fed JASSEN Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. Bezoek van Kardinalen aan Den Bosch. Gister brachten eenige Kardinalen, Bisschop pen en gezanten het aangekondigde bezoek aan 's-Hertogenbosch om in het bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité dank te bren gen aan de Katholieken van Nederland voor de aan de noodlijdende bevolking hunner landen verleende hulp. Mgr. Diepen ontving de bezoekers, naast Kardinaal Piffl, Kardinaal Bertram, Vorst- Bisschop van Breslau, Mgr. Dr. J. Meszaros, vicaris-generaal te Boedapest en vertegen woordiger van Kardinaal Czernoch, Primaat van Hongarije, Mgr. Dr. Straeter wijbisschop van Aken, Kardinaal Schulte te Keulen, Mgr. Dr. Hannauer, Bisschop van Vaez, Mgr. Dr. Clattfelder, Bisschop van Csanad, Mgr. Dr. Rott, bisschop van Veszprem, Mgr. Dr. Horvath wijbisschop'vanColocza,de gezanten van Duitsch- land, Oostenrijk en Hongarije te 's-Gravenhage en nog eenige prelaten. Na de begroeting werd in acht landauers door de bevlagde straten naar het Centraal Bureau van het R. K. Huisvestings-Comité ge reden. Hier werden de gasten begroet door den waarn. voorzitter Mgr. Prinsen, die inlichtingen gaf over de werkzaamheden van het comité. Om elf uur werd naar de Kathedraal gereden, waar Mgr. Diepen met de geheele geestelijkheid der stad de hooge bezoekers met liturgische plechtigheden inhaalde. Na deze kerkelijke ceremoniën moest het publiek de kerk verlaten en werden de gasten ter bezichtiging van de kerk door den Bisschop rondgeleid. Ten 12 uur had ten stadhuize de officieele ontvangst door het Gemeentebestuur plaats. In de raadszaal namen de gasten op de gereed staande zetels plaats en werden zij door Burge meester, Mr. F. J. Van Lanschot, omringd door de wethouders en gemeenteraadsleden toege sproken. Vervolgens werd onder leiding van den Bur gemeester het stadhuis bezichtigd. Om half een verscheen het Kon. Muziekcorps van Goulmy en Baar om een aubade te brengen. Na deze huldiging reed men naar het Bis schoppelijk paleis, waar de Bisschop aan de gasten een diner aanbood. Om 4 uur had de feestvergadering plaats in de Aula der R. K. Lycea. Toen het hooge gezelschap het gebouw be trad, speelde het Kon. Muziekkorps van Goulmy en Baar. Oostenrijksche, Hongaarsche en Neder- landsche meisjes in nationale kleedy strooiden bloemen. In zijn openingswoord wees mgr. Diepen, voorzitter van het R. K. Huisvestingscomité, erop dat alles wat voor de hulpverleening ge daan was geschiedde ter liefde Gods. Hij dankte de hooge gasten voor hun komst naar deze stad ook namens hen die hier niet tegenwoordig waren, zij die kinderen uit de centrale rijken tot zich haaden genomen. Kardinaal Piffl uit Weenen betuigde ver volgens den dank van Oostenrijk aan het Huis vestingscomité en zijn stichter, mgr. Diepen. Kardinaal Bertram uit Breslau sprak even eens hartelijke dankwoorden, die hij vergezeld deed gaan van de aanbieding van een kostbaar, uit hout gesneden beeld van de H. Hedwig, de patrones van Silezië. Dit geschenk zal ge plaatst worden in de Bossche kathedraal. Mgr. dr. Glattfelder, bisschop van Csanad, sprak namen Hongarije hartelijke dankwoor den. Namens kardinaal Schulte werd nog het woord gevoerd door mgr. StrSter, wijbisschop van Aken. Nadat ook mgr. Meszaros nog ge sproken had, dankte mgr. Diepen. Mgr. Prinsen sprak daarop een slotwoord, waarbij hij de kardinalen als herinnering een pracntig album met afbeeldingen van de kathe draal aanbood. Na de vergadering werd nog een bezoek ge bracht aan de St. Jacobskerk, waarna de hooge gasten vertrokken. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PURÜL. Bezoek van Mgr. lleijlen aan Nijmegen. Gistermorgen te half twaalf kwam Mgr. Hey- len in gezelschap o.a. van den Hoogeerw. heer Kanunnik Bootsma, te Nijmegen aan. Honderden en honderden mcnschen verdron gen zich bij de aankomst der hooge gasten. Al lereerst begaf men zich naar de R. K. Universi teit, waar prof. Schrijnen het gezelschap ont ving en toesprak. Mgr. Heylen gewaagde in zijn dankwoord van de edelmoedigheid der Nederlanders jegens Leuven in de donkere tijden, welke nu achter ons liggen, en verhoopte innige samenwerking tusschen de Universiteiten van Nijmegen en Leuven. Vervolgens reed men in auto's door de stad, en bezocht 't Valkenhof en verdere oudheden. Tenslotte begaf het gezelschap zich naar de H. Landstichting, waar het door vicaris Suys werd ontvangen. Maandagmiddag, omstreeks zes uur is de H. Landstichting bij Nijmegen bezocht door Z. Em. Kardinaal Piffl, vorstbisschop van Weenen. De salarisverlaging voor bet rijkspersoneel. In een te AmsterdamJgehouden vergadering van de hoofdbesturen der 3 bij het A. C. O. P. aangesloten organisaties werd medegedeeld, dat naar aanleiding van de voorstellen der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, welke een bezoldiging voor scl van 1800 maxi mum noodzakelijk achtte, zijnde 20 pot. boven het voorstel der regeering, van de regeering be richt is ingekomen, waaruit blijkt dat zij thai s zonder de Centrale Commissie er verder in te betrekken de salarissen voor het Rijkspersoneel, onderwijzers inbegrepen, zal vaststellen. ENORME COLLECTIE vanaf f 9.75. 2004—33 v.RoSSEM' 1750 15 Eenheid onder hel spoorwegpersoneel. Gisteren is te Utrecht een vergadering gehou den van het Voorloopig centraal comité voor actie om te komen tot een organisatie van spoor- en tramwegpersoneel, met de vertegenwoor digers van plaatselijke comité's uit enkele groote plaatsen. Besloten werd om in aansluiting op de reeds verschenen brochure, een circulaire te versprei den, teneinde tegemoet te komen aan den wensch van vele personeelleden om eens duidelijk en klaar te toonen welke de bedoelingen van het Voorloopig centraal comité zijn en op welk program volgens dit comité de nieuwe eenheids organisatie moet worden gevormd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Herdenking Mobilisatie 1914. Heden zijn op verschillende plaatsen in de stad de „manifesten" aangeplakt om de aan dacht te vestigen op de komende herinnerings- dagen. Heden zijn ook ten behoeve van het Nationaal Fonds tot steun van de slachtoffers der mobili satie prentbriefkaarten verkocht. Morgenmiddag 5 uur zullen gedurende eenigen tijd de klokken van de kerktorens worden geluid, waarna het carillon van den Stadstoren op de Groote Markt zal worden bespeeld. Het klokgelui zal eenige minuten vóór vijven worden ingezet door het luiden van de alarm klok, welke tien jaar geleden de weermacht op riep. Des avonds te negen uur zal zoowel in de Plan tage als op,de Groote Markt een muziekuitvoering worden gegeven. In verband met het bijzonder karakter dei- herdenking zal alleen van den Groote toren en van het stadhuis de vlag worden uitgestoken. De landelijke herdenking zal op 1 Augustus plaats vinden te 's-Gravenhage. Het Programma der Carillonbespeling te houden door den heer Textor op Donderdag 31 Juli des n.m. 5 uur, na het eindigen van het klokkengelui luidt als vólgt A. Koraal „Komt danken w'allen God" B. Vaderlandsche Liederen Wilhelmus, Wien Neerl. Bloed, Wij leven vrij, enz. C. Oud Hollandsche Liederen van Valerius „O Nederland let op Uw Saek", „O Heer die daer", „Wilt heden nu treden", „Gelukkig Vaderland", „Merck toch hoe sterek." D. Hedendaagsche Liederen en gedeelten van Handel, Haydn, Mozart en anderen. Het Stedelijk Muziekkorps (Directeurde heer II. H. van Vleuten) zal in de Plantage des avonds te negen uur het volgende programma uitvoeren 1. Volksliederen, Valerias 2. Ilerderkings- Marscb, II. H. van Vleuten 3. Feestklanken fantasie, AI. Kessels 4. Ouverture „Dichter und Bauer", Fr. van Sappé 5. Hollandsche Rhapsodie, WSchweinsberg6. Beleg van Bergen op Zoom 7. Strijdzang der Geuzen, Valerius 8. Mobilisatie M irsch, A. Bashan Het Programma, dat dienzelfden avond ojn negen uur door het Harmoniegezelschap „St. Ambrosius" (Dir. de heer J. F. M. Smits) op de Groote Maikt ten hehoore zal worden gebracht, luidt als volgt 1. Volksliederen 2. Marsch onafhankelijk- heidsfeest 1913, J. F. M. Smits 2. Ouverture Calif de Bagdad Boieldieu 4. Potpourri Leeuwerk, M. Guillaume 5. Walzer Frühlings- traume, Fahrbach 6. Fantasie Tanhauser, R. Wagner 7. Marsch hulde aan den Vrede P. J. van Abeel en 8. Volksliederen. Het volgende manifest is heden in onze stad en over 't geheele land aangeplakt Landgenooten Nu tien jaren zijn verloopen sedert, bij den oproep „Te Wapen" door heel Nederland een schok voer en een siddering, wenscht^het Na tionaal Comité een woord tot u te richten. Het was Juli 1914. Onheilspellend hadden zware wolken zich aan den staatkundigen hemel saamgepakt. Gelegen tusschen de strijdenden, gelegen op hun oorlogsweg, was onze positie zeer bedreigd. Hoe zou het ons gaan Wij wilden vrede. Onze moedige Vorstin en onze kloeke re geering aarzelden niet. Het bevel tot mobili satie bracht onze geheele weermacht te land en ter zee in gereedheid om elke schending van ons gebied tegen te gaan. Met bedrukt hart zag ieder het kind, den vader, den echt genoot, te wapen snellen om zich te scharen om de kern van goede aanvoerders, die hen zouden leiden daarheen waar het belang van het vaderland hen zou roepen. En hoevelen kwamen zich vrijwillig melden, hoevele oud gedienden grepen weer naar het wapen, toen het vaderland riep Hoevele Indische verlof gangers traden in onze gelederen 1 ^Meer dan vier jaren drukkende onzeker heid, Het waren moeilijke jaren maar. het gevaar werd afgewend en bleef afgewend. Op Neerlands vrijen bodem zette geen vreemde den voet. Eensgezind en vast van wil stond het geheele volk achter zijn regeering. Neer lands zelfstandigheid die vroeger door in wendige verdeeldheid was verloren gegaan en die in 1813 met vreemde hulp was herkregen werd door eigen kracht bewaard. Landgenooten Zwaar waren de offers, die van onze gemobiliseerden en van hun gezin nen moesten worden geëischt. Zij hebben hun plicht gedaan. Zij hebben het vaderland be hoed ten koste van zware en vele opofferin gen. Er zijn er gevallen al waren wij niet in strijd. Eere zij hun nagedachtenis Er zijn er wier gezondheid is geknakt, wier bedrijf is te gronde gegaan. Er zijn er die in zooveel an dere opzichten in bijzondere mate nadeelige gevolgen hebben moeten ondervinden van den zwaren en langdurigen dienst. Veel is door hen geleden in de oorlogsjaren. Veel wordt nóg geleden. Laat ons daarom de handen ineen slaan om te lenigen den nood waar die nog bestaat, te helpen waar zulks nog mogelijk is. Morgen, 31 Juli, zal het 10 jaar geleden zijn, dat het „te wapen" weerklonk. Met klok gelui zal u dat in herinnering worden gebracht. Verzamelt u dan oudgemobiliseerden om, de dagen van weleer in het geheugen terugroepende, te denken aan den steun, dien gij elkander gaal't, toen gij waart ver van huis, ver van hen die u lief waren. En laat overmorgen te 's-Gravenhage op den landdag, geheel Nederland vertegenwoor digd zijn om te getuigen van de saamhoorigheid van heel het Nederlandsche volk, evenals dat op den eersten mobilisatiedag in 1914 zoo schoon tot uiting kwam, zoo krachtig tot heel de wereld sprak. LandgenootenIndien gij terugdenkt aan die dagen van 1914, laat dan uw hart warm voelen voor de oud-gemobiliseerden, die nog lijden. Gééf hun uw sympathie en uw dank. En geef, in ruijjie mate, wat strekken kan om het lijden te verzachten, den nood te lenigen van hen, die, vóór 10 jaar, pal stonden voor Neerlands vrijheid en voor Neerlands zelf standigheid. Namens het Nationaal Comité Her denking Mobilisatie 1914. (w. g.) W. H. VAN TERWISGA. 's-Gravenhage, 30 Juli 1924. Het Streeknet. Naar we vernemen, is thans het voor het Streeknet vereischte aantal van 600 abonné's reeds overschreden, zoodat nu niets meer aan de tot stand koming ervan in den weg staat. Standplaatsen autobussen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft het Ge meentebestuur van Schiedam besloten voorloo pig geen standplaatsvergunningen te verleenen voor nieuwe autobusdiensten, noch voor uit breiding van bestaande diensten. De jubileumproecssie naar Kevelaer. We kunnen onzen lezers mededeelen, dat men zich nog tot uiterlijk Vrijdagmiddag 12 uur bij den broedermeester H. A. v.d. Meer, Boter- straat 89 kan opgeven, om aan de processie naar Kevelaer deel te nemen. Naar we verder nog vernemen, gaan dit haar met minder dan negen geestelijken onzer stad mee naar Kevelaer, o.w. al de vier pastoors. Men zie ook de betreffende advertentie in dit blad. Hanzc-vergadering. Gisteravond vergaderde de plaatsel. afd. der Hanze in Maison v.d. Heijden de opkomst der leden was niet al te groot, al was dan ook de be kende spreker de heer Chr. Janssen, directeur van het Centraal Ilanze-Bureau gekomen om de Kathol, middenstanders eens een en ander te zeggen. Na opening door den voorzitter, den heer Brounts, die hoopte, dat het komende verga deringseizoen flink zou bezocht worden, las de secretaris de notulen voor, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Vervolgens kwamen de ingekomen stukken in behandeling, w.o. een schrijven van de K.S.A., om een Hanze-lid in 't K.S.A.-bestuur aan te wijzen. Hiervoor werd door t bestuur de heer H. A. v.d. Meer aangewe zen. Nog werden hierna een 24-tal nieuwe leden geballoteerd, in verband waarmee extra hulde werd gebracht aan den heer C. Scbeffers, voor zijn vruchtbaar werk bij 't werven van deze nieuwe aanwinst, waarna 't woord word gegeven aan den heer Chr. Janssen. Spr. begon met een lofrede op de Schiedamsche Hanze, waartoe nog zoo pas zelfs 24 nieuwe le den waren toegetreden. Spr. noemde dit een nieuwe lente in het Hanzeleven en hoopte, dat deze kentering zich ook weer over de geheele Hanze zou uitbreiden, wat wel noodig is, sinds de Hanze de laatste jaren zoo'n knak had gekre gen. Met zooveel moeite had men de middenstan ders het samenwerking-besef wat bijgebracht, en 't ging ook eenige jaren goed, maar met de malaise had er een desei'tie plaats, die gevoelig is aangekomen. Er bleef echter een gezonde kern, die bleef georganiseerd en 't groote nut besefte van een centrale organisatie, maar velen geloof den het wel, omdat ze 't vereenigings leven niet noodig voor hun zaak achtten. Zelf meenden deze hun zaak wel tot leven en bloei te kunnen brengen. Dit klinkt op zich zelf mooi, zeide spr., maar de middenstand staat niet onafhankelijk op zich, maar hangt af van het geheele maat schappelijk leven en degroote wereldstroomingen. Daarom heeft de middenstand zijn organisatie noodig, om die stroomingen beter te leeren ken nen en er zich naar te kunnen richten, zoo voor- deelig mogelijk. De middenstand moet zelf zor gen, zijn plaats in de maatschappij te behouden, waartoe alleen vereenigd leven de kracht geeft. Spr. betreurt 't, dat de laatste jaren de midden stand meer rust genoten dan strijd heeft gevoerd, wat ten gevolge had, dat de Hanze sterk achter uit ging en de stand zelf veel waardeering inboet te. Dit zijn ware feiten, zeide spr., en om die weg te vagen, is een herleving en versterking der onderlinge, eendrachtige actie noodig. Dan zal weer langs den weg der solidariteit en eenparig streven 't besef bij 't volk komen, dat de midden stand feitelijk onmisbaar is, dan herkrijgt men zijn eigen standing, inzicht in 't maatschappelijk leven en den juisten kijk op de positie, die men als middenstand op de wereld inneemt. Spr. bracht ten slotte de Hanze-bank ter spra ke, over welke instelling 't vorig jaar zoo onrede lijk is geoordeeld, wat de bank 12 millioen aan deposito's kostte. Zelf hebben toen de midden standers hun eigen credietinstelling aan 't wan kelen gebracht, maar gelukkig bleven er, die voor 10 millioen crediet bleven zorgen en op dat ferme voorbeeld kwamen andere ook weer terug. Spr. besloot zijn krachtige opwekkende rede met den wensch, dat alle middenstanders zich zullen vereenigen, in kracht, geloof en recht vaardigheid. Een daverend applaus bewees wel, dat de heer Janssen met zijn pittige woorden de harten der leden had getroffen. De voorzitter dank ten den spr. nog met eenige hartelijke woorden en hoopte den heer Janssen nog eens spoedig weer in Schiedam op een Hanze-vergadering- te mogen zien. De heer Brugger bracht als lid der commissie van toezicht van de Hanze-bank den spr. dank voor zijn opwekkende woorden ten opzichte van genoemde bank gesproken. Namens de commissie voor het nazien der boeken deelde de heer ter Braak mede, dat de boeken alle in orde waren bevonden. Van de rondvraag werd nog door eenige leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze de goed geslaagde vergadering sloot. Om verschillende redenen gaat de midden standstentoonstelling, die eind Augustus of be gin September zou worden gehouden dit jaar niet door. Wel zal dit jaar waarschijnlijk nog een etalage-week worden georganiseerd. In September brengt de Hanze een bezoek aan het Pompstation. Voorzitter Brounts hoopte, dat dan vele leden van hun belangstelling mogen blijk geven. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Van 14 tot 19 September a.s. wordt te Keulen gehouden de tweede Keulsche (herfst)jaarbeurs. Deze Jaarbeurs verdient ongetwijfeld belang stelling. Aangezien het Rijnland ongeveer 60 van zijn levensmiddelen van Nederland betrekt, en de vooruitzichten voor export naar dit deel van Duitschland niet ongunstig zijn te noemen, komen in de eerste plaats de producten van den Nederlandschen land- en tuinbouw, veeteelt en visscherij de groenten en vruchten uit het Westland, zuivelproducten, koloniale waren, haring en vischsoorten enz. voor deelneming aan deze Jaarbeurs in aanmerking. Inlichtingen over deze Jaarbeurs verstrekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Béneden- Maas te Vlaardingen en de heer Mr. J. C. L. Zuyderhoff, vertegenwoordiger der Keulsche Jaarbeurs voor Holland, Korte Voorhout 13 te 's-Gravenliage. Laatstgenoemde heer zal tevens op een nader bekend te maken tijdstip in een localiteit van het Handelsgebouw te Vlaardingen een spreekuur houden waarop belanghebbenden nadere besprekingen over deze Jaarbeurs kun nen houden. Wegens overbodig geworden werkzaamheden is eervol ontslagen met dank als schoolopzienster, mevr. wed. A. A. C. de Groot van Pienbroek, alhier. T« A'dam slaagde voor 't exa- 2126 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2