DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang» Vrijdag 1 Augustus 1924, ff*. 14012 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-üngev alienverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bink te Schiedam 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. van een Buitenlandsch Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. De eerste commissie der geallieerde conferen tie heeft gister het eerste deel van liet Fransche compromis-voorstel inzake de kwestie van een in gebreke blijven van Duitschland afgehandeld. De commissie is het volkomen eens geworden over dit gedeelte van het Fransche memorandum. Nadat de leiders der delegatie om 5 uur in het Lagerhuis over het rapport der eerste com missie beraadslaagd hadden, kwam men tot het volgende aceoord De mogendheden zullen geen afzonderlijke actie ondernemen, zoolang geen definitief in gebreke blijven is geconstateerd. Over dit in gebreke blijven wordt door de Commissie van Herstel beslist doch indien haar besluit slechts bij meerderheid van stemmen en niet eenstemmig is genomen, zal elk lid van de C. V. H. zich kunnen beroepen op een arbitrage commissie, welke met algemeene stemmen door de C. v. LI. benoemd moet worden. Deze Ar bitrage-Commissie zal uit drie leden zijn samen gesteld en gepresideerd worden door een Ameri kaan. Indien omtrent de benoeming dezer com missie geen eenstemmigheid in de C. v. H. kan worden bereikt, zal de commissie benoemd wor den door den president van het Permanente Hof in den Haag. De arbitrage-commissie beslist in hoogste instantie. Het gister uitgegeven communiqué over de gister door de conferentie bereikte resultaten in de commissies luidt als volgt De eerste commissie der conferentie is bot overeenstemming gekomen betreffende het door haar ontvangen Fransche voorstel. Het volledig resultaat van deze bereikte overeenstemming hangt evenwel af van de besluiten door de derde commissie te nemen, die de andere punten van het Fransche voorstel behandelt, aangezien de taak der beide commissies met betrekking tot de bestudeering van het Fransche voorstel een ondeelbaar geheel vormt. De vooruitzichten schijnen evenwel gunstig te zijn. In ieder geval was de stemming gister avond zeer optimistisch, ten opzichte van de totstandkomingvan een compromis en het is niet onwaarschijnlijk, dat de raad van zeven heden reeds zal besluiten de uitnoodigingn aan de Duitsche regeering te verzenden. Er wordt op gewezen, dat de kwestie der mi litaire ontruiming van de Roer buiten het werk der conferentie staat, welke zich immers uit sluitend heeft bezigtehouden met de economische factoren betreffende de tenuitvoerlegging van het Dawes-plan. Die kwestie zal derhalve niet voor de volledige conferentie komen. Terzeifdertijd is algemeen bekend geworden dat die kwestie een der punten is, welke de Duitsche gedelegeerden, wanneer zij te Londen arriveeren, stellig zullen te berde brengen en reeds op dien grond achtten geallieerde kringen teLonden het zeer noodig.dat de vertegenwoordi gers van Frankrijk en België in staat zullen zijn, omtrent deze zaak definitieve denkbeelden te opperen In de bladen wordt erop gewezen, dat waar schijnlijk de goedkeuring der Fransche en Bel gische regeering nog noodig is op de voorstellen, die in het thans door haar gedelegeerden op gesteld memorandum zijn vervat doch, zoo meent men, zulks zal noch groote moeilijkheid, noch veel vertraging meebrengen. 63 Eindelijk werden de deuren der gevanganis geopend, en terwij 1de boogschutters a het moge lijke deden de opgewonden volksmenigte buiten te houden, verdwenen de kape aan van de Saint-Romanus en de deurwaarders in de donkere gewelven. Huguette Volgde hen hijgende zij liep niet, zij sleepte zich langs den muur voort, over haar lippen vloeiden afgebroken woorden, haar oogen blonken van een onuitsprekelijk geluk zelfs vóór de priesters en de deurwaarder bevond zij zich in de cel weenende en Donat in vervoering omhelzende. Zou men hem het licht, de vrijheid zijn kind teruggeven Zijn vrouw bevond zich bij hem, zijn vrouw glimlachte die tegenwoordigheid, die glimlach was het leven Door een plotselinge beweging, die door iedereen begrepen en gewaardeerd werd, drukte Donat de vrouw aan zijn hart, wier leven hij zoolang door zijn hardvochtigheid verbitterd had, en terwijl zijn bevrijde armen haar omvatten rolde twee groote tranen over Hunguette's voor- Daar echter de kwestie buiten het terrein der huidige conferentie valt, zou de bespreking te Londen uitsluitend gevoerd worden tusschen de gedelegeerden van Frankrijk, België en Duitsch land, zonder dat directe deelneming van ver tegenwoordigers der niet bij de Roerbezetting betrokken geallieerden noodig is. Gemeld wordt, dat de eerste indruk der voor naamste gedelegeerden omtrent het memoran dum van gisteren niet ongunstig is geweest. De Duitsche pers verwerpt het Fransche ont ruimingsschema. De „Zeit" acht het plan on aannemelijk. De „Kreuzzeitung" vindt het zelfs geen basis voor nadere onderhandelingen. Vol gens de „Vórwarts" druischt het plan tegen den geest van het Dawes-rapport in. De Commissie van Herstel heeft gistermiddag in Hyde Park Hotel een korte zitting gehouden, waarover van wege het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken het volgende com muniqué is uitgegeven In een zitting onder voorzitterschap van Barthou heeft de G. v. H. het volgende besluit bevestigd, dat reeds gis teren bij een niet officieele bespreking van de leden onder voorbehoud van sii' John Bradbury aangenomen werd, en als volgt luidt De C. v. H. besluit, van tijd tot tijd te Londen officieele zittingen te houden, om de kwesties op te lossen, welke tot haar competentie be lmoren en uit het in werking treden van het Dawesplan kunnen voortvloeien. EEN IRANSCH-DUITSCH CONFLICT De „Nation Beige" heeft het volgende be richt uit Berlijn ontvangen, dat het echter onder het grootste voorbehoud mededeelt Men weet dat generaal Waleh generaal Noliet heeft opgevolgd als leider van de intergeallieerde commissie die Duitschland's bewapening moet controleeren, en wier werkzaamheden 1 Augustus zouden beginnen. Generaal von Seeckt verzocht nu de controle commissie hem 48 uur te waarschuwen vóór zij een Duitsch militair organisme bezocht(!) en dat zij officieel zou mededeelen welke plaatsen zij had bezocht. Generaal Walch heeft in opdracht van de Fransche regeering geweigerd hierop in te gaan. Maarschalk Foch moet order hebben gegeven onmiddellijk alle betrekkingen met het Duitsche ministerie van Oorlog af te breken. Het Duitsche ministerie van Oorlog bevestigt dat een crisis is ontstaan. De houding van generaal von Seeckt zou af gekeurd zijn door officieele kringen. Hij schuift echter de aansprakelijkheid ai' op generaal Strompel. ENGELAND. De regeeringsleider in het Lagerhuis Clynes deelde gister in het Lagerhuis mede, dat het parlement Donderdag a.s. op reces zal gaan tot einde October. De premier verklaarde naderhand, dat er nog geenerlei beslissing was genomen omtrent de kwestie der Iersche grensregeling. DE MICÜM-VERDRAGEN. Gister werd te Dusseldorp door de vertegen woordigers der mijnindustrie en de Micum de tot nu toe bestaande overeenkomst verlengd met de volgende wijzigingen in de voorwaarden De nieuwe overeenkomst geldt tot aan het tijdstip, waarop het Dawes-plan in werking treedt. hoofd. Donat weende. „Kom", sprak de priester met zachtheid, „de heeren van het Parlement wachten u." Donat daalde langzaam de treden af, die van zijn cel naar de verhoorzaal geleidden, en spoedig was hij in de vrije lucht. Toen hij den helderen blauwen hemel en de juichende menigte beschouwde toen hij het vriendelijk gelui der kerkklokken vernam en de kreten van het volk, 't welk hem een donderend welkom toeriep toen hij de hem toegestoken handen van mannen en vrouwen aanraakte, als een teeken van vriendschap en vreugde, had er een geheele omkeering in hem plaats en" was het hem of plotseling de oude mensch in hem afge legd wérd. De stralen der heerlijke zon beschenen hem, daverende vreugdetonen klonken langs alle kanten voor hem het feest, voor hem die dui zenden op de straten, en dat alles greep hem zoo zeer aan, dat hij op het punt was onder zooveel vreugde en verrassing te bezwijken. „Moed riep hem de priester toe die hem ondersteunde, „de dag is lang en ge hebt al uw moed en wilskracht noodig, om de aandoe ningen te kunnen dragen." Huguette ging naast hem en de stoet sloeg den weg in naar het paleis. Donat werd de groote zaal van het Parlement binnengeleid, waar hij door de volksmenigte gevolgd werd, daar de beraadslagingen van dit Intusschen kan de mijnindustrie van 16 Augus tus af het verdrag met vijf dagen opzeggen. De uit- en invoerbeLalingen, die voor Juli golden zullen van 1 Augustus af tot de helft worden verminderd. De loopende steenkoolbelasting wordt van 1 Augustus af tot 25 verminderd. Met het oog op de moeilijkheden in den afzet waarmede de mijnen in Juli te kampen hadden, zal de steenkoolbelasting over de afgeloópen maand met 50 worden verminderd. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Iersche grenskwestie is opnieuw acuut geworden, daar de rechterlijke commissie uit den Privy Council heeft uitgemaakt, dat de grenscommissie niet kon functionneeren, tenzij de regeering te Ulster een derde lid benoemde. Het kabinet heeft een spoedvergadering ge houden. Naar de „Daily Chronicle" verneemt, achtte het kabinet den toestand zeer moeilijk en besloot raad te vragen aan de Britsche onder teekenaars Van het Iersch verdrag, met wie spoedig een conferentie zal worden gehouden, waarop gepoogd zal worden, een oplossing te vinden BRAZILIË. De telegrafische en telefonische verbinding tusschen Santos en Sao Paulo is hersteld. Naar men gelooft, zal de spoorwegdienst deze week weer functionneeren. De verzending van koffie is hervat. Volgens een telegram uit Buenos Aires besloot de president van Brazilië amnestie te verleenen aan alle rebellen met uitzondering van de leiders, die na gevangenneming zullen worden terecht gesteld of tot levenslange gevangenisstraf zullen worden veroordeeld. De regeering van Brazilië heeft maatrege len genomen om de ontsnapping van de rebellen naar het Zuiden te voorkomen, ofschoon de ge talsterkte van de rebellen, naar verluidt, toch reeds aanmerkelijk verminderd is. De rebellen- generaal Lopez is er evenwel in geslaagd 6000 man om zich hèen te verzamelen. Dit aantal is nog groot genoeg onder de bestaande zorgwek kende omstandigheden. ALLERLEI. Uit Rome Het „Giornale d'Italia" Verneemt uit Genua, dat te Diana Marina door boosdoeners een aanval is gedaan op den Engelschen admi raal Lambard Dogson, die ernstig door een re volverschot in den buik werd gewond. De politie is bezig, de daders op te sporen. Uit Tokio Gisterochtend is de wet af gekondigd, waarbij 100 pCt. belasting wordt geheven op weelde-artikelen. Zij trad onmiddel lijk in werking. Uit Simla De twee vliegers, 'waarvan werd gemeld, dat zij bij een val in de nabijheid van Razmak werden gedood, zijn behouden op hun basis teruggekeerd. Uit Brussel De Amerikaansche staatssec retaris Plughes is gister om zes uur uit Parijs te Brussel aangekomen. Gisteravond werd te zijner eere een banket door den Amerikaanschen ge zant aangeboden. Uit Washington De Perzische regeering heeft aan de Amerikaansche regeering een zoo volledige verontschuldiging aangeboden met betrekking tot den moord op den Amerikaan schen consul te Teheran, dit men het incident wel als gesloten kan beschouwen. Uit Berlijn Naar het „Berliner Tageblatt" oogenblik af in het openbaar gehouden wer den. De zaal binnentredende, viel hij op zijn knieën en strekte de met ketenen beladen han den naar de leden van het Parlement uit. Men deed hem op een bankje neerzitten, en met al den ernst van een gerechtelijk verhoor ondervroeg men hem over de misdaden, waaraan hij zich schuldig had gemaakt. De ongelukkige, die minder nog door de menschelijke gerechtigheid dan door zijn ge weten gewonnen was, verzweeg niets van zijn vroeger leven. Hij sprak over zijn verwaarloosde jeugd, zijn aanleg voor den arbeid, die echter in zijn onoverwinneijke luiheid een geduchten vijand had. Hij sprak over den eersten gelukki gen tijd van zijn huwelijk, toen hij door zijn handwerk rijkelijk zijn brood verdiende. Ver volgens schetste hij de eerste aanrakingen met het kwaad, zijn smaak voor het zwervende leven en zijn tochten in de bosschen, den haat dien hij tegen den graaf De Chateauneuf opgevat had en eindelijk de misdaad, waaraan hijzich had schuldig gemaakt. „Ik vraag vergiffenis aan God en de men- schen", sprak hij, „ik roep de goedertierenheid van monseigneur den hertog van Normandie in ik smeek mijn vrouw al het verdriet en de schande te willen vergeten, die ik haar aange daan heb." Huguette glimlachte door haar tranen heen. verneemt, zijn de regeeringspresidenten van Kassei en Hannover opgekomen tegen de be sluiten over de afvloeiing van de sociaal-demo cratische eerste-burgemeesters Scheidemann en Leinert, omdat de door deze besluiten getroffe nen niet, zooals de verordening eischt, eerst zijn gehoord. De gemeenteraden zullen nu een nieuw besluit nemen. Uit Peking Karachan heeft gister zijn geloofsbrieven als gezant van de sowjet-unie overhandigd. Binnenland. Herdenking Mobilisatie. In den Haag en Scheveningen. De herdenking van de afkondiging van de mobilisatie is gister te 's-Gravenhage ingezet met het luiden van dc kerkklokken te vijf uur gistermiddag. De eigenlijke plechtige herdenking vond gisteravond plaats te Scheveningen, voor het monument voor leger en vloot. O.m. waren aanwezig de ministers Ruys en Westerveld, de vice-presedent vanjden Raad van State, mr. dr. H. T. van Leeuwen, de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, de schout bij nacht Surie, verschillende opper en hoofdofficieren, korpscommandanten en in specteurs der wapens. Van het vroegere ministerie Cort was prof. M. W. T. Treub aanwezig. De oud-opperbe velhebber, generaal Snijders, vormde het middel punt der belangstelling. Generaal Van Terwisga hield allereerst een korte rede. Deze spreker wees er op hoe er tien jaar geleden angst en onzekerheid was en hoe er thans dankbaarheid bestaat, dat destijds de gevaren zijn voorbijgegaan. Helaas zijn er nog, zeide spreker, die niet inzien, hoeveel er nu te herdenken is. Het nationaal comité is, verklaarde de spreker er van overtuigd, dat zij, die ten gevolge van de mobilisatie nog altijd lijden, geholpen zullen worden. Generaal Van Terwisga gaf daarna bet woord aan minister Ruys. De minister begon zijn herinneringsrede met te verklaren, dat Nederland met het mobilisatie- besluit op 31 Juli 1914 toonde, dat het zijn neu traliteit niet slechts met het woord wilde ver dedigen, maar dat het bereid was ook daden te verrichten. Wij waren, gelijk de toenmalige voorzitter van het kabinet het even eenvoudig als treffend uitdrukte, bereid ons zelfstandig volksbestaan met de wapenen in de hand tegen iederen indringer te verdedigen. Niets meer, niets min der. Wij achten het schooner voor het Vaderland te leven den te sterven. Maar wie voor zijn land wil leven, moet ook bereid zijn er voor te ster ven. De menschheid is nu eenmaal nog niet genadeixl tot het hooge ideaal, dat recht boven macht gaat. Zoo iets ons deze droeve waarheid kan in scherpen, dan is het wel de dag dien wij heden herdenken. Ieder volk, dat ten oorlog trok, was van zijn goed recht innig overtuigd. Maar in stede van een onpartijdige uitspraak uit te lokken, in stede van te trachten zich over de gerezen zwarigheden te verstaan, vertrouwde ieder slechts op de kracht zijner wapenen. Voor men recht wist wat er gebeurde, stond gansch Europa in vuur en vlam. De president rees van zijn zetel op. „Laat den gevangene buiten gaan," sprak hij. Donat vertrok met langzame schreden, aan een zijner voeten nog de ketenen medesleepende, waarmede hij gekluisterd was Toen de veroordee'de verdwenen was, her innerde de advocaat-generaal aan de zware beschuldigingen, die tegen hem ingebracht waren de leden van het Parlement beraadslaagden en Donat werd op zijn eerste plaats terugge voerd. De president nam weder het woord en in een welsprekende redevoering hield hij Huguette 's echtgenoot het verschrikkelijke zijner mis daden voor oogen. „Gij hebt een schepsel Gods gedood," sprak hij met nadruk, „en niemand ter wereld bezit de macht hem weder tot het leven op te wekken Toen de aanspraak geëindigd was, stonden, op bevel van den deurwaarder, gevangene en toeschouwers op, om de uit spraak van het vonnis te vernemen. Zelfs nog op dit oogenblik kon Donat onder de onverbiddelijke hand der gerechtigheid val len, het Parlement bezat het recht de toepassing van het privilege te weigeren voor den persoon, die het daartoe onwaardig zou achten, en het kapittel te verzoeken de keus op een ander te vestigen. (Wordt Vervolgd) s, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1