DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste jaargang. Donderdag 17 Juli 1924. Ka. 13999 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam irniFrriwHiHwninHimwwiiMwii^^ iiiimiiiiiui i 111 '"'''rvMii mïïïïi i>iiniiiiiiMnwan»rii»rgiïïBii»frmiTrTnrT[iii iiiiii "iiii<i itlïiiiiimrairi iiiiiimi >'mihhiSii uini nu miiimbhw mm——im■wmBw—iiiwmmhwiiiwi—iiiwma Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De opening. De Londensche geallieerde conferentie, de eerste sedert Januari 1923, is zooals gemeld, gister geopend met een toespraak van MacDonald Deze openingszitting werd alleen bijgewoond door de hoofden der verschillende delegaties en secretarissen. De vele experts, die de voor naamste delegaties vergezellen, hadden een bijeenkomst in de wachtzaal der ambassadeurs. MacDonald heette in zijn toespraak de bui- tenlandsche delegaties welkom. De premier drong er krachtig op aan, dat het rapport der experts geheel in toepassing zal worden ge bracht als een ondeelbaar plan. Hij drukte de hoop uit, dat alle aanwezigen de bijzondere belangen van hun land zullen weten in overeen stemming te brengen met de belangen van den vrede. De taak van deze conferentie zeide de premier is de toepassing van het experts plan mogelijk te maken. Volgens mijn meening moet daarvoor aan een tweetal eischen zijn vol daan. De eerste is, dat de economische en fiscale eenheid van Duitschland zal worden erkend de tweede dat er voldoende zekerheid voor de geldbeleggers is, die zullen inschrijven op de leening van 40 millioen pond sterling voor Duitschland, in het Dawesrapport genoemd. De verdiensten van het rapport zijn, dat de commissieleden de kwesties als zakelijke vraag stukken hebben onderzocht, zonder politieke overwegingen daarbij te doen gelden. MacDonald sprak de hoop uit, dat de confe rentie haar arbeid in eenzelfden geest zal mogen voltooien. Men moet bedenken zeide spreker dat het Dawesplan niet de definitieve op lossing behoeft te zijn van de moeilijkheden, Welke de kwestie der schadeloosstelling oplevert, of van het herstel van Europa maar de toe passing van het rapport is noodig om den weg te banen voor een verdere algemeene oplossing der moeilijkheden. Het Dawes-rapport stelt niet alleen voor de middelen om van Duitschland de schadeloosstelling te kunnen ontvangen, maar ook om het herstel van Duitschland te verzekeren zoodat het aan alle zijden van bc- teekenis is. Deze conferentie dient zich alleen bezig te houden met die economische kwesties, alleen met het experts-plan, met het geheele rapport en met niets anders dan het rapport. Alle andere kwesties zullen later besproken moeten worden. De Fransche premier, Ilerriot zeide in zijn rede o.a. „Ieder van ons, die hier tegenwoor dig zijn, beseft den ernst van de plicht, welke wij hebben te vervullen. Het vraagstuk door ons te behandelen, beoogt het belang der vol ken, die gezamenlijk gedurende langen tijd onder de verschrikkingen van een afschuwelijken oor log hebben geleden, te verzoenen met de nood zakelijkheid van het herstel van den vrede, dien wij zullen trachten te bereiken. Op voorstel van Iderriot werd daarop Mac Donald tot voorzitter van de conferentie ge kozen. De Belgische premier, Theunis, zeide in zijn redevoering ,,De Belgische regeering en het volk van België zijn ten diepste doordrongen van de historische beteekenis van deze confe rentie en ik spreek het vertrouwen uit, dat deze conferentie er in zal slagen der wereld richting en vrede te geven." De Amerikaansche gezant Kellogg zette toen in het kort uiteen, dat de Vereenigde Staten, 51 „Neen", zeide Huguette haastig „hij slaapt", laat hem dus slapen „Gij ziet er zwak en lijdend uit, Huguette wil in u wat sterken bouillon of een beker goe den ouden wijn geven „Komt mejuffrouw Ofive nog niet?" „Het is acht uur en zij kan dadelijk hier zijn? Uw lijden zal haar zeer veel verdriet doen „Ja, ik lijd veel", herhaalde Huguette. „Gij h'eldt veel van Isabeau „O, tot den dood, Maranne." „Men zeide en w'st het ;n de buurt, en uw toegenegenheid verschafte u te meer aller acht mg." „Alles is gedaan 1" sprak Huguette handen wringend. „Kom, wanhoop niet.Gij zult een andere vriendin vinden.De overledene zal voor u en voor het geluk van uw kind bidden." „Het geluk van mijn kind!" zuchtte Hu guette. „En mejuffrouw Ogive zal u te meer liefhebbe n om u over den dood van Isabeau te troos ten." „Den dood van Isabeau „Arm schepsel 1 gij hieldt zooveel van haar, in deze kwestie in een bijzondere positie staan. Amerika is rechtstreeks betrokken bij de Duit- sche betalingen omdat de kosten van het Ame rikaansche bezettingsleger nog niet zijn voldaan, maar Amerika heeft het verdrag van Versailles niet bekrachtigd en kan daarom ook de over eenkomsten of protocollen, die door deze con ferentie zullen worden gesteld niet onderteeke nen. Toch heeft Amerika vertegenwoordigers aangewezen in een geest van hulpvaardigheid en Kellogg gaf te kennen, dat de toepassing van het Dawes-rapport de eerste stap zal zijn op den weg naar de stabiliseering van Europa. Vervolgens voerden ook nog de vertegen woordigers van Italië en Japan het woord. Allen stemden in met de verkiezing van Mac Donald tot voorzitter der conferentie. Daarna werd besloten tot secretaris der conferentie te benoemen sir Maurice Hankey, die daarmede dus aan het hoofd zal staan van het conferentie-secretariaat. Hankey is secretaris van het Britsche kabinet. Op voorstel van MacDonald besloot de con ferentie het Fransch-Engelsche memorandum van 9 Juli als basis voor de besprekingen te aanvaarden. Vervolgens werden er eenige commissies ge kozen. De eerste commissie zal zich bezig houden met de moeilijke kwestie van een even tueel in gebreke blijven van Duitschland en te beslissen, welk lichaam zal uitmaken of Duitsch land bij de toepassing van liet Dawes-rapport in gebreke is gebleven en welke maatregelen daartegen moeten worden genomen. De t weede commissie zal de beste wijze moeten bestudeeren voor herstel van Duitschlands economische en fiscale eenheid, die een voorwaarde is van het Dawes-plan. Een derde commissie zal behande len de methode om de Duitsche betalingen over te dragen van de ontvangst-commissie te Berlijn aan de crediteur-landen. De eerste commissie staat wel voor de moei lijkste taak. Amerika heeft definitief geweigerd, een officieelen vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel aan te wijzen om eventueel als arbiter op te treden. Deze oplossing, zoo vurig door de Britsche regeering verlangd, ten einde de noodige zeker heid te verschaffen aan de inschrijvers op de internationale leening voor Duitschland, is derhalve uitgesloten. Naar verluidt, is aan Owen Young, die deel heeft uitgemaakt van de Dawes-commissie, verzocht, op te treden als commissaris-generaal voor de herstelverplichtingen, wat deze wel zal aanvaarden. Reuter verneemt nog, dat geen tweede ple naire zitting van de conferentie zal plaats heb ben voordat de drie commissies, belast met de behandeling van de schillende kwesties, haar gedetailleerde rapporten zullen hebben ingediend Deze commissies zijn gisteravond bijeen gekomen en zullen heden opnieuw vergaderen. De commissies behandelen de autoriteit van de Commissie van Herstel en in zake de waar borgen voor de Engelsche en Fransche beleggers en obligatiehouders zullen zij een gemeenschap pelijke poging doen om de aanwezigheid te verzekeren van een Amerikaan in de Commissie van Herstel in geval van een in gebreke blijven van Duitschland. Indien deze oplossing onmogelijk mocht blij ken, zullen waarschijnlijk stappen worden ge daan voor de inroeping van de hulp van den dat zelfs het geheugen U verlaat. En toch kwaamt gij gister hier om een mis te bestellen en hebt gij den geheelen nacht bij haar gewaakt." „Ja," antwoordde Huguette; „maar sedert! o sedert dien tijdIk had moeten sterven, ik had met het doodslaken moeten bekleed worden. Waarom heeft de Heer mij dezen nacht niet tot zich geroepen Marianne beproefde Huguette tot bedaren te brengen, maar op het oogenblik dat Ogive den drempel der kamer betrad, opende zij de deur van de zaal der a!rmen en wees haar mees teres stilzwijgend Huguette aan, die snikkend het hoofd in de handen verborgen hield. De zuster van den kanunnik trad nader en legde haar witte en vermagerde hand op het brandend hoofd der ongelukkige. Deze voelde een rilling door haar leden gaan, opende de oogen, herkende Ogive en haar handen vouwende, riep zij uit „Gij zult hem redden, niet waar O, zeg dat gij hem redden zultIk wil niet ^onderzoeken hoeveel misdaden hij bedreven heeft, 'k wl vergeten dat 'k voor hem geleden hebt.De menschelijke gerechtigheid heeft z ch van hem meester gemaakt en op d t oogenbl k bev ndt hij z'ch in de gevangei's der stad. Hij zal veroor deeld, ter dood gebracht worden. „Maar wie dan vroeg Ogive, die niets van die onsamenhangende woorden begreep. „Mijn man," antwoordde Huguette, die in commissaris-generaal tingen. voor de herstelverplich- DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Volgens de „Petit Parisien" zal de commissie van herstel eerst dan officieel vaststellen, dat Duitschland met de uitvoering van het Dawes plan is begonnen, indien aan de volgende 5 voor waarden is voldaan le. de rijksspoorwegmaatschappij moet op gericht zijn 2e. ook de goudbiljettenbank moet tot stand zijn gekomen 3e. het stelsel der industrieobligaties moet georganiseerd zijn 4e. de spoorweg- en industrieobligaties moe ten overgedragen zijn aan de door de commissie van herstel benoemde trustee voor de betalingen van de schadevergoeding. 5e. de buitenlandsche leening aan Duitsch land ten bedrage van 800 millioen goudmark moet geplaatst zijn. Dit laatste punt vooral heeft volgens ge noemd blad tot levendige discussies aanleiding gegeven. De Engelsche gedelegeerde moet n.l. hebben verklaard dat de plaatsing der leening moeilijk zoo niet onmogelijk wordt indien de Duitsche economische eenheid voor dien tijd niet is hersteld. Barthou, ondersteund door zijn medegedelegeerde De la Croix, heeft al zijn wel sprekendheid aangewend om Bradburry tot een andere opvatting te brengen, zonder dat hij nochtans daarin is geslaagd. DUITSCHLAND EN HET RAPPORT. Uit Berlijn verluidt De ontwerpen voor de drie wetten ter uitvoering van het rapport der experts, namelijk voor de Bank, de spoor wegen en de verplichtingen der industrie, zijn thans gereed en zullen in handen worden gesteld van de Commissie van Herstel. Naar verluidt zal de Rijksregeering de drie Wetsontwerpen van de organisatie-commissies, voorzien van een bepaling in zake het van kracht worden daarvan, zoo spoedig mogelijk aan den Rijksraad en den Rijksdag voorleggen. DUITSCHLAND De Duitsch-nationalen schijnen het juist thans het meest geschikte oogenblik te vinden om pogingen te doen in de richting van een regeeringscrisis. De „Lokal Anzeiger" stelt voor een samen werking tusschen de Duitsch-nationalen en de Duitsche Volkspartij, waarbij dr. Stresemann zijn portefeuille van Buitenlandsche Zaken zou behouden, doch dr. Marx zijn Rijkskanselier schap zou moeten afstaan aan een Duitsch- nationaal. Daar, zooals bekend, nog voor korten tijd de Duitsch-nationalen het aftieden van dr. Strese mann categorisch als eisch stelden voor de deelneming aan de regeering, is zulk een intri geeren op dit oogenblik allerminst gewenscht. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Thans is besloten, dat de Rijksdag op 22 Juli a.s. bijeen zal komen. Hij zal zich de eerste dagen echter bezighouden met kwesties van onder geschikt belang. Wanneer de wetten ter uit voering van het Dawes-plan in behandeling zullen kunnen worden genomen, hangt thans geheel af van de Commissie van Herstel. -V haar wanhoop Ogive's hand krampachtig in de hare knelde. „Is Donat dan een misdadiger vroeg de zuster van den kanunnik. ,,0, mijn man I" klonk het uit het diepste har er ziel. „De menschen hebben het recht hem te kerkeren, te ondervragen, te straffen, maar dk ben zijn vrouw, en het is mijn plicht alle pogingen aan te wenden om hem te redden." „ITeeft hij u lang leed aangedaan, Huguette „Ik weet het niet, mejuffrouw, slechts dit weet ik, dat töen de priester ons aan het altaar zijn zegen schonk, hij ons voor het geheele leven vereenigue, het mocht dan zoet ofbitter geëerd of geschandvlekt zijn.God heeft zijn fouten en misdaden gezien, de menschen zullen ze onderzoeken.Ik ben echter de gerechtigheid niet, maar het medelijden, de lankmoedigheid. Ik ben zijn vrouw en moet hem van het schavot redden. Ik ben moeder en ik wil niet, dat men mijn man doode om ook mijn kind aan de schande over te leveren." „Wat is er gebeurd, Huguette vroeg Ogive, de ongelukkige vrouw op een dichtbij staande bank doende plaats nemen. Ik weet het niet, mejuffrouw. Toen ik het huis binnentrad, was alles reeds afgeloopen. Na Isabeau's sterven, had ik bij het lijk gewaakt en keerde naar mijnwoning terug,om do noodige schikkingen voor de begrafenis te maken. Van verre ontwaarde ik dat de deur van mijn huis niet geopend, maar verbrijzeld was. tIk OOSTENRIJK. Naar de bladen melden, heeft de groot-Duit- sche fractie in den Nationalen Raad besloten, om, als de regeering bij haar halsstarrige houding in de kwestie, of de nieuwe salarisregeling auto matisch ook aan de pensioen genietenden ten goede komt, blijft volharden, tegen het regee- rings-ontwerp voor die salarisregeling te stem men en haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Daartegenover schrijft de „Wiener Allge- meine Zeitung" dat het niet tot een crisis in de regeering zal komen en dat de nog te voeren onderhandelingen tot overeenstemming zullen leiden. DR. SEII'EL EN NINTSJITSJ. De Joegoslavische minister van Buitenland sche Zaken Nintsjitsj heeft gister bondskanse lier Seipel een bezoek gebracht om hem de groe ten zijner regeering over te brengen. Daarna had in tegenwoordigheid van den Joegoslavischen gezant een conferentie plaats, waarin de algemeene politieke toestand werd besproken. 's Middags had een lunch plaats, waar de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken Grimberger den Joegoslavisschen minis ter welkom heette en de hoop uitsprak dat de besprekingen tot overeenstemming zullen lei den en dé vriendschap en het vertrouwen tus schen beide landen nog hechter zullen doen worden. RUSLAND ÉN CHINA. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Sovjetgezant in het Verre Oosten, Karachan, een nota overhandigd, waarin verklaard wordt, dat China zich accoord ver klaard met de wederzijdsche benoeming van diplomatieke vertegenwoordigers met den rang van gezanten in China en Sovjet-Rusland. DE MICUM-VERDRAGEN. De achttien verdragen, welke het verbond met metaal-industrieelen in het bezette gebied met de M.icum heeft, zijn tot 15 Augustus a.s. verlengd. De Micum heeft rekening gehouden met den geringen omzet van de metaal-industrie en heeft daarom verstrekkende verminderingen van douane-rechten en herstelleveringen toe gestaan. IERLAND. De Valera in vrijheid. De Iersche republikeinsche leiders De Valera en Austin Stack zijn gisteravond in vrijheid gesteld. ALLERLEI. Uit Londen Gister heeft. Ponsonby in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regee ring het verdrag van Lausanne heeft geratifi ceerd. Uit WeenenGisteren heeft een vijf- hondercltal ernstig verminkten het ministerie van financiën bezet en een onderhoud geëischt met den minister, die evenwel afwezig was. Zij verklaarden niet te zullen heengaan, voordat de minister hun eischen heeft ingewilligd. Een groote politiemacht bewaakt het gebouw, waar de invaliden kampeeren en zich hun eten laten brengen. De 400 Amerikaansche rechtsgeleerden, die eergisteren te Londen zijn aangekomen, wor- begreep dat er eenig onheil moest gebeurd zijn en hijgende snelde ik voort. „In de woonkamer schreef een man datgene op, wat de rechter hem voorzeide. Tegenover den rechter stond mijn man, gebonden, doods bleek, het koude zweet op het voorhoofd. Op den vloer lag een andere man, als een wild beest gebonden, uitgestrekt die man was een oude bekende, hij was de duivel, die mijn man eerst tot de luiheid, vervolgens tot de wilddieverij aandreef, en hem te doen eindigen zooals hij geëindigd is. En in de verte, in een hok, welks bestaan mij zelfs onbekend was, blonken tal- looze goucien en zilveren voorwerpen. „Ongelukkige, ik versta u. „Gij spraakt zooeven van mijr lijden, mejuf frouw, maar gij kunt de diepte daarvan niet peilen'. De Hemel zij echter dank, mijn ziel en mijn hart heb ik steeds zuiver gehouden. Nooit heeft iemands anders eigendom mij toegelonkt en mijn armoede beschouwde ik als een geluk, wanneer ik bedacht, dat God mij een plaats in Zijn paradijs heeft voorbeschikt. Gedurende den eersten tijd van mijn verblijf te Rouaan werd ik nog wel door een vreeselijke gedachte vervolgd, - maar langzamerhand sleet die indruk, Donat hervatte zijn werk. Isabeau verschafte mij 't geen ik behoefde en ik had een kind, mijn Dizier. Daarenboven, ik ben Chris tin en geloof als zoodanig aan Gods goedhe'd en de kracht van het gebed. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1