DAGBLAD WOODSGHIEDAM OW F E y 1 L L T OkT" Het spookhuis. 47ste jaargang. Dinsdag 8£JuIi 1924. No. 18991 Bureau: KOEMARKT 4. Teleloon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 tit "erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil. Algein.Verz.bank te Schiedam Buitenlandse!* Nieuws. DE HERSTELKWESTIE. MacDonald naar Par ij s. De premier MacDonald heeft gister in het Lagerhuis bevestigd, dat hij voornemens was heden op voorstel van Herriot naar Parijs te vertrekken om daar besprekingen te voeren over de\aanstaande Londensche conferentie. Woensdagavond zal hij weer uit Parijs vertrek ken. Bij de debatten over de buitenlandsche politiek verklaarde de premier in verband hier mede nog het volgende Tegen het einde van de vorige week ontstond er over de onderhavige kwestie een ware storm, die het noodig maakt, dat het Lagerhuis niet in twijfel wordt gelaten omtrent den waren toestand. Voor zoover het in mijn macht ligt, zal ik niet toestaan, dat de een of andere kwaad stichter aan deze zijde van het Kanaal of aan de overzijde moeite doet onze pogingen om over eenstemming te bereiken tusschen Engeland en Frankrijk te verijdelen. Ik keur het af, dat hier of elders binnenlandsclie politieke twist punten den internationalen toestand in gevaar brengen. Om te komen tot overeenstemming met Frankrijk moeten wij de moeilijkheden en belangen van dat land niet alleen begrijpen maar ook voelen. Het is beslist noodzakelijk, dat elk spoor van wantrouwen tusschen beide landen uit den weg wordt geruimd hetgeen mogelijk wordt gemaakt door volkomen open hartigheid. Wat er op The Chequers is besproken, laat zich voldoende begrijpen. Wij hadden tot over eenstemming te komen over kwesties, die ver band houden met de practische toepassing der experts-rapporten. Ook werden wij het eens over de wijze, waarop aan onze overeenstem ming vorm zou worden gegeven en wij besloten op 16 Juli een conferentie bijeen te roepen voor oplossing van de vraagstukken. Bij ons voor- loopig onderzoek werd het schema van de agenda opgesteld. Bij de beoordeeling der ver schillende kwesties kwamen wij overeen hoe zij behandeld moesten worden en onze overeen stemming was zoo volledig, dat deze kwesties louter tot departementale aangelegenheden wer den. Nu werd de Engelsche regeering er door verschillende bladen van beschuldigd, een com plot te hebben gesmeed om de Commissie van Herstel op zijde te schuiven en wijzigingen in het vredesverdrag aan te willen brengen. Ik verklaar nadrukkelijk" zeide de pre mier „dat die beschuldigingen van allen grond zijn ontbloot. Er is over het verdrag van Versailles niet gesproken. Voor liet oogen- blik hebben wij alleen de experts-rapporten be handeld. Ik ben zeer verlangend om, als wij het daarover eens kunnen worden, deze overeen stemming aan te vullen met een andere over eenkomst en wel een overeenkomst welke de kwestie zal betreffen dat, wanneer Duitsch- land na aanvaarding der experts-rapporten moedwillig in gebreke zou blijven, de geallieer den schouder aan schouder zullen staan om Duitschland tot de nakoming van zijn ver plichtingen te noodzaken." Daarop vroeg de concervatieve oud-minist,er Austen Chamberlain om vóór Donderdag wan neer het debat over de buitenlandsche politiek wordt voortgezet, het document bekend te maken waarover in deze kwestie zooveel te doen is geweest, opdat het Lagerhuis bij het debat voldoende ingelicht zou zijn. 43 „Het uur is daar," sprak hij, „ik behoef geen oogenblik langer te aarzelen Het is tien jaren geleden, dag voor dag, uur voor uur, wanneer het uurwerk van de Notre-Dame middernacht zal slaan, dat Jacquet mij gezegd heeft„Zoo gij gedurende tien jaar niets meer van mij vernomen hebt, behoort alles, wat zich in den kelder van het spookhuis bevindt, u toe." En hoe zwaar was die lederen zak Er was goud in, wichtig goud, ik kan er niet aan twij felen En de koffer, wat mag er in dien grooten houten en zorgvuldig gesloten koffer zijn Ik heb gedurende die tien jaar herhaaldelijk de verborgen schuilplaats bezocht, en telkens heb ik er voorwerpen van waarde binnengebracht Ik ben thans rijk, schatrijk misschien Ik sprak de waarheid, toen ik Dizier beloofde voorhem eene prachtige werkplaats te doen bouwen en hem eene aanstelling van glasschilder te bezor gen Zou ik maar niet dadelijk de kostbaar heden nazien, die de kelder dezer woning be vat, en hare waarden trachten te berekenen Het goud en het zilver kan ik tot staven gieten, en d§ kostbare gesteenten kunnen lichtelijk in een kleinen zak geborgen worden. Kom, gaan We aan den arbeid 1 MacDonald antwoordde daartegen geen be zwaar te hebben. De geheele kwestie was zeer eenvoudig en hij zeide van meening te zijn dat bij de te voeren vriendschappelijke besprekingen een overeenstemming te bereiken viel, die niet alleen Engeland en Frankrijk zou bevredigen, maar die ook in werkelijkheid het begin van de pacificatie van Europa zou beteekenen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron, is er geen sprake van wijziging van den datum voor de Londensche conferentie. De datum blijft bepaald op 16 Juli a.s. Gistermiddag om drie uur heeft te Brussel een ministerraad onder presidium van den koning, zich gewijd aan de bespreking van den politieken toestand, zooals deze zich aan den vooravond van de conferentie van Londen voordoet. De Belgische regeering zal formules voor stellen, welke tot overeenstemming kunnen leiden ten aanzien van de rol, welke in de toe komst zal worden gespeeld door de Commissie van Herstel. België is van meening, dat men geen dag moet verliezen om te komen tot de ten uitvoer legging van het plan der experts. Te Washington heeft Zaterdag een conferentie plaats gehad tusschen president Coolidge, staats secretaris Hughes, Houghton, Dawes en Lloover over de toepassing van het Dawes-rapport. Volgens de bladen is daarop aan den Ameri- kaanschen gezant te Londen een mededeeling toegezonden ter doorgeving aan de Engelsche regeering, dat volgens de meening der V. S., de economische wederopbouw van Europa afhankelijk is van de spoedige toepassing van het plan der experts. HET VAT1CAAN EN DE VOLKENBOND. Friedrich Ritter v. Lama schrijft in de Ween- sche „Reichpost" een artikel, getiteld „Enge land voor de toetreding van den Paus tot den volkenbond." Hij memoreert daarin hoe de Engelsche regeering reeds een jaar geleden de kwestie dezer toetreding heeft ter hand genomen en reeds positieve stappen heeft gedaan om zulk een toetx-eding te bewerken. Zij wendde zich tot verscheidene andere regeeringen om haar meening over deze aan gelegenheid te vernemen en zich haar steun te verzekeren. Tot een definitieven stap kwam het echter niet, want intusschen brak het con flict tusschen Italië en Griekenland uit, waarvan de volkenbond een ernstigen terugslag onder vond. Over de motieven, welke de Engelsche re- geering tot haar besluit brachten, verklaarde de heer Urquart op de jaarvergadering der „West minster Catholic Federation", dat men van het standpunt was uitgegaan, dat de volkenbond een zuiver moreele macht zou zijn. Daarom was een verband met de Katholieke Kerk, deze groote moreele voor den vrede werkende macht, gewenscht. Er zijn echter practische moeilijkheden. De Paus zelf kan geen lid van den volkenbond worden, want elk lid moet eventueel agressieve middelen aanwenden om de vervulling van verplichtingen, die de volkenbond op zich ge nomen heeft, af te dwingen. Voorts kan de Paus geen natie vertegenwoordigen. Daarentegen zou de Paus misschien bij den volkenbond een nuntius kunnen aanwijzen, die een soortgelijke positie zou innemen als de „Neen, ik zal eerst nog aan de oproeping van kapitein Grifoldas gehoor geven, de nacht is lang genoeg om mijne fortuin na te zien Zoo ik mijn arm leen aan de ontvoering van den prins, zal het een middel zijn om de abdij van Sainte-Catherine binnen te treden zij moet onmetelijke schatten bevatten Maar den graaf van Dampmartin naar Bretanje te volgen, zou al te dwaas wezen 1 Na het bezoek aan het klooster is er voor mij niets meer te verdienen. Wie staat er voor in, dat we onderweg niet eene kleine afdeeling van de soldaten van koning Lodewijk ontmoeten Het beste middel om, wanneer de slag eenmaal geslagen is, alle verdenking van mij af te wenden, is maar stil naar huis te gaan Zooals ik het Dizier beloof de, zullen we binnen twee dagen dit helsche huis verlaten hebben Op dat oogenblik sloeg het negen uur op de Notre-Dame. Donat gespte zijn. gordelriem aan, nam zijn wapen op, sloeg de kap over de oogen en verliet het huis, welks deur hij dicht maakte, zonder ze echter op slot te doen na vervolgens met loe renden blik rondgekeken te hebben of er geen onraad te zien was, sloeg hij met langzame schre den den weg naar de abdij in. De duisternis en de schaduw Verborgen de gestalten der partijgangers, die tegen den muur geschaard stonden of op den grond uitgestrekt lagen. Men onderscheidde een nauwelijks merk baar geluid van ademhalingen, het onbestemde Amerikaansche gedelegeerde want ofschoon Amerika geen lid van den volkenbond is, was dit land toch in verschillende commissies ver tegenwoordigd. Er zou dus een verbindingsschakel tusschen volkenbond en Paus gevormd worden. De schrijver van het artikel zegt, dat met zekerheid aangenomen mag worden, dat de regeering-MacDonald evenveel interesse voor cle zaak heeft als haar voorgangster. De Paus zelf heeft tot nu toe, zooals men weet, geen poging gedaan om tot den volken bond te worden toegelaten. DE KANAAL-TUNNEL. MacDonald heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering, met het oog op de eenparige opinie van de commissie voor de rijksdefensie, geen toestemming kan geven voor den bouw van den Kanaal-tunnel. Draadloos wordt nog gemeld, dat de meeste aanwezigen op de bijeenkomst van de Commissie voor de rijksdefensie aanvankelijk ten gunste van het plan gestemd waren, doch toen deze kwestie ter sprake kwam bleek, dat iedereen genoodzaakt was zich ertegen te verzetten. De adviezen van het ministerie van Oorlog en van het ministerie van Luchtvaart, waren tegen de voorstellen, terwijl het schema naar commer cieel standpunt slechts weinig aantrekkelijks bood. DE STAKING IN DE ENGELSCHE BOUWVAKKEN. De Zaterdag officieel begonnen staking in de Engelsche bouwvakken treedt heden in werking. Naar schatting zullen ongeveer 100.000 k 150.000 arbeiders het werk neerleggen. De arbeid wordt gestaakt bij al de werkgevers, al of niet aangesloten bij den bond, die geweigerd hebben de loonsverhooging van een halve penny- per uur toe te staan, welke bij de jongste rege ling, die door de patroons niet aanvaard werd, zou zijn toegestaan. Vele niet aangesloten firma's betalen hooger loonen en bij haar wordt dan ook niet gestaakt. Ook een aantal aangesloten firma's heeft verklaard dat zij de geëischte loonsverhooging zal betalen. ALBANIË. Volgens de „Wreme" zijn in midden-Albanië opnieuw onlusten uitgebroken. Er zouden name lijk botsingen hebben plaats gehad tusschen aanhangers van de regeering Fan Noli en de Mohammedaansche bevolking, welke zich ver zet tegen de hervormingen op agrarisch gebied. De regeering heeft eenige afdeelingen militairen gezonden, teneinde de rust te herstellen. ZUID-BR A ZILIE In verband met het uitbreken van militaire wanordelijkheden te Sao Paulo heeft de federale regeering van Brazilië voor 60 dagen den staat van beleg afgekondigd in de districten Rio de Janeiro en Sao Paulo. De beweging is reeds onderdrukt, en de orde te Sao Paulo hersteld. DE MOORD OP MATEOTTL Uit Rome wordt gemeld, dat het zoeken naar Matteotti's lijk hervat is. Er zijn nieuwe arres tatie-bevelen uitgevaardigd. Het bestuur van de socialistische partij heeft een som van 25.000 lire op het vinden van het lijk gezet. GRIEKENLAND. De Grieksche minister van Marine Hajiki- gedruisch van lichamen die zich in het gras uitstrekten, van steenen die onder het ongewone gewicht naar beneden rolden, maar dat alles kon geen argwaan wekken, daar het meer op een onbestemd gegons dan op een duidelijk herken baar geluid geleek. Plotseling klonk de herhaalde kreet van den nachtuil door de lucht tegelijkertijd werd een kleine onder klimop-planten half verscholen tuindeur geopend, en een voor een slopen de donkere gestalten den smallen doorgang binnen, na een persoon, wiens tegenwoordigheid men eer raadde dan dat men hem zag, te hebben toegefluisterd „Bretanje en Hermine Toen de laatste der partijgangers binnen gelaten was, verliet de graaf van Dampmartin zijn post en naar voren tredende, wees hij den samenzweerders den weg. „Gij kent mijne bevelen vroeg hij den aanvoerder Grifoldas. „Kracht en eerbied," antwoordde de bandiet. De abdij scheen in een diepe rust gedompeld geen enkel licht glansde door de hooge vensters, en de godslamp van het heiligdom, die haar twijfelachtig licht door de gekleurde glazen der kapel verspreidde, geleek op eene ster, die ten halve door een nevelsluier bedekt is. Een breede höoge gang, welks deur open stond, verleende den partijgangers de intrede tot het binnenste van het klooster. Op dat oogenblik waren Grifoldas en zijne volgelingen talrijk ge- riakes heeft nu ontslag genomen. Zijn porte feuille wordt tijdelijk door den premier waar genomen. Dit aftreden wordt beschouwd als een moreele overwinning van de 125 Grieksche zeeofficieren, die onlangs het ontslag van dezen minister hebben geëischt en als dwangmiddel hun eigen ontslag indienden. Zij verklaren thans op dit besluit terug te komen, zoodra het af treden van den minister in de staatscourant is gepubliceerd. Ook heeft de regeering besloten den eisch der zee-officieren in te willigen in zake herstel van den admiraalsgraad, die tijdens het revolutionnair bewind was afgeschaft. ALLERLEI. De Britsche regeering zou te Berlijn krachtig hebben aangedrongen op intrekking van de nieuwe bepalingen omtrent het vliegen der buitenlandsche vliegtuigen boven Duitschland. Ook van Fransche zijde is tegen dezen Duit- schen maatregel geprotesteerd. In verband met deze aangelegenheden zijn Engelsche autori teiten naar Parijs vertrokken. Uit Berlijn Een telegram uit New-York meldt, dat de zoon van president Coolidge ge opereerd is wegens een bloedvergiftiging. Zijn toestand is uiterst critiek. Uit Genève wordt gemeld, dat de Zwit- sersche autoriteiten Trebitsch Lincoln, die als spion der Sovjet regeering is opgetreden, hebben gearresteerd en over de grenzen gezet. Uit Berlijn Tot opperbevelhebber der Spaansche strijdkrachten bij Ceuta is in verband met de a.s. beslissende krijgsoperaties in Ma rokko, generaal Cassro benoemd. De Abessinische troonopvolger, Ras Tafari, is met zijn gevolg te Londen aangekomen. Hij werd in naam van den koning ontvangen door den hertog van York, terwijl MacDonald ver tegenwoordigd was door Sir Eyro Crowe. Uit Weenen Bij een gister te Kloster- Neuberg nabij Weenen plaats gehad hebbend gevecht tusschen socialisten en nationalisten, werden ongeveer 20 personen gewond, van wie vier ernstig. Uit Cairo Zaghloel Pasja zal op 25 dezer naar Frankrijk vertrekken. Uit Madrid De door Koning Alfons ver leende amnestie heeft niet slechts tengevolge, dat generaal Berenguer weder in actieven dienst terugkeert en vermoedelijk opnieuw met een bevel in Marokko zal worden belast, doch ook, dat de wegens majesteitsschennis verbannen journalist en senator Unamuno wedei naar Spanje mag terugkeeren. Binnenland. De staking bij werkspoor. Gister hebben de hoofdbesturen der arbeiders organisaties beraadslaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit de besprekingen met den rijks- bemiddelaar ir. Van IJsselsteyn. Men besloot de voorwaarden tot opheffing der staking te accepteeren en de stakersvergaderingen, die mor gen wordt gehouden in dien geest, te adviseeren. Wanneer de stakers de voorwaarden aannemen kan Donderdag het werk worden hervat. Bureau tariefwet van den vrijheidsbond. In verband met de indiening van de nieuwe Tariefwet heeft de Vrijheidsbond 'n bijzonder bureau-Tariefwet ingesteld, dat alle bezwaren en opmerkingen zal verzamelen en dat ieder gelegenheid bieden zal, zoowel schriftelijk als noeg om van het zwakke geleide van hertog Karei niets te vreezen te hebben, en de graaf van Dampmartiir gaf bevel de lantarens te ont steken. De samenzweerders gingen ongehinderd door de lange gangen en, zonderling genoeg, het geluid van de schreden dier mannen, die tot alles, zelfs tot de misdaad, besloten waren, scheen geen enkele echo in de abdij te wekken, zoodat zij zonder het minste ongeval steeds vooruit- drongen. Eindelijk sprak de graaf van Dampmartin, op een groote openstaande zaal wijzende „Ziedaar de vertrekken van den hertog van Normandië. Treedt binnen en handelt snel." Grifoldas sprong het eerst vooruit, terwijl hij in de eene hand een lantaarn en in de andere een ontbloot zwaard hield. „Niemand riep hij, zich omkeerende, „de zaal is ledig l Vooruit vooruitschreeuwde de graaf. Hij begon zich nochtans over de stilte en de eenzaamheid der wachtkamer te yervonderen en te verontrusten, daar hier gewoonlijk de pages en de boogschutters wacht hielden. Plotseling kwam het denkbeeld bij hem op, dat zijn plan verraden kon zijn en zijn misdadig ontwerp mislukken maar begrijpende dat het te' laat was om nog terug te treden, ijlde hij, van Gri foldas, Donat en de andere medeplichtigen gevolgd, de zaal door, om de slaapkamer van den prins te bereiken. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1