DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. alleen in pakjes FEUILLETON."" Het spooktmis. 47ste Jaargang. Zaterdag 19 Juli 1924. No. 14001 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kcrkbericht 10 ets. Advert-entiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur, Aangifte van leerlingen voor den Gemeentelijken Handelsavondeursus. Ouders, voogden of verzorgers, welke leer lingen voor den Handelsavondcursus wenschen aan /te geven, worden verzocht zich aan te melden bij den Directeur, den heer S. Houtman, die daarvoor zitting zal houden in de U.L.O.- school, Oude Kerkhof no. 13, op 18 en 25 Juli a.s. telkens des namiddags van 7 tot 9 uur. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat er aan gemelden cursus onder wijs wordt gegeven in de navolgende vakken a. Nederlandsche taal en Handelscorresponden tie, Algemeene Handelskennis. b. Rekenen en Handelsrekenen. c. Handelsaardrijkskunde. d. Boekhouden. e. Schoonschrijven. f. Stenografie. g. Duitsche taal en Handelscorrespondentie. h. Fransche taal en Handelscorrespondentie. i. Engelsche taal en Handelscorrespondentie. Prospectus verkrijgbaar bij den Directeur, den heer S. Houtman, Veenlantstraat 11, te Schiedam. Schiedam, 11 Juli 1924. fSuiSenlaudseh Nieuws, DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. Ten aanzien van het Britsche voorstel in zake een in gebreke blijven van Duitschland en de daarop te treffen sancties kan de Fransche dee- gatie niet accoord gaan men de inmenging van een trustee en een controleur voor de schade- loosstellinsbetalingen, die niet in het vredesver drag zijn voorzien, ofschoon in werkelijkheid deze personen door de Commissie van Herstel zullen worden geraadpleegd. De Fransche delegatie begrijpt evenwel vol komen de noodzakelijkheid om aan de intee- kenaars op de leening van 800 millioen goud mark aan Duitschland garanties te geven.Dien tengevolge zullen de Fransche experts, ge steund door de Belgische en Amerikaansche, een compromis voorstellen, volgens hetwelke men, alvorens bij een eventueel in gebreke blijven van Duitschland, sancties tegen dat land te ondernemen, zal overeenkomen met elkander, dat de gelden, die in beslag genomen zullen worden, in de eerste plaats zullen dienen, voor de betaling van de rente der leening. De Britsche, Fransche en Belgische premiers en de leiders der Italiaansche delgatie hebben besprekingen gevoerd, die meer dan twee uur duurden. Reuter verneemt, dat de atmosfeer der conferentie en de klaarblijkelijke wensch van alle betrokkenen voor oplossing van de vraag stukken algemeen bemoedigend worden geacht. Er zijn tot dusver geen wezenlijke moeilijkheden gerezen en er zijn goede vorderingen gemaakt. De kwestie van het richten van een uit- noodiging tot Duitschland, een zaak, die de geheele conferentie betreft en niet door een commissie zal worden beslist, is nog niet ter sprake gebracht. 53 Gij moet leven, om mogelijk nog een verheven taak te vervullen. in ieder geval, om aan allen een voorbeeld van Christelijke deugden te geven. Ik wil niet, mijn kind, dat de boet- plegingen u in de oefening der werken van lief dadigheid hinderen." De jonge priester sidderde even. „Ik ben de leerling van den gekruisigden Godmensch", sprak hij, „en de dienaar magniet meer zijn dan zijn meester. Doch stel u ge rust hetgeen ik u vragen wilde is juist de ver vulling der liefde, die naar uw voorbeeld de grootheid en de vreugde van den priester zijn moet." Welnu, spreek,Fulgence, spreek mijn kind." „Ja, mijn vader, doch laat mij aan uwe voe ten neerknielen, gelijk een zoon, die een gunst te vragen heeft." „Neen, F ulgence, aan mijn zijde en hand in hand," „Eenige oogenblikken geleden knielde een smeekelinge voor mijn voeten neder zij vouwde haar handen, zooals ik de mijne smeekend tot U ophef, zij bad en weende, zooals ik thans ween en bid beschouwen en zijn zetel in den Dail zal innemen. Zijn voorbeeld zouden, denkt men, de meeste andere republikeinen gaarne volgen, die den Dail sinds hun Verkiezing hebben geboycot. Intusschen zijn er nog steeds enkele invloed rijke onverzoenlijken in de partij, die steeds een grooten invloed op De Valera Webben ge had. Zij zullen er zich echter wel van bewust zijn dat het land meer dan genoeg heeft van onrust en wanorde', dn al zijn krachten wcnscht te concentreerem op de oplossixig zijnör econo mische problemen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f S0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam De heer W i b a u t (S. D.) verklaart zich tegen het ontwerp, omdat de Duitsche valuta-concur- rentie niet meer te vreezen is, en het buitenland een volkomen normale prijspolitiek voert. Wij ziging van ons economisch beleid behoort niet incidentieel te geschieden. De heer Van Lanschot (R. K.) zegt, dat het Schoenenwetje gunstig heeft gewerkt; hij beroept zich op rapporten en verslagen. De heer Van der Bergh (V. B.) bestrijdt het ontwerp, omdat het invoerverbod Duitsch land treft, dat onze grootste afnemer is. De heer van de Lande (R. K.) vraagt de minister, aan te toonen, dat ook andere be drijven voordeel hebben gehad van het verbod van invoer van schoenen. Indien de minister dit niet kan, zal spreker tegen stemmen. De heer Westerdijk (V. D.) bestrijdt het ontwerp op dezelfde gronden als de heer Wibaut. Minister Aalberse- zegt, dat het principe, in dit ontwerp neergelegd, reeds l1/z jaar geleden heeft gegolden. Stijging van de prijzen van schoe nen stond in verband met verhooging van den prijs van het leder op de internationale markt. Het Schoenenwetje wordt aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der wet tot toekenning van een voorschot ten behoeve van een stoomvaartverbinding tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Z.d. en z.st. goedgekeurd. De Kamer gaat uiteen. Waarschijnlijk zal voor het begin van de volgende week geen plenaire zitting worden ge houden. Hoewel de commissies der intergeallieerde conferentie, naar verluidt, zeer bevredigende vorderingen hebben gemaakt en nog maken, is evenwel nog niet het stadium bereikt waarin de resultaten van haar werkzaamheden met goed gevolg bekend kunnen worden gemaakt. De rapporten der commissies moeten eerst aan de plenaire zitting der conferentie ter bespreking en goedkeuring worden voorgelegd, voordat een definitief en nauwkeurig verslag gepubliceerd kan worden. De tweede commissie komt heden bijeen ter behandeling van het Fransch-Belgische plan voor de economische ontruiming van de Roer. Af schriften van het plan zijn aan de gedelegeerden der andere landen ter hand gesteld, ten einde de door de commissie te houden besprekingen te vergemakkelijken. Hedenmiddag zullen de gedelegeerden een bezoek brengen aan de tentoonstelling te Wembley en Zondag zullen verschillende ver tegenwoordigers de gast zijn van den premier °P ,,The Chequers" of bij Lord Parmoor te Henley aan de Theems. RUSLAND EN CHINA. In antwoord op de nota van den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Ka- rachan thans een nota aan de Chineesche re geering ter hand gesteld, waarin verklaard wordt, dat de wederkeerige benoeming van gezanten bevorderlijk is voor de ontwikkeling en Versterking van de betrekkingen tusschen de Unie van Sovjet-republieken en China. Bovendien is deze benoeming bevorderlijk voor het streven van China, om in de inter nationale politiek den weg te betreden, welke berust op wederkeerige verdragen. Aan het slot, van de nota doelt Karachan dan mede, dat hij benoemd is tot Sovjet-ge zant te Peking. BULGARIJE Uit Sofiajjjwordt gemeld, dat de Sobranje het ontwerp heéft^aangenomen, waarbij amnestie voor politieRe^vergrijpen wordt verleend aan de leden van het oorlogskabinet-Radoslawof. Van deze amnestie is uitgezonderd de premier Radoslawof zelf, „wegens zijn germanophiele politiek in 1915." Aan generaal Jekof wordt volledige amnestie verleend, benevens herstel in pensioen. Bovendien wordt gratie verleend aan 300 agrariërs, die betrokken waren bij den opstand in 1922 te Tirnowo. DE VALERA. De vrijlating van De Valera en Austin Stack heeft groote vreugde gebracht in het kamp hunner republiReinsche vrienden, aldus den correspondent van de „Times" te Dublin, doch er is geen sprake van algemeene opwinding. Wat De Valera verder zal doen, is nog geheel een open vraag. Toch verwacht niemand, dat hij den open strijd tegen den Vrijstaat zal hervatten en ook de regeering schijnt daarvoor niet bevreesd te zijn. Velen Van De Valera's volgelingen hopen, dat hij een en ander als een fait accompli zal DE OPSTAND IN BRAZILIË. Volgens mededeeling van het Braziliaansche gezantschap te Berlijn, is de regeering in staat alle tendentieuze berichten, welke den laatsten tijd over den militairen opstand in Sao Paulo zijn verspreid, categorisch tegen te spreken. Bij de beweging in Sao Paulo heeft men slechts te doen met een muiterij door de militaire politie van dit gebied, waarbij zich eenige troepenafdeelingen uit deze streek hebben aan gesloten. De beweging bleef beperkt tot de hoofdstad van den staat Sao Paulo. In het geheele binnen land van dezen staat, alsook in geheel overig Brazilië heerscht volkomen rust. De regeeringstroepen, die tegen de opstande lingen optreden, winnen met den dag meer veld. Zij beperken hun optreden alleen, om de hoofd stad zooveel mogelijk te sparen. De Kamer en de Senaat in Rio de Janeiro hebben de regeering herhaaldelijk steun toegezegd. De onderwerping van de opstandelingen wordt binnenkort verwacht. De federale troepen, die tegen de rebellen opereeren, zijn aanmerkelijk door versche strijd krachten versterkt. AUSTRALIË. Men verwacht, dat Prendcrgast een Labour- kabinet in Victoria zal vormen. ALLERLEI. Uit Berlijn De socialistische Rijksdagfractie verlangt in een interpellatie de onmiddellijke ratificatie der Washingtonsche conventie be treffende den achturendag. Uit Weenen. Wegens de aanneming van de wet in zake de ambtenaarssalarissen dreigen de ambtenaren in staking te zullen gaan. Het per soneel van de landsdrukkerij is reeds een sta king begonnen. Uit Keulen. Volgens de Kölnische Volks- zeitung zijn nieuwe onderhandeling met de „Mi- cum" tegen 26 Juli a.s. vastgesteld. Er is nog geen uitnoodiging gezonden aan den bond van mijneigenaren. Uit LondenDe uitslag van de stemming welke onder de leden van den bond van electri- citeitsarbeiders is gehouden, toont een groote meerderheid aan voor een stakingsactie, ten einde den eisch in zake een loonsverhooging van 10 shilling per week door te zetten. Staten-Generaai. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 18 Juli. Aan de orde is de behandeling van het schoe nenwetje. Binnenland. De handel met Rusland. In aansluiting aan het bericht óver de aan komst van Russische schepen in de Rotterdam- sche haven om volle ladingen te komen halen, worden aan de „Tel." nog eenige bijzonderheden medegedeeld. Als vaste agent in Nederland voor de Sovjet- reederijen treedt te Rotterdam op het Neder- landsch Bevrachtingskantoor. Dinsdagmorgen kwam de Karl Marx aan. Dit vaartuig is bezig 2000 ton suiker te laden, zijnde een gedeelte van de 10.000 ton suiker, die voor Rusland in Nederland werden aangekocht. De Leutnant Schmidt is onderweg naar Amsterdam om daar eveneens suiker te halen. Dit zijn de voorloopers van andere schepen, o.a. de Rosa Luxemburg, de Bolsjevik, de Rote Fahne, de Leningrad en vele andere. Deze dienen alle voor het vervoer der goederen, die Rusland den laatsten tijd in Nederland heeft aangekocht. Gaandeweg brei den déze aankoopen zich uit. Zoo zijn reeds groote partijen katoen aangekocht en nog is de vraag naar dit artikel voor Rusland zeer groot. Verder werden aangekocht groote partijen cacao, hout en alle soorten machinerieën. De ambtenaarssalarissen. Het „Volk" verneemt uit departements kringen dat het voor de regeering een uitge maakte zaak is dat de loonregeling voor de hoogst bezoldigde Rijksambtenaren een grondige wijziging za? ondergaan. Het moet nl. in het voornemen liggen de thans geldlende minima en maxima te vervangen door een vast salaris dat niet aan periodieke verhoogingen onder hevig zal zijn. Het vaste salaris zal voor de betrokken ambtenaren (directeuren, s'ecreta- „Mijn God, Fulgence,' wat is er gebeurd?" „Over twee dagen zal het kapittel van|de Notre-Dame, waarvan gij de deken zijt vier kanunniken benoemen, die zich met het par lement, het hof en vervolgens met de verdedi gers in betrekking zullen stellen over de schoone erfenis van den H. Romanus, volgens welke het kapittel het recht bezit eenen ter dood veroor deelde genade te verleenen. Welnu vader, ik smeek u onder die boden der barmhartigheid te mogen behoorenIk zal die holen der ellende en der wanhoop binnendringen, ik wil die ellendigen, welke onder het gewicht hunner misdaden gebukt gaan, de taal der hoop doen liooren, hen aanmoedigen, hun den weg des hemels toonen. hen onder de schaamte en de wroeging gebogen ziende, wil ik hun de helft mijner ziel instorten en de goddelijke abso lutie over hen doen nederdalen, om over den laatsten strijd, die nog in mijn binnenste woelt, te zegepralen. ,,Een strijd, mijn kind vroeg de kanunnik, door de woorden en de tranen van Fulgence tot in het diepste zijner ziel geroerd. ;,Gij weet, dat mijn vader op een verrader lijke wijze onder de hand eens sluipmoordenaars gévallen isWelnu, zonder den naam van het monster te kennen, die mij van dien teer beminden vader beroofde, die de oorzaak was van den dood van mijn moeder, komt somtijds de I bekoring bij mij op, den moordenaar te ver vloeken. soms dunkt het mij, dat zijn straf mijn smart zou verlichten. Ik worstel tegen de bekoringen, ik smeek God den moordenaar met het schild Zijner barmhartigheid te bedek ken, ik vraag hem de kracht den kelk tot den boden te ledigen. Ik leg mij zeiven zware kastijdingen op. ik worstel tegen de smart en dreig er onder te bezwijken.Het is mij niet genoeg de armen te bezoeken, de menschelijke ellende te verlichten, ik wil de wonden derziel peilen, de melaatschen der misdaad naderen. Op deze wijze zal ik er wellicht in slagen de verlei delijke stem in mijn binnenste het zwijgen op te leggen, die nog niet vergeven kan, zooals de Zaligmaker zijnen beulen vergaf." „Mijn zoon," antwoordde de kanunnik, Ful gence aan zijn hait drukkend, „het goede voor- nömen is voor God voldoende." „Gelooft gij dat het menschelijke hoogmoed zij den hoogsten trap van heldenmoed te willen bereiken „Neen, mijn kind laat ons de vlucht des ade laars trachten na te bootsen, zelfs dan, wanneer we met de duif ons nest op de aarde gebouwd hebben." „Kunt gij mij toestaan, hetgeen ik u vraag „Alleen kan ik u de heilige taak niet opdragen, welke gij wenscht te vervullen, maar ik zal den invloed, dien mijn leeftijd mij verleent, bij mijn vrienden de kanunniken aanwenden, opdat gij dit jaar tot het getal der priesters moget behoo ren, die in de gevangenissen zullen afdalen." „Heb dank, o vader Maar gij hebt mij nog niet medegedeeld, welke gevangene u zulk een belang inboezemt. Welke ongelukkige hebt gij op het oog?" „Huguette, vader." „Welke misdaad kan dit zachtaardig schepsel misdreven hebben?" „Zij draagt de schande van eens anders mis daden. Donat, dien men met de samenzweerders van den graaf van Dampmartin gevangen nam, Donat, wiens woning gevuld was met gestolen kostbaarheden, is de man van deze ongelukkige. Zij heeft den ellendeling nooit willen verlaten maar terwijl hij een ongebonden leven leidde en schatten vergaderde, voedde zij haar kind met de vrucht van haar eigen arbeid. Nimmer heeft zij zich beklaagd, maar toen zij de vreeselijke waarheid vernam, heeft zij zich aan de voeten uwer zuster geworpen en het geheim haars le vens blootgelegd." „En het kind vroeg de kanunnik. „Het weet van niets en wij hebben alle maat regelen genomen, opdat het van de misdaad zijns vaders onkundig blijve." „En wat doet Huguette „De arme vrouw heeft vruchtelooze pogingen aangewend om haren man le spreken deze wordt in de strengste afzondering gehouden." „Toont hij berouw over zijn misdaad (Wordt vervolgd) v. ROSSEM's JTER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1