ivvft PrimaColbert Costumes fiXTBA-AANBIEniNG. 13.50 15.75 17.50 Hoe zou men geoordeeld hebben vroeg spre ker, over een volk, dat, uit welke verheven motieven ook, zich toen van wapentoerusting onthield Zou men het niet beschouwd heb ben als een land, dat geen zelfstandig volksbe staan meer waard, hoe eer hoe liever aan het groote doel moest worden geofferd Spreker wees er dan vervolgens op, dat de koene houding van de duizenden jonge man nen, die met geestdrift aan de roepstem van het Vaderland gehoor gaven, die, gedurende de lange jaren van den oorlog, vastberaden hun post hebben vervuld, niet kan hebben na gelaten den indruk te vestigen, dat Nederland niet minder dan zijn buren, bereid was zich met elk offer te getroosten. Het zou van grenzenlooze lichtzinnigheid ge tuigen, zeide spreker, indien men meende, dat het einde van den oorlog ook voor goed het tijdperk van geweld had afgesloten. Wij zijn nog ver en ver verwijderd van „het stellen van de moreele macht van het recht in de plaats van de materieele macht der wapenen.", gelijk een beroemd geworden poging tot vredestichting zich uitdrukt. Maar juist daarom kunnen wij onmogelijk bij de pakken neerzitten. Hoe zeer wij ook zouden wenschen, dat het oogen- blik aangebroken was om den laatsten soldaat af te danken, wij moeten ons rekenschap ge ven van de nuchtere werkelijkheid. Wij vermogen ons aan de harde noodzaak dei- zelfverdediging niet te onttrekken. Laat ons, ging spr. dan voort, God vurig bidden, den wereldvrede te schenken. De dag, waarop alle volkeren gelijktijdig en weder- keerig, dat is dus internationaal, tot een an dere gedragslijn in zake bewapening besluiten, zal een gezegende zijn als weinige. Laten wij op een dag als deze de innige hoop uitspreken, besloot spr. dat God ons de verschrikkingen van een nieuwen oorlog moge besparen, maar dat, zoo ons een ander lot be schoren wordt, het dan levend geslacht zich moge gedragen als de mannen van 1914 Na de rede van minister Ruys, die zeer toe gejuicht werd, speelde de Kon. Militaire Kapel het „Wilhelmus" waarmede de plechtigheid geëindigd was. Van een vertooning van de mobilisatiefilm op den rand van het terras, kon helaas niets komen. De wind was zóó sterk, dat het onmoge lijk was het doek overeind te krijgen. De autoriteiten begaven zich toen naar de groote zaal van het Kurhaus, waar de vertoo ning plaats vond. Er heerschte tijdens de voorstelling een enthousiaste stemming. Prins Hendrik, die het laatste gedeelte bij woonde werd bij zijn binnenkomst door het pu bliek hartelijk toegejuicht. Kardinaal van Bossuni te Den Bosch. Ter gelegenheid van het Bossche missiefeest, droeg kardinaal Van Rossum gister in de kathe draal een pontificale H. Mis op. Met groote plechtigheid werd hij ontvangen. In de kerk waren o.m. aanwezig de Commissaris der Ko ningin, de burgemeester en wethouders, de bis schop van Roermond, mgr. Diepen, en de bis schop van Alexandria, mgr. Van de Ven en mgr. Biermans, apostolisch vicaris van den Boven-Nijl. Kerkmeesters der kathedraal droe gen 't baldakijn, waaronder de kardinaal zege nend door de kerk schreed. Na de H. Mis begaf de kardinaal zich naar het bisschoppelijk paleis. Gistermiddag om 4 uur is in het Concertge bouw dat stampvol was, het missiefeest ge houden. Nadat de vertegenwoordigers der dio cesane missiecomité's uit het-heele land in de zaal hadden plaats genomen, verscheen Kardi naal van Rossum, vergezeld door kardinaal Sincero, den aartsbisschop van Ltrecht, de bis schoppen van 's-Hertogenbosch, Roermond, Alexandria en den Boven Nijl, de procurator van het Nederlandsch episcopaat te Rome, mgr. Eras, en verschillende kanunniken. Kardinaal van Rossum werd met groot gejuich ontvangen en nam plaats op den troon, die op het podium was opgesteld. Het zangkoor van St. Jacob zong het Ecce sacerdos. Nadat de aartsbisschop als voorzitter van den nriester-missiebond een korte toespraak had gehouden, waarin hij kardinaal Van Rossum dankte, dat hij ondanks de vermoeienissen van het Eucharistisch congres toch gekomen was, voerde mgr. C. Prinsen als voorzitter van het diocesaan-missiecomité het woord. Deze her innerde er o.m. aan, dat het thans 50 jaar geleden is dat kardinaal van Rossum hier in 's Herto genbosch de gelofte heeft afgelegd in de Congre gatie van den Allerheiligsten Verlosser. Kardi naal Sincero verwelkomde spr. in het Fransch. Voorlezing werd gedaan van een telegram van mgr. dr. J. Olav Smit, bisschop in Noorwegen. Prof. P. van Grimsven, van het groot semina rie, hield de feestrede, welke een hulde was aan kardinaal van Rossum als prefect der congre gatie tot voortplanting der geloofs. Namens de commissie voor de Vatikaansche missie-tentoonstelling bood mgr. Hermus aan kardinaal van Rossum een in rood leer gebonden exemplaar aan van het werk Nederland en de missiën, alsmede een bedrag van f 2000 van het diocesane missiecomité. Van genoemd werk is een exemplaar in wit leder gebonden aan den paus toegezonden. Kardinaal van Rossum herinnerde in een korte toespraak aan het schitterend geslaagde Eucha ristisch congres, spoorde dc katholieken aan hun geloof te bewaren en wekte de priesters op rien geloovigen liefde in te prenten voor de missie. Mgr. Diepen dankte voor al het goede door kardinaai van Rossum gedaan en legde aan diens vue.en de verklaring n e., dat Nederland zou vo^r.g m steun te verlemen aan de missie. Daarna gaf de kardinaal zijn zegen en werd de vergadering, die werd bijgewoond door ver- stoffen en afwerking gegarandeerd. SPECIALE PRIJZEN Beslist géén fabriekswerk. ZIE DE ETALAGES PANNEKOEKSTRAAT, MIDDELLANDSTRAAT en SCHIEDAMSCHE- WEG. 2142 36 tegenwoordigers van de Duitsche St. Francis- cus Xaverius Verein en den Belgischen Priester- missiebond, door mgr. Prinsen gesloten. Om 7 uur celebreerde mgr. Diepen in de kathe- raal een pontificaal lof. Pater Jonckbloedt CSSR hield de feestpredicatie. De reis van Kardinaal Piffl. Woensdag heeft kardinaal Piffl een bezoek gebracht aan het missiehuis te Steyl en aan Tegelen. Te Tegelen hield de burgemeester een toespraak, die door den kardinaal werd beant woord. Te Steyl werd de kardinaal in het missie huis ontvangen. Gister bezocht hij Venlo, waar hem voor het Heilig Hart-standbeeld hulde gebracht werd. B. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Voor de derde maal in deze week hing gisteren aan het Bureau de vlag met pauselijken wimpel uit. Ditmaal ter eere van Z.D.H. Mgr. Juan Francisco Aragone, Aartsbisschop van Monte video, (Uruquay), die vergezeld van den Hoog- eerw. Heer Secretaris Antonio Soza Ponce, en van de Zeereerw. Paters Dedemptoristen M. Lathouwers, Rector te Amsterdam, Beijsens én van Kempen, het Bureau kwam bezoeken. Mgr. stelde zich met levendige belangstelling van inrichting en werkwijze van het Bureau op de hoogte, gaf zelf een uitvoerige uiteenzetting van den zwaren schoolstrijd inUruquay en zegen de ten slotte Directeur en personeel. Onze mijnen. In verband met den geringen afzet van kolen- zal de Oranje-Nassaumijn te Heerlen Zaterdag a.8. en de volgende week twee dagen niet laten werken. Ook bij de andere mijnen is het niet uitgesloten dat, wanneer de afzet van kolen niet grooter wordt, tot beperking van den werk-, tijd zal moeten worden overgegaan. De oorzaak van dezen geringen afzet ligt in de lage prijzen van de Duitsche en Engelsche kolen, waartegen de Nederlandsche mijnen door de hooge spoor- tarieven niet kunnen concurreeren. Nederland - Estland. Omtrent het verleden week geteekende tij delijke handelsverdrag tusschen Nederland en Estland verneemt de Nedrusj dat dit verdrag op de basis van gelijk-recht berust. Eenige ar-' tikelen zijn gewijd aan de betrekkingen ten opzichte van de Nederlandsche koloniën. Dc ramp op de Schelde. De secretaris van ons gezantschap te Brus sel heeft op het Dep. van Buitenl. Zaken te Brussel de Belgische Regeering en Kamer be dankt voor haar bewijs van sympathie aan Nederland betoond bij den dood van Nederland sche visschers in den storm van 18 Juli j.l. Prins Hendrik. Prins Hendrik vertrekt 9 Augustus naar Meck lenburg, waar de Prins tot einde Augustus zal blijven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. IIET HERINNERINGSALBUM. Wij wijzen onze lezers er nogmaals op, dat nog tot en met 2 Aug. a.s. tot 's middags 12 uur be stellingen, voor het herinnerings-album Euchar. Congres door onze administratie worden aan genomen, nadien niet meer. Het album komt niet in den handel. Herdenking mobilisatie. Op eenvoudige, waardige wijze is gister in onze stad de herdenking der mobilisatie Van 1914 gevierd. Om 5 min. voor 5 dreunde de zware alarm klok van dc Groote Kerk vijf minuten lang over de stad en riep in herinnering 't droevige feit van 10 jaar geleden, toen dezelfde klok met stalen klank het bevel tot mobilisatie aan allen ver kondigde. Precies om 5 uur begonnen al de klok ken van alle kerktorens te luiden, welke in drukwekkende- klokkenklanken tien minuten lang werden gehoord. Toen deze muziek was Verklonken, vernamen we de eerste accoorden van het carrillon van den grootën toren, dat door den heer Textor werd bespeeld. Zijn program bestond uit koralen, vaderlandsche, oud-Hollandsche en hedendaag- sche liederen, teVens gedeelten Van werken van klassieke meesters. Velen stonden op de Markt en in den omtrek het gelui en 't carrillon te beluisteren, de stemming van allen was ernstig, plechtig. Om 9 uur gisteravond gaf „St. Ambrosius" een concert op de markt en ,,'t Stedelijk" speel de in de Plantage. Ook hierbij waren Velen aanwezig, die aandachtig naar de uitvoeringen hebben geluisterd. (Hinderlijk was bij de Plantage 't drukke verkeer van auto-bussen, waarvoor de men- schen-menigte telkens plaats moest maken. Die bussen moesten bij dergelijke gelegenheden, hun weg maar over de Nieuwe Haven nemen). Heden heeft, gelijk men weet, in den Haag de algemeene herdenking plaats, waarheen ook onze stad haar afgevaardigden zond. Iemand, die onbekend wil blijven, verzoekt ons opname van 't volgende gedicht Ter herinnering aan onze Schiedamsche helden van 1914. Met gevoel van diepen eerbied, Dankbaarheid en groot ontzag Denk ik weer aan 1914 Aan den mobilisatiedag Hoe Schiedam was leeggeloopen Al ten oorlog uitgerust Hoe wij door den barren regen Allen snelden naar de kust. Hoe wij nog bijtijds voorkwamen Dat Brit of Schot Rockanje namen. Strandpaal 14 en paal 15 Kunnen nog getuigen zijn Hoe de dappere Schiedammers Daar nooit trokken aan de lijn, Ronde wei en Quaksche water, - Meelzak, Schapengorsch en Strand Alles kan U daar verhalen Wat Schiedam deed voor ons land. Zonder den Schiedamschen geest Was de Röckanees er lang geweest. Hulde, beste brave jongens, Voor Uw mannenmoed en trouwl Ook mijn hulde voor de fermheid En lankmoedigheid der vrouw. Dat wij zoo'n tijd nooit meer wenschen Is een uitgemaakte zaak. Mocht het land ons echter roepen, Reken maar, dan is-ie raak, Naar de grens rent ieder dan Onder leuze „Sluit Schiedam". De Processie naar Briclle. De pelgrims voor Brielle hebben gister hun bedevaart gehouden op een wijze, Avelke alle deelnemers ten hoogste heeft voldaan. De heenreis, begunstigd door 't mooiste weer, was zeer voorspoedig en duurde, afgewisseld door gebed en gezang, voor allen slechts kort. Tegen 10 uur arriveerde de „Merwede te Brielle, waar men zich terstond vanaf de boot naar t Martelveld begaf. Te lOVa uur werd daar de plechtige Hoogmis gecelebreerd door Deken A. J. C. Schraag,Presi dent v.d. Broederschap der H.H. Martel, v. Gorkum met assistentie van kap. H. Hooge- veen als diaken en Pater P. Cremer O.Pals subdiaken. In den middag werd het plechtig Lof gecelebreerd door den Zeereerw. heer H. B. J. Warnink, pastoor der parochie van het H. Hart, met assistentie van pater S. v.d. Broek O. P. en P. P. Cremer als subdiaken en diaken. De plechtige processie hierna had plaats op het Martelveld. Vanaf het altaar aldaar werd de zegen met het H. Sacrament gegeven. De feestpredikaties onder het H. Misoffer en het Lof werden gehouden door kap. C. Wiemers en pater A. v. Dijk O.P. Door beiden werden de H.H. Martelaren van Gorkum op treffende wijze als helden van het H. Sacrament des Altaars ten voorbeeld gesteld. Tegen 5 uur aanvaardde men den terugtocht en weer begunstigd door het schoonste weder bereikten de pelgrims ca half zeven in de meest opgewekte stemming Schiedam, waar door een plechtig Lof waarbij de Directeur der Processie, kap. Hoogeveen als agens fungeerde en P. Rector Cremer en Pater v.d. Broek als diaken en subdiaken assisteerden de welge slaagde bedevaart besloten werd. Deken Schraag, president der Broerderschap, spoorde in de slotpredikatie allen aan tot trouwe navolging der H.H. Martelaren van Gorcum in hun groote liefde voor het Allerh. Sacrament des Altaars, waardoor zij den palm der overwinning behaalden en ook wij eenmaal zullen volharden. Naar Kevelaer. Naar wij van het bestuur van de Schied. Processie naar Kevelaer vernemen, hebben zich reeds, ondanks de ongunstige tijdsomstandighe den meer dan 325 pelgrims opgegeven. Ook thans bestaat nog gelegenheid voor opgave, doch de spoorkaartjes zijn bij den heer H. A. v. d. Meer nog tot uiterlijk Zondagmiddag 12 uur te ver krijgen, nadien niet meer. Ondersteuning van werkloozen, welke niet meer onder de Rijkssteunregeling vallen. Ter uitvoering van het besluit van den Ge meenteraad van 25 Juli 1924 is voor de Werk loozen, welke niet meer onder de Rijkssteun regeling vallen op grond van artikel 10 letters a. en b. der circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw d.d. 13 Mei 1924, no. 1874 S. Afd. A. de volgende rege ling getroffen, waarvan de uitvoering is op gedragen aan het Burgerlijk Armbestuur. Voorop wordt gesteld, dat de hieronder ge noemde steunuitkeeringen slechts maximum bedragen zijn en dat in ieder geval afzonderlijk wordt beoordeeld of steun al dan niet kan wor den verstrekt. De steun bedraagt voor hen, die éen jaar werk loos zijn a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners ten hoogste f 10.per week, benevens f0.75 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van acht personen b. voor kostgangers ten hoogste 7.per week. Voor de werkloozen die l1^ jaar of langer werkloos zijn worden bovengenoemde maxima verminderd met de hieronder genoemde percen tages. Voor de werkloozen uit de glasindustrie be draagt de vermindering Voor hen die 11/2 jaar werkloos zijn 10%. Voor hen die 2 jaar werkloos zijn 20%. Voor hen die 2^2 jaar °f langer werkloos zijn 30%. Voor de werkloozen uit de andere industrieën, scheepsbouw, enz., bedraagt de vermindering Voor hen, die \xj2 jaar werkloos zijn 20%. Voor hen, die 2 jaar werkloos zijn 30%. Voor hen die 21/.i jaar of langer werkloos zijn 40%. De steunuitkeering kan gedurende den regie- mentairen tijd met 1.per week worden ver hoogd voor die werkloozen, welke lid zijn van een vanwege het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid gesubsidieerde werkloozen- kas. Van de inkomsten zoo van den werklooze zelf als van de leden van diens gezin wordt 2/3 in mindering gebracht op de steunuitkeering. De steun mag nimmer meer bedragen dan 60% van het loon, dat bij 48-urige werkweek in het bedrijf, waartoe de werklooze behooit, kan wor den verdiend. De bepalingen van Hoofdstuk I van boven genoemde circulaire vinden zooveel mogelijk en voorzoover hierboven daarvan niet is afgeweken, overeenkomstige toepassing. Bovenstaande regeling geldt ook voor uit getrokken enz. bouwvakarbeiders behalve voor metselaars, stucadoors en schilders. Ernstige brand. Dezen nacht tegen half drie waarschuwde een burger dë politie, dat er brand ontstaan was in pand Westvest 32, alwaar is gevestigd de Schied Koper- en Metaalgieterij van de fa. Nieuwst.adt en Hofhuis. In de bovenverdieping van genoemd pand was nog ondergebracht een koperdraaierij van Berger. Direct daarachter, met slechts een klein plaatsje er tusschen, ligt een modelmakerij van Stulers en van de fa. Geul een opslagplaats. De brand liet zich al dadelijk ernstig aanzien, de vlammen sloegen ver naar buiten, zoodat de brandweer met groot materiaal moestaanrukken. Stoomspuit, motorspuit, alles was bij de hand en met krachtig optreden slaagde men er in om half 5 het vuur meester te worden.Pand 32, eigendom van den heer Bongers, Markt, was toen echter reeds geheel uitgebrand en zelfs de bovenvoor- gevel was vanwege de geweldige hitte op de straat terecht gekomen.De politie had echter voor goede afzetting zorg gedragen.Van de omliggende pan den werd er door 't flinke handelen der brand weer geen door het Vuur aangetast en met klei ne waterschade kwamen deze vrij. Alles in pand 32 werd door het vuur vernield machinerieën, werktuigen enz. Van de eerste verdieping plofte een draaibank naar beneden, terwijl een andere op de half verbrande balken bleef hangen. Hoe de brand is ontstaan, is nog absoluut onbekend. Hedenmorgen was men reeds druk bezig, den ingestorten gevel van de straat weg te ruimen. Verzekering dekt de schade. DistrictsArbeidsbeurs. Op 30 Juni 1924 stonden ingeschreven 1954 werkzoekenden Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Juli bedroeg 966 afgevoerd werden in dezelfde maand 325 inschrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 217, zoodat op 31 Juli 1924 nog ingeschreven stonden 2378 personen. Waarschuwing. In verschillende plaatsen wordt weer geregeld geld ingezameld voor de zgn. „Nederlandsche Nijverheid der Blinden," directeur D. Joh. Potharst en voor de zgn. „Nederlandsche Blin- denindustrie", directeur A. van den Burg. Het publiek wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat het werk van deze personen geenerlei steun ver dient. Men hoede zich voor de practijken van genoemde lieden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op het Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulp betoon, Heerengracht 174, Amsterdam. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Zaterdag 2 Aug. 1924 des avonds 8 uur in de Plantage. 1. Volksliederen2. 't Stedelijk Vooraan. Marsch, H. H. van Vleuten3. Ouverture Dichter und Bauer, Fr. van Suppé 4. Rosen aus dem Süden, Wals, Joh. Strauss 5. Fantasie Lohengrin, R. Wagner 6. Die Kaiserparade, R. Eilenberg7.Over the Top, Marsch, J. Grosbij. Gisteravond tegen half acht reed de 13-jarige J. B., van 't Hoofd,ter hoogte van de Brandersbrug met zijn fiets, waar achter op nog een meisje was gezeten, dicht langs de Nieuwe Haven, toen hij plotselng z'n stuur kwijt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2