DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Internationaal Eucharistisch Congres Het spookhuis. alleen in pakjes FEU TON, 47ste Jaargang. Zaterdag 26 Juli 1924. 14007 Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vlnger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.AlRem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buiteniandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De geallieerde conferentie zal Maandag a.s. haar derde plenaire zitting houden. Dit is het resultaat van een langdurige bespreking tusschen de leiders der Amerikaansche, Belgische, En- gelsche, Fransche en Italiaansche delegaties, waaraan ditmaal ook door den Engelschen minister van Koloniën, Thomas werd deelgeno men. Thomas gaf gisteravond in een rede te ken nen, dat de conferentie alleen kans van sla gen heeft, wanneer alle deelnemende landen iets toegeven. Ook zijn streven is het tot een compromis te komen. Omtrent een compromis, dat met de bankiers zou zijn of worden bereikt, is nog niets met zekerheid bekend. Uit het houden van een der de plenaire zitting der conferentie valt evenwel af te leiden, dat met betrekking tot de garan ties voor de obligatieshouders een oplossing is gevonden of spoedig zal worden bereikt. In officieele kringen ziet men de zitting van Maandag tegemoet met hoopvol vertrouwen. ENGELAND EN RUSLAND. Volgens de „Echo de Paris" zou voor den 8sten Augustus dg nieuwe Britsch-Russische Conventie worden geteekend, waarbij Groot- Brittannië het recht zal worden toegedeeld van de meest-begunstigde natie. Verschillende kwes ties, in het bijzonder die van de vooroorlogsche schulden, zijn echter voor onbepaalden tijd uit gesteld. FRANKRIJK. De Fransche Senaat zal den 29sten Juli bij eenkomen voor de behandeling van het wets ontwerp in zake de amnestie. De Kamer zal op dienzelfden datum bijeen komen, ten einde zoo mogelijk Herriot over de Londensche conferentie te hooren en voorts de besluiten over de intrekking van het decreet betreffende de toepassing von den 8-urendag bij de spoorwegen. DE MOSOEL-KVVESTIE. Volgens een bericht uit Constantinipel heeft de Engelsche regeering de Turksche voorgesteld, gemeenschappelijk de modaliteiten vast te stel len voor de voorlegging van het Mosoelvraag- stuk aan den Volkenbond. SPANJE. Professor Salamanca Unamuno is te Lissa bon aangekomen op zijn weg naar Parijs. Hij verklaarde in 'n interview, dat de toestand in Spanje uiterst ernstig is het directoire wankelt en de eerste daad der oppositie zal zijn het uit roepen van de republiek in Spanje. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Eiken dag wast de indruk dat de federale troepen, die Sao Paulo belegeren, daarbij op zulk een krachtigen tegenstand sluiten, dat de inne ming van de stad hoe langer hoe meer on waarschijnlijk wordt. Belegering en verdedi ging zijn in een loopgravenoorlog ontwaard. De rebellen zouden, naar verluidt, onder leiding staan van Italiaansche en Duitsche oud-offi cieren, die op dit gebied ervaring hebben op gedaan in den grooten oorlog. Zij zijn zoo goed versterkt en hebben zich zoo goed op alle punten ingegraven, federalen geen meter terrein winnen. dat de In de morgenuren zijn gister in de verschil lende kerken Missen opgedragen, die gecelebreerd werden door Bisschoppen uit binnen- en buiten land. Om 1 uur werd een priestervergadering ge houden in het St. Ignatius-college onder leiding van Mgr. Heylen. In den middag werden wederom sectieverga deringen gehouden in verschillende talen. In de Nederlandsche sectie sprak mr. A. baron van Wijnbergen over de vraag Waarop moet gelet worden in het huisgezin, opdat de effecten der H. Communie worden verkregen In zijn uitvoerige rede zette spr. uiteen, dat het Eucharistisch leven moet bevorderd worden, maar dat dit niet zoo gemakkelijk is. Een van de bezwaren is, dat de God der Altaren ten onzent niet naar buiten mag gedragen worden op de openbare straat. Anders staat 't in de ge zinnen en ook daar, spr. moet het bekennen, blijft het heel vaak beneden de verwachting, maar spr. acht het mogelijk het Katholiek peil van het huisgezin op te voeren. Daartoe worde in de eerste plaats de aandacht geschonken aan het kind, want de toekomst hangt van het kind af. Het geven van godsdienstonderricht behoort uit den aard der zaak tot de taak van den pries ter, a;.: de ouders hebben een aanvullende taak te vervullen. Veel zal hiervan zijn over te laten aan de vindingrijkheid van de ouders, al zijn er ook voortreffelijke handleidingen. Spr. zet dan uiteen, hoe dit zou kunnen ge schieden en meent, dat het gebed daarbij niet kan worden verwaarloosd. Spr. hoopte, dat een van de resultaten van dit congres zou zijn het ernstig voornemen om de H. Mis te hooren in de week krachtdadig te bevorderen. Maar ook mogen de dienstboden niet Ver geten worden. Dwang zal ook ten opzichte van hen niet het meest passend middel zijn. De regeling der huishouding zij echter zoodanig, dat ook voor de dienstboden gelegenheid is in de week nu en dan de H. Mis bij te wonen. Verder wijst spr. er nog op, dat het noodig is, dat de wandversiering zoo is, dat hij, die binnenkomt weet, dat hij komt in een Roomsch gezin. Voor alles zij aanwezig een Kruisbeeld, Daarn maakt spr. enkele opmerkingen over de kleeding om dan te komen tot de lectuur en ten slotte aanwijzingen te geven over de verdeeling van de dagtaak. Vervolgens hield de rapporteur, pater Joachim S.S.G.C. een rede over Intronisatie in Neder land. In alle kerken werd 's middags kinderhulde gebracht aan het Allerheiligste Sacrament. Aan de Koningin en den Paus zijn telegram men van hulde gezonden. Gisteravond zijn opnieuw algemeene verga deringen gehouden in de St. Willibrorduskerk, het Concertgebouw en het Stadion. De Schola Cantorum luisterde de vergadering in de WiHibrorduskerk op met Gregoriaansche en Latijnsche gezangen. Als Vlaamsche spreker trad daar op de heer Fransch v an Cauwelaert, burgemeester van Ant werpen, met het onderwerp Het streven naar eerherstel afgeleid uit de natuur zelve van de devotie tot het Goddelijk Hart, uit de verlangens, uitgedrukt door Christus zelf bij verschijningen en uit de voorbeelden van de H. Margaretha Maria. Als Waalsch redenaar trad op de heer Sinzot, lid van de Belgische Kamer, met het onderwerp De Kerk en het eerherstel door het Misoffer. Pater Janvier, Fransch Dominicaan, sprak ten slotte over het eerherstel, gelegen in deEucha- ristische congressen en de beteekenis van het congres te Amsterdam in dit verband. In het Concertgebouw sprak mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein-Seminarie Culemborg, over de Sacramenten van Mirakel, d.i. de wonderen in verband met het altaar sacrament, waartoe meestal heiligschennissen aanleiding wared. Verder spraken daar mgr. Kelley, bisschop van Oklahoma en de Italiaansche pater Vincenzo di Lorenzo over eucharistische onderwerpen. De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer Charles Frencken, lid van de Provinciale Staten van N.-Brabant. Pastoor Willenborg, te Bloemendaal, besprak hier het godsdienstonderricht in het huisgezin, de intronisatie in de huisgezinnen, het mishooren als middel ter voldoening aan den plicht van aanbidding, voldoening, dankzegging en smee king. De heer G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer beval in een rede aan het gezamenlijke bidden in de gezinnen, ook met de dienstboden, en het zooveel mogelijk bevorderen van de gods dienstige stemming in het huisgezin. De voorzitter van het congres, mgr. Heylen, heeft gister meegedeeld, dat de sluitingsverga dering niet zal plaats hebben in deWillebrordus- kerk, maar in het Stadion. Pauselijke Ridders Comité Leden. Blijkens het bovenstaande zullen dus aan de processie ook deelnemen de Katholieke Ministers. Zijne Excellentie Ruys de Beerenbrouck o.a. zal ook aanwezig zijn bij de plechtige ontvangst. Zondagavond in alle kerl en plechtig Lof en Processie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. EUCHARISTISCH CONGRES. Bij ons blad van heden verzonden wij aan onze abonnè's een extra nummer van ons blad, geheel gewijd aan het Eucharistisch Congres te Amster dam. Daar de illustraties uitstekend geslaagd zijn, gelooven wij dat onze abonnè's deze bijzondere editie wel op prijs zullen stellen. Voor zoover de voorraad strekt, zijn aan ons bureau exemplaren van dit extra-feestnummer te verkrijgen èt 10 cent. De Directie. Officieel program. Zondag 27 Juli. Generale H. Communie in alle kerken der geheele wereld. In alle kerkèn aanbidding tot 12 uur 's mid dags. De Kardinaal s-M is in het Stadion Te half 10 Pontificale M. Mis door Z. Em. den Kardinaal-Legaat, in het Stadion. Alle Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen,Ab ten, en andere kerkèlijke hoogwaard,gheids- bekleeders, die het Congres bijwonen, zijn daar bij tegenwoordig. Missa „De Angelis". Koor van 3000 knapen. Processie Stadion. Zondagnamiddag te 3 uur in het Stadion Pontificaal Lof. Solemneele Processie. Pause lijke Zegen. „Te Deum." Volgorde in de Processie. Vereenigingen voor tijdelijke en sociale be langen Uit het Leger; Onderwijs en Weten schap Charitatieve ver. Godsdienstige Ver. H. Sacramentsver. Leden Colleges van Staat en Stad Leden der Landsregeer ng Eerw. BroedersReg. GeestelijkheidSec. Geeste lijkheid Gemijterde Hoogwaardigheidsbekle ders Flet Hoogwaardige Goddelijk Sacrament de Kardinalen der H. Roomsche Kerk Bui tengewoon Geheime Kamerheeren met kap en Degen Eere Kamerheeren met Kap en Degen Uit den Raad. Gezien de lange en belangrijke agenda, kon men gerust de verwachting hebben, dat de raads zitting van gister heel wat tijd zou vorderen. En die verwachting is dan ook ruimschoots bewaar heid, daar eerst over zeven de waarn. voorzitter, weth. Houtman, 't eindsignaal kon geven. Verschillende agenda-punten hebben de bij zondere aandacht der leden mogen genieten. Zoo op de eerste plaats 't voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2750, voor het plaatsen van 11 bovengrondsche brandkra- nen in de L. Nieuwstraat. De grootste tegen stander hiervan was de heer Ingelse, die derge lijke uitgaven voor de berooide gemeentekas thans niet wenschelijk achtte. Zijn oppositie hielp hem echter weinig, want de kranen komen er en bo vendien krijgt de L. Nieuwstraat nog een keurig nieuw dek van asphalt-blokken. Voor 't voorstel van B. en W. om toe te treden tot het streeknet, wat de gemeente 5 jaar iang 1000 zal kosten, was de geheele raad enthousiast behalve de heer Kavelaars, die niet kon inzien, dat de gemeente ruin of meer moreel ver plicht zou zijn die bijdragen te storten, zooals weth. v. Velzen beweerde. Met dit al staat 't nu wel vast, dat 't streeknet er spoedig zal komen. 't Advies van B. en W. om afwijzend te be schikken op 't verzoek van den architect Ton- naer, te Voorburg, om in verband met den nieuw bouw van 't Theresianenklooster aan de Nassau- straat in plaats van 6 M., 2 M. vanaf de rooilijn te mogen beginnen te bouwen, lokte ook nog al wat discussie uit, wat zelfs ten gevolgde had, dat't advies van B. en W. niet werd goedgekeurd en 't verzoek van den architect wel werd inge willigd. 't Betreft hier geen nieuw klooster, zoo als we gister meldden, maar een uitbreiding van het bestaande klooster met een vleugel, te bou wen in den tuin achter genoemd convict. Aan de zijde van de Nassaustraat zal een nieuwe muur verrijzen van 3 M. hoogte. 't Laatste punt, dat den langsten tijd vorderde, was de regeling der steunverlcening aan de ca. 400 werkloozen, die door 't nieuwe besluit van den minister sinds 19 Juli buiten de z.g. crisis steunregeling zijn komen te vallen. Door dit besluit werden allen getroffen, die sinds Juni 1923 geen 30 dagen gewerkt hebben en die 65 59 Zij had het middel gevonden Dizier een zorg vuldige opvoeding te geven en in de weten schappen te doen onderwijzen, terwijl gij hem van de vruchten uwer rooftochten wildet doen leven. Terwijl hare zelfopoffering hem een benijdbaar lot schonk, wildet gij zijne jeugd onteeren Dat was zeer slecht van u ge handeld, Donat." „Ik zeide het u reeds," antwoordde de ge vangene, „Fluguette kende mijne misdaad hare blikken, hare woorden, zelfs haar stil zwijgen herinnerden er mij aan." Messire Rupert de Nouviel hernam „Wij kennen een gedeelte van uw levensloop meldt ons ook het ffverige." Donat liet het hoofd op de borst zinken. ',IIad de moord, waarvan gij spraakt, diefstal tot drijfveer?" „Gij weet, ik was een wildstrooper.de boschwachters joegen mij op meer dan eens werd ik gevangen en de heer dreigde mij met eene voorbeeldige straf, bijaldien ik voortging zijn wild te dooden. Dat joeg mij vrees aan, maar ik besloot terzelfder tijd mij over die be- dreiging te wrekenOp zekeren avond ontmoette ik den graaf in het bosch en mij op hem werpende, doodde ik hem met een mes steek." Fulgence sidderde. Messire Rupert. hernam „Was hij alleen „Neen, een page vergezelde hem en ook dat kind doodde ik Donats oogen verwijdden zich als zag hij de beide slachtoffers voor zich. Fulgence boog zich naar voren, de handen geopend en de oogappels schier uit hunne kassen puilende met heesche stem vroeg hij „De naam, de naam van den vermoorde „Hij heette graaf Gervais de Chateauneuf." Fulgence sprong plotseling op als had een adder hem gestoken de bleekheid van zijn ge laat was in eene lijkkleur overgegaan zijne lippen bewogen zich zonder een verstaanbaar woord uit te spreken hij strekte den arm uit en scheen Donat met een beweging van ontzetting af te wijzen vervolgens opizijne knieën Vallende en met zijne bevende vingers het zilveren kruis omvattende, drukte hij zijne lippen tegen de voeten van het kruisbeeld en bleek snikkende en als vernietigd in zijne smart. Donat beschouwde den jeugdigen kanunnik en scheen in zijn geest eene vage herinnering terug te roepen Eensklaps doorliep eene siddering zijne leden het gelaat Van den priester herinnerde hem dat van gravin De Chèteauneuf, zoo kort na haar echtgenoot overleden Eene bange vrees maakte zich van de ziel van den ellendige meester. „Zoo God thans mijn leven onder de handen van den zoon van het slachtoffer stelt," sprak hij, „ben ik verloren" De zwakke hoop, die hij een oogenblik gevoeld had, toen Fulgence hem met zooveel goedheid ondervroeg, maakte plaats voor eene algeheele ontmoediging. „Ik zal Dizier nimmer wederzien, dacht hij, „o, nooit, nooit zie ik hem wedei De oude kanunnik en de kapelaans eerbiedig den de ontroering van Fulgence dezesnikte nog immer en het. was een hartverscheurend gezicht, een zoodanige smart zulk een tenger lichaam te zien schokken. Langzamerhand bedaarde echter het hevigste der smartde jonge man stond op en met gevouwen handen en gesloten oogen, als vreesde hij eene afschrik wekkende verschijning te zien, sprak hij met trillende stem „Moge het berouw u louteren, broeder En zich tot de kapelaans wendende „Voert Donat naar zijn cel terug." Voor de laatste maal zal de gevangene den jeugdigen priester aan en hij verliet de zaal, uitroepende „Hij is het, hij is hetde straf moest dan door de wrekende hand van den zoon op mij neer komen Een oogenblik later kwamen de kapelaans terug, en de bode, die zich gedurende de onder vragingen op een afstand had gehouden, gaf het toeken dat de baljuw en de gevangenbe waarder in de gevangenis konden terugkeeren- De oudste kanunnik sloot het register, waarin de bekentenissen der gevangenen opgeschreven waren, stelde den gevangenbewaarder een goud stuk ter hand en gaf hem de sleutels der cellen terug, waarna de vier geestelijken, door den bode gevolgd, het verblijf van jammer en ellende verlieten. HOOFDSTUK XIV. DE DAG VAN DEN GEVANGENE. Het heerlijkste weder begunstigde het on geëvenaarde feest, te Rouaan onder den naam van „den dag van den gevangene" bekend. Langs alle wegen trokken edellieden, burgers, landlieden, dames in draagstoelen en ruiters de stad binnen. Van een wijden omtrekkwam de bevolking toegestroomd. Het was ook een hartverheffend schouwspel, waar de indruk wekkende cérémoniën der Kerk met de wereld- sche plechtigheid vereenigd en m harmoniewaren. 1 (Wordl vervolgd). v. EOSSEM's „STER-KOFFir 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1