DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETOfti. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Woensdag 16 Juli 1924. Na. 13998 Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 5UU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim* f 60 Mi verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offleieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Juli 1924 ver gunning verleend aan M. SONNE VELD tot oprichting van een slachtplaats van rundvee en varkens en eenrookerij en kokerij vanvleesch- waren in het pand van Leeuwenhoeckstraat 70 72, kadaster Sectie I. Nos. 2456- 2457, met 2 electromotoren van resp. 1 */a en 1 P-K., drijven de 2 vleeschmolens. SCHIEDAM, 15 Juli 1924. Buitenlandseh Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Heden begonnen. Herriot is gister per extra trein te Londen gearriveerd, waar hij aan het Victoria-station door MacDonald hartelijk werd begroet. Een vertegenwoordiger van het Reuter-agent- schap, die in den trein naar Londen een inter view met den Franschen premier had, ver klaart, dat Herriot angstvallig wil vermijden iets te zeggen, dat de onderhandelingen ook maar op eenigerlei wijze zou kunnen prejudicieeren. In dit verband verklaarde Herriot het volgende Ge zult volkomen kunnen begrijpen, hoe voorbarig het van mij zou zijn, te trachten in te gaan op bijzonderheden omtrent de aan te vangen conferentie. Ik ben hierheen gekomen in het diepgevoelde geloof, dat de vitale vraagstukken betreffende het herstel van den Europeeschen viede ten gevolge van onze beraadslagingen in Londen, in een nieuwe phase zullen treden. Ik waardeer ten zeerste de sympathieke houding \an de pers in haar geloof, dat de leidende staatslieden van de betrokken landen hun best doen en ik kan niet inzien, waarom ten slotte onze gemeen schappelijke wensch, zoo belangrijk voor Europa en de geheele wereld, niet verwezenlijkt zou worden. Wij allen verlangen, dat de besprekingen zoo kort mogelijk zullen duren, omdat wij wen- schen, dat het Dawes-rapport zoo spoedig moge lijk in werking zal worden gesteld. Bij een onderhoud met de andere leden der Fransche delegatie kon Reuter s correspondent nog de conclusie trekken, dat Frankrijk in geen enkel opzicht bij de andere landen ten achter blijft in zijn wensch, de vervulling van de Duit- sche verplichtingen aan dat land zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Ook de Italiaansche delegatie is gister te Londen gearriveerd. In een interview met een vertegenwoordiger van het Reuter-agentöcbap legde de leider der delegatie, de Stefani de volgen de verklaring af Ik kom hier, bezield door den geest van har telijke samenwerking, want het doel der con ferentie is het herstel van de vreedzame toe standen in Europa en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen alle naties. De inlich tingen welke uit andere geallieerde centra komen, doen mij gelooven, dat de conferentie erin zal slagen, de door allen gewenschte resul taten te bereiken. De Intergeallieerde Confei'entie zou heden ochtend te elf uur worden geopend in het parti culiere vertrek van den premier op hét departe ment van Buitenlandsche Zaken. MacDonald zou de zitting openen met een kort woord van welkom aan de delegaties. Daarna zou de conferentie overgaan tot het kiezen Van een voorzitter, waarna zij, gelijk verwacht wordt, de instelling zal bespreken van het secretariaat en den berichtendienst van de conferentie. Nadat op deze punten overeenstemming zal zijn verkregen, zal overgegaan worden tot de behandeling van de feitelijke agenda en ver wacht wordt, dat dit den verderen tijd van de eerste zitting in beslag zal nemen. Waarschijnlijk zal de conferentie zich in eenige commissies gaan splitsen, die rapport zullen moeten uitbrengen over de voornaamste punten van het rapport. Deze arbeid kan wel de rest van de week in beslag nemen. Men zal tevreden kunnen zijn als de conferentie haar arbeid op het einde van de volgende week zal hebben voltooid en het eens zal zijn geworden over de toepassing van het Dawes-rapport. Men verwacht, dat de Duitsche gedelegeerden tot een latere periode der conferentie zullen worden uitgenoodigd. DUITSCHLAND EN HET DAWES-RAPPORT. Ten aanzien van de voornemens van de Rijks- regeering te Berlijn in zake de wetten tot uit voering van het rapport der Experts, wordt het volgende vernomen lo. De Rijksregeering zal de wetten zoo spoedig mogelijk aan de Rijksdag voorleggen, als de noodige medewerking van de organisatie commissies zulks mogelijk zal maken. 2o. De Rijksregeering is van meening, dat in den Rijksdag een meerderheid te vinden zal zijn welke de aanneming dier wetten zal steunen in den zin van de politiek van aanvaarding van het rapport der experts. Het staat echter vast, dat de Rijksdag geen kracht van wet aan de regeeringsontwerpen zal verleenen, indien van te voren de zekerheid niet bestaat, dat door de andere partij de vanzelfsprekend geachte maat regelen zullen worden genomen. 3o. Dientengevolge zullen de wetten waar schijnlijk een facultatieven vorm krijgen in dien zin, dat zij de regeering zullen opdragen en machtigen de wetten in werking te doen tre den, zoodra de onderhandelingen over de ge heele kwestie van het rapport der experts, tot overeenstemming zullen hebben geleid. 4o. Het geheele apparaat, d.w.z. de aange nomen wetten en de wet tot machtiging tot de in werking stelling daarvan, zal de Rijksregee ring aan de tegenpartij voorleggen, zoodra men daar tot overeenstemming gekomen is en de noodige onderhandelingen met Duitschland wenscht te voeren. Volgens berichten uit Londen, rekent men er aldaar op, dat de Duitsche gedelegeerden in den loop van de volgende week tot de conferentie zullen worden uitgenoodigd. Eerst moet echter zooals men weet, een accoord tusschen de ge allieerden tot stand zijn gekomen. 50 De beide misdadigers werden onschadelijk gemaakt en wrongen zich op den grond als ge kwetste slangen. „Wat zullen wij doen vroeg een derboog schutters. In de eerste plaats den provoost waar schuwen, vervolgens de beide bandieten naar de gevangenis overbrengen." Vier der boogschi tters bleven in het spook huis, terwijl hun kameraad zich naar de stads gevangenis begaf. De morgen brak aan, de kerkklokken riepen de geloovigen tot de vroegmis op, de vvinkels werden geopend het nauwelijks geëindigd ge- druisch begon opnieuw de vermoeienis der aan doeningen van den vorigen avond verhinderde niet, dat de burgerij weder vroegtijdig bij de hand was ieder had toch zooveel aan zijn buur man te vertellen, zoovele vragen te doen Er heerschte vreugde en gerustheid in de stad. De gedachte aan liet gevaar, waaraan de jonge prins ontsnapt was, stemde ieder tot op gewektheid en vroolijkheid. Petit-Jehan werd een gewichtig persoon de herbergier, de dikbuikige Chrysogone, zag met razernij in het hart, dat zijn herberg ge- IN HET ROERGEBIED. Niettegenstaande de prijsverlaging voor steen kolen en de verlaging der spoorwegvrachten neemt de stagnatie in de steenkolenindustrie in het Roergebied steeds toe. Voortdurend moe ten meer „Feierschichten" worden ingelegd. Vooral in het Zuidelijk Roergebied is de toestand zeer ongunstig. BEIEREN. De grondwet-commissie van den Beierschen Landdag, heeft het voorstel der communisten, nationaal-socialisten en sociaal-democraten tot opheffing van den uitzonderingstoestand in Beieren verworpen. NOORWEGEN. in het Noorsche parlement verklaarde staats minister Berge, dat de regeering niet kon toe stemmen in een opschorting van cle debatten en van de stemming over de kwestie der opheffing van het drankverbod. Bij verwerping van het voorstel tot opheffing van het drankverbod zou de regeering aftreden. DE AANSLAG OP ZAGHLOEL PASJA. Zaghloel Pasja gaat goed vooruit. Waar schijnlijk zal hij morgen reeds het ziekenhuis kunnen verlaten. De autoriteiten hebben aan de pers verzocht, geen bijzonderheden mede te deelen over het onderzoek naar den aanslag, dat geruimen tijd zal kunnen duren. Gisteravond trok een betooging van aanhan gers van den premier door de straten. Zij wierpen steenen naar de bureaux der oppositie-bladen. Ten slotte werden zij door de politie uiteenge dreven. sloten werd, en in de eenzaamheid der gevange nis kon hij op zijn gemak nadenken over het gevaarlijke van samenzweerders als gasten te ontvangen en een kleinen, mishandelden en verachten bediende te hebben, d'e een goede daad kunnende verrichten, zich haastte ze met gevaar zijns levens te volvoeren. Ja, waarlijk, de goede stad Rouaan had voor verscheidene dagen stof tot onderhoud. Degroote heeren begaven zich naar het kasteel, om den nieuwen hertog het hof te maken, de monniken der abdij herstelden de in de kapel aangerichte verwoesting en dankten God, er na zulk eenbe- zoek nog zoo gunstig afgekomen te zijn. De provoost van Rouaan was tehuis toen de boogschutters, die Jacquet en Donat hadden gevangengenomen, hem zijne bevelen lieten vragen. Nauwelijks had hij van den schat in het spook huis hooren spreken, of messire Louvien zeide tot den boogschutter „Geleid er mij heen en zoo ge waarheid spreekt, is uw fortuin gemaakt." Eenige oogenblikken later begaven de pro voost, de schout der stad en de opperrechterzich naar de won'ng op den heuvel van Sa'nte-Ca- ther'ne op weg. Toen zij er aankwamen was de morgen reeds doorgebroken en de heldere lucht deed een heerlijken dag tegemoet z;en. De sol daten waren nog altijd op hun post, terwijl de gevangenen sterk gekneveld naast de verloren schatten op den vloer van den kelder mtgestrekt DE KLEINE ENTENTE. De „Times" geeft nog eenige nadere bijzon derheden omtrent de dezer dagen te Praag ge houden conferentie der Kleine Entente, waar aan wij het volgende ontleenen. De kwestie van de betrekkingen tusschen de drie landen en de sovjet-regeering viel, naar bekend is, buiten het program van de conferentie. Toch is dit het punt, waarin algemeen het meest belang wordt gesteld. Ieder der drie regeeringen heeft een ander standpunt ten opzichte van Sovj et-Rusland, doch sinds is bepaald, dat geen der drie naties nadere betrekkingen met Sovjet- Rusland zal aanknoopen, totdat de groote mogendheden hierin voor zijn gegaan, spelen de afzonderlijke meeningen van de drie landen feitelijk geen rol meer. Van veel meer direct belang is de kwestie welke houding Tsjecho-Slowakije en Joego slavië zullen aannemen, ingeval Rusland mocht trachten Bessarabië te heroveren. Geen der beide landen is in staat Sovjet-Rusland zulks te ver hinderen en het is derhalve duidelijk, datTsjecho- Slowakije en Joegoslavië zich in dat geval neu traal zullen moeten houden. Een belangrijk punt is voorts de verbetering welke gekomen is in de verhouding tusschen Hongarije en de Kleine Entente, sedert de Volkenbond zich het lot van Llongarije heeft aangetrokken. Op een vraag van persvertegen woordigers verklaarde Duca n.l. dat, indien Hongarije het vredesverdrag respecteert, de Staten der Kleine Entente te allen tijde bereid zijn, zoowel op politiek als op economisch gebied met Hongarije samen te werken. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 325 tegen 185 stemmen het wetsontwerp in zake de amnestie in zijn geheel aangenomen. De kamer is daarop tot 29 Juli verdaagd. lagen. „Zet de ellendelingen overeind, en neemt de prop uit hun mond, opdat het verhoor kunne beginnen," sprak de rechter. De griffier nam zijn schrijftoestel en de ma gistraatspersonen waren op het punt de gevan genen te ondervragen, toen eene vrouw in het vertrek verscheen. Het was Huguette, die van het sterfhuis te rugkwam. XI. WANHOOP. Huguette doorliep de straten van Rouaan met doodsbleek gelaat, roodbescheide ooger en knikkende knieën nu en dan hield zij stil, tegdn den muur van een huis leunende of mach teloos op een steenen bank nederzijgende dan weder vloog zij op en vervolgde haren weg, niets hoorende of ziende, de oogen aL met edn nevel bedekt, de ooren sUisende van een onbestemd geluid, als het verre bruisen eener zee. Waar gaat zij heen Mogelijk weet zij zelve het niet men zou zeggen dat haar verstand in hare wan hoop ondergegaan is alleen het instinct drijft haar voort, het onbestemde instinct van het ge wonde hart, dat troost, medelijden en hoop zoekt. Arme vrouw zij blijft met hare kleederen aan den hoek eener bank hangen en verscheurt ze, hare haren fladderen los om de slapen, zij wringt DE STRIJD IN MAROKKO. Zooals gemeld, hebben in Marokko thans de opstandige stammen van Beni-Said stappen gedaan om vrede te sluiten met de Spaansche regeering. De Spaansche autoriteiten eischen echter, dat eerst ieder lid van den stam zijn wapenen zal inleveren, daar anders niet op het verzoek om vrede zal worden ingegaan. De ondervinding heeft n.l. geleerd, dat de Rifbewoners steeds vragen gepardonneerd te worden, nadat zij in opstand zijn gekomen. Daarom is nooit met zekerheid te weten, of het hun ernst is met hun verlangen naar vrede, daar steeds verrassingen zijn voorgekomen juist op het moment, dat men meende, dat de rust was weergekeerd. Berichten uit Wad Lau bewijzen, dat de Rif-bewoners voortdurend hun stellingen moeten verlaten en dat hun tegenstand verzwakt. Generaal Primo de Riveira is thans te Tetoean aangekomen. In een door hem verzonden tele gram spreekt hij zijn voldoening uit over zijn reis en de optimistische bewoordingen van dit telegram bewijzen, dat de Spaansche troepen goede vorderingen maken met het onderdrukken van de actie der rebellen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Uit een draadloos bericht van stoomschip „Andes", dat op 14 dezer tegen middernacht uit Santos vertrok, blijkt, dat de toestand ernstig is. De rebellen zijn thans op 13 kilometer afstand van Santos. Volgens berichten uit andere bron gaat de federale artillerie voort met de beschie ting van Sao Paulo. De schade, die toegebracht wordt, is echter niet belangrijk. Eenige contin genten artillerie zouden zich nog bij de rebellen hebben aangesloten. Volgens de jongste uit Sao Paulo ontvangen berichten, zou zich een junta hebben gevormd met den steun van de bevolking. De Junta verklaarde, dat zij het wanbeleid van de huidige regeering wenscht te bestrijden, zonder zich tegen bepaalde personen te richten. ALLERLEI. Uit Berlijn Uit New-York wordt gemeld, dat de conventie der progressisten Brandeis, lid van het Opperste Gerechtshof als candidaat, voor het vice-presidentschap der V. S. heeft gekozen. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Peking hebben dertig gewapende kozakken officieren, deel uitmakend van de Witte Garde, het Russische gezantschapsgebouw te Shanghai bezet. Men verwacht een nieuwe agitatie in Japan in verband met een interpretatie van de imnii- gratiewet ten aanzien van de Hawai-eilanden. Uit El Paso (Texas) De vroegere minister van Binnenlandsche Zaken, Fall, is voor den United States Commissioner gedaagd, in ver band met de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen in zake de verpachting van de Teapot- Dome olie-velden. Fall, die ontkende, zag van het voorloopig verhoor af en stortte een borg stelling van 25.000 Dollar voor zijn verschijning voor de terechtzitting te Washington op 6 October a.s. Uit Parijs Naar uit Rome wordt gemeld, is generaal Ricciotti Garibaldi stervende. Ricciotti Garibaldi is een zoon van den be- ruchten Italiaanschen vrijheidsheld Guiseppe Garibaldi. Uit Kassei In een geheime vergadering van den gemeenteraad is door de aanwezige in wanhoop hare handen, snikken stijgen uit haar boezem op. Eindelijk zinkt zij op den drem pel eener woning op hare knieën neder en blijft daar als wezenloos liggen, de armen over elkander gekruist, terwijl haar hart hevig bonste, maar geen enkele klank meer van hare lippen kwam. Eensklaps echter komt de herinnering aan haar toestand terug, zij staat op, klopt aan en ver zinkt weder in hare vorige wanhoop, zoodat zij zelfs het openen der deur met bemerkte en de oude Marianne ontzet uitriep „Iieere God, het is Lluguette De dienstmaagd ondersteunt en gelehlt haar in de zaal der armen, dezelfde zaal, welke zij sedert tien jaren bezocht en die zij nog zoo kort geleden met moed en hoop verliet. Ogive's armen bevinden zich nog niet daar de vrome zuster van den kanunnik bidt nog in de kathedraal eerst over een uur zullen de armen, hier aankloppen. „Mijn kind Mijn Kind schreeuwde Huguet te. „Zijt gij er ongerust over? Stel u gerust: hij heeft een gedeelte van den avond met messire Le Bóuteiller in de Kathedraal doorgebracht ge hadt eens moeten zien met welke aandacht en godsvrucht hij de plechtigheden bijwoonde Heb dus geen zorgWilt gij hem zien (Wordi vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1