Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 9 Juli. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht «et betrekking tot de uitlokking. De heer M e n d e 1 s (S. D.) acht het ingrij pen in de vrijheid der individuen altijd een be langrijk feit en de wetgever, die zich daaraan schuldig maakt, moet de noodzakelijkheid en de urgentie duidelijk bewijzen. Het strafrecht is een uitzonderingsrecht en de wetgever moet steeds ernstig overwegen wat hij ten deze doet. De onbehoorlijkhêid van een daad moet vast staan. Het strafbaar stellen van de mislukte poging tot uitlokking acht spr. niet alleen niet nood zakelijk maar ook niet gewenscht. De heer Rink (V. B.) is niet tegen het uit breiden van de middelen, maar wel tegen de strafbaarstelling van de mislukte poging. De bezwaren in het Weekblaü van het Recht, door mr. Drcsselhuys en op de Juristen-vergadering geopperd, deelt hij. Hij is het ook eens met mr. Mendels, zij het dan niet altijd met diens ar gumenten. Voor uitlokking tot een misdrijf is een misdrijf noodig. De Minister van Justitie, de heer Heems- K e r k, wenscht eenige voorbeelden te geven, waaruit de noodzakelijkheid blijkt. Een zet- schipper weigerde in te gaan op den aandrang van den eigenaar van het schip om dit te doen zinken en werd daarom ontslagen. De eigenaar is nu niet strafbaar. Er is een leemte in het strafwetboek gebleken en die dient aangevuld te worden. De uitlokking schept gevaar voor de aanranding der openbare orde, ook al geschiedt die uitlokking in het verborgene. Alle misdrij ven zijn eigenlijk misdrijven tegen de openbare orde en dus valt de uitlokking er onder. On deugdelijke middelen kunnen geen middelen zijn in den zin der wet. Spr. acht het goed, dat het O. M. rekening houdt met omstandigheden waaronder de poging geschiedt. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 20 tege 8 stemmen. Aan de orde zijn de ontwerpen 1. Wijziging van het tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken. 2. Wijziging art. 143 W. v. Burg. Rechtsvor dering. 3. Onteigening ten behoeve van den weg van 's Gravenhage naar Rotterdam. 4. Wijziging der Merkenwet. Deze vier worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnenland. Doorzitten, Stukloopenen Smetten derhuid,verzacht en geneest men metPUROL lende stadia van behandeling, terwijl tusschen besproeide gedeelten ook onbesproeide stukken waren gelaten, teneinde het verschil duidelijk te doen uitkomen. De resultaten op den Gouderakschen dijk en den weg naar Stolwijk beide grindwegen, getoond, waren werkelijk verrassend. De auto's, die van het onbesproeide gedeelte dezer wegen kwamen aansnorren, wer den ineens uit de dikke stofmassa zichtbaar toen ze op het besproeide gedeelte kwamen. Ook op de proefstukken op straatwegen waren de resultaten goed. Het bindmiddel bleek tus schen de voegen der steenen te zijn geloopen en deze te hebben afgesloten het publiek is met de proeven zeer ingenomen. Dr. Erslev deelde mede, dat het aantal be sproeiingen en de sterkte der oplossing van het preparaat afhankelijk zijn van den toestand der wegen en de drukte van het verkeer, doch dat in het algemeen de kosten aan deze besproeiing verbonden, die van de waterbesproeiing niet overschrijden. De proeven reeds in den zomer van 1923 in Nijmegen genomen, waren van dusdanigen aard, dat de gemeente Nijmegen voor de stofbestrijding van de waterbesproeiing is overgegaan tot de besproeiing met het pre paraat van dr. Erslev. In Nijmegen is gebleken, dat voor een behandeling der grindwegen een 10 pet. oplossing het doelmatigst is en dat na twee besproeiingen binnen twee dagen met een besproeiing éénmaal per week ruimschoots kan worden volstaan voor drukke wegen, terwijl voor minder drukke éénmaal per veertien dagen voldoende wordt geacht. Op grond van deze ervaringen mag de ver wachting worden uitgesproken, dat in het pre paraat van dr. Erslev nu een middel is gevonden dat aan de stofplaag binnen zekere grenzen een eind kan en moet maken. Gemeentelijke geldlecningen Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bij circulaire ter kennis van de betrokken colleges gebracht, dat het hun aandacht heeft getrokken, dat in de besluiten van gemeenteraden, polder- of waterschapsbesturen tot het aangaan van een geldleening niet altijd de bevoegdheid tot ver vroegde aflossing wordt voorbehouden. Het komt hun toch raadzaam voor dat een zoodanig voor behoud in de besluiten en overeenkomsten betreffende de geldleening wordt opgenomen, vooral t. a. v. de leeningen, die in dezen tijd worden aangegaan nu de rentestand hoog is en dus verwacht mag worden, dat in de toekomst de leeningen tegen een lagere rente gesloten kunnen worden en alsdan de mogelijkheid van conversie in het financieel belang van de ge meente, den polder of het waterschap zal blijken te zijn. Gedep. Staten geven daarom voor zooveel noodig in overweging te bevorderen, dat voortaan in de besluiten en de overeenkomsten tot het aangaan van een geldleening uitdrukke lijk wordt bepaald, dat ae bevoegdheid tot ver vroegde aflossing wordt voorbehouden. De stofbestrijding op den weg. Het vraagstuk der sLofbestrijdmg op den weg is door het zich sterk ontwikkelend snelverkeer geworden een zaak van groote beteekenis. Alle Lot voor eenigen tijd daarvoor aange wezen middelen hebben echter gefaald, totdat dr. Erslev's, een Deen van geboorte, die sinds een aantal jaren te Nijmegen woonachtig is en als bacterioloog verbonden is aan de bekende Jurgen's Margarine fabrieken, een uitvinding heeft gedaan, waarvan hij de stellige overtuiging heeft dat daardoor aan de stofplaag een eincl wordt gemaakt. Het middel is een preparaat, waarvai teer een der hoofdbestanddeelen vormt en dat met water vermengd, door sproeiwagens of sproeimachines op de wegen wordt gebracht i precies op dezelfde wijze als dit met water ge- j schiedt. Het preparaat heeft de eigenschap zich 1 te verbinden met het wegdek nadat de water- deelen zijn opgedroogd, zoodat na eenige malen malen besproeiing de weg is afgedekt, waardoor geen stof meer kan worden opgejaagd en de weg veel minder slijtage heeft. Dit preparaat van Dr. Erslev', dat door de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda wordt gefabriceerd, is sinds eenigen tijd in de practijk toegepast en de resultaten daarvan gaven de directie der kaarsenfabriek Gouda aanleiding thans de op de toegangswegen tot Gouda ge nomen proeven aan het oordeel van het gemeen tebestuur van Gouda, andere autoriteiten en de pers, te onderwerpen. Onder leiding van dr. Erslev en de directie der Kaarsenfabriek toog het gezelschap gisteren avond in auto's naar de verschillende wegen den IJsseldijk naar Gouderak, den verkeersweg naar Stolwijk, den dijk naar Haastrecht, den polderweg naar Moordrecht, den z.g. Moordrecht- schen Tiendeweg en den Ridder van Catsweg naar den polder Bloemendaal (gemeente Wad- dinxveen). Deze wegen verkeerden in verschil- Socialistischeoorlogvoering De Engelsche luchtstrijdkrachten in Me- sopothamië moeten nog telkens in actie komen. Ziehier, wat de minister Leach, de minister van luchtvaart in het „socialistisch" kabinet Mac Donald, in het Lagerhuis mededeelde in ant woord op een vraag omtrent luchtbombarde menten in Iraq gedurende de vijf laatste maan den „Bij vijf gelegenheden zijn gedurende de be doelde periode bommen geworpen in alle ge vallen op één na was ten minste twee dagen te voren gewaarschuwd, om de bewoners in staat te stellen zich terug te trekken. Als doel waren gekozen de kampen en weidegronden van de schuldige stammen. In het geval, waarin niet was gewaarschuwd, was de inheemsche politie door inlandsche stammen aangevallen, waarbij aan de zijde der politie één officier en drie man nen gedood werden. Gedurende de bombarde menten had in het bedoelde tijdvak de konink lijke luchtvaartdienst geen verliezen. Wat betreft verliezen, door de bombardementen veroorzaakt, zijn geen berichten ingekomen bij 't hoofdkwartier van den luChtdienst. De ge achte afgevaardigde zal inzien, dat in gebieden, waar gewelddaden geregeld voorkomen, het optreden der luchtstrijdkrachten, hoe betreu renswaardig ook de noodzakelijkheid daarvan zij, in vele gevallen ongeregeldheden in den aanvang smoort, die anders tot verlies van vele levens zouden leiden. In dit verband mag ik er op wijzen, dat een grensstam van hetzelfde type, als waaraan de geachte afgevaardigde denkt, onlangs bij één enkelen inval in het gebied van Iraq 146 man nen en 127 vrouwen en kinderen heeft gedood daarbij werden alle mannelijke gevangenen en gewonden, mannen zoowel als knapen, omge bracht." Nader deelde de minister nog mede, dat deze soort overvallen en de daaraan verbonden levensverliezen bijna geheel zijn onderdrukt door 't optreden van de luchtstrijdkrachten. Bij deze mededeeling plaatst de (anti-rev.) „Rotterdammer" de volgende kantteekenifjg „Men heeft hier een voorbeeld van de moei lijkheden waarvoor de Regeering van een groote koloniale mogendheid zich geplaatst ziet. Krasse militaire maatregelen moeten worden genomen met het meest vredelievende doel. In Engeland doen sociaal-democratische mi nisters daarvan thans de ervaring op. Zij moeten dergelijke maatregelen tegenover hun eigene vrienden verdedigen. In Nederland ook een groote koloniale mogendheid zijn in het. verleden onder soort gelijke omstandigheden herhaaldelijk door de sociaal-democraten de meest grievende en on gerechtvaardigde verwijten tot regeerings-per- sonen gericht. Men kan er zeker van zijn, dat, wanneer ooit in de toekomst weder een militair optreden in het belang van orde en rust on vermijdelijk mocht blijken, aanstonds weder onze sociaal-democraten met hun verwijten zouden klaar stban. Veranderen zou dit alleen, wanneer de verantwoordelijke minister een sociaal-democraat zöu zijn." De nieuwe Tariefwet. De Vrijheidsbond heeft een bijzonder bureau voor de Tariefwet ingesteld, dat wel zooveel als ien klachten-kantoor zal bedoeld zijn. Allicht zal dit bureau een min of meer eenzijdig karakter vertoonen en zal men daar meer gesteld zijn op wapens tegen dan vóór de Tariefwet. Naar aanleiding hiervan vraagt „De Volks krant" Ware het nu niet dienstig, dat de Katholieke Staatspartij eveneens een bureau in het leven riep, niet voor eenzijdige, maar voor veelzijdige informatie, een bureau, dat alle inlichtingen, alle bedenkingen en bezwaren zou verzamelen, en naar aanleiding van het te vormen dossier voeling hield met de Katholieke Kamerclub 1932 25 Zóó zou de leiding der Katholieke Staatspartij goed en vruchtbaar werk kunnen doen, dat in breede kringen zou worden gewaardeerd. Oostenrijksche Kinderen. A.s. Woensdagmiddag 12 u. 46 min. wordt te Utrecht verwacht een extratrein met ongeveer 350 Oostenrijksche kinderen, die door bemidde ling van de vereenigde plaatselijke comité's voor noodlijdend Oostenrijk te Hilversum, ee- nigen tijd in ons land zullen vertoeven j er gaan er o.a. 80 naar Den Haag, en 35 naar Rotterdam en Amsterdam. De Kon. IIoll. Lloyd, De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 33 tegen 3 stemmen de voordracht van B. en W. aangenomen, waarbij den Kon. Hollandschen Lloyd een kasvoorschot zal gegeven worden van ten hoogste 1.750.000. Rijkskinderfonds. In de zitting der Eerste Kamer van 27 Juni zeide de min. van Arbeid, naar aanleiding van een opmerking van den heer Haazevoet in zake het Rijkskinderfonds, dat een wetsontwerp daaromtrent reeds lang gereed is en dat hij alleen het goede moment afwachtte, om met deze zaak te kunnen komen. Volgens het „Ceritr." zal bij dit ontwerp worden bepaald, dat één procent van en boven het loon in zulk een fonds zou worden gestort. Geen korting op pensioen. De Centrale Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst deelt mede, dat zij, naar aan leiding van persberichten, dat een wetsontwerp nagenoeg klaar ligt, waarbij rijksambtenaren, die pensioen uit de schatkist genieten, op dat inkomen zullen worden gekort, te bevoegder plaatse inlichtingen heeft ingewonnen. Hierbij bleek dat het bericht onjuist was. De personeelraad bij de spoorwegen. Naar wij vernemen, zal Maandag 21 Juli te Utrecht de gecombineerde hoofdbestuursver gadering van de spoorwegorganisaties gehouden worden, waarin de verschillende ontwerpen voor de samenstelling, werkwijze, bevoegdheden enz. van den personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen behandeld zullen worden. De bedoeling dezer vergadering is, om, zoo mogelijk, te komen tot een voorstel van alle vijf de bonden aan de directie. Wijnkoop begenadigd. Te Amsterdam is gister uit Moskou bericht ontvangen, dat de heer D. Wijnkoop, voorzitter van de Communistische Partij Hollandj tot lid van het Uitvoerend Comité van de 3e Internatio nale gekozen is. De Koninklijke familie in Scandinavië. Omtrent het verblijf der koninklijke familie in Abisko verhaalt een medewerker van Svenska Dagbladet het volgende grappige geval Na er gewag van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateurfotografen, die als bezeten om haar heen sprongen, gekiekt te worden,schrijft hij verder „Er bestaat intusschen de Nemesus Diana, zooals de oude August Palm placht te zeggen. Na het noenmaal hadden zich op het plein een aantal Laplanders verzameld. Het koninklijke gezelschap was dadelijk geïnte resseerd en haalde de camera's voor den dag. Nu was het evenwel de beurt aan de Laplanders een afwerende houding aan te nemen. Hun godsdienstige opvatting verbood hun zich te laten fotografeeren (men beweert, dat de gods dienstige bedenkingen tegen het fotografeeren verdwijnen na een zekere contante betaling, merkt de schrijver op maar, zegt hij, ik wil er met voor instaan, dat het zoo is.) De Koningin moest, evenals de fotografen, die haar hebben willen fotografeeren, zich met een opname van de naar haar toegewende ruggen tevreden stellen. Rijkscommissie werkverruiming. De commissie heeft 5 Juli te 's-Gravenhage vergaderd. Wegens verblijf in het buitenland van prof. dr. W. H. Nolens werd het voorzitter schap waargenomen door den heer C. J. P, Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid. Van verschillende gemeentebesturen was be richt ingekomen, dat zij in de bestekken voor bouwwerken een bepaling zullen opnemen met het oog op de belangen van de Nederlandsche nijverheid. Met twee gemeenten wordt te dezer zake nader overleg gepleegd. Mededeeling werd gedaan van een groot aan tal gevallen, waarin door openbare lichamen en particulieren overleg met de commissie werd gepleegd betreffende opdrachten van werken of leveringen. Vastgesteld kon worden, dat dit overleg meestal tot het gewenschte resultaat had geleid. De aandacht der commissie was er op geves tigd, dat enkele kleinere gemeenten bestellingen in het buitenland hadden gedaan, zonder dat ingevolge de circulaire van den minister van buitenlandsche zaken en landbouw, d.d. 14 Januari, de commissie was gehoord. Uit daarop gevolgde correspondentie bleek, dat deze op drachten hadden plaats gehad op grond van onjuiste of eenzijdige inlichtingen van de zijde van leveranciers. Getracht zal worden, 'dit zooveel mogelijk te voorkomen. Besloten werd, over de hoogte van enkele spoorwegtarieven in verband met werkverrui ming nader overleg te plegen. Een oude leugen. In het Tweede Kamerverslag van Woensdag 20 Februari j.l. kon men het volgende lezen De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P.) thans sprekende, begon met te verklaren, dat een manifest, waarin werd geschreven, dat de Vloot wet 300 millioen jaarlijks kostte, hetwelk door de Haagsche federatie van de S. D. A. P. zou zijn verspreid en door minister Colijn uit de „Resi dentiebode" is geciteerd, niet bestaat. 'Ér is echter een oproep van den Haagschen bestuur- dersbond aan de leden zelve rondgezonden om propaganda te maken voor de uitbreiding van de vakbeweging In dien oproep, die alleen be stemd was voor de leden, in November rond gezonden, staat in de aanhef de „vergissing", aldus spr., „want het is een schrijffout geweest," dat de Vlootwet 300 millioen jaarlijks zou kos ten De legende, welke de S. D. A. P.-ers zóó luidruchtig hebben gecolporteerd, dat de aan neming van de Vlootwet ons land op 300 millioen per jaar zou te staan komen1, kon hiermede uit de wereld zijn. Mr. Troelstra zelf had de leugen zijner propa gandisten teruggenomen. Het was een „ver gissing een „schrijffout" geweest. Maar de leugen had ondertusschen haar werk gedaan. En zij blijft nu nog doorwerken ook bij degenen, die beter kunnen, neen beter moeten weten.. In de socialistische „Voorwaarts" van Donder dag 3 Juli leest men het volgende Waar Col ij n over zweeg! De heer Colijn heeft in een rede dezer dagen voor gerekend, dat men een jaar lang noodig zou hebben om per minuut 10 briefjes van 25 neer te tellen eer men het tekort op onze staatsbe groting voor 1925 zou hebben uitgeteld. Accoord Maar hij vergat er bij te vertellen, dat men dus een jaar of 3, zegge drie, noodig zou hebben gehad om zijn Vlootwet uit te tellen." „Mentez, mentez toujours Lieg maar raak, er zal zelfs bij de redactie van de „Voorwaarts" wel iets van blijven han- gen' („Tijd"). Stads- en Gewestelijk Nieuws. De steun-uitkceringen. Naar aanleiding van het schrijven door de commissie van steunverleening aan de organi saties verzonden, betreffende de maatregelen vervat o.a. in ons bericht van eergister zijn door het bestuur van de S.B.B., de besturen van den R.K. Volksbond en Prot. Chr. Besturenbond uitgenoodigd tot een bespreking over deze aan gelegenheid op morgen. Een uitstapje. Het bestuur van den Coöperatieven Vrouwenbond (afd. Schiedam) heeft Woensdag 9 Juli ter ge legenheid van den algemeenenCooperatieven dag een uitstapje met haar leden gemaakt. Na ge zamenlijk naar Rotterdam te zijn gegaan, ging men aan boord van een der booten van de firma Fop Smit, en maakte hiermede een tochtje door de Rotterdamsche havens. R.K. Steuncomité Textielarbeiders. Na het eindigen der staking in de Textiel industrie heeft bovengenoemd Comité in ver gadering besloten de steuninzameling stop te zetten. In totaal is ingekomen een bedrag van 1187.11, waarvoor het comité hartelijk dank brengt, aan al degenen die hebben medegewerkt, om dit resultaat te bereiken. Het faillissement van J. Akker mans, alhier, is opgeheven. Gister werd te Amsterdam be- vorderd tot arts, de heer A. Hodes, geb. te 's Bosch en wonende te Schiedam. Gistei avond half negen ont- stond op de Koemarktbrug een groote stagnatie in het verkeer, doordat een man, die een hoog- beladen wagen met gioenten voortduwde, al daar een gedeelte van zijn „vrachie" kwijtraakte, en, wijl er meer kijkers dan helpers waren, het tamelijk lang duurde, eer de komkommers, bloemkool, enz. op hun oorspronkelijke plaats teruggebracht waren. De onderscheiden chauf feurs namen gelukkig hun gedwongen rust nogal kalm op. UIT ROTTERDAM. De vliegende stier. De jeugdige stier, Nico XI, gefokt op den hy- giënischen melkstal De Vaan, 6 maanden oud, 260 K.G. zwaar, heeft gister hij is waarschijn lijk de eerste onder zijn soortgenoot en, die de 1968—4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2