DAGBLAD VOOR SOHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON!. Het spookhuis. Internationaal Eucharistisch Congres 47ste Jaargang. Vrijdag 25 Juli 1924. No. 14006 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een Buiteniandseh Nieuws, bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering word t gewaarborgd door de Holl. AlgeroVerz.bank te Schiedam DE CONFERENTIE TE LONDEN. Ofschoon er eenige teleurstelling wordt te kennen gegeven op grond dat de plenaire zitting van Woensdag niet in staat was, eenige dicisie te constateeren die een positief resultaat der conferentie oplevert, blijft men volhouden, dat er geen gereede grond voor pessimisme is. De bijeenkomst heeft alleen nadruk gelegd op wat alle bevattelijke buitenstaanders reeds wisten, n.l. dat het verzoenen van hardnekkig verdedig de standpunten van alle gedelegeerden veel tijd, tact en goeden wil, alsmede een groote tech nische ervaring vereischt. Op het oogenblik heerscht het algemeen ge voelen, dat de conferentie nog wel eens tien a veertien, dagen kan duren. De leiders van de Britsche, Fransche, Bel gische, Italiaansche en Amerikaansche dele gaties zijn gistermiddag opnieuw in de otïicieele woning van den Britschen premier bijeenge komen. Zij confereerden 2 uur lang over de oplossing van de moeilijkheden met de Engelsche en Amerikaansche bankiers aangaande voldoen de zekerheid voor de inschrijvers op de inter nationale Duitsche leening. Bijna alle gedelegeerden van de geallieerde conferentie waren aanwezig op het feest, dat gister door den koning op Buckingham Palace werd gegeven. De koning kwam in contact met alle leiders der delegaties, onder wie Herriot en Theunis, Kellogg en De Stefani en nog tal van andere vooraanstaande gedelegeerden. Na het feest ten paleize, dat in den namiddag plaats had, werd het werk in de commissies, dat 's morgens was begonnen voortgezet. Het is op het oogenblik nog niet te zeggen, hoever men met het werk is gevorderd bij de besprekingen, welke er tusschen de conferentie- leden en de bankiers hebben plaats gehad. Alleen kan worden verklaard, dat. men in conferentiekringen volkomen blijft vertrouwen op een door de conferentie te bereiken overeen stemming, welke bevredigend zal zijn voclr de inschrijvers op de leening aan Duitschland ten bedrage van 800 millioen goudmark, die een essentieel deel vormt van het Dawes-plan. Heden komen de commissies opnieuw bijeen en het is waarschijnlijk, dat de eerstvolgende plenaire zitting der conferentie de v olgende weëk plaats zal hebben. Zaterdag zullen de gedelegeerden waarschijn lijk de vloot-revue te Spithead bijwonen. DE VALERA. De Valera, die zooals bekend, dezer dagen uit de gevangenis is ontslagen, is naar Round- stone, vertrokken waar zijn vrouw en kinderen wonen. Hij heeft te Dublin een rede gehouden, waarin bleek, dat hij van zijn republikeinsch standpunt nog niets heeft opgegeven. Hij vond daar een groot en enthousiast gehoor en merk waardig genoeg was het vrouwelijk element onder zijn toehoorders het sterkst vertegenwoordigd. Het staat thans wel vast, dat de republiekeinen niet zullen terugkomen op hun besluit met be trekking tot den eed van trouw aan hun leider. Bijgevolg zullen zij dan evemin hun zetels in den Dail Eireann innemen. De-Valera heeft toegegeven dat hij militair is verslagen, maar heeft er aan toegevoegd, dat de republikeinsche geest onder zijn volgelingen even sterk was als ooit te voren. Hij heeft een spoedige politieke verandering aangekondigd. 58 „Gij weet, Donat," hernam' Fulgence, „dat wanneer het privilege van den heiligen Romanus aan een veroordeelde toegepast is, men hem met de Vrijheid de onschuld teruggeeft Geen mensch ter wereld zou hem durven verachten. Hij is als door God zeiven bevrijd. Hij is de begenadigde der Kerk Zeg mij, Donat, gevoelt gij berouw over uwe misdaden z" „Mijne misdaden riep Donat, de herinne ring er aan verteert mij, sedert de nacht en de eenzaamheid mij omringen Ik bedreef mijne latere misdaden om de herinnering aan de vroe gere te bedekken Ik wil niet liegen, o neen 1 want ik hecht niet meer aan het leven, zoo ik nog langer het gewicht mijner wroeging moet dragen Gedurende vele jaren martelde mij de schim van den man dien ik vermoordde, thans dreigt hij mij te dooden 1" Donat hief het hoofd op, niet met vermetel heid, want een smartelijke trek lag op zijn wezen verspreid, maar als wilde hij onderzoeken, welke uitwerking zijne woorden op de kanunniken hebben mocht. Een oogenblik daarna Vervolgde hij „Vergun mij te spreken, zooals de woorden mij op de lippen komen daarna moogt gij be- ENGELAND. De begröoting is in derde lezing gisteravond zonder hoofdelijke stemming door het Lagerhuis aangenomen. ENGELAND EN DE ONTWAPENING. In het Iloogerhuis vroeg lord Grey gister inlichtingen betreffende de vorderingen, welke er gemaakt zijn met het plan tot beperking van de bewapeningen. Hij merkte hierbij op, dat het ontwerp-verdrag van wederzijdschen steun op vele ernstige gedachten en stagen arbeid steunt en hij vroeg, nu de regeering het noodzakelijk gevonden had, om dit ontwerp te verwerpen, wat gedaan werd, om de veiligheid van Europa te bevorderen. Als in de toekomst catastrophes vermeden zullen worden, is het absoluut noodzakelijk dat de organisatie van den Volkenbond wordt aangewend tot regeling der geschiilen. Spreker drong er op aan, dat de mogendheden de handen ineen zullen slaan tot het vinden van middelen, welke veiligheid aan Europa geven. In zijn antwoord namens de regeering zeide lord Parmoor, dat de regeering zich ten volle bewust is van de noodzakelijkheid van ontwa pening. De ontwapening is een wezenlijk be standdeel van de regeeringspolitiek en de re geering zoekt in elke richting om deze algemeene politieke richtlijnen te doen overheerschen. De Volkenbond', welken de regeering krach- Lig ondersteunt, zal nooit de ontwapening tot stand kunnen brengen aldus betoogde spreker tenzij de volken, welke er nu buiten staan, daarin worden opgenomen. Alle Britsche Dominions, met uitzondering van den Ierschen Vrijstaat, hebben zich tegen het plan verzet. Onder deze omstandigheid was het voor de Britsche regeering onmogelijk het te aanvaarden. De regeering is begeerig een oplossing te vin den, doch zij heeft deze niet gevonden in het voorgestelde verdrag, hetwelk een verwerpelijk geweld-principe in zich sluit. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat na een bombardement van 48 uur de infanterie der regeeringstroepen een aanval heeft ondernomen op Sao Paulo. Verwacht wordt, dat deze slag beslissend zal zijn. Naar schatting nemen meer dan 20.000 goed- uitgeruste soldaten aan den slag deel. De bewoners van de binnenlanden van Bra zilië worden met hongersnood bedreigd, tenzij spoedig aan den strijd een einde komt en het transport wordt hersteld. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro aan het Amerikaansche staatsdepartement, zijn tot dusver 200.000 inwoners uit Sao Paulo gevlucht en hadden beide partijen in de jongste gevechten zware verliezen. Naar uit Santos bericht wordt, onderhande len de opstandelingen in ernst over een wapen stilstand. Bernardes verklaarde echter, dat de opstandelingen zich op bestraffing overeen komstig de Braziliaansche wet moeten voorbe reiden. JAPAN EN RUSLAND. De Japansche regeering besloot tot het volgen van een nieuwe politiek ten opzichte van Rus land. De regeering treft voorbereidingsmaat regelen tot het erkennen der Sovjet-regeering. slissen of ik een weinig medelijden waardig ben Ik groeide in het wild op, door de bos- schen dwalende, bedelende, stroopende, boven alles de vrijheid, de open lucht en de zon be minnende van landloopcr werd ik partijganger Een medelijdend persoon nam mij op, teneinde mij uit de gevangenis te redden, en na mij het gevaarlijke van den weg dien ik bewandelde onder het oog te* hebben gebracht, bood hij aan mij zijn handwerk te leeren. Ik nam den voorslag aan, daar de gevangenismij nog meer afschrikte dan de arbeid. Toch Verliet ik de werkplaats meermalen voor de bosschen en verteerde ik het verdiende geld in de herberg en onder verdachte kameraden. De goede Malouche verlangde echter vurig mijne bekeering, en hij niet alleen, maar ook zijne dochter Huguette bewees mij eene verschoonende en teedere toegenegenheid. Ik huwde haar en beloofde mijn leven te beteren haar vader stierf, hopende dat wij gelukkig zou den zijn Helaas, het was anders. Ik kon het niet lang in de woning uithouden het werken werd mijondraaglijk Ik Verkocht ons huis en nam mijn vrouw mede naar de hut, aan den zoom van een bosch gelegen, en ik werd opnieuw wildstrooper. „Op zekeren nacht verliet ik met Huguette en mijn kind de hut vier dagen en vier nachten waren wij op reis, tot wij op den heuvel van Sainte-Catherine aankwamen Jacquet, wien het huis op den heuvel toebehoorde, had er mij de sleutels van toevertrouwd en stond het mij MEXICO. Generaal Plutarque Callès is tot president van Mexico gekozen. ALLERLEI. Uit Rome wordt geseind Minister-president Mussolini gaf een uiteenzetting van het toekom stige programma der fascistische partij, goedge keurd door den Grooten Raad der partij. Dit program is opgesteld in verband met den moord op Matteotti. Het program omvat een uitgebreid plan voor fascistische vakvereenigingen, welke in rechte worden erkend. Uit Londen. Ex-koning George van Grie kenland is gisteravond voor een particulier bezoek te Londen aangekomen. Het bezoek zal drie weken duren. Uit Berlijn. De exkroonprins is Dinsdag en Woensdag te Hamburg geweest, waar hij, als gast van de Hamburg-Amerika-lijn aan boord van een der schepen van de maatschappij heeft gedineerd. Uit Londen. De werkgevers in de bouw vakken hebben de uitsluiting geproclameerd met ingang an Zaterdag a.s. te middernacht. Uit Riga De Sovjet-regeering deelt offi cieel mede, dat Tsjitsjerin, de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, ziek is en tot nader order geen bezoek kan ontvangen. Een bende van dertig man, uitgerust met machine-geweren heeft, volgens een bericht uit Wilna, na de grens te zijn overgetrokke n, een Russisch dorp geplunderd en de buit op tien vrachtauto's weggevoerd. De Belgische Senaat heeft de verhooging van de rechten op alcohol goedgekeurd. ln den nacht van Woensdag op Donderdag te 12 uur zijn ter gelegenheid van het eucharis tisch congres in de kapellen van de verschillende kloosters en katholieke instellingen, missen opgedragen, gevolgd door nachtelijke aanbidding van het altaar-sacrament. Plechtigheden hadden gisterochtend plaats in een aantal kerken, die geheel volgestroomd waren met geloovigen. In „de Krijtberg" droeg kardinaal Bertram, bisschop van Breslau, een pontificale hoogmis op, gedurende welke hij een preek hield voor de Duitschers in Amsterdam Kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, droeg een pontificale mis op in de kerk van H. Rita (overkant van het IJ), de aartsbisschop van Utrecht in de kerk „de Liefde" (Bilderdijk- straat) de bisschop van Haarlem in de St. Catharinekerk de internuntius mgr. Orsenigo in de St. Maria Magdalenakerk (Spaarndammer- straat) mgr. Heylen in de St. Agneskerk (Am- stelveenscheweg). De grootste belangstelling trok echter de plechtigheid in de Rozenkranskerk (Jacob O- brechtstraat), waar de bisschop van de geuni- fieerde kerk in het Oosten, mgr. lsaca Papado- poulos, geassisteerd door acht zijner priesters, volgens den Griekschen ritus, waaraan nog veel meer luister dan aan den Latijnsche verbonden is, een „concelebratie" hield, dat is de mis, opdroeg met de buitengewone ceremoniën, behoorende bij zijn bisschoppelijke waardigheid. De liturgische gezangen onder deze mis zijn in Griekschen tekst. Een groot gedeelte der plech tigheid voltrekt zich achter gesloten gordijnen, dus onzichtbaar voor de geloovigen, wat het sterk-mystieke karakter van dezen ritus nog verhoogt. ter bewoning af. Op dat oogenblik was ik als krankzinnig van wroeging en schrik. „Huguette beproefde mij tot bedaren te brengen en mij weder op den rechten weg te geleiden uit liefde tot mijn kind wendde ik er eene poging toe aan. In Dizier had ik al mijne hoop gesteld Hij was met mijn misdaad onbekend, hij beminde en liefkoosde mij zijn glimlach maakte mij gelukkig. „Op zekeren nacht, een nacht vol ongeluk, kwam Jacquet mij opzoeken, en mij het geheim van den kelder openbarende, zeide luj „Wanneer ik over tien jaren niet terugge komen ben, behoort u alles toe." „Ik verhaalde hem mijn nieuwe wijze van leven hij bespotte mij en toen hij vertrok, beval hij mij zekeren Grifoldas en den Gekroonden Beker aan Eerst ging ik er heen om te drinken en daardoor het bloedige spook, 't welk mij iederen nacht vervolgde, te vergeten Vervolgens sloot ik mij bij de partijgangers aan, de huizen plunderende, de reizigers op brandschatting stellende, overal het werk der vernieling uit oefenende Toch moordde ik niet, o neen, want ik had een afkeer van bloed! „Er is nog iets anders wat ik niet deed ik eerbiedigde de kerkengeen enkel der geheiligde vaten, die men in den kelder vond, is door mij gestolen geworden Ik ben een roover, een moordenaar, maar geen heiligschen der Ik beproefde monseigneur den hertog van Normandië op te lichten ten behoeve van Een Redemptorist hield na het Evangelie een „homilie" over de belangen van de Oostersche Missiën. De kerk was zoo vol, dat ongeveereen kwartier voor den aanvang ook aan veel geeste lijken onder wie zelfs vreemde prelaten waren, de toegang geweigerd moest worden. De kinderhuid Te 12 uur brachten de kleinen een ontroerende hulde aan den Goddelijken Kindervriend. Be geleid door Zusters- Broeders, onderwijzers en enkelen door hun ouders, namen zij in het middaguur eerbiedig plaats voor in de kerken, waar het Allerheiligste werd uitgesteld. Van het koor klonken enkele antiphonen, van den preekstoel werd den kleinen in eenvoudige taal gewezen op de liefde van den Goddelijken Hei land voor Zijn jonge vrienden. Dan baden of zongen de kleuters met hun zilveren stemmekens den God in het LI. Sa crament toe,al hun jonge,maar vurige ongerepte liefde uitstortend voor hun goeden Vader en grooten Vriend, de Blijdschap van hun jeugd. Gistermiddag om I uur opende mgr. Heylen in de aula van het St. Ignatius-college de eerste priestervergadering waarin hij gesproken heeft over het onderwerp „Recollectie." Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Grootseminarie Warmond, sprak over een onderwerp uit het Pontificale. Üm 3 uur begonnen de sectie-ver gaderingen. In de Ned. sectie sprak pater A. Schelstraeter over„Sacrum Convivium", en pater Kaars garen over„Priesters-aanbidders in Neder land." In de Belgische sectie rapporteerde pater Hardy over„De broederschap van het LI. Sacrament", en pater Dalmat Saget over De volkszang in de kerk. In de Fransche sectie behandelde pater Castelain De veelvoudige communie. In de Duitsche sectie besprak prelaat Ingen- sand, te Goch, de Zondagsviering in verband met de eucharistie. Verder werden nog verschillende eucharisti sche onderwerpen behandeld in de Amerikaan sche Italiaansche, Spaansche, Poolsche, Engel sche en lersche sectie. Tsjecho-Slowakije vormde met de andere Slavische landen een nationale sectie, waar spraken mgr. dr. Kmetko, bisschop van Nitra en kanunnik dr. LIans, vertegen woordiger vair den aartsbisschop van Praag. In de sectie van de Oostersche ritus sprak mgr. Isaia Papadopoulos, assessor van de con gregatie van de Oostersche Kerk over: Lloe moet men in het Oosten werken Pater d'LIertigny, president van het Oos- tersch Instituut hield een rede overDe Ka tholieke eenheid door het eucharistisch licht mgr. Margotti van de Congregatie van de Oos tersche kerk over de verscheidene Oostersche ritussen, en pater Placidus de Meester, consultor van de Congregatie van de Oostersche Kerk over eucharistische cultus in de Byzantiinsche Kerk Algemeene vergaderingen. Gisteravond zijn drie algemeene vergaderin gen gehouden, en wel in de St. Willibrorduskerk, in het Concertgebouw en in het Stadion. Om en in de St. Willibrorduskerk heerschte een onbeschrijflijke drukte. Bereden politie moest buiten het verkeer regelen en de regelings commissie in de kerk had het noodzakelijk ge acht de deuren te sluiten, wijl tegen het uur van aanvang de toeloop der congressisten al te groot werd. Voor het altaar hadden in halven cirkel z'n oom, den hertog van Bretanje, maar ik behoefde geen enkele maal mijn mes te trekken Donat hield een oogenblik op, streek met de hand over zijn voorhoofd en vervolgde op geheel anderen toon „Dizier O, zoo ik Dizier terugzag Ik beminde hem zoozeer Ik had moeten begrijpen dat ik, om dit te bewijzen, mij zeiven had moeten eerbiedigen en als een eerlijk man leven Mijne liefde voor mijn kind was niet de ware, maar toch beminde ik hem Ik plunderde de rijken om Dizier op zijne beurt rijk te maken Llij zou nimmer geweten hebben op welke wijze ik het geld verdiende, maar hij had naar zijn smaak kunnen leven, een groote werkplaats hebben, schoone kleederen dragen, terwijl ik Maar nogmaals, ik heb hem niet bemind zooals ik moest, thans zie ik het in Toch hoopte ik hem eenmaal mede te nemen, hem mijne fortuin ter hand te stellen en te vragen „Waar heen willen wij gaan De wereld behoort u toe „Gij vergat Huguette dus vroeg Fulgence. „Huguette kende mijne misdaad Mijn zoon wist niets „En gij zoudt, misbruik gemaakt hebben van de heldhaftige zelfopoffering dier vrouw, om haar het grievendste lijden aan te doen Beminde ook zij niet dat kind, haar zoon Zij begeerde dat hij u liefhad, en gij wachtteb het oogenblik om haar het hart te doorboren (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1