DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Maandag 21fJuli 1924. No. 14002 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kcrkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 560 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bi; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz.b^k te Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Alle drie commissies der Londensche con ferentie hebben in hun jongste zitting bemoe digende vorderingen gemaakt. Vooral de eërste commissie, onder voorzitter schap van Philip Snowden, welke de kwestie van het in gebreke blijven bestudeert, en die tracht de Fransche en Britsche ontwerpen te vereenigen, heeft een belangrijk succes behaald in de vergadering van eergisteravond, waarin overeenstemming werd bereikt ten opzichte van de eerste helft van het rapport der com missie. Dit aangenomen gedeelte behelst de samen stelling van de Commissie van Herstel in geval het in gebreke blijven Van Duitschland ooit door haar zou moeten worden vastgesteld en de kwestie van de door de geallieerden te onder nemen actie, indien zulk een in gebreke blijven wordt vastgesteld door dit lichaam. Naar verluidt zou den geallieerden worden aanbevolen onder zulke omstandigheden on middellijk te confereeren over de te ondernemen actie een procedure, welke, vergeleken bij de in verschillende kringen naar voren gebrachte voorstellen, strekkende tot handhaving van de bedreiging met definitieve strafmaatregelen, algemeen wordt beschouwd als het bewijs van een bemoeaigende erkenning van den geest van het plan-Dawes en de psychologische fac toren van den toestand. De commissie schijnt in haar discussies en haar Verslag blijk te hebben gegeven van haar erkenning van het vitale belang om de meest afdoende garanties te geven aan de beleggers, die zullen worden gevraagd een leening van 40 millioen pond aan Duitschland te verstiekken. De tweede commissie, onder presidium van den Britschen minister van Koloniën, Thomas, heeft zich hedenmorgen beziggehouden met het Fransch-Belgische plan betreffende hét Roer gebied, in overeenstemming met haar taak te voorzien in het herstel van Duitschlands fiscale en economische eenheid. Dit plan was gisteren aan de andere geallieerde gedelegeerden ter bestudeering overhandigd. De derde commissie, welke gepresideerd wordt door sir Robert Kindersley, zal naar men meent, verklaren, dat zij de Commissie van Herstel beschouwt als het beste agentschap om op te treden als clearinghouse, door middel waarvan de verschillende geallieerde landen overleg kunnen plegen ten aanzien van de beste methode van absorbeering van de Duitsche leveringen in natura. De Fransche bladen verwachten dat op de conferentie een algemeen compromis tot stand zal komen. Terwijl de Duitsch-nationale partij in éen communiqué aan de pers haar verontwaardiging uitspreekt over het uitblijven van de uitnoodi- ging aan de Duitsche regeering. om ter Londen sche conferentie te verschijnen, is men in Ber- lijnsche officieele kringen in het geheel niet ontevreden over het verloop Van de besprek ingen in de Engelsche hoofdstad. Men ziet met groote teyredenheid de actieve rol die Amerika op de conferentie speelt. De belangen der geldschieters voor de internationale leening loopen geheel parallel met die van de Duitsche regeering en iedere garantie die zij eischen is tegelijk een 54 „Door bewijzen overstelpt, tracht hij zich zelfs niet te verdedigen of op zijn medeplichtige de schuld te laden Donat heeft geen schaduw van hoop meer behouden hij schijnt slechts één begeerte te hebben zoo spoedig mogelijk met het leven af te rekenen. De rampzalige onthecht met geweld zijn hart van hetgeen hij op aarde liefhad, want hij gevoelde voor Dizier een onver gelijkelijke teederbeidOverigens zoekt hij zich te overtuigen, dat van het oogenblik af, waarop hij met de menschelijke gerechtigheid zal hebben afgerekend, hij aan gene zijde des grafs geen eeuwigen rechter meer vinden zal „Bekent hij zijn misdaden „Hij blijft zwijgen als het graf." „En gij wenscht naar de gevangenis te wor den gezonden om de misdadigers te bezoeken, met het doel om Donat te redden?" „Ja, mijn vader. Hebben Huguette en Di zier niet het lijden zijner misdaden gedra- gen „Gij neemt een zware taak op uwe schouders „Ik weet het. „Ook ik nam haar eenmaal op en ik sidder er nog van, want zoo het een onuitsprekelijk genot is de ketenen te doen vallen van een schuldige die berouw toont, is het evenzeer garantie voor Duitschland. Dat de Duitsche regeering een dezer dagen ter conferentie zal worden uitgenoodigd staat natuurlijk vast. In Bérlijnsche officieele kringen meent men dat de besprekingen té Londen uiterlijk in de eerste wéfek van Augustus geëindigd zullen zijn. RUSLAND. Volgens een bericht uit Riga zou de Sovjet- regeering voornemens zijn de Oostzeevloot weer op het oude peil te brengen. Zoo zouden o.m. vier nieuwe dreadnoughts, viër lichte kruisèrs, 24 torpedobooteai en hulpschepen worden gebouwd. DE ENGELSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Op het Engelsche departement van buit(en- landsche zaken zijn besprekingen tusschen de Sovjet-gedelegeerden en de commissies, die de belangen der Engelsche bezitters van Russische voor-oorlogsobligaties behartigen, hervat. De Russische zaakgelastigde Rakofsky had gisteren opnieuw een onderhoud met onder staatssecretaris Ponsonby over de afwikkeling van de laatste, nog onopgeloste kwesties. UIT OOSTENRIJK. De wetsvoorstellen omtrent de ambtenaren zijn door de regeeringpastijen van het parlement aangenomen. Alle leden dier partijen stemden voor. Een ministerieele crisis is voorkomen. GRIEKENLAND. Woeste tooneelen hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Grieksche Kamer van Afgevaardigden .voorgedaan. Het was zóó erg, dat sommige afgevaardigden elkander met de vuisten bewerkten,terwijl voorts ook wandel stokken er aan te pas kwamen. Op een gegeven moment zag men zelfs twee oud-mimsters even buiten den ingang van de zaal op den stoffigen marme.en vloer van den wandelgang worste lend over den boden rollen en met d» vuistenhevig op elkaar losbeuken. Kort daarop ontstond een hevige ruzie tus schen den oud-minister Hadjikiriakis, minister van Marine in het kabinet-Venizelos en admiraal Kakjoelods. Eerstgenoemde had zich geërgerd aan persoonlijke opmerkingen van den admi raal en eisehte van hem voldoening. Een heftige woordenwisseling tusschen beiden whs het gevolg. Plotseling gaf de admiraal zijn tegenstandar eenige vuistslagen. Al vechtende gingen zij de zaal uit en men zag hen over den vloer van den gang rollen. Een ander incident deed zich des morgens om zeven uur voor. Twee Kretensische afgevaardigden kregen twist waarbij den een den ander met een wan delstok een slag op het hoofd toebracht, met het- gevolg, dat de getroffene bewusteloos neerviel en in zorgwekkenden toestand naar hetziekenhuis moest Worden vervoerd. Kort daarop werd de zitting verdaagd om des avonds daarop aan te worden hervat. In deze avondzitting zou beslist worden over het lot van de regeering van Papanastasioe. Het resultaat was, dat een motie van vertrou wen in de regeering werd verworpen met 158 tegen 131 stemmen, waarop de regeering haar ontslag indiende. tinië, dat zich in 1920 van de Volkenbohds- vergadering terug trok, thans officieel mede gedeeld, dat het weer deel zal nemen aan de besprekingen van den Bond. Het heeft een be drag van 2.300.000 Francs overgemaakt voor achterstallige bijdragen. BRAZILIË. Volgens geloofwaardige inlichtingen, uit Bra zilië ontvangen, zouden de rebellen in den strijd om Sao Paulo langzamerhand hun overwicht ver liezen. Gemeld wordt, dat de federale regeering heeft voorgesteld over te gaan tot een beslis sende operatie door haar militaire leiders, ten einde de hoop op een definitief succes gaande te houden. Tenzij een politiek compromis wordt bereikt, ziet het er naar uit, dat de strijd in Brazilië lang zal duren. ARGENTINIË. Naar uit Genéve gemeld wordt, heeft Argen- ALLERLEI. Het Servische kabinet Pasits is afgetreden en heeft geadviseerd nieuwe Verkiezingen te houden. De Amerikaansche consul te Teheran is door gepeupel aangevallen en gedood, toen hij vergezeld van zijn Oosterschen secretaris, een openbare fontein fotografeerde. De secretaris, een commissaris van politie en zes agenten zijn gewond. Zeventig personen zijn gearresteerd. Tehe ran is in staat van beleg verklaard en de Per zische regeering heeft besloten tot scherpe maat regelen tegen de daders. Vrijdagavond om tien uur is het te Lissa bon in het bovengedeelte van de Vrijheidslaan tot een botsing gekomen tusschen soldaten van de republikeinsche garde en agenten van politie. Er zijn schoten gewisseld, waardoor acht men- schen zijn gedood en tal van menschen gekwetst de rust is hersteld. Primo de Riviera heeft in een telegram aan het Spaansche directorium doen weten, dat slechts een snel, krachtdadig optreden tegen over de Marokkanen een ernstige ramp kan voorkomen. Uit Washington. Generaal Tostando, die na de jongste revolutie in Honduras president is geworden, heeft van de regeering der V.S. kennis gekregen, dat zij geen regeering zal er kennen, aan welker hoofd een leider van de re volutie staat. Binnenland. Het Eucharistisch Congres. In verband met de komst van Zijne Eminentie kardinaal Van Rossum, die met de „Batavier" van Antwerpen zal opstoomen naar IJmuiden, kunnen wij nog melden, dat de „Batavier" veel vroeger dan verwacht wordt te IJmuiden zal arriveeren. Reeds 2 uur des middags zal de „Batavier" de sluizen gepasseerd zijn. De booten, welke oorspronkelijk later van uit Amsterdam den legaat tegemoet zouden varen moeten er wel voor zorgen beslist om 2 uur te IJmuiden aan wezig te zijn. Bij aankomst zullen 100 botters, bemand met Volendammers in hun typisch nationale costuum den kardinaal verwelkomen. Veertig dezer bot ters zullen te IJmuiden bij de vischhal worden opgesteld en de eerewacht vormen. De overige stellen zich op op het IJ, noordzijde tegenover den Dokkummersteiger. mogelijk, dat ons woord, onze tranen en gebeden op de blinde en treurige hardnekkigheid van een moordenaar afstuiten." Het is een zegepraal van den priester, mijn vader het is het werk van een engel, die de poorten van den afgrond openthet is het werk van Maria, die met haar voet den helschen draak verplettert 1" „Nogmaals, uw taak is zwaar, zeer zwaar, Fulgence. De jeugdige priester strekte de armen naar het crucifix van den kanunnik uit. „Bij den Zaligmaker der wereld zweer ik u die taak te vervullen." „Fiat 1" hernam de kanunnik, zijn hand op den schouder van den jongen man leggen de. „Gij zult mijn bede het kapittel voorleg gen ,,Ja, mijn zoon, wees gerustik zegen u en God bemint u Tien dagen later, terwijl Huguette en Dizier in de kapel, aan den heiligen Romanus toege wijd, hun gebed uitstortten, in de zelfde kapel, waarin zij voor verscheidene jaren den Hemel een wonder afgesmeekt had, de redding namelijk van den man, dien zij nog liefhad, legde een lich te hand zich op den schouder van de ongelukkige en fluisterde een zachte stem „Hoop, Huguette, hoop 1" In het Stadion zal, zoo men weet, tijdens het Eucharistisch Congres op Zondag 27 Juli, een koor van 1500 zangers zich des middags laten hooren. Deze zang zal draadloos verspreid wor den. Min. Colijn aan het woord. Zaterdagmiddag heeft de A. R. Kiesver- eeniging Nederland en Oranje in een bosch te Bilthoven een zeer druk bezochte A. R. partijdag gehouden. Eerste spreker was minister LI. Colijn'. Spr. wil van de toestanden, zoo hij ze vond bij zijn optreden als Min. van Financiën, een objectief overzicht geven. Er was een tekort Van 130 millioen en* wat voor zorgelijks dat voor een land is, leert^ons Duitschland. Bij een krachtig herstel der fi nanciën is in de eerste plaats gebaat wie van een vast, niet te groot inkomen moet leven. De groote heeren als Stinnes c. s. weten zich bij het losbreken van de bui wel te hergen. De Regeering is van oordeel dat 90 millioen moet gevonden worden door verlaging van uitgaven en 40 millioen door verhooging van inkomsten. Inkrimping van staatsuitgaven zou hoogstens 40 millioen per jaar opleveren. Dan moest er 25 millioen zijn voor dekking van het tekort op posterijen en spoorwegbedrijf. Einde lijk overwoog de Regeering wat bezuiniging op de salarissen zou kunnen opleveren. Enorm is het totaal bedrag voor salarissen (370 millioen). De vraag is niet of de salarissen in absoluten zin te hoog zijn, maar of de Staat in staat zou zijn, om het huidige bedrag te blijven betalen. Dat kan thahs niet meer. „Neen" zfei spr. als minister en nu zeggen ook Wibaut en Schaper het. Het ware beter geweest" als ook zij het een jaar eerder erkend hadden! Komende tot art. 40, zegt spr., dat hij uit eigen kring veel brieven heeft ontvangen, die herinnerden aan het woord uit Psalm 15, dat ook hij die tot zijn schade heeft gezworen, zijn eed heeft te houden. Spr. aanvaardt dit,gelijk hij de geheele H. Schrift aanvaardt, ook als richtsnoer voor zijn politiekh leven. Maar men legge in dit woord geen verkeerde exegese. Als spr. tot eigen schade heeft gezworen, zal hij zijn eed houden. Maar hier is een ongeoorloofde belofte gedaan. Spr. betwist dat de ambtenaren het slacht offer zouden zijn. Wat met hun salaris thans gebeurt, is in de vrije maatschappij reeds 3 jaar geleden gebeurd en wat met hun salarissen (nl. die der ambtenaren) plaats heeft, is niets anders dan dat ze in evenwicht komen met die der arbeiders in de vrije bedrijven. De amb tenaren zijn in dienst bij een werknemer, die doodarm is. Op de vraag, of het dan niet anders kan, antwoordt spr. met de wedervraagls er iemand in ons land, die zeggen kan hoe het dan wél moet Spr. is eiken dag bereid voor hem, die het beter weet, op te staan als minister. (Daverend applaus). Spr. bespreekt ten slotte de vraag of uit de belastingverhooging niet meer dan 40 millioen te halen was. Men moest, om er de andere 90 millioen uit te halen, d'e belastingen meer dan verdubbelen en dat zou beteekenen, dat er dan nog meer kapitaalvlucht zou plaats hebben. Reeds nu is er een kapitaalvlucht van bijna 320 millioen uit Nederland naar het buitenland geweest dan zou die nog veel hooger zijn ge weest, en de belasting had dan wel verdrie- of verviervoudigd moeten worden om het dubbele „Donat toont nog niet het minste teeken van berouw en hij zelf acht zich verloren noch van den menschen, noch van hem zeiven hebt gij iets te hopen. Ik zeide het u, Huguette, er is den wonder noodigOver eenige dagen zullen de kanunniken, daartoe door het kapittel aangewezen, volgens het privilege van den heili gen Romanus, het recht van gratie voor een der misdadigers inroepen." „O, God, ja 1" riep Huguette, „Isabeau sprak mij vroeger over dat heerlijk recht. Maar dan kan men Donat genade schenken. Dan kan men hem mij wedergeven, mejuffrouw nietwaar, men zal hem mij wedergeven?" „De heeren kanunniken zullen volgens de inspraak van hun geweten handelen, Huguette alles wat ik zeggen kan is, dat Fulgence, de jongste van allen, gekozen is om het woord te voeren. En Fulgence acht u hoog en heeft medelijden met u. Gij ziet wel, dat gij bidden moet, Huguette, en dag en nacht met tranen de redding afsmeeken van hem, dien gij nog lief- hebt." „Hij zal gered worden," hernam Huguette opgewonden „Donat zal gered worden Nog heden avond zal ik blootvoets een pelgrimsreize door Normandië aanvangen, alle miraculeuze kapellen bezoeken en de Moeder-van Smarten smeeken medelijden met mij te hebben. .Heeft zij ooit een ongelukkige verstooten Kan zij cle tranen eener vrouw en moeder wederstaan, zij, die den H. Joseph in zijn sterven ondersteunde en onder het kruis van haar zoon stond „Ga, sprak Ogive", „wij zullenDizier van alles onwetend houden, en terwijl gij van kapel tot kapel gaat, zal het verwachte wonder vol bracht worden." i( „En zoo ik gedurende de reis stierf. „Uw zoon zal mij niet meer verlaten," ant woordde de zuster van den kanunnik. Nog denzelfden avond trok Huguette een pelgrimskleed aan en richtte hare schreden naar de bedeplaats van Onze Lieve Vrouw van Goede Hulp. Dizier verwonderde zich niet over de vrome daad zijner moeder, maar iederen avond stortte hij zijn gebeden uit in de kapel van den heiligen Romanus. Naarmate de dag der verkiezing der kanun niken, die aan het Parlement hunnevoordracht moesten doen, naderde, vermeerderde de op gewondenheid in de stad. Men wist, dat de ge vangenissen overvuld waren en men vroeg zich af, wie op het hoofd van welken gevangene de goddelijke barmhartigheid zou neerdalen. Toen de dag dér verkiezing aanbrak, was de heele be volking van den markgraaf tot den geringsten handwerkman, op de been en begaf zich naar den omtrek van de kathedraal. Fulgence behoorde tot het getal der verkorenen en toen de vier bevoorrechten de hoofdkerk ver lieten, was zijn gelaat nog bleeker dan te voren en stond een diepe aandoening op zijn trekken te lezen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ik zeer het u," sprak de arme vrouw,haar roodgeweende oogen opheffende, „zeg mij wat mij te wachten staat. zeg mij of Donat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3