DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM QMSTfSEKBM» alieea in pakjes FEUILLETON. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Zaterdag 5 Juli 1924. No. 18989 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereomiuunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels !-75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bevekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI' 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li| "erlies van eiken anderen vinger. D i vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD.. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. - HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Juli 1924 vergun ning verleend aan lo. J. D. HULSMANN tot uitbreiding van zijn rijwielfabriek in het pand Hagastraat no. 69, kadaster Sectie L. Nos.647, 685 en 1628, met een electromotor van 14 P.K. ter vervanging van den bestaanden electromotor van 15 P.K. en door bijplaatsing, verplaatsing en wegneming van diverse werktuigen 2o. J. T. v. d. PAS tot oprichting van een banketbakkerij c. a. in het pand St. Liduina- straat no. 34, kadaster Sectie M. no. 1525, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een amandelpers-, een eierklop- en een ijsmachine 3o. de firma WED. A. VOGELEZANG tot oprichting van een fabriek van kurken en houten bondels in het pand Korte Achterweg no. 15, kadastraal bekend in Sectie B. onder no. 1067, met 2 electromotoren" van resp. 2 en 1 P.K., drijvende diverse werktuigen 4o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK te Delft tot oprichting van een opslag- en aftapplaats van spiritualiën in et pand aan de Noordvest (voorheen genum merdGroenweegje 14), kadaster Sectie A. no. 1627, met 3 electromotoren van elk 2 P.K., drijvende een spijker- en een dopmachine en twee pompen 5o. W. KESTER tot uitbreiding van zijn koek- en banketfabriek in de panden Broersveld 81, 83 en 85, kadaster Sectie B, No. 3135, met 2 electromotoren van resp. 3 en lx/2 P.K. en diverse werktuigen en 6o. F. G. AN TIENEN tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Singel no. 216, kadaster Sectie I. No. 412 en 2401, met een heeteluchtoven ter vervanging van een spaanderover en 3 electromotoren van resp. 1, x/2 en x/2 P.K., drijvende een deeg-, een amandel- en een speculaasmaclüne. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Juli 1924 vergun ning geweigerd aan het TECHNISCH BUREAU IR. F. DUBBELMAN tot oprichting van een inrichting tot het smelten en vermengen van asphalt, van een brekerij en maalderij van as phalt en steenachtige producten en van een benzine-bewaarplaats in den logger, liggende in de Buitenhaven achter het perceel Hoofd straat 40/42, kadaster Sectie L. no. 2047, met 3 electromotoren van resp. 5, 4 en 1 P.K., drij vende een breekwerktuig, een maalinrichting en een roerwerk. Schiedam, 5 Juli 1924. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL SCHIEDAM. Inschrijving van nieuwe leerlingen op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli des avonds van 6x/29 uur in de Ambachtsschool, St. Liduinastraat 15. 41 Het kind schudde het hoofd. „Het schijnt dat ik te eerzuchtig geworden ben. Wat zal ik er tegen doen, dat is mijn schuld nietNa zoovele wonderen gezien te hebben, is de lust in mij ontwaakt er op mijn beurt te scheppen. Wij zijn echter arm, zeer arm, om dat wij van den arbeid mijner moeder leven moe ten en om te worden, wat ik zoo gaarne wensch, te, is er geld, veel geld noodig." „Wat begeert gij dan?" „Geschilderde vensters te maken, aan die der Notre-Dame gelijk, met rozen versierd, die, wanneer de stralen der zon er door vallen, op de marmeren vloer als bloemen en edelgesteenten schitteren ik wensch beelden van heiligen te schilderen en schoone engelenkoppen, op mijn beurt kapellen te stichten, waarvan ik dc bouw meester en de schilders tevens zou zijn. Wanneer ik daarover met moeder spreek, ant woordt zij mij tilkens „Werp die dwaze plan nen verre van u af, lief kind Wie weet of uw leven niet eenzaam en doornis zal zijn" Donats gelet helderde plotseling op. „Hoop integendeel, felijf hopen, Dizier Gij zult eenmaal rijk zijn, ik zweer het u Gij zult kapellen bouwen, gij zult ramen schilderen, Leerlingen moeten op 1 September 1924 ten minste 12 jaar oud zijn en de zes jaarklassen eener lagere School hebben doorloopen. Onderwijs in Hand- en Lijnteekenen, Bouw kundig en Werktuigkundig teekenen, Wiskunde Natuur- en Werktuigkunde, Stoomwerktuig kunde en Materialenleer. Schoolgeld naar draagkracht. Spoedige aangifte noodzakelijk. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Spoelingbrug vanaf 'Maandag 7 Juli a.s. tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten voor rij- en voertuigen. Schiedam, 5 Juli 1924. Bniteniandscii Nieuws, DUITSCHLAND EN HET RAPPORT. In het met den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, nauw verhonden blad „Die Zeit" wei'd gister verklaard, dat het niet mogelijk zal zijn, de wetten ter uitvoering van het Dawes-rapport in den Duitschen Rijksdag- te doen aannemen vóór de conferentie van Lon den. Aanvankelijk had, zoo weet het blad te mel den, Frankrijk dezen eisch gestéld, doch Enge land heeft zich daarbij niet aangesloten, wiil het inziet, dat het niet aan Duitschland te wijten is, dat de voorbereidingen niet sneller geschieden. Voor de conferentie van Londen zal het vol doende zijn, wanneer de wetsontwerpen dooi de Duitsche regeering zijn aanvaard en onder teekend. Zij zou er natuurlijk verder voor dienen zorg te dragen, dat deze wetten ook in den Rijksdag worden aangenomen. In de bijeenkomst van de Kamercommissies van Financiën en Buitenlandsche Zaken, ver klaarde Herriot, dat het ontwerp-protocol voor de Londgnsche conferentie alleen het Engelsche standpunt vertolkte. Hij heeft op hoffelijken doch beslisten toon telegrafisch aan MacDonald zijn verrassing er over te kennen gegeven, dat liet protocol werd gevoegd bij de uitnoodigingen aan deigeallieerde mogendheden. Herriot heeft zich verbonden ieder novum in het verdrag van Versailles te weigeren. In antwoord op een vraag van Briand verklaarde Herriot, dat hij zal trachten invloed te oefenen op MacDonald, voor de uitwerking van een Fransch-Britsch garantie-pact. Franklin Bouillon drong er op aan, dat een dusdanig pact niet alleen een ga rantie moest bieden ten opzichte van de Weste lijke grens van Duitschland, doch van den ge- heelen Europeeschen status, met inbegrip van. Polen. DE MICUM-VERDRAGEN De Roerindustrieelen laten zijdelings verkla ren, dat zij met de opzegging der Micum-ver- dragen tegen 1 Augustus geenszins bedoelen, een overeenkomst met Frankrijk van de hand té wijzen. Zij willen slechts hun verlangen naar een spoedige inwerkingstelling der expeuW-» rapporten uitdrukken. OM DEN 8-URENDAG. Volgens het Zwitsersch Telegraafagentschap hebben de Fransche en Engelsche ministers elkaar als hun meening te kennen gegeven, dat Duitschland den achturendag moet erkennen en dat het zich ten behoeve van arbeidstijd verlenging niet mag beroepen op het feit dat het schadevergoedingen moet betalen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het program, het welk in de uitnoodiging tot de conferentie te Londen wordt voorgesteld, alleen Engeland zelf verplicht. Daar er te dien aanzien nog geen enkele overeenkomst is bereikt, handhaaft Frankrijk nog zijn vrijheid in zake die kwestie. De belanghebbende regeeringen zullen ieder voorstel kunnen formuleeren, hetwelk nuttig wordt geacht. DE RUSSISCHE SCHULDEN. In een interview met de „Prawnaja Gazeta" heeft Litwinof verklaard, dat naar zijn meening de Engelsch-Russische conferentie tot een gun stig resultaar zal leiden. Hij legde er echter den nadruk op, dat niets ter wereld de Sovjet-re- geering ertoe zal kunnen bewegen, de tsaristische schulden te erkennen. Voorts bevestigde Litwinof het gerucht over een te verwachten ontmoeting tusschen Rakofs- ky en Herriot. UIT DE ENGELSCHE ROUWVAKKEN. In de gistermorgen gehouden zitting van het openbaar hof van onderzoek naar het conflict in het bouwbedrijf waren de vertegenwoordigers der werknemers niet verschenen. Zij zouden gisteravond evenwel aanwezig zijn. Niettemin wordt geloofd dat heden meer van 700.000 bouw vakarbeiders het werk zuilen neerleggen. DE STRIJD IN MAROKKO. Er dringt te Tanger weinig uit Tetoean door van hetgeen in dat deel van de Spaansche zóne gebeurt. Ook de bevolking van Tetoean schijnt er weinig meer van te weten, hoewel de com municatie niet verbroken is. Te Tanger wordt sedert drie dagen een hevig geschutvuur uit Z.W. richting gehoord, terwijl donkere rook wolken boven de bergen opstijgen, hetgeen op in brand gestoken of geschoten dorpen wijst. Hieruit blijkt derhalve, dat daar verwoed tus schen Spanjaarden en Mooren wordt gestreden. Deze laatsten strijden met doodsverachting voor hun onafhankelijkheid. Zij kennen tegen over de Spanjaarden geen genade. York heeft Lafollette de uitnoodiging aange nomen, candidaat der progressistische partij voor het presidentscgap te worden. Uit Cassel De gemeenteraad van Cassel heeft, na hevige bestrijding door de sociaal democraten en de communisten, het voorstel aangenomen van den burgerlijke meerderheid, om den post van „Oberbürgermeister" op grond van de verordening, in zake de inkrimping van het ambtenaren-corps af te schaffen. Dit voorstel was echter zéér direct gericht tegen den huidigen „Oberbürgermeister", den bekenden sociaal-democraat Scheidemann, dien men op deze wijze wil loozen. Naar Reuter uit Moskou meldt, is daar Donderdag het spionnageproces, bekend als de „Zaak van de dertien" geëindigd. Zeven van de dertien beklaagden werden ter dood veroordeeld, o.w. Koni, een neef van den be kenden liberalen staatsman, een ingenieur, en een commandant van een mijnenlegger. Mej. Skalon, een dochter van den vroegeren onder koning van Polen, die thans pleegzuster is, werd wegens medeplichtigheid tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Uit Weltevreden Naar Aneta verneemt, zal in September de Japansche marine manoeu vres op zeer groote schaal houden in den Stillen Zuidzee. Aan deze manoeuvres zullen alle onder- deelen deelnemen. Uit Stockholm. Het achtste internatio nale wereldpostcongres is gister alhier geopend in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Zweden, leden der regeering en het corps diplomatique. Uit Dresden De ex-kroonprins van Sak sen zal op 15 Juli a.s. door den bisschop van zijn land, dr. Schwerter von Bauzen-Meissen, tot priester worden gewijd. Staten-Generaal. allerlei. Uit Allahabad: Uit Teheran wordt gemeld dat de hoofdredacteur van een Perzisch blad op straat door een revolverschot is gedood. Het slachtoffer was een verwoed anti-republi kein. Men denkt met een politieken moord te doen te hebben. Uit New-York: De zitting der democra- sclie conventie is opnieuw verdaagd, zonder dat ook hij de 61ste stemming éen candidaat voor het presidentschap kon worden aangewezen. Uit Berlijn: Volgens een bericht uit New- TUEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag4 Juli. Bij den aanvang der zitting stet de V o o r- zither voor, heden te behandelen de wijzi ging van de officiersopleidingen, welk voor stel door de heeren Deckers, Ketelaar en K. ter Laan wordt bestreden. Het voorstel wordt verworpen met 31 tegen 24 stemmen. Zonder discussie en stemming worden daar na aangenomen de wijziging der wet van 30 Juli 1921, tot toekenning van voorschotten voor de stoomvaartverbinding Nederland- Zuid-Afrika en verhooging van het 8ste Hoofd stuk der Staatsbegrooting 1924 (kosten van uitvoering contract Armstrong.) Na bestrijding van de verhooging van hoofd stuk 5a subsidie Parijsche tentoonstelling van moderne sier- en nijverheidskunst) door den heer Kersten wordt dit wetsontwerp bij stemming met zitten en opstaan g o e d g e- keur d. De Kamer is op réces. en heiligen-beelden vervaardigen, en in die kappellen zult gij voor uwen vader bidden, die u zoozeer liefheeft. die u ongetwijfeld niet zóó beminde als hij moest, maar toch veel, on eindig veel lief had. Zoo gij begeert, Dizier, zal ik mijn handwerk laten varen het heeft mij reeds groote voordeelen opgeleverd en ik heb spaarpenningen genoeg kunnen overleggen. „O ja, doe dat, vader, zeg aan het zwervend leven vaarwel ook heb ik u nog iets anders te vragen. „Wat dan „Deze woning, die in zoo slechten reuk staat, te verlaten." „Welaan, wij zullen haar verlaten." „Spoedig „Binnen twee dagen, zoo gij het wilt." „Of ik wil O, ik bedank u En staat gij mij toe ons gesprek aan moeder mede te deelen „Ik zelf zal die taak op mij nemen." Dizier wierp zich in zijns vaders armen. „Gij zijt een goede beste vader," riep hij uit, „ik heb zulks altijd gezegd." Op hetzelfde oogenblik trad Huguette de woning binnen. Haar oogen waren rood van het weenen, haar gestalte gebogen, haar beide handen wrongen zich in een stuipachtige be weging. „Isabeau is dood," zeide zij, „ik moest haar in haar laatste oogenblikken bijstaan. Vergeef mijn oponthoud, Donat." „Goed goed," antwoordde de wildstrooper met iets welwillends in zijn toon „maak er u maar niet bezorgd over, Huguette, ik heb geen honger en het jachten heeft mij geen verdriet gedaan." Na haar zoon omhelsd te hebben, dekte de arme vrouw de tafel. Alleen Dizier at een weinig. Toen zij het brood en den geringen voorraad vleesch weggeborgen had, zeide Huguette tot haren man „Ik zal den nacht bij de betreurde overledene doorbrengen." „Mag ik u gezelschap houden vroeg Di zier. „Neen, neen ik wil u door een dergelijk schou- spel geen leed aandoen." Donat scheen ontevreden te zijn. „Ik moet een gedeelte van den nacht elders doorbrengen," sprak hij, „en zoo Dizier eens bevreesd werd in het huis van de oude hei- dinne „O, hernam Dizier, „alles is op zijn best ge schikt. De teekenaars en schilders van den kanunnik Le Boutciller blijven den geheelen nacht doorwerken zij moeten schilderen, wa pens en opschriften maken voor den plechtigen intocht van monseigneur Karei van Normandië als gij er niets tegen hebt, wilde ik ze gaarne gezelschap houden, en, als het kan, een handje meehelpen." „Doe dat, antwoordde Donat, terwijl hem een zucht van verlichting ontsnapte. „Ik zal er u heenbrengen," voegde Huguette er bij „ik zal terzelfdertijd zien ik ik den abt Fulgence kan spreken, teneinde hem te vragen voor de zielerust van de arme overledene een mis en gebeden te willen doen." Een oogenblik later daalden Dizier en zijn moeder de helling des heuvels af en sloegen den weg naar de stad in. „Lieve moeder," sprak de knaap, zijn ver- teederende blik op Iluguetee slaande, „meer dan eens hebt gij mij gezegd, dat Gods oneindige goed heid de een na dë andere al onze wonden heelt en ons den balsem der vertroosting schenkt, nadat lijden en droefheid ons ter nedergedrukt hebben. „O ja, mijn waarde." „Gij hebt Isabeau verloren en uw hart is er zeer door aangedaan, maar binnen weinige dagen zal een dubbele vreugde u uw leed doen vergeten." „Van welke vreugde spreekt gij, mijn kind Welke nieuwe verrassing hebt gij mij be reid „Jk ben het niet, die ze u bezorg, lieve moeder" hernam Dizier opgeruimd. „Vader wil zijn zwervend leven vaarwel zeggen en voortaan aan zijn handwerk bij ons gaan leven. Hij wil ons alle genoegefis tegelijkertijd aandoen, wij zullen het akelige Spookhuis verlaten en dicht bij den kanunnik Le Bouteiller gaan wonen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1