DAGBLAD VOOR SGHIEOMM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. alleen in pakjes F£U3S.L£TOi\|. 47ste Jaargang, Zaterdag 2 Augustus 1924, No, 14013 BureauKOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85 - Postbus 39. A d y e r t e n t i n1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. P°f£\,P®r kwartaal Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Wgjg® Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met uxncieei RcrKbencnt lu ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehcele invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Sif*IJ ve es van een w^svin9er? f 151^ yerhe* van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.AIgem.Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, de Conferentie te londen. De derde commissie heeft gister bevredigende vorderingen gemaakt, en is thans bezig een ontwerp-rapport opj te stellen, dat heden aan een plenaire zitting van de conferentie zou wor den voorgelegd. Naar verklaard wordt, zijn de leden der commissie het volkomen eens geworden, met uitzondering van een punt, n.I. de kwestie dei- arbitrage. Wanneer hieromtrent geen overeenstemming wordt bereikt, zal deze kwestie misschien naar de volledige zitting der conferentie worden ver wezen. De plenaire zitting van de conferentie is op heden 11 uur bepaald. Alles hangt nu af van de beraad slagingen der derde commissie, welke naar men hoopte heden tot een definitief resultaat zouko- men. Indien men, naar men blijft hopen, tot overeenstemming komt, is er geen reden om de uitnoodiging van Duitschland langer uit te stellen. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Britsche minister van Koloniën, Thomas, verklaarde gister in het Lagerhuis omtrent de Iersche crisis en de houding der regeering te dien aanzien, dat volgens de meening van de rechtsgeleerde leden van den staatsraad de be treffende wet tot regeling van de Iersche grens kwestie van anderhalf jaar geleden niet in de mogelijkheid voorzag, dat Ulster zou weigeren een lid te benoemen in de grensregelingscommis sie. De instelling van een dergelijke commissie wordt in die wet voorgeschreven en de wet is door het parlement bekrachtigd. De benoeming van een dergelijke commissie is daarom, iets waaraan de Engelsche regeering zich niet kan onttrekken. De minister zeide verder, dat hij de hoofden der beide Iersche regeeringen naar Londen heeft ontboden om met hen over de zaak te spreken. Hij verklaarde te hopen, dat men Ulster alsnog zou kunnen bewegen een lid der commissie aan te wijzen. Mocht Ulster echter blijven weigeren dan zal de regeering een wets ontwerp indienen om langs anderen weg een commissie voor de grensregeling samen te stel len en zal zij trachten dit wetsontwerp aange nomen te krijgen door het Britsche parlement ongeacht welke gevolgen dit voor de Labour- regeering kan hebben. DE RUSSISCH-1NGELSCHE CONFERENTIE. Hoewel eerst in zeer stelligen vorm is bericht dat de Russisch-Engelsche conferentie was mis lukt, komt thans het bericht, dat de onderhan delingen zullen worden voortgezet en dat de definitieve beslissing de volgende week zal vallen. ENGELAND. In een debat over de maatregelen der regeering •in zake de werkloosheidsbestrijding heeft Snow- den in het Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering besloten heeft de bietsuikerindustrie gedurende een periode van tien jaar te bescher men door een subsidie, welke aanvankelijk 19l/2 sh. zal bedragen per 50 K.G. Ieder jaar zal die subsidie iets minder worden, tot ze na 10 jaar geheel verdwijnt. De suiker zal echter als voorheen accijns betalen tegen het preferen- tieele tarief van 9 sh. 9 p. per 50 K.G. 64 Donat beefde over al zijn leden de menigte die de zaal vulde was diep ontroerd en een doodelijke stilte heerschte onder het volk. Eindelijk sprak de president op plechtigen toon „Hoe misdadig gij ook moget zijn, Donat, het Parlement keurt de gedane keus goed, door deze gunst het groote voorbeeld Van vergevensge zindheid willende bezegelen door messire Fulgen- ce de Chateauneuf gegeven, wiens vader gij ver- radelijk vermoord hebt." „Hij was het dus hij riep Donat uit, zich den jeugdigen priester herinnerende, wiens ge weldige ontroering hem zoozeer opgevallen was, toen deze zijn bekentenis in de gevangenis ver nam. „Fulgenceriep Huguette hartstochtelijk uit, met de uitdrukking eener diepe erkentelijk heid, „moge de Zaligmaker die Zijne beulen vedrag, hem een deel in Zijne heerlijkheid schen ken." Nauwelijks had de president de beslissing van het Parlement medegedeeld, of de geheele zaal brak in daverende bijvalskreten uit. Snowden ontkende, dat die maatregel in strijd zou zijn met het beginsel eener alge- meene vrijhandelspolitiek. In geen enkel land, zoo zeide hij, heeft die industrie zich kunnen ontwikkelen zonder steun van de regeering, Hij wees op het voorbeeld van Nederland, waai de suikerfabrieken niet alleen de binnenlandsche markt voorzien, maar tevens nog een belangrijk surplus voor uitvoer voortbrengen. BULGARIJE. De vroegere Bulgaarsche gezant te Belgrado, Edxrof, thans leider van de Bulgaarsche immi granten in Joegoslavië, deelt over den toestand in Bulgarije het volgende mede. De toestand is er zeer gespannen. Dagelijks hebben botsingen plaats tusschen regeeringstroepen en de boe ren. Het zijn meerendeels echter kleinere plaatselijke relletjes, die geen groote beteekenis- hebben. De terreur van de regeering-Zankof zal ech ter leiden tot een revolutie die voortkomt uit het gevoelen van de geheele bevolking. Deze revolutie wordt door niemand georganiseerd, maar zal een logische actie zijn op de terx-eur van de tegenwoordige regeering. Men spreekt veel van het communistisch gevaar in Bulgarije, hoewel allen die met den toestand op de hoogte zijn weten, dat tweederden der bevolking tot de agrai-ische pai-tij behooren. Met haar berichten over het communistisch gevaar tracht de regeering evenwel de openbare meening in Europa te misleiden, ten einde tevens druk te kunnen uitoefenen op de Balkanstaten, opdat deze zich niet zullen velzetten tegen een verhooging van het Bulgaarsche troepencontin gent. BRAZILIË. Het personenvervoer op de spoorwegen is te Sao Paulo hersteld. Bij de gevechten tusschen de opstandelingen en de regeeringsti-oepen zijn naar is gebleken, vele honderden burgers der stad om het leven gekomen. Volgens de „New York Herald" is de opstandi ge beweging in Brazilië weder herleefd. Generaal Lopez tracht te Porto Allegro een nieuwe regee ring te vestigen. ALLERLEI. Uit Boedapest. De gemeentebesturen van velschillende Hongaarsche steden onderhande len met Amsterd msche Banken over het op nemen van hypothecaire leeningen, waartoe de Commissaris-Generaal zijn toestemming heeft verleend. Uit Londen. Volgens een bericht uit Was hington heeft de Duitsche gezant, Von Wied- feldt, ontslag gevraagd. Uit Parijs. Ter herdenking van den moord op Jaurès had de socialistische partij gister een plechtigen avond geox-ganiseerd, waarbij het woord werd gevoerd door Leon Blum. Jouhaux, Paul Loebe, den vi-oegeren voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Robert Williams, den lei der der Engelsche arbeiderspartij, den Italiaan Turati, den Spanjaard De Unamonu, den Ja panner Soesoeki en den Belg Van der Velde. Binnenland. DE HERDENKING DER MOBILISATIE. Van alle oorden des lands zijn gister de ver tegenwoordigers der provincies en Van vele steden op uitnoodiging Van het Nationaal Her denkingscomité naar den Haag samengestroomd. Aan de beide stations waren commissies uit het comité aanwezig ter ontvangst van de depu taties, die tusschen tien uur en half twaalf met onderscheiden treinen werden aangevoerd en zich naar het Malieveld bega\en. Een reeds vrij talrijk publiek wachtte daar de groepen op, welke rondom het spreekgestoelte werden opgesteld, terwijl de Kon. Mil. Kapel en het politie-muziekcorps vaderlandsche liede ren speelde. Toen omstreeks elf uur ook prins Hendrik aanwezig was, werden de deputaties het eerst toegesproken door den comiLé-voorzitter, luite nant-generaal Van Terwisga, die gedurende het grootste deel van den mobilisatie-tijd het commando over het veld-leger voerde. Nadat „geef acht" geblazen was, heette de heer Terwisga alle aanwezigen welkom. De geheele weermacht aldus spr. is thans hier vertegenwoordigd, zij het ook op een kleine schaal. Wat wordt hier herdacht De eensge zindheid van het Nederlandsche volk in 1914. De eendracht en de vadei-landsliefde, die ons toen sterkten. Alle partijschappen werden toen opgeheven. Hulde aan de mannen van 1813, die de onafhankelijkheid veroverden, hulde aan de nrannen van 1914, die Nederland ongerept en ongeschonden hebben weten te handhaven. Door dit laatste hebben wij de achting van de geheele wereld gewonnen. Vele offers zijn gebracht, maar zij waren dat waard. Daar past een woord van dank aan vorstin en regeering om het mo bilisatie-besluit, om ten koste van alles de on afhankelijkheid te handhaven. De Koningin heeft steeds en met alles meegeleefd (Applans). Laat ons zweren, dat wij ook in de toekomst pal zullen staan Voor oxlze vrijheid. Leve het vaderland. (Hoera's). Op voorstel van generaal Van Terwisga werd vervolgens het navolgende telegram aan de Koningin gezonden Aan Hare Majesteit de Koningin, Oud-gemobiliseerden, uit alle streken des lands bijeengekomen, en talrijke Nederlanders die om verschillende redenen, niet de wapenen hebben gedragen, hei-denken heden den dag, waarop tien jaar geleden de weermacht op voet van oorlog werd gebracht. Zij herdenken hoe Uwe Majesteit, met Hare Regeering aan de spits van een eensgezind volk, door het mobilisatie-bevel uiting had gegeven aan den vasten wil om moest het zijn met de zwaarste opofferingen Neérlands zelfstandig heid te bewaren. Zij herdenken met groote dankbaarheid, dat het Vaderland is bewaard gebleven voor de verschrikkingen van den krijg. Zij brongen Uwe Majesteit hunne eerbiedige hulde en danken U voor al de belangstelling, door U betoond in het lot dergenen, die deel uitmaakten van de gemobiliseerde weermacht en in het lot van de door hen achtergelaten dier baren. Vastbesloten steeds met Vorstin en Regeering pal te staan voor de vrijheid en onschendbaar heid van gansch Nederland en voor den vredes- zin van het Nederlandsche volk, geven zij daar aan uiting door den kreet, ontleend aan het devies van LTw wapen Wij zullen handhaven. Namens het Nationaal Comité- Herdenking Mobilisatie 1914, van Terwisga, voorzitter." In gelijken geest spraken daarna de heeren Jansen, leger- en vlootprediker, de oud-ge neraal Weber en Albert Vogel. Allen wekten op om het voorbeeld van 1914 ook. in deze moei lijke tijden ter harte te nemen, opdat Nederland ook nu niet achter zal blijven in den eerlijken wedstrijd der volken en zijn nationale kracht ten volle zal ontplooien. Om kwart over één weiden de gezamenlijke deputaties per extra-trams naar Schcveningen gevoerd, waar aan den voet van het monument van leger en vloot de herdenking werd voort gezet met redevoeringen van prof. Blok en pater Borromaeus de Greeve. Omstreeks 2 uur kwamen de afgev. van de oud-gemobiliseerden te Scheveningen aan en marcheerden groepsgewijs onder het wandel- hoofd door naar het afgezette terrein rondom het monument voor leger en vloot, terwijl de Kon. Militaire Kapel eenige feestelijke num- ners ten beste gaf. Onder de autoriteiten, die zich achter liet monument verzameld hadden, merkten wij o.a. op den voorzitter van den raad van ministers, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, den minister van Oorlog, den heer Van Dijk, den minister van Marine, den heer Wester- veld, de oud-ministers Loudon en Rambonnet, den oud-opperbevelhebber, generaal Snijders en den burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patijn. De oud-gemobiliseerden schaarden zich met hun vaandels voor het monument, terwijl de belangstelling vrij groot was. Generaal Van Terwisga, voorzitter van het comité, leidde prof. P. J. Blok als eerste spreker bij het publiek in. Prof. Blok hield daarop een rede van dezelfde strekking als die welke hij gisteravond te Leiden heeft uitgesproken en waarvan een resumé in middels door ons is gepubliceerd. Spr. besloot zijn rede, met uit te roepen Leve de Koningin 1 hetgeen door de aanwezigen met enthousiasme werd herhaald. De Kon. Militaire Kapel zette daarna het Wilhelmus in, hetgeen gevolgd werd door een driewerf hoera. De oud-opperbevelhebber, generaal Snijders, begaf zich daarna op het podium voor het monu ment en verklaarde, dat de vereenigingen „Onze Vloot" en „Ons Leger" hulde wilden brengen aan de gemobiliseerden en in het bijzonder aan hen, die bij de vervulling van hun plicht hot leven lieten, door het bevestigen van twee kransen aan het monument. Leve de gemobiliseerden, riep spr. uit (Enthousiaste toejuichingen). Vervolgens sprak pater Borromaeus de Greeve eyeneens een korte herdenkingsrede. Ik sta hier, zei spr., niet als Katholiek priester, maar als Nederlander, als vurig patriot. (Applaus). Spr. wilde deze bijeenkomst maken tot een feest van dankbaarheid. Hij herinnerde aan het bevel tot mobilisatie en aan al de moeilijkheden die daarop voor ons land gevolgd waren. Onvergeeflijke kleinzieligheid zou het zijn,niet aan het vele goede te denken, dat er eveneens het gevolg van was. Het is aan onze jongens en Jantjes van toen te danken, dat wij nog zelfstandig zijn. Zij waren Van dit oogenblik af was Donat in werkelijk heid de uitverkorene, de held van het feest het volk, dat hem omringde en zich rondom hem verdrong om hem beter te kunnen zien, zou hem niet meer verlaten tot het einde vanden dag, die geheel aan vreugdebedrijven en dank zeggingen zou gewijd zijn. Van de deurwaarders, den kapelaan van Saint- Romanus en de boogschutters vergezeld en door Huguette gevolgd, die woorden van troost en opbeuring in zijn oor fluisLerde, kwam Do nat op het stadhuis, waar hij in een zaal werd ontvangen, die tot kapel ingericht was. Men zette den begenadigde 'n weinig brood, wijn en eenige vruchten voor, waarna de kapelaan met eigen hand de ketenen loshechtte, die ten eeuwigen dage, als een offerande aan den roemrijken patroon der stad, zouden bewaard worden. De deurwaarders verlieten de kapel, de zij deur werd geopend en de kapelaan van Saint- Romanus en de leden der broederschap weken vol eerbied ter zijde. Fulgence de Chateauneuf trad binnen. Op een teeken van den jeugdigen kanunnik iet men hem met den man alleen, wiens leven hij zoo heldhaftig gered had. Donat was in gedachten verdiept, toen hij de drukking eener hand op zijn schouder voelde hij sidderde en hief het hoofd omhoog. „Zijn zoon riep hij uit, den jeugdigen ka nunnik herkennende, „gij zijt zijn zoon Hij viel op de knieën onder het gewicht der schaamte en van het berouw. Fulgence boog zich tot hem voorover en drukte hem aan zijn hart. „Broeder sprak hij, „Broeder En de priester stortte tranen van vreugde bij het opnemen van het verdoolde schaap, dat hij op zijn gewonden schouder aan den Heer terug bracht. „Vergeving," smeekte Donat door zijn tranen heen „hoe gaarne zoude ik op dit oogenblik mijn leven geven, om uw vader tot het leven terug te brengen." „Donat" sprak Fulgence, „die welbeminde Vader is thans in het bezit van de eeuwige zalig heidMocht hij nog iets te zuiveren ge had hebben, dan zullen mijn boetedoeningen in de weegschaal van den Eeuwigen Rechter geteld worden en de overwinning, die ik op mij zeiven behaalde, zal zijn geluk vermeerderen. Blijf aldus geknield, Donat, weenende en u op de borst slaande, niet voor den wees van Chateau neuf, maar voor den priester, die u van uwe zonden ontbinden zal. Ik heb uw leven vrij gekocht, ik heb ook recht op uwe zielIk hebge- noeg aan het graf geweend, om niet getroost te worden door uw berouw. De zoon vergeet. de dienaar van den Allerhoogste aanhoort u Gedurende eenige oogenblikken vernam men in de kleine ruimte slechts een zacht gefluister, afgewisse'd door snikken en zuchten eindelijk sprak Fulgence „Ik ontbind u van uwe zonden treed terug op den weg der rechtvaardigheid. Ik schenk uwe ziel de onschuld der eerste dagen terug uit kracht van het Bloed des Zaligmakers, dat op den Calvarieberg vergoten werd." Nadat Fulgence Donat nogmaals omhelsd had, traden de leden der broederschap weder binnen, en na den begenadigde zijne oude kleercn uit gedaan te hebben, omhingen zij hem met een kostbaar gewaad. Terzelfder tijd gaf het Parlement aan het ka pittel bericht, dat de gevangene begenandigd en bevrijd was, waarna do aartsbisschop degroote klok der hoofdkerk deed luiden en in koor een lofzang liet aanheffen. De deuren der vergaderzaal werden toen geopend en het volk kon zien hoe de aartsbis schop de geschreven bekentenissen der gevan genen, die niet begenadgd waren, een voor een verbrandde. Een enkele slechts werd behouden die van Donat. Zij moest Lot tekst dienen van een vermaning, die hem toegewijd zou worden. Daarna hief de "aartsbisschop het Te Deum aan en verliet de processie in goede orde dehooi'd- kerk, om zich in plechtstatigen optocht door de straten van Rouaan te begeven. (Wordt vervolgd} NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. RISSEI's „STER-KÖFFIE" 434 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1