in Pakjes. 2c en begaven zich naar de daar geplaatste estra de. Toen de Koningin op de estrade verscheen, brachten de vaandeldragers der vereenigingen en corporaties haar hun groet met het vaandel. Daarna zong een koor van ongeveer 2000 zan gers en zangeressen, onder leiding van den componist, het lied ,,De Zeeuwen aan Oranje", Hirna zongen alle betoogers twee coupletten van het „Wilhelmus". De betooging werd be sloten met een defüé. Aan deze huldebetooging werd deelgenomen door een 102-jarig vrouwtje uit het land van Hulst. Na afloop der huldebetooging reed de Konink lijke Familie terug naar de Abdy waar een offici- eele lunch plaats had, waaraan dertig personen aanzaten. Tijdens de lunch werden geen toespraken ge houden. Op het Abdyplein speelde het Middel- bdrgsch Muziekcorps. Te drie uur reed de Koningin weer uit ter bijwoning van het Gebarenspel. Dit gebarenspel „voorstellende den overgang van de stad Mid delburg van de Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje in Februari 1574" is namelijk opgevoerd op de markt, en wel zoo, dat het prachtige oude Middelburgsche stadhuis den achtergrond vormde, voor dit historisch spel. Het middelste gedeelte van het Martkplein vóór het Stadhuis is door tribunes geheel ingesloten, zoodat de opvoeding van het spel waaraan werd deelgenomen door ongeveer 50 hoofdpersonen en 300 anderen allen inwoers van Middelburg en Walcheren, in een afgesloten ruimte plaats had. Op de tribune tegenover het Stadhuis was de Koninklijke loge ingericht, terwijl op de tribunes totaal plaats was voor 3000 personen. Voor dit gebarenspel heeft Dr. P. C. Boutens den tek^t geschreven, terwijl de heer F. E. A. Koeberg de muziek heeft gecomponeerd. De koren werden gezongen door meer dan 300 zangers en zangeressen. Na afloop van het Gebarenspel maakten alle deelnemers in optocht een tocht door de stad. De Koninklijke Familie begaf zich naar het Stadhuis, waar de ontvangst door het gemeente bestuur plaats had. Daarbij hield de burgemeester van Middel burg de volgende begroetingsrede „Van de vergunning om op dit oogenblik het woord tot U te richten maak ik met dankbaarheid ge bruik. Het is voor het Gemeentebestuur van Middel burg een groote vreugde, dat Uwe Majesteit, vergezeld van Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, wel heeft willen ge volg geven aan de uitnoodiging van het Gemeen tebestuur om bij Uw bezoek aan onze stad ook eenige oogenblikken op ons Stadhuis te vertoe ven. Wij roepen U hier een hartelijk welkom toe, en zijn verheugd dat U ons wel in de gelegenheid wilt stellen U onzen innigen dank te brengen voor de groote belangstelling die U steeds voor onze stad hebt getoond. Wij herinneren ons nog steeds dat in de vreeselijke oorlogsjaren Uwe Majesteit zoovele malen naar Middelburg is gekomen om persoonlijk U te doen inlichten omtrent de nooden die toen heerschten, en de maatregelen die zoowel door Burgerlijk alsMilitarire overheid daartegen werden genomen. Uwe bezoeken in het ziekenhuis bij de gewonde militairen liggen ons nog versch in het geheugen. En het is dan ook natuurlijk, dat, waar U ons heden onder meer vreugdevolle omstandighe den, de eer van een bezoek geeft, de geheele bevolking van Middelburg U juichend is tege moet getreden om uiting te geven aan die dank baarheid en van de trouw van onze bevolking aan Uwe Majesteit en Haar huis. Moge ik eindigen met uit naam van den Raad onzer Gemeente den innigen wensch uit te spre ken, dat de Almachtige Uwe Majesteit, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana moge zegenen en beschermen." De Koningin beantwoordde deze rede haar dank betuigend voor de hartelijke ontvangst haar en haar Huis bereid. Na een kort oponthoud in de Raadszaal ver trok de Koninklijke Familie naar de Statenzaal in het Provinciehuis, waar de ontvangst door de Prov. Staten van Zeeland plaats had. De Commissaris der Koningin hield hier een rede, waarin hij de Koninklijke familie namens het Provinciaal bestuur van Zeeland welkom heette" De heugelijke tijding van Uw komst/ reeds aan het einde van het vorig jaar, zoo ver volgde spr„ deed bij schier alle Zeeuwen het hart, immer gloeiende van liefde voor het Huis van Oranje, ontvonken tot oplaaiende geestdrift. Maanden en weken leefde men in het blijde vooruitzicht van dit bezoek en nu sedert gister, deze heerlijke dagen, welke voor immer een parel zuilen vormen aan de Kroon der Zeeuwschc gedenkdagen, zijn aangebroken, is het toppunt van onze vreugde bereikt. Uwe Majesteit bJiaagt het, moeite noch in spanning te ontzien om allo deelen dezer pro vincie te bezoeken, en namens heelZeeland breng ik Uwe Majesteit daarvoor oprechten dank. Spr. herinnerde er hierna aan, hoe Zeeland en Oranje door historische banden zijn verbonden en hoe voor 350 jaar Middelburg en daardoor heel Zeeland is overgegaan naar den Prins van Oranje. Sedert zijn Zeeland en Oranje één en welke stormen ook over ons Vaderland moge trekken, Zeelands ingezetenen zullen zich trouw blijven scharen om den troon van hun vorstin, die met Haar volk in voor en tegenspoed zoo mod en Haar persoon, Haar denken en Haar handelen zoo heeft toegewijd aan het wel zijn van Hare onderdanen. Ik heb getracht, zoo besloot spr., in een kort woord eenigermate uitdrukking te geven aan de groote blijdschap en dankbaarheid der Zeeu wen voor de rondreis der Koninklijke familie en aan hunne trouw en liefde voor hun dierbaar Vorstenhuis. Nog inniger en nog vuriger is de bede, dat God moge geven, dat Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis nog lange jaren voor ons Vaderland en voor deze provincie moge blij ven gespaard." De Koningin dankte den Commissaris voor zijn hartelijke toespraak en sprak haar groote vreugde uit over de wijze, waarop de Zeeuwsche bevolking de Koninklijke Familie heeft ontvan- gen\ Uit de Statenzaal begaf de Koninklijke Familie zich naar de tentoonstelling, van Zeeuwsche kleederdrachten, meubelen en gebruiksvoor werpen, die in enkele andere vertrekken vanhet Provinciehuis is ingericht en na deze tentoon stelling te hebben bezichtigd, wandelden de hooge gasten naar het huis van den Commissaris der Koningin terug, waar zij zich in hun vertrek ken terugtrokken. Hedenavond zal daar een klein besloten diner plaats hebben, waaraan behalve de leden der Koninklijke familie, slechts enkele leden der familie van den Commissaris der Koningin zullen aanzitten. B e 1 g i ë's groet. In opdracht van den koning der Belgen heeft baron Holvoet, gouverneur der provin cie Antwerpen, hedenochtend bij de Koningin in de Abdij te Middelburg zijn opwachting ge maakt. Hij behoorde ook tot de gasten van het officieele noenmaal. Prof. Van Embden en gen. Snijders. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond heeft het volgende schrijven gericht tot den gep. generaal C. J. Snijders „In de jaarlijksche vergadering der vereeni- ging „Ons Leger", gehouden op 19 Juli jl. heeft Uwe Exc. zich, blijkens het verslag in een der dagbladen, in zeer scherpe bewoordingen uit gelaten over het optreden van prof. dr. D. van Embden, ondervoorzitter van ons hoofdbestuur en lid van de Eerste Kamer, inzake het vraag stuk der Nat. Ontwapening, U kwalificeerde dit optreden zelfs als „onzinnige en verderfe lijke propaganda." Ons hoofdbestuur meent tegen een dergelijke kwalificatie ernstig te moeten opkomen. Ons hoofdbestuur is van oordeel, dat ter voorlichting van het Ned. volk niets meer noodzakelijk is dan het houden van het vraag stuk der ontwapening in een sfeer van volkomen zakelijkheid. Daarorrt meenen wij, dat ons volk, en, gegeven bedoelde kwalificatie, ook onze partij er aanspraak op heeft, dat een zakelijke discussie alsnog plaats vinde en hebben wij mits dien de eer Uwe Exc. uit te noodigen op een nader te bepalen dag in de tweede helft van de maand September, hetzij in Amsterdam, hetzij in 's-Gravenhage, in een openbare vergadering met den heer Van Embden van gedachten te wisselen. Indien Uwe Exc. zich bereid verklaart deze uitnoodiging te aanvaarden, zal vanwege het secretariaat van den Vrijz.-Dem. Bond vóór de verdere organisatie der vergadering worden zorg gedragen, terwijl de kosten eveneens door dezen bond zullen worden gedragen. Onteigening in Loosduinen. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend tot verklaring van het algemeen nut van onteigening ten name van de gemeente 's-Gravenhage van eigendommen, gelegen in de voormalige gemeente Loosduinen, ten be hoeve van den aanleg van een park. Het ontwerp heeft betrekking op het in aanleg zijnde Zuider park te 's-Gravenhage. De Tariefwet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft naar aanleiding van het haar door den minister van Financiën met ver zoek om opmerkingen toegezonden ontwerp- tariefwet het volgende bericht De Kamer meent zich er van te moeten ont houden thans een principieel oordeel in zake de handelspolitiek uit te spreken. Zij wenscht zich te bepalen tot enkele korte beschouwingen van het wetsontwerp. De bedoeling, door den minister in dit ont werp belichaamd, namelijk het aanbrengen van technische verbeteringen in het tarief van in voerrechten wordt door de Kamer toegejuicht. Zij gelooft wel, dat de voorgestelde splitsing in toonbank-artikelen en andere in veel opzich ten een belangrijke vereenvoudiging zal mee brengen, doch de practijk zal dit moeten uit wijzen. De Kamer meent echter de aandacht van den minister te moeten vestigen op een groote on billijkheid van technischen aard, die het nieu we systeem in het algemeene meebrengt. Ver schillende artikelen namelijk, die tot nu toe belast waren met 5 procent, worden thans vrij aan den anderen kant worden artikelen die tot nu vrij waren hetzij met 8 procent belast, hetzij met 3 procent verhoogd. Met andere woorden, er heeft een belangrijke verschuiving plaats in de wijze waarop verschillende artikelen in de vastgestelde verbruiks- en verteringsbelasting contribueeren. Verschillende industrieën zijn geheel ingesteld op het bestaande tarief. Vooral voor die industrieën die in hooge mate buiten- landsche concurrentie te vreezen hebben is dit een belangrijke 'factor. Bij inrichting en groei j van het bedrijf is met de bestaande rechten uiter- aard rekening gehouden. Het schijnt de Kamer j toe, dat het niet wenschelijk is, vooral in dezen voor industrie en handel zoo moeilijken tijd, tot dusver belaste artikelen welke ook hier te lande vervaardigd worden, plotseling vrij te laten en daardoor een ingrijpende wijziging in den be- staanden toestand te brengen. 22 v.f^OSSEM2 1750 15 groepen werklieden en lagere beambten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigings besluit, maar op arbeidscontract in dienst wor den genomen tegen 70 pet. van het gegarandeer de loon voor het ambt, dat zij vroeger bekleed den. De kinderbijslag zal na 1 Januari 1925 3 pet. bedragen voor elk kind beneden het 18e levensjaar met een minimum van 50 en een maximum van 240. De salarissen voor de amb ten, die niet vallen onder het Rijkswerklieden- reglement worden geregeld bij aparte konink lijke besluiten, nadat advies is ingewonnen bij de bijzondere commissies; de nieuwe regelingen worden gebaseerd op zoogenaamde kernsala rissen, welke ontleend zijn aan de salarisnormen. Aan gehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarisverhoogingen in de school niet worden toegekend terwijl van ongehuwde on derwijzers de vier laatste periodieke verhoogin gen worden ingehouden. Voor vrij wonen zal ten minste 7 en ten hoog ste 15 pet. van het salaris worden gekort. Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een salaris genieten beneden 2000, krijgen een toelage van 200 overschrijdt echter de schaal waarin het ambt is ondergebracht de 2000, dan wordt de toelage bepaald op f 300. Deze toelage zal telkens verminderd worden met de periodieke verhoogingen, welke zullen worden toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgesteld op 4 en 8 pet, voor 2e en 3e klasse standplaatsen. De salarisverlaging voor kostwinners zal over 1925 ten hoogste 15 pet. bedragen, op salarissen welke met meer dan 15 pet. worden verlaagd, zal een extra-toeslag worden gegeven. Salarisregeling burgerlijke rijksambtenaren. Naar de „N. Ct." verneemt zullen enkele De verkoop van „Het Vaderland." Omtrent den verkoop van het dagblad „Het Vaderland" aan de „N.R.Ct." verneemt „de Res.b." nader, dat het in de bedoeling ligt om, voorloopig althans, de beide Haagsche liberalen bladen als de „Nieuwe Crt." (welk blad reeds eenigen tijd geleden door de „N.R.Ct." is op gekocht en „Het Vaderland" naast elkander te doen voortbestaan. Wel zal getracht worden naar een zooveel mogelijke technische samen smelting der beide bladen, zoodat de exploi tatiekosten verminderd kunnen worden. Op die wijze hoopt men beide bladen nog in stand te kunnen houden. Verder vernemen we, dat in de hoofdredactie van „Het Vaderland" een wijziging zal worden gebracht. Beroep verworpen. Beschikkende op het beroep van de onderwijze res A. Hoonsler-Struyck te Delft tegen het be sluit van den raad dier gemeente waarbij haar ongevraagd eervol ontslag werd verleend wegens huwelijk, hebben Ged. Staten van Zuid- Holland, waar er h.i. geen termen bestaan om het ontslag-besluit te vernietigen, het bestreden besluit bevestigd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gedenkalbum Eucharistisch Congres. Het glorieuse gebeuren, het Internationaal Eucharistisch Congres, waarvan Nederland de groote eer te beurt viel in de hoofdstad van het land de gastvrouwe te zijn, ligt nog versch in het geheugen. Ook diegenen, die, door welke omstandigheden dan ook, verhinderd waren in de week van 22 27 Juli een bezoek te brengen aan de hoofdstad hebben door de bladen, die kolommen aan deze bijzondere gebeurtenis hebben gewijd, zeer zeker den indruk gekregen, dat het 27ste Internatio naal Eucharistisch Congres voor Nederland en de geheele wereld van groote beteekenis is ge weest. Juist om zijn verstrekkende beteekenis, om zijn sterk geestelijk karakter, omdat het beoogt Eerherstel te brengen en ons leven nauwer te verbinden aan de H. Eucharistie, is het nood zakelijk, dat de gedachte aan het Congres wordt levendig gehouden. Een zeer practisch hulpmiddel daartoe vormt het Gedenkalbum. Uitgevoerd op smaakvol creme papier, met een sober en voornaam omslag, vormt dit ge denkboek, opgedragen aan Z. E. Kardinaal van Rossum, een waardevol aandenken aan het Congres. Dit album brengt in beeld naast de plechtigheden, welke het verheven darakter van deze gebeurtenis bijzonder doen uitkomen, het geheele verloop van het Congres, van de inkomst van IJmuiden, den tocht naar Amster dam, den intocht in de hoofdstad, de Kerk interieurs, de vergaderingen en plechtigheden in het Stadion en de verschillend gebouwen, waarin bijeenkomsten zijn gehouden, tot de conterfeitsels van de hooge gasten, die het Con gres luister bijzetten, kortom alles, wat maar eenigszins in verband staat met wat er in Am sterdam plaats vond in de laatste Julidagen van 1924. In alle opzichten verzorgd. Dat is de indruk, dien men krijgt bij het doorbladeren van dit album, dat in geen gezin mag ontbreken. Wij zijn er van overtuigd, dat dit fraaie Gedenk album zijn weg zal vinden en dat het zal mee werken om de zegenrijke vruchten van het Congres tot rijpheid te doen komen. Binnen eenige dagen hopen wij aan de afgifte van de bestelde exemplaren te kunnen beginnen. Valsche rijwiehnerken. Gemeld wordt: Er duiken telkens geruchten op, dat nagemaakte rijwielmerken te koop worden aangeboden. Ofschoon de gegrondheid dier ge ruchten tot dusver niet is gebleken, schijnt het toch nuttig het publiek er voor te waarschuwen, zich op onregelmatige wijze van een rijwielmerk te voorzien. Wie, ook onbewust, met een nagemaakt rij wielmerk rijdt, staat in ieder geval bloot aan bekeuring wegens het rijden zonder het vereisch- te belastingmerk immers zonder een geldig be- lastingmerk. Bovendien echter is hij, die opzet telijk een nagemaakt merk gebruikt, strafbaar met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. De belastingmerken zijn uitsluitend verkrijg baar gesteld op de hoofd-, bij- en hulpkantoren der posterijen. Ontwerp-Tariefwet en het adres van B. en W. Naar aanleiding van het door B. en W. van Schiedam aan de Tweede Kamer gerichte adres inzake het ontwerp-Tariefwet onlangs opgeno men in ons blad schrijft de N. V. Handel maatschappij voorheen Frans Zoetmulder,alhier, in een ingezonden artikel in de „Nieuwe Rotter- damsche Courant", dat dit adres is verzonden zonder dat de meening van één of meer der be langrijkste Schiedamsche importeurs van spiri tus is gevraagd, terwijl, naar haar namens den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen werd medegedeeld, geenerlei advies van dit insti tuut aan B. en 'W. werd verstrekt. De firma is van meening, dat het bewuste handelspolitieke vraagstuk door B. en W. niet voldoende van alle kanten is bezien en met an dere Schiedamsche belangen dan de in het adres bijzonder bepleite, teweinig rekening is gehouden. Te Utrecht slaagde gister voor de acte Fransch L.O. de heer J. A. v. d. Ven, van hier. UIT ROTTERDAM. De brievenbesteller A. H. J. A. van K. is gisternacht in het hoofdpostkantoor op den Coolsingel alhier aangehouden als verdacht van verduistering van brieven met geldswaarde. Verleden jaar werd hij eveneens van verduiste ring in dienstbetrekking verdacht en aange houden. Een voorwaardelijke veroordeeling volg de. Toen betrof het prentbriefkaarten. Het rijk nam hem na deze veroordeeling weder in dienst, doch nu sedert eenige weken herhaaldelijk brieven met geldwaarde verdwenen, werd de aandacht wederom op hem gevestigd. Van nacht bij zijn arrestatie was bij in het bezit van twee brieven, elk een zilverbon van een rijks daalder inhoudende. Straatpropaganda. De burgemeester van Rotterdam heeft van het sociaal-democratische raadslid Lührs 't verzoek ontvangen hem toe te staan, dat hij of een zijner vrienden in het openbaar pro pagandistische redevoeringen houdt op het Noordplein, op den Coolsingel voor het Post kantoor, het van Hogendorp- en het Beursplein, waarbij dan tevens couranten en geschriften kunnen worden geveild. Geeft de burgemeester gunstig antwoord, dan wil de heer Lührs Zaterdag a.s. daar mede beginnen op het Noordplein. UIT DELFT. Gisteren is op den Haagweg nabij Delft een ingezetene van Gouda met zijn nieuwen Che- vrolet-auto in aanraking gekomen met een langs de Haagvaart staanden boom. Een defect aan het stuur of te weinig routine in het besturen van den auto was oorzaak, dat de wagen tegen een anderen boom liep en deerlijk werd gehavend. Het chassis met radiateur, de lampen en vooras waren ontzetde carosserie werd losgeslagen en de stijlen daarvan waren als lucifers afge knapt. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto is naar Delft gesleeptverzekering dekt de schade. De recherche alhier heeft zekere IJ. gear resteerd, verdacht van diefstal van een groot aantal rijwielen. Eenige der gestolen karretjes t a -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2