DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* feuilleton. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Woensdag 30 Juli 1924. N«. 14010 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal B5. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van «en duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wett en of verordeningen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeente raad in zijn vergadering van den 25 Juli jl. heeft besloten, overeenkomstig het bepaalde bij art. 75 der Lagei'onderwijswet 1920, medewerking te verleenen tot le. de aanschaffing van 12 schoolbanken ten behoeve van de lagere school aan den Oostsingel, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, zulks tengevolge van de toeneming van het aantal leerlingen dier school 2e. de aanschaffing van schoolmeubelen voor de lagere scholen Warande 150 en 157, uitgaan de van de St. Willibrordusstichting, zulks we gens den slechten staat, waarin de bestaande meubc.cn verkeeren. Buitenlandsch Nieuws, BE LONDENSCHE CONFERENTIE. Naar verluidt, Werd in de gister gehouden samenkomst der vijf delegatiehoofdeh besloten, ook de medewerking in te roepen van baron Hajasji, den Japanschen gezant te Londen en van Hymans, den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, zoodat de raad van vijf daardoor zal worden uitgebreid tot een raad van zeven. Beweerd wordt dat deze raad zal beslissen over de nog niet opgeloste kwestie van de handhaving van een kern van 3500 man regiepersoneel in de Roer, en de opneming daarvan in de nieuw te stichten spoorweg maatschappij In den laten avond is het optimisme over het welslagen van de conferentie nóg toege nomen. Men meent, dat zoowel de Engelsche openbare meening als het verlangen tot wel slagen dat alle delegaties bezielt een mislukken der conferentie zal voorkomen. Als een verder bewijs van het ernstig streven der Amerikanen om tot een oplossing te komen heeft de Amerikaansche expert Logan mede gedeeld, dat er geen bezwaar bestaat, een Amerikaanschen burger toe te voegen aan de Commissie van Herstel als die moet uitmaken of op 15 October het Dawes-plan in werking is gesteld. Er is nog niets met zekerheid bekend over het plan dat de Fransche delegatie voor de in schrijvers op de leening van 800 millioen goud mark in de samenkomst van dc eerste commissie op heden zal voorleggen. Het zal waarschijnlijk vooraf door den raad van zeven worden be sproken. Het schijnt een combinatie te zullen zijn van het voorstel van den Belgischen pre mier Theunis en den Amerikaanschen expert Logan met weglating van Logans aanbeveling om Duitschland over de garanties voor de lee ning te raadplegen. Vrij zeker neemt de Fran sche delegatie het voorstel over dat de Com missie van Herstel een in gebreke blijven van Duitschland laat beoordeelen door een advi- seerende commissie, zoo veel mogelijk samen gesteld uit personen, die ook in de experts- commissies zitting hebben gehad. Het voorstel van Theunis beval aan, dat de Amerikaan, die de regeling der herstelbetalingen zal contro- leereip het in gebreke blijven van Duitschland 61 zou mededeelen aan de Commissie van Herstel. Dit zal waarschijnlijk in het Fransche plan wor den opgenomen. Als de Commissie van Herstel die kennisgeving heeft ontvangen, zou een bij zondere commissie moeten beoordeelen, of het in gebreke blijven moedwillig was en of het van ernstigen aard was en of er sancties moeten worden toegepast. Mocht daarover verschil van meening ont staan, dan zou de hulp van een scheidsgerecht worden ingeroepen. Ook is de mogelijkheid voorzien, dat de be trokken landen ieder afzonderlijk het recht hebben tegen de beslissing van genoemde licha men in hooger beroep te gaan. Fulgence nam, vervolgens het verzegelde register, waarin de schnjvei de bekentenissen der beschuldigden opgeteekend had, stelde het den deken ter hand en hernam zijne plaats op de bank de afgevaardigden. De president noodigde messire Rupert de Nouviel uit verslag te geven van zijne bevindin gen. De kanunniken aanhoorden met de meeste opmerkzaamheid het verhaal der misdaden, waaraan de gevangenen zich schuldig hadden gemaakt, vervolgens de lezmg van de bekente nissen der misdadigers. Deze priesters waren op dit oogenblik met eene verhevene en vreese- lijke macht bekleed zij konden een man aan het schavot ontrukken, maar zij konden slechts een enkelen redden Bij het denkbeeld hunner gewichtige roeping en bij de aarzeling die zij gevoelden, om tot eene beslissende keuze over te gaan, wierpen zij zich op de knieën en hief de aartsbisschop het Veni Creator aan, 't wek door de geheele vergadering herhaald werd. Het was een indrukwekkend schouwspel, die eerbiedwaardige grijsaards, gebogen onder DUITSCHLAND EN HET DAWES-RAPPORT. Naar de ,,Zeit.", het orgaan van den minister van Buitenlandsch Zaken, Stresemann, mede deelt, is de rijksregeering voornemens zieh niet te beroepen op de conclusie waartoe de juridische experts zijn gekomen, n.l. dat. de uitvoerings wetten voor het Dawes-plan geen twee derden meerderheid behoeven maar ook met een abso lute meerderheid genomen kunnen worden. Zij zal dus in den Rijksdag de aanneming met tweederden meerderheid eischen en wel om de Duitsch-nationalen te dwingen duidelijk kleur te bekennen. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Volgens de gesloten overeenkomst met Rus land worden alle door Duitschland en Rusland genomen maatregelen in verband met het inci dent, ingetrokken, terwijl de Russische handels- vertegenwoordiging te Berlijn zal worden her steld. De door Rusland geëisclite ex-territorialiteit van de Russische handelsvertegenwoordiging is in principe niet erkend, maar bepaalde per sonen met een diplomatiek karakter, die in de handelsvertegenwoordiging en in het bureau werken, krijgen het voorrecht van ex-terri torialiteit. De Russische gezant Krestinski zal een dezer dagen zijn werkzaamheden aan het gezantschap hervatten. AMERIKA EN JAPAN. De voortdurende aanvallen, waaraan de Ja panners in Californië blootstaan, stellen het geduld der Japansche bevolking op een zware proef. Gemeld wordt, dat gister nabij Hanford in Californië een boerderij van een Japanner tijdens zijn afwezigheid door gewapende Ameri kanen werd verwoest. De, Japansche consul- generaal in Californië heeft een rechtstreeksch protest tot de regeering te Washington gezonden. ALLERLEI. Uit Dallas. Rechter Felix Robertson, die deel uitmaakt van de Ku-Klux-Klan, afd. Dallas, heeft een candidaatsehap aanvaard voor de democraten voor den post van gouverneur van Texas. Hij behaalde bij de candidaatstelling de meeste stemmen van acht gegadigden, Mevr. Mason Ferguson, de eerste vrouw die meedong, was derde. Uit Essen. De onderhandelingen met de Micum zijn gisteravond afgebroken zonder dat reeds een-resultaat was bereikt. De besprekingen worden waarschijnlijk Donderdag voortgezet. Uit Weenen. Ondanks de afkondiging van den staat van beleg in Roemenië zetten de com- en vergrijsd door het gewicht der vermoeie nissen en' zorgen aan hun heilig ambt verbon den, den Geest' der wijsheid te hooren aanroepen alvorens den naam uit te spreken, die een leven en wellicht eene ziel zoude redden. Toen de lofzang geëindigd was, hernamen de kanunniken hunne plaats, waarna de deken hen beurtelings raadpleegde. De een bracht het diepe berouw van een afgedwaalden jongen man in de weegschaal, de andere het afgrijzen van den valschen munter, die wellicht zou sterven als een verzaker van zijn God iedere raadgeving werd gesteund door redenen, welke door een vurige naastenliefde waien ingegeven, en reeds spraken de kanunniken er van ten gunste van den jongen man te beslissen, toen het kapittel aan Fulgence het woord verleende. Deze stond op, maar was bleek als een doode. „Welken misdadiger hebt gij, volgens de inspraak van uw geweten, waardig geoordeeld het .privilege van den heiligen Romanus deel achtig te worden De blikken van den jeugdigen kanunnik richtten zich op het kruisbeeld, ee n hemelsche glimlach verhelderde zijn schoon, doch lijdend gelaat en met eene stem, aan die van een heme ling gelijk, klonk het uit zijn mond „Donat 1" „De Heer verhoede," sprak de aartsbisschop met ernst, „dat ik invloed op uwe beslissing zou willen uitoefenen ik mag u evenwel onder het oog brengen, dat die man tot heden geen enkele stem verworven heeftdat hij een vermetele munisten aldaar hun actie voort. Zij hebben de staatstabaksfabrieken in brand gestoken. Uit Berlijn. De Amerikaansche staatsse cretaris Hughes zal Donderdag të Berlijn aan komen. Uit Brussel. Van de Vijvere, de Belgische minister voor Economische Aangelegenheden, zal in den loop van de maand Augustus om rede nen van persoonlijken aard zijn ontslag indienen. Hij zal waarschijnlijk worden vervangen door Moyersoen, die in het vorige kabinet-Theunis minister van Arbeid en Nijverheid is geweest, Uit Simla Vier van een expeditie tegen opstandige stammen ten Z.O. van Razmak terugkeerende Britsche vliegmachines zijn gister ten gevolge van den zwaren mist verongelukt. Van twee dezer machines werden de inzittenden gedood. Een derde is in handen van de inboor lingen gevallen. Men gelooft, dat de inzittenden niet ernstig gewond zijn. De bemanning der vierde machine is ongedeerd. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Adana, is te Mosoel een Britsche patrouille overvallen. Het aantal Verliezen is nog niet bekend. Binnenland. Herdenking mobilisatie 1914. Het programma voor 1 Augustus is thans als volgt samengesteld, voorzoover betreft de vie ring te 's-Gravenhage. In den loop van den voormiddag komen de oud-gemobiliseerden aan, die als vertegen woordigers uit de verschillende streken des lands naar 's-Gravenhage opkomen. Zij ver zamelen zich in de Maliebaan, waar zij door het Nationaal Comité worden ontvangen en worden toegesproken door Luit.-Generaal b.d. Ph. W. Weber, Kolonel Ds. II. Janssen, Leger en Vloot-predikant in algerneenen dienst en reserve-kapitein Alb. Vogel Tevoren (vanaf 10.30 voorm.) en in de pguze zal de Kon. Mil. Kapel muzieknummers ten gehoore brengen. De Maliebaan is voor iedereen toegankelijk. Alle oud-gemobiliseerden en alle belang stellenden zullen welkom zijn op deze nationale bijeenkomst. De betooging voor Nederlands eenheid, en de saamhoorigheid van het Nederlandsche volk wordt des middags tussclien 1.45 uur en 2.30 uur gehouden bij het monument op den Strandboulevard. Voor de vertegenwoordigers der oud-gemobiliseerden wordt vóór het mo nument een ruimte gereserveerd. De toespra ken zullen in wijden kring kunnen worden vernomen, daar het geluid door den luidspre ker zal worden versterkt Bij het monument zullen spreken de heeren Prof. P. J. Blok en Pater Borromeus de Greve. Te voren, in de pauzen en aan de toespra ken zal de Kon. Mil. Kapel muzieknummers uit voeren. Ten 3 u. 15 vereenigen zich de vertegen woordigers van de oud-geobiliseerden met het Nationaal Comite_en genoodigde hooge auto riteiten aan een eenvoudig maal in het Gemeen telijk Tentoonstellingsgebouw, daartoe door de Gemeente 's-Gravenhage welwillend beschikbaar gesteld.|Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen aldaar slechts enkele genoodigden worden toege laten. De voorzitter van den Raad van Ministers Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck en de Minis- roover, een gevaarlijke samenzweerder, een laffe moordenaar isVergeet gij zulks niet?" Toen wendden de blikken van Fulgence zich van het kruisbeeld op den prelaat en met vaste stem antwoordde hij „De graaf Gervais de Chateauneuf, eenmaal door Donat vermoord, was mijn vereerde, mijn geliefde vader jUFulgence vouwde zijne handen, en dikke tra nen rolden langs zijne bleeke wangen. Een stilte van bewondering en eerbied heersch- te in de zaal, en de geleerde en eerbiedwaardige grijsaards bogen voor den jongen man hun ver grijsd hoofd. De beraadslagingen waren gesloten allen wilden, door den beschermeling van Fulgence te redden, het zegel drukken op zulk een verhe vene en hemelsche liefde. De drie religieuzen van Saint-Lo, die zich in de kerk bevonden, wachtende dat men hen zou roepen om hunne meening te kennen te geven voor het geval, dat het kapittel niet tot overeen stemming kon komen, bleven rustig in hunne banken. De keuze was gevallen. Iedere kanun nik schreef zijne stem op, en toen de aartsbis schop de briefjes geopend had, bleek het dat allen den naam van Donat droegen. De aartsbisschop schreef den uitslag op een blad perkament, verzegelde het met groene was en drukte er het zegel van het kapittel op, waai- na de bode vertrok om een kapelaan van Saint- Romanus te gaan halen, die ter beschikking van het kapittel was. ters van Oorlog en Marine, de heeren J. J. C. van Dijk en E. Westerveld, zullen het woord voeren. De Minister van Koloniën is tot zijn leedwezen wegens verblijf buitenslands niet in de gelegenheid een toespraak te houden. Aan alle plechtigheden wordt deelgenomen door de Vereeniging „Volksweerbaarheid" wel ke in deze dagen haar 25-jarig bestaan her denkt. Het sehoenenwetje. Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Arbeid aan de schoenenimporteurs, waarin gewezen wordt op de sedert de intrek king van de beperkende bepalingen wederom vermeerderde invoer van schoenen, die een wederinvoering van die bepalingen noodzakelijk zou kunnen maken, heeft de Firma Wijtenburg en Francken te Amsterdam zich met een adres tot den minister gewend. In dit adres wordt er op gewezen, dat de geconstateerde groote invoer van buitenlandsch schoenwerk voor het grootste gedeelte zijn verklaring vindt in het feit, dat velen, die hier buitenlandsche voorraden hielden gedurende een vol jaar niet in de gelegenheid zijn geweest die aan te vullen derhalve zijn deze voorraden totaal uitgeput en is aanvulling daarvan noodzakelijk om weder regelmatig zaken te kunnen doen. Tijdelijke vermeerde ring van den invoer is daarvan het natuurlijk gevolg. De Tariefwct. In de gisteravond te Zwolle door de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Overijsel gehouden vergadering, waar het ontwerp-ta- riefwet werd behandeld, kwamen sterk naar voren de bezwaren tegen de verhooging van den belastingdruk. Een sterke strooming verklaarde zich vóór het advies van de Maatschappij van Nijver heid, waarin wordL betoogd, dat een sluitend budget niet bereikt moet worden door verhoo ging van belasting, maar door verlaging van de uitgaven. Dit kon echter geen meerderheid verkrijgen. De Kamer nam echter ten slotte een voorstel aan, waarin o.m. wordt gezegd, dat zij een fis cale verliooging van 5 op 8 kan billijken, mits als tijdelijken maatregel, in den geest van het besluit van de Rotterdamsche Kamer. Ook de A'damsche Kamer aanvaardde gister de nieuwe tariefwet als tijdelijken noodmaat regel. Een onderscheiding. Naar „De Maasb," verneemt, heeft de Paus aan Mevr. Dreesman-Peek, in wier woning de Kardinaal-Legaat tijdens zijn verblijf te Am sterdam gastvrijheid gevonden 'heeft, de on derscheiding verleend van eere-dame van het H. Graf. De salarisverlagingen. Wij vernemen, dat de salarissen van de mi- nist. rs, hoofden van departementen van alge meen bestuur, met ingang van 1 Januari 1925 op 15,000 per jaar (vroeger f 18,000) zullen worden gebracht. De salarissen van de secre tarissen-generaal der departementen zullen met 500 worden verlaagd. De salarissen der amb tenaren met den rang van administrateur blijven ongewijzigd. De kapelaan verliet de hoofdkerk, om het Par lement de keuze van de kanunniken der Notre- Dame mede te deel en. Terwijl deze formaliteit vervuld werd, ver- eènigden de kanunniken zich in de zaal waar Fulgence hun een maaltijd aanbood,eene bioeder- lijke en vriendschappelijke gewoonte, waartoe ieder jaar dejongst verkozen priesterverplichtwas. De waardige Aloys Le Bouteiller, die den hoogdienst moest opdragen, welke de plechtig heden van den dag zou besluiten, naderde de tafel en sprak den zegen uitzijne ambtgenoo- ten vervolgens groetende, verwijderde hij zich met langzame schreden. Terwijl hij Fulgence voorbijging, boog hij zich tot zijn aangenomen zoon voorover en lluisterde hem in „Thans kan ik tevreden sterven, ik heb een heilige opgekweekt.' Gedurende den maaltijd heerschte er een eerbiedige stilte. Ieder was onder den indruk ee- ner overstelpende aandoening. Fulgence gevoel de zich gelukkig, ofschoon het op zijn verbleekt gelaat, te zien was, dat hij een zwaren strijd had gestreden tusschen zijne naastenliefde en ver gevingsgezindheid en tusschen den ouden mensch die hem, zijns ondanks, gedachten van wraak zucht had ingefluisterd, Aloys Le Bouteiller kwam terug op het oogen blik der dankzegging eene ongewone vreugde straalde van zijn gelaat, die nog verhoogd werd, wanneer hij den blik op Fulgence sloeg. (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1