Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. De fijne rood-geschoeide hand sloeg kruisen over de jubelende en juichende menigte. Achter hem volgde het roode corps van statige Malthezer-Ridders. Weldra kvram ook in een rooden gloed het gezelschap van zeven Kardinalen het veld inge treden. Als het illustre gezelschap op de tronen heeft plaatsgenomen, neemt Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van het Permanent-Comité het woord om een telegram voor te lezen, ontvangen van Z. H. den Paus als antwoord op het verzonden huidetele gram. Het draadbericht was van den volgenden in houd Aan Z. Em. Kard. W. van Rossum. De Heilige Vader gedurend deze heugelijke dagen in den geest en met het hart tegenwoordig te Amsterdam, dat door de plechtigheden en vergaderingen de glorie van Jezus' Hostie viert, dankt Uwe Hoogheid en door haar alle congres sisten voor de hulde van kinderlijke liefde en gebeden tot Mijne intentie gestort en zendt hun volgaarne den apostolischen zegen en herhaalt den wensch, dat Jezus in de H. Eucharistie meer en meer Zijn rijk moge uitbreiden in de zielen, familiën en de gansohe wereld. GASPARRI. Een koor van 2000 knapen bracht op een ont roerend schoone wijze het ,,Ecce Sacerdos" ten gehoore, terwijl de Kardinaal en zijn assistenten zich met de heilige gewaden behingen voor het opdragen van het H. Misoffer. Ook de bisschop pen kleedden zich telkens en op onderling gelijke wijze. Z. Em. de Kardinaal-Legaat werd geassisteerd door de navolgende Hoogeerw. heeren Mgr. dr. A. C. M. Schaepman (vanUtrecbt) als presbyter- assistens, Mgr. A. Hermus van 's-Hertogenbosch) als diaconus thronj a dextris Mgr. A. J. Holiür- hoek (van Haarlem) als diaconus throni a sinistris J. J. J. van den Biesen (van Breda) als diaconus missae en M. W. H. Bauduin (van Roermond) als sub-dianocus missae. De H. Mis ving aan en aangrijpend was de diepe devotie, het intens-eerbiedig volgen der H. Handelingen door de tienduizenden. Het waren oogenblikken van innig innerlijke ontroering, het was een feest van innerlijke ge nietingen der oogen ook. Zelfs de machtigste mensch sloeg dit hier nog ongeziene schouwspel met ingetogenheid en ontroering gade. De plechtigheid werd opgeluisterd door heer lijke koren. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door de Eerw. Studenten der Groot-Seminaria van Utrecht, Haarlem en 's-Hertogenbosch en Eerw. Broerders van Amsterdam, Amersfoort en Bussum. De vaste gezangen werden uitgevoerd door het knapenkoor, samengesteld uit de leerlingen der hoogste klassen der Amsterdamsche scholen. Onder leiding van den Zeereerw. Pater D. v.d. Geest O.P., uit Nijmegen stond dit geheele muzi kale gedeelte. Begrijpelijkerwijze was de Consecratie het voornaamste moment der H. Mis. ook het ver- hevenste en treffendste oogenblik van den ge- heelen rijken ochtend. De congressisten op de tribune werden nog stiller en rustiger, de Maltheezer Ridders trokken hun zwaarden en een korte reveüille van de Thebaansche trompetters weerklonk 1 Thans hief de gezant van den Paus de H. Hostie om hoog, de menigte boog zich doodstil voorover en allen klopten deemoedig op de borst. Dezelfde momenten volgden elkander op vóór de ophef fing van den kelk. Deze korte stond zal ongetwijfeld steeds in ieders herinnering blijven. Toen de H. Mis ten einde was gekomen gaf de Kardinaal-Legaat die zijn zang steeds door middel van den „luidspreker" had versterkt, dc menigte den zegen. Voordat liet geheele corps van kardinalen, bisschoppen, abten en andere hooge priesters en assistenten het terrein onder luid gejuich had Verlaten, werd door Z. Em. Kard. van Ros sum nog de Pauselijke zegen gegeven. De wijdte en de aard van 't sportpark hebben niet in het minste opzicht de aandacht en den eerbied der geloovigen in den weg gestaan. Het was een onvergetelijke morgen. Was de Kardinaalsmis plechtig geweest, aan uiterlijken luister en door dc machtige openbare hulde aan het H. Sacrament was de schitterende processie de bekroning van al het vele schoone en heerlijke gedurende het Congres aanschouwd en beleefd. De menschenmassa was overweldigend, niet enkel was het Stadion geheel tot op de laatste plaats gevuld, maar ook de terreinen buiten het wijde veld stonden dichtbezet allereerst met de vaandels en bijbehooreode deputaties en voorts door die duizenden, die omdat het Stadion allen niet bevatten kon daar hadden moeten plaats nemen. Het was daar een kleurig tafereel al de vaan dels van heel Nedei land bijeen te zien om straks bij het langs trekken van de processie te kunnen strekken tot versiering van den weg, welke de processie nemen zou. Te drie uur kwam nadat H.H. Em. de kardi nalen, de Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Ab ten, Prelaten en Kanunniken hun plaatsen had den ingekomen Z. Em. de Kardinaal-Legaat het Stadion binnen, daverend toegejuicht door de duizendkoppige rrienigte, die niet ophield te juichen, te wuiven en met hoeden en zakdoeken te zwaaien. Daarop volgde het plechtige oogen blik, dat het Hoogwaardigste werd naar het al taar gebracht. Onder doodsche stilte eigenlijk niet denkbaar bij een zoo onmetelijke massa schreed de Deken van Amsterdam met den gul den monstrans, die glinsterend en fonkelend het Blanke Brood bevatte, naar het altaar waar Z. Em. Kard. Bourne, de Aartsbisschop van Westminster het op den expositietroon plaatste. Nadat Z. Em. de Kardinaal-Legaat zijn adora tie had verricht, ving het Pontificale Lof aan, gecelebreerd door kard, Bourne. Het machtige zangkoor der Amsterdamsche kerkkoren, tellende ongeveer 800 man en 600 jongens voerden onder leiding van Hubert Cuy- pers het vierstemmige Ecce Panis van Philip Loots uit. Voorts zong een groot koor van theolo ganten onder leiding van Pater v.d. Geest O.P., terwijl drie muziekkorpsen nu en dan begeleid den o.a. 't korps van Goulmy en Baar en een korps van Volendammers in de kleeding van hun plaats. Na het „Magnificat" en „Ave Maria" zette de processie zich langzaam in beweging. Het be gin werd gevormd door een suisse, waarop de Ned. R. K. Voetbalbond volgde, de R.K. Jozef- Gezellen vereeniging van Berlijn, een koor van jongens en theologanten, de Volendammers met hun instrumenten, dan een schilderachtige groep van de vertegenwoordigers der verschillende wa pens, de drie Chineesche studenten, de katho lieke professoren aan de universiteiten en eenige der hoogleeraren van de Nijmeegsche Alma Mater Hierna kwamen vertegenwoordigers van ver schillende sociale vereenigingen met hun vaan dels, daarachter de godsdienstige congregatie en als laatste groep de vereenigingen en broeder schappen der bonden, die zich bijzonder op de vereering van de LI. Eucharistie toeleggen. Hierna liepen in de processie eenige leden van de Amsterdamsche R.K. raadsfractie met in hun midden dén wethouder den heer F. J. A. M. Wierdels in ambtscostuum, daarachter de leden der Tweede Kamer met Mgr. Nolens, gekleed als protonotarius, vervolgens de Eerste Kamerle den en dan de minister-president Ruys de Bee- renbrouck, de minister vanWaterstaat vanSwaay en de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Mr. P. J. Aalberse. Nu volgde een schare van monniken van alle orden, daarna de leden van verschillende missiecongregaties, 't corps van Goulmy en Baar, de kanunniken, eere- en geheimkamerheeren, de abten, de gemijterde abten, de bisschoppen,de aartsbisschoppen en daarna 't Hoogheiligste gedragen door Z. Em. kard. Bourne onder een baldakijn, dat door vier Malteezer Ridders werd rondgevoerd. Achter bet Hoogheiligste volgde Z. Em. de Kardinaal-Legaat en de overige kardinalen ge kleed in de prachtige cappa magna met langen sleep. jg Het einde werd gevormd door de Ridders van Malta, de Gregorius-Ridders, het gevolg van den Kardinaal-Legaat en de leden van het Permanent- en Plaatselijk Comité. Onder het zingen van hymnen trok deze maje stueuze stoet eerst langs de geheele ruimte van het stadion om Vervolgens door de groote poort zich naar buiten te begeven, naar de achter het stadion gelegen terreinen naar de vereeni gingen, die niet in de processie vertegenwoordigd waren en nog duizenden geloovigen aanwezig waren om aan den Christus Eucharisticus huil groet te brengen op zijn zegetocht langs de in eerbiedige aanbidding verzonken schare. Het duurde ruim een half uur eer de grootsche processie weder door de groote poort het stadion binnenkwam. Een machtig Te Deum, gecomponeerd door Hub. Cuypers en onder zijn leiding door acht stemmig mannenkoor gezongen klonk daarnaten Hemel. Toen brak het ontroerend moment der zege ning aan. Naar de vier zijden zegende de Kardi naal Legaat de enorme menschenmassa onder hoorbare stilte, alleen verbroken door het klin gelen van de altaarschel. De lang bedwongen geestdrift uitte zich in een schallend zingen van het Congres-lied. Dan werd het weer stil. De Kardinaal-Legaat zou spreken en zeide 't volgende Hoewel ik eigenlijk, aldus Z.Em. Kardinaal van Rossum, na het plechtige Te Deum moeilijk spreken kan ben ik toch tezeer getroffen dan dat ik niet enkele woorden tot u zoude richten. Ik zal u, beminde geloovigen niet bedanken. Gij verwacht dat ook niet, want al wat gij hebt gedaan deed gij voor onzen Heer Jezus Christus, onzen God en Koning in het Heilig Sacrament. Daarom zal Jezus zelf u overvloedig zegenen. Echter wel moet ik u eenwoord van lof brengen, moet ik u prijzen voor de schitterende, voor de volmaakte wijze, waarop gij u hebt gekweten van uw plicht om Jezus eerherstel te brengen. In Rome teruggekeerd zal ik aan onzen Hei ligen Vader Paus Pius XI verslag doen van dit Congres. (Applaus). En ik ben er van overtuigd, dat de H. Vader, Die zooveel zorgen heeft over al de volkeren door dat verslag zal getroost en ontroerd zijn en daarin troost en opwekking zal vinden. Als bewijs van bijzondere voldoening, ver leen ik u nu, daartoe gemachtigd, nogmaals den Pauselijken zegen. Nadat allen, voor zooveel mogelijk geknield, den zegen ontvangen hebben, barsten daverende toejuichingen los. Het Ons Heer wordt dan onder plechtige stilte weggebracht en het plechtige gedeelte is teneinde. Nu komt het enthousiasme los. De toejuichin gen zijn niet van de lucht. Allen ontvangen daverende ovaties. Als de Hoogwaardigheids- bekleeders vertrokken zijn, juicht het pubbelc den minister-president en minister Aalberse toe. De laatste wordt op de schouders geno men. 't Was een welverdiende vreugde na zulk een schitterend verloop. B i n m n I a n Bebouwing midden Damtcrrein. Naar wij vernemen kan met zekerheid gemeld 2004—25 MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* J Hoofdpijn-Tabletten 60* Bfj Apoth. en Drogisten. 21 ld7 worden, dat de firma Brenninkmeijer, welke met B. en W. van^A'dam onderhandelingen ge voerd heeft over het in erfpacht krijgen van het Midden-Damterrein, waar zij een modemagazijn wilde bouwen, thans definitief hiervan heeft afgezien. Deze firma is dus geen gegadigde meer. Douaneverdrag met Canada. De consul-generaai te Montreal, de heer De Meester, heeft in opdracht der Nederlandsche regeering, met de Canadeesche regeering een douane-verdrag gesloten, waarbij beide ianden elkander behandeling op den voet van meest begunstigde natie verleenen. Vrije zending en vrije missie Naar het „Soer. Handelsblad" verneemt zal in de najaarszitting van den Volksraad wijziging van art. 123 van het Regeermgsreglement aan de orde worden gesteld, waardoor alle missie- en zendingswerk vrijgelaten zal worden. Jaarwedden gemeente-ontvangers. Nu de inning van de plaatselijke directe be lastingen door de rijksadministratie geschiedt, zijn de werkzaamheden van de gemeente-ont vangers niet onbelangrijk verminderd, waarom Ged. Staten van Noord-Holland een regeling hebben ontworpen, volgens welke de wedden van de gemeente-ontvangers met 30 pCt. worden verminderd. De vermindering voor de in functie zijnde ontvangers zal over vijf jaren worden verdeeld. Het bezoek aau liet R.K. Huisvestingscomité. Bij het bezoek der Kardinalen aan het R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch op a.s. Dinsdag zullen ook de Oostenrijksche, Duit- sche en Hongaarsche gezanten tegenwoordig zijn. Uit het Haverbedrijf. Naar de „Voorw." verneemt, hebben de be sturen van den Centralen Bond van Transport arbeiders, den Ned. Roomsch-Katholieken Bond van 1 ransportarbeiders en den Christelijken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders de collectieve arbeidsovereenkomst voor het haven bedrijf te Amsterdam, die einde dezer maand afloopt, opgezegd. Aan het bestuur der scheepvaartvereeniging „Noord is kennis gegeven dat men bereid is een nieuwe overeenkomst aan te gaan met eenige herzieningen. Tegen dc Tariefwet. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin gezegd wordt dat het Hoofdbestuur met veel belangstelling kennis genomen heeft van het aanhangig gemaakte ontwerp van wet tot vast stelling eener nieuwe Tariefwet, waarvan een verhooging der Staatsontvangsten wordt ver wacht tot een bedrag van rond 12 millioen gul den. Het hoofdbestuur voornoemd is volkomen doordrongen van de noodzakelijkheid om ten spoedigste het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven op den gewonen dienst der Staats- begrooting te herstellen, maar meent, dat dit niet bereikt moet worden door verhooging van den reeds veel te zwaren belastingdruk, maar uitsluitend door verlaging der uitgaven. Onder verwijzing naar de bespreking inzake het belastingvraagstuk, gehouden op de alge meenevergadering der Maats, in Maastricht op 27 en 28 Juni jl. en de daar eenstemmig aangeno men conclusies, spreekt 't dan ook als zijne mee ning uit, dat onder de huidige omstandigheden geen enkele verhooging van bestaande of op leggen van nieuwe belastingen dient teworden toegestaan. De belastingdruk is hier te lande reeds veel te hoog opgevoerd in verhouding tot den werkelijken nationalen welstand. Verlaging van belastingdruk en reorganisatie van het be lastingstelsel is dringend noodzakelijk Voor alles is noodig verlaging van de Staats uitgaven tot zoodanig peil, dat niet alleen het tekort op de begrooting verdwijnt, maar ook de belastingdruk wordt verlicht. Blijkt voor een meer rationeel belastingstelsel op bepaald gebied eenige verzwaring van lasten noodig, dan kan deze wellicht aanvaard worden, mits vooraf vast sta, dat daarmede gepaard gaat een sterke verlichting van den belastingdruk daar, waar die economisch het meest schadelijk werkt. Een belastingverhooging, als de nieuwe Ta riefwet zou brengen, waar geen ten minste gelijke verlichting van belastingdruk op ander gebied tegenover staat, die integendeel blijkbaar, geheel gebezigd zal worden tot overbrugging van het tekort op de begrooting, moet aldus adressant volstrekt worden afgewezen. Onder deze omstandigheden meent het Hoofd bestuur zich van een beoordeeling der aan het nieuwe tarief ten grondslag liggende beginselen en van de aan die beginselen gegeven toepassing te mogen onthouden en te volstaan met het verzoek tot de Tweede Kamer om niet mede te werken tot deze of eenige andere verhooging van den belastingdruk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Eucharistisch Congres. Ook in onze stad is de sluiting van het Internat. Eucharistisch Congres op waardige wijze ge vierd. In alle vier parochie-kerken naderden gistermorgen zeer vele geloovigen ter H. Tafel, met bij zonderen luister werden deTIoogmissen aan de rijk-versierde altaren opgedragen, velen kwa men nog in den loop van den dag 't H. Sacrament met een extra bezoek vereeren, terwijl een plechtig Lof, met predicatie en processie den schoonen dag besloot. Veel grooter dan gewoon lijk was het aantal personen, dat aan de processie deelnam, ^aar deze keer deputaties met hun vaandels meegingen van alle R.K. Vereenigingen der stad. Konden we niet in Amsterdam zijn, ook hier hebben we den Christus Eucharisticus de Hem toekomende hulde en aanbidding niet onthou den. Zomerconeert. Het tweede, door O.B.K. gisteravond in „Musis" gegeven Zomerconeert, kan evenlls 't eerste een groot succes voor de Ver. worden ge noemd. Zaal en tuin waren goed bezet, en allen luisterden aandachtig en toonden zich, telkens zeer tevreden ovec de muzieknummers, welke onder leiding Van den heer H. v. Gent in den tuin werden uitgevoerd. Waarschuwing Alvorens in relatie te treden met Johannes de Bruin, oud 23 jaren, wonende alhier, Parel- lelweg no. 150 b„ laatstelijk een pakhuis ge-' had hebbende aan de Gerard Scholtenstraat no. 4 te Rotterdam, wordt men verzocht eerst in lichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer, te Rotterdam, Afd. Centrale Recherche. De zaakvan Gervcn. Op het Kantongerecht, alhier, werd heden tegen het drietal Collé, Frenay, Carstanje,wegens 't v-erwekken van een volksoploop, 10 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak Maandag a.s. Toen Zaterdag onder leiding van den gymnastiekleeraar F., in 't lokaal a.d. Buitenliavenweg, de leerlingen bezig waren met het ver-springen, had een van hen, de 11- jar. M. K„ wonende Hoogstraat, 't ongeluk te komen te vallen, met 't noodlottig gevolg, dat zijn linkeronderarm brak. Dr. Geerdes verbond en zette weer den arm. Zaterdagmiddag verbaliseerde de politie een drietal boefjes van 12 en 13 jaar, die van de nieuwe R'damsche haventerreinen a.d. Maasdijk een partijtje planken hadden ge stolen. De heer N. V. uit de St. L i d u i n a- str„ heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van den geheelén inventaris uit zijn tuin huisje in 't Kortland, welk misdrijf in den nacht van Vrij dag op Zaterdag is gepleegd. O.m. werden een theeservies en wat zonneschermen ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van J. B„ distil lateursknecht, Parallelweg, zijn uit de distil leerderij van Dan. Visser, a.d. Lange Haven, een paar zwarte lage molières ontvreemd. Zaterdagmiddag ontstond op het woonschip „Argonaut" van E. M„ liggende a. d. Westerkade, een begin van brand, doordat een brandend petroleumstel, waarschijnlijk door de deining van het water van een stoel viel. Met behulp van personeel van de Ford-Garage, aldaar, werd het vuur spoedig met emmers water gebluscht. Gistermiddag ca. half 6 was bij 't Café aan de Vijf Sluizen de 18-jar. mej. L. v. d. M„ wonende Parallelweg, alhier, met een vriendin bezig te schommelen, toen plot seling een ring van een der kettingen brak, wat ten gevolge had, dat mej. v. d. M. van den schommel viel en tegen een paal terecht kwam. waarna zij bewusteloos bleef liggen. Ze kwam gelukkig echter spoedig weer bij en per brancard werd zij toen naar 't Gem. Ziekenhuis, alhier, ver voerd. Ze klaagde nogal over pijn in 't hoofd, maar Dr. Geerdes kon toch geen ernstige ge volgen constateeren. 't Meisje werd wat later naar haar woning vervoerd. UIT ROTTERDAM. Bezoek van Kardinaal Dubois. Zaterdagmorgen heeft kardinaal Dubois, aarts bisschop van Parijs, die in verband met 't Eucha ristisch congres te Amsterdam vertoeft, een be zoek aan Rotterdam gebracht. Met den trein van 11.16 arriveerde de kardinaal aan het station D.P. Hij was vergezeld van mgr. Eug. Mério,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2