FrliaColfeert Costni JULI-A&NBIEDING. 13.50 15.75 17.50 Ook nu weer met de JULï-AANBIEDING. MOSOEL-KWESTIE. Pon son by, de onderstaatssecretaris voor Bui- tenlandsche Zalmen, heeft gister in het Lagerhuis medegedeeld, dat 't Britsche standpunt, in zakle de Mosoelkwestie ter voorlegging aan den Vol kenbond wordt gereed gemaakt. Hangende het onderzoek en de beslissing van den bond blijft de Britsche regeering iïl- t*»gchen bereid, alle eventueele nieuwe voorstel len der Turksche regeering in overweging te nemen. DE AANSLAG OP ZAGHLOEL PASJA. Op verzoek van den Egyptischen consul te Berlijn heeft de politieke politie aldaar een twee tal Egyptische studenten gearresteerd, die be trokken zouden zijn bij den aanslag op Zaghloel Pasja. Zaghloel Pasja is van den op hem gepleegden aanslag weer zoover hersteld, dat hij gister het, ziekenhuis reeds kon verlaten. Hij vertrok in een statiekoes, geëscorteerd door bereden politie en gevolgd door een aantal studenten. Oveiaj werd de premier levendig toegejuicht. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Passagiers van een uit Brazilië te Montevideo komend Italiaansche stoomboot verhalen, dat de toestand te Sao Paulo ernstig is. Een vooraanstaand Zuid-Amerikaan heeft verklaard, dat de rebellèn niet alleen n.et terugtrekken, doch dagelijks verder rukken. Hun aantal zou 20.000 bedragen, de civiele hulptroepen niet meegerekend. De rebellen, die volkomen meester zijn van Sao Paulo, dat door een driemanschap wordt bestuurd, kunnen ieder moment dat zij zulks willen, ook Santos innëm'en, dat zeer slecht verdedigd is en waar een zeer groot aantal aanhangers van de rebellen is gevestigd. De door de Braziliaanscbe ambassade te Parijs ontvangen berichten uit Sao Paulo blijven zeer gunstig luiden. Men verwacht, dat de opstandige beweging binnen zeer korten tijd zal zijn onderdrukt. ling in bijzondere gevallen. Spr. hoopt dat dfe Minister het géval van de 5 scholen nog eens uit een oogpunt van billijkheid en recht zal willen bezien. De heer De J o n g (R. K.j sluit zich bij dit betoog aan. Naar zijn meening hadden de 5 scholen recht op subsidie en hij acht hetonjuist dat zij het goeddeels aan zich zélf hadden te wijten, dat zij geen subsidie kregen. Moreel acht hij dit wetje niet te verdedigen. De min. van Onderwijs kan niet toestemmen dat deze scholen recht hebben op subsidie dan toch zouden zij niet onder de uitzonderings bepaling kunnen vallen. Andere onderwijsin richtingen trouwens zijn voorzichtiger geweest en hebben gewacht met den bouw of de opening. Hebben dan ook deze geen recht De heerei^y n JL-a c h o t en d e Jong repliceeren. De Minister dupliceert en zegt nogmaals dat hij zal overwegen welke scholen onder alinea 2 zullen worden gebracht. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. Gedistilleerd accijns. Aan de orde is de aanvulling der alg. wet be treffende de heffing van invoerrechten en acijn- zen en de wettelijke bepalingen betreffende den gedistileerdaccijns. De heer S m e e n g e (V. B.) heeft bezwaar tegen het in beslag nemen van het vervoermid del waarmede frauduleus gedistilleerd wordt vervoerd. Dat kan niet zoo blijven meent hij, want het leidt tot allerlei moeilijkheden Minister C o 1 ij n zegt, dat het vervoermid del klaarblijkelijk voor smokkelhandel moet zijn ingericht en eerst dan kan het in beslag wor den genomen. Het gevaar van willekeur is dus niet groot. Voor misbruik zal spr. gaarne waken. Het ontwerp wordt goedgekeurd De vergadering word verdaagd tot heden elf uur. Binnenland. ALLERLEI. Uit Weenen De afgevaardigde Wenze, lid van de christelijk sociale partij en voorzitter van de partij van Oostenrijksche monarchisten heeft aan den Nationalen Raad een petitie met ongeveer 50.000 handteekeningen voorgelegd, waarin de onmiddellijke opheffing van hel beslag op het particulier vermogen der Habs- burgers wordt geëisclit. In de petitie wordt er op gewezen, dat geen der andere vroegere rc- geerende vorstenhuizen ook maar in de verste verte zoo rechteloos is gemaakt als het huis Habs- burg. Zoo wordt gewezen op Pruisen en Saksen, waar de vroegere vorstenhuizen voor al hun vermogensrechten schadeloos zijn gesteld. Uit Ottawa De premier van Canada, King, heeft medegedeeld, dat Canada is uit- genoodigu Lot een conferentie ter bespreking van de rijksbetrekkingen met de Britsche re geering en de andere Dominions, welke confe rentie tegen het einde van het jaar zal worden gehouden. Uit Belgrado Bij een gevecht op 14 dezer aan de Albaneesche grens tusschen Joegoslavi sche politie en een bende komitadji's, die Joego slavië trachtte binnen te dringen, zijn 14 gen darmes gedood en 120 bandieten. De rest van de bende nam de vlucht. Uit Moskou. De Sovjet-bladen publiceeren een oproep van Zinowjef waarin deze o.a. ver klaart De communistische partij heeft thans in twe.e landen de meerderheid van het prole tariaat achter zich. In de heidelanden moeten de communisten onmiddellijk door geweld en strijd de macht in handen nemen. De communisten van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije moeten zich gereed houden de Duitsche partijgenoo- ten te steunen. Een oproer-beweging in Bul garije is bet begin van de grootecommunistischs Balkan-revolutie. Uit Londen. Nabij Frankfort heeft bij oefe pingen dergroene politie met handgranaten een ongeluk plaats gehad, waarbij twee man werden gedood en eenigen gewond. Uit Londen. Aangekondigd wordt dat het verdrag inzake den afstand van Joebaland in Oost-Afrika door Engeland aan Italië gister te Londen geteekjend is. Uit Rome. Generaal Hiccioti Garibaldi iB overleden. SiaSen-Geaeraal. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Om 10 uur gistermorgen is de vergadering voortgezet. De heer Van Aalten (V. D.) bespreekt het voorstel tot vaststelling van een plan van een nieuwe provinciale leening van 4 millioen. Het verdient naar zijn meening aanbeveling, een vervroegde aflossing vóór 1928 niet uit te sluiten. Hij dient een daartoe strekkend amen dement in. Dit amendement wordt door Ged. Staten overgenomen. De heer Van Vliet (C. H.) bepleit een bijdrage van 75 pet. in de kosten van verbetering van den weg De LierDelft. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) onder schrijft de rede van den heer Van Vliet geheël. De toestand in het Westland is treurig spr. betoogt dit met voorbeelden. Het bestaande kanalenplan heeft geen voortgang. Hoogheem raden van Delfland zullen best geneigd zijn, hun reglement te veranderen, waardoor er wél voortgang kan komen. Laten Gedep. Staten het initiatief nemen. De heer W. G. van Eek (C. LI.) heeft een voor stel tot verlaging van de salarissen van het provinciale personeel gemist, terwijl het perso neel in overheids- en particulieren dienst lager salaris heeft gekregen. Moeten alle loonen en salarissen tot eind 1925 worden gehandhaafd, wanneer deze begrooting. wordt goedgekeurd Spr. bepleit eenige salarisvermindering over de geheele linie. De heer Van Voorst Vader (C. H.) gaat in het algemeen accoord met handhaving van de loonen en salarissen. De heer Hoffman (R. K.) beveelt even eens kort het voorstel tot handhaving der loonen aan. Christelijke rechtvaardigheid gebiedt, dat behoorlijke loonen worden betaald. Na de pauze brengt de heer Mooyman (R. K.) hulde aan Gedep. Staten voor de handhaving der loonen. De heer Von Fisenne beantwoordt namens Gedeputeerden de opmerkingen betreffende de wegen exr vaarten. Spr. is niet bereid om in het Westland een provinciaal scheepvaartkanalennet te maken, wel om mede te werken aan de verbetering van dat net. De begrooting wordt goedgekeurd. Eveneens de heffing der opcenten. De voorzitter sluit namens de Koningin deze zomerzitting. stoffen en afwerking gegarandeerd SPECIALE PRIJZEN: Beslist géén fabriekswerk. ZIE DE ETALAGES PANNEKOEKSTRAAT. 2004 38 al of niet in strijd is met de Nederlandsche wet geving. Proces tegen den staat. Op verzoek van den Centralen Bond van Ne- derlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel heeft mr. H. P. Marchant ten behoeve van den Amsterdanschen brieven- en telegrambesteller A. J. M. van der Wielen c.s. den Staat der Neder landen gedagvaard, op morgenochtend 10 uur te verschijnen voor de rechtbank te 's-Graver- hage, voor een vordering wegens te weinig ge noten salaris over de maand Mei. De brand aan boord van den kruiser Java. Naar aanleiding van den brand in ketclruim 3 van den bij de maatschappij De Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnden kruiser Java wordt gemeld, dat onmiddellijk na den brand een commissie is ingesteld, maar omtrent de oorzaak van het ontstaan van den brand is absoluut niets bekend geworden, en men ver moedt, dat daaromtrent wel nooit iets zal komen vast te staan. De nieuwe weg. Tot taxateur van de te onteigenen perceelen, noodig voor den aanleg van een nieuwen ver keersweg RotterdamDen Haag, heeft de minister van waterstaat benoemd voor het traject RotterdamDelft de heeren J. Bax, burgemeester van Barendrecht E. G. Konings, burgemeester van Overschie en J. Janknecht, te Wateringen. Provinciale lecning. De Staten van Zuid-Holland hebben gister besloten tot het aangaan van een leening van 4 millioen. W. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 17 Juli, Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonder wijswet zegt de heer De Zeeuw (S. D.) dat de minister moet subsidieeren, wanneer er een raads besluit wordt genomen tot oprichting van een nijverheidsschool. Hij stelt vast, dat de minister zich groote vrijheden permitteert, ook ten aan zien van het lager onderwijs. De Minister van Onderwijs, ds heer D e Visser, zegt, dat hij de vrijheid van het onderwijs zoo min mogelijk aan banden wilde leggen vandaar dat hij véél overliet aan Ko ninklijke besluiten. Dit standpunt is altijd door de Staten-Generaal gedeeld en zelfs toege juicht. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot onthou ding van rijkssubsidie aan na 6 October 1923 geopende H.B.S.- en Gymnasia. ue heer Van I.anschot (R. K.) bertreurt de late indiening van dit ontwerp, waardoor terug"-- rkende kracht noodig is geworden. De -,c ie lie na 6 October 1923 zijn geopend, nel itit 1 ft op subsidie. In a.t. 2 is de gelegenheid geopend voor rege De rijwielplaatjes. Naar aan de „Kamp." wordt medegedeeld, moet de afwerking der rijwielbelastingplaatj es- door de Rijksmunt zeer veel te wenschen over laten en moeten bij zeer veel plaatjes de beide zijgaten zoodanig uit het midden en op één kant uitgeperst zijn, dat ze bijna uitgescheurd zijn en aan de eene zijne van de gleuf nog geen milli meter materiaal en aan de andere zijde veel te veel zit. Dergelijke mislukte plaatjes zullen nietalleen bij een eenvoudige bevestiging zeer veel kans hebben af te breken en verloren te gaan, doch in de voor ons ontworpen houders, waarin de plaatjes zoodanig worden gevestigd, dat ver loren gaan uitgesloten is te achten, zijn ze niet aan te brengen. Të bevoegder plaatse verneemt de „Kamp. dat de postkantoren aanschrijvingen hebben ontvangen het publiek uitsluitend goed afge werkte plaatjes te verstrekken. V akvcreeni gings-contributies. Het „Haagsche Volk" weet mee te deelen dat zeer binnenkort een arrest van den Hoogen Raad is te verwachten, waarbij zal worden uitgemaakt of de aftrek van het bedrag voor vakvereein- gingscontributie van het belastbare inkomen J. W. Thompson. De „Msb." verneemt, dat de heer J Thompson, oud-directeur-hoofd-redacteur van dat blad, die thans verblijft in bet R.K. Gasthuis aan de Leuvenacrstraat te Breda, ernstig ziek is en dat hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. De R.K. Arbeidersbeweging. Naar het Centrum meldt, heeft het Episco paat in zijn vergadering van 16 Juli goedgekeurd, dat er één centrale zal kernen voor de R.K. arbeidersbeweging. De centrale zal heeten Nederlandsch R.K. Werkliedenverbond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verslag 192 3. In lijvigen vorm, veel uitgebreider dan vorige jaren, is verschenen het jaarverslag over 1923 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Het boek is verdeeld in negen hoofdstukken, waarin de verschillende takken van nijverheid en handel worden besproken. Verder bevat het verschillende bijlagen, als kaarten, statistieken enz. Hoofdstuk II omvat de algemeene beschou wingen, waaraan 't volgende is ontleend Het district der Kamer telt de navolgende gemeentenSchiedam, Vlaardingen, Vlaardin- ger-Ambacht, Maassluis, Maasland, Rozenburg, Abbenbroék, Brielle, Geervliet, Heenvliet, Heke lingen, Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet, Nieuwen- hoorn, Oostvoorné, Oudenhoorn, Rockanje, Spij- kenisse, Vierpolders, Zuidland, Zwartewaal. Het inwoners-aantal van al deze plaatsen bedroeg totaal op 31 Dec. 1923, U6091, (Schiedam 42250) de totale oppervlakte 33281 LI.A. (Schie dam 972 H.A.). Schiedam is primair nijverheidsstad, secun dair handelsstad. Alcoholfabricage, glasindustrie, scheepsbouw, machine-, kaarsen- en zuur- stoffabricage zijn er de voornaamste takken van bedrijf. In 1923 waren in Schiedam in bedrijf 7 bran derijen le soort, le klasse* en 4 branderijen le soort, 5e klasse. Deze branderijen bezaten ge zamenlijk 212 beslagbakken, 34 rvwketels, 32 distilleerketels. De geproduceerde hoeveelheid gedistilleerd ad 50 bedroeg 104333, 16 H.L. 150 arbeiders waren er werkzaam. In 1923 waren voorts in Schiedam in werking 51 distilleerde rijen der le kl. en 15 distilleerderijen der 2e kb, met een totaal aantal arbeiders van 400. Op 31 December 1923 werkten op de Gusto 480 man (bij volle productie 1500), op de „Nieu we Waterweg" 663 (bij v. p. 4000). Van Wilton's Machine-fabriek en Scheepswerven kon om de onvoltooidheid geen juist beeld van het aantal werkkrachten worden gegeven. Verder worden besproken de kleinere machine- en motorenfabrieken, o.m. van W. A. Hoek, v. Dirren en Spoor, A. F. Fonteijne, Ingelse en Gq„ Kip en Cd., „Dg Komeet," de Nederl. Klinknagelfabriek, Corn. Swarttouw, fa. Gebr. Vincent. Schiedam telt 6 groote flesschenfabrieken van welke „de Schie" qua complex de grootste van Nederland is. Zij heeft een capaciteit van 30.000.000 flesschen en heeft bij vol bedrijf 900 arbeiders in haar dienst. De overige 5 Schied. flesschenfabrieken hebben in vol bedrijf 3500 arbeiders in dienst. Onder „diverse bedrijven" worden genoemd de stearine-kaarsenfabriek Apollo" (aantal arbeiders op 31 Dec. 1923 285), de cartonnage fabriek „Het Westen" (144), de Schied. Carton- nagefabriek (22), de cartonnagefabriek „Neer- landia" (20), de cartonnagefabriek „Nefaver", Tegelfabriek Schiedam (65), Kistenmakerij v. Deventer en Zoon (75), Lak en Verflabriek „Ivormica" (16), Zuurstof fabriek „Oxygenium" (10), Borstelfabriek S. en A. v. d. Grient (150), 11 boek- en handelsdrukkerijen (135), Kantoor- boekenfabriek van v. 't Hof en Jongepier (75), de N. V. Fabriek van machinaal Breeuwwerk (28), „Hydroleo" (29), Raffinaderij v. Dongen en Zonen (8), Parfumerieënfabriek „Lotus (23), „Schieveem" (23), Kerkorgelfabriek A. Stan daart (14). Wat de handel betreft is in Schiedam van belang de handel in gedistilleerd en gist. De 972 H.A. oppervlakte van onze stad be staat voor 293 H.A. uit grasland, 17 boowland en 10.5 tuingrond. Voor een LLA. wei- en bouw land wordt hier 5000 betaald, voor boUwteT- rei in de stad voor huizen db 16 P8r M2. nabij de stad /1.75. Bouwterrein voor fabrieken wordt door de gemeente alleen in erfpacht gegeven. Ook in het afgeloopen jaar hebben de industri- eele en handelsondernemingen in bet district behoudens enkele gunstige uitzonderingen een ver van rooskleurig beeld vertoond. Als voor naamste oorzaken der malaise noemt hetverslag de Roerbezetting met den daarop gevolgden economischen strijd tusschen Frankrijk en Duitschland, devaluta-concurrentie van Duitsch- land, België en Frankrijk, benevens onze te ver doorgevoerde arbeidswetgeving. Ten einde de gevolgen van de arbeidswetgeving beter te kun nen nagaan, werd onder de voornaamste bedrij ven van dit district een enquête gehouden en werden de aldus verkregen gegevens verwerkt in een uitvoerig op 19 Juli 1923 aan Z.Exc. den Min. van Arbeid, Handel en Nijverheid verzon den adres. Met genoegen constateert dan het verslag, dat de regeering in de 2e helft van 1923 meer en meer overging tot een soepeler toepassing der arbeidswet en onderscheidene bedrijven door het verleenen van overwerkvergunningen ter wille was. Het maximum aantal werkloozen bedroeg in 1923 te Schiedam 3262, het minimum 2631. In hoofdstuk III, onder den titel_ „Handel" staan zeer lezenswaardige bijzonderheden te lezen over den Middenstand, Bankwezen enz., welkte ook alle de slechte gevolgen van de malaise aan den lijve ondervonden. Gev. cn verkochte onroerende goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 18' Juli. I. Een Pakhuispand met 2 zolders en open grond, te Schiedam, Kethelstraat no. 27, groot ongeveer 2 aren 40 centiaren. In veiling 5700. II. Een Bergplaats met Bovenwoning, te Schiedam, Kethelstraat no. 29a en b, groot ongeveer 25 centiaren. In veiling ƒ2500. Perceel 1 en 2 gecomb. verkocht voor f 8340. III. Een huis met overdekte gang, te Schie dam, Broersveld no. 99, groot 24 centiaren. In veiling 1300, verkocht voor 1330. Notaris D. Boddeüs. Veiling 18 Juli. Perc. I. Een winkel- en woonhuis met erf en open plaats aan het Broersveld Nr. 167, met achteruitgang naar de Lange Kerkstraat, groot 62 centiaren. In veiling"/ 7950. Perc. II. Een pand, beneden in gebruik als scheersalon, met afzonderlijke bovenwoning, erf en open grond aan het Broersveld No. 108, groot 86 centiaren. In veiling 8000. Perc. III. Een hecht en sterk, gunstig ge legen pakhuispand, genaamd „Kroonstad", met ruime zolders en erve aan de Hoofdstraat Nr. 63 (Voorhaven) groot een are 26 centiaren. In vei ling 6900. Perc. IV. Een naast perc. III gelegen pand, bestaande in pakhuis met twee bovenwoningen, met erven en open grond aan de Hoofdstraat 61 ab, groot een are 90 centiaren. In veiling 6900. Perc. V. Een Beneden- en Bovénhuis, met prf en open grond aan de Lange Singelstraat Nr. 5, groot 54 centiaren. In veiling 4000. Perc, VI. Een Beneden- en Bovenhuis, met erf en open grond aan de Ouddorpschestraat Nr. 23, groot een are 3 centiaren. In veiling 4500 Perc. VII. Een net Burgerwoonhuis, met erf aan de Broersvest Nr. 159, groot 40 centiaren. In veiling 3350.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2