Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. van thans op te brengen, terwijl al het verlies, ontstaan tengevolge van de grootere Kapitaal- vlucht door de kleine inkomens had moeten worden gedragen. Van al de 100 belasting betalers hebben er 93 geen hooger inkomen dan 5000 p^r jaar en slechts 7 een boven de 5000, hetgeen dus zeggen wil, dat de hoogere belasting opbrengst gedragen zou moeten worden door de inkomens van 2000 tot 5000. We hebben, aldus spr., als Prot. Chr. partijen in ons land de taak onze gezonde soliditeit te handhaven en te zorgen dat we niet afdalen tot een zevende rangs Zuid-Amerikaanschen staat. (Daverend applaus). Spr. is niet bevreesd voor wat critiek. Men heeft geweten wat men aan spr. had en spr. weet wat hij aan het A.-R. volk heeft. Laat ons samen, aldus spr., in 1925 de overwinning bevechten, God ter eere en ons volk ten zegen (Daverend, langdurig applaus). JDe moord op Mr. de Haan. Aan een door den Joodschen Wachter van Med. Simon Tal ontvangen brief ontleenen we ,,Het zal u verder interesseeren, dat volgens een particulier schrijven van mevr. Blumvan Leer te Jeruzalem de dader naar de overtuiging der politie en volgens uit spraak van getuigen een Arabier was. De moor denaar is voortvluchtig, maar het is bekend, wie hij is." Zomertijd. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité en de R.K. Nederlandsche Boeren bond hebben aan de Tijd-commissie in ant woord op haar vragenlijst betreffende voor- en nadeelen van den zomertijd o.m. het volgende geantwoord Het ware het meest gewenscht, gedurende het geheele .jaar den zgn. Amsterdamse!)en tijd te behouden, omdat deze o.i het meest den werkelij- ken zonnetijd voor Nederland benadert. Standbeelden voor van Heutz. Op initiatief van den heer \V. Fry ling, vice- president van den Raad van Indië, te Welte vreden wordt een comité gevormd voor de op richting van een standbeeld voor Van Heutz. In de gisteren te Amsterdam gehouden jaar vergadering van den bond van dRiders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, werd op voorstel van den eere-voor- zitter, generaal De Swart, het initiatief genomen tot oprichting van een comité tot stichting van een standbeeld voor generaal Van Heutz te Amsterdam. Uitvoering der Warenwet. In Stbl. 313 is opgenomen het K. B. van 20 Juni tot toepassing van de art. 14 en 15 dei- Warenwet op meel. In dit besluit wordt onder Art. 1 aangegeven, welke producten aangeduid mogen (en moeten) worden met den naam. 1. a. Meel, ongebuild meel of volmeel b. Griesmeel, waarbij dient opgemerkt, dat gries- meel van boekweit, haVcr en gerst, ook mag worden aangeduid met den naamgrutten of gort c. Bloem of gebuild meel (rijstebloem mag ook als rijstemeel, boekweitbloem als boekweit- meel worden aangeduid) d. Vlokken (vlokken van haver mogen ook worden aangeduid met den naamhavermout, die van gerst met den naam gort mout) 2. Gemengd meel, onderscheidenlijk gemengd griesmed, gemengde bloem en gemengde vlokken 3. Binnenlandsch meel en bloem, meel en bloem, gemalen uitsluitend van inlandsche tarwe of rogge voor zoover het watergehalte hooger is dan 16,5 Deze aanduiding moet op of aan de verpakking zijn aangebracht. Sago valt eveneens onder het Meelbesluit. Bepaald is o.m. Producten, die in uiterlijk voorkomen op sago gelijken en ten doel zouden kunnen heb ben dit te vervangen, moeten worden aangeduid met den naam van de grondstof, waaruit zij zijn verkregen, gevolgd door het woord sago, bij voorbeeld tapiocasago, aardappelsago. Een soortgelijke bepaling is ook vastgesteld ten opzichte Van tapioca. Ook ten aanzien van puddingpoeder, paneer meel, bakmeel of zelfrijzend bakmeel, maca roni en vermecelli is in dit besluit uitvoerig omschreven,, wat daaronder verstaan wordt. Van belang voor dein consument is ook Art. 9 van dit besluit, luidende De toevoeging van het woord „eier" aan den naam van eenige waar, in dit besluit bedoeld, mag alleen geschieden, wanneer per kilogram dezer waar ten minste 150 gram inhoud van eieren f en minste 55 gram dooiers van eieren aanwe ig Zijn, .et dien verstande) dat ook een daaraan evenredige hoeveelheid gedroogd eier- poeder of eidooierpoeder mag worden gebruikt. Warén, die in eigenschappen of uiterlijk voorkomen gelijken op een der waren hiervoren genoemd en ten doel zouden kunnen hebben die te vervangen, moge niet dan met toestem ming van den minister of onder door hem te stellen Voorwaarden worden aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet of niet voldoende blijken. Dit besluit treedt eerst in werking den 17en Januari 1925. Jan van Rijzewijk geridderd. Ter feestvergadering van het R. K. Vakbureau Zaterdag bij gelegenheid van zijn derde lustrum te Utrecht gehouden, werd door den geestelijken adviseur, pastoor J. G. van Schaik mededeeling gedaan van een uit Rome ontvangen telegram, waaruit blijkt, dat aan het lid der Tweede Kamer den heer J. van Rijzewijk (Tilburg), die geduren de 15 jaar onafgebroken het voorzitterschap Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand -Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PGROL. van het Bureau van de R. K. Vakorganisatie vervulde, benoemd was tot ridder in de orde van den H. Sylvester-Paus. Pastoor Van Schaik de versierselen dezer orde overreikend, kweet zich van zijn taak om namens Mgr. A. Diepen den Bosschen-diocesaan Van Rijzewijk geluk te wenschen met deze hooge onderscheiding door Z. H. den Paus verleend. Vlagvertoon. De Amerikanen hebben waarlijk niet te klagen over de ontvangst, die hun hier te beurt is ge vallen. Zoo bood het Haagsche gemeentebestuur de 500 Middies Zaterdagmiddag een lunch aan in het Kurhaus en 's avonds was er groot bal en vuurwerk. Het ontslag bij de posterijen. Blijkens een door den minister van Waterstaat op 18 dezer aan den Centralen Bond Verleende Audiëntie over de ontslagaanzeggingen bij het Hoofdbestuur der P. en T., zou binnenkort een uiteenzetting betreffende de motieven, welke tot de aanwijzing hebben geleid en eventueel de instelling van een beroepsinstantie kunnen wor den tegemoet gezien. Een protest. De Hamburgsche bloemenkweekers hebben bij het ministerie van Spoorwegen geprotesteerd tegen de verzending van bloemen door middel van vliegtuigen uit Nederland naar Duitschland. De Hamburgsche bloemenmarkt wordt hierdoor overstroomd met bloemen, waardoor de prijzen dermate dalen, dat de Hamburgsche kweekers, naar zij beweren, niet meer rendabel kunnen werken. De Hamburgsche kweekers voeren hierbij ook nog de dwaze opmerking aan, dat zij niet zoo goedkoop kunnen leveren als de Neder landsche, daar zij veel hoogere belastingen heb ben te betalen. Het ministerie van Spoorwegwezen beeft 't schrijven doorgegeven aan het departement va n Financiën. De bouw van Engelsche schepen in Nederland. Bij het van stapel loopen van het stoomschip Elfstone van de werf Swan, Hunter en Wigham Richardson te Jarrow, dankte sir George Hunter de reeders voor het feit, dat zij in dezen tijd bij zijn werf een order van vier schepen hebben geplaatst. Kapitein Leighton, een der reeders (Stelp en Leighton), zeide in zijn antwoord, naar wij in de Lloyds list lezen, dat reeders die thans orders plaatsen wel buitengewoon opti mistisch zijn, daar de vrachten geen loonend bedrijf meer schenken. In de bladen is heel wat te doen geweest over Britsche reeders, die sche pen laten bouwen in Nederland, doch onder de huidige omstandigheden, meende hij, dat zij geen andere keus hadden. De reeder Dawson uit Newcastle zeide, dat hij een opdracht voor drie schepen had gegeven in Nederland, omdat de laagste prijs in Engeland 50,000 pond sterling bedroeg, tegen 38,500 pond sterling bij aanbe steding in Nederland. Bovendien konden de Engelsche scheepsbouwers geen aflevering op een vasten tijd waarborgen, wegens de staking van de ketelmakers.Bij wien de fout Engelsch materiaal kan goedkooper naar het buitenland gezonden worden, dan de binnenlandsche ver werkers het kunnen verkrijgen. Op die wijze maakt het buitenland zich meester van den Engelschen handel. Sir George Hunter verklaarde het niet met den heer Dawson eens te zijn. De prijzen van de Nederlandsche schepen zijn even hoog als die van de Engelsche. Als de Nederlandsche scheeps bouwers niet hun ondergang tegemoet willen gaan, kunnen zij, daar was hij zeker van, geen Schepen bouwen voor 12,000 pond minder dan in Engeland. De opvolger van het kamerlid Hugenholtz. Zooals wij reeds dadelijk na het overlijden van het Tweede Kamerlid ds. Hugenholtz mede deelden, zou na ds. v. d. Hoeven, die het Kamer- lidschap niet ambieerde, ook de heer P. Molt- maker, die daarop volgde, de benoeming niet aanvaarden. Thans heeft, naar men ons mede deelt, de heer Moltmaker van zijn niet-aan- vaarding van den zetel bericht gezonden aan den voorzitter van het Centraal Stembureau. Aan de beurt is nu de heer J. Reijnders, lid van den gemeenteraad en de Provinciale Staten. Deze zal dan alleen den zetel aanvaarden, indien hij voor dit zittingsjaar non-activiteits verlof van de directie der Ned. Spoorwegen kan krijgen. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Anti-Poedel. Als blij-eindend slot van het jubileum-con cours van Anti-Poedel, dat ruim 2 weken de kegelaars in spanning hield, werden gister avond in Musis de prijzen uitgereikt aan de gelukkige winnaars, die in gezellige groepjes de zaal vulden. De voorzitter van Anti-Popdel, de heer J. Jonker Roelants, herinnerde na zijn welkomst woord, aan het gehouden concours dat door de groote deelname, zoowel van binnen als buiten de stad, zoo goed geslaagd was en door de uit stekende .organisatie prettig Verloopen en prach tig voldaan had. Spr. dankte allen die hadden medegewerkt aan dit succes en hoopte later op een anderen avond, de menschen die in het belang van 't concours hun beste krachten gegeven hadden, zooals de jury, eere-leden, baancomm'ssar'ssen 2004 26 enz., nog eens op een bijzondere wijze daarvoor erkentelijkheid te betoonen. Vervolgens werd oVergegaan tot het U'treiken der waardevolle prijzen eerst aan de korpsen en toen aan de personen. Telkens als een der gelukkigen in het bezit werd gesteld van het moeizaam verdiende, Viel de muziek in, en vele malen Voegde het publiek daar een welgemeend applaus aan toe vooral toen de heer Blaisse Sr., de éérste prijswinnaar op twee banen, het podium besteeg, werd het een stormachtige ovatie. Na de prijsuitreiking bleven de meesten nog gezellig bijeen, waartoe veel werd bijgedragen door een klein muziekgezelschap, en voorts door het optreden van trio Plooy. Het diploma kraamverzorg ster is aan de Kraamvrouwenkliniek Franken- slag in Den Haag o.m. bëhaald'door mej. J: J. P. Tieleman van luer. UIT ROTTERDAM. Aan den Oostbrug alhier is C. D. van IJ. uit de Eerste Schansstraat bij het stappen van een treeplank van een tramwagen van lijn 7 achter over gevallen. De man bleef bewusteloos liggen Hij werd naar den geneeskundigen dienst op het Achterklooster gebracht, waar een genees heer den dood vaststelde. Op den Crooswijkschensingel alhier is de 10-jarige G. E. W., nadat zij van een sleepers wagen was gesprongen en de straat wilde over steken, door een juist passeerende auto overre den. Een wiel ging haar over den hals. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het meisje overleden. Roeiboot omgeslagen. Gistermiddag bevond zich de 19-jarige woon schuitbewoner E. de Groot met een roeibootje op cle Rotte. Daar waren eveneens een viertal meisjes van 16 tot 19 jaar aan het roeien. De meisjes riepen de jongen toe en deze roeide daar op naar de meisjes toe. Toen de bootjes naast elkaar lagen, sprongen twee der meisjes tegelijk over. Het bootje sloeg ont en zoowel de jongen als de twee meisjes geraakten te water. De jon gen slaagde erin de meisjes boven water t.e houden tot hulp kwam opdagen, doch toen zij op het droge gebracht waren verdween de jon gen, blijkbaar uitgeput in de diepte. In bewus- teloozen toestand werd hij opgehaald. Een ver pleger van den GeneeskundigenDienst ge lukte het door middel van kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken. In zeer ernstigen toestand is de jongen naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Gemengd Nieuws. De ramp op de Schelde. De burge meester van Vlissingen wendt pogingen aan, te komen tot de oprichting van een commissie voor steun aan cle nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp in de Deurloo. Besloten is, geen feestelijkheden te Vlissingen te doen plaats hebben bij het Koninklijk bezoek op 8 Augustus. De daarvoor reeds gegeven gelden zullen met goedvinden van de schenkers voor bedoelden steun worden bestemd. Gister heeft Hr. Ms. van Neerlant in de Deur loo bij het ophalen van een schrobnet een lijk zien bovenkomen, dat echter onmiddellijk weer zonk. De commissaris der Koningin in Zeeland zal zoo spoedig mogelijk het comité tot leniging van nooden van algemeenen aard bijeenroepen. Hij zou vanmiddag de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp bezoeken. Ontploffing: Zaterdagmorgen half twaalf is in de asfaltfabriek van de N.V. Holland voor heen Hartog Go. te Nijmegen bij pogingen om een ijzeren vat, dat vastgeroest zat, te openen, door zich daarin ontwikkelde dampen uiteengesprongen. De 45-jarige werkman H. v.d. Dooren werd gedood, een ander, W. F. de Haan, eveneens 45 jaar, werd ernstig gewond, en een derde licht gewond. Aangehouden. De Haagsche politie heeft aangehouden, den 25 jarigen lossen werk man H. G. L. en den 62-jarigen M.W., tuinman, die verdacht worden van het vernielen van de winkelruit in perceel Spui 204 en het ontvreem den van een aantal horloges, toebehoorende aan den juwelier S. De beide mannen waren nog in het bezit van enkele horloges. Beiden hebben bekend. De wereldvlucht van Zanni. Naar wij vernemen, zal de Spaansche majoor- aviateur Zanni zijn voorgenomen wereldvlucht van uit het vliegkamp Schiphol a.s. Woensdag of Donderdag aanvangen. V e r k e ersongevallen. Tijdens een gister door de Amsterdamsche Wielerclub ,,Le Champion gehouden wielerwedstrijd kwam een der deelnemers, Slnyter genaamd, op den straat weg bij Bussum te vallen, juist op een oogen- bük, dat een achterop rijdende auto wilde pas- seeren, met het gevolg, dat de wielrenner werd overreden. Sluyter, die ernstig aan het hoofd gewond werd is in zorgelijken toestand opge nomen en naar liet ziekenhuis te Bussum ge transporteerd. Verdronken. Te Tegelen is bij het zwem men in de Maas verdronken G.J.B. Zijn lijk werd later opgevischt. Een scheepje door zwarten ge- plu n d e r d. Te Sidney is sensationeel nieuws ontvangen omtrent het sinds geruimen tijd ver miste 333 ton groote stoomscheepje „Douglas Mawson", het eigendom van den handelscommis saris voor Queensland. De berichten zijn her komstig uit het havenplaatsje Port Darwin, aan de'noordkust van het z.g. Northern Territory van Australië. Volgens deze berichten toch is het vaartuig bestormd en geplunderd door een troep zwar ten, die het vervolgens tot zinkén brachten, waarna zij de overlevende mannen vermoord den en de vrouwen met zich mee voerden naar het onherbergzame binnenland. Wat het lot van de vrouwen daar beteekent, kan men na gaan wanneer men weet, dat het Northern Ter ritory een der meest wilde streken is, die ter wereld bestaan. Het binnenland is nooit geheel en al geëxploiteerd slechts enkele malen zijn blanken erdoor getrokken, en voor het grootste deel is het een waterlooze woestijn, waar zelfs de laagststaande zwarte stammen niet kunnen leven. Er is thans een sterke militaire macht uit gezonden, om te trachten de vrouwen te red den. De moord te Eastbourne. Za terdag heeft de jury van de Lewes Assizes uit spraak gedaan in de zaak tegen den moordenaar van Miss Kaye, Patrich Mahon. Nadat de rechter een resumé van de zaak had gegeven, trok de jury zich terug om, na een beraadslaging, welke drie kwartier duurde, het schuldig uit te spreken aan moord met voorbe dachte rade. De president der rechtbank sprak daarna het doodvonnis uit. Baron Coppée vr ij gesproken. Het proces-Coppée dat op 19 Mei voor het Assizen- hof van Brabant te Brussel is begonnen, is ge ëindigd met de vrijspraak van beklaagde. Het Hof zal zich Woensdag uitspreken over den eisch tot schadevergoeding, door den Staat ingediend. Hongerend Rusland. De censuur door de Sowjet-autoriteiten ingesteld ten op zichte van oogst- en hongerberichten en de verwijten door de Izwestia aan de andere bladen gedaan, dat zij onnoodig opschudding verwek ken, hebben blijkbaar tengevolge gehad, dat deze bladen geheel van houding zijn veranderd. De Ekon. Sjisnj en Prawda, die voorheen kolommen ongunstig nieuws uit de landbouw centra bevatten, doen thans hun best te ver zekeren, dat er absoluut geen reden voor on gerustheid is. De Izwestia constateert dit feit met genoegen en terwijl het blad fel te keer gaat tegen de „lasterberichten" in de buitenlandsche pers over te verwachten hongersnood in Rusland, doet het alle moeite, om den indruk van de door de Russische pers zelf voorheen gedane publi caties uit te w>sschen. Innrddels verneemt de Dm, dat in het gou vernement Omsk reeds thans 282,000 volwasse nen en 390,000 kinderen hongerlijden, terwijl de veestapel er tot een minimum gedund is. Sinistere voorspelling. Volgens een voorspelling van professor Todd, leider der astromomische faculteit aan de universiteit te Philadelphia, zal New York vroeg of laat ge troffen worden door een aardbeving, welke hevi ger en vreeselijker zal zijn, dan die, welkeTokio heeft verwoest. De theorie van prof. Todd is, dat 'n aardbe ving steeds plaats v'ndt daar, waar twee aard lagen elkander ontmoeten. De prof. beweert nu, dat onder New York twee zulke aardlagen liggen en dat de groote gebouwen den nood:gen druk voor de ineenstorting uitoefenen. Dezelfde hoogleeraar en eenige zijner col lega's houden zich thans ook bezig met het on derzoek, in hoeverre de verschillende, olie-bo ringen van invloed op het ontstaan van aard bevingen kunnen zijn. DE LAATSTE GARIBALDI. ROME, 21 Juli (draadloos) Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot Yan generaal R. Gari baldi, de laatste der beruchte familie, met groot militair vertoon ter aarde besteld. Sic transit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 4