Internationaal Eucharistisch Congres DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Maandag 28 Juli 1924. TS», 14008 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 280 bij doodf 100 bij verlies van ®en duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE LONDENSCHE COXFEREXTIE In geallieerde kringen, die in goede betrekking staan tot de gedelegeerden ter conferentie, ver luidt, dat bij de Engelsch-Fransche onderhande lingen een voorloopige overeenkomst zou zijn bereikt. Als Frankrijk bereid zou zijn buiten de conferentie om bepaalde toezeggingen te doen over de tijdstippen der gradueele militaire ont ruiming van het Roergebied, zouden de Engel- sche premier en de kanselier van de Schatkist stappen bij de banken doen voor een overeen komst over de uitgifte van de leening van 800 millioen goudmark tegen politieke garanties, die voor Frankrijk aannemelijk zijn. Verder verluidt, dat Herriöt op grond van deze besprekingen den chef van het secreta riaat van den premier te Parijs Israel opdracht heeft gegeven, de andere ministers over dit voor gestelde compromis te spreken. In verband hiermede doet verder het gerucht de ronde, dat MacDonald in de vergadering van heden definitief met het voorstel zal komen de Duitsche gedelegeerden thans uit te noodigen, zelfs al zou er nog geen volkomen overeen stemming tusschen de Geallieerden zelf zijn be reikt. In dit geval zou de Duitsche delegatie tegen het einde tvan ^deze^ week te Londen kunnen worden verwacht. Bij de bestaande onzekerheid over de wenschen en plannen der Geallieerden zelf zal het vermoedelijk nog eenige besprekingen vorderen, alvorens is uitgemaakt welke rechten de Duitschers ter conferentie zullen hebben. FRANKRIJK EX HET GARANTIEVERDRAG. Volgens de Matin" zou de Fransche regeering voornemens zijn, zonder voorbehoud het voor stel van den volkenbond te aanvaarden, betref fende de mogelijkheid van het sluiten Van een garantiepact of verdrag van wederzijdschen bijstand. Een gunstig antwoord zou aan denVolken- bond in Augustus a.s. worden toegezonden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Een door de Völkischen ingediende motie van wantrouwen in de regeering, is door den Duitschen Rijksdag verworpen met 172 tegen 62 stemmen en 79 onthoudingen (o.w. de Duitsch "Nationalen). De Rijksdag is verdaagd. XOORWEGEX. Uit Christiania wordt gemeld, dat de links- radicale leider Mowinckel geslaagd is in de vor ming van een nieuw Noorsch kabinet, waarin hij zelf premier en minister van Buitenlandsche Zaken wordt. ENGELAND EX EGYPTE. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische premier Zaghloel Pasja, gisteren naar Vichy is vertrokken, waar, naar verluidt, MacDonald hem in Augustus zal opzoeken tot het voeren van voorbereidende besprekingen over de En- gelsch-Egyptische verhoudingen. ROEMEXIE. Volgens berichten uit Boekarest heeft de Roemeensche regeering gisteren, naar aan leiding van den binnenlandschen politieleen toestand den staat van beleg afgekondigd voor een groot gedeelte van het land. Alle samen scholingen van meer dan 5 personen zijn ver boden. DE OPSTAND IX BRAZILIË. Een officieel communiqué uit Rio de Janeiro meldt, dat de regeringstroepen de stad Sovocuba nabij Sao Paulo hebben bezet en groote vorde ringen in de richting van de stellingen der re bellen hebben gemaakt. Vele machinegeweren werden buitgemaakt en honderd rebellen ge vangen genomen. De rebellen trekken langzaam uit hun stellingen terug. De bladen melden, dat tot de gebouwen, die in Sao Paulo door het artillerievuur der regee- ringstroepen zijn verwoest, behoort dat van de „National City Bank of America." JAPAX EX SOVJET-RUSLAXD. Reuter verneemt, dat het Japansche kabinet besloten heeft, dat een Russisch-Japansche overeenkomst de volgende voorwaarden moet bevatten lo. \erbale excuses van Russische zijde voor de moordpartij te Nikolajewsk. 2o. Een concessie op langen termijn voor de exploitatie van petroleumvelden, steenkool mijnen en bosschen in Noord-Sachalin door een Japansche maatschappij met gelijk aan deel van de Sovjet-regeering in de winst, doch geen concessies op het vasteland van Siberië. 3o. Uitbreiding van de rechten van Japan om de vischvangst uit te oefenen in de Siberi sche wateren. 4o, De kwestie van de schulden zal worden uitgesteld tot na de erkenning van de Sovjet- regeering. Indien voorwaarden aannemelijk zijn voor Rusland, verluidt, dat Japan bereid zal zijn Sachalin in October a.s. te ontruimen. ZUID-AFRIKA. Vrijdag heeft de graaf van Athlone, de gou verneur-generaal, het parlement van de Unie van Zuid-Afrika geopend met een troonrede, waarin hij verklaarde, dat deze zilting in hoofd zaak was bestemd voor het afdoen van de be grootingen en eenige kleine wetsontwerpen, welke de ministers van dringenden aard achten. Daartoe behooien o.a. dat betreffende een spoorweg in Zoeloeland, tot steun van de katoen- verbouwers aldaar en het openen van kroon landen voor den katoenbouw, en de vereisc.hte wettelijke maatregelen in verband met de over eenkomst inzake de positie van de Duitsche onderdanen in Zuid-West Afrika. ALLERLEI. Uit Lemberg Flet proces tegen de personen, die het arsenaal van Lemberg in de lucht wilden lateirvliegen, is met het uitspreken van de dood straf geëindigd. Het gratieverzoek werd door den president der republiek verworpen, en de executie had drie uur na de uitspraak plaats. Het vonnis heeft in de stad grooten indruk ge maakt. Uit Berlijn Volgens dé bladen zou voor de Amerikaansche republikeinsche partij de tegenwoordige Amerikaansche gezant te Berlijn Houghton als candidaat voor den post van gouverneur van den Staat New-York in aan merking komen. Uit ParijsDe Amerikaansche staats secretaris, Hughes, zal heden te Parijs aan komen in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Amerikaansche vereeniging van advocaten. Uit Berlijn De administratieve afdeeling der Moskousche Sovjets heeft verordend, dat in alle openbare lokalen een exemplaar liggen moet van alle communistische bladen van Moskou. Op de lijst komt echter het orgaan van de linksche oppositie, de Armoede, niet voor. Zaterdagmorgen heeft de bisschop vari Haar lem in het Stadion een mis opgedragen, geduren de welke ongeveer 10.000 kinderen uit de ver schillende parochieën te Amsterdam communi ceerden. Zestien priesters reikten hun gelijk tijdig de communie uit't was indrukkwekkend. De belangstelling ook van de zijde der ouders was ondanks het vroege uur (de plechtigheid ving reeds te half negen aan) enorm, zoodat naar schatting een menigte van ruim 20.000 perso nen bij deze generale kindercommunie tegen woordig was. Nadat onder een doodsche stilte der geloovi- gen de consecratie had plaats gehad en het Misoffer tot de Communie genaderd was, kwam er beweging in de compacte en kleurige massa's op de tribunes en betraden de kleinen in een schier eindelooze file het middenterrein om zich te Communie te begeven. De regeling was prachtigzonder storend gerucht en in geen enkel oogenblik haperende volgorde kwamen zij van en gingen zij weer naar hun plaatsen. Intusschen was de H. Mis van Mgr. Gallier ten einde en droeg diens secretaris, de Zeer- Eerw. heer J. M. v.d. Tuijn, daarna het H. Mis offer op. Een door de groep, die het eerst hadgecom- municeerd, ingezet gebed werd geleidelijk door de andere groepen overgenomen en hoog klon ken het Onze Vader en de Groetenis des Engels, door de heldere kinderstemmen gezegd, naar den Hemel op. Een gezamenlijk gezongen „Knielt Christen- schaar voor het zoenaltaar, Uw God is daar" besloot de plechtigheid. In de St. Dominicuskerk(Spuistraat) heeft Za terdagochtend mgr. J. Laminne,wij-bisschop van Luik, een pontificale hoogmis opgedragen voor de Belgen. In de kerk van O. L. Onbevlekt Ont vangen (Haarlemmerstraat) celebreerde kardi naal Reig y Casanova, aartsbisschop van Toledo, een pontificale mis voor de Spanjaarden, voor wie ook in hun moedertaal gepreekt werd. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, pontificeerde in de Vondelkerk, mgr. W. Berding, bisschop van Osnabrück, in de kerk van St. Agnes (Amst. weg) kardinaal G. Piffl. aartsbisschop vanWee- nen, in de kerk van St. Willibrordus, binnen de Veste, kardinaal Luigi Sincero voor de Itali anen in de kerk van St. Augustinus (Rusland). In de Rozenkerk (Jacob Obrechtstraat) werd door vier priesters van de geunifieerde Ooster- sche kerk een plechtige mis volgens den Griek- schen ritus opgedragen. In den middag werden wederom een aantal sectievergaderingen gehouden. In de Neder- landsche sectie, die onder leiding stond van mgr. J. M. van Oers, vicaris-generaal te Breda, sprak pastoor Th. M. Beukers uit Leiden over de H. Communie onder den invloed der Litur gie. In de Fransche sectie voerde het woord mgr. Lamerand, over De nationale, dioce sane en locale Eucharistische congressen. Spr. begon met te constateeren, dat de Eucharistische Congressen thans een vaste plaats hebben gekregen in de geloofsmanifesta- ties der katholieke kerk. In den breede ging hij de beteekenis van de Congressen na. Zij bestaan uit twee onderschei dene deelen en wel, de godsdienstige plechtig heden met de predicaties en de studievergade ringen 1 Wat de vergaderingen betreft, die het essen- tieele. gedeelte van elk congres uitmaken, zij worden zooveel mogelijk gehouden voor de ver schillende categorieën onder de geloovigen men is congressist als men ze bijwoont. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe bij de congressen de oefeningen geregeld zijn voor de kinde ren, de priesters, de vrouwen en meisjes en de mannen en jongens. Het doel van deze afzon derlijke vergaderingen is het bevorderen van de eucharistische organisaties. Wordt bij de predicaties in de kerk meer de persoonlijke vroomheid der geloovigen op den voorgrond ge bracht, in de vergaderingen beeft men meer het oog op de collectieve en parochiale gods vrucht. Alles gaat er om de vraag wat valt er in de parochie te doen voor de parochiale vereeniging van het LI. Sacrament des Altaars De congressen zijn de gunstigste gelegenhe den om de daartoe genegen geloovigen als le den der broederschap in te schrijven en alzoo de eucharistische actie der parochie in haar onderdeden te bevorderen. In de Spaansch-Argentijnsche sectie welke stond onder presidium van den primaat van Spanje, kard. Reig y Casanova hield de Argen- tijnsche delegatie een betoog aan het slotwaarvan de volgende conclusies werden ingediend 1. Dat men op dit internationaal congres den wensch bekrachtige naar een universeelen christelijken vrede, en dat deze wensch wordt overgebracht op alle vereenigingen in alle landen op dit congres vertegenwoordigd. 2e. Dat het internationaal congres zich wende tot den Volkenbondsraad, opdat deze den pauselijken souverein uitnoodige aan zijn be raadslagingen deel te nemen. 3e. Dat Buenos Aires als plaats voor het in 1928 te houden congres worde aangewezen. 4e. Dat in alle diocesen of minstens in alle aartsbisdommen een permanente commissie worde benoemd als vertegenwoordigster van het internationaal comité met het doel de vereering der Eucharistie te organiseeren en te bevorderen. De Spaansche primaat verklaarde deze con clusies gaarne tot de zijne te maken ook na mens de Spaansche sectie en namens de meer derheid van de bij het congres vertegenwoor digde landen, waarop deze werden goedge keurd. De conclusies hebben ook in andere secties gecirculeerd en hebben daar in de goedkeuring ontvangen. Zoo verklaarde kardinaal Dubois, naar aan leiding van deze, verbaasd te zijn, dat de Paus niet in den Volkenbond is opgenomen, terwijl toch bijna alle landen hun vertegenwoordiging bij het Vaticaan hebben. De hostiën uitgedeeld in de Kindercommunie meldt de „Msb.", werden aangeboden door de 150.000 leden van den Eucharistischen Kruis tocht uit België. Weken lang hebben ze door honderduizenden Missen, Communiën, verster vingen het Euch. Congres van Amsterdam voorbereid. Welnu, elk van deze goede werken ga recht op een tarwekorreltje. Uit al die tarwekorreltjes werd de bloem voor die hosties bereid. De geestelijke bloemruiker zelf werd aan Z. Em. Kardinaal-Legaat in de audiëntie ver leend aan Mgr. Crets, Generaal-Abt der Orde van PremonsLreit, en Abt der abdij van Aver- bode, waar de zetel der Belgische R.K. beweging gevestigd is, aangeboden. De sluitingsvergadering. Zaterdagavond waren wederom duizenden naar het Stadion gekomen om getuige te zijn van de sluitingsplechtigheid, zoodat de over dekte, tribune geheel gevuld was. Onder gejuich der vergadering ging de kardinaal-legaat met 5 andere kardinalen en zijn gevolg naar de officieele tribune, welke onder het in liet midden van het terrein gé- bouwde paviljoen gevormd was De congres-president mgr. Iieylen deelde allereerst mede, dat er telegrammen van dank en gelukwensch waren ontvangen van den Paus ,de Koningin-en o.m. van de kard. Ra- nuzzi di Blancho en Laurenzo, waarop deze spreker meedeelde, dat er zooveel en veler lei resoluties zijn ingekomen, dat voorlezing onmogelijk is, zoodat deze later gepubliceerd zullen worden... Vervolgens had de begroeting plaats door vertegenwoordigers van landen, welke geen redenaar op het congres hadden. Zoo sprak de Oostersche bisschop Isaia Papadopoulos namens de geloovigen uit het Oosten, een Hongaarsche bisschop bracht nogmaals dank aan het hulpvaardige en gastvrije Llolland, voorts hielden nog redevoeringen een bisschop uit Tsjecho-Slowakije, een vertegenwoordiger van Argentinië en een uit Danzig en uit Polen, welke laatste onder daverend applaus zijn rede in verstaanbaar Hollandsch vertaalde. Nadat „Schola Cantorum" eenige Grego- riaansche gezangen had uitgevoerd, kreeg mgr. Heylen het woord. Deze wees op het volkomen slagen van het congres en het re sultaat, welke het ook ditmaal hebben moet voor het Katholieke leven. Spr. vergeleek Christus met een koning, welke om zich heen schaart zijn ministers, zijn bisschoppen en priesters, zijn edelknapen, de KaLholieke jongelingschap, zijn leger, ge vormd uit de keurtroepen der geloovigen en zijn volk, dat is het Katholieke volk. Spr. be sloot zijn rede met de aansporing bij de ker kelijke sluitingsplechtigheid alle den eed van trouw en liefde te hernieuwen tot Christus' eerherstel. Hierop plaatste de kardinaal-legaat zich voor den „luidspreker" tot het uitspreken van een rede, waaraan wij het volgende ontleenen De schoone dagen van het Eucharistisch congres zijn ten einde. Eerder dan wij dach ten, staan wij voor het slot van deze heilige, waarlijk vreedzame samenkomst. Onze fees ten zijn ten einde en wij zijn op het punt ze te besluiten met onzen grooten Katholieken lofzang U o God loven wij, U o God belijden wij. Wij hebben Jezus gehuldigd in Zijn Sacra ment, gehuldigd door ons belijden en de open bare betuiging van ons eeuwig, trouw geloof. Hoe zullen wij, aldus spr., dan onzen dank voor zoovele onuitsprekelijk groote gaven aan God uitdrukken Hoe Hem danken voor de weldaden dezer eucharistische dagen Laat ons dat doen door de vruchten van dit schoone congres de geestelijke vruchten van ons samenzijn te plukken en in ons te bewaren. De Eucharistie zij het middelpunt van heel uw christelijk leven. Verzuimt daarom nooit, waar het u mogelijk is 's morgens het H. Sa crificie der Mis bij te wonen. Gezegend de dagelijksche arbeid, bet dagelijksche onder nemen, dat met het godvruchtig Sacrificie der mis is aangevangen... Het is wel jammer, aldus spr., dat wij onze hulde aan het Sacrament, in dit land niet meer naar buiten kunnen dragen doch laten deze onvergetelijke dagen heerlijke en blijvende vruchten dragen voor onze zielen, zoodat wij met alle recht mogen zingen, wat de kerk in haar lofzang, zingt Leid ons langs uwen weg, naar 't einddoel van ons streven, naar 't licht, waarin Gij woont." (Daverend en langdurig applaus). Hierop gaf de kardinaal den geloovigen zijn zegen, waarop de vergadering uiteenging. De Kerke) ij ke Sluiting. Gister, de laatste dag van 't Congres, is het glanspunt geworden van de geheele week, waar toe zeker ook bet vrij goede- weer 't zijne heeft bijgedragen. Uit alle oorden des lands waren duizenden toegestroomd om het slotfeest van dit wereld congres mee te vieren. De drukte was overwel digend en alles wat van hooger plan medeleeft het leven van de oude Kerk, was aanwezig om een slotgroet te brengen aan den Eucharistischen Koning, aanWien deze lieele week was toegewijd. Met de Kindermis is de Kardinaals-Mis een der meest ontroerende en schoonste plechtighe den geworden van den Congres-tijd, het glans punt van de groote samenkomst ter eere van het H. Sacrament. Duizenden en tienduizenden congressisten begaven zich gisterochtend in dichte drommen naar het Stadion. Te half tien zou Z. Em. de Kardinaal-Legaat de Pontificale H. Mis opdragen. Allengs reden ook de auto's der hoogwaardig heidsbekleders aan. Voor deze plechtigheid was in het midden van het wijde sportpark een altaar gebouwd en wel in een eenvoudigsten vorm van offertafel. Alleen stonden er een groot kruis en eenige gulden kan delaars op. Een monumentale bovenbouw ont brak ten eenenmale, zoodat het gezicht op de verheven II. Handelingen aan geen enkele zijde werd belemmerd. De meeste bisschoppen hadden reeds op hun zetels plaats genomen, toen er plotseling een stormachtig gejuich weerklonk. De Kardinaal-Legaat trad binnen Voorafgegaan door de leden van zijn gevolg schreed de Ilollandsche Prins der Kerk in vol ornaat met den „cappa magna" getooid het veld op naar het priesterkoor. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1