I tn iedï, II Ook nu weer met de JU LI-A AN BIEDIN G. Uil leden van de rechtsche partijen en hot centrum definitief besloten, Scheidemann, den eersten burgemeester, de raadsleden Rosenstock en Wittrock en Hochle, den gemeentearchitect, tegen 1 September te pensionneercn. Binnenland. R.K. Universiteit. H t b.stuur d^r Sint Radboudstichting heeft tot Rector Magnificus der R.K. Universiteit lt Nijmegen voor het studi jaar 19241925 be noemd Prof. Mag. J. de Langen Wendels O.P. Adore Te. Dorus Hermsen heeft van het uitvoerend comité van het XXVII e Internationaal Eucha ristisch Congres te Amsterdam het alleenrecht verkregen voor de opname van de authentieke en officieele film, welke pnder den titel Adora Te alle gebeurlijkheden van dit Internationaal Eucharistisch Congres in lichtbeeld zal samen vatten W. Mullens zal de film opnemen. De Duitsche kroonprins bij baron Gevers. Op de vragen van den heer Vliegen betreffende een door onzen gezant te Berlijn aan den Duit- schen kroonprins aangeboden maaltijd heeft minister van Karnebeek geantwoord, dat baron Gevers in het laatst van Mei den kroonprins en de kroonprinses die vroeger aan het gezantschap verkeerden, te dineeren heeft gewaagd, nadat hem gebleken was, dat dit hun aangenaam zou zijn en dat daartegen bij het Dep. van Buit. Zaken te Berlijn geen bezwaar bestond. Het diner had geen officieel karakter en daaraan werd dientengevolge slechts door bekenden van de vorstelijke gasten deelgenomen. De gezant had evenwel het Nederlandoche dep. van Buitenlandsche Zaken niet geraadpleegd. Het reizen op Zondag. Op de vragen van den heer Kersten betreffende het des Zondags verstrekken van retourbiljetten tegen goedkoop tarief tusschen Rotterdam en Hoek van Holland heeft minister van Swaay geantwoord, dat aangezien door deze goedkoope retourkaarten belangen van het publiek gediend en die van het spoorwegbedrijf tevens gebaat worden, er geen aanleiding bestaat om dergelijke maatregelen tegen te gaan. Doorzitten, Stukloopen en Smetten derhuid,verzacht en geneest men metPUROL Electrifieatie spoorweg LeidenDen Haag. Het „Hbl." verneemt, dat begin Augustus de electrifieatie lijn LeidenDen Haag zal worden in dienst gesteld voorloopig zullen in plaats van de locaaitreinen LeidenDen Haag de electrische treinen gaan loopen. Het traject zal worden afgelegd in 13 minuten. De cumulatie. Op de vragen van den heer Ter Hall, be treffende wijziging der Pensioenwet in verband met de cumulatie van jaarwedde en pensioen, heeft minister Colijn geantwoord, dat aan de Pensioenwet, behoudens één uitzondering, het beginsel ten grondslag ligt, dat wedde en pen sioen onbeperkt cumuleeren. Deze uitzondering heeft alleen betrekking op het pensioen, dat wordt verleend uit hoofde van opheffing der betrekking of een nieuwe organisatie van het dienstvak. In het aangehaald geval en in onder scheiden soortgelijke gevallen, die hem bekend zijn, is itsdien geen sprake van een „als vrij gevig beschouwde opvatting" van den Pensioen raad deze past slechts de wet toe. lntusschen is dit punt onder de oogen gezien m het wets ontwerp tot wijziging der Pensioenwet, dat bij den Raad van Staten aanhangig is. De schietende douanebeambten. De heer Polak heeft den Min. van Financiën er op gewezen dat op de wegen in de grens streken herhaaldelijk automobielen aangehouden worden door douanebeambten, die geenerlei nite».ijk enteeken van hun ambt vertoonen, o ch slechts een nationaal viagg tje in de hanu dragen ju döf ze schiftn- op automobielen, die op hun sommatie .act stilstaan, omdat de be stuurders niet weten en niet kunnen weten, dat zij te doen hebben met lieden, die tot aan houden en onderzoeken gerechtigd zijn. Is de minister bereid, bedoelde ambtenaren te doen voorzien van uniformen, althans van de bekende blauwe kepi's, opdat liet publiek wete, met wien het te doen heeft en ernstige ongevallen voorkomen worden Arbeid in broodbakkerijen. De Hooge Raad van Arbeid, Maandag ver gaderende onder leiding van Minister Aalberse, heeft vastgesteld zijn advies omtrent het voor ontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet betreffende den arbeid in de brood- balei, rijen. Mot 23 tegen 9 stemmen achtte de Raad het, in afwijking van bet voorontwerp, niet. ge- wenscht het verbod van nachtarneid voor den broodbakkerspatroon uit den Arbeidswet te doen vervallen. Eveneens had de Raad met 16 tegen 13 stemmen bezwaar tegen het m het voorontwerp belichaamde denkbeeld, voortaan in alle broodbakkerijen toe te staan 's morgens te 5 uur met den gewonen bakkersnachtarbeid te beginnen. De Minister kondigde in den aanvang dei- vergadering zijn voornemen aan binnenkort een commissie uit den Raad uit te noodigen prae&dvies uit te brengen omtrent de vraag, of Let wenr.chelijk is in de organisatie en samen stelling van den Raad wijzigingen aan te brengen. Het Antwerpen-Itijn-kanaal. De buitengewone commissie, die door de Belgische regeeiing belast was met een onderzoek in zake de verbinding te water tusschen Ant werpen en den Rijn, heeft haar verslag ingediend. Daarin verklaart zij, naar aan de „Te'." wordt meehmg, afgescheiden van de voorrechten, welke het verdrag van Versailles België toe kent, de verbinding met den Rijn in de aller eerste plaats tot stand gebracht moet worden door een kanaal naar den Moerdijk. Het graven van een kanaal, gelijk opgenomen is in het Verdrag van Versailles, zou veel kost baarder worden en van veel minder nut blijken te zijn dan een nieuwe waterweg, welke Ant werpen met den Moerdijk zal verbinden. De voordeelen van laatstbedoeld kanaal zijn veel vuldig, zegt het rapport In de eerste plaats zou dit tracé de reis van den Rijn naar Antwerpen in één dag mogelijk maken. De scheepvaart zal door dit kanaal, dat tusschen Antwerpen en den Moerdijk één geheel zdl vormen, een mini mum van vertraging ondervinden. En voorts zijn de kosten (ongeveer 200 millioen) veel min der. Het kanaal zou gegraven moeten worden ten dienste van de grootste schepen, d.w.z. tot 3000 ton, terwijl liet kanaal, waarin het Verdrag van Versailles voorzag, slechts bevaarbaar was voor schepen van 2000 ton. Wat het kanaal Antwerp en-Luik betreft, is de commissie van meening, dat men de uit voering van het gedeelte AntwerpenBoeringen ter hand kon nemen. Amerikaansch vlagvertoon. De commandant van het Amerikaansche eskader, dat te Rotterdam is binnengeloopen, admiraal Mc Cally, zal, vergezeld van eenige zijner officieren en van den hem toegevoegd en luitenant ter zee 1ste klasse van den marinestaf Bruinsma", heden zijn opwachting maken bij den minister van marine. Des namiddags biedt de marine-attaché voor noemd aan den admiraal en de hem vergezellende officieren een noenmaal aan, waaraan o.a. ook minister Westerveld, de chef van den marine staf, schout-bij-nacht Sluys, en de adjudant van den minister, luitenant ter zee le kl. Ter- mijteles zijn genoodigd. Op bezoek. De chef van het Zwitsetsche militaire vlieg- wezen, pl.v. chef van den gen. staf in Bern, kolonel G. Immerhauser, heeft een langdurig bezoek aan Amsterdam gebracht, om de fabri cage van Fokker-vliegtuigen te bestudeeren. Hij heeft op Schiphol ook practisch kennis ge maakt met de qualiteiten van dit Nederlandsche fabrikaat. Volgens het Hbld. waren zijn indrukken zeer gunstig. RotterdamBazel. De Belgische maatschappij Sabena exploi teert reeds eenigen tijd de luchtlijn Rotterdam- Brussel-Bazel voor goederen en postvervoer. Van vandaag af is deze lijn ook voor het passagiersvervoer opengesteld. Het eerste toestel van de Sabena, een groote Handley-Page, voorzien van drie motoren, is te R'dam gistermiddag op het terrein aan de Waalhaven aangekomen, waar de Koninklijke Luchtvaart-maatschappij gezorgd had voor een feestelijke ontvangst. De consul-generaal van België, de heer E. Lamvers, de heer Martin Koch, consul van Zwitserland en de heer Plesman hebben redevoeringen gehouden. Provinciale Staten van Zuid-IIolland. Gistermorgen te 11 uur is in de vergaderzaal der Tweede Kamer de zomerzitting der Provinciale Staten voortgezet onder^-presidium van den Commissaris der Koningin, De eerste voorstellen van de agenda werden zonder discussie aangenomen, waaronder de voorstellen betreffende Wegverbetering in Baren- drecht, Katwijk, Leiden en Oegstgeest. Daarna wordt na een korte bespreking tus schen den heer van Staveren en mr. Limbui g de verordening betreffende winning en levering van drinkwater in Zuid-Holland goedgekeurd. Nadat de wijziging o.m. van de reglementen der hoogheemraadschappen van de Alblasser- waard c.a. en van Delfland is aangenomen, werden eenige subsidie-voorstellen goedgekeurd. Na de pauze worden de beraadslagingen voort gezet. Goedgekeurd worden de voorstellen tot be schikbaarstelling van een crediet voor subsidi- eering van werkzaamheden in het belang der zuigelingenbeseherming ten plattelande, en tot herziening van het subsidie van de Doofstommen- inrichting te Rotterdam. Het algemeen verenreglement wordt vervol gens aangenomen. Bij een aantal voorstellen betreffende steun voor de verpleging in krankzinnigen- en zwak zinnigengestichten, bepleit de heer F r a nc- k e n (V. D.) medezeggenschap der provincie bij het vaststellen der arbeidsvoorwaarden in cöntractueerende stichtingen en controle op de straffen, die wel eens tot de groep der ongeoor loofde behooren. Vergadering wordt verdaagd tot heden. 2004 25 Voorts deden zij in dat schrijven verschillende middelen aan de haiyl, waardoor bet alleszins mogelijk wordt geacht de inspectie en controle goed te kunnen lutvoeren. Ten slotte spraken zij het vertrouwen Uit dat de Minister spoedig tot de uitvaardiging van de Algemeene Maatregelen van Bestuur zal over gaan. Wij vernamen nog dat het in het voornemen van het bestuur van den R. K. Bond ligt, om deze belangrijke aangelegenheid bmnen met al te langen tijd, op eene vergadering \an de voorzitters der afdeelingen te hespreken. De Nederlandsche Middenstandsbond heeft daarentegen den minister verzocht op het voor stel der bedienden niet in te gaan, tenminste voor zoover het politie-controle door eigen per soneel beoogt. De salarissen der Rijksambtenaren. Het voorstel der regeering om aan een zeer omvangrijke groep lagere rijksambtenaren een salaris van 1000ƒ1500 toe te kennen, is, volgens het „Volk", door de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg zeer slecht ontvan gen. Bijna algemeen was men van oordeel, dat deze ambtenaren, die tot nog toe een jaar wedde van ƒ1200ƒ2000 genoten, deze ader lating niet kunnen doorstaan, vooral daar van dit bedrag nog 8l/2 pCt. voor pensioen gestort moet worden. De Centrale Commissie heeft met de grootst mogelijke meerderheid de regee- ringsvoorstellen afgewezen en als maximum een salarisbedrag, dat 20 pCt. boven bet voor stel der regeering uitgaat, voorgesteld. Besloten is, den ministeiraad met deze be slissing in kennis te stellen en der regeering te vragen, of op dezen grondslag verder kan on derhandeld worden ter bepaling der salaris- normen voor,) de andere personeekgrocpen. [^OSSEM De Arbeidswet voor de bedienden. De besturen van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en van de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsheer end en, hebben, in aans'uiting op de bespreking, welke zij ter audiëntie met den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid hadden, een schrijven gezonden, waarin zij ojf deugdelijke gronden aanvoeren, dat de wet voor de bedienden kan worden in gevoerd, zonder dat daardoor het ambtenaren corps voor de inspectie tot naleving van deze wet, in beteekenende mate behoeft te worden uitgebreid. 1750gl5 Mads- ea Gewestelijk Nieuws. Herdenking Mobilisatie 1914. Gisteravond had op het Stadhuis een verga dering plaats van het Plaatselijk Comité inzake Herdenking Mobilisatie 1914, In dit Comité hebben zitting gekomen de heeren D. Boddeüs, Ir. C. Houtman, Mr. M. M. van Velzen, Mr. A. F. V. Sickenga, E. G. van den Bovenkamp, G. G. Bremer, Arts A. H. de Bruijn, M. Bijl Mzn., Ds. J. J. L. Duijvendak. N. W. van Gelder, Ds. P. C. A. Halffman, Pastoor P. J. van Harderwijk, b. Hijman, Ds. J. F. Jonkers, J. van Katwijk Jzn. F. A. C. Lechner, J. Th. J. Melchers, G. B. Mont- fooit, Th. J. PI. Mouwens, B. van Noordennen, L. van Pelt, M. L. Pleijte, Mr. H. A. M. Roelants, Deken A. J. C. Schraag, Dr. J. H. W. Strijd, W. H. van den loorn, A. Vermaas (Stations chef), H. Willems van Beveren, Th. A. J. Zoet mulder, De burgemeester bracht den leden dank dat zij de uitnoodiging om in het Comité zitting te willen nemen, Wel hadden willen aanvaarden en bracht in herinnering het historisch oogenblik van de ontvangst van het militietelegram op 31 Juli 1914, toen overal in het land de klokken werden geluid ten teeken dat het Vaderland in gevaar verkeerde. Het ligt in de bedoeling, zeide spr., van het Nationaal Comité en als onderdeel daarvan het Provinciaal Comité, dat de herden king, zooals de circulaire zegt, uit den aard van de zaak, niet zal hebben het karakter van een feestviering, doch in overeenstemming met den ernst van datgene wat herdacht wordt, zal moeten zijn een rustige, waardige herinnering aan een groot feit. Hiertoe strekt tevens de vorming van een plaatselijk Comité, dat ik thans als zoodanig voor geïnstalleerd verklaar. De voorzitter deelt mede, dat weth. van Vel zen, in overleg met de andere wethouder» zich bereid verklaard heeft het onder-voorzitter schap waar te nemen, hetgeen door spr. zeer °P Prbs Wordt gesteld, terwijl de heer Sickenga verkozen werd als Secretaris-Penningmeester. Vervolgens wordt na gehouden bespreking waaraan verschillende leden deelnamen besloten de verschillende kerken te verzoeken een her denkingsdienst te houden,terwijl 'smiddagsopbet uur der ontvangst van het telegram alle klokken in de Gemeente zullen worden geluid, gepaard gaande met het opplakken van oproep tot mobili satie en gevolgd door het spelen van het caril lon gedurende welken tijd verschillende jonge dames prentbriefkaaren op de mobilisatieher denking betrekking hebbende te koop zullen aanbieden ten bate van het Nationaal Fonds tot steun van de slachtoffers der mobilisatie, terwijl in den loop van den dag en den avond zang- en muziekuitvoeringen zullen plaats heb ben. Besloten wordt verder lijsten rond te zenden tot inteekening van bijdragen tot bovenvermeld doel en tevens zal nog nader in het dagelijksch bestuur besproken worden wie als afgevaardigden der Gemeente naar den Haag zullen gaan op 1 Augustus om aldaar de landelijke herdenking bij te wonen. Afscheid. Hedenmorgen heeft de heer S. Beenhakker, leeraar Fransche taal en letteren aan de R. H. B. S. alhier, die gedurende 18 jaar aan de school verbonden is geweest en thans naarR'dam gaat, afscheid genomen van de leerlingen. Met" een hartelijk woord, waarin zij deden uitkomen hoe de heer Beenhakker altijd geliefchis geweest bij zijn leerlingen en hoezeer men zijn onderricht op prijs heeft gesteld, boden de meisjes Lucie Goe- mans en Jet van den Burg, den scheidenden leeraar namens de leerlingen eenige fraaie boek werken en een vulpen aan. De heer Beenhakker dankte in t Fransch op hartelijke wijze voor de gevoelens van waardeering hier tot uiting geko men. Overgangs-examen H.R.S. Van de le naar de 2e klasse zijn heden bevor derd de leerlingen K. S. R. Andrau, J. G. Bastiaans, Ca. We. Van der Berg, Eph. Wa. Blom, Ha. Bijl, F. J. v. d. Ende, J. De Geus, A. v. Haasteren, G. C. v. 't Hof, J. H. v. d. Hout, P. Kaak, J. Kooyman, IJ. Malkus, Ca. Menzel, J. Niehaan, Ma. v. d. Plas, M. C. Poortman, Eth. v. d. Ridder, H. v. d. Ridder, A. Baan, J. K. L. Dominion's, N. v. Duyn, B. J. W. van Gelder, G. Gerlach, J. A. de Goederen, Ca. v. Hattem, W. E. Hoek, Me. Kielema, Ha. Kleyheeg, J. T. Kruithof, M. J. v. d. Meer, M. v. d. Most, G. A. Riedijk, Ka. v. d. Schee, C. Schep, S. de Vries, D. A. de Wit, F.K. Ebling, Ja. Abraliamse, C. v. d. Akker, D v Dijk J. Dijkshoorn, Ba. G. v. d. Heuvel, H. J. ten Hoope, He- A. Kleijn, C. A. Luttervelt, A. v. d. Mark, A. v. Meurs, B. L. Morsink, M. Timmer mans, C. C. Vlek, P. Wiesen, A. v. d. Zijl. Af gewezen 14 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: J. v. Baarlen, Eth. Baarda, P. J. Bakker, A. Bakkers, J. B. v. d. Beek, W. G. Beker, J. de Blauw, A. L. de Boer, Ca. M. Bouscholte, We. M. v. d. Burg, A. Deepen, Ja. v. Dijk, M. M. Evers, H. W. Gerritsma, J. F. Meurs, Me. v. Meurs, A. Ohr, Ge. Onverwacht, P. v. Overbeek, V. M. Post, A. J. Prevoo, Ca. Pijper, P. L. Ruse ier, A. Deelder, Ra. C. Freni, H. J. Grootmeijer, Fe. A. Ramstra, B- J.v.d. Hoek, O. S. Hooger- werf, K. J. Keuning, Aa. de Kroes, L. A. de La couture, J. B. v. Lissa, Je. E. Luurs, Ga. J. Schouten, H. Valkenburg, J. L. Verweij, D. Voogd. B. H. Visser IJ. Walbroek, S. v. d. Wel, E.Wittner, Ja. Zeilemaker en Wij. A. Warnier Afgewezen 11 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: B. J. v. Baaren, J. A. v. d. Berg, R. N. de Boer, F. H. Carrée (voorwaardelijk met 2 her-ex.), C. Dominicus (voorwaardelijk met 2 her-ex.) A. v. Duyn, Ga. C. v. Herwerden, Aa. D. v. d. Hooft, G. M. IJovingh, Re. deKadt. Ja. H. Knop- per, A. Kok, Ca. S. de Kok, M. Kraal, Roelof de Kroes, Rudolf de Kroes, W. de Lange, E.W. Lindeijer, J. Lourens, Ne. Oorebeek, P. W. Soomers, M. Vlig, H. v. Aller, C. D. Mathijsen, L. v. d. Molen, W. C. Noordijk, J. v. Overbeek, A. Poortman, La. Pijper, Le. H. v. Reijn, IJ. G. Ruhaak (voorw. met 2 hei-ex.) Ja. A. Sauer, M. L. Schriel, N. Teunissen, D. Visser, Ga. A. Visser (voorw. met 2 her-ex.) J. Vlugter (voorw. met 1 her-ex.), J. G. Wakkie, E. A. v. Heekeren en G. Elshout. Afgewezen 10 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse: Aa. J. Baan, IJe. v. d. Burg (voorw. met 2 her- ex.) J. H. v. Dijk, D. J. v. d. Hoek (voorw. met 1 her-ex.) J. F. Jonkers (voorw. met 2 her-ex.) PI. v. d. Meulen, Ga. v. Meurs, A. W. Schippers, Wa. J. Smit, G. C. Verweij, Ma. van Wel, P. A. Wielaard, K. F. Ebling, La. J. Bastiaans, F. Bejeck, Eh. Ca. Dominicus, J. C. van Dijk, J. A. v. d. Heul, S. Hijmans, D. C. Kok (met een taak), M. M. Lourens, G. W. Peters, G. J. Polderman, Ja, M. Schouten, F. M. Spronk, IJ. C. l'eunissen, N. Wakkie, Afgewezen 10 leerlingen. De verkoop van rijwielmerken. Onze lezers worden er aan herinnerd,dat met ingang van heden is begonnen met de/i verkoop van rijwielmerken, die op het postkantoor aan een vast loket verkrijgbaar zijn van 9 tot 4 uur. Jen einde ophooping aan het loket te voor komen, wordt de medewerking ingeroepen den aankoop niet tot de laatste dagen var Juli uit te stellen,terwijl het aanbeveling verdient, dat door instellingen etc., waar velen in het be zit zijn van een rijwiel zooveel mogelijk gezamen lijke inkoop plaats vindt. Vóór 1 Aug. moet men van een merk zijn voorzien. De prijs is ƒ3. i „y-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2