raakte en met z'n fiets te water duikelde. Zijn passagiertje wist zich nog juist bijtijds in veilig heid te brengen. Gelukkig echter wist een agent van politie den jongen en de fiets ook weer spoedig op 't drooge te krijgen. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen hoofdakte L.O. onze stadgenoot, de heer A. de Jong. Voor 't. examen nuttige hand werken slaagde te Rotterdam mej. E. J. Rond- berg, alhier. Hedenmorgen ca. 10 uur is b ij het postkantoor ten nadeele van de fa. Ingelse, Nieuwe Haven, een rijwiel ontvreemd. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand Juli 1924. Brieven binnenland: Leo Dickman, Rotterdam Gebr. Gevers, Rotterdam Mej. J. v. Heest, Noordwijk C. A. Hobbe, Rotterdam De Metaalwarenfabriek, DordrechtFa. J. v. Rede Zn, Rotterdam. Briefkaarten binnenland: Wed. A. v.d. Berg, Rotterdam M. Hagens, Rotter dam Mej. A. Kaptein, Rotterdam J. C. Sonne- veld, Ring Briefkaarten buitenland; Theo v. Kessel, ManheimS. Liemandes, Buenos Aires Mr. M. Murald, Hamburg. 1 briefkaart zonder adres. UIT ROTTERDAM. Herdenking Mobilisatie 1914. De herdenking van den lsten Augustus 1914 is gister te Rotterdam ingezet met een wande ling door de stad van het korps mariniers. Vóór den aangekondigden tijd (half elf) trok het korps, dat begeleid werd door bereden politie, in front-colonne voorbij het stadhuis, waar vóór den hoofdingang de burgemeester, mr. Wytema, het défilé gadesloeg. Er was vóór het stadhuis vrij veel belangstel ling. Nadat des middags met klokgelui, de bespe ling van het stadhuis-carillon en een concert van „Hermandad" van het bordes van 't stad huis de herdenking der mobilisatie was voort gezet, werd 's avonds de viering vervolgd met bazuingeschal van den trans van de Groote Kerk. Om halfacht was er in deze kerk een samen komst, waar de minister van Oorlog, de heerv. Dijk als spreker optrad. Deze begon zijn toespraak met aan de eerste Augustusdagen van 1914 te herinneren en bracht hulde aan het regeeringsbeleid in die dagen. In den breede zette spr. daarna de beteekenis van de mobilisatie uiteen, welke z.i. in groote mate de nationale eenheid heeft bevorderd. Na in het kort de positie en de noodzakelijk heid van onze weermacht te hebben uiteengezet wekte spr. de aanwezigen op spontaan te voldoen aan den oproep van het comité om gelden bijeen te brengen voor de mobilisatieslachtoffers. Voorts was er in den tuin van de Doelen een buitengewoon druk bezochte bijeenkomst georga niseerd, waar verschillende sprekers het woord voerden. Deze samenkomst werd afgewisseld met muziek en zang. UIT DELFT. De mobilisatie werd gister herdacht met klok gelui van 5 tot 6 uur nm. en een muziekuit voering op de Markt, waartoe drie muziek korpsen uit verschillende deelen der stad bijeen waren gekomen. Te 8 uur werd in Stads Doelen een ogen- bare samenkomst geopend door burgemeester mr. H. van Baren. Er werden herdenkingsreden uitgesproken door het Tweede Kamerlid K. M. Krijger en pater J. J. A. Vrijmoed. In de pauzen bracht de heer Bram van der Stap, bariton, lie deren ten gehoore, en droeg de heer Bas-Sluis, oud-landweerman, een gedicht voor betrekking hebbende op het mobilisatieleven te Rockanje. Er is een collecte gehouden ten bate van het Nationaal Fonds tot Ondersteuning van Mobili satieslachtoffers. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 31 Juli 1924 het ver zoek van lo. J. H. BRUNS om vergunning tot op richting van een modelmakerij, -draaierij en timmerfabriek in het pand Noordvest 22, kadas ter Sectie A. No. 1456, met een electromotor van 7l/i P.K., drijvende diverse werktuigen en 29. de N.V. RAFFINADERIJ VAN DON GEN ZONEN om vergunning tot uitbrei ding van de inrichting tot het verwerken van verzeepbare oliën en vetten in het benedenge deelte van het pand Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. No. 2475 (ged.) met een ex tractie-inrichting in het pand Buitenhavenweg 116, kadaster Sectie L. No. 2475 (ged.) met 5 electromotoren van totaal 21 •l/2 P.K., drijvende diverse pompen, roerwerken enz. VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek 'nog niet is geëindigd. Schiedam, 1 Aug.|1924. Gemengd Nieuws. Een aartsoplichter. Een handelaar in goud- en zilverwerken heeft aan het politie bureau St. Pietershal te Amsterdam aangifte gedaan, dat een persoon hem van een aantal sieraden, waarvan de waarde ongev eer 500 bedraagt heeft opgelicht. De politie ontdekte, dat dit niet de eerste oplichting is, waaraan de dader zich heeft schuldig gemaakt. Het schijnt iemand te zijn, die nu eéns in deze, dan weer in gene plaats opduikt en slachtoffers maakt. Meestal kiest hij een goed hotel uit en betaalt bij zijn vertrek met een chéque op een bank instelling, waar geen deposito van hem aanwezig is. Dezelfde betalingsmethode paste hij toe bij den goud- en zilverhandelaar. Vermoedelijk is hij een employé, die bij een cultuurmaatschap pij in Indië ontslagen is. Ongelukken. Onder Weurt is gisteren de 24 jarige J. S., arbeider bij de Maas-Waal- kanaalwerken in aanraking met den electrischen stroom gekomen en gedood. Te Delft is gistermiddag de heer M. B. uit 's-Gravenhage op den Rolterdamschen. weg aangereden door een motorrijder. Hij kreeg een schedelfractuur. In zeer zox-gwekkenden toestand werd hij per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. Gistermiddag is in de Heerenstraat te Leiden het 10-jarig zoontje van den werkman Schoonderwoerd den Bezemer, dat achter op de fiets van zijn vader zat, er af gevallen en met zijn hoofd onder de wielen van een achter hen rijdenden, met zand beladen wagen terecht ge komen. Het knaapje was terstond dood. De vlag weer uit. In 1919 besloot de raad van Zaandijk bij verjaardagen van de Koningin niet te vlaggen. Sedert werd op die dagen dientengevolge van het gemeentehuis de driekleur niet uitgestoken. Thans hebben B. en W. echter besloten, daartoe weder over te gaan, ondanks het nog bestaande raadsbesluit. De burgemeester heeft nu dit besluit van B. en W. ter vernietiging voorgedragen als strijdig met de wet. Ernstige branden. In de woning van den arbeider de Groot teJBarger-Gompascuum is brand uitgebroken. In een oogwenk stond het gansche huis in lichte laaie. Op een gegeven oogenblik liep een 3-jarig kind het fel brandende huis weer binnen. De moeder snelde het dadelijk na en was zoo gelukkig de kleine te vinden. Bui ten gekomen bleek echter dat beiden ernstige brandwonden hadden opgeloopen. De moeder moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd, terwijl het kind bij familie werd onder gebracht. Drie geiten kwamen in de vlammen om. Niets is verzekerd. Gisterenmiddag omstreeks halfeen is brand uitgebroken in de boerderij van W. Vcnrooy, vlak naast het nieuwe postkantoor in den Dungen gelegen. De brandspuit was direct ter plaatse doch de bedienende manschappen kon den weinig uitrichten. De boerderij en schuur brandden totaal af. Een gedeelte van het huis raad werd nog gered, doch alle varkens kwa men in de vlammen om. Alleen de belendende perceelen kon de brandweer behouden. Sigarenmagazijn uitgebrand. Om ongeveer kwart voor een hebben gister nacht voorbijgangers brand ontdekt in den winkel van het sigarenmagazijn Gasper der lirma Boon en R. Tesebond, Rokin hoek Lan- gebrugsteeg te Amsterdam. De firmant J. Boon, die op de tweede verdieping sliep, werd gewekt. Zich bewust van wat ging gebeuren, nam hij een geldkistje mee om dit te redden. Hieraan viel niet te denken. Hij had moeite om zichzelf in veiligheid te brengen. Inderhaast snelde hij naar den zolder en liet zich aan een touw lang3 een goot zakken naar een naburig huis. De brand weer was intusschen met veel materieel gekomen. De Magirusladder werd uitgezet en na een kwar tier was de brand gebluscht. Het gelieele gebouw is op den zolder na uitgebrand. Het geldkistje is teruggevonden. De oorzaak van den brand is onbekend, al wordt met vrij groote zekerheid aangenomen, dat een brandende kachel te dicht bij sigarenkistjes heeft gestaan. Inventaris en inboedel zijn voor 10.000 verzekerd. Een ontaarde moeder. Voor per ceel Lindengracht 233 te Amsterdam stonden den heelen morgen in hevige verontwaardiging groepjes Jordaners bij elkaar. Men vertelde elkaar het vreeselijke verhaal van een moeder, die haar jeugdige kinderen zonder voedsel had achtergelaten. Het bleek, dat een keldertje van nummer 233 bewoond wordt door een stokouden man en vrouw, die het zeer arm hebben. Dinsdagavond bracht een dochter van den man haar drie kinderen van één, twee en drie jaar bij het echtpaar, zeggende, dat zij ze den volgenden dag terug zou komen halen. De moeder is echter met de noorderzon vertrokken en niemand weet waar ze heen is. Daar de vader reeds lang weg :s en de oude menschen de kinderen niet kunnen onderhouden, zal de kinderpolitie zich over de drie stumpers ontfermen. Slachting onder schapen. Gister nacht hebben honden in Barger-Conipascuum onder een aantal schapen een vreeselijke slach ting aangericht. Des ochtend werden een 14-tal van deze dieren met doorgebeten halzen in de weide gevonden. Een der honden is doodgeschoten terwijl pogingen in het werd worden gesteld om ook de andere verscheurende dieren op te sporen. Ontploffing en brand. Men meldt uit Arnhem Gistermorgen halfnegen rukte de brandweer uit voor eén uitslaanden brand in het gebouw, waar de kantoren en laboratoria zijn ondergebracht van de Arnhemsche Chemische, Technische Industrie, eigenaar de heer v. d. Meulen, welk bedrijf op het oogenblik vereenigd is met de N. V. Arnh. Verbandwattenfabriek v.h. Hille. Omstreeks 8 uur begaf de werkmeester M. Waterbolk zich naar het laboratorium aan/ de straatzijde, om een installatie voor de bereiding van schellak in orde te brengen. Hem was op gedragen dezen ketel te verwarmen, opdat de deskundigen onmiddellijk met den aanvang van den werktijd met den arbeid konden aanvangen. Na het vuur te hebben aangestoken, begaf hij zich naar het laboratorium aan de achterzijde van het gebouw dat door een gemetselden muur van het voorste vertrek is afgescheiden/Nau welijks bevond hij zich daar, of een hevige ont ploffing volgde, die zoo krachtig was, dat de gemetselde muur geheel naar achteren sloeg en een groote glazen kast meetrok. De werkmeester kwam onder deze kast terecht, maar het was zijn geluk, dat de kast halverwege bleef hangen, zoodat hij tegen een toonbank viel terwijl de vlammen reeds om hem speelden, vluchtte hij het vertrek uit. Even later verspreidde het vuur zich ook naar de bovenverdieping, daar er spiri- tusgassen door het plafond ontsnapt waren. Daar bevond zich een goede vuurhaard, omdat daar pakken watten, karton enz. waren opge stapeld. De brandweer arriveerde met motor spuit en slangenwagens en pakte het vuur krachtig aan. Het gelukte vrij spoedig het vuur in de laboratoria te bedwingen, doch het blus- schingswerk in de bovenverdieping vorderde geruimen tijd. In de laboratoria was groote schade aangericht, ook is er veel waterschade. Het bedrijf staat stil. Verzekering dekt de schade. Verdronken. Omstreeks 7 uur is gister morgen uit de Ringvaart te Haarlemmermeer op gehaald het lijk van den 44-jarigen schippers knecht A. Molenkamp uit Leiden. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te Abbenes overgebracht. Gisteravond 8 uur is te Hellevoetsluis de ruim vijf-jarige Jacob Labeur, spelenderwijs bij de sluis in het Voornsche kanaal gevallen. Hij bleef drijven en werd spoedig opgehaald, doch bleek reeds overleden te zijn. Servische' stad afgebrand. De stad Strumitza is door brand verwoest. De scha de wordt op 20 millioen geschat. Strumitza is gelegen in Zuid-Servië, niet ver Van de Grieksche en Bulgaarsche grens, aan een zijtak van de spoorlijn van Sofia naar Saloniki. De plaats telt eenige duizenden inwoners. De B e i e r s C h e rivieren. De Isar bij Bogenhausen, die Woensdagmiddag om 12 uur nog een gemiddelden waterstand van 138 c.M. aanwees, heeft gistermorgen om 10 uur een hoogwaterstand van 330 c.M. bereikt-en wast nog steeds. De Alpenrivieren vertoonen een hoogen waterstand. De Prien is bij Prien bui ten haar oevers getreden en heeft huizen on der water gezet. Men rekent op een water snood. Zwendel. Ds. G. Rauling te Winterswijk, die zich veel voor Duitsch kinderen interesseert, heeft uit Duitschland bericht ontvangen, dat gewetenlooze personen zich bij de pleegouders van Duitsche kinderen in Holland aanmelden met het bericht dat de ouders der kinderen gestorven zijn en hun weezen hulpeloos achterbijven. Ze vragen dan geld in natura om deze de weezen te zenden. Achteraf blijkt dat deze personen het ontvangene zelf gebruiken. ,,V oor eeuwig geslote n". De stede lijke autoriteiten te Weenen hebben belast, dat de cel in de gevangenis van Theresienstadt, waar Gabriel Princip, de moordenaar van aarts hertog Frans Ferdinand en zijn gemalin ge vangen heeft gezeten en is gestorven voor eeuwig gesloten moet worden. De Argentijnsche wereldvlie- ger majoor Zanni is te Constantinopel aangeko men en naar Aleppo vertrokken. Hij is voor nemens de route van d'Oisy te volgen. Een ver valse ht telegram. Heden op den tienden verjaardag van de Oosten- rijksche oorlogsverklaring aan Servië, aldus seinde de Weensche correspondent van de „Manchester Guardian" Zaterdag aan zijn blad, doet kolonel Seliger, die bij het uitbre ken van den oorlog hoofd der persafdeeling van het Oostenrijksche ministerie van Oorlog was, in het „Tagblatt" eenige merkwaardige onthullingen, waaruit blijkt, hoe graaf Berch- told keizef'Frans Jozef er toe bracht die fatale oorlogsverklaring te teekenen. De persafdeeling kreeg op dien noodlotti- gen dag, aldus kolonel Seliger telefonisch be richt, dat Fransch Jozef „eindelijk had ge- teekend," doch dat het heel wat moeite had gekost, om hem er toe te krijgen, zulks te doen. Eerst toen graaf Berchtold hem een telegram had getoond, waarin gemeld werd dat Servische komitadji's een aanval op Bos- nisch gebied hadden gedaan, en daarbij 300 Oostenrijkers gedood waren, zeide de keizer „Indien er reeds zooveel bloed is gevloeid, is de oorlog onvermijdelijk." Den volgenden dag deelde graaf Kinsky aan kolonel Seliger méde dat het telegram ver- valsch was, en dat er in het oorspronkelijke alleen sprake was van 4 dooden. Laatste Berichten. Weerbericht. V erwachting: Meest matige Z. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, met eenige kans op regen of onweer, iets warmer. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 31 Juli 1 Aug. /11517a /11.527a Berlijn - 0.62 a/8* - 0.62 7 8* Parijs - 13 04 -13.257, - 11.857, - 12.04 Zwitserland - 48.63 - 48.65 -2.617a - 2.617a -0.007, - 0.007, Kopenhagen - 42.20 -4205 - 69 627, - 69 627, Ghristiania -35 50 - 35.40 Madrid - 34.85 - 34.90 Milaan -1L3272 -11.317, per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 31 Juli 1 Aug. Londen 11.527, 11,5274 Berlijn - 0.6272* - 0.627a* - 13.05 - 13 3772 - 11.877, - 12.05 Zwitserland - 48.627, - 48.60 -0.0037 -0.00367/a Kopenhagen™ - 42.20 - 42.10 - 69.70 - 69 60 Ghristiania - 35.30 - 35 40 -2.617, - 2.617, per billioen. SPORT. VOETBAL. Zaterdag a.s. voortzetting seriewedstrijden op het Velocitas terrein. 3 uur VelocitasITrekvogels om den len en 2en prijs. 5 uur D.O.K.IB.E.G.I om den 3en prijs. Amsterdam - Rotterdam. Zaterdag 9 Aug. a.s. heeft op het terrein van Ajax een wedstrijd RotterdamAmsterdam plaats. Het Rotterdamsche elftal is daarvoer als volgt samengesteld. Doel Roem (Sparta) achter Weber (V.O.C.) en Fuchs (Sparta),midden Zuidam (Feijenoord) Bul (Feijenoord) en v.d. Ve'de (Feyenoord),voor Groosjohan (V.O.G.), Konings (Feyenoord), Pijl (Feyenoord), Formenooy (Sparta) en Huis man (Excelsior). Reserves zijn Roomberg (Sparta) en v.d. En- de (Excelsior). Rechtzaken. Faillissement Clir. Amsterdammer. De eenige uitdeelingslijst betreffende het faillissement van het Christelijk Volksdagblad De Amsterdammer is ter griffie van de recht bank te Amsterdam ter visie gelegd. Er zal aan schuldeischers ongeveer 4 pet. worden uitgekeerd. Naar het persbureau V.D. verneemt zal door een schuldeischer verzet worden gedaan. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd: Juli 31. J. Poot 24 j. en M. van den Berg 20 j. C. P. J. Serodino 27 j. en M. P. Schaap 25 j. J. Bat 24 j. en G. I-I. M. Schewe 22 j. G. P. Boks 24 j. en W .Th. Vitscher 22 j. J. Pols 22 j. en C. J. M. van Wingerden 28 j. Gehuwd: Juli 31. J. A. van Buitenen 27 j. en J. G. Koster 25 j. J. Montfoort 31 j. en A. G. Th. van der Stap 28 j. A. Bosman 25 j. en A. Kool 28 j. D. van der Plas 28 j. en Th. E. Krijger 28 j. Geboren: Juli 30. Alida d.v. H. N. Groe- neweg en A. van Leeuwen, Parallelweg. Jo hannes Maria Wilhelmus z.v. J. W. Voorhuijzen en J. J. van Plaasteren, Dam. Arnoldus z.v. C. A. Verhoeckx en C. J .M. Veringmeier, Spoor straat. 31. Maria Gerarda d.v. Q. Rietstap en M. E. H. Webbers, Broersveld. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 1 Aug. v.m. 3.31 n.m. 3.59. 2 Aug. v.m. 4.09 n.m. 4.38. 3 Aug. v.m. 4.43 n.m. 5.13. SCP1IEDAM, 31 Juli.Aangekomen s.s. Soeka- boemi, kapt. G. H. Ruliaak, ledig van Antwer pen om hier op te leggen in de Wiltonhaven. HAMBURG, 31 Juli. Aangekomen s.s. Lyons Maru, en s.s. Saarland, beide met stukgoederen van Schiedam. SCHIEDAM, 31 Juli. Aangekomen zeetjalk Albatros, kapt. J. Boerma, met ballast van Ramsgate in de Voorhaven. SCHIEDAM, 1 Augustus: Gedurende de maand Juli kwamen alhier binnen 29 stoom schepen, 4 zeilschepen, 2 zeelichters en 2 zee sleepbooten, tegen 25 stoomschepen en 1 marine- vaartuig in Juli 1923. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 Aug. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 1 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 33. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3