DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Donderdag 10 Juli 1024. No. 13993 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 hif verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd dc door de Holl. Aigem. Verz.bank te Schiedam Bnitenlandseh Nienws. HERRIOT EN MACDONALD. Overeenstemm'iig. MacDonald en Herriot hebben gistermorgen opnieuw een conferent'e 'met elkander gehad en na het officieel déjeuner hebben zij hun be sprekingen voortgezet. In den namiddag ont vingen zij in het m'irstere van Buitenlandsche Zaken de vertegenwoord-gers van de pers. De Britsche premier nam eerst het woord om te verklaren, dat het misverstand, dat te Parijs en te Londen is ontstaan, van iedere basis is ontbloot. Aan beide zijden is men van goeden w*l. De gemeenschappelijke nota, die heden middag 's uitgegeven, moet met worden m>s- bruikt om te trachten er dingen uit te halen die er niet in staan. De oplossing der moeilijkheden is zeker mogelijk, maar daar is tijd voor noodig en een zeker gevoelen van edelmoedigheid. Reeds zijn wij tot een eerste overeenstemming gekomen. Wij zijn zoo voegde MacDonald er met groe ten nadruk aan toe geen vijanden, die zich den schijn geven vrienden te zijn, maar werke lijke vrienden, die de moeilijkheden trachten op te lossen die tusschen hen in den loop der jaren zijn ontstaan. Wij zijn erin geslaagd een begin van substantieele samenwerking te be reiken. Er is evenwel tijd voor noodig dit tot een goed einde te brengen. Men heeft de vraag stukken een voor een onder de oögen te zien. Maar het eene probleem is nauw verbonden, aan het andere. Het accoord van heden zal de beslissende sleutel zijn voor een definitieve regeling, maar dit is een werk van langen adem want wij zijn geen toovenaars. Wij hebben rekening te houden met de open bare meening en met de parlementaire situ atie. Wij zijn practische mannen, besloten om een duurzame vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk in het leven te roepen. De conferentie van Londen zal niet worden Uitgesteld, maar op 16 Juli bijeenkomen. Herriot, daarna het woord nemende, legde er den nadruk op, dat de agenda van de conferen tie nog niet definitief is vastgesteld in deze ge meenschappelijke nota, zoodat er nog vraag stukken aan toegevoegd kunnen worden. Vervolgens zette MacDonald nog uiteen, dat de nota een gemeenschappelijke verklaring van beider bedoelingen beteekende. Zij zal worden toegezonden aan alle andere geallieerden, niet als een definitieve beslissing, die hen zou binden, maar als een Fransch-Engelsch voorstel dat bewijst, dat een algemeen accoord tusschen de geallieerden op deze basis mogelijk is. De nota wordt niet aan Duitschland gezonden want zij heeft alleen belang voor de geallieerden onderling. MacDonald heeft om 4.20 gistermiddag Parijs weer verlaten. De Fransch-Britsche nota, welke als het re sultaat van de besprekingen tusschen MacDonald eïï Herriot is gepubliceerd, verklaart, dat het voornaamste doel van de conferentie te Londen de toepassing van het plan der experts is. De geallieerden zullen de aanvaarding van dit plan hernieuwen en de Commissie van Herstel den datum moeten vaststellen voor de opheffing van de economische bezetting van het Roer gebied, als gevolg van de tenuitvoerlegging van het plan. Ingeval |Duitschland moedwillig en op f la- 45 „Makkers", riep Grifoldas, „zoo wij op dit oogenblik de poort uitrukken, zijn wij verloren. Men zal ons ongetwijfeld niet voor vrienden en bondgenooter» aanzien." „Alles goed en wel", antwoordde een dei- samenzweerders, „maar zoo wij de trompetters en boogschutters gelegenheid geven de abdij binnen te trekken, hebben wij gewis een min der aangename afrekening te wachten." „De geheele heuvel wordt door de talrijke fak kels verlicht," sprak een ander „het zal moei lijk gaan hun te doen gelooven, dat wij ^den avonddienst in de kapel hebben bijgewoond. „In kritieke gevallen is de vermetelheid dik wijls de eenige kans op redding," antwoordde Grifildas. „Grifoldas heeft gelijk," voegde een tweede er bij. „Gerechte hemel, wat tal van boogschut ters," klonk het van een andere zijde. Plotseling weergalmde een onheilspellende kreet uit de rijen der aanrukkende boogschut ters. „Dood aan de verraders 1 Dood aan den graaf van DampmartinAan de galg met hen „Wij zijn gered," riep Grifoldas, „Laat ons grante wijze in gebreke zal blijven, zal de C.v.H, zulks vaststellen, doch indien de leden der Commissie het er niet over eens kunnen worden, of er aanleiding is een in gebreke blijven te con- stateeren, zal aan de C. v. H. de Amerikaan worden toegevoegd, die, zooals in het plan is voorzien, zal zijn aangewezen als algemeen con troleur in zake de reparatie-betalingen. De regeeringen zullen aan juridische experts de moeilijkheden voorleggen in zake de inter pretatie van de te treffen overeenkomsten. Deskundigen van de beide landen zullen de kwestie van de intergeallieerde schulden be- studeeren, ten einde deze kwestie tot een rede lijke oplossing te brengen. De beide regeeringeq zullen de kwestie van de veiligheid moeten behandelen in afwach ting van de mogelijkheid va de toepassing van de door den Volkenbond in studie genomen pacten. OOSTENRIJK. Naar aanleiding van het onderzoek, dat de gedelegeerde Van den Volkenbond in Augustus a.s. zal instellen in zake den toestand van de Oostenrijksche staatsfinanc ën, is de commissaris generaal, mr. Zimmerman, voornemens boven dien nog een onderzoek te laten instellen naar verschalende takken van staatsbeheer. Voorts 1-gt het ;n de bedoePng deskund;gen te doen aanwijzen voor een onderzoek naar het beheer van de fmanc'ën en naar de staatsrekemng. Voor het eerste onderzoek zal een Zweedsch deskund'ge worden aangezocht. Voor het twee de onderzoek zou aangewezen zijn de heer Van Gijn, d-e momenteel m Oostenrijk vertoeft als adviseur van de Nationale Bank. OM DEN 8-URENDAG. Volgens de bladen hebben de Duitsche vrije vakvereenigingen besloten, ten einde den acht- urendag als normalen arbeidsdag in Duitschland door te voeren, een speciale commissie uit de besturen der vrije vakvereenigingen samen te stellen, welke de te nemen maatregelen zal vast stellen. FRANKRIJK. Bij de discussies gister in de Kamer over het wetsontwerp betreffende de amnestie-verleening is het tot heftige incidenten gekomen, zoodat de zitting moest worden geschorst. DE MILITAIRE CONTROLE. De raad van Ambassadeurs heeft gisteravond aan de Duitsche legatie te Parijs het antwoord doen toekomen op de nota van 30Juni in zake de militaire controle in Duitschland. De geallieerde regeeringen nemen met voldoening kennis van de aanvaarding door de Duitsche regeering van een algemeen onderzoek, uit te voeren door de intergeallieerde militaire controlecommissies. Het terugtrekken van de controlecommissie wordt niet alleen ondergeschikt gemaakt aan de bevredigende resultaten van het onderzoek, maar ook aan de uitvoering van de door den Raad van Gezanten gestelde vijf eischen. DE MICLM-VERDRAGEN. De Micum heeft volgens de „Rheinisch-West- falische Zeitung" het verdrag met de anorgani sche chemische industrie in het bezette gebied op 30 Juni j.l. tegen 15 Juli a.s. opgezegd, naar het heet om in nieuwe onderhandelingen de mee- ningsverschillen op te helderen inzake het af- een voor een- naar buiten gaan de menigte verdringt zich langs de wallen misschien zal het ons gemakkelijk vallen ons bij de toeschou wers te voegen en ons voor aanhangers van den prins te doen doorgaan." „Dood aan de verraders Leve de hertog van Normandiëriep Grilfoldas, die zich in een oogwenk tusschen den volkshoop gemengd had. Twee of drie anderen hadden hetzelfde ge luk, maar door den goeden uitslag overmoedig geworden en in de kaast om de abdij te verla ten, verdrongen zich een tiental samenzweer ders tegelijk in de smalle opening. Dit wekte kwaad vermoeden. Het volk hief een wraak- kreet aan de boogschutters daardoor opmerk zaam gemaakt grepen hunne wapenen en wil den de samenzweerders in het kasteel terug drijven. Deze laatsten zagen het gevaar in, en een dolk van tusschen hunne kleederen te voor schijn halende, vielen zij op de menigte aan, met het doel om zich met geweld een door tocht te banen. Men hoorde verwenschingen en smartkreten de verschrikte menigte vloog langs alle zijden uit elkander en de boogschutters snelden in stormpas aan, om de medeplichtigen van Grifoldas te achterhalen. De abdij werd tevergeefs doorzochtde graaf van Dampmartin was ontsnapt en de weinige partijgangers, die er gevonden werden, waren de minst behendigen, maar ook de minst schuldi gen der geheele bende. staan van de fabrieken van de Micum, welke afstand na afsluiting van de overeenkomst zou plaats hebben. FRANKRIJK EN DE VOLKENBOND. Voordat de nieuwe conferentie met MacDonald Dinsdagavond plaats vond, zat Herriot voor aan een banket van de Fransche groep der inter nationale universitaire federatie, gegeven ter eere van het comité. De premier hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide als vertegenwoordiger van Frankrijk met al zijn krachten te strijden voor den Vol kenbond. Het is noodig, zeide spreker, dat de geest van nationalisme, door den oorlog in het leven geroepen wat wordt gematigd. Men moet door middel van machtige instellingen de nog zoo gemakkelijk te schenden grenzen en kunst matige afbakingen sterker maken, anders valt met zekerheid te wachten, dat binnen niet al te langen tijd opnieuw een oorlog zal uitbarsten. Herriot bevestigde opnieuw, dat hij voorne mens is met MacDonald in September naar Gené- ve te gaan. ALBANIË. De bladen melden uit Durazzo, dat de re geering van Noli met groote moeilijkheden te kampen heeft en wellicht binnen enkele dagen genoodzaakt zal worden tot aftreden. De aan hangers van Achmed-Zogoel hopen de regeering Noli tot aftreden te dwingen op haar sociaal- agrarisch program, dat heftigen tegenstand ontmoet. De grondeigenaars willen niets weten van de voorgestelde agrarische hervormingen. Ij verschillende dorpen hebben botsingen plaats gehad tusschen Mohammedanen en au- hangers der regeering. Men verwacht de aan stelling van het standrecht over Durazzo en Skoetari. BELGIE. De Kamer heeft gister met 58 tegen 3 stem men en 71 onthoudingen aangenomen het door Theunis ingediende wetsontwerp, waarbij de accijns op alcoholische drankenwordt verhoogd. Deze rechten, welke in 1913 10 centimes per liter bedroegen, werden in 1919 verhoogd tot 40 centimes. Het heden aangenomen wetsontwep brengt de rechten op 1 franc per liter. Theunis verklaarde, dat de nieuwe rechten den staat 9 millioen francs zouden opleveren. BRAZILIË. Het Amerikaansche gezantschap te Rio de Janeiro deelt mede, dat de r egeeringstroepen Sao Paulo hebben ingenomen. DE MOSOEL-KWESTIE. In antwoord op de Britsche nota, waarin voorgesteld werd de grenskwestie van Irak aan den Volkenbondsraad voor te leggen, heeft de regeering te Angora het voorstel verworpen, op grond van het feit, dat het verdrag van Lausan ne nog niet van kracht is. Angora heeft de overtuiging uitgesproken, dat er betere resultaten te verkrijgen zijn door rechtstreeksche onderhandelingen, waar toe Turkije bereid is, indien Engeland er even eens in toestemt. DE STRIJD IN MAROKKO. De Matin" meldt uit Melilla, dat de berichten uit den sector Oedlan verontrustend luiden. Men vreest nieuwe opstanden. De positie Het verhaal der monniken, de aanhouding der samenzweerders, de komst van den hertog van Normandië hielden de burgerij en den adel der Normandische hoofdstad den geheelen nacht in spanning en vergeefs riep de wachter van uur tot uur tot het aanbreken van den dag „Goede lieden van Rouaan, slaaptBidt God voor de oveiledenen HOOFDSTUK X. Het geheim van den kelder. Ziehier wat er in het klooster gebeurd was. Omstreeks zeven uur-, toen prins Karei op het punt was met eenige edellieden, die hij als zijn vertrouwde vrienden beschouwde, aan tafel plaats te nemen, hoorde men plotseling een ongewoon gedruisch aan de deur der groote zaal, die tot wachtkamer ingericht was de dienstdoende boogschutters poogden een kind teiug te drijven, dat zich echter noch door ver maningen, noch door bedreigingen liet afschrik ken. Uit het veld geslagen door de hardnekkig heid van den knaap, die niet ophield te roepen „Ik wil den prins spreken! Ik mij wil aan de voe ten van den hertog van Normanidë werpen!" hief een der wachters zijn wapen «mhoog en liet he^ door een onhandige beweging op het gelaat van den koppigen kleine neerkomen. der Spanjaarden is benard. Uit Madrid wordt gemeld, dat Primo de Rivera zijn bezoek aan Marokko heeft uitgesteld. DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE. Da v;s cand'daat. De democratische conventie is er ten langen leste in geslaagd om den vroegeren Amerikaan- schen gezant te Londen, Davis, tot candidaat voor het presidentschap te kiezen. MacAdoo had eindelijk den moed opgegeven en zijn aanhangers van den plicht ontslagen, op hem te blijven stemmen. Men was toen al over de honderdste stemming heen. Zooals ge meld, kregen bij de honderdste stemming Smith 351 stemmen, Davis 203 en MacAdoo 190. Rall- ston had zich echter te voren reeds terugge trokken en Smith had verklaard hetzelfde te doen als ook Mac Adoo daartoe bereid was. Deze weigerde aanvankelijk maar moest ten slotte ook van den nood een deugd maken. De verk'ezTig van oud-gezant Dav's tot can- d'daat voor het presidentschap door de demo cratische conventie had plaats bij de 103de stemming. Hij werd met algemeene stemmen gekozen. ALLERLEI. Uit New York. Hughes vertrekt Zaterdag met de leden van de Amerikaansche balie naar Enge land. Men gelooft, dat hij tevens Berlijn, Parijs en Brussel zal bezoeken. De Amerikaansche regeering legt er den nadruk op, dat het bezoek onofficieel is. -Uit Berlijn. Mussolini heeft Dinsdag in den Italiaanschen ministerraad verklaard, dat zijn aanwezigheid op de a.s. Londensche con ferentie niet uitgesloten is en afhangt van de komende gebeurtenissen in den diplomatieken toestand. Uit Berlijn. De regeering te Washington heeft, naar de bladen melden, den Amerikaan- schen gezant te Belijn, Houghton, tot twee den vertegenwoord;ger der V.S. op de conferent'e te Londen benoemd. Uit New-York Volgens een bericht van de „New-York Times" heeft de prins van Wales de uitnoodiging aanvaard, om de in September te houden Engelsch-Ainerikaansche polo-wedstrijden op Long Island bij te wonen. De prins zal de gast zijn van de Polo-ver- eeniging. Hij zal naar verwacht wordt, twee weken in Amerika blijven en waarschijnlijk pei- soonlijk deelnemen aan de voorwedstrijden. Uit LondenEen Roemeensch student van ongeveer 25 jaar, begaf zich gister naar de Roemeensche legatie, onder voorwendsel de hulp of den raad van den consul in te roepen. Hij loste plotseling twee schoten op den Roe- meenschen consul, die echter niet getroffen werd. De dader werd gearresteerd. Uit Berlijn: Aan den Joegoslavischen af gevaardigde Raditsj, die zich op het oogenblik te Moskou bevindt, is de terugkeer naar Oosten rijk verboden, daar hij indertijd door zijn poli tieke actie het hem verleende asylrecht heeft geschonden. Raditsj zal thans een Kroatische boerenpartij met een nationaal-bolsj ewistisch program oprichten. Reuter seint uit Colombo, dat er aan boord Van het Duitsche schip Schlesing contrabande in beslag is genomen, bestaande uit 190 geweren en 200 revolvers van Duitsch model, en munitie die waarschijnlijk voor China was bestemd, hoewel op de kisten Kobe stond. „Ik sterf, men doodt mij Ter hi lp, monseig neur!" riep een smeekende stem. De boogschutter beproefde het kind voort te sleuren, maar deze hechtte zich aan een der beenen van den soldaat vast en bleef zoolang roepen en jammerklagen, tot de jeugdige pn'ns den smeektoon hoorde. „Mijn leenman en vriend van Lotharingen", vroeg hij, „zeg mij wat er gebeurtZoo iemand dezer goede stad mijn goedertierendheid of gerechtigheid inroept, zult gij mijn tolk zijn." Messire Johan van Lotharingen trad de wachtkamer binnen. Hem ziende vloog de kleine op hem toe. „Zoo gij de prins zijt, smeek ik u mij te aan hoor en Ik ben hertog Karei niet, maar zijn befste vriend." Het kind schudde het hoofd en zag Johan van Lotharingen vlak in het gelaat, terwijl hij het bloed van het voorhoofd wischte. „De broeder van onzen koning heeft geen enkelen vriend." „Wat bedoelt gij vroeg de edelman, meer getroffen dan hij het bekennen wilde door de woorden van het kind. „Wilt gij mij aanhooren, monseigneur „Spreek." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ,r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1