Het spookhuis. Internationaal Eucharistisch Congres DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 47ste Jaargang. Woensdag 23^ Juli 1924. No. 14004 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 fc£ verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat van 28 Juli18 Augustus a.d. de boekuit- deeling zal zijn gesloten, en dat de leeszaal ge durende dien tijd op eiken werkdag zal zijn ge opend des avonds van 69 uur. Buiteniandsch Nieuws, DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. De^conferentie komook gister nog geen ple naire zitting houden voor de behandeling van de door de drie coinmissiesjjuitgebrachte^ad- viezen. Het meeningsverschil tusschen de^Fransche en Engelsche vertegenwoordigers in de sub commissie der tweede commissie over de eco nomische ontruiming van het Roergebied wordt niet onoverkomelijk geacht, maar er heeft zich een nieuwe ernstige moeilijkheid voorgedaan met betrekking tot de internationale leening Voor Duitschland. Het blijkt, dat de Engelsche en Amerikaan- sche bankiers, die het grootste deel der leening zullen bijdragen, niet geheel voldaan zijn over de garanties voor de inschrijvers op deze leening in de ontworpen overeenkomst der eerste com missie. Naar men zegt vinden de bankiers artikel 4 van de overeenkomst betreffende de prioriteits rechten der obligatiehouders te vaag en eischen zij meer garanties aangaande een eventueele nieuwe bezetting door een der geallieerden, welke de belangen der obligatiehouders volgens hen in gevaar zou kunnen brengen. Wat betreft deze garanties is het niet duide lijk, welke meerdere zekerheid er wordt gevraagd. Van het standpunt der bankiers is het begrijpe lijk, dat zij voor de leening zoo gunstig mogelijke voorwaarden probeeren te verkrijgen. In goed ingelichte kringen acht men het niet onwaar schijnlijk, dat ook deze nieuwe moeilijkheid tot aller bevrediging opgelost zal kunnen worden. Naar Van Belgische zijde gisteravond aan een persvertegenwoordiger werd medegedeeld, heeft Theunis gister de eerste poging gedaan, om, inzake de kwestie van de terugtrekking van het personeel bij de regiespoorwegen in het bezette gebied tot een compromis te geraken. Hij heeft verder aan zijn collega's een nieuwe formule voorgesteld, volgens welke de Com missie van Herstel ingeval van een in-gebreke blijven van Duitschland in de navolgende etap pen, dient op te treden lo. De C. v. H. constateert in een zitting, waaraan ook de stemgerechtigde Amerikaan- sche burger deelneemt, het ingebreke blijven van Duitschland. 2o. De C. v. H. zal daarna den commissaris- generaal voor de herstelvèrplichtingen en een vertegenwoordiger van de inteekenaren op de Duitsche herstelleeningen hooren over de vraag, of het ingebreke blijven van Duitschland op zettelijk is, dan wel toe te schrijven aan tech nisch Onvermijdelijke omstandigheden. 3o. Indien de vraag, of het ingebreke blijven van Duitschland opzettelijk is, bevestigend be antwoord, d.w.z. indien dus de grond Voor de §6 Ook de jeugdige hertog vanTMor mandie wilde bij de treffende godsdienstige plechtigheden niet ontbreken. Hij verklaarde de processie ie voet te willen volgen, van zijn getrouwen leen man, Jehan van Lotharingen, en een talrijken en schitterenden stoet omringd. Petit-Jehan, die tot de waardigheid van page verheven was, had verlof gekregen hertog Karei te vergezellen. Toen de mis in de kathedraal opgedragen was, zette de processie zich in goede orde in beweging het koor hief de litanie van alle heili gen aan, terwijl duizenden stemmen in vrome aandacht het „Bidt voor ons" herhaalden. Het was Maandag voor 's Heeren Hemelvaart en de processie nam dien dag haren weg van de Notre-Dame naar de St.-Eligius-kerk. Op het oogenblilc dat de stoet het bureau van Financiën voorbijtrok, verlieten de kanunnik Rupert de Nouviel en Fulgence de plaats, die zij tot dan toe naast hunne collega's ingenomen hadden, en zich diep buigende, scheidden zij zich van de processie af om, door twee kapelaans, den notaris van het kapittel en zijn klerk ge volgd, het voor hen liggende gebouw binnen te treden. toepassing van sancties aanwezig is, roept de C. v. H. een commissie van deskundigen bijeen, welke uit leden van de Dawes-commissie moet zijn samengesteld. Deze commissie moet dan een rapport op stellen ter beantwoording van de vraag, welke sancties het meest geschikt zullen zijn, om Duitschland te dwingen het Dawes-plan ten uitvoer te brengen. Na ruggespraak met Young heeft Theunis later zijn voorstel in dien zin veranderd, dat, als derde stap na de vaststelling van Duitsch- lands in gebreke blijven, de Commissie van Herstel verplicht zal zijn, haar gemotiveerde beslissingen en de rapporten van den commis saris-generaal voor de herstelverplichtingen en van den vertegenwoordiger der inteekenaren op de Duitsche herstelleening, naar een commis sie van deskundigen moet verwijzen, welke moet zijn samengesteld uit leden van de Dawes- commissie en uit vertegenwoordigers van de bankiers, die de Duitsche leening te Londen en New-York zullen emitteeren. De geallieerde conferentie zou hedennamiddag een plenaire bijeenkomst houden, eensdeels ter bespreking van de rapporten der drie commis sies, anderdeels om te besluiten of Duitschland zal worden uitgenoodigd vertegenwoordigers naar Londen te zenden. Men verwacht, dat zal worden besloten, Duitschland te verzoeken gedelegeerden naar Londen te zenden om op gelijken voet als de andere delegaties aan het laatste stadium van de conferentie deel te nemen. Men verwacht verder, dat de Belgische pre mier Theunis een voorstel zal doen ter defini tieve oplossing van de met de bankiers gerezen moeilijkheden. Dit voorstel beoogt blijkbaar om art. 3 van het ontwerp-overeenkomst der eerste com missie dermate te wijzigen, dat eventueele na latigheden van Duitschland zullen worden vast gesteld door een commissie ad hoe te benoemen door de C. v. H., welker bevoegdheid daardoor onaangetast zal blijven. De oppositieleider Baldwin had onlangs reeds iets van dien aard in het Lagerhuis voorgesteld. De bankiers geven er blijkbaar de voorkeur aan door een commissie van obligatiehouders der internationale leening te laten uitmaken wanneer Duitschland in gebreke is en deze commissie onder het plan-Dawes te laten be noemen. MGR. SEIPEL. De Oóstenrijksche bondskanselier mgr. Seipel viert den 25sten Juli zijn zilveren priesterfeest. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Toen de voorzitter gistermiddag even na drie uur de aangekondigde zitting van den Rijksdag opende, begonnen de communisten onmiddellijk te roepen „De politieke gevangenen moeten vrij Amnestie Amnestie Dit duurde echter slechts eenige minuten, waarna de werkzaam heden konden beginnen. GRIEKENLAND. Volgèns een bericht van Centraal News uit Athene zal Kafandaris het nieuwe Grieksche kabinet samenstellen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Naar gemeld wordt, is tusschen de regeerings- troepen en de revolutionnairen een hevige strijd begonnen om het bezit van Sao Paulo. De re- Zij zouden hunne bezoeken in de gevangenis beginnen. Messire de Nouviel, die reeds tachtig jaren telde, had bereids verscheidene malen dit groote liefdewerk verricht hij bleef kalm en bedaard, terwijl eene soort van koortsachtige gejaagdheid het gewoonlijk zoo bleeke gelaat van den j eug- digen kanunnik kleurde. De baljuw en de gevangenbewaarder Rollin wachtten de afgezanten aan de poort der ge vangenis ernstig en zwijgend geleidden zij hen in een lage zaal, het parket genoemd, en welker aanblik de ontroering van den beschermeling van messire Aloys Le Bouteiller zoo mogelijk hog verhoogde. Een eigenaardige geur vervulde het vertrek, dat geheel en al met welriekende planten be strooid was. Op eene groote tafel stond een reusachtig zilveren kruisbeeld, terwijl ter zijde toortsen van gele was brandden, die een zwakken glans verspreidden. Twee groote leunstoelen wezen de plaats der kanunniken aan. v Op een zilveren schotel lagen eenige vruchten oranje-appelen, een citroen, verder bekers en een flesch wijn. Voor het kruisbeeld lag een register openge slagen, de namen der gevangenen bevattende. De kanunniken schilden een oranje-appel, raakten den beker met hunne lippen aan en namen vervolgens in de leunstoelen plaats volutionnairen zijn nog meester van dë stad. Van regeeringszijde wordt evenwel verklaard, dat de rebellen gebrek aan levensmiddelen en munitie krijgen. Berichten uit Montevideo en Buenos Ayres melden echter, dat de rebellen uitstekend toe gerust zijn en voldoende levensmiddelen en muni tie hebben, om den strijd drie maanden te kun nen voortzetten. Volgens berichten uit Buenos Ayres zijn de opstandelingen 20.000 man sterk. Zij zouden alle strategische punten in en om Sao Paulo bezet houden. Zij hebben artillerie opgesteld op de heuvels en beheerschende wegen, die naar de stad leiden. ALLERLEI. Uit Londen De koning en koningin ontvingen gisteren op het Buckingham Palace tenige leden van de conferentie, onder wie Herriot en Theunis. Uit New-York Pierpont Morgan vertrekt 26 dezer uit Londen. Hij verklaart, dat zijn reis niets uitstaande heeft met de Duitsche leening. Tegen 2 uur voer gistermiddag de Batavier II de haven van IJmuiden binnen. Het was op de kade en langs de oevers zwart van de men- schen, die losbarsten in jejuich en uitbundig zwaaien met hoeden of wuiven met de hand. De Kardinaal groet levendig terug. Nu beginnen de klokken te luiden. De sluizen loopen vol, vullen zich met witte bruidjes met gele vlaggetjes. De tros wordt overgegooid en een leger operateurs, persfotografen en menschen stroomt toe. Het gejuich zwelt. Mgr. Iieijlen treedt op de sluis. Algemeen geroep Leve de kardinaal. Kin deren hebben een welkom in bloemen, geel en \yit. De muziek schaltAan U o Koning der Eeuwen." Dr. Drehmanns staat te schreien van ontroering. Ook de Kardinaal kan nauw zijn aandoening bedwingen. Weer barst het enthousiasme los. De Kardinaal geeft de schare Zijn eersten zegen. Ter ontvangst waren aan de groote sluizen te IJmuiden aanwezig monseigneur Th. Lud Heilen, bisschop van Namen, voorzitter van het alge meene comité, met zijn secretaris, den heer T. Bootsma, de algemeene secretaris, graaf Henry d'Yanville, van Parijs en het lid-kanunnik Stephens Coubé van Parijs voorts waren aan wezig leden van het lokale comité te Amster dam. Bij de binnenkomst zong de R.K. Oratorium- Vereeniging den kerkvorst toe. Aan boord is de kardinaal door monseigneur Th. Lud. Heylen verwelkomd. Deze zeide, zeer dankbaar te zijn aan den Paus, dat deze een legaat naar het congres heeft gezonden, en dat de Paus hierbij de keuze heeft doen vallen op kardinaal Van Rossum, met wien spreker te Weenen op het daar ter stede gehouden congres op zeer aangename wijze heeft samengewerkt. De tweede spreker was pastoor Van Noort, die den kardinaal namens het lokale comité te Amsterdam verwelkomde. Hij zeide, dat kardinaal Van Rossum één is van taal en één van volksaard met de Nederlandsche katholieken wat een reden was tot dubbele verheugenis over zijn keuze. Wij begroeten, aldus pastoor Van Noort, hem met vreugde en trots, dien de Paus in een brief genoemd heeft den man, in wien vereenigd zijn alle hoedanigheden, welke den de kapelaans oleven staan en de bode hield zich op eenigen afstand. Rolin, de gevangenbewaarder, naderde toen en de hand op het Evangelie uitgestrekt, zwoer hij dat het register nauwkeurig al de namen dei- gevangenen bevatte, die in de cellen opgesloten waren. Vervolgens zijn zwaren bos sleutels nemende, legde hij dien voor het kruisbeeld op de tafel. De baljuw naderde op zijne beurt en, de ka nunniken groetende, sprak hij „Mijne heeren, God geve u eene goede keuze gij zijt hier heer en meester. Gaat waar gij ver kiest." Rollin toonde op zijnen beurt den eenigen sleutel, welken hij bézat, dien der zware hoofd deur, en voegde er bij „Ziedaar mijne sleutels." De baljuw en de gevangenbewaarder verlieten toen de gevangenis, alleen de hoofddeur sluiten de, om haar weder te openen, wanneer de ka nunniken hunne zending zouden volvoerd hebben Toen de geestelijken alleen waren, wierpen zij zich op hunne knieën en bleven eenigen tijd in het gebed verzonken; vervolgens nam messire Rupert de Nouviel den sleutelbos en stelde dien den kapelaans ter hand. „Gaat", sprak hij, „opent alle deuren en geleidt achtereenvolgens alle gevangenen hier, zorg dra gende dat zij elkander niet hooren of zien kun nen." grootsten lof waard zijn en die vereenigd zijn met alle deugden, welke kloosterlingen moeten bezitten. Aan prof. dr. A. Slijpen, die den kardinaal reeds te Antwerpen begroet had namens bet comité van ontvangst en de reis met de Batavier II tot IJmuiden heeft meegemaakt, is hierna een rood marokijn gebonden exemplaar van het congresboek overhandigd. Dan is 't kwart voor drie, als de boot IJmui den verlaat. Weer luiden de klokken en de Kardinaal geeft zijn zegen aan de neerknie lende menigte. Nu begint het overweldigende, het nooit geziene, nooit verwachte en gedachte. Eerst een witte boot, vlug als een meeuw, Pater Borromaeus staat op 't dek en met zijn stem als een klokke Roeland stentort hij over het water Leve de Kardinaal Dan komen zij aangezweemd de gepavoiseer- de motorbooten, de reusachtige Alkmaar- Packet vier verdiepingen hoog opgeladen met juichende menschen. De muziek schalt en schet tert en een storm van gejuich breekt los. Een gemengd koor zingt onder leiding van Louis van Tulder den Kardinaal een huldezang toe. De „Prins Hendrik" met honderden juichen de menschen. En aldoor komen steeds grootere en meerdere booten aangezwermd opgetuigd met internationale vlaggen en wapperende pause lijke wimpels. Alles defileert voor de boot van den Kar dinaal, die ontroert, nauw zijn aandoening be dwingend, met zijn fijne hand te groeten staat. Half vier voor de Velzer Brug. Het zwarte geraamte van de open brug volgeklauterd met menschen. Dan op den kant een groote kleurige eerepooit „Welkom". De Velzerponten ook volgeladen. Maar nu breekt opeens de zon door en doopt heel het kanaal in zilvei*n glans. Aan het gejuich en hoerageroep komt geen einde. En Willy Mullens boven op den commando brug filmt zonder ophouden het geweldige schouwspel en zegtIk heb Koningen en Kei zers meegemaakt, maar zoo iets heb ik nog nooit gezien „Wat 'n film Wat 'n film 1" Onder muziek en zang en een eindeloos ge juich trekt het Kardinaalschip het IJ op. Mgr. Gruepin van de Montmartre, die aan boord is slaat de handen in elkaar, en roept „plus que beau, plus que beau." •Overal op booten, kaden, muren, spoorbrug gen, loodsen, tot zelfs op Ducdalven proppen de menschen samen. Prachtige luchten drijven over het feestelijke IJ, goud*Van zon-gele pau selijke wimpels. Het sieRijke, rijk met bloemen en planten bezette jacht, dat den Kardinaal komt afhalen, komt langszij te liggen. Amsterdam, Dinsdagavond. Onze berichtgever te Amsterdam seint De ontvangst van den kardinaal-legaat heeft hedeh&yorid te Amsterdam met geweldig veel enthousiasme plaats gehad. Duizenden menschen, zoowel uit de stad als van heinde én verre, waren naar de oevers van het Noordzeekanaal en het IJ gestroomd om den kardinaal een hartelijk welkom toe te roepen. Op het water heerschte een ongewone be drijvigheid. Tal van riviervaartuigen, waarvan er verschillende gepavoseèrd Waren, voeren af en aan, terwijl ook vele stoombootcn én zeil- De kapelaans verlieten de zaal en van de bode voorafgegaan, die een lantaarn bij zich droeg, begonnen zij de treden der gevangenis af te dalen. In de eerste cel vonden de kapelaans een on gelukkige, meer dood dan levend, op een band- vol rottend stroo uitgestrekt. Een heete koorts deed zijne leden sidderen en de handen kramp achtig de schakels zijner zware ketenen om klemden. Zijne oogen stonden hol in de kassen, zijne lippen bewogen zich zonder geluid voort te brengen en het knarsen der tanden gaf iets akeligs ah'n het afschrikwekkend tooneel. Hij Scheen alle gevoel van hetgeen rondom hem voorviel verloren te hebben men vroeg zich af, of het lijden hem niet met zinneloosheid geslagen had. De kapelaans ziende verschijnen en met hen het bleeke schijnsel van de lantaarn, kroop hij over den vloer en stiet een kreet van vreugde uit. „Lucht lucht riep hij, „lucht en zoune- achijn „Kom," riep een der geestelijken mét zachte stem. De ongelukkige kon zich niet staande houden de kapelaans waren verplicht hem te ondersteu nen en door den gang te geleiden, l'oen het daglicht den ongelukkige bescheen, moest hij tegen den muur leunen en eene poos onbeweeglijk blijven staan. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1