tn ie Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. breerd door den aartsbisschop van Keulen, mgr. Schulte. 'a Middags te ongeveer halféén werd de ka thedrale kerk bezichtigd door mgr. Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van het per manent comité, en den aartsbisschop van Keulen, mgr.Sehulte.Zij werden begeleid door den vicaris- generaal mgr. Müllmann, den plebaan van de kathedraal en de priesters van de kathedraal. De bisschop sprak de talrijke aanwezigen toe. Hij zeide o.m. dat het den aartsbisschop van Keulen en hem een groote vreugde was, deze prachtige kathedraal te kunnen bezichtigen en dat het hem veel genoegen deed, dat hetpubliek in zoo grooten getale was opgekomen. Sprekende over het Eucharistisch Congres zeide hij, dat hij hoopte, dat de godsvrucht tot het H. Sacrament daardoor in Nederland mocht toenemen. Het was voor Nederland een groote eer, dat het Eucharistisch Congres juist te Am sterdam werd gehouden. In het bijzonder was dit een eer voor het bisdom Haarlem. De aartsbisschop van Keulen zegende daar op de aanwezigen, waarna de plechtigheid was afgeloopen. De kerk was stampvol. Piinen in Tanden en Kiezen verdrijft men doorMijnhardt's Sanapirin-Tabietten Jordaan, is benoemd tot resident van Soerabajó- De heer M. B. van der Jagt heeft om particu liere redenen bedankt. De kinderbijslag. De Centrale zegt uit goede bron te vernemen, dat de regeering ernstig overweegt den kinder bijslag over 1925 op 4 pet. te brengen. Hoog bezoek aan het U.K. Centraal Bureau voor Ond. en Opv. Gistervoormicldag half twaalf bracht Z.D.H. Mgr. Dr. Wilhelm Berning, Bisschop van Osna- brück, vergezeld van den hoogeerw. heer H. H. Ganseforth, vicaris-generaal, en van den Zeer- eerw. heer Dr. Huismann, een bezoek aan het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en 'Op voeding, te 's-Gravenhage. Z.D.H. werd ontvangen door den directeur, Dr. Th. Verhoeven, en maakte vervolgens een rondgang door de verschillende lokalen, waar het personeel aan den arbeid was. In een dier lokalen deed Z.D.H. het geheele personeel aan treden, om het vervolgens op allerhartelijkste wijze toe te spreken. Kwam Z.D.H. Holland danken voor de vele weldaden, door zijn Diocesanen genoten, speci aal ook gold die dank, het Bureau voor de dien sten, die het naar sprekers persoonlijke ervaring in den loop der jaren aan Duitschland had be wezen. Het Bureau was voortgekomen uit den glorie vol geëindigden schoolstrijd. Dien strijd had Duitschland nog vóór zich, maar het hoopte hem te strijden met Hollands medewerking, met de zelfde middelen als Holland, en mocht God hét geven met eenzeifüe succes. Ten slotte gaf Z.D.H. aan allen den Bisschop- pelijken Zegen. Het hooge Gezelschap gebruikte den lunch bij Dr. Verhoeven en vertrok daarna weer naar Amsterdam. Onze gezant te^Tokio. De Nederlandsche gezant te Tokio, de heer Pabst, is met verlof hier te lande aangekomen. Wijziging Kieswet. De Commissie van Rapporteurs voor het voor stel van wet van mej. Van Dorp tot nadere rege ling van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer door de daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepassing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, heeft kennis genomen van de Memorie van Ant woord en het daarbij gevoegd gewijzigd wets voorstel. Zij is van oordeel dat de wijzigingen welke in het oorspronkelijk wetsvoorstel, vooral wat den vorm daarvan betreft, zijn aangebracht, van zoodanigen aard zijn, dat een nader afdee- lingsonderzot k gewenscht is. De Commissie stelt daarom aan de Kfhner voor, het gewij zigd wetsvoorstel naar de af deelingen te ver zenden. Massa-ontslag. De Minister van Waterstaat bevestigt een mededeeling omtrent het onts'ag per 1 October a.s. aan ruim 100 man van het personeel van het Hoofdbestuur der P.T.T. Een aanklacht tegen kardinaal van Rossum Mr. P. Tideman te Haarlem heeft, naar we in het U.D. lezen, de aandacht van den minister van Justitie, van den procureur-generaal bij den HoogenRaad den Nederlanden,van den procureur generaal bij het gerchtshof te Amsterdam, waar- nemend directeur van politie aldaar en van den officier van justitie bij de rechtbarik te Amsterdam gevestigd op de z.i. opruiende rede door den te Amsterdam vertoevenden kardinaal- legaat der R.K. kerk kardinaal W. van Rossum op 23 Juli te Amsterdam voor een groote menigte in hoofdzaak bestaande uit ingezetenen van Ne derland en van Amsterdam in het openbaar ge houden waarin hij in aansluiting aan een in vervolg op de aldaar voor diezelfde menigte geschiede voorlezing van een Breve van den R.K. Paus Pius XI waarin het herstel van de hier te lande afgeschafte volledige vrij heid van Roomsche processie werd opge- eischt aan de bevolking van Nederland en van Amsterdam den opstand heeft gepredikt, het geen in dit verband niet anders kan beduiden dan de opstand tegen de bestaande rechtsorde of tegen wet en overheid, als misdrijf tegen de openbare orde strafbaar gesteld bij art. 131 W, v. St. met opmerking dat bij vervolging, ook de verantwoordelijke uitgevers der officieele R.K. dagbladen en van het half-Roomsche dagblad de,,Telegraaf", in zoover zij de op schrift gestelde rede van genoemden heer W. van Rossum in druk hebben verspreid met het oogmerk om de ruchtbaarheid daarvan' te vermeerderen, voor vervolging op grond van art. 132 W. v. St. in aanmerking komen. Is 't niet treurig belachelijk De firma Bos en de haven van Suez. Uit Cairo wordt gemeld Een officieel communiqué deelt mede, dat na bestudeering van het rapport der commissie, welke de regeering had benoemd om een onder zoek in te stellen naar de contractbreuk van de Ned. firma Bos in verband met de vergrooting van de haven van Suez, de Minister van Ver keerswezen heeft besloten de zaak te brengen voor den raad van discipline bestaande uit kolo nel Liddel, technisch inspecteur te Londen voor de Egyptische regeering en twee andere Euro- peesche autoriteiten. Wat andere hooge autori teiten betreft wier administratieve verantwoorde lijkheid in het spe: is, zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen, aangezien zij reeds den Egyptischen dienst hebben verlaten. Minister Colijn op Wieringen. De werkzaamheden voor de droogmaking der Zuiderzee hebben geregeld voortgang. De afstand tusschen het gedeelte dijk van Ewijck- sluis en dat van Wieringen is slechts ongeveer honderdvijftig meter meer. Minister Colijn heeft dezer dagen met een talrijk gezelschap o.m. minister van Swaay, dr. Lely, voorzitter van den Zuiderzeeraad staatsraad Leemans, het Kamerlid Bongaerts, den president der Ned. Bank mr. Vissering, en generaal Pop de werken bezocht. Terwijl het gezelschap, na de werken in het Amsteldiep te hebben bezichtigd, per stoom-1 schip Nepos naar het vaste land terugkeerde, maakten de ministers, dr. Wortman, directeur- generaal der Zuiderzeewerken, en generaal Pop samen een autotocht langs Wieringen en be zochten de werken in Den Oever aan 't Oost einde van. het eiland. De reis van de Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie vertrekt Woensdag avond om 8 u. 25 uit Stockholm over Sassnitz en Bentheim naar Oldenzaal aankbmst aldaar op 1 Augustus 's ochtends om 6 u. 9. Vandaar gaat de reis mét trein 162, 's ochtends om 6 u. 42, over Apeldoorn (aankomst 8 u. 24, vertrek 8 u. 28) naar Amersfoortaankomst aldaar 9 u. 5. Per extra-lrein zet dan de Koninklijke Fa milie de reis naar Baarn voortaankomst aldaar om 9 u. 16. Mgr. Nolens naar Ierland. Naar het „Hsgz." verneemt, zal mgr. dr. Nolens de viering van het eerste lustrum van den lerschen Vrijstaat bijwonen. Mr. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft om huiselijke redenen voor de uitnoodiging moeten bedanken. Posterijen en telegrafie. Reeds geruimen tijd was er stilstand in de uoemirgen bot iirecteur bij P. en T. Dooi de afvloeiing van hooger personeel per i October a.s. i» duo m rendering gekomen Gil X V 'thans uc sollicitatie opengesteld naar niet einder dan 20 k -toión, d.c bijna aiie tot ue belangrijk-te behooren Corps diplomatique. De Nederlandsche gezant te Madrid, jhr. P. R. A. Melvill van Carribee, is, na korten tijd met verlof hier te lande te hebben doorgebracht, op zijn post teruggekeerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Het Herinneringsalbum. Wij wijzen onze lezers er op, dat nog tot en met 2 Aug. a.s. bestellingen, voor het herinne- rings-album Euchar. Congres door onze admini stratie worden aangenomen, nadien niet meer. Het album komt niet in den handel. Resident van Soerabaja. De resident van Pasoeroean, de heer J. M. Vragen raadslid W. Colié. De waarn. Burgemeester, weth. Houtman, schrijft aan den raad Naar aanleiding van de vragen gesteld door het lid van Uwen Raad, den heer W. Collé, heb ik de eer U het volgende mede te deelen. In den namiddag van 17 Juli 1924 verzocht de echtgenoote van J. G. van Gerven voor haar en haar kinderen onderdak in het hoofdbureau van Politie. Dit is haar geweigerd, omdat als vaste regel alleen nachtverblijf wordt verleend aan doortrekkende personen, die werk zoeken èn geen middelen bezitten om zich elders nacht- Icgies te verschaffen. Bovendien is het politie bureau niet erop ingericht, om daklooze gezinnen op te nemen. Des avonds 11 uur is aan de vrouw en de vier kinderen op last van den Commissaris van Po litie in verband met de zeer slechte weersgesteld heid en bij hooge uitzondering, nachtverblijf ver leend, echter met de uitdrukkelijke mededeeling, dat verdere verzoeken om nachtveiblijf bij de politie zouden worden afgewezen. Den man werd natuurlijk nachtverblijf ge weigerd, alleen reeds omdat deze #ich bij zijn ouders nachtverblijf kon verschaffen. Op den avond van den volgenden dag, 18 Juli 1524, is aan de vrouw, overeenkomstig de mede- j deeling haar den vórigen dag gedaan, nacbt- j verblijf geweigerd. De heer Collé, die zich na het daartoe strekkend bevel der politie uit de volksverzameling, welke toen in de Plantage was ontstaan, niet verwij- 2004—25 derde is met twee andere personen toen te dezer zake geverbaliseerd. Ten aanzien van de laatste vraag kan worden medegedeeld, dat zooals uit het bovenstaande volgt, aanvragen om nachtverblijf door boven- benoemde personen ook in het vervolg zullen worden afgewezen. Tevens moet ik de aandacht erop \estigen, dat ieder, een raadslid in de eerste plaats, de bevelen der politie heeft op te volgen bij over treding waarvan men de kans loopt geverbali seerd te worden. Tenslotte mag ik er de aandacht op vestigen, dat het gezin van Gerven de moeilijkheden waarin het verkeerde, geheel aan eigen schuld te danken had. Hun was een der noodwoningen in het Zieken huis verhuurd. Wegens wanbetaling van de huur werd hun meermalen de huur opgezegd, doch op belofte zijnerzijds van regelmatige huurbetaling en aflossing van de achterstallige schuld werd daar op nog telkens teruggekomen. Toen echter duidelijk bleek, dat van Gerven onwillig bleef zijn huurschuld was reeds tot 14 weken opgeloopen moest uitzetting ein delijk volgen. Opgemerkt kan nog worden dat van Gerven in den tijd dat hij geen werkloozenuitkeering ontving als wanneer de huur van den steun kon worden ingehouden hij een goed loon verdiende o.a. van 20 Februari 1.1. tot 5 Juni 1924 als revolverklinker bij de Pletterij der firma van Enthoven te Delft '37.12 per week, èn van 5-14 Juni j.l. bij de Scheepsbouwmaat schappij „De Nieuwe Waterweg" als klinker 25.92 (ongerekend de percenten). De huur bedroeg slechts 2.per week. Woninghuren. Door het lid van den Raad, den heer H.van der Kraan is aan B. en W. gevraagd onderstaande vragen te mogen stellen 1. Is het College van B. en W. niet mede van oordeel, dat de woninghuren der verschil lende bouwvereenigingen in 't algemeen de draagkracht der bewoners overtreffen 2. Zoo deze vraag door U toestemmend beantwoord wordt, zijn B. en W. dan bereid met voorstellen bij den Raad te komen, om bij de Regeering er op aan te dringen maatregelen te treffen, die een geleidelijke vermindering der woninghuren mogelijk maken Maria—Kcvelaer. Het Mariabeeld der Schiedamsche processie naar Kevelaer, op zich zelf van artistieke waar de, én rechtmatige bewondering wekkend om den schepter van edel metaal, de zilveren kroon en diadeem, fonkelend van diamanten, is een nieuw sieraad rijker geworden, een gouden hals snoer. De dicht dooreengewerkte kettinkjes, welke het zware snoer uitmaken, worden op evenredigen afstand onderbroken door massief gouden kogeltjes van een centimeter middellijn en sluiten in de zoogenaamde boot, welke in prachtigen brochevorm k jour bewerkt is. Wanneer bij den jubilétocht a.s. week het Mariabeeld in triomf wordt rondgedragen zal dit kostbare kleinood voor de zóoveelste maal de godsvrucht der Schiedammers tot Maria ver kondigen. Mondharmonica-concours Het door den Schied.Muziekhandel B. Hakkert georganiseerde groot nationaal mondharmonica concours zal plaats hebben Zondag 3 Augustus a.s. in Musis Sacrum aan de Lange Haven. Het programma hiertoe is in druk verschenen, in zijn voorwoord zegt de heer Hakkert Het is nog slechts enkele jaren geleden dat mondorgelmuziek genoemd werd straatjongens- muziek. En ofschoon bij velen deze gedachten veranderd zijn, en de clubs zich mogen ver heugen in toenemende belangstelling, toch zijn er nog te veel, die niet kunnen gelooven, dat uit een mondorgel iets goeds kan voortkomen. Dit heeft ons doen besluiten, een hationaal concours uit te schrijven, wat gezien de medewerking van verschillende instellingen, winkeliers en vrien den, door het schenken van kunstvoorwerpen en medailles, in zeer goede aarde is gevallen. Ook werden wij verblijd met de schenking van de Gemeente Schiedam, door het beschikbaar stellen van 2 medailles, welke zullen worden uitgereikt aan die 'Vereenigingen, welke het hoogst aantal punten bereiken in de afdeeling Groote Korpsen en in de afd. Kwartetten. Het concours"* is verdeeld inle afdeeling 4 korpsen 2e afdeeling 7 korpsen, 3e afdeeling 1 korps. Afdeeling kindercorpsen 7 en afdeeling kwartetten le afd. 5, 2e afd. 1 en le afd. 3 korp sen. Het concours heeft plaats van 124 enwordt te 5 uur voortgezet met kindercorpsen om daarna te 61!2 uur met de kwartetten te besluiten. Een groot concert met de uitreiking der prijzen heeft in de verdere avonduren plaats. Raadsvacalure Naar we vernemen is er sprake van, dat het raadslid, de heer L. v. Pelt, over eenigen tijd onze gemeente metterwoon zal verlaten, om zich iri den Haag te gaan vestigen. Zijn opvolger in den Raad zou dan Mr. J. TI. C. Kokgzijn. 25-jarig Jubileum. De heer J. v.d. Tempel hoopt a.s. VrijdaglAug, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als schilder in Gem. dienst trad,. Aid. Gem. Wer ken. Een jubileum. Zaterdag a.s. 2 Augustus zal het 25 jaar gele den zijn, dat den heer C. Dekker thans hoofd opzichter in dienst bij de Gemeente-reiniging kwam. Die dag zal zeker voor hem niet onopge merkt voorbij gaan, daar hij zoowel bij het Ge meentebestuur als bij het onder hem geplaatste personeel in hoog aanzien is. Kamer van Koopli. en Fabr. In vervolg op het bericht, dat wij onlangs in ons blad opnamen over de Vaktentoonstelling van Dranken, welke in September van dit jaar te Berlijn plaats zou hebben, wordt ons thans medegedeeld, dat deze tentoontelling uitgesteld is en zal worden gehouden in het midden van de maand Januari van het volgende jaar. De Algem. Middenstandsbank. Naar wij vernemen zal het kantoor Schiedam, van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand met ingang van 1 Sep tember a.s. opgeheven worden en ondergebracht worden bij het kantoör Rotterdam. W aar sehuwing De Commissaris van politie te Dordrecht waarschuwt tegen het collecteeren door D. Tegelaar en B. Kerssen of namens hen, ten bate der z.g. Ver. Evangelisatie en Maatschappelijke Arbeid tot heil des Volks Emanuel" te Dor drecht. Alvorens daaraan steun te verleen en, is het gewenscht daaromtrent inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie aldaar. Naar Brielle. We herinneren onze lezers er nogmaals aan, dat de Schied. processie naar Brielle dit jaar a.s. Donderdag plaats heeft. De boot vertrekt 's morgens om half negen. Men zie ook de advertentie in dit blad. De wolkbreu k-a chtige regenbui, welke vanmiddag over onze stad neerkletterde, heeft zooveel water doen stroomen, dat meer dere stadswijken een tijdlang blank stonden, o.m, het Singel- en het Gorzen-kwartier. Gistermiddag c. a. 5 uur reed op den R damschendijk ter hoogte van het pompstation in de richting Schiedam zekere v. d. O. uit Rotterdam met zijn motor met zij span en wilde daar een voor hem rijdenden bakkerswagen links passeeren. Op 't zelfde oogenblik naderde van Schiedam een luxe auto op zoo'n kleinen afstand, dat v. d. O. geen kans meer zag aan een aanrijding te ontkomen. Wat werd gevreesd, gebeurde ook, met 't noodlottig gevolg, dat door 't voor-spatscherm van de auto de linkervoet van v. d. O. tot boven den enkel bijna geheel werd afgerukt. De chauffeur van de auto. de 26-jar. E. uit R'dam reed, zonder om zien door, maar de bestuurder van den bakkers wagen had nog juist, het nummer van de auto kunnen opnemen, wat weldra tot de aanhouding en verbaliseering van E. leidde. De Schiedamsche rechercheur v. d. H. legde bij v. d. O. 't voorloopig verband, waarna deze per ziekenauto naar 't Gem. Ziekenhuis a. d. Coolsingel werd vervoerd. Zijn toestand is be vredigend Te Rotterdam slaagden gister Voor 't examen Mulo A F. A. M. v. Dijk, Th. W. J. A. Engering, Th. C. Janse, J. H. Neder- pelt, J. A. J. Scheerder, J. L. J. Schuurmans, allen van hier. UIT ROTTERDAM. De havenarbeiders. De arbeidsovereenkomst van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den R. K. en den Christelijken Bond met de Scheepvaartvereeni- ging „Zuid" loopt eind Augustus af. Naar het afdeelingsbestuur van den Centralen Bond ons mededeelt, wenscht men het contract niet op den ouden voet te verlengen, maar men wenscht het in den zin der Amsterdamsche eischen te wijzigen, welke in hoofdzaak neer komen op verhooging van het dagloon voor losse havenarbeiders met 40 cent en verhooging van de loonen der vaste arbeiders met f 2 per week. In den loop van deze week zal de afdeeling met de leden over de te stellen eischen ver gaderen. Gemeenteraad. Bovengrondschebrandkranen. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleen en van een crediet van f 2750. voor het plaatsen van 11 bovengrondsche brandkranen in de Lange Nieuwstraat. De heer v.d. V alk informeert of de grootere 3118

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2