DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang» Dinsdag 29 Juli 1924. 14009 BircauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog I' 200 bij doodf 100 bij verlies van ten duim; f 60 bij verlies van een wqsvlnger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringTOrdt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Na afloop van de voltallige vergadering der intergeallieerde conferentie, die gistermiddag plaats gehad heeft, is een communiqué uitge geven, waarin het volgende gezegd wordt. De conferentie kwam bijeen onder voorzitterschap van MacDonald. Sir Joseph Cook, hooge com missaris voor Australië trad op als een der leden van de Engelsche Rijksdelegatie. Men besloot een commissie van juristen te benoemen om de paragrafen f en h van het 5de deel der Fransch-Engelsche nota van 9 Juli te overwegen. De commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van België, het Engelsche Rijk, Frankrijk, Italië en Japan en een vertegen woordiger der Ver. Staten, met dien verstande, dat de laatste als adviseur aan de vergaderingen deelneemt. Het volledige verslag der commissie van juristen is vervat in een communiqué. Dit verslag, na een onderzoek van de schadever goedingsbepalingen in het verdrag van Ver sailles en de bevoegdheid, die het verdrag aan de commissie van herstel toekent, wijst er op, dat, met uitzondering van zekere artikelen, die den afstand van bepaalde goederen voorzien, Duitschland onder het verdrag vrij blijft wat de keuze der middelen betreft om de bedragen bijeen te brengen om zijn verplichtingen na te komen. Het plan-Dawes wijkt hiervan af, door dat het de bronnen aangeeft, waaruit de be talingen voldaan moeten worden. Wat de pro cedure betreft om met Duitschland tot overeen stemming te komen zonder het verdrag in eenig opzicht te schenden, doet het verslag opmerken, dat in de eerste plaats de verbintenis van Duitsch land om het plan-Dawes uit te voeren en de bepalingen die dit land betreffen na te komen, tot onderwerp zou moeten zijn van een afzonder lijke overeenkomst. Daar het verdrag van Ver sailles de commissie van herstel tot uitsluitend vertegenwoordiger der Geallieerden gemaakt heeft om de schadevergoedingsbetalingen in ontvangst te nemen, is het deze commissie, die deze overeenkomst met de Duitsche regeering zou moeten sluiten, daar het uitdrukkelijke oogmerk der overeenkomst de betaling der schadevergoeding is. Anderzijds is het herstel der fiscale en econo mische eenheid van Duitschland een aangelegen heid die de copimissie van herstel niet aangaat. Deze kwestie gaat eenerzijds de Geallieerde regeeringen aan, die het gebied bezet hebben en de Geallieerde regeeringen, die mede werken om het plan-Dawes uit te voeren, en anderzijds de Duitsche regeering. Ten slotte veronderstelt de uitvoering van het plan-Dawes een overeenkomst tusschen de Geallieerde regeeringen onderling, betreffende zekere punten. Dit is vooral het geval wat be treft de maatregelen, die eventueel getroffen zouden moeten worden, indien Duitschland te kort schoot in zijn verplichtingen. Dit is een intergeallieerde kwestie. Nochtans kan men niet ontkennen, dat de Duitsche regeering nauw betrokken is bij deze kwestie der sancties, want de eenige hoop die er bestaat om de leening bijeen te krijgen, die noodig is om het plan- Dawes uit te voeren, berust op het vertrouwen der geldschieters, dat het economische leven van Duitschland niet in de war gestuurd zal worden door een onvoorziene actie van deze of gene mogendheid. Om deze reden moet de inter geallieerde overeenkomst in zake de sancties 60 Terwijl al de kerkklokken van Rouaan het ge heiligde feest aankondigden, werden de herber gen met bezoekers gevuld. De straten en pleinen, waar de stoet zou voorbij trekken, werden met prachtige tapijten belegd, uit de ramen hingen eveneens kostbare stoffen van rood fluweel met gouden sterren bezaaid, en op de daken der huizen en uit de ramen der bovènverdiepingen zag men reeds bij het aanbreken van den dag tallooze hoofden van vrouwen en kinderen, die de jaarlijksche processie verlangden te zien en niet het minst den held van den dag den be vrijden gevangene. De met bloemen en versche takken bezaaide straten vervulden de lucht met een liefelijken geur en voor de vensters hield men sierlijke korven met zeldzame bloemen gereed, om ze als een welriekende regen over reliquiekasten der heiligen uit te storten. Deze algemeene beweging der tallooze volks menigte, die algemeene vreugde, welke zich meermalen in luide uitroepen lucht gaf, ontna men niets aan de godsdienstige strekking der plechtigheid. Voor al de geloovige Christenen had, hetgeen zij rondom zich zagen gebeuren, plaats ter eere Gods en van zijn roemrijken be- aan Duitschland medegedeeld worden, op een wijze, die de Duitsche regeering in staat stelt er gebruik van te maken bij de onderhandelingen met de bankiers. Het verslag werd door de conferentie aan genomen en men besloot, dat de eerste-ministers van België, Frankrijk en Japan, handelend in overeenstemming met den Amerikaanschen ge zant de vertegenwoordigers der Duitsche re geering zullen uitnoodigen naar Londen te komen, zoodra de Geallieerden onderling tot overeenstemming gekomen zullen zijn. Men besloot ook om de noodige stappen te doen om een vergadering der commissie van herstel in Londen te beleggen. Snowden deelde aan de conferentie mede, dat er niets te berichten is over het werk dei- eerste commissie, dat voortgezet zal worden in een nieuwe vergadering op Woensdagochtend. Thomas dielde het verslag in van de tweede commissie betreffende de fiscale en economische eenheid van Duitschland. Het verslag is goed gekeurd. Sir Robert Kindersley bracht verslag uit namens de derde commissie en zeide, dat deze haar werk nog niet voltooid heeft, doch verwacht spoedig gereed te zullen zijn. Ten gevolge van de conferentie van gister zal de uitnoodiging aan Duitschland waarschijn lijk Donderdag of Vrijdag a.s. verzonden worden. De conferentie is niet voornemens aan de Duit sche gedelegeerden een regeling op te leggen. De documenten, door de conferentie voorbereid zullen eenvoudig als basis der besprekingen dienen. Men acht het nutteloos de Duitschers uit te noodigen voor de Geallieerden tot over eenkomst gekomen zijn. De conferentie heeft besloten de commissie van herstel naar Londen over te brengen tijdens de onderhandelingen. De meening is, dat de conferentie over een paar weken afgeloopen zal zijn. Kolonel Loga, de Amerikaansche toehoorder bij de Commissie van Herstel heeft gistermorgen een voorstel ingediend tot instelling van een nieuw comité tot het vaststellen van het in gebreke blijven van Duitschland. Dit comité zou als volgt worden samengesteld De Duitsche regeering en de commissie van Herstel zouden beide een gedelegeerde aanwijzen, die in onderhandeling zou treden met de ban kiers ten einde de voorwaarden der internatio nale leening vast te stellen. De Fransche deskundigen hebben dit voorstel in beginsel goedgekeurd het verdrag immers geeft aan de Commissie van Herstel het recht om hare bevoegdheid te delegeeren. Snowden heeft echter bezwaar tegen het voorstel. ONTRUIMING VAN ROER- EN RIJNGEBIED. Officieel wordt bevestigd, dat de kwestie \an de militaire ontruiming van het Roergebied op de conferentie te Londen niet ter sprake ge komen is en er ook niet zal worden besproken al is het waar dat de politieke leiders der Ge allieerde landen een aanvang hebben gemaakt met de bespreking dier kwestie.Het is waarschijn lijk, dat de Fransche delegatie niet bereid is tot een onmiddellijke ontruiming van het Roerge bied haar toestemming te geven maar dit land slechts geleidelijk zal willen ontruimen. Alvo rens een beslissing te nemen zal Herriot trou wens het advies inwinnen van de meest gezag hebbende deskundigen op militair gebied. lijder, den heiligen Roinanus. Er was le\en en opgewektheid onder de tallooze menigte, maar een opgewektheid en een leven, die niets aan- stootends of ongodsdienstigs hadden, zoodat het teeken van de eene of andere vrome oefening voldoende was om de geloovige massa, wier opgewektheid de teedere godsvrucht niet buiten sloot, tot de stilte en den ernst terug te voeren. Bij het aanbreken van den dag had er op het voornaamste plein der stad eene predikatie plaats door den eerbiedwaardigen en grijzen pastoor van Saint-Martin des Renneles, die ondanks zijne hooge jaren aan niemand de eer van de soort van inwijding tot het feest zou hebben willen afstaan. Middelerwijl keeiden dë kanunniken een laatste maal naar de gevangenis terug, waar den gevangenen gevraagd werd of zij nog iets te voegen hadden bij hunne vroegere bekentenis, terwijl nog de belijdenis gehoord werd der schuldigen, die dikwijls van verre in de stad kwamen, om de kanunniken Le smeeken hunne voorspraak te zijn en hun in naam van Rouaans heiligen patroon vergiffenis te verleenen. Drie dagen lang verkeerden de gevangenen in de pijnlijkste onzekerheid, tusschen hoop en vrees geslingerd niets deed hun vermoeden wie de gelukkige zijn zou. Eindelijk, na lange dagen en nachten van gespannen verwachting, van angst en siddering, verschenen de veroordeelden meer dood dan levend voor de kanunniken, die, na ze in hunne cellen teruggezonden te hebben, EEN ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Op een vraag in het Lagerhuis of de voorge stelde ontwapeningsconferentie verder overwo gen wordt en of er over onderhandeld wordt, heeft MacDonald in beide gevallen bevestigend geantwoord. HET GRIEKSCIIE KABINET. Men verwacht in parlementaire kringen te Athene dat Sophoulis zonder moeilijkheden een. motie van vertrouwen zal krijgen. Daarna zal de Kamer twee of drie maal bijeenkomen al vorens op reces te gaan. JOEGOSLAVIË. Davidoqitsj heeft de opdracht aanvaard een coalitie-regeering samen te stellen uit de oppo sitiepartijen, n.l. de boerenpartij, de democraten, de Slowaken en de Bosniërs. Hij is reeds geslaagd. ZUID-AFRIKA. De dag van gister is in de geheele Unie, in gevolge een proclamatie mn de regeering, be schouwd als een „dag van verootmoediging en gebed" in verband met de droogte en de sprink- haanplaag. De kerken van alle gezindten hebben bijzondere bidstonden gehouden. MAROKKO. Door een stoutmoedigen aanval zijn, naar uit Madrid wordt gemeld, de Mooren er in geslaagd, de verbinding tusschen Tetoean en Sjesjoean te verbreken. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brazili- aansche ambassade te Washington heeft doen weten dat de revolutionnaire troepen Sao Paulo hebben ontruimd, en de stad door de federale troepen is bezet. ALLERLEI. Uit Londen Het Labour-kabinet heeft gister avond de Wembley-tentoonstelling bezocht. Na afloop had een diner plants, waarop Mac Donald zei, dat een Amerikaansche firma hem 1000 pond sterling heeft geboden, wanneer hij voor haar zijn levensbeschrijving wilde te boek stellen, en het viervoud voor de levensbeschrij vingen van alle .eden van het kabinet. Uit New-York De conventie der socia listen voor den otaat New-Yopk heeft zich scherp uitgesproken tegen de Ku Klux Klan en zich ver klaard vóór steun aan de progressisten onder La Follette en Wheeler. Uit Sofia De hoofdredacteur van het Russische viuchtelingendagblad, dat hier ver schijnt, Kaim.kof, is gister vermoord. De mo tieven zijn nog niet bekend. De daders zijn ontkomen. Uit Berlijn. De minister van Buitenland- sclie Zaken, Stresemann, heeft den Russischen gezantschapsraad, Brodowski, die bij de af wezigheid van Kerenski zaakgelastigde is, ont vangen in verband met de voorgenomen onder- teekening van het protocol over de bijlegging van het Duitsch-Russisch conflict. De teekening heeft echter nog niet plaats gehad aangezien nog eenige wijzigingen in het protocol moeten worden aangebracht. Een dezer dagen zal de onderteekening echter plaats vinden. Uit Parijs. Prins Karei van Roemetiië heeft gister Parijs verlaten om zich naar Londen te begeven. zich in de vergaderzaal begaven, waar het kapittel hen wachtte. De aartsbisschop nam de ecreplaats in, niet in zijne hoedanigheid van prelaat, maar ter oor- zal e van zijn kanunnikaat aan zijne waardigheid gehecht, waarvan hij op den dag zijner wijding bezit had genomen. Toen de deken zich overtuigd had, dat alle leden van het kapittel tegenwoordig waren, opende de deurwaarder langzaam de deur der zaal en vroeg met luider stem „Is er iemand, die de eerbiedwaardige ver gadering wenscht te spreken Een twintigtal personen van allen leeftijd en rang traden de vergaderzaal binen sommigen hielden smeekschriften in de hand om dezen of genen veroordeelde aan de goedertierenheid van het kapittel aan te bevelen zelfs prinsen en koningen achtten het niet beneden zich, voor sommige misdadigers in de bres te springen men zag groepen vrienden, weenende bloéd- verwanten, moeders die smeekend de hand uit strekten en genade voor haar 1 ind vroegen, onschuldige meisjes, die vergiffenis smeekten voor hare schuldige vaders. Te midden der snik ken en half afgebroken uitroepen, hoorde men eene stem, waarin de diepste zielesmart trilde en die het hart van alle kanunniken beroerde en tot innig medelijden stemde. Fulgence ridder de en ontroerde bij het vernemen van die stem. Eene vrouw, die het gewaa 1 dei' pelgrims droeg, maar wier snelle gang de kap van haar Rakofski is uit Londen naar Moskou ver trokken tot het uitbrengen van advies over de Russisch-Engelsche onderhandelingen. Uit Warschau. In de Centrale gevangenis alhier zijn de politieke gevangenen sinds twee dagen in hongerstaking gegaan. Binnenland. NA HET EUCHARISTISCH CONGRES. Een dankbetuiging van den k ardinaal-legaat. Kardinaal van Rossum heeft, na het einde van het Eucharistisch congres de volgende dank betuiging gepubliceerd „Bij het sluiten van het internationale Eucha ristisch Congres voelen wij den drang aan allen die hebben bijgedragen om het zoo schitterend te doen slagen onzen warmen dank te betuigen. Gaat die dank op de eerste plaats naar de ver schillende comité's, wier verdiensten niet hoog genoeg kunnen geschat worden, naar de pers en al degenen, die op zoo uitmuntende wijze overal de orde wisten te handhaven, en naar de goede katholieken van Amsterdam zoo is toch ook de wijze, waarop schier heel de bevolking heeft medegewerkt tot deze grootsche manifestatie, voor ons een ware reden om dankbaar te zijn. Alle onze verwachtingen, hoe hoog ze ook ge spannen waren, zijn zeer verre overtroffen, gelijk er dan ook onder landgenooten en vreem den slechts één roep is over het wonderbaar allesovertreffend welslagen van het Congres. Herhaaldelijk dachten wij O kon de LI. Vader zelf eens zien wat er omgaat binnen Amsterdam Mógen de indrukken blijvende vruchten voort brengen .Gisteravond zijn de leden van bet Plaatse lijk Comité en de Regelingscommissie in af- scheidsaudiëntie ontvangen bij Z.Em. kardinaal Van Rossum, die zijn hooge tevredenheid uitte over de regeling van het Congres en van de ontvangst, welke Zijne Eminentie zeer had ge troffen. Vooral de inhuldiging te water had Z. Em. sterk ontroerd. De leden van de Regelingscommissie werden aan het einde der audiëntie begiftigd met een eigenhandig onderteekend portret van Zijne Eminentie. Nog vernemen wij, dat bij de plechtigheden in het Stadion aanwezig waren verscheidene gezanten, zaakgelastigden, consuls en hoog- waardigheidsbekleeders van Tsjecbo-Slowakije, Polen, Duitschland, Vereenigde Staten, Argen tinië, België, Brazilië, Spanje, Frankrijk, Italië Portugal, Zwitserland, Venezuela, Oostenrijk, Columbia, Cuba, Hongarije, Mexico, en Grie kenland. Het „Hsg." verneemt, dat kardinaal Van Rossum Woensdagmorgen per auto van Amster dam naar Den Bosch gaat en tot Vrijdagmorgen daar ter stede zal vertoeven. Hij zal zijn intrek nemen in het klooster dep Bedémptoristen. Hoogstwaarschijnlijk zal hij Vrijdag een be zoek brengen aan zijn zuster, de eerw. Moeder Gerulpha, die ernstig ziek ligt te Tilburg. Verder zal de kardinaal eenige- dagen te Bussum en Utrecht incognito vertoeven. Gistermorgen te negen uur werd te Haarlem in de kathedrale kerk St. Bavo een mis gecéle- hoofd en over hare schouders had geworpen, verscheen plotseling in de zaal, bleek als een lijk, meer dood dan levend en den marmeren vloer der zaal met den indruk harer verscheurde voeten rood vervende Alvorens zij nog de zetels der leden van het kapittel genaderd was, had Fulgence geraden dat zij het was. Zijn geheele lichaam sidderde en beefde als een eik, die door den storm bewogen wordt Huguette, het was Huguette Huguette naderde, zij wilde spreken, maar de stem bleef haar in de keel steken zij drukte hare marmerwitte handen tegen de hijgende borst en een kreet, een enkele kreet slechts ont snapte aan hare lippen „DonatToen wankel de zij en viel buiten kennis op den vloer neder. Niets kan een denkbeeld geven van het roe rende van ditVoorval de kanunniken stonden van hunne zetels op, de aartsbisschop Verliet zijn Ti oogen stoel en de velen die hun verwanten aan de goedertierenheid der kanun niken kwamen aanbevelen, keerden met lang zame schreden terug, terw.jl men Huguette buiten de vergadering droeg. Toen de algemeene ontroering eenigszins geweken was, gaf de deken bevel de deuren der kerk te sluiten, die met de zaal,waar de kanunni ken zich bevonden, in verband stond, waarna de prelaat, op zijn zetel recht staande, beloofde „op zijn aartsbisschoppelijk woord alles geheim te houden als onder het zegel der biecht." (Wordt vervolgd «P

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1