarige ongehuwde mijnwerker J. T. uit" Nieuwen hagen, die Zondag tijdens de kermis aldaar bij een wedstrijd in flobertschieten door een kameraad bij ongeluk aangeschoten werd, en een kogel in de borst kreeg. - Op den Raamweg te 's-Gravenhage is gister avond omstreeks 7 uur een ernstig ongeluk ge beurd. De 11-jarige Th. W. v.d. H. uit het Su- matrahofje was op den weg met schelpjes aan het gooien, vermoedelijk naar een meisje dat aan den overkant stond. Uit de richting Scheveningen kwam de nieuwe electrische tram, waarvan de bestuurder voortdurend belde. Op hetzelfde oogenblik dat de tram bij het jongetjewas,sprong het er voor, misschien met de bedoeling naar het meisje toe te loopen. Een ongeluk was toen niet meer te voorkomen. De knaap werd op slag dood gereden en vreeselijk verminkt. Het lijkje is aanvankelijk naar het politiebureau in de Alexanderpl. vervoerd. Volgens de politie heeft den bestuurder niet de minste schuld, Gistermorgen is te Groes- beek een boerenkarretje, waarin zich de 70-jarige G. uit Nijmegen bevond, in een greppel gereden. gij behoorde t. „Moeder", antwoordde Dizier met vastheid en overtuiging „de Heer kiest tot Zijne dienaars zoowel den arme als den rijke, den onbekende als den verhevene Hij ziet slechts op het hart van hen, die Hem liefhebben en vereeren." „Ja," antwoordde Huguette, „maar de me- schen. Zij drong echter de bittere gedachte terug, die haar overstelpte en voegde er bij „Ik wilde u zoo gaarne gelukkig zien, en de kracht heeft mij ontbroken u te weigeren. Dizier, beschuldig uw moeder nimmer, zelfs dan als het mocht gebeuren, dat. „Wat kan er gebeuren, moeder „Ons lot is in Gods handen, mijn kind, ik kan noch mag u alles mededeelen, wat mijn hart benauwt, doch bid voor mij, bid voor uwen vader." De herinnering van die samenspraak bleef Dizier steeds bij, Op den avond echter, dat wij hem voor zijns vaders woning wedervinden, met verlangen naai de terugkomst zijner moeder uitziende, had hij den indruk van het door zijn moeder gesprokene voor een wijl vergeten en met het ongeduld, aan zijn leeftijd eigen, verbeidde hij het oogenblik, waarop hij zijn moeder zou kunnen mededeelen, dat hij een door Ogive geborduurden rok zou mogen dragen en hoe hij dan op den engel zou Het wagentje kantelde en de oude man werd op den weg geslingerd. De oude man was dadelijk dood. E_e n r o o v e r. Gisternacht heeft een mili tair uit het Remonte-Depot te Milligen, den koeienkoopan W. Zevenbergen, uit Garderen, die zich per rijwiel van Madel naar zijn woon plaats wilde begeven, met een mes een ernstige snede over het gelaat toegebracht en daarna van ongeveer 100 beroofd. De dader, die aangehouden is, heeft bekend. Ernstig auto-ongeluk. Op de Gran de Corniche, niet ver van Nice verwijderd, heeft, naar de Fransche bladen melden, een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. Een vrachtauto, die door middel van banken voor personenver voer was ingericht, keerde met 33 inzittenden van de bedevaartplaats van Laghet'terug. Op de plek „Ouatre Chemins" aangekomen, waar de weg langs een afgrond loopt, bemerkte de chauffeur, dat de remmen niet naar behooren werkten. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest den auto in tegenovergestelde richting te sturen, zoodat deze den afgrond ontweek, doch met de rotsen in aanraking kwam en omsloeg. Alle inzittenden werden gewond, waarvan som mige ernstig. Hulp kwam spoedig opdagen en de gekwetsten werden naar 't ziekenhuis St. Roch te Nice gebracht. De meesten konden spoedig daarop ,11a verbonden te zijn, het hospitaal weer verlaten, doch een gewonde, die onmid- delijk geopereerd was, bezweek eenige uren later. Finane en Eeon. Mededeelingen. Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. Aan het verslag over 1923 ontleenen wij De crisis, welke nu reeds 2 jaren vele groote' bedrijven heeft, aangetast, heeft thans ook in den handeldrijvenden middenstand zich sterk doen gevoelen. Ook de Centrale Middenstands- bank heeft de gevolgen daarvan ondervonden en over 1923 besloten geen dividend uit te keeren, doch de winst en reserves te bestemmen voor afschrijving op debiteuren, en onder af zonderlijk hoofd op de balans te plaatsen de risico's welke de Centrale Bank ingevolge de overname van eenige zelfstandige Middenstands- banken nog draagt. Deze overgenomen zelf standige banken bleken niet in staat te zullen zijn na afschrijving van hun kapiLaal en reserves de hun toevertrouwde gelden volkomen te secureeren en heeft de Centrale Bank het groote offer gebracht in het belang van een zoo groot gedeelte van den middenstand, om alle aan die banken toevertrouwde deposito- en spaargelden te garandeeren, terwijl zij dan tot geleidelijke afwikkeling der aldaar loopende risico's zal overgaan. De verdere uitzetting van credieten werd zooveel mogelijk beperkt. De stijging van het uitstaand crediet is in hoofdzaak toe te schrijven aan de vermelde overname van zelfstandige banken. De vraag naar crediet was onder den middenstand zeer sterk, zoodat lang niet aan de vraag voldaan kon worden. Het uitstaand crediet steeg van 25.768.336 tot f 26.479.410. De deposito's en gelden van defden stegen van 12.773.414 tot 16.142.410. Het geplaatste aandeelenkapitaal bedroeg per ultimo December 1923 4.183.100, hetwelk verdeeld was in 2.462.000 gewoon kapitaal, Waarop nog te storten valt 1.241.485 en 1.721.100 preferent kapitaal. De bruto winst bedroeg 1.135.637.03, terwijl de onkosten be- gelijken, die door Loyset op het onder handen zijnde manuscript geschilderd was. Lang wachtte de knaap tevregeefs en eindelijk trad, in de plaats van Huguette, zijn vader de woning binnen. Bij de onverwachte ontmoeting van zijn zoon scheen Donat allesbehalve op zijn gemak te zijn toch omhelsde hij hem met een soort van hartstochtelijke teederheid. „Hoe is er niets klaargemaakt vroeg hij teleurgesteld. „Wat voert uw moeder uit?" „Maak u niet boos, vader", antwoordde het kind. „Indien gij het gezien hadt. De oude Isabeau ligt op sterven en moeder heeft haar niet durven verlaten Toen ik dezen morgen voor de kanunnik Le Bouteiller de mis zoude dienen, heb ik haar naar de arme vrouw vergezeld, want moeder zeide, dat men zich aan het schouwspel van het menschelijk lijden gewennen moet, en waarlijk ik heb veel geweend. Isabeau hield zooveel van ons zij heeft ons alles gegeven, wat zij bezat haar onverbreekbare vriendschap en de bescherming van mejuffrouw Ogive. Hoe menigmaal heeft zij mij schoone verhalen en treffende legenden medegedeeld. Misschien ge leek zij op mijn grootmoeder, die ik nooit gekend heb „O ja," hernam de gewezen wildstrooper met bitterheid, „gij hieldt veel, zeer veel van haar. Meer dan van mij, wellicht." droegen 891.255.95, zoodat een netto winst resteerde van 244.381.08. Eenige kantoren bleken ook over 1923 nog met een nadeelig saldo te werken. Besloten is tot opheffing van die kantoren. Het verslag acht de perspectieven voor de toekomst hoop vol, mede gezien de stijgende richting waarin alle onderdeden van het bedrijf (effecten, assuran tiën, valuta, incasso) zich bewegen. B echtzaken. Broekhujs in verzet. Voor de Vacantiekamer der rechtbank te Rotterdam zou gister opnieuw behandeld wor den de zaak tegen W. H. Broekhuijs. Op verzoek van Broekhuijs, die ditmaal persoonlijk verschenen was, werd de zaak echter uitgesteld tot 25 September a.s. Broekhuis deelde nog mede, dat hij dan 12 getuigen décharge zal doen dagvaarden. Beroep verworpen. De Hooge Raad heeft den aanslag van de Kon. Nederl. Maatschappij tot exploitatie van pe- troleumbronnen in Nederl.-Indië in de dividend en tantième-belasting gehandhaafd. Daar de Koninklijke haar proces geheel ver loren heeft, zal nu door R'dam (afgezien van de ev. baten voor 1925 en volgende jaren pl.m. 12 ton ontvangen worden had zij het geheel gewonnen, dan had de gemeente 1.930.000 moeten restitueeren. In de raming was echter reeds zooveel vooruitgeloopen op een gedeeltelijk winnen van het proces door den fiscus, dat thans de meevaller voor de begrooting van 1924 niet 12, doch 8 ton bedraagt. Kerknieuws. Mgr. J. J. Graaf, f Mgr. J. J. Graaf is gister namiddag te halfzes in huize „Duinrust" te Overveen overleden. Mgr. Graaf, in 1839 geboren, werd in 1862 tot priester gewijd en spoedig daarop tot bis schoppelijk secretaris benoemd. Met medewerking van zijn ambtgenoot Mgr.Vregt bereidde hij de stichting voor van het Bisschop pelijk Museum te Haarlem, dat in 1869 kon worden geopend. Uitlotingcn. Crédit Nationaal 5 pCt. 1920. Trekking vanl Juli. Uitgeloot met frs. 1.000.000 no. 6.034.915. frs. 500.000 no. 8.236.102. frs. 200.000 nos. 823.773 en 4.763.237. frs. 100.000: 1.648.305, 3.511,889, 4.771.465. fr. 50.000 2.759.476, 4.489.681, 5.979.237, 6.225.129, 6.815.197, 7.341.031. De overige nummers van alle bovengenoemde honderdtallen alsmede de twee series van 4.291.601 tot 4.291.700 en van 5.539.701 tot 5.5539.800 zijn betaalbaar met frs. 500. Crédit National 6 pCt. 1923. frs. 100.000 de nummers 464.664 frs. 50.000 de nummers 644.664 frs. 10.000 de nummers 144.664, 204.664 frs. 500 de nummers 64.664, 124.664, 274.664, 304,664, 354,664, 504,664, 684,664, 774,664 allen van de vier series van 0 tot vier millioen. „Meer dan van u hoe kunt gij dat zeggen, lie ve vader Alleen de dankbaarheid gebiedt mij veel van Isabeau te houden, maar God zelf beveelt mij u te beminnen." „En gij volgt dit bevel op „Ja, vader. uit eerbied voor Gods geboden. Maar zelfs, al zou mij die kinderlijke en dure plicht niet opgelegd zijn, dan zou ik u nog lief hebben. Wanneer ik mij over uwvoortdurende afwezigheid bedroef, herhaalt moeder mij dage lijks, dat de tijd eenmaal zal aanbreken, dat wij elkander niet meer verlaten zullen. Dan eerst zal ik gelukkig zijn.'" „Gij mist mij dus vroeg Donat hartstoch telijk. „Misschien ware het beter het u niet te zeggen, Wellicht doe ik u verdriet aan. „O, neen, integendeel, spreek, Dizier 1" „Ik word groot en begin verstand en inzicht te krijgen. en mij dunkt, dat wij zoo vaak alleen zijn, mijn moeder en ik het is dikwijls of mijn moeder zonder echtgenoot en ik zonder vader ben. Toch zijn de raad, de wil en het gezag van den vader de huisgezins noodzakelijk. Als ik met moeder over de toekomst spreek, antwoordt zij altijd „Uw toekomst hangt van uwen vader af." „En welke toekomst spiegelt mijn Dizier zich voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5